QASTARBAYTERİN AQİBƏTİ
Astananın miqrasiya siyasətində gözlənilən dəyişiklikləri "R+" jurnalına müsahibəsində Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Qazaxıstandakı nümayəndəliyinin koordinatoru Svetlana Xasımbekova şərh edib
Yaxın zamanlarda Qazaxıstanda əmək miqrantlarına icazə verilməsilə bağlı qanunvericilikdə sadələşdirilmənin aparılması planlaşdırılır. DİN-in miqrasiya polisi departamentinin rəisi Serik Sainovun yerli mətbuata verdiyi məlumata görə, əcnəbi işçi qüvvənin ölkəyə cəlbi sahəsindəki hazırkı mexanizm fiziki şəxslərin miqrantların əməyindən istifadə etməsini çətinləşdirir. Nəticədə miqrantların əhəmiyyətli bir hissəsi ölkədə qeyri-leqal fəaliyyət göstərir. Bu problemin həlli məqsədilə yeni qanun layihəsi hazırlanıb. Sənəddə əmək miqrantlarına işləmək icazəsnin verilməsi prosesinin sadələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Sainovun sözlərinə görə, yeni qanunun qəbulu miqrantların əməyinin leqallaşdırılmasına imkan verəcək, vergi ödənilən bazanı genişləndirəcək.
Qeyd edək ki, Amerikanın din və ictimai həyat üzrə tədqiqat mərkəzi olan Pew Research Center Qazaxıstanda Azərbaycandan, təxminən 40 min miqrantın olduğunu bildirir.
Qazaxıstanda əmək miqrantlarının fəaliyyətini tənzimləyən qanunun qəbulu ilə hansı dəyişikliklərin baş verəcəyini “R+” jurnalına Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Qazaxıstandakı nümayəndəliyinin koordinatoru Svetlana XASIMBEKOVA danışıb.
- Bu qanunun qəbulu ilə Qazaxıstanın miqrasiya siyasəti tam dəyişəcəkmi?
- Əlbəttə ki, vəziyyət dəyişəcək. Ölkənin miqrasiya sahəsindəki qanunvericiliyinə bir sıra dəyişikliklərin edilməsi təklif olunur. Onlar ilk növbədə ev işləri, inşaat, xidmət və digər sahələrdə çalışan miqrantlara təsirini göstərəcək. Fəaliyyətləri heç nə ilə tənzimlənməyən MDB ölkələrindən olan miqrantlar leqal şəkildə işləmək imkanı qazanacaqlar. Onların əksəriyyəti Qazaxıstana qonaq qismində gəlir və əmək kvotasına daxil olmur və müvafiq icazələri olmadan işə düzəlirlər. Əmək müqaviləsi imzalanmadığından onlar dərhal qeyri-leqal miqrantların sırasına düşürlər. Yeni qanunun qəbulundan sonra müxtəlif sahələrdə, o cümlədən tikintidə çalışan MDB-dən olan miqrantlar ölkəyə gələn zaman sahibkar tapmaq, əmək müqaviləsi imzalamaq və patent əldə etmək hüququ qazanacaqlar. Patent təxminən Rusiyadakı kimi olacaq. Yəni, o, miqranta işə qəbul olunmaq icazəsi verəcək. Bunun üçün onlar sadəcə dövlətə müəyyən məbləğ ödəyərək leqal şəkildə işləyəcəklər.
Qeyd edim ki, hazırda qüvvədə olan qanunda miqrantların patent əldə etməsi ümumiyyətlə nəzərdə tutulmur.
Patentə görə ödəniş təxminən 15-20 dollar olacaq. O, miqrantın sahibkarla bağladığı əmək müqaviləsinin qüvvədə olduğu müddətdə keçərli olacaq. Rusiyadan fərqli olaraq, Qazaxıstanda işçi yalnız əmək müqaviləsi imzaladıqdan sonra patenti əldə edə biləcək. Yəni miqrant dərhal əmək münasibətlərinin iştirakçısı olur və leqal əmək miqrantı statusu qazanır.
