Azərbaycan hökuməti iqtisadiyyatın artımında stabil templərin dəstəklənməsinə diqqət ayırır
Dünyanın iqtisadi mənzərəsi yenidən tutqun tonlara boyanır - planetin ən güclü nəhəgi defolt və büdcə kollapsının astanasında böhran girdabına digər ölkələrin iqtisadiyyatını da çəkir. ABŞ-dakı vəziyyət istər qlobal maliyyə proseslərinə, istərsə də özəl investisiya qərarlarının qəbuluna mənfi təsir edərək, dünya bazarlarını da, birjaları da şübhəsiz, məngənədə saxlayır. Son 5 ildə dünya neçənci dəfədir ki, resessiya təhlükəsi ilə üzləşib. Bu fonda yaxın günlərdə Azərbaycan iqtisadiyyatının vəziyyəti haqda deyilən məlumatlar xüsusi olaraq ümidverici görünür - ölkə demək olar ki, bütün sahələrdə stabil artım templərini qətiyyətlə qoruyub saxlayır. Daha doğrusu, əvvəllki illərdə olduğu kimi, iqtisadiyyata olan xarici neqativ təsirlərin qarşısını almaq üçün bütün lazımi hər şey var və 2014-cü il dövlət büdcəsi layihəsinin təqdimatı çərçivəsində səsləndirilən proqnozlar dünya bazarlarında müxtəlif tərəddüdlərin ola biləcəyi halda balansın saxlanılması üçün qeyri-neft sektoru komponentlərinin gücləndirilməsi siyasətinin davamından xəbər verir.
Dinamik və gələcəkdən xəbər verən
2013-cü ilin 9 ayının sosial-iqtisadi inkişafının nəticələri və qarşıda duran məqsədlərə həsr olunmuş Nazirlər Kabinetinin iclasında prezident İlham Əliyev bildirib ki, ölkə iqtisadiyyatının artımı bu müddət ərzində 5,4% təşkil edib. "Hesab edirəm ki, hazırda xüsusilə də davam edən böhran şərtləri çərçivəsində bu, son dərəcə yüksək göstəricidir ki, bizə investisiya proqramlarını uğurlu şəkildə yerinə yetirməyə imkan verir", - deyə dövlət başçısı bildirib. O, eyni zamanda əlavə edib ki, qeyri-neft sektoru 10,4% artıb ki, bu da dünya miqyasında ən yüksək göstərici hesab olunur.
Ümumilikdə makroiqtisadiyyatın vəziyyəti Azərbaycana bu parametrlər üzrə ilk onluqda durmağa imkan verir. Daha doğrusu, məhz bu fakt ölkə iqtisadiyyatına investisiya yatırımlarının yüksək səviyyəsini müəyyənləşdirir ki, 3 rüb ərzində 17,7 mlrd dollara çatıb. Onun 10,5 mlrd dolları daxili investisiyalar, 7,2 mlrd dollarını isə xarici investisiyalar təşkil edir. Bu cür yüksək artım templəri davam edərsə, ilin sonuna yekun göstərici rekord 25 mlrd dollara qədər çata bilər.
Müsbət dinamika valyuta ehti-yatları üzrə də saxlanılır, bu rəqəm hazırda 49,9 mlrd dollar təşkil edir - 9,4 mln nəfər əhalisi olan ölkə üçün bu, son dərəcə yüksək göstəricidir.
"Hesab edirəm ki, Azərbaycan adambaşına düşən valyuta ehtiyatlarına görə dünya miqyasında birinci sıralarda durur. Eyni zamanda biz vəsaitlərimizi qənaətlə istifadə etməliyik və büdcəni elə təşkil etməliyik ki, Azərbaycanda valyuta ehtiyatları daim artsın. Bizim üçün bu, iqtisadi və siyasi təhlükəsizlik məsələsidir, eyni zamanda, gələcək nəsillərə elə güclü iqtisadiyyat yaratmalı və saxlamalıyıq ki, Azərbaycanın gələcək inkişafı ilə bağlı heç bir problem olmasın", - deyə İ. Əliyev qeyd edib. Məhz bu ismarış xarici borcun idarə edilməsinin mühafizəkar siyasətinin seçilməsində əsas olacaq - ABŞ-da baş verən son hadisələr bunun düzgün olmasını bir daha da göstərdi. Belə ki, dövlət borcu ölkə ÜDM-nin cəmi 7-8%-ni təşkil edir, onu da dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi sıfıra endirmək olar.
