Aktyor Həsən Məmmədov 60-cı illərin yeni Azərbaycan kinosunun parlaq siması idi
Qismət və ya təsadüf insan taleyini birdəfəlik dəyişə, ona əvvəllər heç arzulamadığı yeni həyat bəxş edə bilər. Həsən Məmmədovla da məhz belə olub, o, gələcəyini elmi işçi kimi görürdü, amma aktyor oldu.
On il bundan öncə, 2003-cü ilin 26 avqustunda artıq gənc olmayan, amma heç yaşlı da görünməyən, 64 yaşında ölkənin ən sevimli dramatik aktyorlarından biri - Həsən Məmmədov dünyasını dəyişdi. Uşaqlıqdan Həsən Məmmədov dəqiq elmlərə asan yiyələnib. Onlara olan maraq və qismən də atasının təsiri 1956-cı ildə onsəkkizyaşlı Həsəni Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) fizika-riyaziyyat fakültəsinə qəbul olunduğu Bakıya gətirdi. Yaxşı oxumasına baxmayaraq, iki ildən sonra Həsən Məmmədov universiteti tərk edir və sənədlərini Azərbaycan Teatr Universitetinin aktyorluq fakültəsinə verir.
"Bakıya gələndən sonra tez-tez tamaşalara gedərdim və özüm də sezmədən beləcə teatra bağlandım. Ona görə də univeristetdən sənədlərimi götürərək, Azərbaycan Teatr Universitetinə, özü də aktyorluq fakütəsinə verdim. İkinci cəhddən olsa da, düşündüyüm gerçəkləşdi. Bu müddətdə mən Teleradio Verilişləri üzrə Dövlət Komitəsində işləyirdim, Akademik Dram Teatrında kütləvi səhnələrdə iştirak edirdim". Ali təhsil alan Həsən Məmmədov on il ərzində böyük və kiçik rollar ifa edərək, Azərbaycan Dramatik Teatrının səhnəsində çalışır. Lakin 1969-cu ildən o, taleyini tamamilə kinematoqrafla bağlayır.
Yeni kinonun siması
60-cı illərin bütün birinci yarısı sovet kinematoqrafiyasında şərtiləşdirilmiş "mülayimlik", görünməmiş mədəni yüksəlişlə xatırlanırdı. Əgər əvvəllər komediya, musiqili filmlərlə bağlı vəziyyət heç də pis deyildisə, kinematoqrafiya dramı pafos və coşğunluq olan qalın zərvərəqə bükülmüş möhkəm agitkadan ibarət idi. Həqiqi, aktual, real həyata yaxın olan sovet kinosu yox idi.
Eyni zamanda, 50-ci illərin sonu və 60-cı illərin əvvəli - dahi fransız və italyan kinosunun yüksəlməsi, eləcə də İttifaqın Fransa və İtaliya ilə görünməmiş yaradıcı dostluq dövrü idi.
Yeni inandırıcı dramatik aktyorla böyük tələbat aydın hiss olunurdu. Və onları teatrdan başqa hardan götürmək olardı?
Azərbaycan üçünyeniaktualkinonunbucüryenisiması HəsənMəmmədovoldu. "Köhnə" kinoməktəbininsıxıntısını çəkməyəngəncaktyorinandırıcı, çoxplanlı, həqiqətəndə birmənalı olmayanpersonajlaryaradabilərdi. Məmmədovunistedadını kinorejissorHəbib İsmayılovaktyorunkurstamaşasındaoyununugörərkənkəşfedib. O, Həsəni özünün, ümumilikdə tipik "Böyükdayaq" "istehsal" filmində kiçikrol - kolxozçuQaraşı oynamağadəvətedir. Bu, böyükfilmdə dahirololmur. Bununlabelə HəsənMəmmədovrolunasondərəcə ciddivə görünməmiş yaradıcılıqlayanaşır. Kifayətqədərməlumhadisədirki, çəkiliş zamanı gəncaktyorfilmdə baş roluoynayankifayətqədərgüclü aktyor Ələsgər Ələkbərovdanrolununsondərəcə inandırıcı olması üçünonahəqiqisilllə vurmağı xahiş edir. Ələkbərov ancaq uzun müddətli təkidlərdən sonra buna razılığını verir.
