Amma total dinləmələrin növbəti "kulisarxası" siyasi sövdələşmə ilə bitəcəyi istisna deyil
ABŞ xüsu­si xid­mət or­qan­la­rı­nın sa­biq əmək­da­şı  Ed­vard Sno­u­de­nin if­şa­e­dici ma­te­ri­al­la­rı bey­nəl­xalq müna­si­bət­lər si­s­te­min­də eti­ba­ra əsas­la­nan müna­si­bət­lə­rə xə­ləl gə­ti­rib. Uzun il­­lər ər­zin­də milyon­lar­la in­sa­nın te­le­fon da­nı­şıq­la­rı və elek­tron mək­tub­la­rı­nın iz­lə­nil­diyi mə­lum olub. On­la­rın ara­sın­da 35 öl­kə­nin li­der­lə­ri də var. Bu qal­ma­qal Va­şinq­to­nun imici­nə cid­di zər­bə vu­rub. Hal­bu­ki in­diy­ə­dək ABŞ li­be­ral-de­mo­krat dəy­ər­lə­rin, in­san haq­la­rı­nın qo­run­ma­sı sa­hə­sin­də əsas ro­la ma­lik öl­kə sayı­lır­dı.
Qal­ma­qal­da Va­şinq­to­nu ən pis və­­ziyyət­də qoy­an mə­qam da­nı­şıq­la­rı din­lə­ni­lən şəx­slər ara­sın­da Aİ-yə üzv olan bütün döv­lət rəh­bər­lə­ri­nin, hə­m­çi­nin ək­sər bey­nəl­xalq (hət­ta BMT də da­xil ol­maq­la) və re­g­i­o­nal təş­­ki­lat li­der­lə­ri­nin də ad­la­rı­na rast gə­lin­mə­si­dir.
İnan, am­ma eh­tiy­a­tı əl­dən ver­mə?!
Əv­vəlcə Va­şinq­ton bu ha­q­da or­taya çıx­mış id­di­a­la­rı bir­mə­na­lı şə­kil­də rədd edir­di. La­kin so­nra­dan o, bütün mə­su­liyyə­ti Mil­li Təhlükə­siz­lik Ag­en­t­liy­i­nin (MTA) üzə­ri­nə yı­xa­raq, ha­mı­nı, guya, qu­ru­mun bu işi öz­ba­şı­na gördüyünə inan­dır­mağa ça­lış­dı. Am­ma sa­biq və ha­zır­kı kəş­fiyyat əmək­daş­la­rı­nın hər şey­in ar­xa­sın­da Ame­ri­ka hö­ku­mə­ti­nin dur­duğu­nu söy­lə­mə­sin­dən so­nra əsl hə­qi­qə­ti giz­lət­mək mümkün ol­ma­dı. Nə­ticə­də, Va­şinq­ton gü­na­hı­nı eti­raf edə­rək, ba­rış­dı­rıcı ad­dım­lar at­mağa baş­la­dı. Ba­rak Oba­ma mən­zil-qə­ra­r­g­ah­la­rı Va­şinq­ton­da yer­lə­şən BVF və DB-nin te­le­fonları haqqında gö­s­tə­riş ver­di. BMT-nin Nyu-York­da­kı mən­zil-qə­ra­rg­a­hı­nın da dinlənilmə-sinə məhdudiyyət­lər qoy­ul­du. Oba­ma Ame­ri­ka xüsu­si xid­mət or­qan­la­rı­nın öl­kə­nin müttə­fi­qi olan döv­lət baş­çı­la­rı­nın te­le­fon da­nı­şıq­la­rı­nın din­­lə­nil­mə­si­ni qa­dağan edən sə­rəncam im­za­la­mağa ha­zır ol­duğu­nu bil­dir­mək­lə baş ve­rən­lər­dən hid­dət­lən­miş Av­ro­pa li­der­lə­ri­ni sa­kit­ləş­dir­məyə də ça­lış­dı.
