Övladlarını uşaq oyun mərkəzlərinin tərbiyəçilərinə etibar edən valideynlər nələri bilməlidirlər?
Bu gün Bakıda uşaqların doyunca əylənə biləcəyi uşaq əyləncə mərkəzlərinin çoxluğu sevindirici haldır. Valideynlər uşaqlarını bir saat və ya daha artıq müddətə bu mərkəzə verərək vacib işləri ilə, alış-verişlə məşğul ola, yaxud körpələri ilə birlikdə onların sevincini bölüşə bilərlər. Amma qətiyyən sevindirici olmayan başqa bir məqam da var. Bu gün paytaxtın iri ticarət-əyləncə mərkəzlərində də rast gəlinən əksər belə otaqlarda saysız-hesabsız pozuntulara rast gəlmək mümkündür - sanitar-gigiyenik normalara əməl olunmamasından tutmuş, uşaqların oyun otaqlarına buraxılması qaydalarınadək.
Məsuliyyətsizlik ərazisi
Ümumiyyətlə, uşaqlar üçün oyun otaqları nədir? Bir qayda olaraq, bu, oyun qurğularının yığıldığı kiçik bir ərazidir. Orada uşaqlar üçün labirintlər, plastik evciklər, təpəciklər, batutlar, içi kürəciklərlə dolu quru hovuzlara və s. rast gəlmək mümkündür. Bütün bunlar uşaqlarda qeyri-adi sevinc yaradır. Bəs, uşaqların bu cür oyun komplekslərində əylənməsinin perspektivi təhlükəli deyil ki? Oyun otaqlarının personalı uşaqların təhlükəsizliyi və sağlamlığına həmişə məsuliyyətlə yanaşırmı? Bu otaqlarda övladı zədə almış valideyn haraya müraciət etməlidir? Bəs, otaqların sanitar durumu hansı vəziyyətdədir?
Uşaqlar üçün oyun otaqları bir qayda olaraq, saat 10:00-dan 22:00-dək işləyir. Uşaqların orada əylənməsinin saatı, təxminən, 5 manata başa gəlir. Amma şəxsi təcrübəmə, həmçinin "R+" jurnalının respondentlərinin dediklərinə əsaslanaraq deyə bilərəm ki, Bakıdakı belə mərkəzlərdə uşaqların saxlanılması ilə bağlı vahid sistem yoxdur. Bu sahəyə nəzarətin həyata keçirilməsi üçün hüquqi-normativ aktlar da mövcud deyil. Bəzilərində uşaqların mərkəzə buraxılması zamanı valideynə qəbz verilir, digərlərində verilmir, bəzilərində isə ödəniş plastik kart vasitəsilə həyata keçirilir və s. Başqa sözlə, uşağın oyun otağının tərbiyəçisinin himayəsinə verilməsinin fiksasiyası fərqlidir. Bəzən uşağın oyun mərkəzində olması heç cür qeydə alınmır - sizdən nə adınızı, nə uşağın adını soruşur, şəxsiyyəti təsdiq edən sənəd istəmirlər.
Uşaq oyun mərkəzlərində əylənə biləcək uşaqların yaşı 2-12 arasındadır. Amma burada uşaqlar heç də məsələn, məktəbəqədər təhsil ocaqlarında olduğu kimi, maraqlarına uyğun qruplara bölünmürlər. Aydındır ki, körpələr evlərində aşağı yaş qrupuna aid uşaqlar özlərindən böyüklərlə dil tapa bilməz və onların maraqları da fərqlənir. Amma oyun otaqlarında təəssüf ki, bu, nəzərə alınmır. Qladiator "spayderləri" (xüsusi əyləncə toru) ilə maksimum yüksəkliyə qalxan 8-10 yaşlı uşaq oradan sürətlə aşağı gəlir və bu zaman o, aşağıdakı körpələri zədələyə bilər. Eyni vəziyyət batutda tullanma zamanı da müşahidə olunur. Burada da təpədən aşağı gələn böyük uşaqların balacaları zədələmə ehtimalı yüksəkdir. Oradakı nəzarətçi vəziyyətə demək olar ki, nəzarət etmir. Doğrudur, bəzi otaqlarda körpələri zədədən qorumaq üçün onlar içəri yalnız valideynlərilə birlikdə buraxılırlar. Uşaqlarının əyləncəsini izləmək istə-yən digər valideynlərə isə baş verənləri yandakı otaqdan izləmələri məsləhət görülür. Oyun otağına yalnız 3 yaşdan böyük uşaqlar valideynsiz buraxılır. Amma bu faktlar körpələrin daha yuxarı yaş qrupuna aid uşaqlar tərəfindən zədələnməsi riskinin tamamilə istisna olunduğunu söyləməyə əsas vermir.
