SAKİT OKEANDAN SİQNALLAR
İndoneziyanın kurortları ilə ad çıxarmış mənzərəli Bali adası müvəqqəti olaraq Asiya-Sakit okean regionunun işgüzar paytaxtına çevrilib. Səbəb orada Asiya-Sakit okean İqtisadi Əməkdaşlıq (ASİƏ) sammitinin keçirilməsi idi. Sammitdə 21 dövlətin lideri iştirak edirdi.
Balidə müzakirə mövzusu nə idi?
1989-cu  ildə yaradılmış bu forumun üzvlərini, oraya Tayvan və Honkonq kimi mübahisəli ərazilər də daxil olduğu üçün, "iqtisadiyyat" sayırlar. Dünya ÜDM-nin 57, beynəlxalq icarət dövriyyəsinin isə 48%-i dünya əhalisinin, təxminən, 40%-ni özündə birləşdirən ASİƏ iqtisadiyyatının payına düşür. Lakin sammitdə dünya iqtisadiyyatı və siyasəti nöqteyi-nəzərindən bu qədər fərqli ölkələrin - ABŞ və Bruney, Rusiya və Papua-Yeni Qvineya, Çin və Peru - iştirakı ASİƏ-ə beynəlxalq marağı cəlb etməklə yanaşı, regional həyatın müxtəlif problemlərinə forum iştirakçılarının yanaşmasında ziddiyyətləri də üzə çıxarır.
Ekspertlərin, demək olar ki, hamısı yaxın gələcəkdə Asiya-Sakit okean regionunda sülh, sabitlik və iqtisadi inkişafın ABŞ-Çin dialoqunun nəticəsindən açılı olacağına əmindirlər. Birləşmiş Ştatların bu regionda azad ticarət zonasının yaradılmasına dair razılaşmanın imzalanması ideyasına böyük maraq da buradan irəli gəlir. Amerikanın rəsmi olaraq Transsakit okean tərəfdaşlığı adlandırılan bu ideyası Avstraliya, Bruney, Kanada, Çili, Yaponiya, Malayziya, Meksika, Yeni Zelandiya, Peru, Sinqapur, Vyetnam kimi ölkələr tərəfindən dəstəklənir. Lakin Vaşinqtondan fərqli olaraq, bu ölkələrin əksəriyyəti sözügedən razılaşmanı artıq bu il imzalamağa hazır deyillər.
ABŞ prezidenti Barak Obamanın Baliyə gedəcəyi gözlənilsə də, o, ölkəsindəki büdcə böhranı ilə əlaqədar olaraq, səfərini təxirə salıb. Nəticədə ABŞ-ı sammitdə dövlət katibi Con Kerri təmsil edib. Yeri gəlmişkən, bu, Obamanın ASİƏ sammitində iştirakdan ardıcıl olaraq, ikinci imtinasıdır. Bir il əvvəl o, Rusiyanın Vladivostok şəhərində keçirilən sammitə ölkəsində seçkiqabağı kampaniyanın getdiyi üçün qatıla bilməmişdi.
Əvəzində Rusiya prezidenti Vladimir Putin Bali forumunda ən fəallardan olub (o, hətta oktyabrın 7-də ad günü münasibətilə həmkarlarından təbriklər alaraq sammitin qəhrəmanlarından birinə çevrilib). ABŞ-dan fərqli olaraq, Rusiya ASİƏ çərçivəsində daha geniş inteqrasiya təşəbbüsü irəli sürür. O, bunu postsovet məkanındakı inteqrasiya proseslərilə əlaqələndirir. ASİƏ-nin keçən sammitində Putin Asiya əməkdaşlığına dair ilk dəfə yeni ideyalar səsləndirmiş, inteqrasiya prosesində Avrrasiya xəttinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulamışdı. Söhbət ASİƏ və Avropa İttifaqı iqtisadiyyatlarının Vahid İqtisadi Məkan və Gömrük İttifaqı vasitəsilə yaxınlaşdırılmasından gedir. Xatırladaq ki, son iki qurumun əsas simaları Rusiya, Qazaxıstan və Belarusdur.