Am­ma bütün bun­lar Aİ-ni qa­ne et­mir. Qu­rum ABŞ-dan qar­şı­lıq­lı ca­sus­luğa tam son qoy­ul­ma­sı­na da­ir ra­zı­laş­ma im­za­la­nıl­ma­sı­nı tə­ləb edir. Av­ro­pa Par­la­men­ti in­for­ma­siya mü­ba­­di­lə­si və ödə­mə­lər üzrə bey­nəl­xalq bank si­s­te­mi ha­q­da müqa­vi­lə­nin de­non­sa­siy­a­sı­na  da­ir qət­na­mə qə­­bul edib. Bu ra­zı­laş­ma Av­ro­pa­nın bank mə­lu­mat­la­rı­nı əl­də et­mək im­ka­nı ve­rir­di. Qə­bul edil­miş qət­na­mə­­nin icra­sı mütləq ol­ma­sa da, o, siy­a­si si­qnal sayı­la bi­lər.
ABŞ-ın əməl­lə­ri­nə ən cid­di eti­raz edən­lər­dən bi­ri son il­lər­də bü­tün ümum-Avro­pa mə­sə­lə­lə­rin­də rə­yi həl­le­dici rol oy­nay­an Al­ma­niya kan­s­le­ri Ang­e­la Mer­kel­dir. Ba­rak Oba­­maya zə­ng vu­ran Mer­kel do­stla­rın bir-bi­ri­ni iz­lə­mə­si­nin qə­ti şə­kil­də yol­ve­ril­məz ol­duğu­nu bil­di­rib. Bu­nun­la ki­fay­ət­lən­məy­ən kan­s­ler Bra­zi­liya pre­zi­den­ti Dil­ma Ru­se­f­lə bir­lik­də BMT-yə müraci­ət də edib. On­lar qu­rum­dan elek­tron kom­mu­ni­ka­siy­a­la­rın müda­fi­ə­si­nə da­ir qət­na­mə­nin qə­bu­lu­nu is­təy­ir­lər. Bra­zi­liya öl­kə­də fə­a­liyyət gö­s­tə­rən in­ter­net şir­kət­lə­ri­nin üzə­ri­nə ser­ver­lə­ri­ni məhz Bra­zi­liya əra­zi­sin­də yer­ləş­dir­mək öh­də­liyi qoy­acaq ye­ni qa­nu­nun qə­bu­lu­na da ha­zır­la­şır.
"Mə­lu­mat­lı­dır­sa, de­mək, si­lah­lı­dır"
Din­lə­mə və iz­lə­məyə olan hə­vəs elə bə­şə­riyyə­tin ta­ri­xi qə­dər qə­dim­dir. İn­di tex­no­lo­g­iy­a­la­rın son də­rəcə in­kişaf et­mə­si ilə o, da­ha da ar­tıb. Be­­lə bir ifa­də var: "Mə­lu­mat­lı­dır­sa, de­mək, si­lah­lı­dır". Müa­sir dünya­da in­for­ma­siy­a­la­rın top­la­nıl­ma­sın­da əsas ro­lu məhz elek­tron və vir­tu­al kom­mu­ni­ka­siya şə­bə­kə­lə­ri, hə­m­çi­nin mo­bil ra­bi­tə oy­nayır. Məhz in­for­ma­siya pa­ra­diq­ma­sı­nın pey­da ol­ma­sı XX əs­rin so­nu, XXI əs­rin əv­vəl­lə­ri­nin ye­ni ge­o­siy­a­si re­al­lığı­na çe­v­ri­lib. İn­for­ma­siya pa­ra­diq­ma­sı dünya siy­a­sə­tin­də qlo­bal qüvvə­lər ba­lan­sı­na fər­q­li in­ter­p­re­ta­siya ve­rir. Ona əsa­sən, dünya­da ge­o­siy­a­si tə­kamülün və bey­nəl­xalq müna­si­bət­lər si­s­te­mi­nin müa­sir mər­hə­lə­sin­də həl­le­dici amil in­for­ma­siy­a­dır. Baş­qa söz­lə, dünya üzə­rin­də hök­mran­lığa apa­ran yol in­for­ma­siya kom­mu­ni­ka­siy­a­la­rı, o cümlə­dən ra­bi­tə va­si­tə­lə­ri üzə­rin­də to­tal nə­za­rət­dən ke­çir. Bu kon­tek­s­də "Microsoft" və "Apple" şir­kət­lə­ri­nin ABŞ xüsu­si xid­mət or­qan­­la­rı ilə sıx əmək­daş­lığı heç də tə­­sadüf ki­mi görünmür. Ey­ni söz­lə­ri MTA-nın "Yahoo" və "Google" ax­ta­rış si­s­tem­lə­ri­nin bütün dünya üzrə mə­lu­mat­lar mər­kə­zi­ni əla­qə­lən­di­rən kom­mu­ni­ka­siya şə­bə­kə­si­nə gir­mə­si ha­q­da da söy­lə­mək olar. Bu, ona yüz milyon­lar­la is­ti­fa­də­çi ha­q­da mə­lu­mat top­la­maq im­ka­nı ve­rib. Ax­ta­rış si­s­tem­lə­ri­nin nümay­ən­də­lə­ri MTA-nın bu­nu öz­ba­şı­na et­diy­i­ni söy­lə­sə­lər də, müttə­fiq­lər, çə­tin ki, bu­na inan­sın.
