Pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə nəticəsində dinc əhali arasında ölənlərin sayı durmadan artır
Yəqin ki, uşaqlıqda hər birimiz oyuncaq təyyarəni idarə etmək üçün radio və ya infraqırmızı rabitə vasitəsini bir anlıq da olsa, əlimizə almağı arzulamışıq. Hər şey reallığa o qədər oxşar idi ki - uçuş, enmə, dönmə... İndi isə təsəvvür edin ki, bu oyuncaq tam real ölçülərə malikdir və göyərtəsində partlayıcılar daşıyır...
Pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) bir çox ölkələrin silahlı qüvvələrində peyda olması hərbi əməliyyatların aparılması üsullarında çoxdan bir inqilaba yol açıb. Sanki ta qədim zamanlardan bizim dövrümüzədək olan bütün qoşun başçılarının arzusu hə-yata keçib. İndi onlar öz əsgərlərinin həyatına heç bir risk yaratmadan düşmənə ciddi zərbə endirə bilirlər. Üstəlik, PUA həm də yorulmaz, cəld, hər yerə gedib çıxa bilən, həddindən artıq yüklənmədən qorxmayan güclü kəşfiyyatçıdır.
Amma əksər hüquq müdafiəsi təşkilatı və ekspert qrupları pilotsuz uçuş texnologiyasının ciddi şəkildə inkişafını təhlükə kimi qiymtələndirir. Onlar bu fikirlərini, əsasən, PUA-dan istifadənin dəqiq yazılmış beynəlxalq normalarla tənzimlənməməsi ilə əsaslandırırlar. PUA-dan istifadə nəticəsində dinc sakinlərin ölməsini, suverenlik prinsipinin pozulmasını, yaxud şəxsi həyata müdaxiləni hansı mövcud hüquqi mexanizmə aid etmək olar? Bu sualın cavabının tapılması kifayət qədər uzun və qarışıq prosesdir.
Müasir PUA-ların nümunələrinin hərbi məqsədlərlə hələ bir neçə onilliklər bundan əvvəl istifadə olunduğu məlumdur (Vyetnam müharibəsində, 1982-ci ilin Livan müharibəsində, Fars körfəzində, keçmiş Yuqoslaviyada). Amma ABŞ öz milli maraqlarının müdafiəsi üçün bu aparatlardan xüsusilə 2011-ci ilin 11 Sentyabr hadisələrindən sonra intensiv istifadəyə başlayıb.
Ağ evin hazırkı rəhbəri Barak Obama da PUA-nın pərəstişkarıdır. O, bu aparatların hazırlanması və onlardan istifadəyə dair proqramın yaradılmasını ciddi şəkildə sürətləndirib və genişləndirib. Müxtəlif hesablamalara görə, hazırda ABŞ Silahlı Qüvvələrinin arsenalında 7 000-dən artıq PUA var. Onlardan Əfqanıstanda, İraqda, Pakistanda və digər dövlətlərdə istifadə olunub və olunur. Bu aparatlardan xüsusilə terrorçuların məskunlaşdıqları əlçatmaz dağ rayonlarına zərbələrin endirilməsində uğurla istifadə edilir. Məsələn, Pakistanla Əfqanıstan sərhədində "Əl-Qaidə" və "Taliban" yaraqlılarının məskunlaşdığı əlçatmaz rayonlar PUA-nun əsas hədəfləri arasındadır. Aparatlardan həm ayrı-ayrı terrorçu liderlərin, həm də böyük qruplaşmaların zərərsizləşdirilməsində istifadə olunur. Məsələn, 2002-ci ilin noyabrında Yəməndə "Predator" PUA vasitəsilə "Əl-Qaidə" üzvlərini aparan avtomobil məhv edilmişdi. Pilotsuz təyyarələrdən tez-tez iri şəhərlərdə istifadə olunduğuna dair məlumatlar var. Misal kimi Yəmənin paytaxtı Sananı göstərmək olar.
Çinlilər də PUA istehsalında əhəmiyyətli dərəcədə irəli gedə biliblər. ABŞ və Çinlə yanaşı, bu işlə Cənubi Koreya, Böyük Britaniya, Yaponiya, Rusiya və bir sıra digər dövlətlər də məşğul olur.
