ARKTİKA ŞAXTASINDA "YAŞIL" MÜNAQİŞƏ
Sentyabrın sonlarında "Greenpeace" ekologiya təşkilatı ilə Rusiya hökuməti arasındakı qalmaqal daha da qızışıb. Bəs, görəsən, yalnız "müharibənin və zorakılığın olmadığı təmiz dünya" arzusu ilə çalışdıqlarını bildirən təşkilat fəalları Rusiya neftçiləri və hüquq mühafizə orqanlarını nədən narazı salıblar?
Bu, "yaşıllar"ın oxşar münaqişəyə cəlb olunduqları ilk hal deyil. Bu sahədə onların böyük təcrübəsi var. Son hadisədə isə daha maraqlı olanı Rusiya tərəfinin cavab addımlarının sərtliyidir. Bundan başqa, döyüş meydanının özü də kifayət qədər ekzotikdir - Arktika. "Greenpeace" Yer kürəsinin bu hissəsində neft çıxarılmasına qarşıdır.
Təşkilatda hesab edirlər ki, bu, regionun nadir ekologiyasına sonradan aradan qaldırılması mümkün olmayacaq ziyan vurur. Alimlərin hesablamalarına görə, Arktikada inanılmaz həcmdə karbohidrogen ehtiyatları var. Bu ehtiyatlara Danimarka, Kanada, Norveç, Rusiya və ABŞ iddia edir. Ola bilsin ki, buzlaqlar arasında neft çıxarılması haqda danışmaq hələ tez və perspektivsizdir. Çünki buradan əldə olunacaq məhsulun maya dəyəri onun bazar qiymətindən qat-qat üstün ola bilər. Amma bunun gələcəyin işi olduğu aydındır və artıq indi maraqlı ölkələrin hər biri ilk addımlarını atmalıdır.
Alimlər və neftçilərlə yanaşı, ekoloqlar da yatmayıblar - onlar hələ ötən yay "Arktikanı qoruyaq" aksiyası təşəbbüsü ilə çıxış ediblər. Məqsəd Şimal qütbündə qoruğun yaradılması, orada neft hasilatının, balıqçılığın və müharibənin birmənalı şəkildə qadağan edilməsinə nail olmaqdır. Artıq layihəyə dəstək olaraq, təxminən, 4 milyon imza toplanılıb.
"Sənayenin Arktikada həyatı necə məhv etdiyinin ən parlaq nümunəsi Rusiyadır. Əsrlər boyunca burada vərdiş etdikləri həyat tərzi keçirən insanları neft şirkətləri oradan sıxışdırıb çıxarır. Bu, Arktikanın digər hissələrində də təkrarlanmamalıdır", - deyə "Greenpeace" təşkilatının bəyanatında bildirilir.
Amma ekoloji təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunmasının vacibliyi, təbii resurslardan istifadə məsələsi Arktika Şurasının bu ayın əvvəlində Rusiya prezidenti Vladimir Putinin sədrliyilə keçirilən toplantısında da vurğulanmışdı. Belə olan təqdirdə, tərəflər arasında ziddiyyət nə ilə bağlıdır?
Qalmaqala səbəb olan insident sentyabrın 18-də Barens dənizinin (bu regionda onu Peçor dənizi də adlandırırlar) cənub-şərqində baş verib. "Greenpeace" fəalları müvafiq alpinist qurğularından istifadə edərək "Qazprom neft şelf" şirkətinə məxsus "Prirazlomnaya" neft platformasına çıxmağa çalışıblar. Bu zaman platformanın işçiləri Rusiya Sərhəd Xidmətinin xüsusi təyinatlılarını köməyə çağırıblar. Xüsusi təyinatlılar hadisə yerinə çatan kimi, artıq platformaya çıxmağa müvəffəq olmuş iki nəfəri həbs ediblər. Bunlar Finlandiya vətəndaşı Sini Saarel və İsveçrə vətəndaşı Marko Polodur. Qalan ekoloqlar Hollandiya bayrağı altında üzən Arctic Sunrise gəmisinin göyərtəsində gizlənə biliblər. Amma sərhədçilər növbəti gün həmin gəmiyə də üz tutublar. Xəbərdarlıq atəşindən sonra gəmi saxlanılıb və Murmanska aparılıb. Gəmidəki 19 ölkədən olan 28 vətəndaş isə müvəqqəti saxlama təcridxanasına salınıb.
