"AZƏRBAYCAN MUĞAMINDA MƏRDLİK VAR"
Xalq artisti Nəzakət Teymurova: "Vətənim alınan günü öləcəyəm ki, məni ora - Qarabağ torpağına tapşırasınız"
Müəllif: Turan Şakir Bakı
Uşaqlıqdan həmişə tamaşa zalından yüzlərlə insanla birgə heyrətlə izlədiyim "Leyli və Məcnun"u bu dəfə lap yaxından səhnənin kənarında izləmək tamam başqa bir duyğu idi. Üstəlik, bu dəfə tamamilə tək. Dahi Üzeyir bəyin şah əsərinin qəhrəmanları bu qədər yaxından tamam fərqli idilər. Leyli və Məcnun bir-biri ilə dərdləşməsi səhnəsi isə məni tamamilə sehrli bir aləmə aparmışdı ki, müsahibimin səsi məni bu aləmdən oyatdı. Müsahibim xalq artisti, xanəndə Nəzakət Teymurovanın tamaşaya məşqinin üstünə çıxmışdım. Elə "Leyli və Məcnun" operasının təsiri altında ilk sualım da bu opera haqqında oldu.
- Gənc xanəndələrin əksəriyyətinin ən böyük arzusu "Leyli və Məcnun" tamaşasında rol almaqdır. Amma sizin gənc olmağınıza baxmayaraq, ilk rolunuz "Leyli" olub. Demək olarmı ki, başlanğıcda arzunuza çatmısınız?
- Demək olar, əlbəttə ki. Bizim səhnəyə gəlişimiz dövründə indiki kimi möhtəşəm muğam müsabiqələri yox idi. Mən Asəf Zeynallı adına Musiqi Texnikumunu bitirdikdən sonra təyinatımı Opera və Balet Teatrına verdilər. Teatra gəldikdən sonra isə haqqımda müsbət rəy verildi və ilk rolum da "Leyli" oldu. Amma bu rolu oynamaq da mənə asan başa gəlmədi və təkcə ilk dəfə səhnəyə çıxmağım üçün yeddi ay dayanmadan məşq etdim, hazırlaşdım. Bu, çox məsuliyyətli idi. Bildiyiniz kimi, xanəndələrdə aktyorluq baxımından bir az kasadlıq olur həmişə. Tamaşada isə ifa ilə yanaşı, müxtəlif mimika və jestləri etmək də vacibdir. Bax, bu çox məsuliyyətli və ağır bir prosesdir. Təbii ki, xanəndələrin ən böyük arzusudur.
Başqa bir tərəfədən bu operadır və burada tək bir nəfərlə hər şey həll olunmur. Gərək musiqi də, digər rolların ifaçıları da, səhnə tərtibatı da, ümumiyyətlə, isə hər şey qaydasında olsun ki, tamaşaçı bunu qəbul etsin... Şükür Allaha ki, ilk dəfə 1995-ci ildə Leyli kimi səhnəyə çıxanda hər şey yaxşı alınmışdı. Hətta həmin dövrdə mətbuatda da o barədə yazıldı. Amma insan elə bir varlıqdır ki, onun bacarıqları hədsizdir. Həmin dövrdən neçə illər keçməsinə və dəfələrlə "Leyli" oynamağıma baxmayaraq, hər dəfə başqa hisslər keçirirəm və hər dəfə yeni nə isə öyrənirəm. Səhnəyə "Leyli" kimi çıxıram, özümü buna hazırlayıram. Heç vaxt səhnəyə Nəzakət kimi çıxmamışam. İki ildən sonra 20 il olacaq ki, bu obrazı ifa edirəm və Allaha şükür ki, tamaşaçı da bundan razıdır. Tamaşaçını aldatmaq qeyri-mümkündür. O, hər şeyi bizdən yaxşı bilir və görür. Ona görə də hər bir məqama diqqətlə və məsuliyyətlə yanaşmaq lazımdır.
- Gənc yaşında hələ həyatın kəşməkəşinə düşməmiş Nəzakətə "Leyli" nə öyrətdi?