Bütün müasir PUA-lar mərkəzlə peyk rabitəsi kanalları ilə bağlıdır. Bu məsələdə onların bir-birindən hansı məsafədə yerləşmələrinin heç bir önəmi yoxdur. Əsas odur ki, texnikada nasazlıq yaranmasın və kəşfiyyat məlumatları dəqiq olsun. Məsələn, bu ilin yayında "Əl-Qaidə" lideri ilə qruplaşmanın Yəmən qanadının başçısı arasındakı telefon danışığının tutulması irimiqyaslı terror aktına hazırlıq getdiyinin üzə çıxmasına kömək etmişdi. Nəticədə, ABŞ-ın Pakistanın Lahor şəhərindəki konsulluğu operativ şəkildə təxliyyə edilmiş, Amerikanın Sanadakı səfirliyinin bütün personalı oradan çıxarılmışdı. Bunun ardınca isə pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə xeyli genişlənmişdi.
Amma bəzən kəşfiyyat məlumatları qeyri-dəqiq də olur. Nəticədə, PUA tərəfindən atılan raketlər hədəfə heç bir aidiyyəti olmayan nöqtələri vurur. KİV-də ABŞ PUA-ları tərəfindən keçirilən reydlər nəticəsində dinc sakinlərin həlak olduğuna dair çoxlu məlumata rast gəlmək mümkündür. Onların arasında qadınlar və uşaqlar da var. Bundan başqa, dəfələrlə toy və ya yas mərasimləri səhvən terrorçuların toplantısı kimi qəbul edilib və pilotsuz təyyarələrin hədəfinə çevrilib. ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının açıqladığı rəsmi məlumata görə, 2004-cü ildən indiyədək PUA tərəfindən endirilən zərbələr 2050 nəfərin həyatına son qoyub. Onların arasıda dinc sakinlərin sayı 50-ni ötmür. Bu, rəqəmlərin yalnız bir hissəsidir.
"TheBureauofInvestigativeJournalism" tərəfindən aparılmış müstəqil araşdırma isə 2004-cü ildən indiyədək sözügedən aparatlar vasitəsilə Pakistana endirilmiş zərbələr nəticəsində 160-dan artıq uşağın həlak olduğunu göstərir. Ümumilikdə isə bu araşdırma pilotsuz təyyarələrin keçirdiyi reydlər zamanı ölənlərin sayının 3072-4756 arasında olduğunu üzə çıxarıb. Təşkilatın iddiasına görə, onların arasında təsadüfi qurbana çevrilmiş şəxslərin sayı 556-1128 arasındadır.
Amerikanın Beynəlxalq Münasibətlər Şurasının məruzəsinə görə, Pakistan, Yəmən və Somalidə eyni səbəbdən 3430 nəfər həlak olub, onlardan 450-si dinc sakindir.
Hüquq müdafiəsi təşkilatları məhz bu səbəbdən hesab edir ki, ABŞ-ın PUO-dan istifadə etmək səlahiyyəti və haqqı yoxdur. "AmnestyInternational" və "HumanRightsWatch" təşkilatlarının son hesabatlarında Amerika PUA-larının zərbələri altından sağ çıxa bilmiş şəxslərin, eyni zamanda, Pakistan və Yəmənə edilmiş hücumların şahidi olmuş şəxslərin fikirlərinə yer verilib. "AmnestyInternational" bildirir ki, ötən və hazırkı ildə Pakistana bu aparatlar vasitəsilə 9 dəfə zərbə endirilib. Nəticədə, 29 dinc sakin həlak olub.
"HumanRightsWatch" isə Yəməndə həyata keçirilmiş əməliyyatları araşdırıb və təşkilatın hesabatına görə, 2009-2013-cü illər arasında bu ölkədə PUA zərbələri nəticəsində 57 dinc sakin həyatını itirib. "ABŞ ədalət mühakiməsinin aparılmasını təmin etməli, kompensasiyalar ödəməli və bu qətllərə görə məsuliyyət daşıyanları cəzalandırmalıdır", - deyə "AmnestyInternational" təşkilatının eksperti Mustafa Kadri bildirir.