Rusiya İstintaq Komitəsinin rəsmisi Vladimir Markin artıq baş verənlərlə bağlı cinayət işinin açıldığını bildirib. Cinayət işi Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 227-ci maddəsinin 3-cü hissəsinə uyğun olaraq (mütəşəkkil qrup halında həyata keçirilmiş piratlıq) açılıb. Bu, 15 ilədək azadlıqdan məhrumetmə cəzasını nəzərdə tutur. Rusiya tərəfi vətəndaşlığından asılı olmayaraq, saxlanılmış şəxslərin hər birinin məsuliyyətə cəlb ediləcəyini bildirir.
Rusiya tərəfi ekoloqların əməlini təxribat kimi qiymətləndirir. Ruslar hesab edirlər ki, "Greenpeace" fəalları aksiyaları ilə insanların həyatına təhlükə yaradıblar və onların əməlləri, hətta ekoloji fəlakətə, inanılmaz fəsadlara yol aça bilərdi. "Qazprom" rəsmisi Sergey Kupriyanov deyib: "Ekologiyanın qorunması ilə bağlı başadüşülən tələblər tamamilə qanunsuz üsulla irəli sürülüb".
Rusiyanın təbii resurslar naziri Sergey Donskoy isə "Greenpeace" təşkilatının öz mövqeyini aqressiv vasitələrlə ortaya qoyduğunu deyib:" Bunun nələrə aparıb çıxara biləcəyini hər kəs gördü".
"Greenpeace" isə Rusiyanın 3 mil radiusunu özbaşına qurduğunu və qaydaları özünün pozduğunu bildirir. Təşkilatdan onu da bildirirlər ki, ekoloqların olduğu Arctic Sunrise gəmisi saxlanılan zaman Rusiyanın ərazi sularından kənarda, iqtisadi zonada olub, orada isə dünya gəmilərinin sərbəst üzməsinə icazə var. Bundan başqa, "Greenpeace" "aksiyanın dinc xarakter daşıdığını, başqasının mülkiyyətinin ələ keçirilmədiyini, hansısa gəminin zəbtinə cəhd olmadığını xatırladır. "Dünyada "Greenpeace" təşkilatının fəaliyyəti nəticəsində bir nəfər də olsun, zərərçəkən yoxdur", - deyə "Greenpeace" - Rusiya təşkilatının Arktika proqramının rəhbəri Vladimir Çuprov bildirir. Bundan başqa, platformaya Rusiya ərazisinin bir hissəsi kimi baxılarsa, Saarela və Polo saxlanılan zaman platformanın bayır hissəsində olublar. Demək, onların dövlət sərhədinin pozulmasında ittiham olunmaları da əsassızdır.
Beləliklə, "Greenpeace" təşkilatının güclü kartı sülh niyyəti, zərərçəkənlərin və maddi zərərin olmaması, Rusiyanın güclü kartı isə hər bir suveren dövlətin öz maraqlarını, vətəndaşlarını, mülkiyyətini qorumaq hüququ və müvafiq olaraq, xəbərdarlıq məqsədilə addımlar atmaq haqqının olmasıdır. Bu, ilk belə hal deyil. Hələ 1985-ci ildə sözügedən təşkilatın nümayəndələri "Rainbow Warrior" gəmisi ilə Fransanın Polineziya adalar qrupuna daxil olan Mururoa mərcan adasındakı atom silahının sınağı poliqonuna yollanmışdılar. Onların adaya daxil olmaq cəhdləri gəminin partladılması və bir nəfərin ölümü ilə nəticələndi.
2010-cu il mayın 31-də Qəzza zolağına tərəf hərəkətdə olan, oraya ərzaq, dərman və inşaat materialları aparan "Mavi Mərmərə" humanitar gəmisinə (9 gəmidən ibarət "azadlıq flotiliyası"nın flaqmanı) hücum olundu. İsrail xüsusi təyinatlıları gəmiyə neytral sularda hücum etdilər və insident zamanı 9 nəfər həlak oldu.
