BİRLİKDƏ, YOXSA TƏK-TƏK?
Minskdə keçirilmiş iki sammit - Rusiya, Belarus və Qazaxıstanın Gömrük İttifaqının Avrasiya İqtisadi Şurasının ali toplantısı və MDB Dövlət Başçıları Şurasının toplantısı postsovet məkanındakı inteqrasiya prosesinin hazırkı səviyyəsi və perspektivlərinə dair xeyli düşündürücü məqamları ortaya çıxarıb. İndi bu sahədə suallar cavablardan daha çoxdur və onların arasında ən önəmlilərindən biri də keçmiş SSRİ respublikalarını özündə birləşdirmiş təşkilatların hansı istiqamətdə irəliləməsidir. Onlar, həqiqətən də, Avrasiya inteqrasiyasını reallaşdırmaq şansına malikdirlərmi?
MDB sammiti bu qurumun forumları üçün ənənəvi olan şəraitdə keçib: konkretliyin az olduğu çoxsaylı bəyanatlar. Bununla yanaşı, bu toplantılara xas əsas cəhət bu dəfə də qorunub saxlanılıb - hamı bu fikirdədir ki, inteqrasiya proseslərinin davam etməsindən Birlik üzvlərinin hər biri qazanardı.
Sammit Gürcüstana birliyə qayıtmaq təklifinin verilməsilə yadda qalıb. Təklifi Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko səsləndirib. O, "MDB-nin qapılarının Gürcüstandakı dostların üzünə hər zaman açıq olduğunu" bildirib.
Gürcüstanın Xarici İşlər Nazirliyi və hakim partiyanın prezidentliyə namizədi, sonradan dövlət başçısı seçilmiş Georgi Marqvelaşvili gürcü xalqının Avratlantik strukturlara inteqrasiya yolunu seçdiyini, hökumətin bu istiqaməti dəyişmək fikrində olmadığını bildirib.
Hər iki sammitdə aparılan müzakirələrin əsas fiqurantı isə Ukrayna olub. Səbəb Kiyevin Avropa İttifaqı ilə Assosiativ Saziş imzalamağa hazırlaşmasıdır. Bu, ilk növbədə, Rusiyanın təşəbbüsü olan Avrasiyaya inteqrasiya planlarına ziddir. Vaxtilə Sovet İttifaqını Ukraynasız təsəvvür etmək mümkün olmadığı kimi, postsovet məkanındakı inteqrasiya prosesini də Kiyevsiz təsəvvür etmək çətindir - istər Avrasiya İqtisadi Birliyi olsun, istərsə də Gömrük İttifaqı (Gİ). Əslində, Ukrayna tərəfi Avrasiyaya inteqrasiya prosesində iştirakdan imtina etmir. Amma Moskva onun qarşısında konkret seçim qoyur: ya Gİ, ya Aİ. Rusiya prezidenti Vladimir Putin Minskdə etdiyi çıxışında bildirib ki, Ukrayna ilə Aİ arasında azad ticarət zonasının yaradılması Kiyevin Gİ-də iştirakına mane olacaq. Çünki bu halda Ukraynada istehsal olunan bütün məhsullar Aİ-nin qaydalarına tabe olacaq, nəticədə, Gİ bazarının müdafiəsi məsələsi gündəmə gələcək.
Putin Ukrayna iqtisadiyyatının Avropanın texniki reqlamentilə problemsiz uzlaşa biləcəyinə şübhəsini də ifadə edib. "Bunlar çox yaxşı normalardır. Amma həmin normalara uyğun məhsullar buraxmaq üçün iqtisadiyyatın müasirləşdirilməsi lazımdır. Bunun üçün böyük həcmdə investisiyalar tələb olunur. Bizim ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, söhbət, təxminən, yüzlərlə milyard avrodan gedir. Belə mənbələr varmı?" - deyə Rusiya prezidenti sual edib.
Ukraynanın dövlət başçısı Viktor Yanukoviç isə hesab edir ki, ümumiyyətlə, Kiyevin Aİ ilə Gİ arasında seçim etməsinin vacibliyi məsələsinin qoyuluşu yanlışdır. Ukrayna Aİ və Gİ çərçivəsində inteqrasiya perspektivlərinə "Avrasiya qitəsində iqtisadi əməkdaşlığın bundan sonra da fəallaşdırılması" kontekstində baxır. Yanukoviç hesab edir ki, onun ölkəsinin Aİ ilə Assosiativ Saziş imzalaması Ukraynanın qarşısında MDB ölkələrilə də ticarət və investisiya əməkdaşlığının inkişafı üçün əlavə imkanlar açacaq. Ən başlıcası isə, Yanukoviç MDB ölkələri ilə Gİ üzvləri arasında iqtisadi-ticarət münasibətlərinin inkişafına süni maneələrin yaradılmasına qarşıdır. O, bununla Rusiyanın postsovet məkanındakı iqtisadi siyasətinə xüsusilə Ukraynaya təzyiq vasitəsi kimi baxdığını göstərib.
