2030-cu ilədək Bakıda bir nəfər üçün yaşayış sahəsi 25 kvadratmetrə çatacaq
Müşa­hi­də olu­nan son 10 il­də sə­nay­e­nin in­ten­siv in­ki­şa­fı, av­to­mo­bil yol­la­rı­nın çə­kil­mə­si­nə iri büdcə ya­tı­rım­la­rı və kom­mu­nal in­fra­struk­tu­run for­ma­laş­ma­sı, eləcə də ya­şayış bu­mu­nun bir ne­çə da­lğ­a­sı ti­kin­ti şir­kət­lə­ri­nin xid­mə­tin­də olan sa­bit ba­zar tə­lə­ba­tı doğur­du və ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı­nın is­teh­sa­lı­nın lo­kal­laş­ma­sı­na yol aç­dı. Bu ba­zar tren­di, xüsu­si­lə müa­sir və tex­ni­ki cə­hət­dən  təchiz olun­muş, bu gün, təx­mi­nən, 1500 şir­kət və 60 min­dən ar­tıq iş­çi­nin ol­duğu ti­kin­ti sek­to­ru­nun for­ma­laş­ma­sı­na im­kan ver­di.
Azər­bayca­nın ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı ba­za­rı iq­ti­sa­diyya­tın in­şa­at ma­te­ri­al­la­rı seq­men­tin­də ar­tıq üçüncü il baş ve­rən ar­tım fo­nun­da in­di növ­bə­ti yüksə­li­şi­ni  ya­şayır. Bu nik­bin ten­den­siy­a­nı açıq şə­kil­də bu günlər­də start götürmüş "Ba­ku Ex­po Cen­t­re" bey­nəl­xalq sə­rgi mər­kə­zin­də "Ba­ku Bu­ild-2013" 19-cu bey­nəl­xalq sə­rgi də sübut et­di.
Hə­lə də irə­li­də
Son on il ər­zin­də öl­kə iq­ti­sa­diyya­tı­na bir­ba­şa xa­rici sər­may­ə­nin, təx­mi­nən, 20%-i məhz ti­kin­ti sek­to­ru­nun payı­na düşüb. Ey­ni za­man­da, son 3 il­də ti­kin­ti ba­za­rı­nın ar­tı­mı­nın or­ta tem­pi 25-30% və hət­ta da­ha yüksək həd­də olub. Ti­kin­ti iş­lə­ri­nin bütün həcmi­nin dörd­də üçü özəl sek­to­run payı­na düşür. Ti­kin­ti sek­to­ru­nun in­ki­şaf tem­plə­ri­nə gö­rə Azər­baycan ar­tıq çox­dan 2008-ci ilin böh­ra­na qə­dər­ki gö­s­tə­rici­lə­ri­ni nis­bə­tən qə­na­ət­bəxş ge­ri­də qoy­ub. Hər­çənd bu ten­den­siya ya­şayış ti­kin­ti­si seq­men­tin­də da­ha par­laq özünü büru­zə ve­rir.
Döv­lət Sta­ti­s­ti­ka Ko­mi­tə­si­nin mə­lu­mat­la­rı­na gö­rə, 2011-ci il­də öl­kə­də mən­zil ti­kin­ti­si­nin həcmi 1, 922 mln kv.me­t­rə çat­mış­dı ki, bu­nu ötən onil­liy­in  mütləq re­kor­du he­sab et­mək olar. Ke­çən il mən­zil­lə­rin təh­vil ve­ril­mə həcmlə­ri bir qə­dər azal­dı - 1,757 mln kv.metr, bu da qi­s­mən ye­ni­ti­ki­li­lər seq­men­tin­də pay­taxt əha­li­si­nin re­al ödə­mə qa­bi­liyyə­ti tə­lə­ba­tı­na nis­bə­tən tək­li­fin öt­mə­si ilə iz­an edi­lir­di. La­kin 2013-cü ilin yan­var-iy­ul ay­la­rı­nın mə­lu­mat­la­rı­na gö­rə, ti­kin­ti kom­plek­si ötürülmüş möv­qey­i­nin ye­ri­ni əmin­lik­lə dol­dur­mağa baş­la­dı: 1,81 min kva­d­rat­met­rdən ar­tıq mən­zil təh­vil ve­ril­di ki, ötən ilin ana­lo­ji gö­s­tə­rici­lə­ri­ni 28,1% ötdü. Ümu­mi­lik­də, ca­ri ilin üç rübü ər­zin­də ti­kin­ti iş­lə­ri­nin ümu­mi həcmi (ya­şayış və sə­naye seq­men­ti) 5,68 mlrd ma­nat məb­ləğin­də qiy­mət­lən­di­ri­lir ki, bu da ötən ilin ana­lo­ji dövrü ər­zin­də ka­pi­tal ya­tı­rım­la­rı­nın həcmi­ni 9,5% üstə­ləy­ir.
