Azərbaycanda yaşlı insanların həyat xüsusiyyətləri nədən ibarətdir?
Oktyabrın 1-i bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da Beynəlxalq Ahıllar günüdür. Ahıl yaş həddini pensiyaya çıxış yaşı saysaq, onda Azərbaycanda qadınlar 60, kişilərsə 63 yaşda "gəncliklə vidalaşırlar". Bəs bu gün ölkədə pensiyaçılar necə yaşayır?
Azərbaycan əhalisi gənc olan ölkələrdən sayılır. 2010-cu ilin statistikasına görə, ölkə əhalisinin yalnız 14%-i pensiyaçıdır (söhbət, əlbəttə ki, yaşa görə pensiyaya çıxmış şəxslərdən gedir). Bununla yanaşı, yaşlı insanların cəmiyyətə inteqrasiyası çox zaman zəif olur. Ya mental, ya da başqa səbəblərdən yaşlı nəslin nümayəndələrinin gənclərlə "ayaqlaşması" çətindir. Bu, xüsusilə işədüzəlmə sahəsində nəzərə çarpır. Belə ki, yaşı 50-yə çatmış insanların iş tapmaq şansı onların gənc həmkarları ilə müqayisədə xeyli azdır.
Təcrübə geniş anlayışdır
Şəfiqə Məmmədovanın 55 yaşı var. Sovet illərində o, qurumların birində maşinist işləyib. Sonradan Şəfiqə xanım uzun illər evdə oturaraq uşaqlarına baxıb: "İndi uşaqlar böyüyüblər, müstəqil insanlara çevriliblər. Odur ki, insan artıq özü haqda da fikirləşə bilər". Ş. Məmmədova belə düşünsə də, onun ofislərin birində katibə işləmək cəhdi uğursuzluqla nəticələnib. "Məni işə götürməmələrinin səbəbini anlamıram. Tamamilə sağlam, gümraham. Kargüzarlığı yaxşı bilirəm, sürətlə yazıram. Amma seçim vaxtı gənc və təcrübəsiz qıza üstünlük verdilər", - deyə Şəfiqə xanım bildirir. Üzücü fakt olsa da, həqiqətdir. Adının açıqlanmasını istəməyən sahibkar deyir: "Mən yaşı çox olan şəxslərin daha təcrübəli olduğunu başa düşürəm. Amma burada əhəmiyyətli olan yalnız təcrübə deyil. Məsələn, katibə yalnız zənglərə cavab verməli, sənədləşdirmə işləri aparmamalıdır. O, məsələn, qonaqlar gələn zaman çay verməlidir; üstəlik bizdə iş gərgin, stresslidir və mən yaşca valideynlərimlə tay-tuş olan şəxsə kobud cavab vermək  istəmirəm".
Gənc biznesmen, animasiya və reklam şirkətlərindən birinin təsisçisi olan Vüqar Səfərov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, onun rəhbərlik etdiyi qurumda yaşı 50-dən artıq olan şəxslər işləmir. Lakin şirkət belə şəxslərlə əməkdaşlıq edir: - "Əgər reklam klipi çəkiriksə, bizə sənədli film rejissoru lazım gəlir. Bu halda, əlbəttə ki, yaşlı, təcrübəli şəxsə üstünlük verilməsi daha yaxşıdır və biz belə də edirik. Amma işin xüsusiyyətinə uyğun olaraq, bizə əsasən gənc insanlar lazım olur".
V. Səfərovun sözlərinə görə, yaşlı insanların daha pis işlədiyinə dair stereotip olsa da, bu, doğru deyil: "Yaşlı insanlar bir qayda olaraq, daha diqqətli və vicdanla işləyirlər. Onlar subardinasiya qaydalarını bilir və hər şeyə daha məsuliyyətlə yanaşırlar.  Bizdə daimi əsaslarla gənclər işləyir. Çünki bizdə məsələlərə kreativ yanaşma tələb olunur. Amma mənə, məsələn, mühasib lazımdırsa, bu zaman onun yaşına baxmıram. Əsas odur ki, işçi yaxşı olsun. Burada yaşın fərqi yoxdur. Məsələn, belə bir fikir var ki, yaşlı insanlar kompüterlə bağlı işləri yaxşı bacarmır. Amma Bakıda Photoshop proqramı üzrə ən yaxşı mütəxəssisin yaşı 50-dən artıqdır".