Yeri gəlmişkən, 2012-ci ilin avqustunda "Greenpeace" fəalları artıq bir dəfə "Prirazlomnaya"ya qalxmağa cəhd göstərmişdilər, lakin o zaman onları həbs edən olmadı.
Rusiyanın bəzi şərhçiləri isə ekoloqların əməlini siyasi təxribat kimi qiymətləndirir. Xüsusilə NTV telekanalında yayımlanan "FV. Araşdırma - Yaşıl damın altında" verilişində ekoloqlar sərt tənqid atəşinə tutulublar. Verilişdə açıq şəkildə bəyan olunub ki, "Greenpeace" təbiətin müdafiəsilə məşğul olmur, siyasi təzyiq və iqtisadi şantaj vasitəsi kimi istifadə edilir. Veriliş müəllifinin fikrincə, təşkilat ikili standartlardan çıxış edir və əvvəlcədən hazırlanmış "yaxşılar"-"pislər" siyahısına uyğun hərəkət edir. Bu yerdə ortaya məntiqi nəticə çıxır: "yaşıllar" təbiəti qorumur. O, korporativ müharibələrin aparılması, rəqiblərin yox edilməsi üçün vasitədir. Buna sübut kimi "Greenpeace" təşkilatının yaradıcılarından biri, qurumun direktorlar şurasına 1971-1986-cı illərdə rəhbərlik etmiş Patrik Murun eksklüziv müsahibəsi göstərilir. Mur hələ əvvəllər Rusiya televiziyalarında çıxış edərək "Greenpeace" təşkilatının "mövqeyini müəyyənləşdirmək işində nə elmi məlumatlardan, nə də məntiqdən istifadə etməyən siyasi qrup" adlandırmışdı.
Bundan başqa, ekoloqlar güclərini lazım olan yerlərdə işlətməməkdə də ittiham olunurlar. Məsələn, hələlik Arktikada ekologiyaya açıq təhlükənin olduğu haqda danışmaq tezdir və orada əhali də yoxdur. Yaponiyada isə 2011-ci ilin martında baş vermiş sunamidən ziyan görmüş "Fukusima-1" AES-də vəziyyət kritik olaraq qalır. Orada reaktorların soyudulması üçün istifadə olunan radioaktiv suyun saxlanıldığı çənini zədələnməsi sızmaya səbəb olub və əsas təhlükə məhz budur. Xatırladaq ki, "Fukusima-1"in operatoru olan TERSO şirkəti stansiyanın ikinci blokunun yanındakı qrunt suyunda, həmçinin stansiyanın ətrafındakı dəniz suyunda radioaktiv stronsium və tritiumun normadan artıq saxlanıldığını etiraf etmişdi. KİV isə, demək olar ki, hər həftə AES-dəki çəndən radioaktiv su sızmasının müşahidə olunduğunu yazır.
"Greenpeace" təşkilatının atom texnologiyasından təhlükəsiz istifadə sahəsində apardığı mübarizəni etiraf etməmək olmaz. Qurumun saytında tamamilə ədalətli olaraq bildirilir ki, "heç bir nüvə obyekti böyük qəzadan sığortalanmayıb". Belə olan təqdirdə, ekoloqlar, məsələn, Ermənistandakı Metsamor AES ilə nədən heç maraqlanmırlar? Axı, seysmik aktiv zonada yerləşən həmin stansiyada köhnə texnologiyalardan istifadə olunur və bu, böyük, çoxsaylı əhalinin yaşadığı bir region üçün mümkün faciə mənbəyidir.
"R+" jurnalı "Greenpeace Russia" şirkətinin "Twitter" səhifəsində "Fukusima" ilə bağlı suala cavab ala bilib: "Fukusimada missiyamız elə bu anlarda da davam edir. Yaponiya ofisimiz üçün bu, gündəlik işdir. Onlara yazmaq olar. Onlar tez bir vaxtda cavab verərlər".
Metsamor AES-lə bağlı isə "Greenpeace" nümayəndələri susmağa üstünlük verdilər...
