DƏMƏŞQDƏN CENEVRƏYƏ APARAN ÇƏTİN YOL
Suriya müna­qi­şə­si­nin həl­li­nə da­ir növ­bə­ti bey­nəl­xalq kon­fran­sın ke­çi­ril­mə­si­nə da­ir ha­zır­lı­q­da cid­di çə­tin­lik­lər ya­şan­ma­q­da­dır. On­lar, əsa­sən, kə­naroy­un­çu­la­rınyox, Su­riy­a­da­kı müna­qi­şə tə­rə­f­lə­ri­ninmöv­qe­lə­rin­də­kizid­diyyət­lər­lə bağlı­dır. Hər hal­da, müxa­li­fət­çi­lər "Ce­ne­v­rə-2" kon­fran­sın­da iş­ti­rak et­mə­lə­ri üçün müəyyən şər­t­lər irə­li sürürlər. Ək­sər müşa­hi­də­çi­lər Su­riya müxa­li­fə­ti­nin şər­t­lə­ri­nin sülh kon­fran­sı­nın ke­çi­ril­mə­si­ni əng­əl­lə­diyi qə­na­ə­tin­də­dir.
Qan­lı fon
Kon­fran­sın çağı­rıl­ma­sı­na da­ir da­nı­şıq­la­rın da­vam et­diyi bir vaxtda, Su­riy­a­da müha­ri­bə sə­ng­i­mək bil­mir. Müxtə­lif he­sab­la­ma­la­ra gö­rə, ar­tıq müna­qi­şə­də ölən­lə­rin sayı 100-120 min ara­sın­da­dır. Mə­lu­mat­la­ra gö­rə, Su­riya hö­ku­mət qüvvə­lə­ri öl­kə­nin böyüklüyünə gö­rə ikinci şə­hə­ri olan Hələbdən cə­nu­ba və cə­nub-şər­qə hücum­la­rı ge­niş­lən­di­rib. Bun­dan baş­qa, öl­kə­nin qərb his­sə­si də si­lah­lı müxa­li­fət­çi­lər­dən tə­miz­lə­nib. Söh­bət Sa­dad ilə Mxin ara­sın­da yer­lə­şən yay­la­lar­dan ge­dir. Rə­s­mi Də­məş­qin ter­ror­çu təş­ki­lat say­dığı "Li­va əl-Qu­ra­ba" qrup­laş­ma­sı məhz bu əra­zi­də dar­ma­dağın edi­lib. Pay­taxt­da və Şər­qi Qut­da "Di­ra əl-Asım" bri­qa­da­sı­nın 400-dən ar­tıq ya­raq­lı­sı hö­ku­mət qüvvə­lə­ri­nə təs­lim olub. On­lar Su­riya pre­zi­den­ti Bə­şər Əsə­din elan et­diyi am­ni­s­tiy­aya düşmək üçün si­la­hı ye­rə qoy­ub­lar.
Ən ra­di­kal müxa­li­fət qrup­laş­ma­la­rın­dan bi­ri, "Əl-Qa­idə" ter­ror təş­ki­la­tı­na ya­xın­lığı ilə ta­nı­nan "Ceb­hat an-Nu­s­ra" isə əsa­sən ələ­vi­lə­rin ya­şa­dığı Tab­tiya ya­şayış mən­tə­qə­sin­də tö­rə­dil­miş miqyas­lı ter­ror ak­tı­na gö­rə mə­su­liyyə­ti öz üzə­ri­nə götürüb. Qeyd edək ki, bu ya­şayış mən­tə­qə­sin­də­ki or­ta mək­təb bi­na­sı­nın qar­şı­sın­da mi­na­lan­mış av­to­mo­bi­lin par­t­la­dıl­ma­sı nə­ticə­sin­də 6 nə­fər hə­lak olub, 40-dək in­san ya­ra­la­nıb. "An-Nu­s­ra"nın ya­raq­lı­la­rı Su­riy­a­nın cə­nub-qər­bin­də yer­lə­şən, druz­la­rın ya­şa­dığı Kur­na kən­di­nə də hücum edib­lər...