- İnsan düşdüyü mühitə öyrəşir, uyğunlaşır. Xasiyyətimdə olan uzaqlığı "Leyli" yaxınlaşdırdı. Xanəndə kimi tamaşaçılara yaxınlaşmağı, isinməyi öyrətdi bu obraz mənə. Eyni zamanda Üzeyir Hacıbəyov yaradıcılığının sirlərini də bu obrazla öyrəndim. Xoşbəxtəm ki, qismətimdə bu obrazı gənc yaşda yaratmaq və elə bu obrazla da sevilmək varmış.
- Deyirlər ki, qadınların gücü də, potensialı da heç də kişilərdən geri qalmır. Amma bəzən qadın olmaq onlar üçün bir maneədir. Bəs, Sizə necə qadınlığınız nə vaxtsa mane olubmu?
- Biz müsəlmanıq. Əvvəllər elə məqamlar var idi ki, qızın xanəndə olması, xüsusilə də səhnəyə çıxması yaxşı qarşılanmırdı. Bu baxımdan, çətinliklərim olub. Amma hərdən düşünürəm ki, bu tək mənim iradəmlə deyil, Allahın da mənə olan qisməti ilə əlaqədar bir məqamdır ki, mən səhnəyə çıxdım və xanəndə oldum. Daha dolğun desəm, sənət məni seçdi. Yəni bunun üçün Allahım şərait yaratdı. İndinin özündə də bəzi məqamlar var ki, mən qadın olduğum üçün onu özümə rəva bilmirəm, müəyyən qadağalar qoyuram. Çünki əgər istedadın varsa, sənə başqa yol lazım olmur. Təbii ki, söhbət istedadı olan sənəti sevən adamlardan gedir. Sənəti olmayanlar onsuz da hansısa yollarla məşhur olur, ad da alırlar. Səhnə elə bir yerdir ki, hər şeyi olduğu kimi tamaşaçıya göstərir. Ona görə, istedadını göstərənlə başqa maraqda olanların fərqi həmən üzə çıxır, bəlli olur.
- Muğam ifaçıları çox vaxt iddia edirlər ki, muğamda monopoliya var...
- Əgər bir insanın içi boşdursa, onun kim olduğundan asılı olmayaraq, o pislik üçün yaranıb. Bu tək muğam sahəsinə aid deyil, digər sahələrdə də belədir. Əgər insan zəifdirsə, istəməz ki, yanında güclülər olsun. Çünki özünün zamanla geridə qalacağına əmindir. Zamanında ilk səhnəyə çıxdığım vaxtlarda mənim üçün belə məqamlar çox olduğu üçün bu şeyi heç kim üçün təkrar etmərəm. Həmişə belə fikirləri özümdən uzaq tutmuşam. Özümə söz vermişəm ki, nə vaxtsa zirvəyə çatanda mütləq arxamca gələn yeni gənc xanım xanəndələrə dəstək olacağam, dayaq duracağam. Elə özümün bir tələbəm də var ki, əgər qəbul olunsa, ona "Leyli"ni özüm öyrədib bu səhnəyə çıxaracağam.
- Opera və Balet Teatrının solistisiniz. Tez-tez bura gəlib gedirsiniz. Bəs, digər teatrlara necə gedirsinizmi? Sonuncu dəfə hansı tamaşaya baxmısınız?
- Sonuncu dəfə Akademik Milli Dram Teatrında olmuşam. Bəzən orada elə tamaşalar olur ki, məmnuniyyətlə baxardım. Amma vaxt məhdudiyyəti olduğundan bəzən bu arzumu reallaşdıra bilmirəm.
- Amma hər halda teatrlardakı vəziyyətdən halisiniz...
- Bilirsiniz, hər teatrın öz repertuarı, öz istiqaməti var. Mən dedi-qodu sevməyən bir insanam. Ona görə bəzi məqamlardan danışmayacam. Digər teatrların öz direktorları var. Bu haqda onlar danışa bilər. Ancaq öz teatrımızdan danışa bilərəm ki, yeni tamaşalar, yeni opera əsərləri səhnələşdiririk. Düzdür, bizim milli operalarımız azdır, amma biz buna baxmayaraq, xarici bəstəkarların əsərlərinə müraciət edirik ki, boşluq yaranmasın.