ABŞ-ın if­şa olun­muş əməl­lə­rin­dən hid­dət­lən­miş öl­kə li­der­lə­ri­nin sərt, bə­zən isə qəd­dar siy­a­si re­a­liz­min prin­sip­lə­rin­dən xə­bər­siz sa­də­lövhlər ol­duğu­nu düşünmək ol­maz. On­la­rın müttə­fiq­lər ara­sın­da bu cür əməl­lə­rin yol­ve­ril­məz­liyi ha­q­da dü­şüncə­lə­ri­nə gə­lincə, ame­ri­ka­lı ge­o­siy­a­sət­çi N.Spayk­me­nin "Ame­ri­ka­nın dünya siy­a­sə­tin­də­ki stra­te­g­iy­a­sı: Bir­ləş­miş Ştat­lar və qüvvə­lər ba­lan­sı" ki­ta­bın­da­kı fi­kir­lə­ri­nə nə­zər sal­maq ki­fay­ət­dir. O, hə­lə 1942-ci il­də ya­zıl­mış ki­ta­b­da dey­ir: "ABŞ müba­ri­zə­ni nə­in­ki düşmən­lə­ri, hət­ta müt­tə­fiq­lə­ri üzə­rin­də də qə­lə­bə qa­za­na­na­dək da­vam et­dir­mə­li­dir". Yə­ni Spayk­men, hət­ta müttə­fiq­lər ara­sın­da da, da­im rə­qa­bət və müba­ri­zə­nin get­diy­i­ni id­dia edir. Baş­qa söz­lə, müt­­tə­fiq müna­si­bət­lə­ri heç də tam eti­ba­rı nə­zər­də tut­mur. Ye­ri gəl­miş­kən, ey­ni möv­qe­ni Va­şinq­to­nu mü­da­­fiə edən Böyük Bri­ta­niy­a­nın Baş na­zi­ri De­vid Ke­me­ron da or­taya qo­y­ub. Onun fi­k­rincə, ABŞ və Bri­ta­ni­ya müttə­fiq­lə­ri­ni ter­ror­la müba­ri­zə məq­­sə­di­lə din­ləy­ib.
Han­sı əsas­la?!
Va­şinq­to­nun av­ro­pa­lı müttə­fiq­lə­ri­nə, xüsu­si­lə Al­ma­niy­aya qar­şı  inam­sız­lığı­nın sə­bəb­lə­ri­nin ol­duğu da qeyd edil­mə­li­dir. Ağ Ev Ber­lin­lə Mos­k­va­nın "ku­li­sar­xa­sı" "dil­xoş­luq"ları­na" hər za­man şübhə ilə ya­na­şıb. Üstə­lik, o, Ni­ko­la Sar­ko­zi­nin dövründə Fran­sa­nın da bu oy­un­la­ra qo­şul­duğu­nu düşünürdü.