Gö­s­tə­ri­lən rə­qəm­lər tə­s­diq edir ki, Azər­baycan ti­kin­ti sə­nay­e­si ne­qa­tiv qlo­bal ten­den­siy­a­la­ra bax­may­a­raq, is­teh­sa­lın həcmi­ni ar­tır­maq iq­ti­da­rın­da­dır.  Və dey­i­lən­lə­rə əsa­sən, in­şa­at­çı­la­rı, ən azı, ya­xın 10-15 il­də iş­siz qal­maq təhlükə­si göz­lə­mir. Bu­na zə­ma­nət ya­xın günlər­də pay­taxt və onun ət­ra­f­la­rı­nın 2030-cu ilə qə­dər iş­lən­miş Baş İn­ki­şaf Pla­nın­da qeyd edil­miş uzunmüddət­li plan­lar da ola bi­lər. Göz­lə­ni­lir ki, ya­xın 17 il­də pay­taxt əra­zi­sin­də əha­li­nin ar­tı­mı 745 min nə­fər təş­kil edəcək və ümu­mi­lik­də 3,5 mln nə­fə­rə ça­tacaq. Müva­fiq ola­raq ya­şayış fon­du­nun iki­qat -64,147 mln kv.me­t­rə qə­dər ar­tı­rıl­ma­sı pro­qnoz­laş­dı­rı­lır, ey­ni za­man­da, hər bir ada­ma mən­zi­lin ümu­mi sa­hə­si or­ta he­sab­la 25 kv.m düşəcək ki, əv­vəl­ki rə­qəm 17,3 kv.m idi.
Ar­tıq bu gün təkcə Ba­kı­da mən­zil de­fi­si­ti 15 mln kv.m təş­kil edir - in­şa­a­tın mö­vcud tem­plə­rin­də öl­kə­də ya­şayış prob­le­mi 10 il­dən az ol­may­a­raq həl­li­ni ta­pacaq ki, bu­nun­la da in­şa­at­çı­lar sta­bil müqa­vi­lə­lər­lə tə­min olu­nacaq­lar.
Hər­çənd mən­zil ti­kin­ti­si - yer­li in­şa­at sek­to­ru­nun fə­al şə­kil­də cəlb olun­duğu ye­g­a­nə is­ti­qa­mət dey­il. 30-dan ar­tıq me­t­ro stan­siy­a­sı­nın ti­kil­mə­si, pay­taxtdan sə­naye müəs­si­sə­lə­ri­nin çı­xa­rıl­ma­sı, Ba­kı bux­ta­sı­nın əsas­lı su­rət­də ye­ni­dən qu­rul­ma­sı, eləcə də göz­lə­ni­lən gə­ləcək­də bir sı­ra iri təh­sil müəs­si­sə­lə­ri­nin şə­hər­kə­na­rı uni­ver­si­tet kam­pus­la­rı­na  köçürülmə­si, qey­ri-mütə­şək­kil az­mər­tə­bə­li bi­na­lar və ötən əs­rin 60-70-ci il­lə­rin­də stan­dart beş­mər­tə­bə­li bi­na­la­rın ye­ni­dən tə­mir olun­ma­sı - Ba­kı­nın ye­ni Baş İn­ki­şaf Pla­nın­da nə­zər­də tu­tul­muş təd­bir­lə­rin heç də tam ol­may­an siy­a­hı­sı­dır.