- Görünür, yaradıcılıq müəyyən mənada Sizin həyatınızın mənasına çevrilib. Bəs, nəyi mənasız hesab edirsiniz?
- İnanın ki, çox şeyi mənasız hesab edirəm desəm yanılmaram. İç dünyam tamamilə fərqlidir, heç də göründüyüm kimi insan deyiləm. İnsan yaşa dolduqca hər şeyin daha dərin fərqinə varır. Hiss edirsən ki, bəzi insanların mənəviyyatı ucuzlaşıb. Belə məqamlarda özümü boşluqda hiss edirəm. Son vaxtlar isə hərdən oxumaq belə istəmirəm, oxuya bilmirəm.
- Bəlkə, bu boşluğun bir səbəbi də Vətənsizlik, Qarabağsızlıqdır?
- Təbii. Hərdən elə xəyala düşürəm ki, deyirəm torpaqlarımızı alandan sonra hər şeyimi satıb gedib orada yaşayacağam. Bəzən ən əziz insanın həyatdan gedir və sən zamanla onun yoxluğuna öyrəşirsən, onu unudursan. Bu, sənin balan olsa belə. Amma torpaq elə bir məfhumdur ki, zaman keçdikcə insanı özünə çəkir, yaxınlaşdırır, unutmağa imkan vermir. Həm bütün uşaqlıq xatirələrim beynimə elə həkk olunub ki, hərdən yuxumda belə həmin yerləri olduğu kimi görürəm. Anam həmişə deyir ki, mən ölsəm məni burada basdırmayın, nə qədər ki, buradayam ölməyəcəyəm. Vətənim alınan günü öləcəyəm ki, məni ora - Qarabağın torpağına tapşırasınız. Bunun başqa yolu yoxdur, insanlar bir gün mütləq doğulduqları torpağa qayıtmalıdırlar.
- İtirdiklərimizdən söz düşmüşkən bir müddət öncə "Nəva" muğamının yenidən ifa edilməsi ilə bağlı məsələ gündəmdə idi. Amma bu, deyəsən, tamamlanmamış qaldı...
- Düzün desəm, bu yaxınlarda bir dostumuz mənə təklif etdi ki, sənə bu muğamı öyrədim, ilk ifa edən qadın xanəndə sən ol. Amma mən bunu qəbul etmədim. Bu muğam digər muğamlardan törəmədir. Onsuz da şah sayılan muğamlarımızı ifa edirik. "Nəva"nın ifasında hər şöbəyə toxunub qayıtmaq kimi məqamlar var. Bunu tamaşaçı onsuz da çətinliklə anlayacaq. Ona görə də hələ ki qalıb.
- Xarici ölkələrdəki konsertlərinizdə Azərbaycan muğamına münasibət haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Əvvəllər biz xarici ölkələrdə ifa etdiyimizdə bizi ya İran, ya da Hindistan muğam ifaçılarına bənzədirdilər. Çünki indiki dövrdəki kimi Azərbaycanda muğama qayğı yox idi. Çox az-az festivallara gedirdik. Hətta Azərbaycanın tarixində elə məqamlar var ki, muğam xalqın gücü ilə ayaqda qalıb. Amma bu gün Heydər Əliyev Fondunun və şəxsən Mehriban Əliyevanın muğama göstərdiyi qayğı və diqqətdən sonra respublikamızda muğamın qapıları daha geniş açıldı. Beynəlxalq müsabiqələrin Azərbaycanda keçirilməsi artıq bizi də xaricdə tanıtdı. İndi xarici ölkələrdə Azərbaycanın adı gələndə hamı tanıyır, maraqlanır. Ona görə də fəxrlə səhnələrə çıxırıq və bir neçə ölkənin bayraqları arasında bizim də ölkəmizin bayrağı dalğalanır. Bu çox qürurverici məqamdır. Məsələn, bu yay Samsundakı festivalda Azərbaycan bayrağını səhnədə görəndə özümü saxlaya bilmədim. Gözlərim doldu, ağladım.