Əksər valideynlər oyun otaqlarında uşaqlar arasında daim mübahisələrin yaşandığını bildirir. Uşaqların təhlükəsizliyinə, otaqda qayda-qanuna nəzarət etməli olan şəxslər isə bu problemi aradan qaldırmaq iqtidarında deyillər. Mübahisələr ən çox otaqda oyun qur-ğularının sayının azlığı üzündən yaranır. Bəzən oyun otaqlarında uşaqların sayı həddindən artıq olur. Valideynlərin bildirdiklərinə görə, bir çox hallarda, hətta otaqda sınmış oyun qurğusu aylarla dəyişdirilmir və bu da uşaqların zədələnməsinə yol açır. Bundan başqa, uşağı oyun otağına bir valideynin gətirməsi, digərinin isə oradan götürməsi hallarına çox tez-tez rast gəlinsə də, əksər hallarda nəzarətçilər bunun heç fərqində belə, olmurlar. Halbuki mərkəzin valideynə verdiyi qəbz və ya turniketdən istifadə etməklə plastik kart vasitəsilə həyata keçirilmiş ödəniş mərkəz əməkdaşlarının təhlükəsizlik normalarına əməl etməli olduqlarını təsdiqləyir. Hər halda, oyun kompleksinin əməkdaşları otaqda əylənən uşağın həyatına və sağlamlığına görə cinayət məsuliyyəti daşıyırlar!
Qeyri-normativ norma
Bir çox oyun otaqlarında ən sadə sanitar-gigiyenik normalara əməl olunmaması da vurğulanmalıdır.
Belə hallarla qarşılaşmış şəxslərdən biri Dilarə Babayevadır: "Nəvəm yaşyarımlıqdır. Oyun otağının 1 saatlıq ödənişini etdim və nəvəmlə birlikdə otağa daxil oldum. Nəvəmin ayağında corablar var idi, mən isə ayaqyalın idim. Bu, əlbəttə ki, mənim səhvim idi. Ayağıma nəsə geyməyi unutmuşdum. Nəzarətçilərdən heç biri ayaqyalın otağa girməyə icazənin olmadığını yadıma salmamışdı. Otaqdan çıxarkən yalın ayağımın altının necə qaraldığını gördüm və dəhşətə gəldim. Bu, oyun otağını bürümüş çirkin göstəricisi idi. Nəvəmin əlləri, sifəti, corabları da qap-qara idi".
Səhiyyə Nazirliyinin Gigiyena və Epidemologiya Mərkəzindən "R+" jurnalına bildiriblər ki, uşaq əyləncə mərkəzlərinin direktor və əməkdaşları sanitar-gigiyenik normalara əməl etmədikləri üçün inzibati məsuliyyətə cəlb oluna bilərlər. Lakin belə obyektlərin hər birində aylıq monitorinqlərin aparılmasına rəğmən, indiyədək oxşar fakt qeydə alınmayıb. Bu yoxlamalarda əsas diqqət nəzarətçilərin tibbi müayinədən keçirilməsinə yönəldilir. Amma valideynlər bəzi hallarda otaq nəzarətçilərinin kəskin respirator xəstəlikdən əziyyət çəkdiklərinə şahid olduqlarını bildirirlər. Halbuki, bu halda obyekt administrasiyası işçinin işə çıxmasına icazə verməməlidir. Çünki onlar daim uşaqlarla təmasda olurlar.
Bakının iri ticarət-əyləncə mərkəzlərindən birinin oyun otağının direktoru jurnalımıza açıqlamasında əməkdaşların vəzifələrini açıqlayıb: qayda-qanunun, qurğuların düz işləməsinin təmini, uşaqların oyun qurğuları ilə tanışlığı, onların əylənməsinin təşkili, uşaqların otaqda rahat və təlükəsiz əylənmələrinə şərait yaradılması, onların həyatının, sağlamlıqlarının qorunması. Nəzarətçilərin otaqda əylənən uşaqları nəzarətsiz qoymağa ixtiyarları çatmır. Valideynlər oyun mərkəzlərinin əməkdaşlarından bütün bunları tələb edə bilərlər. Valideynlər onların fəaliyyətində nöqsanlar müşahidə etdikdə mütləq rəhbərliyə bu haqda məlumat verməlidirlər.
"Bizim mərkəzimizdə bütün bu tələblərə əməl olunur", - deyə direktor qeyd edib. O, oyun otağının fəaliyyəti haqnda daim ticarət-əyləncə mərkəzinin rəhbərliyinə hesabat verildiyini də söyləyib.