Ötən il BMT-nin insan haqlarının müdafiəsi üzrə xüsusi məruzəçisi pilotsuz aparatlardan istifadə nəticəsində qeydə alınan insan ölümlərini hərbi cinayətlə eyniləşdirib. Bu ilin əvvəlində isə BMT Komissiyası belə hallarla bağlı araşdırmaya başlayıb. Araşdırmaya başlamaq qərarı Pakistan da daxil olmaqla, üç ölkənin BMT-yə müraciətindən sonra verilib. Mayın əvvəlində BMT-nin İnsan Haqları Komissiyası məruzəsinin qaralama variantını açıqlayıb. Orada əksər inkişaf etmiş ölkələrin silahlı qüvvələrində PUA-ların mövcudluğu qeyd edilir. Sənəddə PUA-ların sınağı və istehsalına qlobal moratoriumun qoyulmasının mümkünlüyü vurğulanır.
Məlumdur ki, BMT-nin məruzəsində bütün dünyada PUA vasitəsilə həyata keçirilmiş 33 hücum faktı yer alıb. Bu hücumların yüzlərlə dinc sakinin ölümünə səbəb olduğu bildirilir. Bununla yanaşı, PUA-dan istifadənin qadağan olunması haqda razılaşma yalnız bütün tərəflərin məsələyə "hə" deməsi ilə əldə edilə bilər. Amma ABŞ, güman ki, bu halda öz veto hüququndan istifadə edəcək.
Bu ilin əvvəlində Cənubi Karolina ştatından olan respublikaçı senator Lindsi Qrem Amerikanın pilotsuz təyyarələrinin endirdiyi zərbələr nəticəsində dinc sakinlərin də həlak olduqlarını etiraf edib. Bununla yanaşı o, belə halların "təəssüf ki, müharibələrdə qeydə alındığını" vurğulayıb. "Bəzən günahsız insanlar hədəfə çevrilir və mən buna nifrət edirəm. Amma biz müharibədəyik və "Əl-Qaidə"nin bir neçə son dərəcə vacib üzvünə məhv edə bilmişik", - deyə Qrem bildirib. O hesab edir ki, pilotsuz uçuş aparatları yaraqlılarla mübarizədə çox effektiv silahdır: "Yaraqlıları isə mühakimə etmək yox, məhv etmək lazımdır".
Bununla yanaşı, yaraqlı "ovu"nun həmişə onların məskunlaşdıqları ölkələrin razılığı alındıqdan sonra aparılıb-aparılmadığı sualı da açıq qalır. PUA-nın hər hansı dövlətin hava məkanına daxil olması suverenlik prinsiplərinin pozulması deyilmi? Məsələn, Pakistanda həyata keçirilən belə əməliyyatlara İslamabadın münasibəti tam aydın deyil. Pakistanlılar amerikalı qonaqların bu gəlişinə gah göz yumur, gah da sərt etiraz bildirir. Bundan başqa, Qremin məntiqinə əsaslanaraq ABŞ-ın həqiqətən beynəlxalq terrorçuluğa qarşı müharibə elan etdiyirni düşünsək, onda bu müharibədən Yəmən və Pakistanın dinc sakinləri niyə əziyyət çəkməlidir? Kimlərsə bunun labüd olduğunu deyəcək. Amma kim insan həyatının əhəmiyyətindən danışacaq? Doğrudanmı bir təhlükəli terrorçunun məhvi üçün bir neçə uşağın da həyatını qurban vermək olar? Bir anlığa təsəvvür edin ki, hansısa Qərb ölkəsində təhlükəli cinayətkarın ələ keçirilməsi üçün əməliyyat gedir və bu zaman 10 dinc sakin həlak olur. Yerli hökumət və hüquq-mühafizə orqanları isə hər şeyin qaydasında, qurbanların labüd olduğunu deyir. İctimaiyyətin bu bəyanata reaksiyası necə olar?
Amma hətta müharibə elan olunubsa belə, bu sahəyə aid müəyyən beynəlxalq hüquq qaydaları var. İlk zərbələr zamanı yaralananların xilası ilə məşğul olan şəxslərə hücum bu qaydaların heç birinə uyğun gəlmir. Bundan başqa, hüquq müdafiəçiləri ABŞ-ı yaraqlıları ələ keçirməyin mümkün olduğu halda da öldürməkdə təqsirləndirir. Hərçənd, insanın "Əl-Qaidə" üzvü olması belə, onun PUA vasitəsilə məhvi üçün kifayət qədər əsas deyil. Belə insanlar məhkəmə qarşısına çıxarılmalıdırlar.
