Molla Ruhulla Axundov Allahdan qatillərinə cəza istəyib
1913-cü il­də Ba­kı­da icti­ma­iyyə­tin diq­qə­ti­ni özünə cəlb et­miş bir ne­­çə məh­kə­mə pro­­se­si ke­çi­ri­lib. On­lar­dan bi­ri də "Hacı İma­mə­li" mə­sci­di­nin axun­du Mol­la Ru­hul­la Axun­do­vun qət­li  ilə bağlı baş tu­tub. Mə­scid Ma­rin­ski və Ka­ran­tin küçə­lə­ri­nin (in­di­ki R.Rza və H.As­la­nov küçə­lə­ri - red.) kə­siş­mə­sin­də yer­lə­şir­di. Axund 1912-ci il yan­va­rın 16-da öz mən­zi­lin­də na­maz qı­lan za­man öl­dü­rülmüşdü. Ha­di­sə za­ma­nı onun 14 yaş­lı qı­zı Sə­fu­rə ev­də olub. O, il­kin is­tin­taq za­ma­nı qətldən ya­rım sa­at əv­vəl evə iki ki­şi­nin gir­diy­i­ni bil­di­rib. On­lar axun­d­la nə ha­q­da­sa söh­bət edibmiş. Atəş sə­si eşi­dən Sə­­fu­rə dər­hal ata­sı­nın ot­ağı­na qa­çıb və axun­du diz­lə­ri üstə ot­ur­muş və­ziyyət­də görüb. Mol­la Ru­hul­la Axun­do­vun ölümündən əv­vəl de­diyi son cümlə be­lə olub: "Al­lah bə­­­la­nı­zı ver­sin"!
Elmli mo­lla
Mol­la Ru­hul­la Axun­dov çox elm­li din xa­di­mi olub. O, təx­mi­nən, 20 il İra­nın müxtə­lif di­ni təh­sil mər­kəz­lə­rin­də oxuy­ub. Di­ni fa­na­tiz­mə qar­şı olan Axun­dov ma- ­a­rif­çi­liyi təb­liğ edir­di. İcti­ma­iyyət ara­­sın­da o, müsəl­man ruha­ni­lə­ri­nin ən mütə­rəq­qi nümay­ən­də­lə­rin­dən bi­ri ki­mi ta­nı­nıb. O, hər za­man fa­na­tik­lə­ri tən­qid edir, ca­hil mol­la­la­rın İs­la­mı yan­lış şərh et­mə­si­nə qar­­şı çı­xır, di­ni xura­fa­tı, müsəl­man həy­a­tı­nın qa­ran­lıq tə­rə­f­lə­ri­ni if­şa edir­di. Pri­xod mol­la­sı olan Ru­hul­la Axun­dov Ba­kı­nın rus-ta­tar mək­təb­lə­rin­də dərs də dey­ir­di. O, cə­miyyə­tin ma­a­ri­f­lən­mə­si­ni, qa­dın­la­rın azad­lığı­nı təb­liğ edir­di.
Mol­la Ru­hul­la Axun­dov tez-tez Azər­baycan nəşrlə­ri­nin sə­hi­fə­lə­rin­də çı­xış edir­di və bu, o dövrün din xa­dim­lə­ri üçün na­dir hal idi. Axun­dov fars və ərəb dillərin­də ya­zıl­mış ki­tab­la­rı Azər­baycan di­li­nə tərcümə edir, on­la­rı o qə­dər də ge­niş ol­may­an im­kan­la­rı he­sa­bı­na nəşr et­di­rir və əha­liyə pay­layır­dı. Axund Hacı Zey­na­la­b­din Tağıy­e­vin bi­oqra­fiyası­nın müəl­li­fi ki­mi də ta­nı­nır­dı. Hə­min ki­tab 1903-cü il­də Ba­kı­da işıq üzü görmüşdü.
