NÖVBƏTİ TƏXRİBATIN ANATOMİYASI
"Zamanların uzlaşdırılması" ingilis dilini köhnə sovet dərsliklərindən öyrənmiş əksər şəxsə tanış termindir. Müəllimlərin fikrincə, dili öyrənməyə başlamaq üçün əsas maneə, ingilis dili qrammatikasının məhz bu bölməsidir. Bu, xüsusilə ingilis dilini lazımi dil təcrübəsi olmadan öyrənməyə çalışanlar üçün belədir.
Amma elə hallar da olur ki, "zamanların uzlaşdırılması" səhvinə artıq orta və ya ali məktəbdə ingilis dilinin öyrənilməsi zamanı yox, hə-yatda, yaxud daha pisi, böyük siyasətdə yol verilir. Bəziləri hələ də XIX, hətta XX yox, XXI əsrdə yaşadığını heç cür dərk edə bilmir. Deyəsən, "Qolos Armenii" qəzeti vasitəsilə... Rusiya prezidenti Vladimir Putinə açıq məktub yazmaqla varlığını xatırlatmaq fikrinə düşmüş Zori Balayan məhz belələrindəndir. Məktubun başlığı öz-özlüyündə hər şeyi üzə çıxarır: "Qarabağ problemi Rusiyanın problemidir".
Bu yerdə bəzi dəqiqləşdirməyə ehtiyac var. Bu günlərdə Rusiyanın Cənubi Qafqazda ilk dəfə "ərazi əldə etməsini" özündə əks etdirən, 1813-cü ildə imzalanmış Gülüstan müqaviləsinin qüvvəyə minməsinin 200-cü ili tamam olub. Xatırladaq ki, həmin müqaviləyə əsasən, İran Dağıstanın, Gürcüstanın, həmçinin Müasir Azərbaycanın bir hissəsinin (Bakı, Qarabağ, Gəncə, Şirvan, Şəki, Dərbənd, Quba xanlıqlarının) Rusiyaya məxsusluğunu tanıyıb. Sənəd Lənkəran xanlığının bir hissəsinin də Rusiyaya verilməsini rəsmiləşdirib. Bundan başqa, Rusiya Xəzər dənizində hərbi donanma saxlamaq hüququ əldə edib.
Azərbaycan üçün isə bu müqavilə hər şeydən əvvəl Şimali və Cənubi Azərbaycana parçalanmanın başlanğıcı olub.
Müasir dövrdə bu müqavilə yalnız tarixçilər üçün maraq kəsb edə bilər. Üstəlik, müqavilənin imzalanmasından 15 il sonra - 1928-ci ildə daha bir sənəd - Türkmənçay müqaviləsi imzalanıb. Bu gün onu imzalamış dövlətlərin heç biri mövcud de-yil, onların varisləri isə həmsərhəd deyillər.
Bütün bunlara rəğmən İrəvan artıq mövcud olmayan müqavilənin yubileyindən növbəti saxta isteriya üçün bəhanə kimi yararlanmağa çalışıb. İşğal olunmuş Qarabağda "Arsax" (dırnaq işarəsi bizə məxsusdur - red.) ermənilərinin xalq azadlığı mübarizəsi: "Gülüstandan bu günədək" kimi qalmaqallı ada malik elmi konfrans təşkil edilib. Amma ermənilərin özləri də bilmirlər ki, konfransı Gülüstan müqaviləsinin imzalanmasının 200 illiyinə, yoxsa "Qarabağ hərəkatı"nın 25 illiyinə həsr ediblər. Tədbir heç kimin tanımadığı "respublika"nın "parlament"ində keçirilib və bu, əslində, konfransın si-yasi xarakterinin göstəricisidir.
"Yubiley tədbiri"nin səsi kəsilməmiş, "Qolos Armenii" qəzetində hələ ötən əsrin 80-ci illərində iki qonşu xalq arasında ciddi-cəhdlə düşmənçilik yayan bir şəxsin kifayət qədər geniş məktubu dərc olunub. Qısa olaraq məqalə haqda onu demək olar ki, bu yazı dəhşətli saxtakarlıqlarla və ermənipərəst mövqe-yilə tanınan müəlliflərin yazılarından gətirilən sitatlarla zəngindir və çox sadə bir məqsədlə yazılıb.