Dövlət məşğulluq fondlarından birinin müfəttişi isə ona yaşı 50 civarında olan şəxslərin çox tez-tez müraciət etdiklərini bildirir. Müfəttişin sözlərinə görə, belə şəxslərə kvalifikasiyalı iş təklif etmək nadir hallarda mümkün olur: qadınlara daha çox tələbat xəstələrə, uşaqlara qulluq, təmizlik işlərinin görülməsi kimi sahələrdədir. Kişilərin müvafiq ixtisası varsa, onlar tikintidə işləyə bilərlər; bəzən təcrübəli sürücülərə də ehtiyac olur. Amma avtomobili idarə etməyi bacaranların sayı həddindən artıq çox olduğundan, bu sahədə iş başında olanlar da çoxdur.
Bəzi yaşlı insanlar işə düzəlmək məqsədilə özəl işədüzəltmə şirkətlərinə də müraciət edirlər. Paytaxtın bu sahədə çalışan böyük şirkətlərindən birinin əməkdaşı bildirir ki, burada hər şey potensial işçinin ixtisasından asılıdır: "Gənclər daha zirək olur və daha tez öyrənirlər. Amma yaşlı insan kompüterlə işləməyi bacarırsa,  hər hansı xüsusi proqramları, üstəlik, xarici dilləri bilirsə, onun işə düzəlməsi asandır. Bu cür insanlara daha çox mühasib vəzifəsində ehtiyac olur. Çünki bu, məhz böyük təcrübə tələb edən işdir". İşədüzəltmə şirkətinin əməkdaşı bildirir ki, onlara müraciət edən, demək olar ki, hər bir şəxs işlə təmin olunur. Bu, özəl agentliklərə, işədüzəltmə sahəsində fəaliyyət göstərən İnternet saytlarına əsasən əhalinin "irəli çıxmış", ən azı İnternetdən xəbərdar olan hissəsinin üz tutması ilə izah olunur.
Yaşlı insanlara aktivlik lazımdır
Azərbaycanda yaşlı nəslin pensiyaya çıxması adətən qorxu ilə qarşılanır. Məsələ ondadır ki, belə insanların əksəriyyəti işə çıxmamağı həyatın sonu kimi qiymətləndirir. Onlar düşünürlər ki, pensiyaya çıxandan sonra adama ən yaxşı halda nəvələrə baxmaq, boz həyat yaşamaq qalır. Bəziləri, hətta sanki işindən ikiəlli yapışaraq pensiyaya çıxacağı vaxtı uzatmağa çalışır. Amma Azərbaycanda artıq pensiya yaşına çatmış şəxslərin daha bir neçə il işdə qalması mümkün deyil.
Yaşlı insanlar işədüzəlmə sahəsində problemlər olduğu üçün pensiyaya çıxdıqdan sonra özlərinə ən yüngül iş belə, tapa bilmirlər. Söhbət təcrübəli konsultantdan, ev şəraitində müəyyən işlərin görülməsindən və s. gedə bilər. Onlar sadəcə darıxırlar. Odur ki, yaşlı insanların cəmiyyətə inteqrasiyası üçün dövlət səviyyəsində layihələrin hazırlanması pis olmazdı. Bu halda onlar pensiyaya çıxmağı həyatın sonu kimi qəbul etməzdilər. Onlar üçün pulsuz kompüter,  xarici dil kurslarının təşkili, xeyriyyəçilik də yerinə düşərdi. Yeri gəlmişkən, bir çox ölkələrdə bu işlər həm də ona görə görülür ki, yaşlı insanların qocalmış beyni tonusda qalsın, onlarda yaşla əlaqədar zehni zəiflik, yaxud digər problemlər əmələ gəlməsin.
Xarici ölkələrdə yaşlı insanların öz həyat spesifikası var. Məsələn, Yaponiyada iqtisadi, tarixi və mədəni ənənələrə uyğun olaraq, yaşlı insanlar uşaqlarla birlikdə yaşayır, onların qeydinə qalır. Bundan başqa, yaşlılar ailənin başçısı olaraq da qalırlar. Üstəlik,  arzulayanlar işləməyə davam edə də bilər.
Qonşu Türkiyədə Şərq ənənələri müqəddəs sayılır və ona əsasən, qadın işləməyə məcbur deyil. O, evə, təsərrüfata və uşaqlara baxır. Bu, yaşlı nəslə də aiddir. Qadınların işi bu mənada asandır. Çünki gənc qadınlar ailə quranadək dünyadan köçmüş atasının pensiyasını, dul qadınlar isə vəfat etmiş həyat yoldaşının pensiyasını alır.  Əksər kişilərin də boş vaxtı çox olsa da, onların 6%-i pensiyaya çıxdıqdan sonra da işləməyə davam edirlər: bilet yoxlayan, qəzet paylayan, lotereya biletləri satan və sair.
