Azərbaycanda yaşlı insanların həyat xüsusiyyətləri nədən ibarətdir?
Oktyabrın 1-i bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da Beynəlxalq Ahıllar günüdür. Ahıl yaş həddini pensiyaya çıxış yaşı saysaq, onda Azərbaycanda qadınlar 60, kişilərsə 63 yaşda "gəncliklə vidalaşırlar". Bəs bu gün ölkədə pensiyaçılar necə yaşayır?
Azərbaycan əhalisi gənc olan ölkələrdən sayılır. 2010-cu ilin statistikasına görə, ölkə əhalisinin yalnız 14%-i pensiyaçıdır (söhbət, əlbəttə ki, yaşa görə pensiyaya çıxmış şəxslərdən gedir). Bununla yanaşı, yaşlı insanların cəmiyyətə inteqrasiyası çox zaman zəif olur. Ya mental, ya da başqa səbəblərdən yaşlı nəslin nümayəndələrinin gənclərlə "ayaqlaşması" çətindir. Bu, xüsusilə işədüzəlmə sahəsində nəzərə çarpır. Belə ki, yaşı 50-yə çatmış insanların iş tapmaq şansı onların gənc həmkarları ilə müqayisədə xeyli azdır.
Təcrübə geniş anlayışdır
Şəfiqə Məmmədovanın 55 yaşı var. Sovet illərində o, qurumların birində maşinist işləyib. Sonradan Şəfiqə xanım uzun illər evdə oturaraq uşaqlarına baxıb: "İndi uşaqlar böyüyüblər, müstəqil insanlara çevriliblər. Odur ki, insan artıq özü haqda da fikirləşə bilər". Ş. Məmmədova belə düşünsə də, onun ofislərin birində katibə işləmək cəhdi uğursuzluqla nəticələnib. "Məni işə götürməmələrinin səbəbini anlamıram. Tamamilə sağlam, gümraham. Kargüzarlığı yaxşı bilirəm, sürətlə yazıram. Amma seçim vaxtı gənc və təcrübəsiz qıza üstünlük verdilər", - deyə Şəfiqə xanım bildirir. Üzücü fakt olsa da, həqiqətdir. Adının açıqlanmasını istəməyən sahibkar deyir: "Mən yaşı çox olan şəxslərin daha təcrübəli olduğunu başa düşürəm. Amma burada əhəmiyyətli olan yalnız təcrübə deyil. Məsələn, katibə yalnız zənglərə cavab verməli, sənədləşdirmə işləri aparmamalıdır. O, məsələn, qonaqlar gələn zaman çay verməlidir; üstəlik bizdə iş gərgin, stresslidir və mən yaşca valideynlərimlə tay-tuş olan şəxsə kobud cavab vermək  istəmirəm".
Gənc biznesmen, animasiya və reklam şirkətlərindən birinin təsisçisi olan Vüqar Səfərov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, onun rəhbərlik etdiyi qurumda yaşı 50-dən artıq olan şəxslər işləmir. Lakin şirkət belə şəxslərlə əməkdaşlıq edir: - "Əgər reklam klipi çəkiriksə, bizə sənədli film rejissoru lazım gəlir. Bu halda, əlbəttə ki, yaşlı, təcrübəli şəxsə üstünlük verilməsi daha yaxşıdır və biz belə də edirik. Amma işin xüsusiyyətinə uyğun olaraq, bizə əsasən gənc insanlar lazım olur".
V. Səfərovun sözlərinə görə, yaşlı insanların daha pis işlədiyinə dair stereotip olsa da, bu, doğru deyil: "Yaşlı insanlar bir qayda olaraq, daha diqqətli və vicdanla işləyirlər. Onlar subardinasiya qaydalarını bilir və hər şeyə daha məsuliyyətlə yanaşırlar.  Bizdə daimi əsaslarla gənclər işləyir. Çünki bizdə məsələlərə kreativ yanaşma tələb olunur. Amma mənə, məsələn, mühasib lazımdırsa, bu zaman onun yaşına baxmıram. Əsas odur ki, işçi yaxşı olsun. Burada yaşın fərqi yoxdur. Məsələn, belə bir fikir var ki, yaşlı insanlar kompüterlə bağlı işləri yaxşı bacarmır. Amma Bakıda Photoshop proqramı üzrə ən yaxşı mütəxəssisin yaşı 50-dən artıqdır".