- Niyə Azərbaycanda Alim Qasımov qədər dünyada tanınan başqa xanəndə yoxdur?
- Xaricdə tanınmaq üçün güclü prodüsserlər, təşkilatçılar lazımdır. Bu komanda ilə başa gələn bir prosesdir. Tək xanəndə ilə bu iş alınmır.
- Axı, bildiyimə görə, Alim Qasımovun elə bir güclü prodüsseri yoxdur...
- Vaxtında, zamanında onu da təqdim edən insanlar olub.
- Bəlkə, muğamı fərqli tərzdə ifa etməsidir onu məşhurlaşdıran?
- O da həmin məqamlardan biridir. Amma bir şeyi də qeyd edim ki, Azərbaycan muğamı elə bir sehrə malikdir ki, istənilən xarici ölkədə o qəbul olunur. Elə Alim müəllimdə də bu proses birdən alınmayıb. O neçə illərdir ki, bu istiqamətdədir. Amma bu işdə insana həm də şans lazımdır. Görünür, Alim Qasımov güclü xanəndə olmaqla yanaşı, həm də şanslı insandır.
- Niyə muğam müsabiqələrində münsif kimi iştirak etmirsiniz?
- Əslində, həmin müsabiqələrin hamısında oluram, yaxından maraqlanıram. Həmişə deyirəm və elə o fikirdə də qalacağam ki, əsas yol ustadların olmalıdır. Münsiflər heyətində həmişə ustadlarımız olub. Mən o iddiada olan insan da deyiləm. Əgər nə vaxtsa imkan olsa, şərait olarsa, bizə də növbə çatacaq. Müəyyən verilişlərə də dəvət alanda, ilk növbədə, onu deyirəm ki, qoy ustadlarımız danışsın və bu tarixdə qalsın. Bizim danışmağa vaxtımız çox olacaq.
- Bəzən bizim muğamları fars muğamı ilə qarışıq salırlar. Görünür bu, onlardan bəzilərinin adının fars dilində olması ilə bağlıdır. Məsələn Bayatı-Şiraz, Bayatı-Kürd, Segah...
- Tarixən müəyyən vaxtlarda bizim danışıq dilimiz də fars dili olub. Amma bu o demək deyil ki, biz fars olmuşuq. Elə muğamların adı da həmin dövrlərdən qalıb. Azərbaycan muğamının öz fərqlilikləri var. Bizim muğamda dinamika, ritm var. Fars muğamları isə darıxdırıcı, monotondur. Onlar muğamı əzik şəkildə ifa edirlər. Bizdə isə muğamda mərdlik var. Fars muğamları notla ifa edilir, bizim muğam isə improvizələrlə doludur, o qədər dərindir ki, onun sərhədi yoxdur. İstənilən iddiaya isə ifamızla cavab verə bilərik. Elmi tərəfini də nəzəriyyəçilər sübuta yetirə bilər.
- Sonda isə gələcək planlarınız haqqında.
- "Sarı gəlin" musiqisinə klip çəkdirmişəm və onu oktyabr ayında təqdim edəcəyəm. O ki, qaldı konsert, yəqin ki, gələcəkdə onu da həyata keçirə bilərəm.

THE VALOUR OF AZERBAIJANI MUGAM
People's Artist Nazakat Teymurova: "I dream of the day when we get our lands back, and I will sell all that I have and go to live there"
Watching the performance "Layla and Majnun", which I've been following since childhood along with hundreds of other spectators, from a very close range this time - almost from the edge of the stage - evoked quite different feelings. Also, from a close distance, the characters of the masterpiece of genius Uzeyir Hacibayov looked quite different. The scene where Layla and Majnun complained about fate to each other lured me into the world of magic, and I woke up only from the voice of my companion - People's Artist Nazakat Teymurova whose rehearsal I was attending. And my first question was precisely about the opera "Layla and Majnun", which fascinated me.