Eyni zamanda İ. Əliyevin fikrincə, ilin sonuna və gələn il xaricdə Azərbaycan sərmayəsini artırmaq lazımdır. Bu gün intevtisiyalar böyük həcmdə Türkiyə, Gürcüstan, Rusiya, Ukrayna, Fransa, Böyük Britaniya, Rumıniya, Yunanıstan və b. ölkələrə yatırılır.
Ən böyük sərmayə, əlbəttə ki, Türkiyəyə - 17 mlrd dollar yatırılacaq - və bu göstərici ilə Azərbaycan bu ölkədə ən iri sərmayədar olacaq. "Bu gün Azərbaycan dünyada investor-ölkə kimi məşhurdur, biz donor ölkə qismində xarici maliyyə strukturlarına vəsaitlər təqdim edirik. Eyni zamanda, iri investisiyaların yatırılması təmin olunur. Bizim investisiya portfelimiz elə bölünməlidir ki, özümüzü risklərdən maksimum qoruya bilək", - deyə prezident qeyd edib.
Yenə də bütün siyasətin əsas məğzi - istər ölkə iqtisadiyyatının ümumilikdə stabilliyi, istərsə də hər bir vətəndaşın rifahının təmin olunmasındadır.
Yeri gəlmişkən, bu gün əhalinin pul gəlirlərinin 7,6%-lik artımı inflyasiyanı əhəmiyyətli dərəcədə üstələyir ki, bu da sözügedən istiqamətdə vəziyyətin yaxşılaşması üçün əlavə imkanlar yaradır.
Demək lazımdır ki, Mərkəzi Bankı ölkədə ilin sonuna qədər qiymətlərin stabiliyinin qorunub-saxlanılacağını proqnozlaşdırıb. "İlin əvvəlindən ölkənin əsas xarici tərəfdaşları olan ölkələrdə orta inflasiya, Azərbaycanda inflasi-yanı 2,8%-lik bəndə yüksəldib. İlin sonuna qədər qiymətlərin stabiliyinin qalması gözlənilir", - deyə AMB-nin rəhbəri Elman Rüstəmov bildirib.
Hökumət regionların inkişafını diqqət mərkəzində saxlamaqda davam edir. Keçən il başlayan və kənd yollarının təmiri, bərpası və yenidən qurulması ilə bağlı olan, regionların inkişafında xüsusi rol oynayan 19 layihənin 11-i bu il yekunlaşıb ki, bu da əyani sübutdur. Bundan başqa, iqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, sahibkarlığın inkişafı üçün tədbirlərin reallaşdırılması davam edir, rayonlarda öz işlərini inkişaf etdirmək istəyən biznes nümayəndələri ayrıca fərqlənirlər. Təsadüfi deyil ki, sahibkarlığa yardım milli fondunun xətti ilə verilən güzəştli kreditlərin 70%-i regionların, 30%-i Bakı qəsəbələrinin, 67%-i aqar sektorun və 33%-i sənaye məhsullarının istehsalı və emalının payına düşür.
Bundan başqa, biznes-mühitin sabit saxlanması məqsədilə qanunvericilik təkmilləşdirilir, inzibati prosedurlar sadələşdirilir, şəffaf mexanizmlər tətbiq olunur. Hazırda dövlət orqanları elektron şəkildə 426 xidmət növü göstərir. "ASAN xidmət"in fəaliyyətinin genişləndirilməsi də sahibkarlığın inkişafına töhfə verir. Özəl sektorun möhkəmləndirilməsi mühüm sosial problemləri də ardıcıl olaraq həll etməyə, xüsusən, cəmiyyət üçün olduqca vacib olan problem - işsizliyin öhdəsindən gəlməyə yardım edir. Belə ki, son 10 il ərzində Azərbaycanda 1 mln 200 mindən artıq iş yeri açılıb, o cümlədən 910 mini daimi olub. Yekun nəticədə ilin sonuna qədər işsizlik, proqnozlara görə, 4,8%-ə enəcək. 10 il ərzində yoxsulluq 10 dəfə azalıb və indi 6%-dən az təşkil edir. Hökumətin yaxın 10 ilə olan əsas məqsədləri məlum olduğu kimi, bu göstəricilərin daha da aşağı salınmasıdır.
