Aktyor Həsən Məmmədov 60-cı illərin yeni Azərbaycan kinosunun parlaq siması idi
Qismət və ya təsadüf insan taleyini birdəfəlik dəyişə, ona əvvəllər heç arzulamadığı yeni həyat bəxş edə bilər. Həsən Məmmədovla da məhz belə olub, o, gələcəyini elmi işçi kimi görürdü, amma aktyor oldu.
On il bundan öncə, 2003-cü ilin 26 avqustunda artıq gənc olmayan, amma heç yaşlı da görünməyən, 64 yaşında ölkənin ən sevimli dramatik aktyorlarından biri - Həsən Məmmədov dünyasını dəyişdi. Uşaqlıqdan Həsən Məmmədov dəqiq elmlərə asan yiyələnib. Onlara olan maraq və qismən də atasının təsiri 1956-cı ildə onsəkkizyaşlı Həsəni Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) fizika-riyaziyyat fakültəsinə qəbul olunduğu Bakıya gətirdi. Yaxşı oxumasına baxmayaraq, iki ildən sonra Həsən Məmmədov universiteti tərk edir və sənədlərini Azərbaycan Teatr Universitetinin aktyorluq fakültəsinə verir.
"Bakıya gələndən sonra tez-tez tamaşalara gedərdim və özüm də sezmədən beləcə teatra bağlandım. Ona görə də univeristetdən sənədlərimi götürərək, Azərbaycan Teatr Universitetinə, özü də aktyorluq fakütəsinə verdim. İkinci cəhddən olsa da, düşündüyüm gerçəkləşdi. Bu müddətdə mən Teleradio Verilişləri üzrə Dövlət Komitəsində işləyirdim, Akademik Dram Teatrında kütləvi səhnələrdə iştirak edirdim". Ali təhsil alan Həsən Məmmədov on il ərzində böyük və kiçik rollar ifa edərək, Azərbaycan Dramatik Teatrının səhnəsində çalışır. Lakin 1969-cu ildən o, taleyini tamamilə kinematoqrafla bağlayır.
Yeni kinonun siması
60-cı illərin bütün birinci yarısı sovet kinematoqrafiyasında şərtiləşdirilmiş "mülayimlik", görünməmiş mədəni yüksəlişlə xatırlanırdı. Əgər əvvəllər komediya, musiqili filmlərlə bağlı vəziyyət heç də pis deyildisə, kinematoqrafiya dramı pafos və coşğunluq olan qalın zərvərəqə bükülmüş möhkəm agitkadan ibarət idi. Həqiqi, aktual, real həyata yaxın olan sovet kinosu yox idi.
Eyni zamanda, 50-ci illərin sonu və 60-cı illərin əvvəli - dahi fransız və italyan kinosunun yüksəlməsi, eləcə də İttifaqın Fransa və İtaliya ilə görünməmiş yaradıcı dostluq dövrü idi.
Yeni inandırıcı dramatik aktyorla böyük tələbat aydın hiss olunurdu. Və onları teatrdan başqa hardan götürmək olardı?
Azərbaycan üçünyeniaktualkinonunbucüryenisiması HəsənMəmmədovoldu. "Köhnə" kinoməktəbininsıxıntısını çəkməyəngəncaktyorinandırıcı, çoxplanlı, həqiqətəndə birmənalı olmayanpersonajlaryaradabilərdi. Məmmədovunistedadını kinorejissorHəbib İsmayılovaktyorunkurstamaşasındaoyununugörərkənkəşfedib. O, Həsəni özünün, ümumilikdə tipik "Böyükdayaq" "istehsal" filmində kiçikrol - kolxozçuQaraşı oynamağadəvətedir. Bu, böyükfilmdə dahirololmur. Bununlabelə HəsənMəmmədovrolunasondərəcə ciddivə görünməmiş yaradıcılıqlayanaşır. Kifayətqədərməlumhadisədirki, çəkiliş zamanı gəncaktyorfilmdə baş roluoynayankifayətqədərgüclü aktyor Ələsgər Ələkbərovdanrolununsondərəcə inandırıcı olması üçünonahəqiqisilllə vurmağı xahiş edir. Ələkbərov ancaq uzun müddətli təkidlərdən sonra buna razılığını verir.
