Vacib olanı münaqişə tərəflərinin - Ermənistanla Azərbaycanın danışıqlara hansı "yük"lə getmələridir
Noy­a­b­rın əv­vəl­lə­rin­də ATƏT-in va­si­tə­çi mis­siy­a­sı re­g­i­o­na növ­bə­ti sə­fə­ri­ni edib. Noy­a­b­rın 4-də Azər­baycan Pre­zi­den­ti İl­ham Əliy­ev Minsk qru­pu­nun həm­sədrlə­ri İqor Po­pov (Ru­si­ya), Ceyms Uor­lik (ABŞ) və Jak Fo­­ru (Fran­sa), hə­m­çi­nin ATƏT-in fə­a­liyyət­də olan sə­d­ri­nin şəx­si nü­may­ən­də­si An­jey Ka­s­pir­şi­ki qə­bul edib. Va­si­tə­çi­lər elə hə­min gün xa­rici iş­lər na­zi­ri El­mar Məm­mədya­rov və Azər­bayca­nın müda­fiə na­zi­ri po­s­tu­na bu günlər­də təy­in olun­muş Za­kir Hə­sə­nov­la da görüşüblər. Da­ha so­nra İrəva­na yol­la­nan həm­sədrlər ora­da Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­ti Serj Sarqsyan və di­g­ər rə­s­mi şəx­s­lər­lə da­nı­şıq­lar apa­rıb­lar.
Minsk qru­pu həm­sədrlə­ri­nin re­-g­i­o­na növ­bə­ti sə­fə­ri­nin əsas nə­ticə­si Azər­baycan və Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­t­lə­ri­nin Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin həl­li üzrə da­nı­şıq­lar pro­se­si­ni da­lan­dan çı­xar­maq üçün di­a­lo­qun bər­pa­sı­na ra­zı­lıq ver­mə­lə­ri­dir. Həm­­sədrlə­rin sə­fə­rin ye­kun­la­rı­na da­ir yay­dıq­la­rı bəy­a­nat­da dey­i­lir: "Azər­baycan və Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­t­lə­ri Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin həl­li­nə da­ir möv­qe­lə­ri­ni or­taya qoy­ub­lar, bu pro­se­sin bun­dan so­nra necə in­ki­şaf et­di­ri­ləcəy­i­nə da­ir müza­ki­rə­lə­rin apa­rıl­ma­sı üçün no- y­ab­r­da görüşməyə ra­zı ol­duq­la­rı­nı tə­s­diq­ləy­ib­lər".
Müna­qi­şə tə­rə­f­lə­ri "yer­lər­də, hə­m­çi­nin açıq­la­ma­la­rın­da təm­kin nümay­iş et­dir­məyə" çağı­rı­lır. Bəy­a­nat­da bil­di­ri­lir ki, "xüsu­si­lə ha­zırkı mər­hə­lə­də hər­bi əmə­liyyat­la­ra yal­nız sülh pro­se­si­nə zə­rər vu­rul­ma­sı cəh­di ki­mi ba­xı­la bi­lər".
Minsk qrupunun həmsədrləri KİV nümayəndələri  ilə görüşlə­rin­də qarşıdakı danışıqlardan gözlən­ti­lə­ri və düşüncələri haqda bəzi fikir­lərini açıqlayıblar. Məsələn, rusiyalı həmsədr Popov son iki ildə yalnız XİN başçıları səviyyəsində görüş­lə­rə nail olunduğunu xatırladıb. Onun fikrincə, artıq yüksək səviyyədə da­nı­şıqların bərpasının zamanı çatıb. Dip­lomat hesab edir ki, bu, qrafikin müəyyənləşdirilməsi və mövqelərə aydınlıq gətirilməsi baxımından vacibdir.