Stabil proqnozlar
İnkişafın müsbət templərini sosial-iqtisadi həyatın bütün istiqamətlərində saxlanılması planlaşdırılır. İstənilən halda İİN 2014-cü il və sonrakı 3 ilə hazırladığı Azərbaycanın makroiqtisadi proqnozları və sosial-iqtisadi inkişaf konsepsiyasına əsasən, gələn il ölkə ÜDM-nin real artımı 5,2%, 2015-ci ildə 5,8%, 2016-cı ildə 4,8% səviyyəsində, 2017-ci ildə isə ÜDM 6% artımıyla 67,3 mlrd manata çatacaq. Bir sözlə, iqtisadiyyatın inkişafının müəyyən səviyyəsinə çataraq, hökumət artımın stabil templərinin dəstəklənməsi və mövcud olan potensialdan rasional şəkildə istifadə olunması məsələsinə önəm verir. Eyni zamanda, proqnozlara görə, orta müddətli perspektivdə iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun xüsusi çəkisi artmağa davam edəcək - 2014-cü ildə ÜDM-nin 61,5%-dən 2017-ci ildə 72,4%-nə qədər.
2014-cü il üçün iqtisadiyyata investisiyaların ümumi həcmi 18,4 mlrd manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır - 2013-cü ilin göstəricisindən 2,9% çox, hərçənd 70,4% sərmayə daxili, 29,6% isə xarici sərmayə olacaq.
Hökumətin proqnozlarına əsasən, gələn il 68,5% sərmayə qeyri-neft sektoruna yatırılacaq. Gələn il üçün daha təfərrüatlı mənzərə artıq Milli Məclisə təqdim olunub və bu yaxınlarda nəşr edilən 2014-cü il üçün Azərbaycan dövlət büdcəsi layihəsinin məlumatları əsasında təsvir olunur. Belə ki, bu sənədə əsasən, gələn il üçün gəlirlər 18,4 mlrd manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Gələn il üçün dövlət büdcəsinin xərcləri isə 20,06 mlrd manat həcmində proqnozlaşdırılır ki, bu da 2013-cü ilin proqnozlarından 1,1% artıqdır. Bununla belə, sosial xərclərin (5,9% çox) səviyyəsi də artır. Bununla da, dövlət büdcəsinin xərclər strukturunda sosial yönümlü xərclərin payı 2013-cü illə müqayisədə 1,3%-lik bənd artacaq və 26,6% təşkil edəcək ki, onun 15,1%-i əməkhaqqına, 9,1%-i isə pensiya və sosial müavinətlərin ödənilməsinə gedəcək.
Bununla yanaşı, elm, səhiyyə, təhsil, mədəniyyət, idman və s. bu kimi sahələrdə məqsədyönlü proqramların büdcə maliyyələşməsinin həcmi də artacaq. 2014-cü ildə bu rəqəm 885,3 mln manat təşkil edib ki, bu da 2013-cü ildə nəzərdə tutulandan 37,3% çoxdur.
Büdcə xərclərinin ümumi həcmindən əsas hissə - 14,7% milli təhlükəsizlik, müdafiə qabiliyyəti və müvafiq maddi- texniki bazanın möhkəmləndirilməsinə xərclənəcək. 2013-cü ilin proqnozları ilə müqayisədə gələn il üçün müdafiə xərclərinin 8,7% artırılması planlaşdırılır. Bu, hələ də qonşu dövlətlə müharibə şəraitində olan ölkənin artım templəri üçün zəruridir.
Bu gün, prezident İ.Əliyevin qeyd etdiyi kimi, iqtisadi sahədə biz ən azı 10 dəfə Ermənistandan güclüyük və hərbi sahədə də üstünlüyə nail ola bilmişik. Bir sözlə, iqtisadi cəhətdən Azərbaycan nəinki öz torpaqlarını qoruya bilər, həm də zəruri halda silahlı yolla onları azad etməyə hazırdır və hərbi xərclər bununla əlaqədar, məntiqi olaraq il-ildən artmalıdır...