- Yəni onun sahibkar və dövlətlə münasibətləri bu qanun layihəsilə tənzimlənəcək?
- Bəli. Onun hüquqları Qazaxıstanın Əmək Məcəlləsi ilə tənzimlənəcək. Məsələ ondadır ki, eyni vaxtda bir sıra digər qanunlara da dəyişiklik ediləcək.  Məsələn, Miqrasiya haqqında qanun, Vergi Məcəlləsi və İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişikliklər olacaq.
- Bəs, miqranta vəd edilən əməkhaqqının verilmədiyi və ya onun iş şəraitinin ağırlığı ilə bağlı problemlərinin yarandığı halda necə olacaq?
- Əmək miqrantı əmək müqaviləsilə qorunacaq. Sənəddə onun hüquqları və işçini işə götürmüş sahibkarın öhdəlikləri əks olunur. Beləliklə, miqrant istənilən zaman prokurorluq, əmək müvəttişliyi və digər qurumlara şikayət edə bilər. Onun əmək hüquqlarının pozulmaması üçün sahibkarla bağladığı müqaviləni diqqətlə nəzərdən keçirməsi vacibdir.
- Yeni qanunun qəbulu Rusiyada aparılan qeyri-leqal miqrasiya ilə mübarizə kampaniyası ilə bağlı deyil ki?
- Mən bunu Rusiyadakı vəziyyətlə əlaqələndirməzdim. Məsələ ondadır ki, bu qanun layihəsi üzərində iş hələ iki il əvvəl başlamışdı. Təşkilatımız qanun layihəsini hazırlayanlara beynəlxalq ekspertizanı təqdim edib. Onları beynəlxalq təcrübə ilə tanış etdik, fərqli ölkələrdə bu problemin həllinin müxtəlif aspektləri haqda məlumatlar verdik. Qanun layihəsi Qazaxıstan Məclisinə 2012-ci ilin noyabrında çıxarıldı və birinci oxunuşda qəbul edildi. İndi o, müzakirə mərhələsindədir. Hazırda parlament tətildədir. Sentyabrda sənədin müzakirəsi bərpa olunacaq.
- Ümumiyyətlə, Qazaxıstanda qeyri-leqal miqrantların, xüsusilə azərbaycanlıların sayı nə qədərdir?
- Qeyri-leqal miqrantların sayı haqda dəqiq məlumat yoxdur. Çünki onlar qeydiyyata alınmırlar. Azərbaycanlı miqrantlara gəlincə, Qazaxıstanda onlar əsasən ölkənin qərbində tikinti sahəsində çalışırlar. Daxili İşlər Nazirliyinin 2012-ci ilə ölkədəki miqrantların sayı haqda məlumatında söhbət təxminən 1 milyon nəfərdən gedir. Onların 90%-i MDB ölkələrindən olanlardır.
- Azərbaycanlı əmək miqrantları tərəfindən hər hansı şikayətlə rastlaşmısınızmı?
- Azərbaycandan olan miqrantlar nə bizə, nə də tərəfdaşlarımıza müraciət ediblər. Onlar əsasən Qazaxıstanın Xəzəryanı bölgəsində işləyirlər. Orada Azərbaycan diasporu çox güclüdür və görünür, bu sahədəki problemlər diasporun iştirakı ilə çözülür. İcmanın həmvətənlərə kömək etməsi adi haldır. Hüquqi məsələlərdə çətin vəziyyətdə qalan istənilən miqranta köməklik göstərməyə hazırıq. Bizim hüquq məsləhətçilərimiz Qazaxıstanın bütün regionlarında işləyirlər. Bu, Aktauya da aiddir.

