CENEVRƏDƏ HAVA MÜLAYİMLƏŞİR
Cenevrədə İran və beynəlxalq vasitəçilər olan "altılıq" (BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri və Almaniya) nümayəndələri arasında görüş keçirilib. Düzdür, Tehranın nüvə proqramının gələcəyinə dair müzakirələrin aparıldığı görüşdə hər hansı ciddi nailiyyət əldə olunmayıb. Lakin danışıqların əvvəlki raundlarından fərqli olaraq, tərəflər ilk dəfə problemin diplomatik yolla həlli üçün real imkanların olduğunu dilə gətiriblər. Bu, Cenevrə görüşünün ən vacib nəticəsi sayıla bilər.
İlk qeyd olunması vacib, danışıqlarda müəyyən irəliləyişin əldə olunacağına ümid yaradan məqam İranın nümayəndə heyətinə xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin başçılıq etməsi idi. Xatırladaq ki, bunadək nüvə danışıqlarında İranı Milli Təhlükəsizlik Şurası təmsil edirdi. İnadkar mövqeyilə tanınan bu Şura indiyədək danışıqlarda irəliləyişə nail olunmamasının səbəbkarı kimi göstərilir - hər halda, Qərbdə belə hesab edirlər.
Cenevrə görüşünün lap əvvəlində İran tərəfi nüvə proqramı ilə bağlı problemin həllinə dair öz planını ortaya qoyub. Sənədin məzmunu açıqlanmır. İranın XİN başçısının sözlərinə görə, məsələnin ciddiliyi nəzərə alınaraq, Tehranın təklif etdiyi plan "tərəflər razılığa gələnədək" "məxfi" qrifli olaraq qalacaq.
Dünya KİV-i isə etibarlı mənbələrə istinadən İranın "altılıq"a nüvə sahəsində əməkdaşlığın MAQATE-nin nəzarəti altında, şəffaflıq şəraitində inkişaf etdirilməsinə dair təklif irəli sürdüyünü yazır. Sənəddə "altılıq"dan Tehranın uranın zənginləşdirilməsi, müxtəlif nüvə obyektlərindən, o cümlədən tədqiqat reaktorlarından istifadə haqlarının tanınması tələb olunur. İran qarşı tərəfdən BMT TŞ-nin sanksiyalarının ləğvini də tələb edir. Əvəzində Tehran nüvə enerjisindən birmənalı şəkildə dinc məqsədlərlə istifadə edəcəyinə söz verir.
Artıq bəzi detallar haqda da danışmaq mümkündür. Tehran sentrifuqaların sayını azaltmağa, uranın 20%-dək zənginləşdirilməsi prosesini müvəqqəti olaraq dayandırmağa razıdır. Bu isə İranla Qərb arasında hər hansı razılığın əldə olunması üçün əsas məsələdir. Çünki Qərb əmindir ki, Tehran konkret həcmdə uran zənginləşdirsə, bu, İranın gələcəkdə nüvə silahı əldə edəcəyini  istisna etmir.
Eyni zamanda daha bir ümidverici məqam var - ABŞ əvvəllər İranın uranı 5%-dək zənginləşdirməsinə də etiraz edirdisə, indi fikrini dəyişib. Tehranın dinc xarakterli nüvə proqramı reallaşdırması üçün ona uranı məhz bu qədər zənginləşdirmək lazımdır.
İranın təklif etdiyi planda nüvə obyektlərində əvvəlcədən planlaşdırılmamış yoxlamaların aparılmasına razılıq da var. Amma bunun üçün ona tətbiq edilmiş beynəlxalq iqtisadi sanksiyalar aradan qaldırılmalıdır. Son aspekt İran üçün prinsipial xarakterə malikdir: islam respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Abbam Araqçı bildirib ki, tərəflər arasında istənilən yekun razılaşmada Tehrana tətbiq olunmuş sanksiyaların aradan qaldırılması, ona uranın zənginləşdirilməsi imkanının verilməsi nəzərdə tutulmalıdır.