Daha bir vacib məsələ PUA-lardan mülki məqsədlərlə istifadədir. Burada təhlükəsizlikdən tutmuş, şəxsi mülkiyyətədək bir çox problemlər meydana çıxır. Məsələn, hər bir kəs özünə istənilən formada qadcet ala bilirsə, siz otağınıza girən ağcaqanadın, əslində, korporativ informasiya toplayan kamera olmadığına zəmanət verə bilərsinizmi?
Nəhayət, PUA-ların istifadəsinin etik-psixoloji fəsadları da var. Burada düşməni öldürən şəxsin yaxınlıqdakı səngərdə olması vacib deyil. O, öz işini xüsusi otaqda əyləşərək monitora baxmaqla, ətirli kofe içə-içə də görə bilər. Bu zaman qərar verilməli tək məqam düyməyə basmaq və ya basmamaqla bağlıdır. Düyməyə basmaqla silahın çaxmağını çəkərək real insan öldürmək arasında ciddi fərq var. İndi müharibə kompyuter oyununa çevrilir və bu, insan həyatının qiymətini bir qədər də azaldır. Bu cür virtual-hərbi məkanda mənəvi qanunlar yox olur və demək olar ki, işləmir. Çünki aparılan əməliyyatın nə nəticəsi, nə də fəsadları görünür. Belə olan halda səndən minlərlə kilometr aralıdakı dağın başında yerləşən bir kənddə parça-parça edilmiş toy mərasimi strategiya elementindən başqa bir şey deyil...

IN THE DRONE'S LINE OF FIRE
Who has not dreamed, at least for a few minutes, of getting a "controller" that operates a toy airplane through radio or infrared communications? Everything is for real - take-off, landing and breathtaking turns. Now imagine that this toy has real dimensions and carries warheads on board...
The appearance of unmanned aerial vehicles (UAVs) in many countries of the world has long caused a revolution in the method of warfare. We can say that the dream of all military commanders from antiquity to the present day to inflict significant damage on the enemy without risking the lives of their soldiers has finally come true. And drones are also great spies - tireless, fast, ubiquitous and not afraid of overloading.
However, many human rights organizations and expert groups assessed the significant growth of unmanned technology as a challenge, mainly due to the fact that their use is not regulated by clearly defined international standards. Determining what existing legal mechanisms apply in cases where the use of drones results in civilian casualties or violates the principle of sovereignty or privacy is a long and often too confusing process.
Although prototypes of modern UAVs have been used for military purposes for several decades (during the Vietnam War, the 1982 war in Lebanon, the wars in the Persian Gulf and in former Yugoslavia), the United States began to use them especially intensively to protect its national interests after the attacks of 11 September 2001. A big fan of drones is the current head of the White House, Barack Obama, who significantly expanded and expedited the programme for the creation and targeted use of UAVs. According to various estimates, currently the US military has more than 7,000 UAVs, which were and are used in Afghanistan, Iraq, Pakistan and other countries. Drones are particularly successful in strikes in remote mountainous areas, where terrorist base camps are located, for example the hard-to-reach areas of the Pakistan-Afghanistan border, where militants of Al-Qaeda and Taliban have taken shelter. Drones are used for individual attacks on terrorist leaders as well as on whole groups. For example, in November 2002, a car carrying members of Al-Qaeda was destroyed in Yemen by the Predator drone. However, there is evidence that drones often appear over major cities such as the capital of Yemen, Sana'a.
The Chinese have greatly succeeded in creating drones. Besides the US and China, South Korea, Great Britain, Japan, Russia and some other countries are also developing UAVs.
All modern UAVs are connected to the command centre via satellite, and it does not matter how far apart they are. The most important thing is that equipment does not fail you and provides accurate intelligence. For example, as a result of the interception of negotiations between Al-Qaeda leaders and the head of the group's cell in Yemen this summer, information was received about an impending large-scale terrorist attack. The US consulate in the Pakistani city of Lahore was quickly evacuated and almost the entire staff of the US embassy in Sana'a was moved. And the number of drone flights increased significantly.