Kom­mu­nal və yol­la­rın ye­ni­dən qu­rul­ma­sı­nın miqya­sı­nı, 20 re­g­i­o­nal mər­kəz­də so­si­al obyek­t­lə­rin tək­mil­ləş­di­ril­mə­si­ni nə­zə­rə al­saq, inam­lı şə­kil­də id­dia et­mək olar ki, müşa­hi­də olu­nan müddət­də in­şa­at sek­to­run­da düşmə, çə­tin ki, mümkündür.
Uzun müddə­tə se­men­t­lə­mək
Ta­ma­mi­lə göz önündə­dir ki, sə­nay­e­nin in­ten­siv in­ki­şa­fı və son on ilin in­şa­at bu­mu ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı­na olan ba­zar tə­lə­ba­tı­nın ka­ta­li­za­to­ru olub və bu­nun­la da ti­kin­ti xam­ma­lı­nın ema­lı üzrə güclü sə­nay­e­nin ya­ra­dıl­ma­sı­na yol açıb.
"Ha­zır­da ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı is­teh­sa­lı həcmi­nin 77%-ı özəl sek­to­run payı­na düşür. Ey­ni za­man­da, bu sek­tor­da is­teh­sa­lın ar­tım tem­pi 2,5 də­fə yüksə­lib, bu­ra cəlb olu­nan şir­kət­lə­rin sayı isə 12 də­fə ar­tıb", - deyə "Ba­ku Bu­ild-2013" sə­rg­i­si­nin açı­lı­şın­da Azər­baycan­da İx­racın və İn­ve­s­ti­siy­a­la­rın Tə­ş­vi­qi Fon­du­nun (AZPROMO) rəh­bə­ri Rüfət Məm­mə­dov bil­di­rib.
Onun söz­lə­ri­nə gö­rə, bu qə­dər yüksək ar­tım tem­pi­ni sax­la­mağa döv­lə­tin hər­tə­rə­f­li yar­dı­mı im­kan ve­rir: be­lə ki, son il­lər  təkcə Sa­hib­kar­lığa Kö­mək Mil­li Fon­du­nun xət­ti ilə 500-dən ar­tıq ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı is­teh­sal­çı­la­rı­na 82,6 mln ma­nat həcmin­də gü­zəş­tli kre­dit tə­q­dim edi­lib.
Ötən on il müddə­tin­də Azər­baycan­da se­ment is­teh­sa­lı 2,3 də­fə, ha­zır be­ton məh­su­lu - 11, kər­pic - 4 də­fə ar­tıb. Mö­vcud na­iliyyət­lə­rə Azər­baycan, hə­m­çi­nin ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı­nın - po­li­mer bo­ru və ar­ma­tur, lak və boya mə­mu­lat­la­rı, ki­rə­mit, qu­ru qa­tı­şıq­lar, müxtə­lif na­xış ma­te­ri­al­la­rı və s. ge­niş spek­tri­nin is­teh­sa­lı­nın lo­kal­laş­dı­rıl­ma­sı say­ə­sin­də na­il olub.
Ba­za se­ment sa­hə­si­nin in­ki­şaf di­na­mi­ka­sı­nı qiy­mət­lən­di­rə­rək, bu sek­to­run uğur­la­rı­nı da­ha əy­a­ni su­rət­də iz­lə­mək olar: son vax­tla­ra qə­dər Azər­baycan­da fə­a­liyyət gö­s­tə­rən se­ment müəs­si­sə­lə­ri­nin ümu­mi gücü il­də 1,8-2 mln to­nu ke­ç­məy­ib.
