Azərbaycanda həkimlər ilk dəfə olaraq onurğa beyninin köçürülməsi əməliyyatı aparıblar, lakin hələ ki, qan xərçəngi xəstəliyinin müalicəsində ciddi nailiyyətlər haqda danışmaq tezdir
Son zamanlar sosial şəbəkələrdə leykoz xəstəsi olan uşaqların bahalı müalicəsi üçün vəsait toplanmasına daha tez-tez rast gəlinməyə başlanıb. Əksər hallarda bu müalicə xarici ölkələrin birində keçirilməli olur. Yerli tibb bu xəstəliyə tutulmuş körpələri nədən sağalda bilmir?
Əsas məsələ ümidi itirməməkdir
3 yaşlı Ləman yaşıdları kimi sağlam, fəal bir uşaq idi. Lakin 2007-ci ilin sentyabrında o, xəstələndi. Uşağın anası Dursun xanım deyir: "Bakıda üz tutmadığımız xəstəxana qalmadı. Ona dəqiq diaqnoz qoya bilmirdilər. Nəticədə səhv müalicə üzündən Ləmanın əlləri və ayaqları tutuldu. Nəhayət, Respublika Uşaq Xəstəxanasında uşağa qorxunc diaqnoz qo- yuldu - kəskin leykoz". Əlbəttə ki, bu xəbər qızcığazı tək böyütmüş ana üçün ciddi zərbə idi. Çıxılmaz vəziyyətə düşən Dursun xanım evindəki bütün qiymətli əşyalarını, qızıllarını satıb, uşağa qan köçürülməsinə və bahalı dərmanlara görə lazımi məbləği ödəyib.
"Leykoz gecsağalan xəstəlikdir", - deyə o, danışır. Belə xəstələrin üzərində kimyəvi terapiyanın aparılması üçün lazım olan dərmanlar isə çox bahadır. Üstəlik, Ləmanın bacısının da sağlamlıqla bağlı problemləri var. Onun görmə qabiliyyətində qüsur yaranıb. Uzun və usandırıcı problemlərə baxmayaraq, Dursun xanım təslim olmayıb və qızının müalicəsini sona çatdırıb. İndi Ləman tam sağlamdır. Amma Azərbaycanda bu diaqnozun qoyulduğu uşaqların neçə faizi xəstəlikdən qurtula bilir?
Bütün dünyada onkoloji xəstəliklərin müalicəsi "Xərçəng hökm de- yil" şüarı altında aparılır. Amma bu tipli xəstəliklərin, xüsusilə leykozun müalicəsi hələ də lazımi səviyyədə deyil. Azərbaycanlıları bu xəstəliklə mübarizə üçün xaricə üz tutmağa nə vadar edir? Onkoloji xəstələrin dəstəklənməsi üzrə ekspert Mehriban Bağırova artıq 3 ildir ki, leykoz xəstəsi olan uşaqların problemləri ilə məşğuldur və onun özü 7 il bu xəstəlikdən əziyyət çəkib. Mehriban xanım "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycanda bu xəstəliyin müalicəsi ilə bağlı əsas problem laborator diaqnoz üsullarının düzgün olmaması, onurğa beyninin köçürülməsi əməliyyatlarının keçirilə bilməməsidir. "Qan xərçəngi" və ya "leykoz" diaqnozu hər zaman özünəməxsus "başda şiş" olur və onun əmələ gəlməsinə yol açan amillər var. Bu, ilk növbədə stresdir. Leykoz xəstəliyinə tutulan əksər uşaqlar ciddi stress keçirənlərdir. Məhz stress onların orqanizmində bu cür qorxunc iz buraxır.
Viruslar və immunitetin zəifləməsi də hüceyrələrdə patoloji bölünməyə səbəb ola bilər.
Leykoz genetik xəstəlik olsa da, irsi deyil. Yəni, ailədə bir uşaqda bu xəstəlik varsa, bu, ailənin digər üzvləri üçün leykoz riskinin yüksək olması anlamına gəlmir.
Xəstə uşaqların əksər yaxınları, doğmaları üçün leykozun müalicəsində lazım olan preparatların bahalığı ciddi problemdir. Bu problemin ciddiliyi Azərbaycanda "Onkoloji xəstələrin şiş əleyhinə həyati vacib preparatlarla təminatı üzrə Dövlət Proqramı"nın qəbuluna səbəb olub. Bu, kimyəvi terapiya və bahalı preparatlar vasitəsilə aparılan istənilən müalicənin tamamilə pulsuz həyata keçirilməli olduğu deməkdir.
