QASTARBAYTERİN AQİBƏTİ
Astananın miqrasiya siyasətində gözlənilən dəyişiklikləri "R+" jurnalına müsahibəsində Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Qazaxıstandakı nümayəndəliyinin koordinatoru Svetlana Xasımbekova şərh edib
Yaxın zamanlarda Qazaxıstanda əmək miqrantlarına icazə verilməsilə bağlı qanunvericilikdə sadələşdirilmənin aparılması planlaşdırılır. DİN-in miqrasiya polisi departamentinin rəisi Serik Sainovun yerli mətbuata verdiyi məlumata görə, əcnəbi işçi qüvvənin ölkəyə cəlbi sahəsindəki hazırkı mexanizm fiziki şəxslərin miqrantların əməyindən istifadə etməsini çətinləşdirir. Nəticədə miqrantların əhəmiyyətli bir hissəsi ölkədə qeyri-leqal fəaliyyət göstərir. Bu problemin həlli məqsədilə yeni qanun layihəsi hazırlanıb. Sənəddə əmək miqrantlarına işləmək icazəsnin verilməsi prosesinin sadələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Sainovun sözlərinə görə, yeni qanunun qəbulu miqrantların əməyinin leqallaşdırılmasına imkan verəcək, vergi ödənilən bazanı genişləndirəcək.
Qeyd edək ki, Amerikanın din və ictimai həyat üzrə tədqiqat mərkəzi olan Pew Research Center Qazaxıstanda Azərbaycandan, təxminən 40 min miqrantın olduğunu bildirir.
Qazaxıstanda əmək miqrantlarının fəaliyyətini tənzimləyən qanunun qəbulu ilə hansı dəyişikliklərin baş verəcəyini “R+” jurnalına Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Qazaxıstandakı nümayəndəliyinin koordinatoru Svetlana XASIMBEKOVA danışıb.
- Bu qanunun qəbulu ilə Qazaxıstanın miqrasiya siyasəti tam dəyişəcəkmi?
- Əlbəttə ki, vəziyyət dəyişəcək. Ölkənin miqrasiya sahəsindəki qanunvericiliyinə bir sıra dəyişikliklərin edilməsi təklif olunur. Onlar ilk növbədə ev işləri, inşaat, xidmət və digər sahələrdə çalışan miqrantlara təsirini göstərəcək. Fəaliyyətləri heç nə ilə tənzimlənməyən MDB ölkələrindən olan miqrantlar leqal şəkildə işləmək imkanı qazanacaqlar. Onların əksəriyyəti Qazaxıstana qonaq qismində gəlir və əmək kvotasına daxil olmur və müvafiq icazələri olmadan işə düzəlirlər. Əmək müqaviləsi imzalanmadığından onlar dərhal qeyri-leqal miqrantların sırasına düşürlər. Yeni qanunun qəbulundan sonra müxtəlif sahələrdə, o cümlədən tikintidə çalışan MDB-dən olan miqrantlar ölkəyə gələn zaman sahibkar tapmaq, əmək müqaviləsi imzalamaq və patent əldə etmək hüququ qazanacaqlar. Patent təxminən Rusiyadakı kimi olacaq. Yəni, o, miqranta işə qəbul olunmaq icazəsi verəcək. Bunun üçün onlar sadəcə dövlətə müəyyən məbləğ ödəyərək leqal şəkildə işləyəcəklər.
Qeyd edim ki, hazırda qüvvədə olan qanunda miqrantların patent əldə etməsi ümumiyyətlə nəzərdə tutulmur.
Patentə görə ödəniş təxminən 15-20 dollar olacaq. O, miqrantın sahibkarla bağladığı əmək müqaviləsinin qüvvədə olduğu müddətdə keçərli olacaq. Rusiyadan fərqli olaraq, Qazaxıstanda işçi yalnız əmək müqaviləsi imzaladıqdan sonra patenti əldə edə biləcək. Yəni miqrant dərhal əmək münasibətlərinin iştirakçısı olur və leqal əmək miqrantı statusu qazanır.
- Yəni onun sahibkar və dövlətlə münasibətləri bu qanun layihəsilə tənzimlənəcək?