Bu arada ölkənin bu strateji mühüm tikinti materialına olan illik tələbatı yarıdan da çox ixdalat hesabına ödənilir. Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, sementə olan daxili tələbat mərhələli şəkildə artacaq və 2016-cı ilə kimi bazar tələbatı ildə, təxminən, 5 mln tona çata bilər. Bununla əlaqədar olaraq cari bazar konyukturası Azərbayca­nın sement sahəsinin əsas inkişaf trendini müəyyən edib: ölkədə tam istehsal dövriyyəsi olan üç böyük zavodun yaradılması - xammal kar­xanaları, klinker yandırma və əsas məhsulun istehsalı - quru qarı­şıq­ların emalı.
"Ya­xın vax­tlar­da Azər­baycan müstə­qil şə­kil­də və tam həcmdə se­men­tə olan tə­lə­ba­tı ödəyə və hət­ta onun id­xa­lın­dan im­ti­na da edə bi­ləcək. Ötən ilin son­la­rı­na olan mə­lu­mat­la­ra əsa­sən, klin­ker və ha­zır qa­tı­şıq­la­rın yer­li is­teh­sa­lı da­xi­li tə­lə­ba­tın ancaq 44%-ni ödəy­ir­di. La­kin iki-üç il­dən so­nra, ye­ni za­vo­dla­rın tam is­teh­sal gücünə düşmə­sin­dən so­nra bu gö­s­tə­rici 100%-ə qə­dər ar­tacaq", - deyə iq­ti­sa­di in­ki­şaf na­zi­ri­nin müa­vi­ni Niy­a­zi Sə­fə­rov eh­ti­mal edir.
Bu­nun­la da ar­tıq 2016-cı ilə ki­mi öl­kə­nin üç iri se­ment za­vo­du­nun bi­rgə is­teh­sa­lı təx­mi­ni həcmin 5  mln to­nu­na, so­nra­kı ilə olan per­s­pek­tiv­də isə 6,5 mln to­na ça­tacaq. Bu­nun­la da təkcə da­xi­li tə­lə­bat bütünlüklə ödə­nil­mək­lə ya­na­şı, həm də se­ment və klin­ke­rin qa­lıq­la­rı­nı ix­rac et­mək mümkün olacaq.
İs­teh­sal həcmi­nin ar­t­ma­sı ilə bi­rgə se­ment sa­hə­si "qu­ru" is­teh­sa­lın eko­lo­ji tə­miz tex­no­lo­g­iy­a­sın­dan is­ti­fa­də edə­rək, eləcə də Xə­zərya­nı re­g­i­on­da ene­rg­e­ti­ka ef­fek­t­liy­i­nin in­qi­la­bi üsul­la­rı­nı ilk də­fə tət­biq edə­rək, ey­ni za­man­da, çağdaş key­fiyyət sə­viyyə­si­nə çı­xır.
Be­lə ki, müəs­si­sə­lə­rin bi­rin­də ya­nacaq ye­ri­nə tul­lan­tı­lar­dan - köh­nə şin­lər, nef­tlə çir­k­lən­miş tor­paq­lar və bu­ruq şla­mı, mə­i­şət və sə­naye tul­lan­tı­la­rın­dan is­ti­fa­də olun­ma­sı plan­laş­dı­rı­lır. Bu təd­bir­lər so­ba­lar­da yan­dı­rı­lan, təx­mi­nən, doq­quz, so­nra­kı mər­hə­lə­də isə 15%-ə qə­dər tə­bii qa­za qə­na­ət et­məyə, ey­ni za­man­da, çir­k­lən­miş əra­zi­lə­rin tə­miz­lən­mə­si­nə yar­dım edəcək.
İx­racı mi­ni­mal­laş­dı­ra­raq
Me­talyay­an is­teh­sal sa­hə­sin­də də plan­lar az per­spek­tiv­li dey­il - ar­ma­tur­lar, po­lad bu­run və iç­lik­li çək­mə­lər, müxtə­lif ti­kin­ti pro­fil və bo­ru­la­rı. Bu məh­su­lun əsas his­sə­si Sum­qayıt tex­no­par­kın­da cəm­lə­şib - spi­ral bo­ru­la­rın is­teh­sa­lı üzrə kon­vey­er xət­lə­ri, ener­ji ka­bel­lə­ri, po­li­mer bo­ru­lar və di­g­ər ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı­nın bu­ra­xıl­ma­sı üzrə müəs­si­sə­lər.  Müx­tə­­lif çe­şid­li me­tal kon­struk­siy­a­lar, me­tal ki­rə­mi­tin is­teh­sa­lı Mi­ng­ə­çe­vir ma­şın­qayır­ma za­vo­dun­da da təş­kil edi­lib.