Rusiyanın siyasətinə irad heç də yalnız Yanukoviçin dilindən səsləndirilməyib. Onun qazaxıstanlı və belaruslu həmkarları da, təxminən, eyni fikirdədirlər. Nursultan Nazarbayev və Aleksandr Lukaşenko Gİ-nin fəaliyyətini tənqid ediblər. Onlar yaradılmasına 2006-cı ilin avqustunda Rusiya, Belarus və Qazaxıstan tərəfindən qərar verilmiş bu qurumun fəaliyyətindən razı deyillər.
Nazarbayev Gİ-nin və Vahid İqtisadi Məkanın işini tənzimləyən Avrasiya İqtisadi Komissiyasının fəaliyyətində siyasi məqamların olmasından narazıdır. O, Gİ haqqında müqavilənin imzalanması zamanı Qazaxıstana "enerji şəbəkələrinə ümumi çıxış rejiminin veriləcəyi" vədini aldıqlarını da yada salıb, amma bu imkanın hələ də Qazaxıstana verilmədiyini söyləyib. N.Nazarbayevin sözlərinə görə, Qazaxıstan, bu səbəbdən, enerji daşıyıcılarının Rusiya vasitəsilə Belarusa normal tranzitini həyata keçirə bilmir. Bundan başqa, Nazarbayev Qazaxıstan məhsullarının Gİ üzvlərinin, xüsusilə Rusiyanın bazarlarına çıxarılmasında problemlərlə üzləşdiklərini də söyləyib.
Belarus prezidenti isə Gİ-nin mövcudluğuna rəğmən, müsadirə və məhdudiyyətlərin nəinki azalmadığını, əksinə daha da artdığını, sahibkarların gömrük prosedurlarından şikayətləndiklərini bildirib. Lukaşenkonun fikrincə, inteqrasiyanın praqmatik hədəfləri gerçəkləşdirilənədək bu yolda irəliləmək mənasızdır.
Beləliklə, Nazarbayev ilə Lukaşenko faktiki olaraq Rusiyadan bütün məhdudiyyət, qadağa tədbirlərini aradan qaldırmasını tələb ediblər. Onlar hesab edirlər ki, ölkələrində istehsal olunan məhsulların Rusiya bazarlarına sərbəst şəkildə çıxarılması məhz bu zaman təmin olunacaq. Bundan başqa, Nazarbayev postsovet məkanında inteqrasiya mexanizminin effektinin artırılması üçün Avrasiya İqtisadi Birliyinin buraxılmasını, Gİ-nin genişləndirilməsini təklif edib. O, bu fikrini oxşar qaydalarla fəaliyyət göstərən iki təşkilatın eyni zamanda fəaliyyət göstərməsinin mənasız olması ilə əsaslandırıb.
Müzakirələrin sonunda belə qərara alınıb ki, 2015-ci ildə Gömrük İttifaqının Avrasiya İqtisadi İttifaqı adlandırılması, Avrasiya İqtisadi Birliyinin isə qarşısında duran vəzifələri gerçəkləşdirə bilməyəcəyi təqdirdə, ləğv olunması qərara alınıb. Bununla yanaşı, Avrasiya İqtisadi Birliyinin üzvləri olan Qırğızıstan və Tacikistanın, həmçinin təşkilatda müşahidəçi statusuna malik Ermənistanın Gİ-yə qəbuluna "hə" deyilib.
Belarus və Qazaxıstan prezidentləri isə Ermənistanın Gİ-yə qəbulu məsələsində də bir qədər fərqli mövqe ortaya qoyublar. Nazarba- yevlə Lukaşenko Cənubi Qafqazın ən yoxsul, Gİ üzvlərilə ümumi sərhədlərə malik olmayan ölkəsinin quruma üzvlüyü üçün şərt irəli sürüblər. Onlar hesab edirlər ki, Ermənistan üçün "yol xəritəsi" hazırlanmalı, İrəvan yerli qanunvericiliyin unifikasiyası istiqamətində ciddi işlər görməlidir. Bunun üçün isə 1-2 il də kifayət deyil.