Bu ara­da in­for­ma­siya ag­en­t­lik­lə­ri müxa­li­fət qüvvə­lə­ri­nin sı­ra­la­rın­da hər ke­çən gün əcnə­bi muz­d­lu­la­rın sayı­nın da­ha da art­dığı­nı xə­bər ve­rir. Bu və di­g­ər fak­t­lar gö­s­tə­rir ki, müxa­li­fət­çi­lər suriy­a­da­xi­li müna­qi­şəyə di­ni xa­rak­ter­li qar­şı­dur­ma do­nu gey­dir­mək üçün əl­lə­rin­dən gə­lə­ni edir­lər.
Bu cür qan­lı ha­di­sə­lə­rin fo­nun­da ma­raq­lı bey­nəl­xalq güclər ikinci Ce­ne­v­rə kon­fran­sı­nın ke­çi­ril­mə­si­nə ha­zır­la­şır.
Növ­bə­ti uğur­suz­luq
Kon­fran­sın təş­ki­lat­çı­la­rı olan ABŞ, Ru­siya və BMT xüsu­si görüşdə "Ce­ne­v­rə-2"yə ha­zır­lıq mə­sə­lə­lə­ri­ni müza­ki­rə edib­lər. Bu, ana­lo­ji for­mat­da ke­çi­ri­lən üçüncü görüş ol­sa da, tə­rə­f­lər tə­əssüf ki, bu də­fə də uğur əl­də edə bil­məy­ib. Kon­fran­sın təş­ki­li­nin bu qə­dər uzan­ma­sı­nın iki əsas sə­bə­bi var: bi­rinci­si, müxtə­lif tər­kib­li Su­riya müxa­li­fə­ti va­hid nümay­ən­də hey­ə­ti­nin for­ma­laş­dı­rıl­ma­sı mə­sə­lə­sin­də ra­zı­lığa gə­lə bil­mir, ikinci­si, Bə­şər Əsə­din pre­zi­den­t­lik­dən get­mə­si  ilə bağlı kon­kret ta­ri­xin müəyyən­ləş­dirilmə­si­ni tə­ləb edir. Am­ma bey­nəl­xalq xa­rak­ter­li da­ha bir əng­əl də  var. Su­riy­a­lı qi-y­a­m­çı­lar Də­məş­qin müttə­fi­qi olan İran nümay­ən­də hey­ə­ti­nin kon­fran­sa qa­tı­lacağı tə­q­dir­də, top­lan­tı­da iş­ti­rak et­məy­əcək­lə­ri­ni bil­di­rir­lər. İra­nı "Ce­ne­v­rə-2"də gör­mək is­tə­məy­ən­lər ara­sın­da Bir­ləş­miş Ştat­lar da var. Ru­siya isə tam ək­si­nə, Teh­ra­nın re­g­i­o­nal siy­a­sət­də böyük ro­la, Su­riy­a­da­kı və­ziyyə­tə cid­di tə­sir im­kan­la­rı­na ma­lik ol­duğu­nu bil­di­rir və İra­nın kon­fran­s­da iş­ti­ra­kı­nı vacib sayır.
