Azərbaycanın təhsil ocaqlarında uşaqlara verilən yeməkləri və içkiləri niyə sağlam qida adlandırmaq olmaz?
Yeni tədris ilinin başlandığını bildirən zəng çalındı, ilk dərs oldu və bu vəziyyətə öyrəşməmiş şagirdlər məktəblərin bufetlərinə qaçdılar. Bəs, onları orada nə gözləyir?
Aybəniz Kərimova Bakının Nizami rayonu ərazisində yerləşən liseylərdən birində təhsil alan birinci sinif şagirdinin anasıdır. O, övladı məktəbə getməmişdən məktəb bufetlərində uşaqlara satılan şokoladlar, çipslər, qazlı sular, qarğıdalı çubuqları və s. haqda eşitmişdi. "Lakin tədris ilinin başlanmasına bir neçə gün qalmış valideyn iclası oldu. Müəllim iclasda hər kəsə xəbərdarlıq etdi: uşaqları yemək-içməklə özümüz təmin etməliymişik. Çünki məktəb bufetlərində uşaqlara satılan məhsulların onlara uyğun olmaması azmış kimi, məhsulların istifadə müddəti keçmiş də ola bilərmiş. Müəllim bildirdi ki, birinci sinif şagirdləri məhsulun istifadə müddətinə nəzarət etmək üçün hələ çox balacadırlar", - deyə valideyn qeyd edir.
Şəhər mərkəzinə yaxın yerləşən məktəblərdə, elit liseylərdə, gimnaziyalarda və özəl məktəblərdə vəziyyət, əlbəttə ki, daha yaxşıdır. Məsələn, 132-134 saylı təhsil kompleksinin 10 yaşlı şagirdinin anası Aliyə bildirir ki, bu təhsil ocağının bufetində ənənəvi "snikers"lə, duzlu çubuqlarla yanaşı, şirə və təzə bulka da satılır. Burada, eyni zamanda uşaq bağçası və uzadılmış məşğələ də fəaliyyət göstərdiyindən, orada təhsil alan uşaqların bəxtləri gətirib: ümumi mətbəxin olması  məktəbin yeməkxanasını digər məktəblərinki ilə müqa-yisədə kifayət qədər müxtəlif çeşidlərlə təmin etməyə imkan verir: qızardılmış kartof, salat, çay və kakao. Doğrudur, onların hamısı pula satılır. Lakin qiymətlər kifayət qədər ucuzdur.
Qanunvericilik  bazası normaldır
Amma artıq bu rejimi bütün məktəblərdə tətbiq etməyin zamanıdır. Bu ilin avqustunda Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi AZS 747-2013 "Təhsil müəssisələrində təhsil və tərbiyə alanların qidalanması üzrə dövlət standartı"nı təsdiqləyib. Bu standarta uyğun olaraq, məktəblərdə, tədris və tərbiyə ocaqlarında bir sıra məhsullara qadağa qoyulub. Siyahıda istifadə müddəti bitmiş, baytarlıq orqanları tərəfindən yoxlanılmamış ət məhsulları, köhnəlmiş yeməklər, hermetikliyi pozulmuş konservlər və s. var. Məşhur qazlı içkilər, ədviyyatlar, ketçuplar, piroq və ponçiklər, ərinmiş yağda bişirilmiş fastfud çeşidləri də qadağan edilmiş məhsullar sırasındadır.
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi yanında Texniki Tənzimləmə və Standartlaşdırma üzrə Dövlət Nəzarəti Xidmətinin rəisi Əbülfət İmanov "R+" jurnalına bildirib ki, sözügedən standart beynəlxalq normalar nəzərə alınmaqla hazırlanıb. Orada uşaq bağçaları və məktəblər üçün hazırlanmış ərzaq məhsullarının optimal normaları da göstərilir. Məqsəd məktəblilərin sağlamlığının qorunmasıdır. Qeyd etmək lazımdır ki, bu standart məktəbəqədər təhsil ocaqlarında və məktəblərdə qidalanmanı tənzimləyən yeganə sənəddir və ona mütləq əməl olunmalıdır.
Bundan başqa, Ə.İmanovun sözlərinə görə, tədris ocaqlarına yarımfabrikatlar və ərzaq məhsulları verən şirkətlər də ciddi şəkildə yoxlanılacaqlar. Eyni zamanda artıq indiyədək təhsil ocaqlarına verilən bəzi qaynar qidalar və yarımfabrikatların tədarükünə qadağa qoyulub.
Bəs,  əməldə?
Məktəb yeməkxanaları və bufetlərinin işində nöqsan aşkarladıqda hər biriniz Standartlaşdırma Komitəsinə və ya onun regional şöbəsinə müraciət edə bilərsiniz. Ümumiyyətlə, isə orta məktəblərdə ildə bir dəfə yoxlama aparılmalıdır. Bununla yanaşı, hər hansı təhsil ocağından şikayət olarsa, orada təkrar yoxlama keçirilə bilər.