Qərb isə öz növbəsində hadisələrin bu cür inkişafının mümkün olduğunu bildirir. Amma bunun üçün Tehranın nüvə proqramının dinc xarakterinə zəmanət verməsi tələb olunur. Bu məqam İran tərəfinə Qərblə münasibətlərdə "yeni fazanın başlandığı" haqda danışmağa əsas verib.
Ən maraqlısı isə Cenevrədə baş tutmuş danışıqlara ABŞ-ın müsbət qiymət verməsidir. Ağ Evin mətbuat katibi Cey Karni bildirib ki, Tehran vasitəçilərə "əvvəllər müşahidə olunmamış ciddilik və məzmuna malik yeni təkliflər verib".
Vaşinqtonun Tehranla birbaşa dialoq qurmaq niyyətini göstərən daha bir məqam isə Cenevrədə ABŞ dövlət katibinin müavini Uendi Şerman ilə İranın xarici işlər nazirinin müavini Abbas Araqçı arasında baş tutmuş görüşdür. Bu, ötən ay iki ölkə başçısı Barak Obama ilə Həsən Ruhaninin telefonla danışması, fikir ayrılıqlarının dinc yolla aradan qaldırılmasında maraqlı olduqlarını bildirmələrindən sonra yüksək səviyyədə baş tutmuş ilk görüşdür.
İranla Böyük Britaniya arasında da ikitərəfli formatda dialoq olub. Ekspertlər Tehran və London təmsilçilərinin Cenevrə görüşünü iranlıların qərblilərlə apardıqları danışıqlarda ən effektiv görüş adlandırırlar. Məlumata görə, Böyük Britaniya ilə İran iki həftə ərzində diplomatik münasibətlərin bərpası üçün xüsusi vəkillərin təyinatına dair razılıq əldə ediblər.
İran-"altılıq" danışıqları ilə bağlı Rusiya da müəyyən nikbinlik nümayiş etdirir. Tehranın ümumi beynəlxalq nəzarət altında nüvə proqramını reallaşdırmasının tərəfdarı olan Rusiya Tehrana qarşı birtərəfli sanksiyaların tətbiqini qəbuledilməz və qeyri-legitim sayır. Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Sergey Ryabkov ölkəsinin Almatı danışıqları ilə müqayisədə, son danışıqların nəticəsindən razı qaldığını bildirib. Moskvada hesab edirlər ki, İranla "altılıq" arasında bundan əvvəl Almatıda baş tutmuş görüş Cenevrə danışıqlarına müsbət təsir göstərib.
Əlbəttə ki, Cenevrə görüşünün nəticələri hələ ki, İranla Qərb arasındakı münaqişənin sülh yolu ilə çözüləcəyinə tam əminlik yaratmır. Hələlik diplomatik irəliləyiş niyyətlərin ifadəsi səviyyəsindədir. Tərəflərin mövqelərindəki ziddiyyətlər kifayət qədər dərindir. Üstəlik, beynəlxalq dairələrdə Tehranın nüvə proqramının hərbi xarakterli olduğu fikri hələ də hökmranlıq etməkdədir. Bu, hələ də müəyyən qüvvələri İrana hərbi zərbələrin endirilməsi planını irəli sürməyə vadar edir.
Məsələn, İsrail hesab edir ki, Tehran hamını aldatmaqla məşğuldur. Beynəlxalq birliyi İranla qeyri-müəyyən razılaşmaya getməməyə çağıran İsrail hökuməti islam respublikasından uranın təkbaşına zənginləşdirilməsi prosesinin tam dayandırılmasının tələb edilməsini vacib sayır. Yəhudi dövləti İrana qarşı sanksiyaların zəiflədilməsini də yolverilməz sayır. İsrail hökuməti Cenevrə görüşünü İrana tətbiq olunmuş sərt sanksiyaların nəticəsi hesab edir. Təl-Əvivdə hesab edirlər ki, "arzulanan nəticənin bu cür yaxın olduğu bir vaxtda" İrana təzyiqlər azaldılmamalıdır.