Ən başlıcası, Belarus və Qazaxıstan liderləri birbaşa və dolayısı ilə Ermənistana ünvanlanmış bəyanat da səsləndiriblər. Bu bəyanat İrəvanı qonşu türk dövlətlər - Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı təcavüzkar siyasətin davam etdirilməsinin məqsədəuyğunluğu haqda ən azı düşünməyə vadar etməlidir.
Aleksandr Lukaşenko birmənalı şəkildə bəyan edib ki, Ermənistanın Gİ-yə qəbulu zamanı Azərbaycanın mövqeyilə hesablaşmaq lazımdır. "Ermənistanın Azərbaycanla həll olunmamış ərazi problemi var. Demək, bizə Azərbaycanın sualları olacaq. Biz Azərbaycanın mövqeyilə hesablaşmalıyıq", - deyə Belarus prezidenti bildirib. Lukaşenko Belarusun Ermənistanın da yer aldığı KTMT üzvü olmasına rəğmən, Bakı ilə hərbi-texniki sahədə sıx əməkdaşlıq etdiyini xatırladıb: "Azərbaycan bizdən yeni silah-sursat alır. Bununla demək istəyirəm ki, Belarusla Azərbaycan arasında qapalı mövzu yoxdur".
Nursultan Nazarbayev isə Türkiyənin Gİ-yə qoşulmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb. O, Ankaranın birliyə qoşulmasına müsbət yanaşılmasını labüd edən arqument də gətirib: "Türkiyə böyük dövlətdir. Bizim ümumi sərhədlərimiz var. Bu, nəhəng iqtisadiyyata malik nəhəng ölkədir". Nazarbayev hesab edir ki, türklərin Gİ-yə üzvlüyündən sonra "Qərbdə bizim SSRİ-ni bərpa etməyə çalışdığımıza dair söz-söhbətlərə də son qoyulacaq".
Xatırladaq ki, Nazarbayev hələ ötən il Türkiyəyə etdiyi səfəri zamanı dünyada sayı 200 milyona çatan türklərin birləşməsinə çağırış etmişdi. Qazaxıstan prezidenti hesab edir ki, bu halda türklərin qüdrətli geosiyasi ittifaq yaratması mümkündür. Odur ki, Nazarbayevin bəyanatı daha çox Ankaranın Avrasiyaya inteqrasiya istəyindən yox, Nazarbayevin özünün Türkiyəni və digər türk dövlətlərini vahid sivilizasiya layihəsində görmək arzusundan irəli gəlir. Üstəlik, bu perspektivin reallaşması üçün real imkanlar var. Çünki Avropa İttifaqının qapılarını Ankaranın üzünə açmaması özünəməxsus siyasi vakuum yaradıb. Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın ölkəsinin yalnız Gİ ilə deyil, həm də Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə yaxınlaşmaqda maraqlı olduğunu bəyan etməsi isə Ankaranın qlobal konfiqurasiyada özünə layiq yer tutmağa çalışmasının göstəricisidir. Bu baxımdan, Türkiyənin Gİ-yə üzvlüyü məsələsinin müzakirəsinin Türkiyə-Avropa İttifaqı danışıqlarının bərpa olunduğuna dair bəyanatla eyni vaxta təsadüf etməsi son dərəcə maraqlı faktdır. Analitiklər hesab edir ki, Türkiyənin Gİ-yə üzvlük perspektivi rəsmi Ankaranın əlində əlavə kozıra çevrilə bilər.
Amma Türkiyənin Avrasiya perspektivləri kontekstində Gİ üzvləri üçün Rusiyanın təzyiqi ilə Gömrük İttifaqına qoşulmağa razılıq vermiş Ermənistan amili yenə də gündəmə gəlir. Minskdə keçirilən sammit regional proseslərdə Ermənistanın heç bir rola malik olmadığını növbəti dəfə nümayiş etdirib. Görünən odur ki, Ermənistan Gİ-yə qoşulmağa razılıq versə də, bu və ya digər postsovet strukturunun iştirakçıları üçün heç bir dəyər daşımır. Azərbaycan və Türkiyə haqda isə tamamilə əks fikri söyləmək olar. Üstəlik, özünü tam təmin edən Azərbaycan müxtəlif geosiyasi layihələrdən uzaq durur, NATO üzvü olan Türkiyə isə Avroatlantik strukturların yaxın tərəfdaşı sayılır. Bütün bunları nəzərə alsaq, İrəvanın Dağlıq Qarabağ problemi çözülmədən Gİ-də iştirak arzusunun heç bir perspektivi yoxdur. Ermənilərin işğal etdikləri Azərbaycan torpaqlarının Ermənistanla vahid iqtisadi məkan kimi qəbul ediləcəyinə ümidlərinin doğrulma şansı yoxdur. Qazaxıstan və Belarusun mövqeyi, həmçinin Rusiyanın Nazarbayev və Lukaşenkonun bəyanatlarına susaraq reaksiya verməsi, Dağlıq Qarabağa heç bir aidiyyəti olmayan Ermənistana öz yerini aydın şəkildə göstərir.