Öl­kə baş­çı­sı­nın ap­rel ayın­da ver­diyi sə­rənca­ma gö­rə, öl­kə­də iri po­lad­tök­mə kom­plek­si - "Po­lad is­teh­sa­lı üzrə Azər­baycan kom­plek­si" QSC-nin ya­ra­dıl­ma­sı­na baş­la­nı­lıb. Bu­raya, təx­mi­nən, 100 min mütə­xəs­si­sin cəlb olun­ma­sı nə­zər­də tu­tu­lub. Bu qə­ra­rın çər­çi­və­sin­də bütün tex­no­lo­ji zəncir ye­ni­dən ya­ra­dı­lacaq - yer­li ya­taq­lar­dan fi­liz çı­xa­rıl­ma­sı, də­mir kon­sen­t­rat emal edil­mə­si və nə­hay­ət, po­la­dın ən ye­ni tex­no­lo­g­iy­a­lar tət­biq edi­lə­rək, Gəncə və Daş­kə­sən ray­on­la­rın­da­kı za­vo­d­la­rın­da əri­dil­mə­si. Bir ne­çə il so­n­ra bu­ra­da əl­də olun­muş po­lad­dan bo­ru­lar - ba­zar­da ba­ha­lı olan me­tal məh­su­lu is­teh­sal olu­nacaq. Bun­dan baş­qa, kom­pleks ar­t­ma­tur, eləcə də ti­kin­ti kom­plek­sin­də is­ti­fa­də olu­nan di­g­ər pro­fil­li me­tal­pro­ka­tın bu­ra­xıl­ma­sı da tə­min edi­ləcək.
Bu kon­tek­s­tə Hö­v­san­da ya­xın ilə nə­zər­də tu­tul­muş gücü 750 min ton olacaq ye­ni me­tal­tök­mə za­vo­du­nun ti­kin­ti lay­i­hə­si də yer­ləş­di­ri­lib. Bu za­vo­dun lay­i­hə­lən­di­ril­mə­si və tex­ni­ki təchi­za­tın­da Al­ma­niy­a­nın "Si­e­mens AG" şir­kə­ti də iş­ti­rak edəcək.
Bir sı­ra is­ti­qa­mət­lər üzrə ti­kin­ti ma­te­ri­al­la­rı­nın azər­baycan­lı is­teh­sal­çı­la­rı ar­tıq bu gün ba­za­rın əhə­miy­yət­li his­sə­si­nə nə­za­rət edir­lər. Xü­su­­sən, lak-boya ma­te­ri­al­la­rı­nın is­teh­sa­lı sa­hə­sin­də üç iri yerli şir­kətlərin payı 70%-i ötür. Dörd digər aparıcı şirkətlər - quru qatışıqlar və naxış materiallarının istehsalçıları, de­mək olar ki, bazara tamamilə nə­za­rət edirlər, ələlxüsus da, məh­su­lun qalıqlarını uğurlu şəkildə Qaza­xıs­tan, Özbəkistan, Gürcüstan, Uk­ray­na, Rusiya və hətta Türkiyəyə ix­rac edirlər.
Azərbaycanda şüşə istehsalı seq­menti dinamik şəkildə inkişaf edir, hərçənd adi tikinti pəncərə şüşələri ilə birgə bu il xüsusi güllə burax­ma­yan şüşələrin istehsalına da başla­nı­lıb. Üç və beşlaylı laminasi­yalı şüşə paketlər qəti şəkildə istər tapança, istərsə də avtomat güllənin hədəfə düşməsinin qarşısını alır. Bu məhsul beynəlxalq sertifikasiyanı keçib və zərgərlik dükanları, bank­lar, valyuta mübadilə məntəqələri və s. yerlərdə istifadə üçün nəzərdə tutulub.
