DÜNYANI TƏNGƏ GƏTİRMİŞ MƏSƏLƏ
Pentaqonun rəhbəri Çak Heygel Amerika xüsusi təyinatlılarının oktyabrın 4-5-də Liviya və Somalidə həyata keçirdiyi əməliyyatın məqsədini qısa və konkret izah edib: "Beynəlxalq terrorçuların məsuliyyətə cəlb olunması" və "ABŞ-ın terrorçuları harada gizlənməsindən, ədalət mühakiməsindən nə qədər yayınmasından asılı olmayaraq, məsuliyyətə cəlb etmək üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini göstərmək".
Heygelin sözlərini Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Con Kerri də təsdiqləyib. O bildirib ki, "Əl-Qaidə" və digər terrorçu təşkilatların üzvləri "haraya qaçsalar da, ABŞ hökumətindən gizlənə bilməyəcəklər".
Beləliklə, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin 2011-ci ilin mayında Pakistanda "Əl-Qaidə" lideri Üsəma ben Ladeni uğurla zərərsizləşdirmiş xüsusi təyinatlılarının ("Dəniz pişikləri" elit bölüyü) məxfi əməliyyatı nəticəsində Somalinin Baraave şəhərində somaliəsilli Keniya vətəndaşı, daha çox “İkrima” ləqəbilə tanınmış Abdikadir Mohamed Abdikadir öldürülüb (bəlkə də, yox) və ya ələ keçirilib (bəlkə də, heç tutulmayıb da). İkrima "Əl-Şabab" ("Gənc mücahidlər hərəkatı") qruplaşmasının liderlərindən biridir. Son altı ildə bu qruplaşma Somalinin mərkəzi hökumətinə qarşı silahlı mübarizə aparır, BMT-nin bu ölkədəki humanitar fəaliyyətinə mane olur, qoşu ölkələrin ərazilərinə də hücumlar edir. İkrimanın "Əl-Qaidə" əlaqəsinin olduğu da bildirilir. O, 1998-ci ildə ABŞ-ın Nayrobidəki səfirliyinin yaxınlığındakı terror aktının təşkilində, eyni zamanda 2002-ci ildə Mombasda törədilmiş terror aktlarında da ittiham olunur. Bilavasitə "Əl-Şabab"a gəlincə, son zamanlar onun adı dillərdən düşmür. Buna səbəb sentyabrın 21-də terrorçuların Nayrobinin mərkəzindəki dəbdəbəli ticarət mərkəzinə  təşkil etdikləri hücumdur. Həmin terror aktı nəticəsində 60-dan artıq insan həlak olub. Ölənlər arasında ABŞ və Böyük Britaniya vətəndaşları da var. "Əl-Şabab" Keniya hökumətindən qoşunlarını Somalidən çıxarmasını tələb edir. Bəs terrorçu nədən "bəlkə də tutulub", və ya "bəlkə də, öldürülüb"? Məsələ ondadır ki,  əməliyyat zamanı yaraqlıların ciddi müqavimətilə üzləşmiş "pişiklər" təxminən 1 saat davam edən atışmadan sonra geri çəkilməli olublar. Onların hansı nəticə ilə geri çəkildiklərisə dəqiq məlum deyil. "Əl-Şabab" təmsilçiləri döyüşdə ABŞ tərəfinin itki verdiyini bildirirlər. Amerikalılar isə "Əl-Şabab"a ciddi zərbə vurulduğunu, ölənlər arasında İkrimanın da olduğunu iddia edir. Qərb mətbuatında amerikalı döyüşçülərin hücum etdikləri villada çoxlu sayda qadın və uşağın olduğunu gördükdən sonra geri çəkildiyini də yazır. Hər halda, ABŞ əməliyyatın iflasa uğradığını etiraf etmir. Amerikalılar hesab edirlər ki, əməliyyat nəticəsində əsas məqsədlərinə çatıblar: "Amerikanın istənilən yerə əlinin çatdığı sübut olunub". Amma burada müəmmalı olan yalnız İkrimanın taleyi deyil. Əməliyyatda əsas hədəfin məhz İkrima olub-olmadığı da tam aydın deyil. Çünki hücumun edildiyi villanın "Əl-Şabab" lideri Əhməd Abdi Qodaninin iqamətgahı olduğuna dair məlumatlar var.