Axun­do­vun qət­li bütün Ba­kı icti­ma­iyyə­ti­ni sar­sıt­mış­dı. Özü də ha­di­sə­dən sar­sı­lan­lar heç də yal­nız mü­səl­­man­lar dey­il­di. Mol­la Ru­ha­ni­nin dəfn mə­ra­si­min­də 10 min­dən ar­tıq in­san iş­ti­rak edir­di. On­la­rın ara­sın­da qra­do­na­çal­nik Mar­tı­nov, po­li­smey­s­ter Na­zan­ski, şə­hə­rin rəh­bə­ri Ray­ev­ski, İra­nın kon­su­lu, müəl­lim­lər, ziy­a­lı­lar, baş­da H.Z.Tağıy­ev ol­maq­la, xey­­­riyyə cə­miyyət­lə­ri­nin nü­may­ən­də­­lə­ri də var idi. Ma­təm yürü­şü Şə­hər Du­ma­sı­nın bi­na­sı qar­şı­sın­da (in­di­ki Ba­kı Şəhər İcra Ha­ki­miyyə­ti - red.) da­y­a­nıb. Bu­ra­da Ba­kı qazisi Mir­­mə­həm­məd Kə­rim Mircə­fər­za­də na­maz qı­lıb, da­ha so­nra ma­təm mi­tin­qi ke­çi­ri­lib. Mi­tin­q­də ziy­a­lı­lar adın­­dan Əli­mər­­dan bəy Top­çu­ba­şov çı­xış edib.
Mol­la Ru­hul­la Axun­do­vun qət­li  ilə bağlı ci­nay­ət işi­nə Ti­f­li­s­dən gəl­miş ha­kim­lər­dən iba­rət da­i­rə-hər­bi məh­kə­mə­si ba­xır­dı. Pro­ses İçə­ri­şə­hər­də ke­çi­ri­lir­di. Qə­zet­lə­rin yaz­dığı­na gö­rə, ke­ç­miş Du­ma mey­da­nı (ha­zırkı Gənclər mey­da­nı - red.) in­san küt­lə­si  ilə do­lu olur, qa­la qa­pı­la­rı isə at­lı po­lis də­s­tə­lə­ri tə­rə­fin­dən cid­­di müha­fi­zə al­tın­da sax­la­nı­lır­dı.
Müttə­him­lə­ri məh­kə­məyə gə­ti­rən və pro­ses za­ma­nı müha­fi­zə edən kon­voy­lar da güclən­di­ril­miş re­jim­də iş­ləy­ir­di­lər.
Bu cür cid­di ehtiy­at təd­bir­lə­ri­nin görülmə­si ba­şadüşülən idi. Müttə­him­­lər kürsüsündə məş­hur qo­çu, Nov­­xa­nı kən­di­nin sa­ki­ni Hacı Mə­şə­di Hacı oğlu və onun əlal­tı­la­rı əy­ləş­miş­di­lər. İl­kin is­tin­ta­qa ifa­də ver­miş, da­ha so­nra isə məh­kə­mə­də şa­hid ki­mi çı­xış edən şəx­slər onun Ru­hul­la Axun­do­va ni­f­rət et­diy­i­ni tə­s­diq­ləy­ir­di­lər. Bu ni­f­rə­tin sə­bə­bi­ni isə məh­kə­mə­də müsəl­man icti­mai xa­di­mi, və­kil  Mu­s­ta­fa bəy Əli­bəy­ov de­tal­la­rı­na­dək da­nış­mış­dı.
Həl­le­dici şi­kay­ət
Onun söz­lə­ri­nə gö­rə, 1906-cı il­də bə­zi ta­nın­mış müsəl­man­lar Ba­kı­da "Hi­day­ət" cə­miyyə­ti­ni ya­ra­dıb­lar. Cə­miyyə­tin məq­sə­di qətl, pul əl­də et­mək məq­sə­di­lə in­san oğur­luğu və di­g­ər ci­nay­ət­lə­ri həy­a­ta ke­çi­rən­lə­rin tə­qib edil­mə­si idi. Onun rəh­bər­liy­in­də həm mülki şəx­slər, həm də ru­ha­ni­lər yer alır­dı. Mol­la Ru­hul­la Axun­dov da on­lar­dan bi­ri idi. Ba­kı qazisi Mir­mə­həm­məd Kə­rim Mircə­fər­za­də cə­miyyə­tin sə­d­ri se­çil­miş­di. "Hi­da-y­ət"in İda­rə Hey­ə­tin­də Hacı Zey­na­la­b­din Tağıy­e­vin ol­ma­sı, İsa bəy Mu­s­­ta­fa bəy Əli­bəy­o­vun isə əv­vəlcə qu­­ru­mun ka­ti­bi, so­nra­dan isə və­kil po­s­­tu­nu tut­ma­sı cə­miyyə­tin nüfu­zun­dan xə­bər ve­rir­di.