ABŞ-da isə ahıllıq azadlıqdır. Orada məzuniyyət bizdəkindən az olduğundan, amerikalılar arasında səyahətə getmək geniş yayılmayıb. Əvəzində onlar pensiyaya çıxdıqdan sonra işləyərkən vaxt çatdıra bilmədikləri hər şeylə məşğul ola  bilirlər.
Fəal, şən ahıl kişilər və qadınların dörd divar arasında qalmağı özləri üçün qəbuledilməz saydığı, sosial həyat yaşadığı bir çox ölkələrdə isə pensiyaçılar klubu ənənəsi mövcuddur. Hətta qonşu Rusiyada belə klubların sayı kifayət qədər çoxdur. Orada ahıllar mahnı oxuyur, rəqs edir, söhbətləşir, müxtəlif oyunlar oynayır, həmçinin birgə yaradıcılıqla  məşğul olurlar.
Bizdə isə təəssüf ki, bu heç də çətin olmayan ənənə hələ də formalaşmayıb. Nəticədə ahıllar vaxtlarını necə gəldi keçirirlər. Kişilər şəhərin parklarında domino və ya şahmat oynayır, həmyaşıdları ilə söhbət edir, qadınlar isə nəvələrinə baxır və ev işləri görürlər. Halbuki, bir daha təkrar edirik ki, bizdə də sözügedən klubların yaradılması yaxşı olardı. Bu, pensiyaçılara nəinki boş vaxtlarını mənalı  keçirməyə, həm də öyrənməyə, cəmiyyət və özləri üçün nəsə etməyə imkan verərdi.

Какова специфика жизни пожилых людей Азербайджана?
1 октября в Азербайджане, как и во всем мире, отмечается День пожилых людей. Если пожилым возрастом считать выход на пенсию, то в Азербайджане жещины могут считаться "уже немолодыми" в 60, а мужчины - в 63 года. Как же живут сегодняшние пенсионеры?
Азербайджан считается страной с молодым населением - по статистике на 2010 год пенсионеры составляют 14% населения (речь идет, безусловно, о пенсионерах по возрасту). При этом интеграция людей в возрасте в общественную жизнь часто весьма слаба. Ментальные ли особенности тому виной или что-то другое, но пожилым трудно "угнаться" за молодыми. Особенно это заметно в сфере трудоустройства, когда шансы тех соискателей, кому за пятьдесят, гораздо ниже, чем у их более молодых коллег.
Опыт - понятие растяжимое
Шафиге Мамедовой 55 лет. В советские годы она работала машинисткой в одном из учреждений, потом долгое время сидела с детьми. "Теперь дети выросли, стали самостоятельными, можно подумать и о себе", - говорит она. Но попытка устроиться на работу секретарем в офис не увенчалась успехом. Женщина недоумевает: "Не пойму, почему меня не взяли, я вполне здорова, полна сил, хорошо знаю делопроизводство и быстро печатаю, но мне предпочли молоденькую неопытную девочку".
Да, прискорбный факт, но это правда. Предприниматель, не пожелавший открыть свое имя, объясняет: "Я отдаю себе отчет в том, что у людей в возрасте больше опыта. Но тут имеет значение не только опыт. К примеру, секретарю приходится не только отвечать на звонки или вести документацию, но и приносить чай, если придут гости; к тому же работа у нас напряженная, стрессовая, и мне неудобно резко отвечать человеку, который по возрасту годится мне в родители".
Молодой бизнесмен Вугар Сафаров, учредитель одной из анимационных и рекламных компаний, в беседе с R+ рассказал, что в его организации люди старше пятидесяти не работают, однако он с ними сотрудничает. "Если мы снимаем рекламный клип и нам нужен режиссер документальных фильмов, то в этом случае, конечно, лучше взять взрослого, опытного человека, и мы так и делаем, - говорит он. - Но в силу специфики работы в основном нам нужны молодые люди".
По его словам, есть стереотипы, что пожилой человек будет работать хуже, но это совсем не так. "Люди постарше, как правило, более тщательно и добросовестно работают, они знают субординацию и более ответственно подходят ко всему. У нас на постоянной основе работают молодые люди, так как наша работа подразумевает креатив, в то же время, когда мне нужен бухгалтер, я не смотрю на то, сколько ему лет" - говорит Сафаров. - Главное, чтобы работник был хорошим, и не важно, сколько ему лет. Например, есть стереотип, что в делах, связанных с компьютером, люди постарше не разбираются, однако лучшему специалисту в программе Photoshop в Баку больше пятидесяти".