Bu əməliyyatla eyni vaxtda amerikalılar Liviyada da xüsusi əməliyyat keçiriblər. Nəticədə "Əl-Qaidə"nin yüksək rütbəli nümayəndələrindən olan Anas əl-Libi (nazih Abdul-Hamed Rukay) ələ keçirilib. O, 1998-ci ildə ABŞ-ın Tanzaniya və Keniyadakı səfirliklərində törədilmiş və 220-dən artıq insanın həyatına son qoymuş terror aktlarının təşkilində günahlandırılır. Somalidəki əməliyyatdan fərqli olaraq, burada əl-Libi döyüşsüz ələ keçirilib. ABŞ quru qoşunlarının Delta xüsusi təyinatlı dəstəsinin döyüşçüləri ter-rorçunun evinin yaxınlığındakı avtomobil dayanacağında onu 3 maşınla mühasirəyə alıb, avtomobilin şüşəsini sındıraraq terrorçunu ələ keçiriblər.
Əl-Liblinin bioqrafiyası terrorçular haqqında səfeh bir filmin personajını xatırladır. Sanki istəsən də belə bir personajı yarada bilməzsən. 2002-ci ildə o, Sudanda həbsxanada yatıb. Amerikalılar terrorçunun onlara təhvil verilməsinə çalışsalar da, sonradan sanki fikirlərindən daşınıblar. Bunadək isə əl-Libi Böyük Britaniyada (burada məlum olmayan səbəblərdən onun siyasi sığınacağı və təhsillə məşğul olmaq imkanları olub), Qətərdə yaşamağa macal tapıb, sonralar Suriya və Liviyada gizlənib. Terrorçunun hələ 2007-ci ildə Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi tərəfindən saxlanıldığına dair iddialar da var. Hazırda Əl-Libi ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus hərbi-nəqliyyat gəmisindədir və orada terrorçunun dindirilməsi həyata keçirilir. Pentaqonun mətbuat katibi Corc Littl bildirir ki, dindirilmə "tam qanunauyğun" və müharibə qanunlarına əsasən aparılır.
Maraqlıdır ki, Liviya hökuməti keçirilən əməliyyatlara heç bir aidiyyatının olmadığını bəyan edib. Amma bir neçə gün sonra yaşananlar tamamilə gözlənilməz axar alıb. Oktyabrın 10-na keçən gecə ölkənin baş naziri Əli Zeydan Tripolidəki Corinthia mehmanxanasından oğurlanıb. Onu mülki geyimdə olan şəxslər "hörmətlə və bir dəfə də olsun, atəş açmadan" aparıblar. Bunun ABŞ-ın Anas əl-Libinin saxlanılması ilə nəticələnmiş əməliyyatına hökumətin verdiyi dəstəyə görə qisas olduğu açıqlanıb. Yaraqlılar isə baş nazirin ölkənin milli təhlükəsizliyinə zərər vurduğu üçün və az qala prokurorun sanksiyası ilə saxlanıldığını iddia edirdilər. Sonradan Zaydan... Daxili İşlər Nazirliyinin cinayətkarlıqla mübarizə şöbəsində "peyda olub". Bloomberg və “Əl-Qaidə” xəbər verir ki, keçmiş yaraqlılar dövlət qurumuna onların üzərində nəzarət qurulması məqsədilə işə götürülüblər. Amma digər mətbuat orqanlarında (lenta.ru, Agence France-Presse) Liviya DİN-nin Əbu Anas əl-Libi ilə yaxın əlaqələri olan keçmiş qiymaçıların nəzarətində olduğunu yazır. Zeydanın əl-Libinin saxlanılmasını qəti şəkildə pisləməsi də bununla əlaqələndirilir.