Sadalanan nümunələr yerli tikinti sektorunun miqyası və texnoloji im­kanlarını sadəcə olaraq qismən əks etdirir. İştirakçıların sayına görə - dünyanın 32 ölkəsindən 490 şirkətlə və sərginin ümumi sahəsi­nin 20% ge­nişləndirməklə, builki "Baku Build" forumu tamamilə rekord vurdu.

LIVING IN SPACIOUSNESS
The intensive development of manufacturing, vast budget investments in the road building and forming the community infrastructure, as well as several waves of housing boom over the past decade generated a stable market demand for services of construction companies and facilitated the localisation of the production of construction materials. This market trend, in particular, helped to form a modern and technically equipped construction sector, which numbers today some 1,500 companies and more than 60,000 employees.
The Azerbaijani market of construction materials is going through another surge against the third consecutive year of growth in the economy's construction sector. The 19th international exhibition Baku Build-2013 that recently started in the Baku Expo Centre visibly showed this positive trend.
Still ahead
Over the past 15 years the construction sector accounted for almost 20 per cent of direct foreign investment in the Azerbaijani economy. Over the past three years the growth rate of the construction market was within the 25-30 per cent range and even higher. The private sector does three quarters of the entire volume of the construction work. In terms of development of the construction sector Azerbaijan has long since surpassed the figures for the relatively favourable pre-crisis year of 2008. This tendency is most visible in the residential housing construction segment.
According to the State Statistics Committee, in 2011 the volume of housing construction in Azerbaijan reached 1.922m sq.m, which can be considered an absolute record of the past decade. In 2012 the tempo somewhat decreased, at 1,757,000 sq.m, which is partly explained by the oversupply of the new housing relative to the real purchasing power of Baku's population. However, judging by the figures for January-July 2013, the construction complex began to confidently make up the lost ground: some 1,181,000 sq.m were put into operation, 28.1 per cent higher than for the similar period in 2011. Overall, in the three quarters of 2013 the volume of construction work (residential and industrial segments) is valued at 5.68bn manats, which is 9.5 per cent higher than the volume of capital investment for the similar period in 2011.
These figures show that the Azerbaijani construction industry is capable of increasing the volume of production despite the global negative trends. It seems that the builders can be safe from the threat of unemployment for the nearest 10-15 years. This is guaranteed by the long-term plans depicted in the relatively new general plan of development for the capital and its suburbs until 2030. It is expected that over the next 17 years the population growth in Baku will stand at 745,000 and increase to 3.5m people. Consequently, the housing fund is forecast to double, to 64,147m sq.m, and there will be an average of 25 square metres of accommodation per person, as opposed to the current 17.3 sq.m. Already today the housing deficit in Baku alone is 15m sq.m. Given the current rate of construction, the housing problem in Azerbaijan will take no less than a decade to resolve, thus ensuring that builders have stable work.
But housing construction is not the only direction where the national construction sector will be engaged. The construction of more than 30 metro stations, taking the industrial facilities out of the capital, major upgrade of the Baku port and also the possible transition of a number of large education facilities to the out-of-town university campuses, reconstruction of the disorganized low-rise buildings and typical five-storey buildings of the 1960-1970s - this is not an exhaustive list of measures envisaged in the new general plan for Baku's development. Considering the scale of community and road reconstruction and modernisation of social facilities in more than 20 regional centres, we can say with confidence that a bust in the construction sector is hardly possible in the foreseeable future.
Cement for ages
It is quite obvious that the intensive development of industry and the construction boom of the past decade were catalysts for the market demand for construction materials and thus facilitated the creation of a powerful industry to process the construction raw materials.
"Currently the private sector accounts for 77 per cent of the volume of production of construction materials. In addition, the rate of growth in this sector increased 2.5 times over in the past decade and the number of companies engaged in it increased almost 12-fold," Rufat Mammadov, head of the Azerbaijani fund for encouraging export and investment said at the Baku Build-2013 exhibition's opening. "Comprehensive state supports allows to maintain such high rates of growth. Over the past year the national fund for supporting entrepreneurship alone allocated discount loans for 82.6m manats for more than 500 producers of construction materials". Over the past decade the cement production in Azerbaijan increased 2.3 times, of ready concrete products 11 times, of bricks - 4 times.