Mu­s­ta­fa bəy Əli­bəy­ov məh­kə­mə­də da­nı­şır­dı ki, "Hi­day­ət" cə­miyyə­ti­nin tə­sis olun­ma­sı rə­s­mi da­i­rə­lər tə­rə­fin­dən müsbət qar­şı­lan­mış­dı: "1903-1905-ci il­lər­də qətllər, ta­lan­lar, qan­lı qi­sas­lar o də­rəcə­də təhlü­kə­li həd­də çat­mış­dı ki, müsəl­man icti­­ma­iyyə­ti po­li­slə bir­lik­də bu hal­la­ra qar­şı müba­ri­zə apar­maq ha­q­da düşünməyə baş­la­mış­dı. Çünki bu və­ziyyət əha­li­nin mə­nə­vi və tə­sərrüfat ba­xı­mın­dan tam in­ti­zam­sız ha­la gəl­mə­si­nə yol açır­dı. Biz ya­ran­mış və­ziyyə­ti müza­ki­rə et­mək üçün mə­sci­də top­la­şır­dıq. Hər kə­sin səbir ka­sa­sı ar­tıq dol­muş­du. Nə­hay­ət, müsəl­man əha­li ara­sın­da­kı şər ele­men­t­lər­lə müba­ri­zə­nin apa­rıl­ma­sı üçün cə­miyyə­tin ya­ra­dıl­ma­sı qə­ra­rı­na gəl­dik. Ona ərəb di­lin­dən tərcümə­də "xi­­las" mə­na­sı ve­rən "Hi­day­ət" adı qo­y­ul­du. Cə­miyyət fə­a­liyyə­tə baş­lar-baş­la­maz ona qo­çu­la­rın əməl­lə­rin­dən çox­say­lı şi­kay­ət­lər gəl­məyə baş­la­dı. Ge­ne­ral-qu­ber­na­tor Fa­dey­e­vin si­ma­sın­da ad­mi­ni­s­t­ra­siya cə­miyyə­tin və­zi­fə və məq­səd­lə­ri­nə müs­bət ya­na­şır­dı. Müsəl­man­la­rın ci­nay­ət­lə­ri  ilə bağlı bütün şi­kay­ət­lər rəy ve­ril­mə­si üçün cə­miyyə­tə gön­də­­ri­lir­di. Fa­dey­ev bi­zim rəy­lə­ri­miz­lə he­sab­la­şır­dı".
M. Əli­bəy­ov məh­kə­mə­də­ki çı­xı­şın­da 1906-cı il noy­a­b­rın əv­vəl­lə­rin­də "Hi­day­ət" cə­miyyə­ti­nə Nov­xa­nı kən­di­nin bir qrup sa­ki­ni tə­rə­fin­dən də şi­kay­ət gəl­diy­i­ni bil­di­rib. On­lar "Hacı Mə­şə­di Hacı oğlun­dan xi­las olun­ma­la­rı­nı" is­təy­ir, qo­çu­nun kənd sa­kin­lə­ri­nə qar­şı ter­ror həy­a­ta ke­çir­diy­i­ni bil­di­rir­di­lər. Şi­kay­ət mək­tu­bun­da Hacı Mə­şə­di­nin çox­say­lı qətl­lər tö­rət­miş də­s­tə­nin ba­şın­da day­an­dığı qeyd olu­nur­du. Nov­xa­nılılar ey­ni məz­mun­lu şi­kay­ə­ti döv­lət qu­rum­la­rı­na, mə­sə­lən, Ba­kı ge­ne­ral-qu­ber­na­tor­luğu­na da gön­də­rib­mişlər.