Bəs əslində nə baş verir? ABŞ terrorçuların liderlərinin məqsədyönlü şəkildə məhvini davam etdirir. Üsəma ben Laden, Ənvər əl-Avlaki (“Əl-Qaidə”nin Ərəbistan yarımadasındakı lideri, 2011-ci ildə Amerika pilotsu təyyarələrinin Yəmənə endirdiyi zərbələr zamanı həlak olub), Abdikadir Mohamed Abdikadir (İkrima), Anas əl-Libi və digərləri... Bu, terrorçuluqla uğurlu mübarizənin davamı kimi təqdim olunur. Amma bu strategiya əslində nə dərəcədə uğurludur? Asanlıqla başqalarının əvəzlədiyi liderlərin "ovu" nə dərəcədə məqsədəuyğundur? Ümumiyyətlə, terrorçu təşkilatların liderlərinin məhvi doğru addımdırmı? Axı bu təşkilatların tərkibi müxtəlifdir və onların çoxlu sayda "filialları" var. Onlar müxtəlif klanlara bölünüb və hətta bir-birlərilə düşmənçilik edirlər. Mütəxəssislər Somalidə fəaliyyət göstərən "Əl-Şahab" qruplaşmasını məhz bu cür xarakterizə edirlər. Amerika desantının bu ölkəyə tökülməsində məqsəd bu qruplaşmanın liderlərindən birinin ələ keçirilməsi idi. Amma onun sıralarında 9000-dək yaraqlı var və məgər onlardan heç biri məhv edilmiş lideri əvəzləyə bilməyəcəkmi?
Belə çıxır ki, bu məsələdə əsas problem terrorçu təşkilatı kimin idarə etməsində yox, onların möhkəmlənməsi, kök atması və çiçəklənməsi üçün ərazilərinin olub-olmamasındadır. "Əl-Şabab" üçün bu ərazi dünya xəritəsinin "qara dəliklərindən" olan Somalidir. Dövlət adlandırmağın belə, çətin olduğu Somalidə daim özünü müstəqil sayan müxtəlif ərazilərin rəhbərliyi, ayrı-ayrı klanlar, qruplaşmalar arasında döyüş gedir, yaraqlılar, piratlar, cinayətkarlar arasında çəkişmələr gedir. Somalidə mərkəzi hökumət yoxdur. Beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış hökumət yalnız Moqadişo və bir neçə kiçik rayona nəzarət edir. Yaraqlılar bu ölkədə özlərini daha sərbəst hiss edirlər. İndiyədək Somalidən gələn təhlükəni Keniya və Efiopiya aradan qaldırmağa çalışıb. Onlar bu işi ABŞ-ın da köməkliyilə Afrika Şurası qüvvələrinin tərkibində ediblər. Amma uğur qazana bilməyiblər. Bu uğursuzluğun səbəbisə qətiyyən İkrima və ya onun yerindəki hər hansı bir terrorçunun əla lider, strateq və rəhbər olması yox, terrorçuların məskunlaşmağa ərazilərinin və digər vasitələrinin olmasıdır.
Terrorçular daxili və xarici siyasi münaqişələrdən, dini, etnik, tayfa, klan qarşıdurmalarından bacarıqla istifadə edirlər. Şimali Afrikada bir neçə rejimin dyişməsilə nəticələnmiş "ərəb baharı" onlar üçün daha bir effektiv vasitə oldu və terrorçular üçün məskunlaşma, fəaliyyət göstərmə ərazisini daha da genişləndirdi. Əslində yeni "çevrilişdən çevrilişədək" tarixi ilə bir çox Afrika ölkəsi əhalisinin böyük bir hissəsinin yoxsulluğu, səhiyyədə, təhsildə və sair sahələrdəki ciddi problemləri, müxtəlif etnik tərkibi, çətin coğrafiyası, məhdud su resursları ilə terrorçular üçün ideal baza rolunu oynayırlar. Hər hansı Afrika ölkəsində karbohidrogenlərin və qiymətli metalların olması, üstəlik onların beynəlxalq dəniz yollarının nəzarətinə imkan verən əlverişli mövqedə yerləşməsi bu ölkələri sabit maliyyə mənbəyinə çevirir.
Bundan başqa, bəzi ölkələrdə terrorçu qruplar faktiki olaraq dövlətin idarə olunmasına əl qoya biliblərsə, müntəzəm olaraq terrorçu liderlərin öldürülməsinin mənası nədir? Yalnız Somalinin nümunəsində deyil, Liviyanın baş nazirinin oğurlanması hadisəsində də görürük ki, bu ölkələrdə indi milli təhlükəsizliyin qeydinə köhnə, hətta lap köhnə yaraqlılar qalır...
Əlbəttə ki, terrorçuların məsuliyyətə cəlb olunmaları vacibdir, lakin, bu, terrorun kökünün kəsilməsi anlamına gəlmir. Deyəsən, biz yenidən terroru yaradan səbəblər haqda zəhlə tökən məsələyə qayıdırıq. Bir çox ölkələrdə sabahın terrorçuları olacaq böyük bir nəsil formalaşmaqdadırsa, radikal liderlərinin axtarışına bu qədər güc sərf etməyin nə mənası var?