ATƏT-in Minsk qrupunun ame­ri­kalı həmsədri Ceyms Uorlik isə Azərbaycanın "Trend" agentliyinə mü­sahibəsində münaqişənin həllin­də "imkanlar pəncərəsi"nin açıldığı­nı söyləyib. O, son dövrlərdə belə imkanın yaşanmadığını, ABŞ-ın sülh prosesində irəliləyişə nail oluna bi­ləcəyinə inandığını qeyd edib: "Bu gün biz əsas prinsiplər üzərində iş­ləyirik. Vəzifəmiz hər şeyi əhatə edən danışıqlara yardım göstər­mək­dir". 20 illik fəaliyyətinin heç bir ciddi nəticə vermədiyi Minsk qru­punun işində effektivliyi artırmağın yollarına dair suala diplomatın ca­vabı belə olub: "Məsələ prosesdəki bütün tərəflərin qəbul etdiyi format olan Minsk qrupunda deyil. Əsas məsələ irəliləmək, konkret olaraq, ge­niş danışıqların aparılmasına nail olmaqdır".
Minsk qru­pu­nun da­nı­şıq­la­ra di­na­mi­ka qa­zan­dır­maq məq­sə­di­lə Azər­baycan və Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­t­lə­ri ara­sın­da di­a­lo­qun bər­pa­sı­na is­rar­la ça­lış­ma­la­rı­nı an­la­maq olar. Yüksək sə­viyyə­də görüşlə­rin təş­ki­lin­də ve­ril­miş iki­il­lik fa­si­lə, ümu­mi­lik­də, sülh pro­se­si­nə öz mən­fi tə­si­ri­ni gö­s­tə­rib və pro­ses fak­ti­ki ola­raq day­a­nıb. Bu isə öz növ­bə­sin­də "Ma­d­­rid prin­sip­lə­ri" ət­ra­fın­da uzun il­lər apa­rıl­mış da­nı­şıq­lar nə­ticə­sin­də əl­də olun­muş müsbət mə­qam­la­rın ara­dan qal­xma­sı ri­s­ki­ni ya­ra­dıb.
Həm Azər­baycan­da, həm də Er­mə­ni­s­tan­da seç­ki mər­hə­lə­si ge­ri­də qa­lıb və ar­tıq hö­ku­mət elek­to­ri­al konyuk­tu­raya da­ha az diq­qət gö­s­tər­mə­li­dir. 2015-ci il­də ilk Av­ro­pa Olim­piya Oy­un­la­rı­nın Ba­kı­da ke­çi­ri­ləcəy­i­ni nə­zə­rə al­saq, Azər­bayca­nın bu bey­nəl­xalq təd­bir ərə­fə­sin­də iş-ğ­al al­tın­da­kı əra­zi­lə­ri­ni hər­bi yol­la azad et­mək qə­ra­rı­na gə­ləcəyi inan­dı­rıcı görünmür. Er­mə­ni­s­tan isə "1915-ci il soy­qı­rı­mı"nın 100-cü il­dönümü ərə­fə­sin­də bütün səy­lə­ri­ni qon­dar­ma soy­qı­rı­mın ta­nın­ma­sı və pis­lən­mə­si­nə yö­nəl­tməyə ça­lı­şır. Bu üzdən də Minsk qru­pu­nun həm­sədrlə­ri 2014-cü ilə Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin həl­li pro­se­sin­də sı­ç­rayı­şa ol­ma­sa da, cid­di irə­li­ləy­i­şə na­il olun­ma­sı ba­xı­mın­dan "im­kan­lar pəncə­rə­si" ki­mi ba­xır­lar.