Uşaqların oyun otaqlarında olması xidmətləri istehlakçılara, yəni fiziki şəxslərə göstərildiyindən, bu münasibətlər Azərbaycan Respublikasının "İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında" qanunu ilə tənzimlənir.
Qeyd edək ki, bu qanunun 5-ci maddəsinə görə, satıcı (istehsalçı, icraçı) istehlakçıya keyfiyyəti normativ sənədlərə, müqavilə şərtlərinə və həmçinin mal (iş, xidmət) haqqında istehsalçının (icraçının) təqdim etdiyi məlumata uyğun olan mal verməlidir. Bu informasiya lövhədə yer almalıdır. Bundan başqa, istehlakçıya göstərilən xidmətlə bağlı onun düzgün seçim etməsinə imkan verəcək lazımi, ətraflı informasiya çatdırılmalıdır.
Qeyd olunanlardan belə çıxır ki, uşaqlar üçün oyun otaqlarında göstərilən xidmətlərə uyğun olaraq, icraçının öhdəlikləri var: istehlakçıya xidmətin əsas özəllikləri haqqında məlumat verilməsi, məhsuldan (xidmətdən) effetiv, təhlükəsiz istifadə qaydaları və şərtlərinin çatdırılması, xidmət qaydaları haqda informasiya verilməsi, müvafiq işi görəcək konkret şəxsin göstərilməsi, onun haqqında məlumat verilməsi və s.
Xidmətlərin istehlak özəllikləri, qiymət və yuxarıda sadalananlar haqqında məlumatların uşaq oyun mərkəzlərindən istifadə qaydalarında əks olunması çox vacibdir. Uşaqlara nəzarət edəcək şəxs haqqında məlumatların verilməsi də mütləqdir: vəzifəsi, soyadı, adı, atasının adı. Bakıdakı uşaq əyləncə mərkəzlərində bunlara rast gəlinmir. Ən yaxşı halda, artıq qeyd olunduğu kimi, fars-major hallarda valideynlə onlarla əlaqə saxlamaq üçün kontakt nömrə tələb olunmalıdır.
Bakıda uşaqlar üçün oyun otaqlarının qaydalara uyğun işləyəcəyi vaxtı söyləmək çətindir. Bunun yaxın gələcəkdə baş verəcəyinə ümid edək. Hər halda, valideynlərin seçim hüquqları var: ya uşaqlar oyun otaqlarının əməkdaşlarına etibar edilməlidir, ya da onlara valideynlərin özləri baxmalıdırlar. Doğrudur, istehlakçı qanunla haqqı olan keyfiyyətli xidməti tələb də edə bilər. Guman ki, yaranmış vəziyyətdən ən doğru çıxış yolu məhz budur, çünki bu məsuliyyət hissini xeyli artırardı.

TERRITORY OF CHILDHOOD
What parents should keep in mind when leaving their children to the care of teachers at playing centres for children?
It is good that there is no shortage of children's entertainment centres in Baku as of today where children can play to their heart's content. Parents can leave their children for an hour or longer to be able to attend to urgent matters, shopping or just to spend some time together sharing the fun of child play with their kids. Another thing makes us sad. One can spot plenty of irregularities in many playrooms for children that can be found today at large trade and entertainment centres and other places. The irregularities range from sanitation and hygiene to playroom admission rules.
Territory of irresponsibility
What kind of thing is a child playroom? As a rule, it is a small fenced-in area with a set of playground equipment: multilevel labyrinths with obstacles, plastic huts, slides, trampolines with slides, dry pools with balls… Children go into raptures about all those things. But is it safe for a child to stay in a play area? Do playroom personnel always answer for the kids' safety and health? Where should one go to complain if a child gets injured when staying at a children's entertainment centre? What is their sanitary condition?
As a rule, child playrooms work from 10.00 till 22.00 and charge their fee, up to 5 manats, by the jour. However, judging by our personal experience and that of R+ respondents, there is no single system for keeping children at such centres in Baku. Neither are there any official regulations to control this sphere. Some playrooms issue a receipt to parents leaving their children there. Others issue no receipts at all. Some accept plastic card payments. In other words, different methods are used to register the fact that a child stayed in the care of playroom personnel. Sometimes a child's stay in a playroom is not registered at all: they do not ask you to give your or your child's name or show you ID.