MIGRANT WORKERS' PLIGHT
Svetlana Zhasymbekova, coordinator of the representative office of the International Organization for Migration in Kazakhstan, speaks about the expected changes in Astana's migration policy in an interview with R+
03.09.2013
In the near future Kazakhstan plans to legally simplify issuing work permits for migrant labourers. The head of the Interior Ministry's migration policy department, Serik Sainov, told the media that the existing mechanism of attracting foreign labour force creates difficulties for physical entities to employ migrants. As a result, a significant part of migrants work illegally. With an aim to address the problem, the government has prepared a draft law that envisages simplified procedures of issuing work permits for foreign labourers. Sainov said that the law will mean that economic migrants will shift from the shade into the legal sphere, something that will improve efficiency of the government's oversight of the matter and will also expand the taxable base.
According to the American Pew Research Centre, there are about 40,000 ethnic Azerbaijani migrants in Kazakhstan.
In an interview with R+ Zhasymbekova talks about the expected changes after the adoption of the new law that will regulate labour migration in Kazakhstan.
- Will the new law change Kazakhstan's migration policy?
- The situation will certainly be changed. It is planned to introduce a number of changes to Kazakhstan's immigration legislation. These will first of all apply to those migrants who are employed in household work, construction, services and so forth. Migrants from the CIS who work on an unregulated basis will have a possibility to work legally. Many of them enter Kazakhstan as guests without having appropriate work permits. Without signing a labour contract they immediately become unregulated migrants. After the new draft law is signed, CIS migrants who are employed in various spheres, including in construction, will have a right, upon their entry into this country, to find an employer, sign a labour contract and acquire a relevant patent. The patent will be similar to the one used in Russia, that is, securing migrants' right to become employed. They will only have to pay the state a certain amount of money after which they will work legally.
The existing legislation did not envisage the possibility for migrants to acquire patents.
The patent will cost about $15-20 and will be valid throughout the term of the employment contract. Unlike in Russia, in Kazakhstan workers are supposed to first sign a labour agreement and only afterwards can they get their work patent. This means that migrants can immediately become participants in the labour relations and get the status of legal work migrants.
- Does this mean that their relations with employers and the state will be regulated by the new law?
- Indeed. Their rights will be regulated by Kazakhstan's labour code. The point is that changes will be introduced to a number of laws in this country, in particular, the law on migration, the Tax Code and the Administrative Offences Code.
- What will happen if the employer does not pay the promised salary to the migrant or problems emerge with difficult work conditions?
- Labour migrants shall be protected by the work contract which contains provisions about their rights and the employer's responsibilities. Therefore, migrants can always turn to such instances as the Prosecutor's Office, the Labour Inspectorate and so forth. To ensure that their labour rights are not violated it is necessary that workers should carefully examine their contract with the employer.
- Is the adoption of the new law related to the current Russian campaign against illegal migration?
- I do not think these are interrelated. The point is that work on the draft law began two years ago. Our organization provided the authors of the draft law with international expertise on this. We familiarized them with international experience and informed them about various aspects of how the problem is addressed in other countries. The draft law was presented to the Kazakhstan parliament in November 2012. It has gone through the first reading and now consultations are under way. At the moment, parliament is in recess but will resume discussing the document in September.
-  What is the number of illegal migrants in Kazakhstan, including ethnic Azerbaijanis?
- There is no precise statistics of illegal migrants since the group does not yield to precise calculation. Azerbaijani migrants mainly work in the construction sphere in western Kazakhstan. There is the Interior Ministry statistics regarding the overall number of migrants in 2012 - about one million people, 90 per cent of whom are people from CIS countries.
- Have you ever encountered complaints by Azerbaijani labour migrants?
- Azerbaijani migrants have never turned to us or our partners. Azerbaijani migrants mainly work in Kazakhstan's Caspian area, where there is a very strong Azerbaijani diaspora. Work-related conflicts are apparently solved through their involvement. It is ordinary practice when the community helps their compatriots. We are prepared to provide legal help to any migrant who find themselves in a difficult situation. Our legal consultants work across Kazakhstan, including in Aktau.