Bali sammitində Putin diqqətin ABŞ-ın ideyasından qoparılaraq inteqrasiyanın Avrasiya xəttinə yönəldilməsinə daha bir cəhd edib. O, Gömrük İttifaqı və Vahid İqtisadi Məkanın ÜTT-nin prinsipləri əsasında fəaliyyət göstərdiyini və çoxtərəfli ticarətin möhkəmlənməsinə töhfələr verdiyini bildirib.
Məsələyə Rusiya yanaşmasının daha bir aspekti diqqətin daha çox inteqrasiya prosesinin sosial tərəfinə yönəldilməsidir. Putin bildirib ki, dövlətin iqtisadi siyasəti sosial problemlərin həllilə sıx bağlı olmalıdır. O, hesab edir ki, "maliyyələşmə, kapital qoyuluşları mənbələrinin təmini, onların riskinin daha ədalətli bölüşdürülməsi vacibdir".
Sosial ideya Bali sammitinin yekun sənədləri olan ASİƏ iqtisadiyyatları liderlərinin Bəyannaməsi və liderlərin çoxtərəfli ticarətin dəstəklənməsinə dair Bəyanatında da vacib yer tutub. Sammit iştirakçıları "ədalətli əsaslarla dayanıqlı inkişafa", kiçik və orta sahibkarlığın rəqabət qabiliyyətliliyinin artırılmasına, daha keyfiyyətli və effektiv iş yerlərinin açılması məqsədilə ümumregional tərəfdaşlığın genişləndirilməsinə, yoxsulluğun miqyasının azaldılmasına, həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına dəstək ifadə ediblər.
Amma sammitin yekun sənədlərinin leytmotivi Asiya-Sakit okean azad ticarət zonasının yaradılması ideyası oldu (bu, heç də Transsakitokean layihəsi iştirakçılarının məhtud dairədə inteqrasiya prosesini inkişaf etdirmək istəyini inkar etmir).
Bali bəyannaməsində bildirilir ki, Asiya-Sakit okean azad ticarət zonasının yaradılması məqsədilə 2016-cı ilin sonunadək protekmionist cəhdlərə qarşı öhdəliklərin müddəti uzadılacaq.
Bali sammitində razılaşdırılmış iqtisadi məsələlər qısamüddətli perspektivdə reallaşdırılmaya yönəlibsə, onda forum çərçivəsində bir sıra beynəlxalq prblemlərin müzakirəsi "indii və burada" həll olunmalı məsələləri önə çıxardı. Belə məsələlər sırasında ilk yerdə duranı isə əlbəttə ki, Suriya böhranıdır.
"Cenevrə-2" yaxınlaşır
Sammit çərçivəsində Rusiya və Amerika Suriya böhranına dair müzakirələr aparıblar. Vladimir Putin sammitə qatılmayan ABŞ prezidenti Barak Obamanın ünvanına reverans edərək bildirib ki, Obamanın Suriyaya hərbi müdaxilədən imtinası "nəinki mövqelərin yaxınlaşmasına, həm də faciədən qaçmağa imkan verib".
Suriya münaqişəsi kontekstində ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında keçirilmiş növbəti görüşün son dərəcə vacib hadisə olduğunu söyləmək mümkündür. Kerrinin sözlərinə görə, onun Lavrovla Balidə apardığı danışıqlar son zamanlar baş tutmuş ən məhsuldar danışıqlardan olub. Amma Suriya ilə bağlı danışıqların növbəti səviyyəyə daşınmasına məhz Amerikanın mövqeyini yumşaltması imkan verib. Bu mənada Amerika tərəfinin münaqişənin həllində hərbi vasitələrin yolverilməz olduğunu bəyan etməsini nümunəvi hadisə saymaq olar. Birləşmiş Ştatların faktiki olaraq Suriyada müxalifət daxilində irticaçı qüvvələrin önə çıxa biləcəyini etiraf etməsi də çox maraqlıdır. "İstənilən xarakterli ekstremist fəaliyyət konkret qüvvələrin statusundan asılı olmayaraq, qəbuledilməzdir", - deyə Kerri bildirib.