Dövlət məşğulluq fondlarından birinin müfəttişi isə ona yaşı 50 civarında olan şəxslərin çox tez-tez müraciət etdiklərini bildirir. Müfəttişin sözlərinə görə, belə şəxslərə kvalifikasiyalı iş təklif etmək nadir hallarda mümkün olur: qadınlara daha çox tələbat xəstələrə, uşaqlara qulluq, təmizlik işlərinin görülməsi kimi sahələrdədir. Kişilərin müvafiq ixtisası varsa, onlar tikintidə işləyə bilərlər; bəzən təcrübəli sürücülərə də ehtiyac olur. Amma avtomobili idarə etməyi bacaranların sayı həddindən artıq çox olduğundan, bu sahədə iş başında olanlar da çoxdur.
Bəzi yaşlı insanlar işə düzəlmək məqsədilə özəl işədüzəltmə şirkətlərinə də müraciət edirlər. Paytaxtın bu sahədə çalışan böyük şirkətlərindən birinin əməkdaşı bildirir ki, burada hər şey potensial işçinin ixtisasından asılıdır: "Gənclər daha zirək olur və daha tez öyrənirlər. Amma yaşlı insan kompüterlə işləməyi bacarırsa,  hər hansı xüsusi proqramları, üstəlik, xarici dilləri bilirsə, onun işə düzəlməsi asandır. Bu cür insanlara daha çox mühasib vəzifəsində ehtiyac olur. Çünki bu, məhz böyük təcrübə tələb edən işdir". İşədüzəltmə şirkətinin əməkdaşı bildirir ki, onlara müraciət edən, demək olar ki, hər bir şəxs işlə təmin olunur. Bu, özəl agentliklərə, işədüzəltmə sahəsində fəaliyyət göstərən İnternet saytlarına əsasən əhalinin "irəli çıxmış", ən azı İnternetdən xəbərdar olan hissəsinin üz tutması ilə izah olunur.
Yaşlı insanlara aktivlik lazımdır
Azərbaycanda yaşlı nəslin pensiyaya çıxması adətən qorxu ilə qarşılanır. Məsələ ondadır ki, belə insanların əksəriyyəti işə çıxmamağı həyatın sonu kimi qiymətləndirir. Onlar düşünürlər ki, pensiyaya çıxandan sonra adama ən yaxşı halda nəvələrə baxmaq, boz həyat yaşamaq qalır. Bəziləri, hətta sanki işindən ikiəlli yapışaraq pensiyaya çıxacağı vaxtı uzatmağa çalışır. Amma Azərbaycanda artıq pensiya yaşına çatmış şəxslərin daha bir neçə il işdə qalması mümkün deyil.
Yaşlı insanlar işədüzəlmə sahəsində problemlər olduğu üçün pensiyaya çıxdıqdan sonra özlərinə ən yüngül iş belə, tapa bilmirlər. Söhbət təcrübəli konsultantdan, ev şəraitində müəyyən işlərin görülməsindən və s. gedə bilər. Onlar sadəcə darıxırlar. Odur ki, yaşlı insanların cəmiyyətə inteqrasiyası üçün dövlət səviyyəsində layihələrin hazırlanması pis olmazdı. Bu halda onlar pensiyaya çıxmağı həyatın sonu kimi qəbul etməzdilər. Onlar üçün pulsuz kompüter,  xarici dil kurslarının təşkili, xeyriyyəçilik də yerinə düşərdi. Yeri gəlmişkən, bir çox ölkələrdə bu işlər həm də ona görə görülür ki, yaşlı insanların qocalmış beyni tonusda qalsın, onlarda yaşla əlaqədar zehni zəiflik, yaxud digər problemlər əmələ gəlməsin.