Birincisi, Zori Qaykoviç uzun-uzadı Rusiya ilə Ermənistanın "tarixi əlaqələri"ndən danışır. İkincisi, o, yazır ki, Gülüstan və Türkmənçay müqavilələri, guya, "tarixi erməni torpaqları"nın Rusiyaya birləşdirilməsinə yol açıb (reallıqda isə ermənilərin Qarabağ və İrəvan xanlıqları da daxil olmaqla, Cənubi Qafqaza kütləvi köçürülməsinə məhz Türkmənçay müqaviləsinin imzalanmasından sonra başlanılmışdı). Amma ən başlıcası, Balayan məktubu ünvanladığı Rusiya prezidentini əmin etmək istəyir ki, Rusiya dərhal "tarixi ədalətin bərpası"na başlamalı, Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrində adı çəkilmiş ərazilər üzərində öz hüquqlarını bərpa etməlidir. Yəni Balayan hesab edir ki, Moskva Ermənistanın bütün "tarixi torpaqlarını" ermənilərə qaytarmalıdır. Balayan həmin ərazilər arasında yalnız dağlıq və aran Qarabağın adını çəkmir. Onun məktubunda Ermənistanın "tarixi əraziləri" kimi Naxçıvan, ermənilərin "Qardman" adlandırdıqları keçmiş Girdiman xanlığının ərazisi və sair də var. Məktubda Azərbaycanın, guya, "ikinci Türkiyə" olduğunu kəskin şəkildə pisləyən müəllif yazır: "...Əgər bildiyimiz kimi, Oktyabr inqilabınadək Azərbaycan adlı yer olmayıbsa, hansı ərazi bütövlüyündən söhbət gedir? Məgər aydın de- yil ki, kompromislər siyahısına süni şəkildə yaradılmış respublikanın tərkibində olan bütün erməni əraziləri daxil edilməlidir?" Balayan süni yaradılan respublikanın məhz Ermənistan olduğundan danışmayıb. Halbuki bunu sübut edən yüzlərlə dəlil var və Gülüstan müqaviləsi də bu dəlillərdən biridir. Əvəzində o, Ermənistanla Rusiya arasında hətta ümumi sərhədin olmamasından çox hiddətlənir.
Məktubun kulminasiya nöqtəsi Zori Balayanın Vladimir Putini... Qarabağa dəvət etməsi, səfər zamanı "azad olunmuş", yəni işğal edilmiş rayonlara da baş çəkməyə çağırmasıdır. Balayan hesab edir ki, Putin bu addımı Rusiyanın bu torpaqlarda Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrilə təsdiqlənmiş hüquqlarını nümayiş etdirmək üçün atmalıdır.
Əlbəttə ki, Balayanın faşist sayıqlamalarını dəqiqliklə, rəqəmlərlə, tarixlərlə, nəşr illəri və səhifələrin nömrəsinin göstərildiyi mənbələrlə təkzib etməyə ehtiyac yoxdur. Bu cəfəngiyatın detallı təhlilinə ehtiyac duymadan yalnız onu qeyd edək ki, Balayanın məktubu kifayət qədər maraqlı məqamda meydana çıxıb: Ermənistan bu yaxınlarda - sentyabrın 3-də Rusiyanın yaratdığı Gömrük İttifaqına üzvlüyə razılıq verib. İndi İrəvanda əmindirlər ki, Rusiya öz forpostuna bütün mümkün və qeyri-mümkün yardımları etməlidir. İndi ermənilər onlara enerji daşıyıcılarının Rusiyadaxili qiymətlərlə satılmasını, borcların, kreditlərin bağışlanmasını, yeni maliyyə axınlarını "xırda məsələlər" sayır, bunların müzakirəsinə belə, ehtiyac görmür. Erməni millətçiləri hesab edir ki, "lo- yallığa görə bəxşiş" kimi Azərbaycandan və Türkiyə hesabına Ermənistana torpaq "hədiyyə" olunmalıdır.
İrəvanda Qarabağ avantürasının iflasa uğradığını artıq dərk edirlər. Bakı müharibənin hələ bitmədiyini bildirir. Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bütün qanuni yollarla bərpa etmək hüququnu özündə saxlayır. Hərbi-siyasi balans da heç də Ermənistanın xeyrinə dəyişmir. Azərbaycanın təcavüzkar ölkəni məqsədli şəkildə iqtisadi layihələrdən kənarda qoyması nəticəsində Ermənistanın iqtisadiyyatı gün-gündən geri gedir. Trendlər kifayət qədər aydındır və onlar erməni millətçilərinə yaxşı heç nə vəd etmir. Üstəlik, artıq İrəvanda belə, "Qarabağı verərək adam kimi yaşamağın" vacibliyindən danışmağa başlayıblar.
Amma indi, deyəsən, İrəvan onun əvəzinə Azərbaycanla Rusiyanın "haqq-hesab çəkəcəyi"ni düşünməyə başlayıb. Hər halda, Zori Balayan əmindir ki, Ermənistanın Gömrük İttifaqı və Avrasiya İttifaqına qoşulmasından sonra Qarabağ münaqişəsi zonasında vəziyyət 80-ci illərin ortalarındakı vəziyyətinə qayıdacaq. O dövrə ki, "erməni ziyalıları" SSRİ rəhbərliyini ən yaxşı və "məqsədəuyğun" variantın Qarabağın Ermənistana verilməli olduğuna inandırmağa çalışırdılar. İndi ermənilər bütün ağlabatan və batmayan arqumentləri ortaya atmaqdadırlar.