Bununla da ABŞ bu məsələdə mövqeyini Rusiyanın mövqeyinə son dərəcə yaxınlaşdırıb. İndi o, Moskvanın Suriyada Bəşər Əsəd hakimiyyətinə qarşı mübarizə aparan terrorçu və ekstremist təşkilatların dəstəklənməsinin yolverilməzliyilə bağlı mövqeyini bölüşür. Guman ki, artıq Vaşinqtonla Moskvanın daha bir son dərəcə vacib məsələdə də eyni mövqeyə malik olduqlarını söyləmək mümkündür. Söhbət Suriyaya məxsus  kimyəvi silahın beynəlxalq nəzarətə verilməsinə dair razılaşmanın reallaşdırılmasından gedir. Bu həmrəylik hələ Bali sammitindən əvvəl nümayiş etdirilmişdi: ABŞ-ın dövlət katibi Suriyada  kimyəvi silahın məhvinə başlanılmasını "yaxşı başlanğıc" adlandırmış, hətta rəsmi Dəməşqi BMT-nin kimyavi silah arsenalının məhvinə dair qəbul etdiyi qətnaməyə əməl etdiyi üçün tərifləmişdi də. Sergey Lavrov isə Suriya rəhbərliyinin kimyavi tərksilah məsələsində BMT ekspertləri ilə nöqsansız əməkdaşlığının bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminliyini dilə gətirmişdi.
Suriya münaqişəsinin həlli prosesində əldə olunan son uğurlar beynəlxalq "Cenevrə-2" konfransının ən yaxın zamanlarda keçirilməsi ehtimalını kifayət qədər artırıb. Hər halda, ABŞ ilə Rusiya konfransı noyabrın ortalarında keçirməyi planlaşdırır. Toplantının baş tutmasına əsas maneə Suriya müxalifətinin Əsəd hökumətilə danışıqlar masası arxasına əyləşmək istəməməsidir. Lavrov Suriya müxalifətinin Milli Koalisiyasını "bir ağızdan danışmağa" çağırıb. O, Suriya müxalifəti liderinin "Cenevrə-2" sammitində iştirakla bağlı bir fikir söyləməsini, tərəfarlarının isə sonradan bu yanaşmanı rədd etmələrini pisləyib.
Suriya probleminin həllilə bağlı Rusiya ilə ABŞ-ın mövqeləri arasında yaxınlaşma haqda danışarkən qlobal təhlükəsizliyin təminində Rusiya-Amerika əməkdaşlığının perspektivinə aid daha bir məqamı da qeyd etməmək olmaz. Balidə Sergey Lavrovla Con Kerri SSRİ ilə ABŞ arasında nüvə təhlükəsinin azaldılmasına dair mərkəzlərin yaradılması haqqında 1987-ci ildə imzalanmış razılaşmaya dəyişikliklərin edilməsi haqda saziş imzalayıblar. Saziş silahların ixtisarı sahəsindəki razılaşmaların yerinə yetirilməsi mexanizmlərinin dəyişdirilməsini nəzərdə tutur. Ən önəmlisi isə hər iki dövlətin beynəlxalq təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi işində bundan sonra da sıx əməkdaşlıq etmək niyyətilərini təsdiqləməsidir. Bunu Balidən dünya ictimaiyyətinə verilmiş daha bir müsbət siqnal saymaq olar.