Amma həmişə olduğu kimi, yenə də lazımi qanunvericilik bazasının olmasına rəğmən, ortaya bəzi suallar çıxır: qanunun tələblərinə əməl olunmasına nəzarəti kim həyata keçirir? Qanunu pozanlar üçün hansı sanksiyalar nəzərdə tutulur və ən başlıcası, bu çatışmazlıqları kim aradan qaldıracaq?
Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin şöbə müdiri İmran Abdullayev deyir ki, məktəblərdə qidalanmanın təşkili "Məktəb və tələbə yeməyi" ASC-yə verilib. Bu qurum isə yalnız məktəblərə ərzaq məhsullarının çatdırılmasını öz işi sayır. Amma məktəblərdə satılan istənilən qida məhsulu keyfiyyətli olmalıdır və buna nəzarəti məktəblərin özləri həyata keçirməlidirlər.
Bununla yanaşı, Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi hər il məktəblərdə özləri tərəfindən yoxlamalar aparır. Məqsəd məhsulların saxlanılmasında sanitar-gigiyenik normaların pozulması hallarının üzə çıxarılması, onların keyfiyyətinin və məktəb menyularının yoxlanılmasıdır. Mərkəzin sanitariya şöbəsinin müdiri Ziyəddin Kazımov isə "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, məktəb bufetlərinə tam nəzarət yalnız vahid reyestr sisteminin işə salınmasından sonra mümkün olacaq. Amma Kazımovun fikrincə, bu da hər bir məktəb yeməkxanasının qapısı qarşısında bir tibb işçisinin dayanacağı anlamına gəlmir.
Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin ictimaiyyətlə əlaqələr sektorunun rəhbəri Zəminə Əliqızının sözlərinə görə, məktəb bufetlərinə nəzarət "Valideynlər və müəllimlər assosiasiyası" qeyri-hökumət təşkilatının əlindədir.
Assosiasiyanın direktoru Təranə Şərifova isə əslində onların bunun üçün xüsusi səlahiyyətləri və məsuliyyətlərinin olmadığını bildirir. O, rəhbərlik etdiyi qurumun qeyri-hökumət təşkilatı olduğunu deyir və bildirir ki, təşkilatın məhsulların keyfiyyətinin üzə çıxarılması üçün öz laboratoriyası belə, yoxdur: "Uşaqlar bütün dünyada çips, qazlı su və sair qəbul edirlər; onları məktəb yeməkxanalarında qadağan etsələr belə, uşaqlar eyni məhsulları yaxınlıqdakı mağazalardan alacaqlar".
Hər şey doğrudur. Amma bir məqamı da unutmaq olmaz - məktəb yalnız təhsil yox, həm də tərbiyə ocağıdır. Odur ki, uşaqların sağlamlığı üçün son dərəcə vacib olan qidalanma məsələsini onların onsuz da həmin qidaların cazibəsi qarşısında duruş gətirə bilməyəcəklərilə əsaslandıraraq özbaşına buraxılması yolverilməzdir.
Yaxşı olardı ki...
Zemfira Mahmudova orta məktəbi sovetlər dönəmində oxuyub. Onun sözlərinə görə, həmin dövrdə kart sistemi tətbiq olunurdu: valideyn övladı üçün abonement alır, uşaq da onun vasitəsilə yeməkxanada kompleks nahar əldə edə bilirdi. Zemfira xanım həmin sistemdə də çatışmazlıqların olduğunu xatırlayır. Məsələn, abonementi tanışlıqla əldə edirdilər.
Xarici təcrübə göstərir ki, dünyada məktəbdə qidalanma ilə bağlı vahid standart yoxdur. Məsələn, Braziliyada bu mürəkkəb bir sistemdir və yalnız məktəblərdə uşaqların qidalanmasını yox, həm də regionlarda kiçik fermer təsərrüfatlarının stimullaşdırılmasını nəzərdə tutur. Beləliklə, orada məhsul tədarükçüləri yalnız öz cibləri haqda düşünmür, həm də məhsulları tədarük etdikləri uşaqlarının sağlamlığını da fikirləşirlər. Məhsulun keyfiyyətinə nəzarət üçün isə 7 nəfərdən ibarət xüsusi komissiya yaradılır. Bu sahədə baş verən bütün pozuntular federal hökumət tərəfindən araşdırılır.
Almaniyada tam mənada yeməkxanalar yoxdur. Olanlar isə kommersiya əsasında fəaliyyət göstərir. Bununla yanaşı, məktəbəqədər tədris müəssisələrinə və məktəblərə verilən bütün məhsullar isə mütləq sertifikatlaşdırılma prosesindən keçməlidir.
Bizdə isə məktəb bufetlərinin piştaxtasında olan məhsulları məktəblərin özləri müəyyənləşdirirlər. Məktəblilərin sağlamlığı ilə bağlı bütün məsələlər də hələ ki, məktəb rəhbərliyinin vicdanına qalıb.

Why can't the food and drink served in the canteens at Azerbaijani places of education be described as healthy?
Author: Vafa ZEYNALOVABaku
The school bell heralding the start of the new school year has sounded, the first lessons are over and the pupils, not used to being hungry, dash to the canteen. But what can they expect to find?