Sülh pro­se­si üçün qə­bu­le­dil­məz olan da­ha bir mə­qam Su­riy­a­da­kı 19 is­la­m­çı qrup­laş­ma­nın Ru­siya və ABŞ-ın sülh da­nı­şıq­la­rı­na qa­tıl­maq tək­li­fi­ni rədd et­mə­si­dir. Qrup­laş­ma­lar möv­qe­lə­ri­ni "Ce­ne­v­rə-2"nin on­la­rın tə­ləb­lə­ri­nə ca­vab ver­mə­mə­si­lə əsas­lan­dı­rır­lar.  Ra­di­kal qrup­laş­ma­la­rın ya­rat­dığı təhlükə­ni get­dikcə Qər­bdə də da­ha yax­şı an­la­mağa baş­layıb­lar. Dünya­nın bir sı­ra KİV-də Av­ro­pa xüsu­si xid­mət or­qan­la­rı ana­li­tik­lə­ri­nin giz­li mə­ru­zə­si­nin mət­ni dərc edi­lib.  Mə­ru­zə­də bil­di­ri­lir ki, "Av­ro­pa üçün təhlükə da­ha çox Bə­şər Əsəd re­ji­min­dən dey­il, onun­la vu­ru­şan qüvvə­lər­dən gə­lir". INTCEN (IntelligenceAnalyseCenter) bey­in mər­kə­zin­də be­lə qə­na­ə­tə gə­lib­lər ki, "hə­min qrup­laş­ma­la­rın ha­mı­sı mü­ha­ri­bə­dən Av­ro­paya qayı­dacaq­la­rı ba­xı­mın­dan Av­ro­pa üçün bir­ba­şa təhlükə­dir­lər".
ABŞ və Sə­u­diyyə Ərə­bi­s­ta­nı
Bütün əng­əl­lə­rə rəğmən, bey­nəl­xalq kon­fran­sın təş­ki­lat­çı­la­rı onun ilin so­nu­na­dək baş tu­tacağı­na olan ümid­lə­ri­ni itir­mir­lər. Bu mə­sə­lə­də bir müddət əv­və­lə­dək Su­riy­aya qar­şı hər­bi əmə­liyyat­la­ra baş­la­mağa ha­zır­la­şan ABŞ-ın möv­qeyi xüsu­si­lə ma­raq doğu­rur. Öl­kə­nin döv­lət ka­ti­bi Con Ker­ri "Su­riya müna­qi­şə­si­nin güc tət­bi­qi ol­ma­dan, yal­nız sülh yo­lu ilə həll olu­na bi­ləcəy­i­ni" bir da­ha di­lə gə­ti­rib. O, Va­şinq­to­nun bu ərəb öl­kə­sin­də­ki və­tən­daş müha­ri­bə­si­nə müda­xi­lə et­mək üçün "nə sə­la­hiyyə­ti­nin, nə də ar­zu­su­nun ol­duğu­nu" bil­di­rib. Plan­laş­dı­rı­lan "Ce­ne­v­rə-2" kon­fran­sı­na gə­lincə, Ker­ri Su­riy­a­da müa­sir, ke­çid ha­ki­miyyət or­qa­nı­nın ya­ra­dıl­ma­sı­nın məq­sə­də­uyğun ol­duğu­nu söy­ləy­ib. O, he­sab edir ki, ya­ra­dı­lacaq hə­min or­qan­da həm ha­zır­ki ha­ki­miyyə­tin, həm də müxa­li­fə­tin təm­sil­çi­lə­ri yer al­ma­lı­dır­lar. Be­lə­lik­lə, Va­şinq­ton Əsəd re­ji­mi­ni qey­ri-le­g­i­tim say­sa da, re­al qüvvə­lər nis­bə­ti­nə əsas­la­na­raq, prob­­le­min bu cür dinc yol­la həl­li­nə tə­rəf­dar­dır. Bu isə ra­di­kal Su­riya mü­xa­li­fə­ti­nin mə­sə­ləyə ya­naş­ma­sı ilə tam zid­diyyət təş­kil edir - müxa­li­­fət öl­kə­də ha­ki­miyyə­tin dər­hal və qeyd-şərt­siz dəy­işilmə­si­ni tə­ləb edir.
