YEDDİ OĞUL İSTƏRƏM...
Selektiv abortların qarşısını almaq üçün ciddi maarifləndirmə işi aparılmalıdırSelektiv abortların qarşısını almaq üçün ciddi maarifləndirmə işi aparılmalıdır
Seçimli abortlar problemi Azərbaycanda öz aktuallığını itirmir. Məsələ o qədər ciddidir ki, onun "Ailə planlaşdırılması və reproduktiv sağlamlıq haqqında" qanun layihəsinə salınması planlaşdırılır. Amma əhali arasında maarifləndirmə işi aparılmır, cəmiyyətin özülü anaları arzu edilməz cinsə malik uşaqdan yaxa qurtarmağa sövq edir.
Qanunsuzluq və əxlaqsızlıq
Azərbaycan dünyəvi dövlət olsa da, bu gün də bir çox hallarda qadınlara dünyaya uşaq gətirilməsində seçim imkanı verilmir. Döl ailəni qane etməyən cinsdədirsə (söhbət, əlbəttə ki, daha çox qız uşaqlarından gedir), qadın ya özü ondan xilas olmaq qərarına gəlir, ya da buna ailəsi tərəfindən məcbur edilir. Şübhəsiz, bu faktlar dini postulatlara da tam ziddir. İlahiyyatçı Anar Əlizadə deyir ki, bütün təkallahlı dinlərdə, xüsusilə İslamda abortlara münasibət birmənalı olaraq mənfidir. "Amma eyni zamanda, müsəlman ilahiyyatçılar Buxari hədislərinə istinad edərək bildirirlər ki, dölün 40 günü tamam olanadək abort etmək olar, çünki dölə 40-cı günündən sonra ruh verilir", - deyə Əlizadə bildirir. İlahiyyatçıların seçimli abortlara da münasibəti bu cür birmənalıdır. Anar Əlizadənin sözlərinə görə, ərəb cəmiyyətlərində islamadək olan dövrdə qızların öldürülməsi qəbul olunmuş hal idi. Amma islam din xadimləri buna qarşı çıxırlar. Bununla bağlı Quranda ayə də var. Ayədə cinsinə görə embrionu məhv edən valideynlər pislənirlər. Bu məsələdə ailədə oğlan uşağının doğulmasını prioritet sayan müsəlman mentalitetinə istinad etmək yanlışdır.
Qanunvericilik bazası isə öz ciddiliyi ilə seçilir. Qanun layihəsi qəbul olunarsa, orada abortlarla bağlı bir sıra məqamlar da öz əksini tapacaq. Məsələn, Milli Məclisin sosial siyasət komitəsi sədrinin müavini Musa Quliyevin sözlərinə görə, "seçimli abort edən həkimlərə qarşı sanksiyalar tətbiq olunacaq. Sanksiyalar onların həkimlikdən kənarlaşdırılmasını, cərimələnməsini, cinayət məsuliyyətinə cəlbini nəzərdə tuta bilər. Çünki bu məsələdə inzibati və cinayət sanksiyalarına əl atılmasa, maarifləndirmə işləri ilə problemi aradan qaldırmaq mümkün olmayacaq".
Qanunvericilikdə, ali tibbi təhsili olmayan insanlar tərəfindən həyata keçirilən qeyri-qanuni abortlarla bağlı məsələ də nəzərdə tutulub. Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinə edilmiş yeni dəyişikliklərə görə, qeyri-qanuni abort etmiş şəxs 30-40 saat müddətinə ictimai işə cəlb olunacaq və ya barəsində 1 ilədək islah işləri qərarı çıxarılacaq.