Bununla da, 2014-cü ilin büdcəsi ÜDM-nin 2,87%-lik defisiti ilə proqnozlaşdırılıb, lakin 9 ayın məlumatlarına əsasən, cari büdcənin icrasının analoji proqnoza görə artıq olduğunu nəzərə alsaq, onda rahatlıqla əmin olmaq mümkündür ki, göstərilmiş fərq - hökumətin zəmanətidir.

The Azerbaijani government is focusing on maintaining stable rates of economic growth
The economic picture of the world is again being coloured in sombre tones - the planet's strongest country is on the threshold of a default and a budget collapse and is dragging the economies of other countries into the whirlpool of crisis. There is no doubt that the situation in the US also holds world markets and exchanges in its clutches and is having a negative impact on global financial processes and the adoption of private investment decisions. The world, for the umpteenth time in the last five years, is faced with the danger of a recession…
In this context details published the other day about the situation in the Azerbaijani economy appear particularly encouraging, with the country continuing to confidently maintain stable rates of growth in virtually all spheres. In other words, as in previous years, everything is in place for averting external negative influences on the economy, and the forecasts voiced during the presentation of the draft state budget for 2014 point to a continuation of the policy of strengthening the components of the non-oil sector in order to maintain a balance in the event of fluctuations on world markets.
Dynamically and predictably
As Azerbaijani President Ilham Aliyev stated at a session of the Cabinet of Ministers concerning the results of socio-economic development in the first nine months of 2013 and forthcoming tasks, the growth in the country's economy in that period was 5.4%. "I believe that at the present time, especially at a time of a continuing crisis in the world, this is a sufficiently high figure which enables us to carry out our investment programmes successfully," the head of state added, stressing that, at the same time, the non-oil sector had grown by 10.4%, which is the highest figure worldwide.
Generally speaking, it is the stability of the macroeconomic situation which helps place Azerbaijan in the top ten in the world in this category. The chances are that this is the factor that determines the high level of investments in the country's economy, which in the first three quarters has reached 17.7bn dollars, of which 10.5bn dollars are internal investments, and 7.2bn dollars foreign investments. If such high rates of growth are maintained by the end of the year the end result could be a record 25bn dollars.
A positive dynamic is also being maintained in currency reserves, which currently amount to 49.4bn dollars - quite a high figure for a country with a population of 9.4 million. "I believe that in terms of per capita currency reserves Azerbaijan is a leader on a world scale. At the same time, we need to use these funds economically and draw up a budget in such a way that currency reserves in Azerbaijan are constantly increasing. For us this is a question of economic and political security, and at the same time we must build and leave for future generations an economy that is strong enough to prevent any problems linked with Azerbaijan's future development," Aliyev noted.
It is also precisely this premise which is the defining one in choosing a conservative policy of managing foreign debt - the recent events in the US have once again proved the accuracy of this. Thus, the country's state debt today is just 7-8% of GDP, but even then, as the head of state noted, we would like it reduced to zero.
At the same time, in Aliyev's opinion, Azerbaijani investments abroad should be increased before the end of the year and after that. Today bulk investments are being made in Turkey, Georgia, Russia, Ukraine, France, Britain, Romania, Greece and other countries. The most sizeable, of course, will be made in Turkey - 17bn dollars, and in this respect Azerbaijan will be that country's largest investor. "Azerbaijan is well known in the world today as an investor-country, and as a donor we are providing funds for foreign financial structures. At the same time, major investments are being made. Our investment portfolio must be arranged in such a way that we protect ourselves as much as possible from risks," the president pointed out.
Again, the essence of our whole policy is ensuring stability in the country's economy as a whole and in the well-being of each citizen. Incidentally, today a 7.6% increase in personal incomes is significantly above inflation (2.3%), which creates additional opportunities for an improvement in the situation in this direction. It has to be said that the Central Bank of Azerbaijan is predicting that price stability will be maintained in the country until the end of the year. "Since the beginning of the year weighted average inflation in countries that are the country's main foreign-trade partners has exceeded inflation in Azerbaijan by 2.8 percentage points. Price stability is expected to be maintained until the end of the year," the head of CBA's board, Elman Rustamov, said, among other things.