Bu, 1962-ci ildə olub. Növbəti kino rolunu Həsən Məmmədov üç il sonra oynayır. Onda rejissor Tofiq Tağızadə bu gün "Arşın mal alan"nın rimeyk müzikl adlandırılan Əsgər və Gülçöhrə roluna sınaq üçün təxminən 400 aktyor dəvət edir. Hamı nəticəyə görə üzərilərinə düşən məsuliyyəti anlayırdı. Bundan başqa, filmdə bir neçə texniki zədələr buraxan rejissor çatışmayan səhnələri təbiət görüntülərilə əvəz etmişdi. Film bir çoxlarının, eləcə də məlum olduğu kimi, Əsgəri 1945-ci ildə həmin operettada oynayan Rəşid Behbudovun xoşuna gəlməmişdi. Bu filmdə isə Əsgər Həsən Məmmədov oldu. Hərçənd film "Rəşid" versiyasını üstələməsə də, yenə də Həsən Məmməova diqqət yetirməyə imkan verdi.
Bundan sonra onun iştirakı ilə hər il bir, bəzən isə iki yeni film çıxırdı. Aktyora tələbat getdikcə daha da artdı.
Və şah əsərlər gəldi...
Milli kinoda sıçrayış təkcə yeni formasiyada olan aktyorlar deyil, həm də gənc kinematoqrafların olması oldu. 60-cı illərin sonunda "Bir cənub şəhərində" filmi çıxdı. Bu, o vaxt hələ gənc olan Eldar Quliyev və Rüstəm İbrahimbəyovun rejissor və ssenari debütü oldu. Bundan başqa, filmin üzərində hələ gənc, lakin artıq təcrübəli olan operator (hələ ki ancaq operator) Rasim Ocaqov işlədi. Bu vaxta qədər o, artıq altı film çəkmişdi. Və burda tamamilə yeni şəraitdə dramatik aktyor kimi Həsən Məmmədovun istedadı bütünlüklə açıla bildi. Film aktuallığı ilə, yeniliyi ilə hamını silkələdi. Filmin bədii dəyəri həmin dövrün italyan ustadlarınkından heç də aşağı deyildi, və onların, xüsusilə də operator işinə təsiri kifayət qədər güclü hiss olunurdu.
Bundan sonra daha bir neçə iş oldu. Tarixi də, "istehsal"ı da, ciddi qəbul edilmiş şah əsərlər də. Onların sırasında, həmçinin Ocaqov və İbrahimbəyovun "İstintaq" və Ocaqovun "Təhminə" filmlərini qeyd etmək olar. Həsən Məmmədov bundan başqa, ittifaq respublikalarının bir neçə filmlərində də çəkilib.
"O, olduqca sakit, münaqişə sevməyən adam idi. Teatr və kinematoqrafiya qalmaqallarında heç vaxt iştirak etməyən və öz işinə çox aludə olan biri idi. Yaxşı ki, o, vaxtı ikən alim olmayıb. Aktyor olaraq Azərbaycan kinosuna yeni həyat verdi və əgər o, olmasa idi, əgər başqa peşə seçsəydi, bu filmlər də sadəcə olaraq alınmazdı", - deyə Rasim Balayev "R+"la söhbəti zamanı xatırlayıb.
Həsən Məmmədov digər Azərbaycan kinoaktyorlarına da böyük təsir göstərib. "Bir çoxları özlərini onunla tay tuturdular, amma mən özüm onunla birgə çəkilən ilk filmlərə baxandan sonra peşə seçimimdə qəti qərar verdim", - deyə Balayev etiraf edib.
Rasim Balayevin dediyinə görə, Həsən Məmmədovun Azərbaycan filmlərində çəkilməsinə qədər tez-tez baş rollara digər sovet respublikalarından olan aktyorlar dəvət olunardılar: "Həsən gələndə isə bu təcrübə dayandı. Çünki o, varkən başqa kimsə nəyə gərək!?".

Актер Гасан Мамедов был лицом возрожденного азербайджанского кино 60-х годов
Чистая случайность может раз и навсегда изменить судьбу человека, дать ему новую жизнь, о которой он раньше и не мечтал. Именно так вышло с Гасаном Мамедовым, который видел свое будущее в качестве научного работника, а стал актером.
Десять лет назад, 26 августа 2003 года, уже немолодым, но еще и не стариком в возрасте 64 лет ушел из жизни один из любимейших драматических актеров страны Гасан Мамедов. С детства Гасану Мамедову легко давались точные науки. Интерес к ним и отчасти влияние отца в 1956 году привели восемнадцатилетнего Гасана в Баку, где он поступил на физико-математический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ). Несмотря на хорошую учебу, двумя годами позже Гасан Мамедов покинул университет и подал документы на актерский факультет Азербайджанского театрального института.
"После приезда в Баку я стал часто посещать спектакли и, сам не заметив того, оказался привязанным к театру. Поэтому, забрав из университета документы, я подал их в Азербайджанский государственный театральный институт, причем на актерский факультет. Хоть и со второй попытки, но у меня получилось задуманное. В этот период я работал радиодиктором в Государственном комитете по телерадиовещанию, принимал участие в массовых сценах в Академическом драматическом театре". Получив высшее образование, Г.Мамедов в течение десяти лет работает на сцене Азербайджанского драмтеатра, исполняя большие и маленькие роли. Однако с 1969 года он уже полностью связывает судьбу с кинематографом.