- Bəli. Onun hüquqları Qazaxıstanın Əmək Məcəlləsi ilə tənzimlənəcək. Məsələ ondadır ki, eyni vaxtda bir sıra digər qanunlara da dəyişiklik ediləcək.  Məsələn, Miqrasiya haqqında qanun, Vergi Məcəlləsi və İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişikliklər olacaq.
- Bəs, miqranta vəd edilən əməkhaqqının verilmədiyi və ya onun iş şəraitinin ağırlığı ilə bağlı problemlərinin yarandığı halda necə olacaq?
- Əmək miqrantı əmək müqaviləsilə qorunacaq. Sənəddə onun hüquqları və işçini işə götürmüş sahibkarın öhdəlikləri əks olunur. Beləliklə, miqrant istənilən zaman prokurorluq, əmək müvəttişliyi və digər qurumlara şikayət edə bilər. Onun əmək hüquqlarının pozulmaması üçün sahibkarla bağladığı müqaviləni diqqətlə nəzərdən keçirməsi vacibdir.
- Yeni qanunun qəbulu Rusiyada aparılan qeyri-leqal miqrasiya ilə mübarizə kampaniyası ilə bağlı deyil ki?
- Mən bunu Rusiyadakı vəziyyətlə əlaqələndirməzdim. Məsələ ondadır ki, bu qanun layihəsi üzərində iş hələ iki il əvvəl başlamışdı. Təşkilatımız qanun layihəsini hazırlayanlara beynəlxalq ekspertizanı təqdim edib. Onları beynəlxalq təcrübə ilə tanış etdik, fərqli ölkələrdə bu problemin həllinin müxtəlif aspektləri haqda məlumatlar verdik. Qanun layihəsi Qazaxıstan Məclisinə 2012-ci ilin noyabrında çıxarıldı və birinci oxunuşda qəbul edildi. İndi o, müzakirə mərhələsindədir. Hazırda parlament tətildədir. Sentyabrda sənədin müzakirəsi bərpa olunacaq.
- Ümumiyyətlə, Qazaxıstanda qeyri-leqal miqrantların, xüsusilə azərbaycanlıların sayı nə qədərdir?
- Qeyri-leqal miqrantların sayı haqda dəqiq məlumat yoxdur. Çünki onlar qeydiyyata alınmırlar. Azərbaycanlı miqrantlara gəlincə, Qazaxıstanda onlar əsasən ölkənin qərbində tikinti sahəsində çalışırlar. Daxili İşlər Nazirliyinin 2012-ci ilə ölkədəki miqrantların sayı haqda məlumatında söhbət təxminən 1 milyon nəfərdən gedir. Onların 90%-i MDB ölkələrindən olanlardır.
- Azərbaycanlı əmək miqrantları tərəfindən hər hansı şikayətlə rastlaşmısınızmı?
- Azərbaycandan olan miqrantlar nə bizə, nə də tərəfdaşlarımıza müraciət ediblər. Onlar əsasən Qazaxıstanın Xəzəryanı bölgəsində işləyirlər. Orada Azərbaycan diasporu çox güclüdür və görünür, bu sahədəki problemlər diasporun iştirakı ilə çözülür. İcmanın həmvətənlərə kömək etməsi adi haldır. Hüquqi məsələlərdə çətin vəziyyətdə qalan istənilən miqranta köməklik göstərməyə hazırıq. Bizim hüquq məsləhətçilərimiz Qazaxıstanın bütün regionlarında işləyirlər. Bu, Aktauya da aiddir.

УЧАСТЬ ГАСТАРБАЙТЕРА
Ожидаемые изменения в миграционной политике Астаны в интервью R+ комментирует координатор представительства Международной организации по миграции (МОМ) в Казахстане Светлана Жасымбекова
В ближайшее время Казахстан планирует законодательно упростить выдачу разрешений трудовым мигрантам. Как сообщил казахстанским СМИ начальник департамента миграционной полиции МВД Серик Саинов, действующий механизм привлечения иностранной рабочей силы затрудняет возможность использования мигрантов физическими лицами. В результате значительная часть мигрантов работает в стране нелегально. В целях урегулирования этой проблемы подготовлен проект закона, предусматривающий упрощенную выдачу трудовым мигрантам разрешений на работу. По словам Саинова, принятие закона будет способствовать переводу труда мигрантов из теневой сферы в легальную, что позволит повысить эффективность контроля за их пребыванием, а также расширит налогооблагаемую базу.