Ye­ri gəl­miş­kən, müxa­li­fə­tin bu cür kəskin möv­qeyi bə­zi ərəb döv­lət­lə­ri tə­rə­fin­dən də­s­tək­lə­nir. On­la­rın ara­sın­da Əsə­din "ke­çid pro­se­si"ndə iş­ti­ra­kı­na qə­tiyyən ra­zı ol­may­an Sə­u­diyyə Ərə­bi­s­ta­nı da var. Rə­s­mi Də­məşq isə öz növ­bə­sin­də, Ər-Riy­a­dın "ter­ror­çu­luğa də­s­tək kur­­su­nun ərəb xal­qı və is­la­mı bi­a­bır et­diy­i­ni" bil­di­rir.
Su­riya müna­qi­şə­si­nin həl­li pro­se­sin­də uğur­lu mə­qam­lar da var. Öl­kə­nin kimyə­vi si­la­hı­nın məh­vi pro­se­si bu­na mi­sal­dır. Öl­kə­də kimyə­vi si­lah is­teh­sal edən qu­rğ­u­la­rın uti­li­za­siy­a­sı nə­zər­də tu­tul­duğu ki­mi, no­y­a­b­rın 1-nə ba­şa çat­dı­rı­lıb. İn­di Kim­yəvi Si­lah­la­rın Qa­dağan Olun­ma­sı Təş­ki­la­tı Suriy­a­da kimyəvi si­la­hın məh­vi üzrə ikinci mər­hə­lə­nin pla­nı­nı tə­s­diq­lə­mə­li­dir. Hə­min mər­hə­lə­də 1,3 ton zə­hər­li mad­də­nin məhv edil­mə­si nə­zər­də tu­tu­lub. BMT Təhlükə­siz­lik Şu­ra­sın­da apa­rı­lan din­lə­mə­lər­də Su­riy­a­da kimyəvi si­la­hın məh­vi üzrə bey­nəl­xalq mis­siy­a­nın rəh­bə­ri Si­q­rid Ka­aq rə­s­mi Də­məş­qin bu sa­hə­də bey­nəl­xalq bir­lik­lə əmək­daş­lığı­nı yüksək qiy­mət­lən­di­rib. O, bey­nəl­xalq ek­s­per­t­lə­rin Su­riya müxa­li­fə­ti­nin nə­za­rə­tin­də olan ray­on­la­rı­na get­mə­lə­rin­də müəyyən prob­lem­lə­rin ol­duğu­nu da eti­raf edib.
İs­ra­il izi?
Su­riy­a­da­kı və­ziyyə­ti nə­zər­dən ke­çi­rən za­man onun La­ta­ki­də­ki ha­va hücu­mun­dan müda­fiə ba­za­sı­na avia­zər­bə­lə­rin en­di­ril­mə­si mə­sə­lə­si­nə də mütləq diq­qət ye­ti­ril­mə­li­dir. Ame­ri­ka ad­mi­ni­s­t­ra­siy­a­sı­nın mə­lu­ma­tı­na gö­rə, ai­vahücum İs­ra­il HHQ tə­rə­fin­dən həy­a­ta ke­çi­ri­lib. Ağ Ev rə­s­mi­si bil­di­rib ki, hücum­da məq­səd ba­za­da­kı ra­ket ar­se­na­lı olub. İs­ra­il tə­rə­fi­nin id­di­a­sı­na gö­rə, hə­min ar­se­na­lın Li­viy­a­nın "Hiz­bul­lah" hə­rə­ka­tı­na ve­ri­ləcəyi təhlükə­si var imiş.
Va­şinq­to­nun bu mə­sə­lə­nin üzə­ri­nə bu qə­dər işıq sal­ma­sı ki­fay­ət qə­dər göz­lə­nil­məz­dir. Çünki Təl-Əviv bu­na­dək avia­zər­bə­lə­rin "müəl­li­fi" ol­duğu­nu in­kar edir­di. İn­di İs­ra­il baş ve­rən­lə­rin Ame­ri­ka ilə ara­la­rın­da­kı müttə­fiq müna­si­bət­lə­ri üçün "an­la­şıl­maz və mə­na­sız" ol­duğu­nu bil­di­rir. Ek­s­per­t­lər isə ABŞ-ın ən ya­xın müttə­fi­qi­ni "sat­mağa" va­dar edən amil­lər üzə­rin­də "baş sın­dı­rır­lar". Qərb ana­li­tik­lə­ri­nin fi­k­rincə, Ba­rak Oba­ma ad­mi­ni­s­t­ra­siy­a­sı İs­ra­i­li bu cür if­şa et­mək­lə Su­riya re­ji­mi­ni ade­k­vat re­ak­siy­aya sövq et­məyə ça­lı­şır. Çünki bu hal­da Su­riy­aya qar­şı ca­vab ad­dım­la­rı­nın atıl­ma­sı mə­sə­lə­si gün­də­mə gə­ləcək.