Vacib ola­nı müna­qi­şə tə­rə­f­lə­ri­nin da­nı­şıq­la­rı han­sı "yüklə" bər­pa et­mə­lə­ri­dir. Ötən iki il­də Azər­bay­can iq­ti­sa­di və hər­bi ba­xım­dan güc­lə­nib, öz xa­rici siy­a­si möv­qe­lə­ri­ni xey­­li də­rəcə­də möh­kəm­lən­di­rib. Nə­hə­ng qaz nəq­li lay­i­hə­lə­ri­nin (TANAP, TAP) re­al­laş­dı­rıl­ma­sı­na baş­la­nı­lıb, Azər­baycan­la Av­ro­pa İt­ti­fa­qı ara­sın­da ener­ji sa­hə­sin­də əmək­daş­lıq ge­niş­lə­nib və möh­kəm­lə­nib. Azər­baycan­la ABŞ ara­sın­da da Əf­qa­nı­s­ta­na da­şı­ma­lar­da tran­zi­tin tə­mi­ni, İran və Ya­xın Şərq ət­ra­fın­da ya­şa­nan­lar ba­xı­mın­dan tə­rəf­daş­lıq qo­ru­nub sax­la­nır. İki il müddə­ti­nə BMT TŞ-nin qey­ri-da­i­mi üzvü ol­mağı, nə­hə­ng bey­nəl­xalq təd­bir­lə­rin təş­ki­li­ni, er­mə­ni­lə­rin Xoca­lı­da tö­rət­dik­lə­ri soy­qı­rı­mın pis­lə­nil­mə­si kam­pa­niy­a­sın­da uğur­lu irə­li­ləy­i­şi, Azər­baycan əra­zi­lə­ri­nin BMT TŞ qət­na­mə­lə­ri­nə əsa­sən işğ­al­dan azad olun­ma­sı tə­lə­bi­nə də­s­təy­in ge­niş­lən­di­ril­mə­si­ni də Ba­kı­nın ak­ti­vi­nə yazmaq olar. Bu­na son mi­sal ki­mi, Ru­mı­niy­a­nın xa­rici iş­lər na­zi­ri Ti­tus Kor­le­se­an və Al­ba­niy­a­nın XİN baş­çı­sı Dit­mir Bu­şa­ti­nin müva­fiq ola­raq sentyabr və oktyab­r­da səs­lən­dir­dik­lə­ri rə­s­mi bəy­a­nat­la­rı da gö­s­tər­mək olar. Hər iki na­zir Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin bey­nəl­xalq hüquq və Azər­bayca­nın əra­zi bütövlüyü çər­çi­və­sin­də həl­li­nin vacib­liy­i­ni bil­di­rib, Er­mə­ni­s­tanı işğ­al et­diyi əra­zi­lə­ri dər­hal bo­şal­tmağa çağı­rıb­lar. Əv­vəl­lər bu cür prin­si­pi­al möv­qeyi əsa­sən İƏT-ə, GUAM-a üzv olan öl­kə­lər, o cümlə­dən Qo­şul­ma­ma Hə­rə­ka­tı­na üzv olan bə­zi döv­lət­lər nümay­iş et­di­rir­di­sə, in­di av­ro­pa­lı­lar da bu ey­ni möv­qeyi açıq şə­kil­də or­taya qoy­mağa baş­layıb­lar.
Mə­sə­lən, Av­ro­pa Par­la­men­tinin bu ya­xın­lar­da qə­bul et­diyi "Av­ro­pa meh­ri­ban qon­şu­luq siy­a­sə­ti haq­qın­da" qət­na­mə­si­nin 16-cı pa­ra­qra­fın­da bil­di­ri­lir ki, "Şərq tə­rəf­daş­lığı" pro­qra­mı­nın üzvü olan bir döv­lə­tin pro­qram­da iş­ti­rak edən di­g­ər bir döv­lə­tin əra­zi­si­ni işğ­al et­mə­si "Şərq tə­rəf­daş­lığı"nın fun­da­men­tal prin­sip­lə­ri­nə və məq­səd­lə­ri­nə zid­dir. Sə­nəd­də dey­i­lir ki, Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin 1993-cü il­də BMT TŞ-də qə­bul olun­muş 4 qət­na­məyə əsa­sən, ATƏT-in Minsk qru­pu­nun ABŞ, Ru­siya və Fran­sa pre­zi­den­t­lə­ri­nin 10 iy­ul 2009-cu il­də Ak­vil­də qə­bul et­dik­lə­ri bəy­a­nat­la tə­s­diq­lə­dik­lə­ri ba­za prin­sip­lə­ri­nə uyğun həl­li vaci­b­dir.