İsraillilərin arqumenti müəyyən mənada əsaslıdır. İran üçün ölkə iqtisadiyyatına ciddi ziyan vuran sanksiyaların ləğvi vacibdir. Sələfi Mahmud Əhmədinejadla müqayisədə beynəlxalq birliklə dialoqa daha açıq olan Həsən Ruhaninin hakimiyyətə gəlişi də  böyük ölçüdə həm də bununla bağlıdır. Ruhaninin prezident seçilməsilə uzun illərdən sonra tərəflər arasında Cenevrədə baş tutmuş ilk görüş İranla Qərb arasında gərginliyin azaldılması baxımından real perspektiv açıb.
Qərbin, ilk növbədə, Birləşmiş Ştatların mövqeyində də əvvəlki dövrlərlə müqayisədə ciddi sülhpərvərlik müşahidə olunur. Görünür, Amerika İran və Əfqanıstandakı yorucu hərbi kampaniyadan, Liviyadakı "inqilab"a hərbi yolla dəstəkdən sonra Suriyada qan tökülməsinin hələ də davam etdiyini də nəzərə alaraq, "nəfəs dərmək" qərarına gəlib.
Bir şey aydındır - ABŞ və digər beynəlxalq elçilər İranla nüvə proqramı ilə bağlı problemin həlli üçün konkret mexanizmlərin, texniki detalların müzakirəsinə başlayıblar. Bu gün üçün bu, heç də az nəticə deyil: hələ dünən dünya ekspertləri az qala Qərbin İrana aviazərbələr endirəcəyi tarixi müəyyənləşdirməyə çalışırdılar. Amma əlbəttə ki, danışıqlarda bir anın içində irəlilə-yişə nail olmaq mümkün deyil. Bu, mərhələli şəkildə baş verəcək. Bu prosesdə növbəti addım İranla "altılıq" arasında danışıqların növbəti raundu olacaq. Onun noyabrın 7-8-də Cenevrədə aparılması nəzərdə tutulub.

Some progress has been made in the talks between Iran and the international "P5+1"
Iran and the "P5+1" international mediators (five permanent members of the UN Security Council plus Germany) have had talks in Geneva to discuss the further development of Tehran's nuclear programme, but the meeting wrapped up without any serious breakthrough being made. However, unlike previous rounds of talks, for the first time the sides did state that there was a realistic possibility of resolving this issue by diplomatic means. This is probably the most important outcome of the Geneva meeting.
The fact that Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif headed the Iranian delegation is noteworthy and initially indicated that the talks might be relatively successful. The Supreme National Security Council of the Islamic Republic of Iran had previously been in charge of talks on Tehran's nuclear programme; its uncompromising stance was one of the reasons for the failure of the diplomatic process (at any rate, from a Western point of view).
The Iranian side put forward its plan for resolving the nuclear programme issue right from the very start of the Geneva meeting. The document's content has not been made public. The Iranian foreign minister let it be understood that, given the extremely serious nature of the issue, the plan proposed by Tehran should remain classified until such time as the sides reach an agreement.
Nevertheless, reliable world media sources have leaked the fact that Iran has proposed to the "P5+1" that co-operation in the nuclear field should be developed in conditions of transparency and under the control of the International Atomic Energy Agency (IAEA). The plan includes demands that the "P5+1" should recognise Tehran's right to enrich uranium and use various nuclear facilities, including research reactors, and also that the UN Security Council sanctions imposed on the Islamic Republic of Iran should be lifted. For its part, Iran guarantees that it will only use nuclear energy for peaceful purposes.
As regards the details, Tehran has agreed to cut down the number of its centrifuges and suspend the uranium enrichment to the 20-per-cent level for the time being. This is precisely what holds the promise of an agreement being reached between Iran and the West, which believes that, if Tehran produces a specific amount of uranium, it cannot be ruled out that the Islamic republic will develop a nuclear weapon. At the same time, there are grounds for being cautiously optimistic in that the USA is not opposed, as it was earlier, to the 5-per-cent enrichment of uranium needed for Iran's peaceful nuclear programmes.