Niyə? Bu suala min dəfə cavab vermək bu qədərmi vacibdir? Oktyabrın 3-də, yəni, Liviya və Somalidə həyata keçirilmiş xüsusi əməliyyatlardan bir gün əvvəl İtaliyanın məşhur Lampeduza adasının sahillərində Afrikadan olan qaçqınları gətirən növbəti qayıq batdı. Qayıqdakılar Liviya, Efiopiya, Eritreya kimi ölkələrin daha yaxşı həyat -  yaraqlılarsız, aclığın, səfalətin olmadığı həyat axtaran sakinləri idi. Amma onların hamısı istəyinə nail ola bilmədi. Qayığın batması nəticəsində 210 kişi, 83 qadın və 9 uşaq olmaqla, 302 nəfər dünyasını dəyişdi.

A QUESTION THAT HAS SET OUR TEETH ON EDGE
Pentagon chief Chuck Hagel briefly and clearly explained the purpose of the point operations of US special forces in Libya and Somalia on 4-5 October - "to hold international terrorists to account" and "send a strong signal to the world that the United States will spare no effort to hold terrorists to account no matter where they are hiding and how long they manage to evade justice". Hagel's words were confirmed by Secretary of State John Kerry, who said that "members of Al Qaeda and other terrorist organizations will not be able to escape" from the US government "regardless of how they are running away".
So, as a result of a secret special operation by the US Navy SEALs, who successfully eliminated Al Qaeda leader Osama bin Laden in Pakistan in May 2011, a Kenyan citizen of Somali origin, Abdikadir Mohamed Abdikadir, better known by the alias Ikrima, was reportedly captured (reportedly killed) or reportedly not captured (reportedly not killed) in the Somali town of Baraawe. Ikrima is one of the leaders of Al-Shabab (Mujahideen Youth Movement), a group that has been fighting against the central government of Somalia over the past six years, preventing UN humanitarian activities in the country and making forays into the territory of neighbouring states. It is also believed that Ikrima is linked to Al-Qaeda, the explosion at the US embassy in Nairobi in 1998 and the terrorist attacks in Mombasa in 2002. As for Al-Shabab, it was the main talking point recently in connection with the 21 September terrorist attack on a luxury shopping mall in Nairobi, in which more than 60 people, including US and UK citizens, were killed. Al-Shabab demands that the Kenyan authorities withdraw their troops from Somalia.
Why was the terrorist "reportedly captured" and "reportedly killed"? The thing is that the SEALs, who faced with fierce resistance from the militants, were forced to retreat after an hour-long fierce exchange of fire. But the result with which the special force retreated is unclear. Representatives of Al-Shabab are talking about losses by the US military, while US officials claim that Al-Shabab suffered casualties and that Ikrima was among the dead. Also, the Western media reported that the American soldiers retreated after they saw that among those at the villa were a lot of women and children. The United States refuses to recognize the special operation as failed, because, in their opinion, they achieved the main thing - "they demonstrated that they can get anyone". Meanwhile, what is unclear is not only the fate of Ikrima, but also if he was the real target, because it is possible that the mansion in Baraawe served as a residence for Al-Shabab leader Ahmed Abdi Godane.
Literally at the same time, but in Libya, the US military held another special operation, which resulted in the capture of a high-ranking member of al-Qaeda, Anas al-Liby (Nazih Abdul Hamed al-Ruqai), who is believed to be involved in the US embassy bombings in Tanzania and Kenya in 1998, when more than 220 people were killed. Unlike the operation in Somalia, al-Liby was taken "without a fanfare". Special Force soldiers - the Delta unit of the US Army - surrounded the terrorist with three cars in a car park near a house, smashed the window of the car and took him with them.
The biography of al-Liby is like that of a character from some bad movie about terrorists - it seems unimaginable. For example, in 2002, when he was in a Sudanese prison, the Americans tried to get him, but then changed their mind. Before that, al-Liby lived in the UK (where he allegedly had political asylum for unclear reasons and services and was engaged in education), lived in Qatar and then hid in Syria and Libya. It is also alleged that he was detained by the CIA in 2007. Currently, al-Liby is on a military transport ship of the US Navy, where he is being interrogated. According to Pentagon spokesman George Little, it is "all legal" and in accordance with the laws of war.