Amma söhbət abortların total şəkildə qadağan edilməsindən getmir. Abortun tam qadağan olunması ölkədəki demoqrafik problemlərlə bağlı ola bilər. Xoşbəxtlikdən bizdə belə problem yoxdur. Azərbaycan dünyəvi dövlət olduğundan, bizdə dini səbəblər də aktual deyil. Bakı klinikalarının birində çalışan həkim-ginekoloq ona tez-tez cavan xanımların abort üçün müraciət etdiklərini, bu istəklərini bətnlərindəki uşağın qız olması ilə əsaslandırdıqlarını bildirir. Həkimin sözlərinə görə, bu müraciətlərə səbəb əksər hallarda qadının ailədə üzləşdiyi təzyiqlər olur: "Bəzən qadın həyat yoldaşının, qayınanasının təzyiqi ilə üzləşir; yeni doğmuş qadınlar tezliklə yenidən hamilə qalırlar. Çünki onlardan tez bir zamanda dünyaya oğlan uşağı gətirmələri tələb olunur".
Sosial gender
Qadın Böhran Mərkəzində də xanımların üzləşdiyi analoji təzyiqlər haqda danışırlar. "Əslində, qadına bətnindəki qız uşağından yaxa qurtarması üçün birbaşa, kobud təzyiq halları az-az olur. Burada söhbət daha çox psixoloji təzyiqlərdən gedir. Nəticədə, qadın ailəyə varis gətirmədikdə özünü pis hiss edir. Ondan ailənin soyadını daşıyacaq oğlan uşağı doğması gözlənilir. Qadın üzərinə düşən bu funksiyanı yerinə yetirməyibsə, hər addımda ona "yerini göstərirlər"", - deyə mərkəzdən verilən açıqlamada bildirilir. Bütün bunların səbəbi isə cəmiyyətdəki çətin stereotiplərdir: Azərbaycanda ailələrində oğlan uşağı dünyaya gətirmiş qadın hər zaman daha yüksək qiymətləndirilir və o, özünü daha inamlı hiss edir. Qadınlar çox nadir hallarda ailənin arzusuna qarşı gedə bilir və könüllü olaraq aborta üz tuturlar.
Bu faktların əsas səbəbi bir çox ailələrdə köhnə adət-ənənənin qalmasıdır. Bu ənənələrə görə, qadının statusu onun həyat yoldaşı və ana kimi rolundan asılıdır. Bununla yanaşı, qadına imkan verilərsə, o, özünü digər sahələrdə də göstərə bilər. Müxtəlif ailələrdə müxtəlif modellərə üstünlük verilir. Onlar arasında qadınların sosial həyatda kifayət qədər fəal olduqları modellər də var. Bu məsələdə əsas rol kişinin üzərinə düşür - o, xanımının təşəbbüslərini dəstəkləyəcək, yoxsa əksinə. Beləliklə, "qız, yoxsa oğlan" problemi ailə problemindən sosial-gender probleminə çevrilir.
Dövlət tərəfindən görülən tədbirlərin və qanunvericilik aktlarının effektivliyindən danışırıqsa, onların qiymətləndirilməsi çətindir. Çünki belə olduqda, əksər hallarda abortların aparılması üçün əlverişli olmayan şəraitdə həyata keçiriləcək gizli abortların sayı artacaq. Təbii ki, bu halda ana ölümlərinin sayında da artım olacaq. Beynəlxalq ekspertlər bu halda uşaq qətllərinin də çoxala biləcəyindən ehtiyatlanırlar. Qadına bütün qanunvericilik aktlarına rəğmən, abortu qadağan etmək mümkün deyil. Çünki bu, birbaşa olaraq qadınların hüquqlarının pozulmasıdır.