Bun­dan baş­qa, A.Mer­ke­lin Li­viy­a­da Müəmmar Qəd­da­fi re­ji­mi­nə qar­şı sərt təd­bir­lə­rin görülmə­si­nə cid­di müqa­vi­mət gö­s­tər­mə­si də ABŞ-ın diq­qə­tin­dən yayın­mayıb. Şübhə­siz, Ber­li­nin bu cür ad­dım­la­rı Va­şinq­to­nun na­ra­hat­lığı­nı da­ha da ar­tı­rıb və nə­ticə­də, bu öl­kə rəh­bər­liy­i­nin iz­lə­nil­mə­si pro­se­si da­ha ge­niş vüsət alıb. Üstə­lik, İkinci Dünya müha­ri­bə­sin­dən so­nra Av­ro­pa­nın iq­ti­sa­di cə­hət­dən dir­çəl­mə­sin­də əvəz­siz rol oy­na­maq­la ya­na­şı, həm də ümum-Avro­pa təhlükə­siz­lik si­s­te­mi­nin əsa­sı­nı qoy­ub, bu gü­nə­dək onun qa­ran­tı ki­mi çı­xış edib. Be­lə olan tə­q­­dir­də, əl­bət­tə ki, bu cür oy­un­lar Ame­ri­ka­nın ürəy­incə dey­il. Ola bil­sin, Va­şinq­ton Av­ro­pa qar­şı­sın­da­kı əvəz­siz xid­mət­lə­ri­nə gö­rə, özünü Aİ li­der­lə­ri­nin te­le­fon da­nı­şıq­la­rı­nı din­lə­mək­də haq­lı sayır. Am­ma bu, sa­dəcə eh­ti­mal­dır. Də­qiq olan bir mə­qam­dır - bütün müttə­fiq müna­si­bət­lə­rin­də bir­mə­na­lı ola­raq do­mi­nat­lığın özündə ol­ma­sı­na üstünlük ve­rən Va­şinq­ton heç za­man Av­ro­pa İt­ti­fa­qı­nı bə­ra­bərhüquq­lu, mükəm­məl siy­a­si subyekt say­mayıb. ABŞ Aİ-ni iq­ti­sa­di nə­hə­ng saya bi­lər, am­ma siy­a­si mə­na­da Av­ro­pa Va­şinq­to­nun gözündə cırt­dan­dır. Ma­raq­lı­dır ki, bu və­ziyyət­də Va­şinq­ton yal­nız müda­fiə möv­qeyi tut­mur. Mə­­sə­lən, Kon­qre­sin Nümay­ən­də­lər Pa­la­ta­sı­nın kəş­fiyyat ko­mi­tə­sin­də çı­xış edən mil­li kəş­fiyya­tın di­rek­to­ru C.Klep­per av­ro­pa­lı həm­kar­la­rı­nın da öz növ­bə­lə­rin­də ABŞ hö­ku­mə­ti   ha­q­­da mə­lu­mat yığdıq­la­rı­nı eh­ti­mal edib. MTA-nın di­rek­to­ru K.Alek­san­de­­rin çı­xı­şı­nı isə əsl şok say­maq olar. O, əs­lin­də, in­for­ma­siy­a­la­rın Av­­ro­pa kəş­fiyyat xid­mət­lə­ri tə­rə­fin­dən top­la­nıl­dığı­nı və son­da top­la­nıl­mış mə­­lu­mat­la­rın ABŞ-la pay­la­şıl­dığı­nı bil­di­rib. Bir söz­lə, iki kəş­fiyyat xid­mə­ti rəh­bər­lə­ri­nin söz­lə­rin­dən be­lə çı­xıb ki, dünya­da bu­na im­ka­nı olan və tən­bəl­lik et­məy­ən hər bir döv­lət kim­lə­ri isə iz­ləy­ir, on­la­rın da­nı­şıq­la­rı­nı din­ləy­ir. Sa­dəcə, bu­nu da­ha uğur­la həy­a­ta ke­çi­rən Ame­ri­kaya hə­səd apa­rı­lır.