Инспектор одного из государственных фондов занятости рассказал, что нередко к нему обращаются лица и за пятьдесят. Как правило, редко удается предложить им квалифицированную работу: женщины чаще всего требуются в сфере ухода за больными, детьми, уборки помещений; мужчина, если он имеет соответствующую квалификацию, может работать в строительстве; иногда требуются опытные водители, а поскольку очень многие умеют водить машину, то и трудоустроенных в этой сфере больше.
Некоторое количество людей в возрасте обращается и в частные компании по трудоустройству. Правда, делится сотрудник одной из крупнейших городских компаний, тут все зависит от квалификации потенциального работника. "Молодые более гибкие и лучше обучаются, - объясняет она, - но если человек в возрасте умеет пользоваться компьютером, знает какие-нибудь специальные программы, а еще и иностранные языки, то его легче трудоустроить. Особенно часто требуются люди на должность бухгалтера, так как эта работа как раз требует большого опыта". По словам сотрудника по трудоустройству, устроить удается почти всех обратившихся. В целом это можно объяснить тем, что в частные агентства, а также к интернет-сайтам по трудоустройству обращается в основном "продвинутая" часть населения, по меньшей мере знакомая с основами интернет-навигации.
Активность пожилым людям
В Азербайджане пожилые люди выход на пенсию воспринимают обычно со страхом. Дело в том, что для многих из них невыход на работу представляется как конец жизни, что им ничего не остается, как, в лучшем случае, только смотреть за внуками и уныло коротать дни своей старости. Некоторые из них начинают буквально цепляться за свою работу, оттягивая выход на пенсию. Но в Азербайджане уже нет условий, при которых человек, дошедший до пенсионного возраста, мог бы работать еще пару-тройку лет.
Из-за проблем с трудоустройством после выхода на пенсию часто пожилые люди не могут найти себе даже самую легкую работу - в качестве опытного консультанта с неполной занятостью или определенной работы на дому и пр. Что сказать - им просто скучно. Думается, что не мешало бы на государственном уровне разработать проекты об интеграции пожилых людей в общество, чтобы они не воспринимали выход на пенсию как конец всему деятельному в жизни. Не мешало бы организовывать для них бесплатные курсы по обучению компьютерной грамотности, иностранным языкам, благотворительных организаций на волонтерских началах. Кстати, во многих странах это делается и для того, чтобы стареющий мозг пожилых людей находился в тонусе и у них не развивались бы такие болезни, как старческое слабоумие или другие нарушения когнитивных способностей головного мозга.
В зарубежных странах есть своя специфика жизни пожилых людей. К примеру, в Японии в силу экономических, исторических и культурных традиций пожилые люди живут вместе с детьми, которые берут на себя заботу о них. В свою очередь старики остаются главами семьи. Впрочем, желающие могут остаться подрабатывать.
В соседней Турции свято чтят восточные традиции, согласно которым женщина не обязана работать и смотрит за домом, хозяйством и детьми. Это сохраняется и в пожилом возрасте. Женщинам приходится гораздо легче, так как молодая женщина получает пенсию за умершего отца, пока не выйдет замуж, а вдова - пособие за умершего мужа. Хотя и большинство мужчин имеют много свободного времени, процентов шесть из них все же продолжают трудовую деятельность и выйдя на пенсию: работают билетерами, разносчиками газет, продавцами лотерейных билетов.
В Штатах старость - это свобода. Поскольку отпуск там меньше, чем у нас, ездить куда-то путешествовать у американцев не принято. Зато на пенсии они наконец-то получают возможность заняться всем, на что не хватало времени. Во многих странах принята традиция создания клубов пенсионеров, в которых активные и жизнерадостные старички и старушки не считают для себя приемлемым запираться в четырех стенах и ведут вполне социальную жизнь. Даже в соседней России имеется обилие подобных клубов, в которых можно и попеть, и потанцевать, и пообщаться, и поиграть, а также заняться совместным творчеством.
У нас, к сожалению, подобная и, в общем-то, несложная традиция пока не прижилась. Так и приходится пожилым людям коротать время, как получится. Мужчинам - в городских парках за партией в домино или шахматы или беседах с соратниками-пенсионерами, женщинам - в присмотре за внуками и домашних заботах. Хотя, вновь повторимся, неплохо было бы инициировать создание тех же самых клубов, где пожилые люди могли не только провести время, но и обучиться, и выполнять посильную работу для общей и собственной пользы.