Mehriban Bağırovanın sözlərinə görə, leykoz xəstələri ilə bağlı hə- yata keçirilən tədbirlər arasında əhalinin bu xəstəliyin əsas simptomları haqda xəbərdar edilməsi də olmalıdır. Bu, xəstəliyin ilkin mərhələdə üzə çıxarılmasına kömək edə və nəticədə müalicə öz effektini daha tez göstərə bilər.
Statistikaya görə, 262 leykoz xəstəsi olan uşağın 31-i dünyasını də-yişib, qalanları müalicə olunmaqdadırlar. İlk baxışdan, bu o qədər də böyük rəqəm deyil. Amma bu, ümumi uşaqların sayının 15%-i deməkdir. Bu zaman valideynlərə dəyən zərbə haqda danışmaq isə artıqdır. Statistikaya görə, hər 100 min nəfərə 13 leykoz xəstəsi düşür.
İrəliləyişlər var
Xəstə uşaqların müalicəsi və onlara nəzarət məsələsində əsas problemlərdən biri onların qeydiyyatı üçün registrin olmamasıdır. Halbuki, belə xəstələrə nəzarət sistemi, onların, məsələn, vərəm xəstələri kimi qeydiyyata alınması leykozun yayılmasının, onun müalicəsi prosesinin və müalicənin effektivliyinin, ölüm statistikasının nəzarətdə saxlanılmasına imkan verərdi.
Uşaqların sağlamlığının qeydinə qalınması valideynləri xaricdə müalicəyə üz tutmağa vadar edir. Amma xaricdə bu müalicə kifayət qədər baha başa gəlir. Sosial şəbəkələrdə leykoz xəstəsi olan uşaqların müalicəsi üçün vəsait yığımına çağırışlar da bununla bağlıdır və belə çağırışlara həssas insanlar heç də biganə qalmır.
Mieloblastnom leykozdan yeganə xilas yolu olan onurğa beyninin köçürülməsi əməliyyatı qonşu Türkiyədə 170-200 min avroya, Almaniyada 300-350 min avroya başa gəlir. Xəstəliyin kimyəvi terapiya vasitəsilə müalicəsi də xaricdə kifayət qədər bahadır.
Azərbaycanda isə bu xəstəliyin müalicəsini çətinləşdirən şərt həm də dəqiq diaqnoz üçün çətin reaktivlərin, bahalı avadanlıqların yoxluğudur. Məsələn, Azərbaycanda leykoz xəstəliyinin hazırkı durumunu və dinamikasını göstərən aparat yoxdur. Amma bu sahədə müsbət dəyişikliklərin olduğunu da vurğulamaq lazımdır. Məsələn, hazırda Transfuziologiya və Qanköçürmə İnstitutunda təmir gedir, bahalı avadanlıqlar quraşdırılır, personal və həkimlər isə bu avadanlıqlarda işləyə bilmələri üçün Minskdə 3 aylıq təlim keçiblər. Bundan başqa, bu yaxınlarda Mərkəzi Klinik Xəstəxanada həkimlərimiz ilk dəfə olaraq onurğa beyninin köçürülməsi əməliyyatını aparıblar. Onun nə qədər uğurlu alındığı hələ bir müddət sonra məlum olacaq. Çünki xəstə hələ ki, ağır bərpa dövrü keçməlidir.
Transfuziologiya və Qanköçürmə İnstitutunun baş həkimi İsgəndər Bağırlı "R+" jurnalına açıqlamasında insanların xaricdə müalicə almaq istəyinə mane olmağın mümkünsüzlüyünü təəssüflə qeyd edib. O, bunun həm də yerli həkimlərə inamsızlıqla bağlı olduğunu söyləyib. "Amma Azərbaycanda yaxşı həkimin olmadığını düşünmək səhvdir. Üstəlik, müalicənin burada aparılması xeyli ucuz başa gələrdi", - deyə o, vurğulayıb.
Bu fikri Mehriban xanım da təsdiqləyir: "Leykozun müalicəsi, orta hesabla, 3 il davam edir. Bu zaman hər ay dərman preparatları almaq üçün, təxminən, 400-500 manat tələb olunur. Ümumilikdə burada müalicə xaricdəkindən ucuz başa gəlir".