Rusiya televiziyasının ittihamlarına gəlincə, qurumdan bildiriblər ki, orada "şirkətlə bağlı yalan informasiyalar səsləndirilib. İndiyədək bu informasiyalar dəfələrlə, hətta məhkəmələrdə belə təkzib olunub". Ekoloqların saytında NTV-nin efirindən səsləndirilmiş bütün ittihamlara maddə-maddə cavab tapmaq mümkündür. Orada təşkilatın maliyyələşdirilməsi məsələsinə xüsusi diqqət ayrılıb. Məsələn, NTV bildirir ki, "Greenpeace" vəsait çatışmazlığı hiss etmir - bahalı qurğulardan istifadə edir, əsl mütəxəssisləri işə cəlb edir. Telekanalda təşkilatın mümkün sponsorlarının adları da çəkilib, məsələn, Rokfeller Fondu. "Greenpeace" isə "indiyədək nə hökumətdən, nə biznes sahəsindən, nə də siyasi partiyalardan maliyyə dəstəyi almadığını, bundan sonra da almayacağını" bildirir. Qurumun iddiasına görə, orada hər il xarici audit keçirilir və "Greenpeace" maliyyə hesabatlarını ortaya qoymağa hazırdır. Bu hesabatlarla elə təşkilatın saytındaca tanış olmaq mümkündür.
Belə olan halda, əlbəttə ki, müxtəlif versiyalar da yayılıb. Onların arasında "əlbirlik nəzəriyyəsi" də var. Guya, sözügedən rayonda Rotşildlərlə Rokfellerlərin maraqları üst-üstə düşür. Keçən ilin sentyabrında (təsadüfi uyğunluqdur, yoxsa?) Rusiya Şimal Donanması gəmilərinin "Böyük Pyotr" atom raketi kreyserinin başçılığı ilə Arktikaya səfər etdiyi də xatırladılır. Kotelnıy adasına şəxsi heyət, texnika və silah-sursat, "Temp" aerodromunun bərpası və aviasiya komendaturasının yaradılması üçün lazım olan maddi vəsait də aparılıb. Rusiya tarixində ilk dəfə olaraq Arktikada nadir əməliyyat keçirib. Əməliyyatda Rusiyanın sualtı atom donanması tam şəkildə iştirak edib. Prezident Vladimir Putinin sözlərinə görə, görülən tədbirlər Rusiya Arktikasının bu hissəsinə effektiv nəzarət olunmasına imkan verəcək...
Beləliklə, "Greenpeace" ilə Rusiya hökuməti arasında yaşanan münaqişənin ekologiya ilə məhdudlaşmadığı aydındır. Murmanskda keçirilən məhkəmənin nəhəng geosiyasi qarşıdurmanın yalnız kiçik bir fəsli olduğu bəllidir. Beynəlxalq hüququn ən "ağrılı" yerlərinə toxunan bu qarşıdurma indiyədək baş vermiş analoji beynəlxalq insidentləri xatırladır və istər-istəməz sual yaradır ki, çoxsaylı hüquq müdafiə və ekoloji qeyri-hökumət təşkilatlarının qərəzsiz və şəffaf fəaliyyətinə necə zəmanət almaq olar?
Və nəhayət, ətraf mühitin özü. Axı, təbiət insan həyatının elə bir sahəsidir ki, ən kritik məqamlarda ona nə qanun, nə pul, nə ordu, nə də razılaşmalarla nəzarət etmək mümkündür...

"GREEN" CONFLICT IN ARCTIC COLD
Since the end of September, scandal has been gathering momentum between the environmental organization Greenpeace and the Russian authorities. Why are the Russian oil producers and law-enforcement bodies so displeased with the movement's activists who are inspired, according to their only words, by the "dream of a clean world without war and violence"?
This is not the first time the "Greens" have been involved in this kind of conflict: they have huge experience in this domain. It is rather Russia's stiff response that is more noteworthy in this situation. In addition the very "battlefield" is quite exotic: it is the Arctic. Greenpeace protests against producing oil in this part of the globe as it believes that this can cause irreparable harm to the region's unique environment.