Amma, deyəsən, "zamanların uzlaşdırılmaması" Zori Balayana və onun kimilərə adi həqiqəti dərk etməyə mane olur: indi öz qaydaları və reallıqları olan XXI əsrin ikinci onilliyidir. İndi Azərbaycan "şərti" sərhədləri olan müttəfiq respublika yox, BMT tərəfindən tanınmış müstəqil dövlətdir. Ən başlıcası, Azərbaycan SSRİ-nin dağılmasından sonra Rusiya ilə "böyüklər"ə xas münasibətlər qurmağı hansısa "tarixi öhdəliklər" olmadan, emosional şəkildə bir-birlərinə tarixi inciklikləri xatırlatmayan, əksinə, əməkdaşlığın perspektivli istiqamətlərini müəyyən edən çox azsaylı respublikalardan biridir. İrəvanın "Lragir" qəzeti bununla bağlı kifayət qədər aydın mövqe ortaya qoyub: "Aydındır ki, Putin "Arsax"a getməyəcək. İndi Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin səviyyəsi Rusiya-Ermənistan münasibətlərilə müqayisədə xeyli yüksəkdir. Yaxşı olardı ki, ona yeni dövr-aləm səyahəti üçün pul versinlər. Zori Balayanın Ermənistanda olması heç zaman yaxşı nəticələnməyib".

АНАТОМИЯ ОЧЕРЕДНОЙ ПРОВОКАЦИИ
"Согласование времен" - термин, знакомый большинству тех, кто учил английский язык по старым советским учебникам. По мнению педагогов, именно этот раздел английской грамматики представляет собой серьезное препятствие для начинающих учить язык. Особенно, если осваивать английский приходится без должной языковой практики.
Вместе с тем  бывают случаи, когда ошибки в "согласовании времен" делаются уже не на уроке английского языка в школе или в вузе, а, скажем, в жизни. Или того хуже - в большой политике. Где некоторым персонам никак не получается уяснить, что на дворе уже XXI век, а не XIX и даже не XX. Именно это, по всей видимости, и произошло с Зорием Балаяном, который решил напомнить о себе,  опубликовав в газете "Голос Армении" пространное открытое письмо… президенту России Владимиру Путину. Заголовок говорит сам за себя: "Проблема Карабаха - проблема России".
Здесь, пожалуй, необходимо уточнение. На днях исполнилось 200 лет со дня подписания Гюлистанского договора, закрепившего еще в октябре 1813 года первые "территориальные приобретения" России на Южном Кавказе: Персия признавала принадлежность России Дагестана,  Грузии, а также  части современного Азербайджана (Бакинское, Карабахское, Гянджинское, Ширванское, Шекинское, Дербентское, Губинское ханства). К России отошла также часть Лянкяранского ханства. Кроме того, Россия закрепила за собой исключительное право держать военный флот на Каспийском море. Для Азербайджана этот договор означал начало разделения на Северный и Южный.
В наши дни этот договор представляет интерес разве что для историков. Тем более что уже через 15 лет, в 1828 году, был подписан следующий, Туркменчайский мирный договор. Ни одного из государств, между которыми он был заключен, сегодня уже не существует. А их правопреемники между собой более не граничат.
Тем не менее в Ереване постарались использовать юбилей более недействующего договора как повод для очередной истерии, густо замешанной на фальсификациях. В оккупированном Карабахе организовали научную конференцию под скандальным названием "Народно-освободительная борьба армян "Арцаха" (здесь и далее кавычки наши. - Ред.): от Гюлистана до наших дней", которую приурочили не то к двухсотлетию договора, не то к двадцатипятилетию "карабахского движения". А провели ее в "парламенте" никем не признанной "республики", изначально придав всему действу политический смысл.
И не успели отшуметь "юбилейные мероприятия", как "Голос Армении" публикует весьма пространное письмо одного из тех, кто еще в восьмидесятые годы прошлого века старательно раздувал конфликт двух соседних народов.