However, intelligence can fail, and sometimes rockets hit the wrong target. The media has reported more than once that US drone strikes kill civilians - women, children, whole weddings or funeral processions misidentified as gatherings of militants. Here are just some of the figures. According to official figures released by the US secret services, since 2004 drone strikes have killed 2,050 people, among whom there were no more than 50 civilians. However, an independent study conducted by The Bureau of Investigative Journalism said that CIA drone strikes in Pakistan have killed more than 160 children since 2004. The total number of deaths from drone strikes is from 3,072 to 4,756 people, and from 556 to 1,128 of them were accidental victims. According to a report by the American Council on Foreign Relations, 3,430 people have been killed in Pakistan, Yemen and Somalia, and 450 of them were civilians.
That is why human rights organizations constantly accuse the US of unjustified and unauthorized use of drones. The latest reports of Amnesty International and Human Rights Watch provide accounts by witnesses who survived American drone strikes, as well as witnesses of attacks in Pakistan and Yemen. Amnesty International bases its accusations on the example of nine drone strikes in Pakistan last year and this year, during which, in addition to terrorists, 29 civilians were killed. Human Rights Watch examined the operations in Yemen, where, according to the report, 57 civilians were killed between 2009 and 2013. "The United States must ensure the administration of justice, pay compensation and punish those responsible for these deaths," said Amnesty International's expert Mustafa Qadri.
Last year, the UN special rapporteur on human rights expressed the opinion that the loss of life from drone attacks can be equated to war crimes. Earlier this year, a UN commission launched an investigation into such cases after three countries, one of which is Pakistan, officially appealed to the UN. In early May, the United Nations Human Rights Commission published a draft version of the report, which noted that many developed countries are armed with UAVs and that perhaps it is worth introducing a global moratorium on the testing and production of drones. It is known that the UN report contains data on 33 drone attacks around the world, which led to hundreds of civilian casualties. At the same time, it is clear that the decision to ban the use of UAVs can only be achieved if all parties agree, but the US will surely use its right to veto.
Earlier this year, Republican Senator from South Carolina Lindsey Graham admitted that the victims of US drone strikes are civilians. However, the politician added, these things, unfortunately, happen in the war. "Sometimes you hit innocent people, and I hate it, but we are at war, and we were able to eliminate some very important members of Al-Qaeda," Graham said. According to him, the drones are a very effective weapon in the fight against militants, who, as he stressed, should be not tried, but killed.
Meanwhile, it is not clear yet whether the hunt for militants always happens with the consent of the country where they are hiding. Are UAV flights against the principle of sovereignty? For example, in the case of Pakistan, the official position of Islamabad, which turns a blind eye to American visitors and then expresses strong protests, is still not clear. Moreover, if we follow the logic of Senator Graham's statement, the United States has really declared war on international terrorism, but then why should civilians of Yemen or Pakistan suffer in this war? Some would say that these are inevitable casualties. But who in this case undertakes to judge the value of human life - for example, in order to destroy a dangerous terrorist, can you sacrifice a couple of children at the same time? Imagine that in some Western country there is a hunt for a dangerous criminal and 10 civilians get killed during the operation to capture him. And law enforcement officials and authorities say it's all right and these are inevitable casualties. How would the public react to this statement?
But even if a war is declared, there is certain international law in this area. And even it does accept reported attacks on people who are trying to save those wounded in the initial attack. In addition, human rights advocates point out that the US killed militants when they could have been captured alive. This is despite the fact that getting accurate data about victims, who are referred to as rebels, is extremely difficult. However, even membership of Al-Qaeda is not a sufficient reason for eliminating someone with the help of UAVs. Such people should be taken to court.
Another no less difficult question is the use of UAVs for civilian purposes. This involves a whole layer of problems - from security to private property. For example, what will happen if everyone is able to buy a gadget in the form of a little drone, and you will not be sure whether the mosquito that has flown into your bedroom is for real or a gadget that steals your corporate information?
Finally, a separate issue is the ethical and psychological implications of drones. Someone whose bullet kills an enemy soldier does not have to be in a nearby trench. Hey can sit in a comfortable chair in a special command post and look at the monitor, sipping aromatic coffee. All you have to do in such circumstances is to decide whether to push the button or not. But pressing the button is not the same as pulling the trigger and shooting a real person. War is turning into a computer game, which further diminishes the value of a single human life. Moral laws in this virtual- military space are distorted and have almost no effect, because neither the results nor the consequences can be seen. In this scenario, a destroyed wedding procession in the mountains thousands of miles away from you is no more than an element of strategy...