The Iranian plan also indicates the Islamic Republic's willingness to allow unannounced inspections of its nuclear facilities in response to the lifting of international economic sanctions. The latter is fundamentally important to Iran. The Iranian deputy foreign minister [Under Secretary for International and Legal Affairs of Iran's Foreign Ministry] Abbas Araqchi has stated that the ultimate accord should envisage lifting of all the sanctions imposed on Tehran and granting it the right to enrich uranium. The West, in its turn, would permit such a scenario if Tehran were to guarantee that its nuclear programme was solely for peaceful purposes. This has given the Iranian side grounds for speaking about a "new phase in relations" between the Islamic Republic and the West.
It is most noteworthy that the United States has assessed the talks in Geneva positively. White House Press Secretary Jay Carney has said that Tehran's new proposal is more serious and substantive than the previous one.
The meeting in Geneva between Under Secretary of State for Political Affairs Wendy Sherman and Abbas Araqchi is further evidence of Washington's attempt to get a direct dialogue going with Tehran.This was the first meeting on this level between representatives of the USA and Iran since President Barack Obama and President Hassan Rouhani discussed a peaceful solution of differences on the telephone last month.
Bilateral talks have taken place between Iran and Great Britain. Experts have described the discussions between London and Tehran in Geneva as the most productive contacts between the Iranians and Western countries. It has been reported that Great Britain and Iran are to appoint charges d'affaires within two weeks in order to restore diplomatic ties.
Even Russia expressed cautious optimism regarding the talks between Iran and the "P5+1", when backing Iran's right to develop a nuclear programme monitored by the international community. Another important element in Russia's stand is its objection to unilateral sanctions against Iran and its declaration that these were illegal. It was obviously a plus for the Geneva meeting that Deputy Russian Foreign Minister Sergey Ryabkov was more satisfied with the outcome of this last round of talks than with that achieved at the previous meeting of the "P5+1" representatives in Almaty [Kazak-hstan].
Naturally, the outcome of the Geneva meeting does not allow us to be completely confident that the conflict between Iran and the West will be settled peacefully. All in all, for the moment the diplomatic process boils down the expression of intentions. The contradictory nature of the positions of the sides remains sufficiently profound. What is more, international circles still suspect that Tehran is harbouring military intentions with its nuclear programme, so certain forces are continuing to develop plans for a strike on Iran.
Israel's view that Tehran is misleading everyone is indicative of this. The Israeli government has called upon the world community not to agree to any compromise with Iran and to insist on a complete rejection of its independent uranium enrichment, before easing the pressure of sanctions. Israel has referred to the very holding of the Geneva talks as a direct outcome of the hard-line sanctions imposed on Iran. Therefore Tel-Aviv is calling for there to be no let-up in the pressure until the "the desired result is being achieved".
The argument presented by Israel is to a certain extent well founded. Iran needs the sanctions to be lifted because they are having a detrimental effect on the Islamic Republic's economy. This is largely the reason why President Hassan Rouhani was elected, as he is in the main more open to dialogue with the international community than his predecessor, Mahmoud Ahmadinejad. And these talks in Geneva, which have taken place since Rouhani was elected do for the first time in recent years promise realistic prospects of reducing the tension between Iran and the West.
The mood in the West, first and foremost in the United States, is hinting at a more peaceable attitude. The USA has evidently decided to let itself have a breathing space after the exhausting military campaigns in Iraq and Afghanistan, its military efforts in support of the "revolution" in Libya, and also taking into account the never ending bloodshed in Syria.
One thing that is clear is that the USA and other international negotiators have started to discuss with the Iranian Republic the mechanisms and technical details needed if the issue of its nuclear programme is to be resolved. At the present time, this is really quite significant. It was only yesterday that the world community's experts were more or less forecasting the date for a military strike on Iran by the West. It is quite another matter that there will not be any instant break-throughs in the talks. Progress is likely to be achieved in stages. The next round of talks planned between Iran and the "P5+1" in Geneva on 7-8 November promises to be another step forward in that direction.