Cə­miyyə­tin İda­rə Hey­ə­ti mə­sə­lə­nin araş­dı­rıl­ma­sı­nı Nov­xa­nı sa­kin­lə­ri­ni yax­şı ta­nıy­an Mol­la Ru­hul­la Axun­­do­va tap­şı­rır. Onun nov­xa­nı­lı­la­­rı yax­şı ta­nı­ma­sı bu kənd­də bağ evi­­nin ol­ma­sı ilə bağlı idi. Axun­do­vun araş­dır­ma­sı kəndlilə­rin şi­kay­ə­ti­nin əsas­lı ol­duğu­nu üzə çı­xa­rır və o, və­ziyyət­lə bağlı ət­ra­f­lı mə­ru­zə ha­zır­layır. Mə­ru­zə­ni müza­ki­rə edən "Hi­day­ət" cə­miyyə­ti Hacı Mə­şə­di Hacı oğlu­nun Qaf­qaz əra­zi­sin­dən çı­xa­rıl­ma­sı­na da­ir əri­zə ha­zır­lan­ma­sı qə­ra­rı­na gə­lir. M.Əli­bəy­o­vun söz­lə­ri­nə gö­rə, məhz bun­dan so­nra qo­çu­da Axun­do­va qar­şı ni­f­rət ya­ra­nır və o, Mol­la Ru­hul­la­nı öldürmək qə­ra­rı­na gə­lir. Əli­bəy­ov ifa­də­sin­də bil­di­rir­di ki, o vaxtdan də­fə­lər­lə na­mə­lum şəx­slər Mol­la Ru­hul­la Axun­do­vun ya­nı­na gə­lə­rək, Hacı Mə­şə­di Ha­cı oğlun­dan onun öldürülmə­si­nə da­ir tək­lif al­dıq­la­rı­nı, la­kin bun­dan im­ti­na et­dik­lə­ri­ni bil­di­rir­mişlər. Xu­da­ver­di ad­lı şa­hid­lər­dən bi­ri məh­kə­məyə ver­diyi ifa­də­də Axun­dun ölü­mü­nə gö­rə ona 300 rubl müka­fat vəd olun­duğu­nu eti­raf edib. Axun­du öl­dürmək­dən im­ti­na et­miş da­ha bir şa­­hid isə Hacı Mə­şə­di tə­rə­fin­dən pul oğur­luğun­da təq­sir­lən­di­ri­lə­rək həb­sə atı­lıb­mış.
Bir müddət so­nra "Hi­day­ət" cə­miyyə­ti­nin qə­ra­rı təy­i­na­tı üzrə gön­də­ril­sə də, nə­ticə əl­də olun­mur. So­n­ra­dan məh­kə­mə­də mə­lum olub ki, Hacı Mə­şə­di­nin rə­s­mi şəx­slə­rin ya­nın­da böyük nüfu­zu var imiş. Ba­kı qə­za­sı­nın rə­i­si La­za­rev məh­kə­mə­də Hacı Mə­şə­di­nin po­lis əmək­da­şı ol­duğu və ona xey­li kö­mək et­diy­i­ni bil­­di­rib. Ad­mi­ni­s­t­ra­siy­a­nın qə­ra­rı­na əsa­­sən, Hacı Mə­şə­diyə si­lah da ve­ri­lib­miş. La­ze­rev ötən dövr ər­zin­də Hacı Mə­şə­di­nin əməl­lə­rin­də pis heç nə gör­mə­dik­lə­ri­ni, hət­ta onun Xa­lıq ad­lı məş­hur ci­nay­ət­ka­rın ələ ke­çi­ril­mə­si­nə kö­mək­lik gö­s­tər­diy­i­ni də söy­ləy­ib: "Tə­əssüf ki, qul­dur şə­hər və mə­həl­lə nə­za­rət­çi­lə­ri­nin əlin­dən çı­xa­raq qa­ç­mağa na­il olub".
Pri­stav pol­kov­nik Pol­to­rat­ski də Hacı Mə­şə­di ha­q­da müsbət ifa­də ve­rib, onu "ci­nay­ət­kar­la­rın ax­ta­rı­şın­da po­­lis üçün qiy­mət­li kö­mək­çi" ad­lan­dı­rıb.
Pol­kov­nik-ley­te­nant Mar­tı­no­vun Ba­kı qra­do­na­çal­ni­ki təy­in olun­ma­sı ilə və­ziyyət dəy­i­şib. "Hi­day­ət" cə­miyyə­ti­nin müraci­ə­ti əsa­sın­da Hacı Mə­şə­di Hacı oğlu və qar­da­şı Əli­ba­ba 1909-cu ilin de­ka­b­rın­da həbs edi­lib­lər. 1911-ci iln yan­va­rın 23-də qə­­bul edil­miş qə­rar isə on­la­rın Ba­kı­da ya­şa­ma­la­rını qa­dağan edib. Nə­ticə­də, on­lar söz­üg­e­dən əra­ziyə da­xil ol­may­an Hökməli kən­din­də ya­şa­mağa baş­layıb­lar.