Er­mə­ni­s­tan­la bağlı və­ziyyət isə tam fər­q­li­dir. Bu öl­kə 2008-ci il­də dünya­da ya­şan­mış qlo­bal iq­ti­sa­di böh­ran­dan 5 il ke­ç­mə­si­nə rəğmən, hə­lə də ÜDM-də­ki 15%-lik tə­nəzzülü ara­dan qal­dı­ra bil­məy­ib. Yox­sul­luq həd­din­də ya­şay­an əha­li­nin sayı ar­tır, iş­siz­lik ço­xa­lır. Biz­nes üçün ya­ra­dı­lan şə­ra­it­lə bağlı süni rey­tin­q­lə­rə rəğmən, əs­lin­də, öl­kə iq­ti­sa­diyya­tı­nın bütün sa­hə­lə­ri çox­dan bölüşdürülüb və kri­mi­nal-oli­qarx qrup­laş­ma­lar tə­rə­fin­dən mo­no­po­liy­aya alı­nıb. Və­ziyyət­dən çı­xış yo­lu­nun ol­ma­dığı­nı gö­rən er­mə­ni­lər bir ti­kə çö­rək ar­dınca kütlə­vi şə­kil­də öl­kə­ni tərk edir­lər. Nə­ticə­də il­dən-ilə Er­mə­ni­s­ta­nın nə­in­ki iq­ti­sa­di və­ziyyə­ti, həm də de­mo­qra­fik du­ru­mu (əha­li­nin sayı, ye­ni doğu­lan uşaq­la­rın sayı və s.) ağır­la­şır.
Serj Sarqsya­nın Av­ro­pa İt­ti­fa­qı ilə As­so­si­a­tiv Sa­zi­şin ha­zır­lan­ma­sı is­ti­qa­mə­tin­də iki­il­lik əziy­yət­li iş­dən so­n­ra qə­f­lə­tən Er­mə­ni­s­ta­nın Gömrük İt­ti­fa­qı­na və Krem­lin lay­i­hə­si olan Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na qo­şul­maq qə­ra­rı­nı açıq­­la­ma­sın­dan so­nra, qər­bli tə­rəf­daş­la­rın ona və er­mə­ni­lə­rə ina­mı xey­­li aza­lıb. Sarqs­yan bu qə­ra­rı­nı öl­kəyə ucuz qiymətə ener­ji da­şıyıcı­la­rı­nın tə­darükü və Ru­siy­a­nın on­la­ra ma­liyyə yar­dı­mı vəd et­mə­si  ilə əsas­lan­dı­rır. Sarqsyan Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si kon­tek­s­tin­də təhlükə­siz­lik ba­xı­mın­dan Mos­k­va­dan ası­lı ol­duq­la­rı­nı da se­çi­mi­nə tə­sir gö­s­tə­rən amil­lər sı­ra­sı­na qoy­ur. Am­ma onun bütün ar­qu­men­t­lə­ri­nə qar­şı cid­di şübhə var və məq­səd Serj Sarqsya­nın Ru­siya pre­zi­den­ti V. Pu­ti­nin ira­də­si­nə qeyd-şərt­siz ta­be ol­ma­sı fak­­tı­nı ört-ba­s­dır et­mək­dir.
İn­di mə­lum olur ki, Er­mə­ni­s­tan­da də­mir yo­lu kom­mu­ni­ka­siy­a­sı­nın in­ki­şa­fı­na və ya AES-in ye­ni blo­ku­nun in­şa­sı­na hər han­sı böyük Ru­siya in­ve­s­ti­siy­a­sı­nın ya­tı­rıl­ma­sın­dan söh­bət be­lə get­mir. Hə­lə­lik hət­ta gü­zəş­tli qiy­mət­lər­lə qaz sa­tı­şı mə­sə­lə­si­nə də tam ay­dın­lıq gəl­məy­ib. Er­mə­ni­s­ta­nın ener­ji və tə­bii re­sur­slar na­zi­ri Ar­men Mo­v­sisyan öl­kə par­la­men­tin­də­ki çı­xı­şı za­ma­nı bil­di­rib ki, İrəvan­la Mos­k­va ara­sın­da qaz ta­ri­f­lə­rin­də­ki fər­qə da­ir da­nı­şıq­lar da­vam et­di­ri­lir. "Əv­vəl­lər biz Ru­siya tə­rə­fi­nin ta­ri­fin bir his­sə­si­ni sub­si­diy­a­laş­dır­ma­sı­na tərəfdar idik. İn­di  isə baş­qa va­ri­an­ta üstünlük ve­ri­rik. Bu va­ri­an­tın nə­dən iba­rət ol­duğu­nu gə­ləcək­də açıq­lay­acağıq", - deyə na­­zir qeyd edib.