Regionlarda yaşayan leykoz xəstəsi olan uşaqlar daha ciddi çətinliklərlə qarşılaşırlar. Qeyd olunan statistikanı nəzərə alsaq, regionda belə uşaqların sayının o qədər də çox olmadığını söyləmək olar. Bu üzdən də regionlarda Transfuziologiya və Qanköçürmə İnstitutunun şöbələrinin yaradılması məqsədəuyğun sayılmır. Odur ki, regionlarda yaşayan xəstələr müalicə üçün Bakıya üz tutmalı olurlar. Bu zaman valideynlərin üzərinə yalnız xəstəliyin müalicəsi ilə bağlı yox, Bakıda yaşamağın çətinliyi də düşür. Çünki leykozun müalicəsi zamanı səhlənkarlıq yolverilməzdir. Kimyəvi terapiyadan və di-gər ağır prosedurlardan sonra isə uşağın orqanizmi son dərəcə zəiflə-yir, onun müvafiq, steril şəraitə, infeksiyalardan qorunmağa ehtiyacı yaranır. Bundan başqa, xəstəliyin müalicəsi, əsasən, ambulator olsa belə (xəstələr ilk 43-45 günü stasionar müalicə olunurlar), daimi nəzarət tələb edir. Rayonda yaşayan xəstələr üçün isə bu, çox çətindir.
Xarici klinikaların təcrübəsində xəstəxanaların yanında, adətən, onların yaxınları üçün pansionatlar tikilir. Məsələn, Ukraynada xəstələrin müalicə dövründə pansionatda qalan yaxınları dövlət tərəfindən hər şeylə təmin olunurlar. Bu təcrübə bizdə də tətbiq olunarsa, "leykoz" diaqnozu birmənalı "hökm" sayılmayacaq.
Leykozun müalicəsi zamanı alternativ terapiya da vacib amillərdən biridir. Onların sırasında psixoloqların işini, art-terapiyanı, əyləncəli tədbirləri göstərmək olar. Amma təəssüf ki, klinikalarımızda heç uşaq otaqları, uşaq psixoloqları və pedaqoqlar üçün otaqlar belə yoxdur. Mehriban xanımın dediyinə görə, bir dəfə onun xəstəxanaya klounlar gətirməsinə imkan verilməyib və bu, kənar şəxslərin xəstəxanaya infeksiya gətirə biləcəyi ilə əsaslandırılıb.
Xərçəng xəstəliyinin kökünü kəsmək mümkün deyil. Onu əvvəlcədən müəyyənləşdirmək də olmur. Amma ayıq-sayıq olmaq, təhlükəli simptomlara göz yummamaq mümkündür. Ən azı, çox qiymətli bir həyatı xilas etməyə gücümüz çatar.

LEUKAEMIA IS NOT A DEATH SENTENCE
Doctors in Azerbaijan have carried out a bone marrow transplant operation for the first time, but it is too soon to talk about considerable successes in leukaemia treatment
Of late there have been more and more appeals on the social networks to raise money for expensive treatments for children suffering from leukaemia. More often than not, this treatment has to be undertaken abroad. Why can't our own health service provide children suffering from cancer with this treatment?
But don't give up yet
Three-year-old Lyaman was a lively, active child like other children of her age. But in September 2007 she fell ill. Her mother, Dursun xanim [mode of address] tells us what happened: "We tried every single hospital in Baku. They were unable to say exactly what was wrong with her, and owing to the unsuitable treatment she lost the feeling in her arm and leg. Finally, we went to the republican children's hospital, where they diagnosed a terrible illness, acute leukaemia." Naturally this diagnosis came as a terrible blow to the mother who had brought the child up on her own. As she had no other alternative, the mother sold all the valuables and gold she had and paid for a blood transfusion and costly medical preparations. The girl's mother says that leukaemia is a very lengthy illness. And the medicaments needed for chemotherapy are very expensive. Laman also has quite an unhealthy sister who has serious problems with her eyesight. In spite of all the difficulties and problems Dursun xanim did not give up and managed to get her daughter completely cured. Now Laman is well again. But how many children in our country who are diagnosed with leukaemia, manage to get out of this quagmire successfully.
Throughout the world cancer treatment is being carried out under the slogan "Cancer is not a death sentence". Cancer treatments in Azerbaijan, especially the treatment of leukaemia, still leave much to be desired. Why are our fellow-countrymen resorting to treatment abroad? In an interview with Regionplus an expert in treating cancer patients, Mehriban Bagirova, who has been treating children suffering from leukaemia for three years now and does herself have seven years experience in leukaemia, has noted that the main problem is the absence of the right methods of establishing a diagnosis in the laboratory and the impossibility of carrying out bone marrow transplant operations.
Although the "cancer of the blood" or "leukaemia" diagnosis always "knocks one down with a feather", it can be this type of cancer stimulated by certain factors, first and foremost by stress. Most of the children who get leukaemia have been subjected to a great deal of stress, which takes a terrible toll on their feeble organisms. Viruses and poor immunity can also give rise to the pathological division of cells.