Лицо нового кино
Вся первая половина 60-х годов ХХ века ознаменовалась в советском кинематографе небывалым культурным взлетом, обусловленным грянувшей "оттепелью". Если с комедиями, музыкальными фильмами и раньше дела обстояли достаточно неплохо, то кинематографическая драма представляла собой крепкую агитку, обернутую в толстую фольгу из пафоса и патетики. Настоящего, актуального, близкого к реальной жизни советского кино не было.
В то же время конец 50-х и начало 60-х - это период взлета великого французского и итальянского кино, а также небывалой творческой дружбы союза с Францией и Италией. Становится ясной огромная потребность в становлении новых убедительных драматических актеров. И откуда их было взять, как не из театров?
Таким новым лицом нового актуального кино для Азербайджана стал Гасан Мамедов. Молодой актер, не отягощенный опытом "старой" киношколы, мог создавать убедительные, многоплановые, по-настоящему неоднозначные персонажи. Талант Мамедова открыл для кино режиссер Габиб Исмаилов, когда увидел игру актера на курсовом спектакле. Он пригласил его сыграть небольшую роль колхозника Гараша в своем, в общем-то типично "производственном" фильме "Великая опора". Это не была великая роль в великом фильме. И, тем не менее, Гасан Мамедов отнесся к ней с полной серьезностью и небывалой отдачей. Известна история того, как на съемках молодой актер попросил достаточно сильного Алескера Алекперова, игравшего в фильме главную роль, для полной убедительности дать ему пощечину по-настоящему. Алекперов, после долгих уговоров, выполнил просьбу.
Это был 1962 год. Свою следующую кинороль Гасан Мамедов сыграл тремя годами позже. Тогда режиссер Тофик Тагизаде пригласил на пробы около 400 актеров на роли Аскера и Гюльчохры в своем, как сказали бы сегодня, римейке мюзикла "Аршин мал алан". Все понимали лежащую на них ответственность за результат. Кроме разве что режиссера, который допустил в фильме ряд технических браков и заменил недостающие сцены видами природы. Фильм многим не понравился, в том числе и Рашиду Бейбутову, сыгравшему, как известно, Аскера в экранизации той же оперетты в 1945 году. А в этой картине Аскером стал Гасан Мамедов. И хотя фильм не превзошел "рашидовскую" версию, тем не менее он позволил Гасану Мамедову обратить на себя внимание.
После этого новые фильмы с его участием стали появляться каждый год, иногда выходило даже по два фильма. Актер становился все более и более востребованным.
И последовали шедевры
Прорывом в национальном кино стало появление не только актеров новой формации, но и молодых кинематографистов. В конце 60-х вышел фильм "В одном южном городе". Это был режиссерский и сценарный дебют тогда еще молодых Эльдара Кулиева и Рустама Ибрагимбекова. Кроме того, над фильмом работал еще молодой, но уже опытный оператор (пока еще только оператор) Расим Оджагов. За его плечами к этому моменту уже было шесть фильмов. И вот тут в совершенно новой обстановке талант Гасана Мамедова как драматического актера смог раскрыться полностью. Фильм потрясал своей актуальностью, своей новизной. Художественная ценность фильма была не ниже, чем у итальянских мастеров того времени, и их влияние, в особенности на операторскую работу, чувствовалось достаточно сильно.
После этого было еще несколько фильмов. И исторических, и "производственных", и серьезных признанных шедевров. Среди них можно отметить также "Допрос" Оджагова и Ибрагимбекова  и "Тахмину" Оджагова. Гасан Мамедов снялся, помимо этого, в нескольких фильмах союзных республик.
"Он был очень спокойным, бесконфликтным человеком, никогда не участвовавшим в театральных и кинематографических дрязгах, и очень увлеченным своей работой, - вспоминает о нем в беседе с R+ Расим Балаев. - Очень хорошо, что он в свое время не стал ученым. Будучи актером, он вдохнул новую жизнь в азербайджанское кино, и если бы его не было, если бы он выбрал другую профессию, то и фильмы эти просто не получились бы".
Гасан Мамедов оказал также колоссальное влияние на других азербайджанских киноактеров. "Многие равнялись на него, я сам, когда посмотрел первые фильмы с ним, окончательно определился для себя с выбором профессии", - признается Балаев.
Как рассказывает Расим Балаев, до появления Гасана Мамедова в азербайджанских фильмах очень часто на главные роли приглашались известные актеры из советских республик: "Когда же появился Гасан, эта практика прекратилась, потому что когда есть он, зачем нужен кто-то еще?!".