Am­ma bu mə­sə­lə­nin müza­ki­rə­sin­də Türkiy­ə­nin də adı çə­ki­lir. Bə­zi dünya KİV-də İs­ra­i­lin La­ta­ki­də­ki ba­zaya də­qiq zər­bə­lər en­dir­mə­si­nə məhz Türkiyə kəş­fiyya­tı­nın kö­mək­lik gö­s­tər­diyi ya­zı­lır. Rə­s­mi An­ka­ra dey­i­lən­lə­ri tək­zib edir. Türkiy­ə­nin xa­rici iş­lər na­zi­ri Əh­məd Da­vu­doğlu öl­kə­si­nin İs­ra­i­lin "hər han­sı müsəl­man döv­lə­ti­nə hücu­mu­na yar­dım gö­s­tər­mə­diy­i­ni və bun­dan so­nra da be­lə yar­dım­la­rın ol­may­acağı­nı" bil­di­rib. Ancaq Qər­bin Türkiyə-Su­riya və Türkiyə-İs­ra­il müna­si­bət­lə­ri­nə ya­naş­ma­sı, həm də An­ka­ra­nın çox us­ta­lıq­la qu­rul­muş Ya­xın Şərq siy­a­sə­ti ta­mamilə baş­qa söh­bə­tin möv­zu­su­dur.

THE DIFFICULT ROAD FROM DAMASCUS TO GENEVA
The preparations for a new international conference to resolve the Syrian conflict are accompanied by significant difficulties. And they are more associated with contradictions in the positions of not only foreign players but also of the Syrian parties themselves. In any case, the opposition makes its participation in Geneva-2 conditional on demands, which most observers believe virtually undermine the very possibility of convening a peace conference.
Bloody background
As the negotiations on the convening of the conference are under way, the war in Syria continues - the number of victims has reached, according to various estimates, from 100,000 to 120,000 people. Judging by the incoming reports, the government forces are developing an offensive in the south and southeast of Aleppo - the second largest city of Syria. In addition, the mountain plateau between Sadad and Mahin in the west of the country has already been cleared of armed opposition groups. This is where the Liwa'a al-Ghuraba'a group, which Damascus considers a terrorist organization, has been defeated. Meanwhile, on the outskirts of the capital, in East Huta, more than 400 rebels from the Dir'a al-Asima brigade turned themselves in to the authorities. They agreed to lay down their arms and take advantage of the amnesty declared by President Bashar al-Assad.
At the same time, Jabhat al-Nusra - one of the most radical opposition groups close to the Al-Qaeda international terrorist network, claimed responsibility for a major terrorist attack in the village of Tabtiya inhabited mainly by Alawites. A car bomb at a local school killed six people and wounded forty. Al-Nusra militants also attacked the village of Qurna in southwestern Syria populated by Druze...
These and other facts show that the opposition forces, whose ranks, according to news agencies, are constantly replenished by foreign mercenaries, are increasingly making efforts to give the internal Syrian conflict an interfaith nature. Against such a bloody background, interested international forces are preparing for the Second Geneva Conference.