Ru­siya Er­mə­ni­s­tan AES-də ye­ni blo­kun in­şa­sı üçün tə­ləb olu­nan 5-6 milyard dol­lar­lıq yükü də üzə­ri­nə götürmək is­tə­mir. Hə­lə­lik söh­bət AES-in ha­zır­da mö­vcud olan 2-ci ener­ji blo­ku­nun fə­a­liyyət müddə­ti­nin 2026-cı ilə­dək uza­dıl­ma­sı üçün müva­fiq pro­qra­ma kre­dit ay­rıl­ma­sın­dan (160 milyon dol­lar) ge­dir. Əv­vəl­lər blo­kun fə­a­liyyə­ti­ni 2016-cı ilə­dək da­vam et­di­rə bi­ləcəyi dey­i­lir­di. Er­mə­ni­s­tan hö­ku­mə­ti, hət­ta onun fə­a­liyyə­ti­nin day­an­dı­rıl­ma­sı üçün Av­ro­pa İt­ti­fa­qın­dan ma­liyyə yar­dı­mı da alıb. Am­ma göründüyü ki­mi, hə­min və­sa­it yey­i­lib. İn­di er­mə­ni­lər baş­qa ener­ji re­susrla­rı­nın ol­ma­dığı­nı əsas gə­ti­rə­rək, üzər­lə­ri­nə götürdük­lə­ri bu öh­də­liyə əməl et­mək­dən boy­un qa­çı­rır­lar.
İrəva­nın Mos­k­va­dan gü­zəş­tli kre­dit­lər göz­lə­mə­si­nə dəy­məz. Bun­dan baş­qa, Er­mə­ni­s­tan hö­ku­mə­ti Ru­siy­a­dan hə­lə 2009-cu il­də qlo­bal iq­ti­sa­di böh­ran za­ma­nı yar­dım ki­mi al­dığı 500 milyon dol­lar­lıq kre­di­ti tez­lik­lə ödə­mək niyyə­tin­də ol­duğu­nu açıq­layıb. Bu­nun üçün Er­mə­ni­s­tan­da 700 milyon dol­lar­lıq av­ro­bon­d­la­rın bu­ra­xıl­ma­sın­dan əl­də edi­ləcək vəsaitin böyük bir his­sə­si­nin xərclən­mə­si nə­zər­də tu­tu­lur. Ödə­niş 7 il ər­zin­də il­lik 6%-lə həy­a­ta ke­çi­ril­mə­li­dir. Ek­s­per­t­lər bu qə­ra­rı tə­əccüblə qar­şı­layıb­lar. Çünki prak­ti­ka­da yüksək fa­iz­li kre­dit­lə­ri da­ha ucu­zu ilə, qı­samüddət­li kre­dit­lə­ri isə uzunmüd­dət­li kre­dit­lə ödə­mək təcrübə­si var. Er­mə­ni­s­tan hö­ku­mə­ti  isə bu­nun tam ək­si­ni edir. Hal­bu­ki, Ru­siy­a­nın kre­di­ti da­ha uzunmüddət­li və ucuz idi (il­lik 4% ol­maq­la, 15 il müddə­ti­nə).
Görünür, ya Er­mə­ni­s­tan iq­ti­sa­diyya­tı, hət­ta o qə­dər də çox ol­may­an kre­dit­lə­ri be­lə ef­fek­t­li şə­kil­də qay­tar­maq iq­ti­da­rın­da dey­il, ya da Ru­siya kre­di­ti­nin vax­tın­dan əv­vəl ödə­nil­mə­si is­təyi kre­di­tin təy­i­na­tı üzrə xərclən­mə­diy­i­ni, da­ha doğru­su, Serj Sarqsyan və ət­rafının ci­bi­nə qoy­ul­duğu­nu giz­lət­mək məq­sə­di gü­dür. Hə­qi­qə­tən də, Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­ti­nin Mos­k­va­da nümay­iş et­dir­diyi üzüyo­la­lığa sə­bəb guya Ru­siya pre­zi­den­ti Vla­di­mir Pu­ti­nin təzyiq üçün Qa­ra­bağ ami­lin­dən is­ti­fa­də­si dey­il, bu cür fak­t­la­rın yer al­dığı dos­ye ola bi­lər. Ola bil­sin ki, Sarqs­yan bu dosye­nin icti­ma­iyyə­tə açıq­la­na bi­lənəcəy­in­dən eh­tiy­at­la­nıb.