Daha effektiv vasitə əhali arasında iş aparılması olardı. "Məsələn, ABŞ-da abortların əleyhdarları xüsusi videoçarx hazırlayıblar. Orada embrionun ana bətnindən çıxarıldığı zaman "yaşadıqları" əks olunub. Çarxa baxan hər kəs embrionun, az qala, yetişkin insan kimi emosiyalar, dəhşət yaşadığının şahidi olur", - deyə Qadın Böhran Mərkəzindən bildirirlər. Bundan başqa, abortun qadın orqanizminə hansı qorxulu zərərlər vurduğuna dair maarifləndirmə işi də aparmaq olar. Bu işin psixoloji yükü də az deyil. Aborta məruz qalmış qadın ağır depressiya keçirə, nevroz xəstəliyinə tutula, əsəb sisteminin pozulması halları ilə üzləşə bilər. Bununla yanaşı, qadınlar ailələrində qız uşağının üstünlüklərindən də danışa bilər. Yeri gəlmişkən, statistikaya görə, atalar qız uşaqlarını daha çox istəyir və onlara daha bağlı olurlar.
Nəhayət, hələ məktəb illərində anatomiya kursundan məlum olan fiziologiya. Məlum olduğu kimi, insan hüceyrələri genetik informasiyaların daşıyıcısı olan xromosomlardan ibarətdir. Hər bir insanda onlar 46 - 23 cüt olur, onların 22-si isə hər iki cinsdə eynidir; fərq yalnız cinsi fərqləndirən bir xromosomdadır: qadınlarda bu XX, kişilərdə XY-dir. Mayalanma zamanı yumurta hüceyrə və spermatozoid yalnız bir cinsi xromosoma malik olur: qadınlar hər zaman X, kişilər isə X və ya Y. X yumurta hüceyrəsi X spermatozoidi ilə görüşürsə, 9 aydan sonra dünyaya qız uşağı gəlir. Qadının hüceyrəsi Y spermatazoidi ilə mayalanırsa, demək, uşaq oğlan olacaq. Beləliklə, dünyaya gələcək uşağın cinsinin birmənalı şəkildə kişidən asılı olduğu bəllidir. Amma xanımını "brak istehsalı"nda ittiham edən kişilərin çox az faizi bundan xəbərdardır.
Statistikaya görə, doğulan oğlan uşaqlarını sayı qız uşaqlarından çox olur. Təbiət qanunlarına görə, bu belə də olmalıdır, çünki oğlanlarda həyatın ilk ilində ölüm halları qızlardan 30% çoxdur. Bəzi məlumatlara görə, dünyada aparılan seçimli abortlar indiyədək 60 milyon qız uşağının doğulmasını önləyib. Hər bir qız uşağının gələcək ana olduğunu nəzərə alsaq, kifayət qədər ciddi rəqəm alınır. Beləliklə, vəziyyət dəyişməsə, bir neçə onillikdən sonra biz ciddi demoqrafik disbalansla qarşılaşa bilərik.

"THE FAULT" OR GIRL?
The problem of selective abortion remains topical in Azerbaijan. This issue is so pressing that it is to be included in the draft law "On family planning and reproductive health". Nevertheless, no awareness work is being carried out among the population and the society's traditions keep pushing mothers to get rid of children of undesirable sex.
Illegal and immoral
Although Azerbaijan is a secular country, today women are often left with no choice when a child is conceived. Because if the child's sex is undesirable for the family (of course this more commonly applies to girls), then either the woman herself decides to be rid of it, or she is forced to do so under the family's pressure. Undoubtedly, this goes against religious guidelines. As theologian Anar Alizada notes, all monotheistic religions, including Islam, see abortions as something unequivocally negative. "But at the same time, Alizada notes, Muslim theologians on the basis of hadith from Buhari say that an abortion is allowed only before the fetus is 40 days old, because the "spirit" enters it after the 40th day". The theologians are also unequivocal with regard to selective abortions. Alizada said that in the pre-Islamic period in Arab society girls were killed, but Islamic religious figures always speak against this. There is an Aayah in the Quran that criticizes the parents who get rid of the embryo on the basis of its gender. Hence, it is wrong to cite a Muslim mentality as dictating the priority of the birth of boys in families.