İs­tin­taq Mol­la Ru­hul­la Axun­do­vun sə­nəd­lə­ri ara­sın­da onun qra­do­na­çal­ni­kə yaz­dığı müraci­ə­tin qa­ra­la­ma va­ri­an­tı­nı tap­mış­dı. Ora­da Hacı Mə­şə­di­nin ci­nay­ət­kar əməl­lə­rin­dən bəhs olu­nur­du. Axund müraci­ə­ti­nin so­nun­da ya­zır­dı: "Si­zə bu ha­q­da mə­lu­mat ver­mək­lə, si­zi mə­sə­lə­ni araş­dır­mağa çağır­mı­ram. Çünki şa­hid­lər­dən heç bi­ri qor­xu­sun­dan heç nə da­nış­may­acaq. Yal­nız bir şeyi de­mək is­­təy­i­rəm ki, mə­nim on­dan və onun adam­la­rın­dan baş­qa düşmə­nim yox­dur. Mə­nim və ya öv­lad­la­rı­mın qət­lə ye­ti­ri­ləcək­lə­ri tə­q­dir­də, yal­nız onu gü­nah­kar say­ma­nı­zı xa­hiş edi­rəm. Ümid edi­rəm ki, mə­nə ina­na­caq­sı­nız". İs­tin­taq­çı­lar mək­tu­bun ori­ji­­na­lı­nı qra­do­na­çal­ni­kin dəf­tər­xa­na­sın­dan ta­pıb­lar.
Məh­kə­mə­də ci­nay­ət­ka­rı Ba­kı­nın ta­nın­mış və­kil­lə­ri - knyaz Ba­ra­tov, Ma­­ka­lin­ski, Le­on­to­viç və Klank mü­da­­fiə edir­di­lər. La­kin on­lar müttə­him­­lə­rin gü­nah­sız­lığı­nı sübu­ta ye­ti­rə bil­mə­di­lər. Nə­ticə­də, Hacı Mə­şə­di Ha­cı oğlu və üç əlal­tı­sı ba­rə­sin­də hər bi­­ri 20 il müddə­ti­nə sürgün qə­ra­rı çı­xa­rıl­dı.

In 1913, a series of trials that attracted public attention were held in Baku. One of them was the trial on the murder of the akhund of Haci Imamaali Mosque, Mullah Ruhulla Axundov. The mosque was located at the intersection of Mariinskaya and Karantinnaya Streets (now Rasul Rza and Hazi Aslanov Streets - editor). The akhund was killed on 16 January 1912 in his apartment at the time of prayer. At the time of the assassination, only his 14-year-old daughter Safura was in the house. During the preliminary investigation, she testified that half an hour before the murder, she saw two men enter the house. They were talking with the akhund. On hearing a gunshot, Safura ran into her father's room, where she found him on his knees. "May God punish you," these were the last words of Mullah Ruhulla Axundov.
Highly educated mulla
Mullah Ruhulla Axundov was a highly educated religious figure. He studied in various religious educational centres in Iran for nearly 20 years. He was against religious fanaticism and campaigned for enlightenment. In society, he gained fame as one of the most progressive members of the Muslim clergy. Always - whether in a mosque or at a meeting - he made speeches full of deep condemnation of fanatics, refuting the false interpretation of Islam spread by ignorant mullahs, and openly castigated religious prejudices and the dark side of Muslim life. Being a mullah, Ruhulla Axundov taught at Russian-Tatar schools in Baku. He campaigned for public education and emancipation of women.
Mullah Ruhulla Axundov frequently appeared on the pages of the Azerbaijani press, which was rare for the religious figures of that time. He translated Persian and Arabic books into Azerbaijani, published them with his little money and distributed them among the population. The akhund was known as an author and wrote the biography of Haci Zeynalabdin Tagiyev. This book was published in Baku in 1903.
His murder shocked everyone in Baku society, not just Muslims. The akhund's funeral was attended by more than 10,000 people. The coffin was followed by the mayor Martynov, police chief Nazanskiy, municipality head Rayevskiy, the Persian consul, teachers, intellectuals and members of charities headed by Tagiyev. The funeral procession stopped in front of the City Council (now Baku City Executive Authorities - editor). Here Baku provincial qadi Mirmammad Karim Mircafarzada performed a prayer and after that, a memorial service was held.  Ali Mardan bay Topcubasov spoke on behalf of the intelligentsia.
The case on the murder of Mullah Ruhulla Axundov was considered by the Military District Court which included judges from Tbilisi. The trial was held in Icarisahar. The newspapers wrote that the former Duma area (now Youth Square - editor) was full of people, and the gates were guarded by a reinforced mounted police unit.
The convoy that brought the accused to the courthouse and guarded them during the trial was reinforced too.
The precautions were understandable - the man in the dock was the well-known qocu and resident of Novxani, Haci Mashadi Haci oglu, with his henchmen. People who testified at the preliminary investigation and then acted as witnesses at the trial said that he hated the religious figure. The famous Muslim public figure and barrister (lawyer - editor), Mustafa bay Alibayov, told the court about the reasons for this hatred in detail.