Azerbaijan also attained significant progress in the localisation of the production of a large range of construction materials: plastic pipe and fittings, paint products, tiles, plasterboard, dry mixes, and various decorative materials and so on.
The success of the sector can be best seen by following the dynamics of development of the basis cement industry: the overall capacity of the cement producers in Azerbaijan until recently did not exceed 1.8-2m t per year.
Meanwhile, the annual demand of Azerbaijan in this strategically important construction material is met through importing more than half of it. According to expert evaluations, the domestic demand for cement will grow in stages and by 2016 the market demand may reach 5m t per year. The market situation thus determined the major trend of development of the cement industry in Azerbaijan: building in the country three powerful plants with the entire cycle of production: development of commodity pits, roasting clinker production and the final product - dry mixes.
"In near future Azerbaijan will be able to independently and fully meet its demand in cement and even stop its import," the deputy minister for economic development, Niyazi Safarov, said. "According to data for the end of 2012, the national producers of clinkers and dry mixes satisfied only 44 per cent of the domestic demand. However, in two or three years, as the new plants began to operate at full power, this figure will rise to 100 per cent".
Thus, already by 2016 the overall production of the three large cement plants in Azerbaijan will reach an approximate volume of 5m t, with the prospect of further growth to 6.5m t. This will not only completely meet the domestic demand, but also allow the export of the excess of cement and clinker.
Along with the increase in the production, the cement industry is also reaching the modern level of quality, using the environmentally friendly technology of "dry" production, as well as introducing for the first time in the Caspian region revolutionary methods of energy efficiency. For example, at one of the plants recycled materials are to be used instead of fuel: old tires, oil-contaminated land and drill cuttings, household and industrial waste. These measures will help save about 9 per cent, and in the subsequent period up to 15 per cent of natural gas burned in the ovens, while helping to clean up the contaminated sites.
Minimizing import
No less promising are the plans concerning the production of metal fittings, steel wire rods, various building profiles and pipes. To a large extent, the production of these products is concentrated in the Sumqayit Technology Park: the production lines for the manufacturing of spiral tubes, producers of power cables, plastic pipes and other types of building materials. The production of a variety of metal products and metal tiles has begun at the Mingacevir machine engineering plant.
With the April directive of the head of state a powerful steel complex, the Azerbaijani steel production complex CJSC, began to form in Azerbaijan. Its work is expected to involve about 100,000 specialists. As part of this decision the entire process chain will be recreated: extraction of ore in local deposits, processing of iron in the concentrate and, finally, the smelting of steel located in the district of Ganca and Daskasan plants with the use of the latest technology. After a few years the steel produced here will be used to make pipes - the most expensive metal product in the market. In addition, the complex will produce fittings, as well as other profile metal products used in the construction industry. In this context also fits the construction project of a new steel plant with the capacity of 750,000 t in Hovsan, planned for the coming year. Germany's Siemens AG will take part in its design and technical supply.
The Azerbaijani construction material manufacturers already control a considerable part of the market for many products. In particular, in the production of paint materials the share of the three large domestic companies is over 70 per cent. Four other leading manufacturers of dry mixes and finishing materials almost completely control the market and, moreover, successfully export surplus products to Kazakhstan, Uzbekistan, Georgia, Ukraine, Russia and even Turkey
Azerbaijan is dynamically developing the segment of the glass industry, and together with ordinary window glass construction the production of a special bullet-proof glass was launched this year. Three- and five-layer laminated glazing confidently stop pistol and assault rifle bullets. This product has passed international certification and is designed for use in jewellery stores, banks, exchange rates and so on.
The examples above only partially illustrate the scale and technological capabilities of the national construction sector. In terms of the number of participants - 490 companies from 32 countries and a 20 per cent increase of the total area of the exhibition - the current Baku Build forum was an absolute record.