Leukaemia is a genetic disease, but not a hereditary one. So, if one child in the family suffers from it, this does not mean that there is a high risk for the remaining members of the family. For the overwhelming majority of the sick children's kith and kin the fact that the medicines needed are so expensive is usually the main problem. Owing to the seriousness of this problem a state programme of measures has been adopted in Azerbaijan to provide patients suffering from cancer with anti-cancer drugs. This means that any treatment involving chemotherapy and expensive drugs would be provided absolutely free of charge.
Mehriban xanim believes that the measures relating to leukaemia patients should also include preventive measures and information for the population about the leukaemia and its main symptoms, so that it can be detected at an early stage, which would naturally influence leukaemia treatment and its outcome.
According to the statistics 31 out of 262 children suffering from leukaemia have died of the disease while the rest are undergoing treatment. This figure may not be so high, but this is 15 per cent of the overall number of children, not to mention the irreplaceable loss and the terrible blow to the parents. On average, according to the statistics, 13 people out of every 100,000 are suffering from leukaemia.
There is some progress
One of the main problems in treating and monitoring sick children is the lack of a register of records for them. Moreover, a system of monitoring patients and keeping records of them would, for example, in the case of tuberculosis, allow the spread of the illness to be monitored and allow the course of treatment and its outcome, as well as death statistics, to be recorded.
Parents go abroad for treatment because they are worried about their children's health, but healthcare abroad is very expensive. This is why there are constant appeals for funds on the social networks, to which some townspeople respond. So, a bone marrow transplant, which is the only treatment for myeloblastic leukaemia, costs 170,000-200,000 euros in neighbouring Turkey and 300,000-350,000 euros in Germany. Chemotherapy treatment for myeloblastic leukaemia, which is also carried out abroad, also costs several thousand euros.
In Azerbaijan the treatment of this disease is further complicated by the lack of complex reagents and the costly equipment needed to establish the correct diagnosis of leukaemia, in particular, phenotypic equipment, which helps to detect the stage that the disease has reached and how far the symptoms have developed at the current time. At the present time the Institute of Physiology and Blood Transfusions is being upgraded, expensive equipment is being brought in and the staff and doctors have undergone a three-month course of training to use the equipment in the Belarusian capital Minsk. Besides this, our doctors recently carried out a bone marrow transplant at the Central Clinical Hospital. It will be some time before we know how successful this operation has been, since the patient has to undergo a difficult period of convalescence.
In an interview with Regionplus the head doctor at the Institute of Physiology and Blood Transfusions, candidate of medical sciences Isgandar Bagirli noted with regret that they could not stop people from wanting to go abroad for treatment, although there is partly because of a distrust in the ability of our doctors. "Although it is a mistake to think that there are no good doctors in Azerbaijan, Dr Bagirli notes, " and what is more the treatment here would be much cheaper." Mehriban xanim confirms this: "On average the treatment for leukaemia takes three years. Every month approximately 400-500 manats are needed for medicines. All in all, a course of treatment costs less here than the same treatment abroad."
The situation is particularly difficult for sick children in the provinces. Taking the above-mentioned statistics into account, it can be calculated that there not that many children in the provinces, so the setting up of physiology and blood transfusion departments is deemed unnecessary. Thus, children suffering from leukaemia in the provinces have to come to Baku for treatment. When this happens, the parents have to shoulder the excessive burden of not only the treatment, but also the need to pay for permanent accommodation in Baku. Leukaemia is a disease that demands exacting standards of care, because the child's organism is particularly weakened by the chemotherapy and complex procedures, so that he or she requires a sterile environment in order to avoid infections. The treatment that the patient receives at an out-patients' clinic for the first 43-45 days requires constant monitoring, which is rather difficult for people living in the provinces. Like clinics abroad, lodgings are usually built next to the hospitals, providing accommodation for the patient's relatives. In Ukraine, for example, the patient's relatives live in the lodgings at the state's expense. If this practice were introduced in Azerbaijan, the diagnosis of leukaemia would cease to be a sentence against which there is no appeal, for children from the provinces as well.
Alternative therapies like working with psychologists, art-therapy and entertaining activities also play an important part in the treatment of leukaemia. But unfortunately the clinics do not even have a children's room or a team of child psychologists or pedagogues. Mehriban xanim has told us that she was not permitted to take clowns into the hospital, because outsiders might well bring infections into the premises.
It is impossible to get rid of cancer altogether. It is impossible to prevent it, but we can be on the look-out for it and not close our eyes to those threatening symptoms. We have the power to tell people about it, to treat it and try to save yet another little, but precious life.