The thing is that, according to researchers' estimates, the Arctic has huge reserves of hydrocarbons and there are not so many states entitled to this sweet spot: Denmark, Canada, Norway, Russia and the USA. Maybe it is premature to talk about producing hydrocarbons amid the ices or maybe even the idea has no prospect: the cost of the products may be higher than its market price. Yet it is clear nonetheless, that this is a matter of the future and it is time now for all interested parties to take their first steps.
Simultaneously with scientists and oilmen, the environmentalists are also wide awake: back last summer they initiated a drive, "Let's Protect the Arctic", aimed at creating a reserve around the North Pole "with a total ban on oil production, fishing and wars in this region". Some 4 million signatures have been collected in support of this project by now.
"Russia is a graphic example of industry destroying life in the Arctic. People who have lived their habitual lifestyle for centuries here are being ousted by oil corporations. This should not repeat in the rest of the Arctic," a Greenpeace statement reads. Meanwhile the importance of observing environmental safety and the use of natural resources was discussed during a meeting of the Arctic council chaired by President Vladimir Putin of the Russian Federation early this month. So what is the essence of their differences?
The incident that caused the scandal happened on 18 September in the south-eastern part of the Barents Sea which is also locally called the Pechora Sea. Greenpeace activists properly trained and with climbing outfit and equipment tried to climb the Prirazlomnaya oil platform of the Gazprom Oil Shelf company. The platform workers called commandos of the Border Guard Service of the Russian Federal Security Service (FSB) for help. They came and arrested two Greenpeace activists who had managed to climb the platform: Sini Saarela from Finland and Marco Polo from Switzerland. All the environmentalists hid themselves aboard the Arctic Sunrise vessel under the Dutch colours. The border guards headed towards the ship the next day. After firing warning shots, they detained the Arctic Sunrise and escorted it to Murmansk. The activists - 28 citizens of 19 countries - were taken aboard and placed in a remand centre.
The Russian Investigation Committee's official spokesman Vladimir Markin reported that investigators had instituted criminal proceedings for an offence under Part 2 of Article 227 of the Russian Criminal Code (piracy committed by an organized group) which entails up to 15 years in prison. All the persons will be taken to justice irrespective of their nationality.
The Russian side is speaking about the instigative nature of the environmentalists' actions, that their action threatened human lives and could even have caused an environmental disaster with unpredictable consequences. Gazprom's official spokesman Sergey Kupriyanov said the following: "The apparently clear demands for environmental protection were presented in an absolutely illegitimate fashion". Russian Natural Resources Minister Sergey Donskoy also said that the organization expresses its opinion in an aggressive way and everyone can see what this may lead to.
For its part, Greenpeace Intl has announced that Russia set the there-mile radius arbitrarily and broke the rules itself. Meanwhile the environmentalists' vessel Arctic Sunrise was outside Russia's territorial waters at the moment of its seizure, in exclusive economic zone where free navigation is allowed for civil ships. Moreover, Greenpeace insists that the "action was of a peaceful nature, there was no seizure of someone else's property, attempts to establish control over a vessels or part of a vessel, neither in actions nor in goals," said Vladimir Chuprov, manager of the Greenpeace Russia arctic programme. Moreover, considering the platform as part of the territory of the Russian Federation, Saarela and Polo were on the outside of Prirazlomnaya when detained and therefore they cannot be accused of violating the state border.
Thus the strong card in Greenpeace's hand of is that its intentions were peaceful and there were no victims or material damage. The strong card in Russia's hand is the right of each sovereign state to protect its interests, citizens and property and, correspondingly, the right to take preventive actions. Such things have happened more than once. In 1985, Greenpeace activists headed aboard the Rainbow Warrior to a nuclear weapons testing ground near Mururoa, an atoll in French Polynesia. Their attempt to penetrate there ended in the Warrior being blown up and one person killed. On 31 May 2010, the Mavi Marmara humanitarian vessel (the flagman of the so-called "Freedom Flotilla" of nine vessels) bound for Gaza with food, medicines and building materials aboard was attacked by Israeli commandos in neutral waters leaving nine people killed. By the way, in August 2012, Greenpeace activists made an attempt to settle down on the Prirazlomnaya platform and were not detained on that occasion.