The complaint, which became fatal
According to him, in 1906, a number of prominent Muslims established in Baku the Hidayat society, which aimed to pursue criminals who committed murders, kidnappings for ransom, etc. The board of the society included both civilians and religious leaders, including Mullah Ruhulla Axundov. The chairman of the society was the Baku provincial qadi Mirmammad Karim Mircafarzada. Hidayat's authority is demonstrated by the fact that its board included Haci Zeynalabdin Tagiyev, while Isa bay Mustafa bay Alibayov, who was secretary, became an attorney for the society. Mustafa bay Alibayov told the court that the establishment of the Hidayat society was welcomed by official circles: "In 1903-1905, murders, robberies and vendetta took on such alarming proportions that the Muslim community had quite a natural idea to take part in the fight against this evil along with the police. The Muslim community knew all the thugs, but no one dared to deal with them. This state of affairs led to the complete moral and economic disorientation of the population. We gathered in the mosque to discuss the situation.  Our patience was exhausted. It was decided to create a society to deal with the harmful elements of the Muslim population. We decided to name the new society Hidayat, which means "salvation" in Arabic. When the society started to operate, its board began to receive numerous complaints about qocus (gochu - editor). The administration represented by the governor general Faddeyev reacted positively to the objectives of the society. All complaints about the crimes of Muslims were sent to the society for conclusions. Faddeyev took our conclusions into account."
Addressing the court, Alibayov also said that in early November 1906, the board of the Hidayat society received a complaint from a group of Novxani villagers. They asked for protection "from the yoke of Haci Mashadi Haci oglu" who terrorized the local population. The statement said that he is the leader of a gang that has many murders on its conscience. It was noted that he was patronized by the district police officer and rural elder. Novxani residents had also sent similar complaints to government agencies, in particular the Baku governor-general.
The board of the society entrusted the investigation to Mullah Ruhulla Axundov, who was closely acquainted with residents of Novxani because he had a cottage there. His investigation confirmed that the villagers' complaint was well-founded. Axundov prepared a detailed report in this regard. After discussing it, the society made a decision to request Haci Mashadi Haci oglu's eviction from the Caucasus. From that moment, Alibayov told the court, the latter hated the religious leader and decided to kill the akhund. According to Alibayov, Axundov was repeatedly visited by unknown people, who said that they had received a proposal from Haci Mashadi Haci oglu to kill him, but turned it down. In particular, a witness named Xudaverdi testified at the trial that the he was promised 300 roubles for the akhund's murder. Another witness was slandered by Haci Mashadi for refusing to kill Axundov, accused of theft of money and put in prison.
The resolution of the Hidayat society was submitted to the authorities, but was not considered. As it became known later in the court, Haci Mashadi Haci oglu enjoyed prestige among officials. The Baku district chief, Lazarev, testified at the trial that he was a police employee and rendered great services to the police. On orders from the administration, he was given a gun. The district police chief saw nothing wrong with him. In particular, Lazarev said, he helped to catch a well-known criminal named Xaliq. "Unfortunately, the robber escaped from the police." Police Lt-Col Poltoratskiy also positively characterized him, calling the bandit "a valuable assistant to the police and detectives".
The situation changed with the appointment of Colonel Martynov as Baku mayor. At the request of the Hidayat society, Haci Mashadi Haci oglu and his brother Ali Baba were arrested and jailed in December 1909. By a decision of 23 January 1911, the brothers were forbidden to stay within the limits of the Baku city government. Therefore, they chose the village of Goymali, which was not part of the city government, as their place of residence.
Among the papers of Mullah Ruhulla Axundov, the investigation found a draft of his appeal to the mayor. It talked about the criminal activities of Haci Mashadi Haci oglu. At the end of the petition, the akhund writes: "Having brought it to your attention, I do not want to bother you about the investigation of these cases because none of the witnesses will tell anything out of fear. I just want to state to you that except for him and his people, I do not have a single enemy, and if I or my children are murdered, please consider only him to be the culprit. I hope you believe me." The original letter was discovered by the investigator in the mayor's office.
The bandit was defended at the trial by well-known Baku lawyers Prince Baratov, Makalinskiy, Leontovich and Klank. They failed to convince the court of their client's innocence. Haci Mashadi Haci oglu and each of his three accomplices were sentenced to 20 years' penal servitude.