Xarici ölkələrdə yaşlı insanların öz həyat spesifikası var. Məsələn, Yaponiyada iqtisadi, tarixi və mədəni ənənələrə uyğun olaraq, yaşlı insanlar uşaqlarla birlikdə yaşayır, onların qeydinə qalır. Bundan başqa, yaşlılar ailənin başçısı olaraq da qalırlar. Üstəlik,  arzulayanlar işləməyə davam edə də bilər.
Qonşu Türkiyədə Şərq ənənələri müqəddəs sayılır və ona əsasən, qadın işləməyə məcbur deyil. O, evə, təsərrüfata və uşaqlara baxır. Bu, yaşlı nəslə də aiddir. Qadınların işi bu mənada asandır. Çünki gənc qadınlar ailə quranadək dünyadan köçmüş atasının pensiyasını, dul qadınlar isə vəfat etmiş həyat yoldaşının pensiyasını alır.  Əksər kişilərin də boş vaxtı çox olsa da, onların 6%-i pensiyaya çıxdıqdan sonra da işləməyə davam edirlər: bilet yoxlayan, qəzet paylayan, lotereya biletləri satan və sair.
ABŞ-da isə ahıllıq azadlıqdır. Orada məzuniyyət bizdəkindən az olduğundan, amerikalılar arasında səyahətə getmək geniş yayılmayıb. Əvəzində onlar pensiyaya çıxdıqdan sonra işləyərkən vaxt çatdıra bilmədikləri hər şeylə məşğul ola  bilirlər.
Fəal, şən ahıl kişilər və qadınların dörd divar arasında qalmağı özləri üçün qəbuledilməz saydığı, sosial həyat yaşadığı bir çox ölkələrdə isə pensiyaçılar klubu ənənəsi mövcuddur. Hətta qonşu Rusiyada belə klubların sayı kifayət qədər çoxdur. Orada ahıllar mahnı oxuyur, rəqs edir, söhbətləşir, müxtəlif oyunlar oynayır, həmçinin birgə yaradıcılıqla  məşğul olurlar.
Bizdə isə təəssüf ki, bu heç də çətin olmayan ənənə hələ də formalaşmayıb. Nəticədə ahıllar vaxtlarını necə gəldi keçirirlər. Kişilər şəhərin parklarında domino və ya şahmat oynayır, həmyaşıdları ilə söhbət edir, qadınlar isə nəvələrinə baxır və ev işləri görürlər. Halbuki, bir daha təkrar edirik ki, bizdə də sözügedən klubların yaradılması yaxşı olardı. Bu, pensiyaçılara nəinki boş vaxtlarını mənalı  keçirməyə, həm də öyrənməyə, cəmiyyət və özləri üçün nəsə etməyə imkan verərdi.

What is life like for the elderly in Azerbaijan?
On 1 October Older People's Day will be celebrated in Azerbaijan and the rest of the world. If retirement may be seen as old age, then in Azerbaijan women may be considered "no longer young" at 60 and men at 63. What is life like for today's pensioners?
Azerbaijan is reckoned to be a country with a young population - according to 2010 statistics, pensioners comprise 14% of the population (that is, of course, old-age pensioners). At the same time, the integration of elderly people into public life is very often poor. Whether mental aspects are to blame or not, elderly people find it difficult to "keep up" with the young. This is particularly noticeable in the sphere of employment, where the chances of a person over 50 competing for the same job are much lower than their younger counterparts.
Experience is a loose concept
Safiqa Mammadova is 55 years of age. During Soviet times she worked as a typist in an office and then looked after her children for a long time. "Now the children have grown up and become independent and it is time to think of myself," she says. But her attempts to find work as a secretary in an office were unsuccessful. She is puzzled: "I don't understand why they won't take me on, I am perfectly healthy and strong, I know about office administration and I can type quickly, but they preferred a young inexperienced girl to me."
Yes, it's deplorable, but true. A businessman, who does not wish to disclose his name, explains: "I realize that elderly people have more experience. But it's not just about experience. For example, a secretary not only has to answer the telephone or maintain records, but also fetch the tea if guests are coming; our work is also intensive and stressful and I don't like to rebuke someone who is old enough to be my parent."