Am­ma Gömrük İt­ti­fa­qı­na üzv­lüyün xüsu­si mad­di-iq­ti­sa­di qa­zanc gə­tir­mə­diyi tə­q­dir­də, Sarqsya­nın Er­mə­ni­s­tan qar­şı­sın­da Av­ro­pa per­s­pek­tiv­lə­ri­ni bağla­ma­sın­dan hey­rət içə­ri­sin­də olan əha­li üçün hə­lə də "Qa­ra­bağ kar­tı"ndan is­ti­fa­də olu­nur. Bu yer­də Ru­siy­a­nın Er­mə­ni­s­tan­da­kı 102-ci hər­bi ba­za­sı­nın ko­man­da­nı An­d­rey Ru­zin­ski­nin sə­la­hiyyət­lə­ri­ni aşan bəy­a­na­tı­nın da heç bir ye­ri yox­dur. Söh­bət onun Qa­ra­bağda hər­­bi əmə­liyyat­la­rın bər­pa olu­na­ca­ğı tə­q­dir­də, söz­üg­e­dən ba­za­nın əmə­­liyyat­la­ra müda­xi­lə edə bi­ləcə-y­i­nə da­ir açıq­la­ma­sın­dan ge­dir. Onun ar­dınca Ru­siya Döv­lət Du­ma­sı­nın RLDP-dən olan de­pu­ta­tı Ro­man Xudya­kov da bəy­an edib ki, "Er­mə­ni­s­tan Ru­siya ilə bir­lik­də Qa­ra­bağın da Gömrük İt­ti­fa­qı­na da­xil edil­mə­si yol­la­rı ha­q­da düşünmə­li­dir. Əg­ər DQR Ru­siy­a­nın tər­ki­bi­nə əla­və olu­nar­sa, bütün di­g­ər döv­lət­lər bu prob­le­mə fər­q­li ya­naş­mağa baş­lay­acaq­lar.

The important issue is what "baggage" the parties to the Armenian-Azerbaijani conflict are taking to further talks
Author: Rasim MUSABAYOV, political analyst, Member of Parliament Baku
In early November the OSCE mediating mission paid another visit to the region. On November 4, Azerbaijani President Ilham Aliyev hosted OSCE Minsk Group [MG] co-chairs Igor Popov of Russia, James Warlick of the U.S. and Jacques Faure of France, as well as Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Andrzej Kas-przyk.
They held meetings on the same day with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the newly appointed Defense Minister, Col.-Gen. Zakir Hasanov.
The Minsk Group co-chairs further left for Yerevan where they met and held talks with Armenian President Serzh Sargsyan and other officials.
The main outcome of the MG co-chairs' visit to the region was announcing the consent of the Azerbaijani and Armenian presidents to resume dialog with a view to seeking a solution to the stalemate in negotiations, which has again locked the process of the peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict.
A statement issued upon the results of the co-chairs' visit says the Azerbaijani and Armenian presidents confirmed their intention to hold a meeting in November to clarify their positions regarding the Nagornyy Karabakh conflict settlement and discuss how to advance further on this issue. The parties to the conflict were called upon to "exercise restraint on the ground, as well as in their public statements". The statement also notes that "military action, especially at this point, could be considered only as an attempt to damage the peace process".
During their meetings with media representatives the MG co-chairs shared some of their views and expectations. Thus, Russia's Igor Popov said that in the past two years it has been possible to arrange talks only at the level of the foreign ministers of the conflict parties. However, in his opinion, it is time to continue negotiating at the top level in order to outline the schedule and clarify the positions.
James Warlick, the U.S. Minsk Group co-chair, said in an interview with the Azerbaijani news agency Trend that "a window of opportunity" has opened up in the settlement of the Nagornyy Karabakh conflict, which has not been the case lately, and that the U.S. believes progress could be reached in the peace process.
Warlick said further, "We are currently working on the basic principles. Our job is to facilitate the comprehensive negotiations."
Asked about ways of increasing the effectiveness of the OSCE Minsk Group, whose efforts have produced no tangible result in the past two decades, Warlick said the issue is not about the Minsk Group, a format accepted by all sides involved.
"The main point is finding a way to move forward, in particular, to hold comprehensive negotiations," he said.