Bu, 1962-ci ildə olub. Növbəti kino rolunu Həsən Məmmədov üç il sonra oynayır. Onda rejissor Tofiq Tağızadə bu gün "Arşın mal alan"nın rimeyk müzikl adlandırılan Əsgər və Gülçöhrə roluna sınaq üçün təxminən 400 aktyor dəvət edir. Hamı nəticəyə görə üzərilərinə düşən məsuliyyəti anlayırdı. Bundan başqa, filmdə bir neçə texniki zədələr buraxan rejissor çatışmayan səhnələri təbiət görüntülərilə əvəz etmişdi. Film bir çoxlarının, eləcə də məlum olduğu kimi, Əsgəri 1945-ci ildə həmin operettada oynayan Rəşid Behbudovun xoşuna gəlməmişdi. Bu filmdə isə Əsgər Həsən Məmmədov oldu. Hərçənd film "Rəşid" versiyasını üstələməsə də, yenə də Həsən Məmməova diqqət yetirməyə imkan verdi.
Bundan sonra onun iştirakı ilə hər il bir, bəzən isə iki yeni film çıxırdı. Aktyora tələbat getdikcə daha da artdı.
Və şah əsərlər gəldi...
Milli kinoda sıçrayış təkcə yeni formasiyada olan aktyorlar deyil, həm də gənc kinematoqrafların olması oldu. 60-cı illərin sonunda "Bir cənub şəhərində" filmi çıxdı. Bu, o vaxt hələ gənc olan Eldar Quliyev və Rüstəm İbrahimbəyovun rejissor və ssenari debütü oldu. Bundan başqa, filmin üzərində hələ gənc, lakin artıq təcrübəli olan operator (hələ ki ancaq operator) Rasim Ocaqov işlədi. Bu vaxta qədər o, artıq altı film çəkmişdi. Və burda tamamilə yeni şəraitdə dramatik aktyor kimi Həsən Məmmədovun istedadı bütünlüklə açıla bildi. Film aktuallığı ilə, yeniliyi ilə hamını silkələdi. Filmin bədii dəyəri həmin dövrün italyan ustadlarınkından heç də aşağı deyildi, və onların, xüsusilə də operator işinə təsiri kifayət qədər güclü hiss olunurdu.
Bundan sonra daha bir neçə iş oldu. Tarixi də, "istehsal"ı da, ciddi qəbul edilmiş şah əsərlər də. Onların sırasında, həmçinin Ocaqov və İbrahimbəyovun "İstintaq" və Ocaqovun "Təhminə" filmlərini qeyd etmək olar. Həsən Məmmədov bundan başqa, ittifaq respublikalarının bir neçə filmlərində də çəkilib.
"O, olduqca sakit, münaqişə sevməyən adam idi. Teatr və kinematoqrafiya qalmaqallarında heç vaxt iştirak etməyən və öz işinə çox aludə olan biri idi. Yaxşı ki, o, vaxtı ikən alim olmayıb. Aktyor olaraq Azərbaycan kinosuna yeni həyat verdi və əgər o, olmasa idi, əgər başqa peşə seçsəydi, bu filmlər də sadəcə olaraq alınmazdı", - deyə Rasim Balayev "R+"la söhbəti zamanı xatırlayıb.
Həsən Məmmədov digər Azərbaycan kinoaktyorlarına da böyük təsir göstərib. "Bir çoxları özlərini onunla tay tuturdular, amma mən özüm onunla birgə çəkilən ilk filmlərə baxandan sonra peşə seçimimdə qəti qərar verdim", - deyə Balayev etiraf edib.
Rasim Balayevin dediyinə görə, Həsən Məmmədovun Azərbaycan filmlərində çəkilməsinə qədər tez-tez baş rollara digər sovet respublikalarından olan aktyorlar dəvət olunardılar: "Həsən gələndə isə bu təcrübə dayandı. Çünki o, varkən başqa kimsə nəyə gərək!?".

Actor Hasan Mammadov was the face of the resurgent Azerbaijani cinema in the 1960s
A person's destiny can be changed once and for all by fate or a chance happening. He can be given the opportunity of a new life which he had never dreamed of before. This is precisely what happened to Hasan Mammadov who thought it was his destiny to be a research assistant, but became an actor.
Gasan Mamedov, one of the country's most popular actors, died 10 years ago, on 26 August 2003, at the age of 64. Right from childhood Gasan Mamedov had found exact sciences easy. When he was 18 years old, spurred on by his interest in them and partly influenced by his father, he came to Baku where he became a student in the physics and mathematics faculty of Azerbaijan's state university (now Baku State University [BGU]). Although he enjoyed his studies, two years later Hasan left the university and applied to the acting faculty of Azerbaijan's theatrical institute.