It is noteworthy that the Libyan authorities categorically denied any involvement in the raid, and after a few days, the story received quite an unexpected continuation. On the night of Thursday, 10 October, the country's Prime Minister Ali Zeidan was abducted from the Corinthia Hotel in Tripoli. He was taken away by a group of men dressed in civilian clothes who acted "respectfully and without firing a shot". The respectful people were a group of former militants called "The command centre of the Libyan revolutionaries". It was stated that the incident was an act of revenge for the alleged involvement of the country's authorities in the US special force's operation to capture Anas al-Liby. The militants claimed that they detained the prime minister for harming national security and almost in line with a prosecutor's warrant. Later Zeidan was found indeed... in the Interior Ministry, in the department to fight crime. According to Bloomberg and Al-Jazeera, the former militants were recruited to work for government agencies in order to control their influence in the country. However, other media (lenta.ru, Agence France-Presse) write that the Libyan Interior Ministry is controlled by former rebels, who worked closely with Abu Anas al-Liby. That's why Zeidan strongly condemned the seizure of al-Liby.
What's going on? The US continues to systematically destroy terrorist leaders. Osama bin Laden, Anwar al-Awlaki (the leader of Al Qaeda in the Arabian Peninsula killed in a US drone airstrike in Yemen in 2011), Abdikadir Mohamed Abdikadir (Ikrima), Anas al-Liby and many others ... This is touted as the continuation of a successful strategy to combat terrorism. But how successful is such a strategy? How expedient is it to hunt for leaders who can easily be replaced by others? How advisable is it to eliminate the leaders of terrorist organizations? After all, these organizations are not uniform and are divided into multiple "branches", are broken up into clans and even fight among themselves. That's how experts characterize the group based in Somalia Al-Shabab, for the sake of catching one of the leaders of which the spectacular operation of US troops was arranged. The Somali ranks of Al-Shabab have up to 9,000 fighters - can't one of them replace the eliminated leader?
It seems that the main problem here is not about who controls the terrorist groups, but whether they have a territory where they can gain a foothold, take root and flourish. For Al-Shabab it is Somalia - a kind of "black hole" on the world map. The state, which we do not even dare to call a state, is constantly shaken by conflicts between the rulers of the various self-governing territories, clans and factions and is tormented by militants of every stripe, pirates, terrorists and bandits. There is no central authority - the internationally recognized government controls only Mogadishu and a number of small areas, while the militants are feeling much freer. Kenya and Ethiopia - as part of the African Union forces - have already struggled to cope with the threat emanating from Somalia, and as they say, not without the help of the United States. To no avail. And to no avail not because Ikrima or anyone else in his place is such a brilliant leader, strategist and commander, but because the terrorists have a place where they can put down roots.
Terrorists are skillfully using internal and external political conflicts and inter-confessional, ethnic, tribal and inter-clan contradictions. The "Arab Spring", which swept away a couple of regimes in North Africa with its fresh breeze, had another effect, namely, it significantly expanded the vital area for terrorists. In fact, many African countries - with their modern history "from one coup d'etat to another" and sometimes outright poverty among the majority of the population, enormous challenges in health, education, etc., ethnically disparate population, complex geography and limited water resources - are a perfect base for terrorism. And the presence of hydrocarbons and precious metals in the African countries and plus their unbeatable location to control international maritime routes play the role of a stable source of funding.
Moreover, what is the point in methodically killing terrorist leaders if in some countries terrorist groups actually have access to the governance of the whole country? As we can see not only on the example of Somalia, but also on the tangled story with the kidnapping of the Libyan prime minister, it seems that in this country national security is now taken care of by former and maybe not quite former militants ...
Of course, it is important to hold terrorists to account, but it does not amount to attempts to eradicate the phenomenon itself. There is a feeling that we are back to the old question of what causes terrorism. What is the point in making huge efforts to find the leaders of the radicals if whole generations of those who will inevitably fill their ranks are growing in many countries?
Why? Is it really necessary to answer this question for the thousandth time? On 3 October, the day before the special operations in Libya and Somalia, another boat, packed with refugees from Africa, was wrecked off the coast of the infamous Italian island of Lampedusa. Residents of Libya, Ethiopia, Eritrea and other countries were trying to get to a better life - without militants who control all spheres of life, without hunger and poverty. Not everyone was able to do so - 302 people were killed - 210 men, 83 women and 9 children.