- The greatest dream of most young singers is to get a role in "Layla and Majnun". Despite your young age, it was the role of Layla that you first played. Can we say that you achieved your dreams from the very beginning?
- Of course, you can. In our time, there were no such majestic mugam contests as now. After I completed my education at the Asaf Zeynalli music school, I was sent to work in the Opera and Ballet Theatre. Here I received a positive review and my first job was the role of Layla. However, it wasn't so easy to play it. Before my first appearance onstage, I constantly rehearsed for as much as 7 months. I rehearsed very hard because it was a huge responsibility. During the performance, along with singing, facial expressions and gestures are crucial. It's a very important and difficult process. Naturally, this role is the biggest dream of any singer. On the other hand, it's an opera, and not everything is decided by one person. In order to satisfy the audience, everyone and everything has to be at a high level - the music, the performers of other roles, stage design ... Thank God, in 1995 when I first went onstage in the role of Layla, everything turned out fine. Even the then press wrote about it. But man is a creature whose capabilities are unlimited. Although many years have passed since then and I've played the role of Layla many times, every time I experience different feelings and every time I learn something new. Before I go onstage as Layla, I prepare myself for this. I've never appeared onstage as Nazakat. After 2 years, it will be 20 years since I embody this image onstage. Thank God, the audience is always happy. It is impossible to fool them. They know everything and see better than us. Therefore, one needs to take a careful and responsible approach to each moment.
- What did Layla teach the young Nazakat, who had not yet experienced all the vicissitudes of life?
- A person gets used and adapts to the environment in which he finds itself. Layla helped to overcome the remoteness inherent in my nature. This role taught me to come closer to the audience and warm myself with their warmth. With this role, I also learnt the secrets of the great Uzeyir Hacibayov. I'm happy that I was fated to play this role at a young age and be loved precisely in this role.
- They say that women are not inferior to men in power or in potential. But sometimes the fact that they are women turns into an obstacle. Has this ever been an obstacle to you?
- We are Muslims. Previously, there were moments when there was a negative attitude to a girl's decision to become a singer and especially to go onstage. I had difficulties in this regard. But I think that this choice - becoming a singer and performing onstage - was not just my decision, but my destiny bestowed on me by Allah. Figuratively speaking, this art chose me and Allah created conditions for this. Even today, there're some things I avoid because of the fact that I'm a woman - I stick to certain restrictions for myself. After all, when there is talent, there's no need for another way. Of course, I'm talking about talented people who love arts. Those who don't possess these qualities are glorified in many ways anyway and are even awarded with honorary titles. The stage is a place where nothing is hidden from the eyes of the audience. For this reason, the difference between those who demonstrate their talent and those who have other interests manifests itself immediately.
- Most mugam performers claim that there's a monopoly in this area...
- If someone has nothing in their soul, they're designed for evil whoever they are. This is true not only of mugam. Weak people don't want anyone stronger than them to be nearby, because they are sure that in the course of time they will fall behind. When I had just appeared onstage, there were many such moments in respect of me. That's why I'll never do so in relation to others. I regard it as inconceivable. I promised myself that if I ever reach the peak, I will definitely support young female singers who follow me and will become a pillar for them. By the way, I have a student I want to train and if allowed, I'll bring her to the stage in the role of Layla.
- You are the soloist of the Opera and Ballet Theatre, where you spend a lot of time. Do you visit other theatres? What performance did you last watch?
- I last visited the Academic National Drama Theatre. Sometimes they stage plays I would like to see with great pleasure. Sometimes, however, the lack of time doesn't allow my wish to come true.
- But you're aware of the state of our theatres...
- You know, every theatre has its own repertoire and direction. I'm a person who's far from gossip and doesn't like it. Therefore, I won't touch on some points. Other theatres have their own directors. They can talk about it themselves. I can only talk about our theatre where we stage new performances and address new opera works. We don't have many national operas, so we turn to the works of foreign authors, trying to fill the void.
- Apparently, to some extent, art has become the meaning of your life. What do you think is meaningless for you?