TOGETHER OR SEPARATELY
Two summits held in Minsk - one by the Supreme Eurasian Economic Council of the Customs Union of Russia, Belarus and Kazakhstan and the other one by the CIS Council of Heads of State - gave much food for thought as regards the current level and prospects for integration and cooperation in the post-Soviet space. There are more questions than answers though. The most important of them are: where to are moving the organizations uniting the republics of the former Soviet Union and is there really a chance to implement Eurasian integration?
The CIS summit was held in an atmosphere traditional for this structure's forums. There were a lot of statements and less specifics but the principal point was preserved: the very probability that the guidelines for integration adopted within the Commonwealth framework may eventually benefit the CIS member states.
The summit is best remembered for inviting Georgia to rejoin the CIS. It was voiced by head of Belarus Alyaksandr Lukashenka who reminded it to "our friends from Georgia that the CIS door is always open." However, the Georgian Foreign Ministry and George Margvelashvili, the ruling coalition's presidential candidate who was subsequently elected head of Georgia, responded immediately with statements that the Georgian people had made its choice in favour of integration into Euro-Atlantic structures and the government of the country had no intention to change this orientation.
Yet the main subject of the sharp debates both at the CIS leaders' meeting and at the summit of the Supreme Eurasian Economic Council was Ukraine. The reason behind this is that Kiev is ready to sign an association agreement with the European Union which runs counter to Eurasian integration plans being promoted above all by Russia. As the Soviet Union was unthinkable without Ukraine, it is equally hard to imagine any form of integration in the post-Soviet space, whether the EurAsEC or the Customs Union (CU), without it. Although the Ukrainian side does not reject the possibility of its fully fledged participation in the Eurasian integration, Moscow makes Ukraine choose either the CU or the EU. Russian President Vladimir Putin explained in Minsk that setting up a free trade zone between Ukraine and the European Union would inevitably become an obstacle to Ukraine's simultaneous participation in the Customs Union. Because goods produced in Ukraine will be subject to EU rules and the issue of protecting the CU market will arise in this connection.
Vladimir Putin also expressed doubt that the Ukrainian economy would be able to seamlessly cope with European technical regulations. "Those are very good standards but in order to produce goods complying with them, the economy must be modernized. This requires large investments. According to our expert estimates, it is around hundreds of billions of euros. Are there such sources?" the Russian leader wondered.
However, the Ukrainian president regards as incorrect the very formulation of the issues on the need for Kiev to choose between the association with the EU and cooperation with the Customs Union. Kiev is considering its integration prospects in the EU and TC in the context of "further enhancing economic cooperation on the Eurasian continent".
According to Yanukovych, the signing of the association agreement with the EU will open up additional opportunities to Ukraine for developing trade and investment cooperation among CIS states. But the most important thing is that Yanukovych has opposed creating artificial barriers to trade and economic relations between CIS and Customs Union member states. Thus, he made it clear that he considered Russia's economic policy in the post-Soviet space as a tool of pressure, in particular, on Ukraine.
Claims against Russia's policy were outlined not only by Yanukovych but also by his counterparts from Kazakhstan and Belarus. Nursultan Nazarbayev and Alyaksandr Lukashenka presented their critique in the context of the activity of the Customs Union established on the basis of a decision taken by Russia, Belarus and Kazakhstan back in August 2006. The Kazakh president expressed dissatisfaction that there is politicization in the work of the Eurasian Economic Commission which regulates the operation of the Customs Union and the Common economic space. He also complained that, when signing the agreement on the Customs Union, "special treatment as regards access to the grid" was promised to Kazakhstan but the country has got none of it in the end and therefore it can not carry out normal transit of energy supplies to Belarus via Russia. Moreover, Nazarbayev complained to his counterparts that his country is facing problems of access of their products to the market of the Customs Union, specifically, Russia.
Despite the existence of the Customs Union, the Belarusian president noted in turn, the number of exceptions and limitations has not only failed to decrease but even increased while businessmen complain about the customs procedures. In Lukashenka's opinion, advancement along the path of integration should not be continued until pragmatic goals of integration have been met.