Aybaniz Karimova is the mother of a first-grade pupil who is studying at a vocational school in Baku's Nizami District. She says that even before her child joined the school she heard stories about chocolate bars, chips, fizzy drinks, corn sticks and other "childish delights" that are being sold in school canteens. "But a few days before the start of the school year we had a parents' meeting," Aybaniz says, "where the teacher warned us that we must ourselves provide our child with food and drink because, never mind that the food being sold in the school canteens was not very suitable for children, it could even be past its sell-by date. According to the teacher, first-grade children are too small to work out the sell-by date for themselves." It is the same story with the after-school groups, to which you also have to bring your own food.
In schools situated closer to the city centre, the elite vocational schools, secondary schools and private schools the situation is, of course, better than in the peripheral establishments. For example, Aliya, the mother of a 10-year old pupil of educational park 132-134, says that, together with the traditional "Snickers" and salty breadsticks there are also fruit juices and fresh rolls available. Because there is also a play school and a full-fledged after-school club here, you could say the school is fortunate: having a general kitchen means the school canteen can be supplied with a fairly varied range of food compared with other schools: chips, salad, tea and cocoa. You have to pay for it, but the cost is quite reasonable.
A satisfactory legal base
Anyway, it is high time such a regime was introduced at all schools. In August of this year the State Committee for Standards, Patents and Metrology established a state standard under the number AZS 747-2013 on pupils' food at educational establishments. According to this standard, a number of food products are banned at schools and other educational establishments and fostering institutions. This list includes out-of-date produce, meat that has not passed the appropriate inspection by veterinary bodies, stale dinners, preserves that are not hermetically sealed, and much else besides. Also on the list are fizzy drinks, spices, condiments, pies, doughnuts and fritters - the favourite range of the local fast-food outlet. As R+ was told by the head of the Azerbaijani State Service for the Monitoring of Technical Regulation and Standardization of the State Committee for Standardization, Metrology and Patents, Abulfat Imanov, this standard has been drawn up after taking into account international standards. It also indicates the optimum standards for food products in play schools and schools, the aim of which is to improve the health of the pupils. It should be noted that this standard is the main regulatory document in the system of pre-school and school catering and it must be followed to the letter.
Furthermore, according to Abulfat Imanov, enterprises that deal in the delivery of foods and semi-manufactured products to educational establishments will be strictly checked, and some hot dishes and semi-manufactured products that had been delivered in the past are being banned.
But in practice?
If you come across shortcomings in the work of school canteens and buffets you can approach the Standardization Committee or its regional branches. School checks should be carried out once a year, but if a complaint is made then a second check may be carried out.
At the same time, as always, even with a relevant legal base in place, a number of questions arise: who is responsible for monitoring the implementation of the law, what penalties are there for violators and, most importantly, who will correct these shortcomings?
The head of the catering department of the Republican Centre for Hygiene and Epidemiology of the Ministry of Health, Imran Abdullayev, notes that the organization of catering in schools has been passed to the OJSC "School and Student Catering", which believes its commitment is merely to provide schools with food products. But any food sold in schools must be of good quality and the schools themselves should follow this up.
Meanwhile, the Republican Centre for Hygiene and Epidemiology carried out checks in schools every year, the aim of which is to expose violations of health-and-safety regulations in the storage of food products, their quality and the school menu. However, proper monitoring of school buffets, the head of the centre's health department Ziyaddin Kazimov tells R+, will become possible only after introducing a unified register system. But even then, the expert points out, this does not mean a medical officer will be standing by the door of every school canteen.
According to the head of the sector for liaison with the public of the Main Education Directorate in Baku, Zamina Aligizi, control over school buffets is in the hands of the "Parents and Teachers Association" scientific-production organization. Meanwhile, the association's director, Tarana Sarifova, claims that in fact they have no special responsibility or powers of control over questions of school catering. She says that this organization is merely a non-governmental one and does not even have its own laboratory to monitor the quality of the food. "All over the world children eat chips, fizzy drinks and snacks of all kinds; even if you ban them in school canteens they will still buy them in the local shops," Tarana believes.
All this is true, but it would be good to remember that school is not just a place of education but also a place of breeding and nurturing, and to leave unattended such an important question of child catering on the basis that children will still yield to temptation is impermissible.
But it would be good…
Zemfira Mahmudova went to school in Soviet times. According to her, a card system existed back then: the parent bought a ticket for a child which entitled him or her to a set meal in the canteen. True, as Zemfira recalls, there were also shortcomings here specifically that the ticket had to be got by pulling strings, and not everyone was able to do this.
As we know from experience, there is no unified standard of school catering in the world. In Brazil, for example, school catering is a complex system designed not just to feed the children but also to boost small farms in the region. For example, food suppliers think not just about their own pockets, but also the health of their own children for whom these food products are being supplied. A special commission of seven people is set up to monitor the quality of the food and all violations are investigated by the federal government.
In Germany, on the other hand, there are virtually no full-fledged canteens, and those that do exist operate on a commercial basis. Meanwhile, any food that reaches pre-school and school establishments must undergo compulsory certification.
Here, it is the schools themselves who are responsible for what is on the school buffet counter. And at the moment all questions of the health of schoolchildren remain on the conscience of their management.