Отметим, что, по данным Американского исследовательского центра по вопросам религии и общественной жизни PewResearchCenter, в Казахстане находятся около 40 тыс. мигрантов из Азербайджана.
О том, что изменит принятие закона, регулирующего трудовую миграцию в Казахстан, в интервью R+ рассказала координатор представительства Международной организации по миграции (МОМ) в Казахстане Светлана ЖАСЫМБЕКОВА.
- Изменится ли в целом миграционная политика Казахстана с принятием этого закона?
- Конечно, ситуация изменится. Предполагается внести ряд изменений в законодательство Казахстана в области миграции. Они в первую очередь коснутся тех мигрантов, которые заняты в домашних работах, в сфере строительства, услуг и пр. Мигранты из СНГ, которые работают на нерегулируемой основе, получат возможность легально трудиться. Очень многие из них въезжают в Казахстан в качестве гостей, не попав под трудовую квоту, без соответствующего разрешения устраиваются на работу. Без заключения трудового договора они сразу оказываются в числе нерегулируемых мигрантов. После принятия законопроекта мигранты из СНГ, которые задействованы в различных сферах, в том числе в строительстве, получат право при въезде в страну найти работодателя, заключить трудовое соглашение и приобрести патент. Патент будет примерно такого же типа, как в России, то есть с правом принятия на работу. Им необходимо будет лишь выплатить государству определенную сумму и затем работать легально.
Отмечу, что в действующем законодательстве вообще не предусматривалось приобретение мигрантами патента.
Плата за патент составляет примерно $15-20. Патенты будут действовать на время трудового соглашения с работодателем. В отличие от России в Казахстане работник должен будет заключить трудовое соглашение и только потом сможет приобрести патент на работу. То есть мигрант сразу же становится участником трудовых отношений, получает статус легального трудового мигранта.
- То есть его отношения с работодателем и государством будут урегулированы этим законопроектом?
- Да. Его права будут регулироваться Трудовым кодексом Казахстана. Дело в том, что одновременно будут внесены изменения в ряд законов страны. В частности, в Закон о миграции, Налоговый кодекс и Кодекс об административных правонарушениях.
- А что, если мигранту не выплатят обещанную зарплату или же появятся проблемы в связи с тяжелыми условиями труда?
- Трудовой мигрант будет защищен трудовым соглашением, в котором обозначены его права и ответственность работодателя, принявшего его на работу. Таким образом, мигрант всегда сможет апеллировать в такие инстанции, как прокуратура, трудовая инспекция и т.д. Для того чтобы его трудовые права не нарушались, необходимо, чтобы работник внимательно изучал свой контракт с работодателем.
- Не связано ли принятие этого документа с проходящей в России кампанией по борьбе с нелегальной миграцией?
- Я бы не соотносила это с ситуацией в России. Дело в том, что работа над законопроектом началась два года назад. Наша организация предоставила международную экспертизу разработчикам законопроекта. Мы ознакомили их с международным опытом, дали информацию о различных аспектах решения этой проблемы в других странах. Законопроект был презентован в Мажлисе Казахстана в ноябре 2012 года, прошел первое чтение и находится на стадии обсуждения. Сейчас парламент на каникулах. В сентябре обсуждение этого документа возобновится.
- Сколько вообще в Казахстане нелегальных мигрантов, в частности азербайджанцев?
- Точных данных о количестве нелегальных мигрантов нет, так как эта группа не поддается точному подсчету. Азербайджанские мигранты в Казахстане в основном работают в сфере строительства на западе страны. Есть данные МВД по общему количеству мигрантов за 2012 год, это около миллиона человек. На 90% это мигранты из стран СНГ.
- Приходилось ли вам в своей практике сталкиваться с жалобами азербайджанских трудовых мигрантов?
- Ни к нам, ни к нашим партнерам мигранты из Азербайджана не обращались. Азербайджанские мигранты в основном работают в Прикаспийском регионе Казахстана, где очень сильная азербайджанская диаспора, и трудовые конфликты, видимо, решаются при ее участии. Это обычное дело, когда община помогает своим соотечественникам. По правовым вопросам мы готовы оказать помощь любому мигранту, оказавшемуся в сложном положении. Наши правовые консультанты работают во всех регионах Казахстана. В том числе и в Актау.