The persistence of the Minsk Group in resuming the dialog between the Azerbaijani and Armenian presidents to bring dynamics to the negotiations is understandable. The two-year break in such top-level meetings has taken a toll on the entire process of the peaceful conflict resolution, which is essentially deadlocked. This, in turn, posed the risk of losing everything positive that had been achieved in the course of the many-year-long negotiating round on the basis of the so-called Madrid Principles.
Both in Azerbaijan and Armenia, the election cycles have come to an end and the governments should look back less at the election-related situation. Taking into consideration that Baku will host the inaugural European Games in 2015, Azerbaijan is unlikely to be inclined to use force to free its occupied territories ahead of this important international event. The Armenians, in turn, ahead of the 100th anniversary of the so-called "1915 genocide" intend to step up efforts aimed at its international recognition and condemnation. Therefore, the year 2014 is seen by the OSCE Minsk Group co-chairs as "a window of opportunity" to achieve at least significant progress -if not a breakthrough - in the peaceful Nagornyy Karabakh settlement.
The important issue is what "baggage" the parties to the conflict are taking to the resuming talks. In the past two years Azerbaijan has grown more powerful economically and militarily, and has greatly strengthened its foreign political positions. The launch of major gas transportation projects - such as TANAP and TAP - is expanding and boosting Azerbaijan's energy cooperation with the European Union. For the United States, the importance of its partnership with Azerbaijan is maintained in the context of ensuring the Afghanistan transit and the developments regarding Iran and the Middle East.
Baku has also benefitted from its two-year membership in the UN Security Council, the holding of major international events, successfully conducting the campaign aimed at denouncing the genocide perpetrated by the Armenians in Khojali, and the expanding support for Azerbaijan's fair calls for ending the occupation of its territories in line with the UN Security Council resolutions.
Among the latest such examples we could cite the official statements by the foreign ministers of Romania and Albania, Titus Corlatean and Ditmir Bushati, which were made in September and October, respectively; the statements concerned the support for a peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict in accordance with international law and the territorial integrity of Azerbaijan, and there was also a call upon Armenia to immediately pull out of the occupied territories. Whereas such a principled stance was previously taken chiefly by the member states of the OIC, GUAM and some countries that have acceded to the Non-Aligned Movement, it is now beginning to be openly stated by the Europeans.
Thus, in the 16th clause of a recently passed resolution on the European Neighborhood Policy the European Parliament reminded that the occupation by a country participating in the Eastern Partnership program of the territory of another member state amounts to a violation of the fundamental principles and goals of the Eastern Partnership.
The importance of resolving the Nagornyy Karabakh conflict based on the four UNSC resolutions passed in 1993 and the Basic Principles of the OSCE Minsk Group, which were outlined in the L'Aquila joint statement issued by the US, Russian and French presidents on July 10, 2009, was particularly emphasized.
A completely different picture is seen with regard to Armenia. Even five years after the economic and financial crisis hit hard -- since 2008 -- Armenia has yet to recover from the 15 percent decline in GDP. The number of the population living below the poverty line is growing and unemployment is rising. Notwithstanding the trumped-up ratings citing conducive business environment, all sectors of this country's economy have long been divided and monopolized by criminal-oligarchic groups. Witnessing the deplorable situation, the Armenians are leaving their home country in large numbers to seek a better life abroad. As a result, not only the economic but also demographic indicators of Armenia -- such as population numbers and the birth-rate -- are deteriorating year-on-year.
After Serzh Sargsyan, having undermined the two-year hard work on drafting the Association Agreement with the European Union, announced Yerevan's intention to accede to the Customs Union and the Kremlin-planned Eurasian Union, the confidence in Sargsyan and Western partners' interest in the Armenians considerably diminished. Sargsyan explains this decision by the benefits from the supply of inexpensive energy resources and financial assistance pledges from Russia, as well as reliance on Moscow for the security issue in the context of the Nagornyy Karabakh conflict.
However, all these arguments raise serious doubts and produce the impression of a "smoke-screen", which targets disguising simpler reasons for Sargsyan's unexpected decision to unquestionably obey the will of Russian President Vladimir Putin.
As it turns out now, any hefty investment by Russia in the development of railway communications in Armenia or the construction of a new block at a nuclear power plant there is out of the question. There is no clarity even in the issue of a beneficial gas price yet. Armenian Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan has told parliament that Armenia and Russia will continue negotiating over the difference in the gas fee.