ТИХООКЕАНСКИЕ СИГНАЛЫ
Живописный остров Бали в Индонезии, славящийся своими курортами, временно стал деловой столицей Азиатско-Тихоокеанского региона (АТР). Причина тому - проведенный здесь саммит АТЭС (Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества), в работе которого приняли участие лидеры 21 государства.
На Бали о наболевшем
Страны - участницы форума, образованного в 1989 году, принято считать "экономиками" из-за вхождения в него (АТЭС) таких "спорных территорий", как Тайвань и Гонконг. На долю экономик АТЭС, представляющих около 40% населения мира, приходится 57% мирового ВВП, 48% оборота международной торговли. Однако участие в форуме столь разных стран, с точки зрения их роли в мировых экономических и политических делах, как США и Бруней, Россия и Папуа - Новая Гвинея, Китай и Перу, определяет не только высокую степень международного интереса к АТЭС, но и значительную контрастность в подходах участников форума к ряду принципиальных проблем региональной жизни.
Эксперты практически единодушны во мнении, что ближайшее будущее мира, стабильности и экономического прогресса Азиатско-Тихоокеанского региона во многом будет зависеть от развития диалога между США и Китаем. Отсюда и особый интерес к продвигаемой Соединенными Штатами идее заключения соглашения о свободной торговле в АТР. Эту американскую инициативу, которая официально значится как создание Транстихоокеанского партнерства (ТТП), поддерживают Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексика, Новая Зеландия, Перу, Сингапур, Вьетнам. Однако в отличие от Вашингтона многие из этих стран не готовы к подписанию данного соглашения уже в этом году.
Ожидалось, что Бали посетит президент США Барак Обама, однако он отменил поездку из-за бюджетного кризиса в своей стране. Поэтому Соединенные Штаты на саммите представлял госсекретарь Джон Керри. К слову, Обама уже второй раз подряд отказывается от участия в саммите АТЭС. Год назад, когда форум принимал российский Владивосток, американскому лидеру помешала предвыборная кампания в США.
Зато президент России Владимир Путин принял самое активное участие в Балийском форуме (он стал даже одним из героев саммита, приняв в свой день рождения - 7 октября - теплые поздравления от своих коллег). Россия, в отличие от США, продвигает инициативу более широкой интеграции в рамках АТЭС, связывая ее при этом и с интеграционными процессами на постсоветском пространстве. На прошлом саммите АТЭС Путин впервые озвучил новые идеи относительно азиатского сотрудничества, указав на необходимость развития евразийского вектора интеграции. А именно сближение экономик АТЭС с Европейским союзом посредством Единого экономического пространства (ЕЭП) и Таможенного союза (ТС), главными фигурантами которых выступают Россия, Казахстан и Беларусь. На Балийском саммите российский лидер вновь постарался переключить внимание с идеи США о создании ТТП на преимущества евразийского маршрута интеграции. В частности, он напомнил о том, что ТС и ЕЭП работают четко в соответствии с принципами ВТО и вносят свой вклад в укрепление многосторонней торговли.
Еще один аспект российского подхода - упор на социальную составляющую интеграции. Путин заявил, что экономическая политика государств должна быть тесно увязана с решением социальных проблем, что "важно обеспечить источники финансирования, капиталовложений, сделать более справедливым распределение их рисков".
Социальная идея нашла важное место в итоговых документах Балийского саммита - Декларации лидеров экономик АТЭС и Заявлении лидеров в поддержку многосторонней торговой системы. Участники саммита поддержали "устойчивый рост на справедливой основе", повышение конкурентоспособности малых и средних предприятий, наращивание общерегионального партнерства в целях создания более качественных и эффективных рабочих мест, сокращение масштабов бедности и улучшение условий жизни.