The age of children allowed to stay at child play centres varies from 2 to 12. But this does not imply breaking the children down into interest groups like at pre-schools, for instance. It is clear that cr?che kids will not find common ground with children from older groups and no interests to share. But this fact is unfortunately disregarded in playrooms. A 8-10 year old child climbing up special playing net to the very top and then rapidly coming down may injure little kids who are on the floor. An older child may seriously injure a younger one when jumping on a trampoline or coming down a slide. Such things happen because the personnel fail to keep a proper eye on the children. Some playrooms though admit young children solely together with their parents to prevent risk of injury. Others ask the parents to wait in a special room if they want to watch the children. Kids are admitted to such complexes without parents starting from the age of three. Yet this fact does not totally rule out the risk for a kid to be hit by an older child.
Many parents insist that conflicts happen permanently among children. Child centres' personnel supposed to be answerable for order and children's safety are as a rule unable to settle this problem. This happens above all because the amount of playing equipment is not adequate to the number of children. Sometimes there may be very many children in a playroom. According to parents' observations, some child play centres do not replace broken-down playing equipment for many months which may also lead to children's injuries. Alongside this, it often happens that a child is brought by one parent and picked up by the other and the centre's personnel do not even notice the difference. Meanwhile a receipt or a plastic card used to pay at the turnstile will confirm that the organization received the pay for its services and its personnel are obliged to observe safety standards. The personnel of playing complexes are criminally liable for the life and health of the children staying in the playroom.
Substandard standards
It should be pointed out that many playrooms ignore elementary sanitary and hygienic standards.
Dilara Babayeva has met with a case in point. "My granddaughter is one and a half years old," she said. "I made a per hour payment for the child's stay in a playroom and we entered the room together with her. My granddaughter was wearing socks. I was bare-footed. It was certainly my fault not put on shoe covers: I just forgot about them. But none of the playroom personnel reminded me that it was a must to put on shoe covers. When we left the room, I was frightened to see that the soles of my bare feet were black. There was a cover of dirt was all around the playroom. The hands and face of my granddaughter were dirty. Her socks were black with dust."
R+ has learned from the centre for hygiene and epidemiology of the republic's Health Ministry that the directors and personnel of children's entertainment centres may be disciplined for failure to observe sanitary and hygienic standards. Yet no such cases have been registered up to now despite the fact that all facilities of this kind are monitored on a monthly basis. Health examinations for playroom supervisors top the list of such checks. However, the children's parents say, they sometimes see playroom personnel having acute respiratory disease. Meanwhile the institutions' administration should not allow them to come to work in such situations as they have to be in permanent contact with children.
According to the director of one playroom at a large trade and entertainment centre in Baku, the supervisors' duties include efforts to: ensure order, keep the equipment in good working order, familiarize the children with the equipment, organize their leisure, make their stay in the playroom safe and comfortable and ensure their life and health safety. They have not right to leave the children unattended. The parents are entitled to demand all these things from the playing centres' personnel and if they spot flaws in their activity, they should not hesitate to report them to the administration and do it without fail.
"All these demands are implemented at our centre," the playroom director said. He also added that the facility's operation is subordinated to the trade and entertainment centre's management and relevant information is supplied to them on a regular basis. The playroom services being provided to consumers, that is, to individuals for their personal needs, these relations are regulated by the law of Azerbaijan "On protection of consumer rights".
Let it be pointed out that in accordance with Article 5 of this law, the seller (producer, contractor) is obliged to provide the consumers with a product (work, service) of adequate quality complying with requirement of regulatory documents, contract terms and information on the product (work, service) as provided by the producer (contractor). The said information must be placed on a signboard. Also provided must be the necessary and reliable information on the services provided to enable the consumer to make the right choice.
As regards child entertainment centres' services, it follows from the above said that the contractor must provide the consumer with information on major properties of its services, rules and conditions for the efficient and safe use of the products (services) and rules for providing the services. The contractor must specify the person to do the work and give information on the person. It is very important to be informed on the consumer properties of the services; their prices and other things said above should be indicated in the rules for visiting child play centres. It is also necessary to give information on the person looking after the children as the services are provided: their position, surname, given name and patronymic. One can find none of all that at Baku's child entertainment centres. At the best, as was pointed out, they ask the parents to leave their contact data to get touch with them in force majeure circumstances.
It is hard to specify the time when playrooms are going to start working according to rules in Baku. Hopefully that will happen in the near future. In any event the parents have the right to choose between entrusting their offspring to supervisors of a child play centre or rather stay there and keep an eye on their kids. Although they can also try and demand that the services provided to them should be of an appropriate quality as is legally due to consumers. It appears that this will be the most infallible way out from the current situation because it will make them feel answerable and be up to the high requirements of sound competition.