"Earlier we were inclined toward an option according to which the Russian side would subside a part of the tariff. But now we are leaning toward a different option, which we will report later," the minister said.
Russia is reluctant to undertake a financial burden worth 5-6bn dollars required for the construction of a new block at the Armenian nuclear power plant. At this point, the disbursal of a loan (worth about 160m) is considered in order to implement a program seeking to extend until 2026 the life-span of the operating 2nd power-generating block at the nuclear power plant.
Previously, 2016 had been set as a deadline for this energy block. The Armenian government even received financial aid from the European Union to halt its operation. But, as it happens, the money was squandered away, while the Armenians are backtracking from the assumed obligations, citing lack of other available energy resources.
Yerevan does not wait concessional loans from Moscow. Moreover, the Armenian government has announced its intention to repay ahead of time the Russian loan worth 500m dollars, which was allocated back in 2009 as support amid the world economic and financial crisis.
For this purpose, most of the funds leveraged from Armenia's issue of Eurobonds totaling 700m dollars are planned to be used, with the debt clearance term of seven years and 6 percent annual interest rate.
Experts were astonished by this decision. The usual practice envisions replacing an expensive loan with a cheaper one and short-term credits with long-term ones, while the Armenian government is doing to the contrary, considering that the Russian loan had been provided for a longer term and was cheaper (15 years with 4 percent interest rate).
Either the Armenian economy is unable to effectively use and ensure repayment of even such small amounts of lent funds or the decision to pay off the Russian loan ahead of time is linked to the apparent aspiration to "cut the ends" due to the emerging facts regarding their mismanagement, or, more precisely, squandering by Serzh Sargsyan and those around him.
The actual reason for the surprising submission of the Armenian president in Moscow could well be a dossier containing facts and the threat of their going public, instead of the Nagornyy Karabakh factor, which was allegedly used by President Putin to put pressure on him.
But for the broad public, which remains astounded as to why the Armenian government's depriving itself of the European prospects in the absence of an apparent financial and economic gain from accession to the Customs Union, "the Karabakh card" continues to be used. Also, there was a statement by Andrey Ruzinskiy, the commander of the 102nd military base of the Southern Military District of Russia's Armed Forces, about potential interference of his troops if hostilities in Karabakh resume, which exceeded his powers.
Roman Khudyakov, a Russian State Duma member from the flamboyant LDPR party, followed up by publicly announcing: "Armenia together with Russia should think how to also include Karabakh in the Customs Union. If the Nagornyy Karabakh republic accedes to the Russian Federation, all the other countries will approach the problem in a new way. Azerbaijan, in turn, will finally realize that it's all over for it and that it should leave the NKR population alone so that it would live in peace." It would be meaningless to comment on such irresponsible statements, given that Khudyakov himself and the entire LDPR faction does not make a difference in Russian politics, but is merely used to communicate the signals which the official authorities and sane politicians cannot afford to do.
Perhaps, someone is thus trying to show to the Armenians the benefit of their accession to the Customs Union and Eurasian Union, and, at the same time, communicate a latent threat to Azerbaijan, pressing on it to move in the same direction. But it's all in vain. It's been long since tricks like that stopped working.
It will be impossible to intimidate Azerbaijan, especially considering that it is not alone and not isolated in the face of various foreign challenges. In this regard, it is notable that Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu confirmed at the recent parliamentary hearings that the position of his government on the opening of the border with Armenia will not change. According to the minister, this can happen only with Baku's consent and after the beginning of the withdrawal of Armenian forces from the occupied Azerbaijani territories.
The meeting of Presidents Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan will mostly likely be timed to the Vilnius summit on the Eastern Partnership program due in late November. Breakthrough decisions should not be expected from that meeting, and if the parties manage to agree upon invigorating the negotiating process in conclusion of the talks, this, in itself, could be considered as success.
Azerbaijan offers not to confine to endless discussions of the basic conflict settlement principles, but to move forward. The general consent provided by the presidents at the OSCE summit in Astana last year is enough to begin working on the text of a peace accord, and this does not require at all the prior signing of a framework agreement. After all, it is the peace accord itself, not the framework deal, which will have to be enforced. So, that's what it is necessary to start working on.