The government is continuing to keep the development of the country's regions in its focus of attention. And the fact that 11 of the 19 projects which were started last year and were linked with the repair, restoration and reconstruction of rural roads, which are of special importance in the development of the regions, have been completed this year is a clear example of that. Furthermore, according to Minister of Economic Development Sahin Mustafayev, measures continue to be implemented to develop entrepreneurship and businessmen who wish to develop their businesses in the regions continue to stand apart. It is no accident that 70% of preferential credits issued via the National Entrepreneurship Support Fund go to the regions; 30% to settlements in Baku; 67% to the agrarian sector and 33% to the production and processing of industrial output. Besides this, with the object of steadily improving the business environment legislation is being perfected, administrative procedures are being simplified and transparent mechanisms are being applied. At the present time state bodies are providing 426 types of services in electronic form. The extension of the activities of "ASAN xidmat" is also contributing to the development of entrepreneurship.
Strengthening the private sector also helps to consistently resolve vital social problems, in particular how to cope with a very important problem for society - unemployment. Thus, over 1,200,000 new jobs, including 910,000 permanent ones, have been found in Azerbaijan over the past ten years. Ultimately, unemployment will be reduced to 4.8% before the end of the year, according to predictions. Poverty has been reduced ten fold in the past ten years and is now less than 6%. As is known, the government's main task for the next few years is to reduce these numbers even more.
Stable forecasts
Positive rates of development are due to be maintained in all areas of socio-economic life. In any event, judging by macroeconomic forecasts and the concept of Azerbaijan's socio-economic development, which was prepared by the Ministry of Economic Development for 2014 and the following three years, next year the real growth of the country's GDP is expected to be at a level of 5.2%; in 2015 at 5.8%; in 2016 at 4.8% and in 2017 GDP will reach 67.3bn manats with a growth rate of 6%. In short, having achieved a certain level of economic development, the country regards as of paramount importance the question of maintaining stable rates of growth and the rational use of existing potential. At the same time, according to forecasts, the growth of the ratio of the non-oil sector of the economy will continue in the mid-term perspective - from 61.5% of GDP in 2014 to 72.4% in 2017.
The total volume of investments in the economy for 2014 is forecast at a level of  18.4bn manats - 2.9% higher than the figure for 2013, and 70.4% of investments will be internal and 29.6% foreign. According to the government's forecasts, next year 68.5% of investments will be made in the non-oil sector.
A more detailed picture for next year is clear on the basis of information from the recently published Azerbaijani draft state budget for 2014, which has already been presented to the Milli Maclis [parliament]. According to this document, incomes for next year are forecast at a level of 18.4bn manats.
State budget expenditure for next year is forecast at 20.06bn manats, which is 1.1% above the prediction for 2013, and the level of social expenditure (up by 5.9%) is also increasing. Thus, the proportion of socially directed spending in the expenditure structure of the state budget compared with 2013 will increase by 1.3 percentage points and amount to 26.6%, of which 15.1% will be accounted for by wages and 9.1% by pensions and social benefits. Along with this there will also be an increase in the volume of budget financing of all-purpose programmes in such socially important spheres as science, health, education, culture, sport and other spheres, amounting in 2014 to 885.3m manats, which is 37.3% higher than provided for in the state budget for 2013.
A substantial amount - 14.7% of the overall volume of budget expenditure - will be spent on strengthening national security, defence capability and the corresponding material-technical base. Compared with the forecasts for 2013, defence spending for next year is due to increase by 8.7%. This is a necessary rate of growth for the country which is still in a state of war with a neighbouring state. Today, as President Aliyev has pointed out, we are at least 10 times stronger than Armenia in the economic sphere, and we have also succeeded in achieving superiority in the military sphere. In short, economically Azerbaijan is now ready not only to stand up for its lands, but also to win them back by military means if needs be, and because of this defence expenditure must logically increase from year to year…
Thus, the 2014 budget has also been forecast with a deficit - of 2.87% of GDP, but bearing in mind that according to the figures for 9 months, the implementation of the current budget is proceeding with a surplus with a similar forecast, then one may be bold enough to hope that this difference is a kind of safety net for the government.