"After I came to Baku, I used to go to theatrical performances often and became really attached to the theatre without noticing it. So, when I left the university, I applied to the acting faculty of the Azerbaijan State Theatre Institute. It took me two attempts to get a place. At that time, I was working as a radio presenter at the State Radio and Television Broadcasting Committee and took part in crowd scenes at the Academic Drama Theatre." After he got his acting qualifications, Hasan Mammadov worked at the Azerbaijan Drama Theatre for 10 years, acting in big and small roles. But in 1969 fate took him irrevocably into a career in film.
The face of the new cinema
Throughout the first half of the 1960s there was an unprecedented cultural upsurge in Soviet film-making owing to a certain "thaw" in the social environment. Whereas comedy and musical films were relatively good, feature films had been full of propaganda highlighting zeal and enthusiasm for communism. Soviet films never featured anything topical or even close to real life.
At that time, at the end of the fifties and sixties, the great French and Italian cinema was becoming a real trailblazer and an unprecedented creative bond formed between the Soviet Union and France and Italy. The enormous demand for new, really good actors became quite obvious. Where else should they be taken from if not from the theatres?
For Azerbaijan Gasan Mamedov became a fresh face in these topical films. The young actor, who was not hampered by the restrictions of the "old" cinema school, was able to create realistic, many-sided, truly complex characters. The director Habib Ismayilov discovered Mammadov's talent when he saw him acting in a performance which formed part of his course. He offered him the small part of the collective farmer Garas in his own, what was generally speaking a typical labour-related film "The Great Buttress". It was not an outstanding part in an outstanding film. But, nevertheless Hasan Mamedov was very serious about the way he played it and gave it his all. One interesting story is that during the filming the young actor asked the quite strong Alasgar Alakbarov, who was acting in the film's main role, to slap his face hard, in a realistic manner. It took a long time before Alakbarov agreed to do it.
That was back in 1962. Hasan Mammadov didn't act in another film until three years later. At that time the director Tofiq Tagizada was auditioning 400 actors for the parts of Askar and Gulcohra in his remake of the musical "Arshin Mal-Alan". They all understood what they had to do to make a success of it, except perhaps that the director made some technical errors in some of the scenes and replaced them with scenic views. Many people did not like the film, including Rasid Behbutov, who is known to have played the main role of Asker in the film version of the operetta in 1945. In this film Gasan Mamedov played Asker. Although the film was no better than the "Rasid" version, the latter did nevertheless telephone Hasan Mammadov to draw attention to himself.
After this, Hasan Mammadov starred in a new film every year, sometimes even two films per year. The actor was increasingly in demand.
Real works of art followed
Not only a new type of actor appeared with the breakthrough in the national film industry, but also young film-makers. At the end of the sixties the film "In One Southern Town" came out. The young directors and screenplay writers Eldar Quliyev and Rustam Ibrahimbayov made their debut with this film. Besides, Rasim Ocagov, a young, but already experienced cameraman (who was only a cameraman at that time), worked on the film too. He had already worked on six films before that. In this new situation the talent of Hasan Mammadov as a dramatic actor could really be revealed. People were stunned by the realism and innovation in the film. It was no less of an artistic achievement than those of the outstanding Italian film-makers of the time, and their influence on the actual filming was sufficiently obvious.
He made several more films after this, among them historical and "labour-related" films and serious, well recognised films. These included Ojagov's and Ibragimbekov's "Interrogation" and Ojagov's "Tahmina". Hasan Mammadov also starred in some films in the Soviet Union's other republics.
"He was a very quiet, person who never argued or got drawn into the squabbles at the theatre or on set, and was very much immersed in his work," Rasim Balayev recalls in an interview with Regionplus. "It is a blessing that he didn't become a scientist at that time. As an actor, he breathed new life into the Azeri film industry. If he had chosen another profession, then those films would never have been made."
Gasan Mamedov had a tremendous influence on other Azeri film actors. "Many looked to him as a role model. When I myself saw the first films starring him, I definitely decided that I would become a film-maker," Balayev admits. He recounts that before Hasan Mammadov appeared, well known actors from the Soviet republics were very often offered the main parts in Azeri films. "When Hasan made his appearance, that practice stopped, because no-one else was needed once we had him."