Meanwhile some commentators in Russia view Greenpeace actions as tantamount to political provocation. Especially hard on the environmentalists was the programme "ChP Rassledovaniye: [Emergency Investigation] Under the Green Cover" aired by the NTV channel. It said in plain text that Greenpeace does not protect nature at all but is used as a tool for political pressure and economic blackmail. According to the programme authors, this organization can be caught using double standards when acting selectively, in keeping with the lists of "goodies" and "baddies". This suggests the logical conclusion that the Greens are no protectors of nature but a method to wage corporate wars and remove competitors. Used as a proof to this is footage from an exclusive interview of Patrick Moore of Canada, one of Greenpeace founders and head of its board of directors in 1971-1986. Moore had even earlier appeared on Russian TV arguing that Greenpeace is a certain "political group using neither scientific data, nor logic to define its position".
The environmentalists are also being blamed for not quite properly selecting targets for their efforts. Thus for instance it is hard to speak about obvious threat to the environment in the Arctic so far and there is no population there. This cannot be said about Japan where the situation still remains critical around the Fukushima 1 nuclear power station hit by a devastating earthquake and tsunami in March 2011. The main danger is posed by leaks from its damaged cisterns containing radioactive water used to cool the reactors. Earlier the Fukushima 1 operator TEPCO admitted that there might be excessive concentrations of radioactive strontium and tritium in the ground waters near power unit No 2 and the seawater around the station. The media have been permanently, nearly every week, reporting new leaks of radioactive water from a cistern.
One cannot but acknowledge Greenpeace's services in the cause of struggle for the safe use of nuclear technologies. This organization's website quite justly says that "no nuclear facility is guaranteed against a big accident". Then why should the environmentalists not take an interest, for instance, in the Metsamor nuclear power station in Armenia which is based in a seismically active zone, where outdated technologies are used and which is likely to become a centre of disaster for a huge and densely populated region? R+ has received an answer from the Twitter account of Greenpeace Russia over Fukushima: "A mission is working at Fukushima right now. It is daytime in the Japanese office now, so you can write to them. They reply promptly." As regards the Metsamor nuclear power station, the Greenpeace gave no reply…
As regards the accusations from the Russian TV, the Greenpeace has announced that "untrue information was voiced" about the organization "which had repeatedly been refuted including judicially". Detailed explanations are available on the environmentalists' website on each point of the accusation aired by the NTV channel.
Special attention was given to matters related to the organization's funding. Thus for instance NTV emphasized that the organization has obviously no shortage of funds: it uses expensive equipment and hires real specialists. Greenpeace's likely sponsors were also named, such as for instance the Rockefeller Foundation. For its part, the organization insists that it "did not and does not accept any financial support either from governments, businesses or political parties", that it undergoes annual external audits and is ready to provide links to the organization's financial statements. In fact they are also available on the organization's website.
Naturally enough, Various versions have proliferated on this fertile soil, up to so-called "conspiracy theories" saying among other things that the interests of the Rothshilds and the Rockefellers have clashed in this region of the world. It was also recalled that precisely last September (was it a coincidence or not?), a detachment of ships and vessels of the Russian Northern Fleet led by the Petr Velikiy heavy nuclear-powered missile cruiser carried out a long-distance cruise to the Arctic. It delivered personnel, hardware, equipment, weapons and material supplies needed to restore the arctic airfield Temp and establish an air commandant's office. For the first time in Russia's history, a unique operation was held in the Arctic involving Russia's entire nuclear surface fleet. According to Russian President Vladimir Putin, the efforts taken will help efficiently control this part of the Russian Arctics…
Thus the conflict between Greenpeace and the Russian authorities is obviously not confined to the environment alone. It is clear that the trial in Murmansk is just a small chapter of a large-scale geopolitical confrontation. This confrontation touches very clumsily upon some sore spots of international law and refers us to unpleasant international incidents. It also urges us to think once again about what could serve as an actual guarantee of impartiality and transparency for the numerous non-governmental human rights and environmental organizations. Lastly, the environment itself. Indeed, as we can see from experience, nature is that part of human life that neither laws, nor money, nor army or agreements are able to place under control at the most crucial moments...