Однако лейтмотивом итоговых документов саммита все же стала идея создания Азиатско-Тихоокеанской зоны свободной торговли (что, впрочем, не отрицает намерение стран - участниц Транстихоокеанского проекта развивать интеграцию в ограниченном кругу). В Балийской декларации отмечается, что в целях создания Азиатско-Тихоокеанской зоны свободной торговли до конца 2016 года будут продлены обязательства по сворачиванию существующих протекционистских или затрудняющих торговлю мер. Либеральная составляющая документов нашла отражение в намерении стран АТЭС учредить субфонд в рамках Фонда АТЭС по содействию торгово-инвестиционной либерализации.
Если согласованные на Балийском саммите экономические вопросы направлены на реализацию в краткосрочной и обозримой перспективе, то обсуждение в рамках форума ряда насущных международных проблем имело значение, что называется, "здесь и сейчас". И первым из первых среди таких вопросов фигурирует, разумеется, сирийский кризис.
"Женева-2" становится ближе
На полях саммита вопрос сирийского урегулирования был обсужден российской и американской сторонами. Владимир Путин сделал знаковый реверанс в адрес не присутствовавшего на Бали Барака Обамы, подчеркнув, что решение президента США отказаться от нанесения военного удара по Сирии "позволило не только сблизить позиции, но и избежать трагедии".
Весьма важной в контексте сирийского урегулирования стала очередная встреча госсекретаря США Джона Керри с главой российского МИД Сергеем Лавровым. По словам Керри, его встреча с Лавровым на Бали стала одной из самых продуктивных за последнее время. Между тем именно значительное смягчение американской позиции позволило вывести переговорный процесс по Сирии на новый уровень. Показательно в этом смысле подтверждение американской стороной неприемлемости военного сценария разрешения сирийского конфликта. Еще более примечательно фактическое признание Соединенными Штатами опасности выхода на передовую оппозиционной альтернативы в Сирии группировок крайнего толка. "Экстремистские действия любого характера также неприемлемы не зависимо от статуса конкретных сил", - констатировал Керри.
Тем самым США существенно приблизились в данном вопросе к российской позиции, заключающейся в недопустимости поддержки террористических и экстремистских организаций, ведущих борьбу с режимом сирийского президента Башара Асада. Пожалуй, можно говорить и о единодушии Вашингтона и Москвы в еще одном, чрезвычайно важном для текущего момента вопросе - о реализации договоренности о передаче сирийского химического оружия под международный контроль. Тон этому единодушию был задан еще в канун Балийского саммита, когда госсекретарь США отметил, что начавшееся уничтожение химического оружия в Сирии является "хорошим началом", и даже похвалил официальный Дамаск за соблюдение недавно принятой резолюции ООН по ликвидации его химических арсеналов. Между тем глава российского МИД Сергей Лавров выразил уверенность в том, что безупречное сотрудничество сирийского руководства с экспертами ООН по химическому разоружению будет таковым и впредь.
Последние успехи в сирийском урегулировании повышают вероятность проведения международной конференции "Женева-2" уже в самое ближайшее время. Во всяком случае США и Россия планируют созвать ее примерно к середине ноября. Главная загвоздка заключается пока в нежелании сирийской оппозиции сесть за стол переговоров с правительством Асада. Лавров призвал Национальную коалицию сирийской оппозиции "говорить одним голосом", осудив тем самым ситуацию, когда руководитель мятежников сначала делает одни заявления касательно участия в "Женеве-2", однако затем его сторонники опровергают этот подход.
Говоря о некотором сближении между Россией и США в "сирийском направлении", нельзя не отметить еще одно событие, касающееся перспектив российско-американского сотрудничества в обеспечении глобальной безопасности. На Бали Сергей Лавров и Джон Керри подписали соглашение о внесении изменений в соглашение между СССР и США от 1987 года о создании центров по уменьшению ядерной опасности. Договоренность модифицирует механизм взаимодействия по выполнению соглашений в сфере сокращения вооружений. Но, что не менее важно, обе державы подтвердили готовность к дальнейшему выстраиванию плотного сотрудничества по упрочению международной безопасности вообще. И это можно считать еще одним хорошим сигналом из Бали всему мировому сообществу.