Bə­zi Qərb ana­li­tik­lə­ri­nin fi­kir­lə­ri də ki­fay­ət qə­dər ma­raq­lı­dır. On­lar he­sab edir­lər ki, ha­zır­da ya­ran­mış və­ziyyət­dən is­ti­fa­də et­məyə ça­lı­şan ay­rı-ay­rı Av­ro­pa öl­kə­lə­ri ABŞ-ın ca­sus­luq sa­hə­sin­də­ki fə­a­liyyə­ti­nə "so­xu­la­raq", on­dan bəh­rə­lən­məyə ça­­lı­şır. Mə­sə­lən, NATO-nun Av­ro­pa­dan olan üzvlə­ri ha­zır­da beş ing­i­li­s­dil­li öl­kə - ABŞ, İng­il­tə­rə, Ka­na­da, Av­stra­liya və Ye­ni Ze­lan­diy­a­nın yer al­dığı, "beş göz" ad­lan­dı­rı­lan dar kəş­­fiyyat da­i­rə­si­nə da­xil ol­mağa ça­lı­şır­lar. Bu qru­pun pak­tı­na gö­rə, onun iş­­ti­rak­çı­la­rı bir-bir­lə­ri­nə qar­şı ca­sus­luq fə­a­liyyə­ti həy­a­ta ke­çir­mir və "ən cid­di sir­lə­ri" be­lə, bir-bi­ri ilə bölü­şürlər.
Bu­nun­la ya­na­şı, Ame­ri­ka­nın "Google" və ya "Yahoo" ki­mi şir­kət­lə­rin­dən Av­ro­pa qa­nun­la­rı­na ta­be ol­ma­la­rı­nı tə­ləb et­məyə ha­zır­la­şır­lar. On­lar əks tə­q­dir­də, bu qu­rum­la­ra külli mi­q­dar­da cə­ri­mə­lər tət­biq et­mək niyyə­tin­də­dir­lər. Odur ki, in­for­ma­siya mə­ka­nın­da to­tal din­lə­mə­lər və iz­lə­mə­lər­lə bağlı bey­nəl­xalq qal­ma­qa­lın növ­bə­ti "ku­li­sar­xa­sı" si­y­a­si söv­də­ləş­mə ilə bi­təcəyi və ya­vaş-ya­vaş "unu­du­lacağı" is­tis­na dey­il.

ТУЧИ НАД АТМОСФЕРОЙ ДОВЕРИЯ СГУЩАЮТСЯ
Разоблачительные материалы бывшего сотрудника двух спецслужб США Эдварда Сноудена стали причиной сбоя доверительных отношений в системе международных отношений.
Оказалось, что в течение долгих лет велись тотальная прослушка телефонных разговоров и слежка за электронной перепиской и данными миллионов людей, в том числе лидеров 35 стран. Скандал серьезно ударил по имиджу Вашингтона, позиционирующего США как страну, играющую роль первой скрипки в вопросе отстаивания либерально-демократических ценностей и естественных прав человека на мировой арене.
Но самым удручающим моментом в этом скандале для Вашингтона стало то, что в списке прослушиваемых оказались имена всех глав государств - членов Европейского союза (ЕС), а также большинства международных (даже ООН) и региональных организаций.
Доверяй, но проверяй?
Сначала Вашингтон наотрез отказывался признать неприглядный факт. Потом была предпринята попытка свалить вину на Агентство национальной безопасности (АНБ), якобы занимавшееся самодеятельностью. Но так как бывшие и действующие сотрудники разведки открыто указали на американские власти, шила в мешке утаить не удалось. В итоге Вашингтон, признав все-таки свою вину, сделал несколько примирительных шагов. Барак Обама распорядился прекратить прослушку телефонов МВФ и ВБ, штаб-квартиры которых расположены в Вашингтоне. В то же время были внесены ограничения на слежку за штаб-квартирой ООН в Нью-Йорке. Он также выразил готовность подписать распоряжения о запрете американским спецслужбам вести слежку за лидерами государств - союзников США в расчете успокоить европейских партнеров, возмущенных действиями американской разведки.