Meanwhile, the legislative basis is impressive in terms of its comprehensiveness. If the draft law is endorsed, then it will also apply to a number of issues related to abortions. For example, the deputy chair of the parliamentary committee for social policies, Musa Quliyev, said that "sanctions such as dismissals from jobs, fines and criminal prosecution will be applied against doctors who carry out selective abortions. Because if administrative and criminal sanctions are not applied, then this matter would be impossible to solve just by raising people's awareness or measures alone". The legislation also concerns illegal abortions carried out by the people who lack tertiary medical education. According to the new amendments to the Azerbaijani Criminal Code, people who carry out an illegal abortion will have to do community work between 30 and 400 hours, or will be issued corrective work orders for up to a year.
But there is no question of completely banning abortions. The main reason for a complete ban on abortions can be demographic problems in the country, which we are fortunate not to have, and religious causes, which do not apply to us because Azerbaijan is a secular country. As a gynaecologist in a Baku clinic said, often young women ask her to make an abortion because they are expecting a girl. Most often this happens due to the pressure such women experience in the families. "Sometimes husbands and mothers-in-law put pressure on women; they get pregnant after a recent birth because they are not left alone with demands to give birth to a boy as a heir", the gynaecologist said.
Social and gender
In the woman crisis centre the talk is about pressure that women are subjected too. "In fact, cases of direct and ruthless pressure with demands to get rid of a female foetus are rare. More often this is about the latent constant psychological pressure. Women also feel uncomfortable themselves unless they bring a heir to the family. She is always expected to give birth to a boy who will succeed his family's status. Otherwise, women who don't have boys will be treated badly or reminded frequently of "their fault", they say in the centre. All of this stems from the stereotypes formed in the society: those who give birth to boys are always treated with more respect in Azerbaijani families and feel more confident. It is not often that women are capable of opposing the family's wish and so they voluntarily agree to selective abortions.
The reasons for this lie in the patriarchal foundations remaining in many families when the role of the woman is determined by her being a wife and mother. But the woman is capable of combining all these roles if such an opportunity is given to her. Various models are acceptable for different families, including those where women take an active part in social life. But the decisive role in this belongs to the man, to whether he will support his wife in her endeavours or will suppress her. Thus, the problem of "the girl or the boy" turns from a family one to a social and gender one. It is difficult to assess how effective the measures taken and the legislation adopted by the state because the number of underground abortions in unacceptable conditions may increase. Consequently, the maternal mortality may rise.
International experts also express concern that cases of infanticide may become more frequent. Prohibiting the women from having an abortion is impossible, no matter what the legislation says, because it would be a direct violation of her rights
More effective would be conducting work among the population. "For instance, in the US abortion opponents released a video that showed how an embryo extracted from mother's body behaves, how it feels almost complete human emotions and fear," people said in the centre. In addition, educational efforts are needed to talk about the irreparable damage done to the women's organism by the abortions. Equally onerous is the psychological burden from this action. A woman can enter a deep depression and have neuroses, disorders of the nervous system. Along with this, women could talk in families about how good it is to have a girl. Incidentally, statistics show that fathers like daughters more and are more attached to them.
And finally, the question of physiology, known from the school textbook of anatomy. As you know, in the nuclei of human cells are chromosomes - carriers of genetic information. Each person has their 46 - 23 pairs, and 22 of them are the same for both sexes, with only one chromosome that is responsible for the sex being different: female XX and male XY. At the moment of fertilization the egg and sperm contain only one sex chromosome, "the fair sex" - always X and the "strong" - X or Y. If the egg with X meets the sperm with X, after 9 months a girl will be born. If the woman's cell is fertilized by sperm Y, a boy is born. Thus, it is clear that the sex of the child entirely  depends on men. It is a shame that many who blame their wives and daughter-in-laws of the "fault" are unaware of this.
According to the statistics, there are always more boys born than girls (nature's laws ensure this because the mortality of boys in the first years of life is higher than for girls, by about 30 per cent). Some reports say that 60m fewer girls were not born in the world as a result of selective abortions. This is a significant figure, especially if we consider that each girl is a future mother. Thus, unless the situation changes we can encounter a serious demographic imbalance.