Thus Nazarbayev and Lukashenka actually demanded that Russia should scrap all kinds of restrictive and prohibitive measures which in fact would mean admission of their products to the Russian market. Moreover, in order to make the integration mechanism in the post-Soviet space more effective, Nazarbayev even suggested dissolving the Eurasian Economic Community (EurAsEC) and expanding the Customs Union of Russia, Belarus and Kazakhstan. The message is that there is no need to have two parallel organizations with similar rules.
As a result it was confirmed that the Customs Union would be called the Eurasian Economic Union (EAEU) as from 2015 while the Eurasian Economic Community will cease to exist as having accomplished its mission. At the same time Kyrgyzstan and Tajikistan which are EurAsEU members and Armenia having a status of an observer at this structure to be abolished, have been given the green light to join the Customs Union and the EAEU. However, the presidents of Belarus and Kazakhstan voiced a slightly different opinion on Armenia's membership of the Customs Union. Nazarbayev and Lukashenka actually conditioned CU membership for the poorest country of the South Caucasus and in addition having no common borders with the Customs Union on the need to prepare a "road map" for it and on much work to be done by Yerevan to unify Armenian legislation. It is obvious that such work cannot be completed in one or two years. But the most important thing is that the leaders of Belarus and Kazakhstan made statements directly or indirectly addressing Armenia and urging it at least to think whether makes sense to continue its aggressive and hostile policy towards its Turkic neighbours - Azerbaijan and Turkey.
Thus Alyaksandr Lukashenka said it unambiguously that Azerbaijan's opinion should be reckoned with when admitting Armenia to the Customs Union. "Armenia has one unresolved territorial dispute with Azerbaijan. So there will be questions from the Azerbaijani side. We should reckon with Azerbaijan's opinion," he said. Lukashenka also recalled that although Belarus is a member of the CSTO (Collective Security Treaty Organization) of which Armenia is also a member, Minsk is building close military technical cooperation with Baku: "Azerbaijan is buying our brand-new products, weapons. I therefore emphasize that Belarus and Azerbaijan have no secret topics."
For his part, Nursultan Nazarbayev announced Turkey's intention to join the CU. The Kazakh leader cited the following arguments evoking a positive attitude to Turkey's likely membership of the Customs Union: "Turkey is a large country, we have common borders; it is a bog country and a big economy". In addition, after admitting the Turks to the TC "they will stop saying in the West that we are building a Soviet Union".
In connection with Nazarbayev's statement, his last year's visit to Turkey comes to mind during which he urged the Turks, whose number around the world runs into 200m, to unite the world and create a powerful geopolitical alliance. So it can be safely said that Nazarbayev's statement in Minsk implies not only from and most likely not so much from Ankara's desire to become a member of Eurasian integration as from the Kazakh leader's desire to see Turkey and other Turkic states involved in one civilizational project. All the more so that this prospect stands a real chance to be implemented given that, faced with the EU reluctance to admit Turkey to its ranks, Turkey has found itself in a kind of geopolitical vacuum. In fact, Ankara's interest in rapprochement not only with the CU but also the Shanghai Cooperation Organization being expressed by Recep Tayyip Erdogan's government is connected with Turkey's search for its rightful place in the global configuration. Quite remarkable in this context is the fact that Turkey is discussing the issue of joining the CU simultaneously with the announced renewal of negotiations between Turkey and the EU. According to analysts, Turkey's prospects for accession to the Customs Union could give an extra bargaining chip to Ankara.
But in the context of Turkey's Eurasian prospects, the Customs Union member stated are faced with the factor of Armenia which agreed to take part in the Eurasian integration process under pressure from Russia. Meanwhile the Minsk summit has proved once again that Armenia's influence on regional processes is negligible and that even with its consent to join the CU it can not be of any significant value to participants of this and other post-Soviet structures, unlike for instance Azerbaijan and Turkey. And this despite the fact that self-sufficient Azerbaijan has distanced itself from involvement in various geopolitical projects while Turkey, a NATO member, is viewed as a close partner to Euro-Atlanticism. With this in mind, Yerevan's aspirations to take part in the CU together with Nagornyy-Karabakh, Armenians' hopes that Azerbaijan's occupied territories will be perceived as common economic space with Armenia are absolutely futile. The position of Kazakhstan and Belarus as well as Russia's silent reaction to relevant statements by Lukashenka and Nazarbayev clearly show Armenia where its place is to which Nagornyy-Karabakh bears no relation.