Young businessman Vuqar Safarov, the founder of an animation and advertising company, said in an interview with R+ that he does not have people over 50 in his organization but he collaborates with them: "If we are shooting an advertising clip and we need a documentary film director, then, of course, it is better to take on an experienced adult, and that's what we do," he says. "But when it comes to work specifics we mainly need young people."
He said there is a stereotype that elderly people do not work as well, but this is by no means the case. "Older people, as a rule, work more diligently and conscientiously, they know their place and act more responsibly. Young people work here on a permanent basis because our work is creative, but at the same time, when I need an accountant I don't look at how old he is," Safarov says. "The main thing is that he is a good worker and his age is not important. For example, there is a stereotype that older people are not conversant with working with a computer but the top expert in the Photoshop programme in Baku was over 50."
The inspector of a state employment fund said that people over 50 often come to him. As a rule, I can rarely offer them the work they are qualified for: women are usually required to look after patients and children and do office cleaning; a man, if he has the right qualification, can work in construction; sometimes experienced drivers are needed, but because so many people can drive a car there are more people available in this sphere.
A certain number of elderly people apply to private employment companies. True, it is the man from one of the major city companies who will get the benefit because everything depends on the qualifications of the potential employee. "Young people are more flexible and learn better," she explains. "But if an older person can use a computer and knows any special programmes, or foreign languages, then it is easier for him to find a job. People are often required for accountancy, because this is work that requires a lot of experience." According to the job worker, a job is usually found for everyone who applies. Generally, this may be explained by the fact that private agencies, as well as Internet job sites, are usually approached by the "forward-minded" section of the population who are at least familiar with the basics of Internet navigation.
Older people becoming more active
In Azerbaijan elderly people usually perceive retirement with fear. The fact is that for many of them not going to work is like the end of living and the best they can hope to do is look after the grandchildren and sadly while away the days of their old age. Some start to literally hang on to their job, putting off retirement for as long as possible. But in Azerbaijan there are no longer conditions whereby people who reach pensionable age can continue to work for two or three more years.
Because of problems with employment after retirement elderly people frequently cannot even find the lightest of jobs - as an experienced part-time consultant or working at home, and so on. What can you say - it's just too boring for them. One would think that it wouldn't be a bad thing if at state level projects could be devised on the integration of elderly people into society so they do not see retirement as the end of their active lives. It wouldn't be a bad thing to organize free courses in computers and foreign languages for them or charity organizations on a voluntary basis. Incidentally, this is being done in many countries to keep older people's brains ticking over and to prevent them developing illnesses such as senile dementia or other cognitive brain deterioration.
Other countries have their own way of organizing life for the elderly. For example, in Japan, by virtue of economic, historical and cultural traditions, elderly people live together with their children who care for them. For their part elderly people remain head of the family. However, those who wish to may continue to earn extra money.
In neighbouring Turkey they revere eastern traditions whereby a woman does not have to work and look after the home and the children. And this continues into old age. It is much easier for women because a young woman receives a pension for her deceased father until she marries, and a widow gets a benefit for a deceased husband. Although the majority of men have a lot of free time, about six per cent of them still continue to work and take a pension: they work as ushers, or sell newsagents or lottery tickets.
In the United States old age means freedom. Because there is less leave there than here, Americans are not ones to do much travelling. So when they retire they finally get the chance to do everything they never had time for before. In many countries there is a tradition of pensioners clubs in which active and cheerful elderly men and women don't think it is acceptable to shut themselves away and they lead a full social life. Even in neighbouring Russia there is an abundance of such clubs in which you can sing and dance, get to know people, play games and even engage in joint creative work.
Here, unfortunately such a simple tradition has not yet caught on. So elderly people while away their time as they see fit. The men go to municipal parks and play dominoes or chess or chat with their fellow pensioners; the women look after their grandchildren and work about the house. Although, let us repeat, it wouldn't be a bad thing to set up these same clubs where elderly people can not only spend time, but also study and do work they are capable of for their own benefit and that of others.