Вкратце же содержание этого весьма объемистого и изобилующего безбожно сфальсифицированными историческими ссылками и "надерганными" у известных своей проармянской настроенностью авторов цитатами письма сводится к нехитрому постулату. Во-первых, Зорий Гайкович долго и пространно рассуждает об "исторических связях" России и Армении. Во-вторых, объявляет, что по Гюлистанскому и Туркменчайскому договорам к России, дескать, присоединялись "исторические армянские земли" (в реальности же, напомним, массовое переселение армян на Южный Кавказ, включая территории Карабахского и Эриванского ханств, началось именно после подписания Туркменчайского договора). Но самое главное, Балаян стремится убедить президента РФ, которому и адресовано это послание, что Россия немедленно должна взяться за восстановление "исторической справедливости" и установить  свои права на территории, очерченные Гюлистанским и Туркменчайским договорами. То есть, по мнению Балаяна, тем самым Москва обязана взяться за "возвращение" Армении всех ее "исторических территорий". В  их число Балаян записал не только Карабах, причем как нагорный, так и равнинный, а еще и Нахчыван, территорию бывшего Гирдыманского ханства, переименованную на армянский лад в "Гардман", и т.д. По ходу дела автор старательно рассуждает о том, что Азербайджан - это, дескать, "вторая Турция", и вопрошает: "…О какой такой территориальной целостности идет речь, если, как мы уже знаем, до Октябрьской революции не было никакого Азербайджана? Неужели не ясно, что в список всех компромиссов надо включить все армянские территории, которые незаконно входят в состав искусственно созданной союзной республики?". О том, что искусственно создавали как раз Армению на азербайджанских землях, чему есть не одна сотня доказательств, в том числе и Гюлистанский договор, Балаян умолчал. Зато от души возмущался, почему между Арменией и Россией нет даже общей границы.
А затем последовала кульминация. Зорий Балаян призвал Владимира Путина… посетить Карабах. Включая "освобожденные", то есть оккупированные, районы. Для демонстрации, так сказать, исторических связей  и "закрепления" прав России на земли, очерченные Гюлистанским и Туркменчайским договорами.
Оговоримся сразу: это не тот случай, когда надо скрупулезно, с цифрами, датами, источниками, годами издания и номерами страниц,  опровергать весь, простите, фашистский бред Зория Балаяна.
Не вдаваясь более подробно в анализ столь абсурдной ахинеи, отметим лишь, что письмо Зория Балаяна появилось на небезынтересном фоне. Напомним: недавно,        3 сентября, Армения заявила о готовности вступить в создаваемый Россией Таможенный союз. И теперь в Ереване уверены: Россия ну просто обязана осыпать свой "форпост" всеми возможными и невозможными благодеяниями. Причем внутрироссийские цены на энергоносители, прощение долгов и кредитов и новые финансовые вливания здесь считают "мелочью", недостойной внимания и обсуждения.  "Плату за лояльность" ереванские националисты рассчитывают получить исключительно в виде территориальных "подарков" за счет Азербайджана и Турции.
В Ереване уже осознают, что карабахская авантюра закончилась провалом. Война, как напоминают в Баку, еще не закончилась. И Азербайджан оставляет за собой право восстановить свою территориальную целостность всеми законными методами. Военно-силовой баланс меняется, причем не в пользу Армении. Экономика тихо "схлопывается", в немалой степени потому, что Азербайджан планомерно "отодвигает" страну-агрессора от экономических проектов. Тренды слишком явные, и ничего хорошего армянским националистам они не обещают. В особенности с учетом того, что уже и в Ереване заговаривают о том, что надо "сдать чертов Карабах и зажить по-человечески".
Но теперь в Ереване, похоже, решили, что за них "разбираться" с Азербайджаном будет Россия. Точнее,  Зорий Гайкович уверился, что после вступления Армении в Таможенный и Евразийский союзы ситуация в зоне карабахского конфликта вернулась к реалиям середины восьмидесятых, когда "делегации армянской интеллигенции" старательно убеждали руководство СССР, как хорошо и "целесообразно" передать Карабах Армении. И старательно пускает в ход все мыслимые и немыслимые аргументы.
Только вот, похоже, "рассогласование времен" помешало Зорию Балаяну и ему подобным осознать простую истину: на дворе по-прежнему второе десятилетие XXI века со своими правилами и реалиями. Где Азербайджан - это не союзная республика с "условными" границами, а независимое государство, признанное ООН. И самое главное, наша страна оказалась одной из немногих, кто сумел после распада СССР выстроить с Россией, если угодно, "взрослые" отношения - без назойливого перечисления "исторических обязательств" и эмоциональных напоминаний об исторических обидах, но зато с множеством перспективных направлений сотрудничества. Ереванская же "Лрагир" высказалась по этому поводу совершенно четко: "Понятно, что Путин в "Арцах" не поедет. Российско-азербайджанские отношения пока находятся на гораздо более высоком уровне, чем армяно-российские". И добавляет: "Лучше бы ему дали денег на новую кругосветную экспедицию. Пребывание Зория Балаяна в Армении никогда не кончалось хорошо". Причем теперь это предупреждение адресовано не только Армении, но и России.