- Believe me, I won't be mistaken if I say a lot. I have a completely different inner world. I'm not as I seem outwardly. With age, a person begins to delve deeper into all details. You feel that some suffered from moral degradation. At such moments, you feel like in a vacuum. And lately, sometimes I don't even want to sing, I can't - that's all.
- Maybe one of the reasons for this emptiness is the occupation of your homeland - Karabakh?
- Of course. Sometimes I dream of the day when we return to our lands and I will sell all that I have and go to live there. Even when your dearest person departs this life, in the course of time you get used to his absence and to a life without him, even if it's your own child. But land is quite another matter. It's a concept that attracts people to itself even more over the years, moves closer to them and doesn't allow itself to be forgotten. In addition, childhood memories are so firmly entrenched in mind that sometimes in my dreams I see those places as if in reality. My mother always says she won't die while she lives here and that she'll die only after the liberation of Karabakh to be buried in her homeland. And there's no other way - people must definitely merge with the land where they were born.
- If we are talking about what has been lost, recently the question of returning to the performance of Nava mugam was on the agenda. But it seems that the question remained open...
- Honestly, one of my friends recently offered to teach me to perform this mugam so I become the first female singer to perform it. But I didn't accept this offer. This mugam derives from other mugams. We perform mugams that are considered the top. In the performance of Nava, there are moments when you turn to each division and go back. It will be hard for the viewer to understand this. Therefore, the question is still open.
- What can you say about the attitude to Azerbaijani mugam at concerts abroad?
- Previously, when we performed mugam in foreign countries, we were identified with performers from Iran or from India because at that time, there was no caring attitude to mugam in Azerbaijan. We rarely participated in festivals. In the history of Azerbaijan there are even moments when mugam survived only thanks to the support of the people. Today, the care and attention to mugam displayed by the Heydar Aliyev Foundation and personally Mehriban Aliyeva have opened all doors to mugam. Thanks to the holding of international festivals in Azerbaijan, we have become famous all over the world. Now Azerbaijan is known in foreign countries and there's a great interest in it. Therefore, we proudly go onstage and among the flags of other countries, our flag is flying. It's a very exciting moment. For example, after seeing the flag of Azerbaijan on the stage during a festival in Samsun this summer, I couldn't hold back my feelings. Tears welled in my eyes and I cried.
- Why are there no other internationally recognized singers in Azerbaijan such as Alim Qasimov?
- To become famous abroad, you need skilled producers and organizers. It's a team process. Singers alone can't cope with it.
- As far as I know, Alim Qasimov doesn't have such a powerful producer...
- At one time there were people who introduced him.
- Maybe he was famous for his different style of mugam performance?
- It's also one of the points from the same series. However, I should note that Azerbaijani mugam has the magic power that makes people perceive it in any country. Alim muallim also failed to start this process immediately. He's been moving in this direction for many years. In this case, chance also matters. Apparently, Alim Qasimov is not only a wonderful singer, but also a man who got a chance.
- Why don't you participate in mugam contests as a member of the jury?
- In fact, I visit all of these competitions and inquire about them. I've always said, and I remain unconvinced, that masters should always go at the forefront. Our masters have always been part of the jury. But I'm not the kind of person who claims it. If it's ever possible to do so and conditions develop for that, our turn will also come. Receiving invitations to certain programmes, I first suggest giving the floor to our masters so that it remains in history. We will have time to speak out.
- Often our mugam is confused with Persian mugam, apparently, because of the Persian names of a number of mugams, for example, Bayati-Shiraz, Bayati-Kurd, Segah...
- Historically, in a certain period many spoke in Persian here. But this does not mean that we're Persians. That's when our mugams received Persian names. Azerbaijani mugam has its own distinctive features. Our mugam is dynamic and rhythmic. Persian mugams are monotonous. They perform mugam sluggishly. Our mugam has valour. Persian mugams are performed from notes, while our mugams are full of improvisations and are infinitely deep. We can answer all claims with our performance. The scientific side can be proven by theorists.
- Finally, about your plans for the future.
- I have made a video for "Sari Galin", which I will present in October. As for the concert, I'll probably be able to realize it in the future.