Another setback
The organizers of the conference - the US, Russia and the United Nations - discussed the preparations for Geneva-2 at a special meeting. This was the third meeting in this format, which, unfortunately, again failed like the previous two. The main reason for delaying the convening of the conference is that the diverse Syrian opposition, first, cannot agree on a unified delegation, and second, insists on defining specific terms for Bashar al-Assad's departure from the post of president. However, there is one more catch of international nature. The Syrian rebels will refuse to participate in the conference if it is attended by a delegation from Iran - an ally of the Syrian regime. The United States is also reluctant to see Iran among participants in Geneva-2. Russia holds an opposite view, referring to the important role of Iran in regional policy and its influence on the Syrian situation.
Meanwhile, it is unacceptable to the peace process that 19 of the Islamist groups operating in Syria have rejected the invitation of Russia and the United States to take part in the peace talks due to the fact that Geneva-2 does not meet their demands. The West is becoming increasingly aware of the threats from the extreme groups. A number of the world's media have promulgated the content of a private report by analysts of European intelligence services, which shows that the "threat to Europe comes not so much from the regime of Bashar al-Assad as from those who are fighting him". INTCEN (Intelligence Analysis Centre) came to the conclusion that "they all represent a direct threat to Europe in terms of their return from the war to Europe".
USA vs. Saudi Arabia
Despite all the constraining circumstances, the international organizers of Geneva-2 are still not losing hope that the conference will be held before the end of the year. The position of the United States, which planned to launch a military campaign against Syria recently, is particularly noteworthy in this respect. Secretary of State John Kerry reiterated that the Syrian crisis "can only be resolved through negotiations without the use of force". He acknowledged that the US "has neither the authority nor the desire to interfere" in the civil war in the Arab country. Regarding the prospects of Geneva-2, Kerry noted the feasibility of establishing in Syria a temporary, transitional authority, which includes representatives of the current government and opposition. Thus, although Washington regards the Assad regime as illegitimate, based on the actual alignment of forces, it is in favour of a peace settlement that completely contradicts the approach of the radical Syrian opposition that demands immediate power change in the country.
By the way, such an extreme approach continues to be supported by a number of Arab countries, especially Saudi Arabia, which categorically reject the possibility of Assad's participation in the "transition process". In response, Damascus accuses Riyadh, saying that its "policy of supporting terrorism is a shame to the Arab nation and Islam".
Meanwhile, a successful component of the Syrian settlement is the destruction of chemical weapons in Syria. Disposal of the equipment for the production of chemical weapons in the country was completed by the deadline - 1 November. Now the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) is to approve a plan of action for the second phase of Syrian chemical weapons elimination, during which it is planned to destroy 1.3 tons of toxic substances. During the hearings at the UN Security Council, the head of the international mission to eliminate Syrian chemical weapons, Sigrid Kaag, commended the cooperation of Damascus officials and acknowledged problems with the access of international experts to areas controlled by the opposition.
Israeli trace?
When considering the current situation in and around Syria, it is certainly necessary to address air strikes on the Syrian air defence base in Latakia. The attack, according to the American administration, was made by the Israeli Air Force. According to the White House, the target of the strike was a missile arsenal, which Israel thought could be handed over to the Lebanese movement Hezbollah. Washington's revelation turned out quite unexpected, because Tel Aviv decisively rejected such accusations before. Israel is indignant, saying that the incident is "incomprehensible and inconceivable" in the US-Israel alliance. The expert community is in search of motives that prompted the United States to "surrender" its closest ally. Western analysts believe that by framing Israel, the Obama administration is trying to force the Syrian regime to take adequate action with all the presumed consequences for Syria itself.
Meanwhile, media reports on the subject mention Turkey too. A number of the world's media claim that it was the Turkish intelligence service that helped Israel to coordinate air strikes against the air defence base in Latakia. However, this information was categorically denied by Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu, who stressed that "Turkey did not help Israel in its actions against any Muslim country and would never do that". In any case, the insinuations of Western policy in Turkish-Syrian and Turkish-Israeli relations, as well as the intricacies of Ankara's Middle East policy are an entirely different topic of conversation.