Однако в ЕС таким вариантом недовольны и требуют от США заключить соглашение о полном прекращении взаимного шпионажа. Европарламент принял резолюцию о денонсации договора о международной банковской системе обмена информацией и совершении платежей, который дает США возможность доступа к банковским данным европейцев. Хотя резолюция и не носит обязательного характера, она все-таки является политическим сигналом. Наибольшее негодование действия США вызвали у канцлера Германии Ангелы Меркель, чье мнение в последние годы стало доминирующим практически во всех общеевропейских делах. Позвонив Б.Обаме, она, по ее утверждению, ясно дала понять президенту США, что слежка за друзьями совершенно неприемлема. Не довольствуясь этой отповедью, А.Меркель в тандеме с президентом Бразилии Дильмой Русеф обратилась в ООН с предложением о принятии резолюции по защите электронных коммуникаций. Бразилия также намерена принять новый закон, обязывающий интернет-компании, работающие на бразильском рынке, разместить свои серверы именно на территории этой страны.
"Информирован - значит вооружен"
Соблазн к прослушке и слежке так же стар, как и история самого человечества, и по мере технологического развития все больше возрастал. Существует выражение "Информирован - значит вооружен". В современном мире в процессе сбора информации ключевую роль играют именно электронные и виртуальные коммуникационные сети, в том числе и мобильная связь. Именно возникновение информационной парадигмы стало новой геополитической реальностью конца ХХ - начала ХХI века, сложившейся в результате информационной революции. Информационная парадигма предлагает иную интерпретацию природы глобального баланса сил в мировой политике. Согласно ей решающим фактором современной фазы геополитической эволюции мира и системы международных отношений становится информация. Иными словами, путь к мировому господству проходит через тотальный контроль над информационными коммуникациями, в том числе средствами связи. В данном контексте тесное сотрудничество компаний Microsoft и Apple со спецслужбами США вовсе не выглядит случайным совпадением. То же самое можно сказать о тайном проникновении АНБ в коммуникационные сети, связывающие центры данных поисковых систем компаний Yahoo и Google по всему миру, что позволяло собирать информацию по своему усмотрению с сотен миллионов пользовательских счетов. И хотя представители последних заявили о самодеятельности АНБ, вряд ли союзники в это поверили.
Не думается, что лидеры стран, негодующие по поводу получивших огласку действий США, являются наивными романтиками, которым неведомы принципы жесткого, а зачастую и жестокого политического реализма. А что касается их возмущения по поводу недопустимости подобного между союзниками, достаточно обратиться к позиции американского геополитика Н.Спайкмена, изложенной в книге "Стратегия Америки в мировой политике: Соединенные Штаты и баланс сил", написанной еще в 1942 году: "США должны продолжать борьбу до тех пор, пока не победят не только врагов, но и союзников". То есть, по утверждению Н.Спайкмена, постоянная конкуренция и борьба идут даже между союзниками. И союзнические отношения вовсе не подразумевают полного доверия. Кстати, такая же позиция была в заявлении премьер-министра Великобритании Д.Кэмерона, выступившего в защиту Вашингтона. По его словам, США и Великобритания прослушивали своих союзников в целях борьбы с терроризмом.
На каком основании?!
Следует также отметить, что недоверие Вашингтона к своим европейским союзникам, особенно к Германии, имеет под собой почву. Белый дом всегда с подозрением относился к закулисным заигрываниям Берлина с Россией, подключающей к этой игре и Францию во времена президентства Николя Саркози.
К тому же упорное сопротивление А.Меркель принятию радикальных мер против режима Муамара Каддафи в Ливии не осталось незамеченным для США. Вряд ли такие шаги Берлина не могли не насторожить Вашингтон, который и интенсифицировал процесс прослушки. Тем более что США, которые не только сыграли незаменимую роль в экономическом возрождении Европы после второй мировой войны, но и стали основателями системы общеевропейской безопасности и ее гарантом по сей день, такие заигрывания были не по душе. Не исключено, что Вашингтон в зачет своих незаменимых заслуг перед Европой считает вполне оправданным контроль за телефонными разговорами лидеров стран ЕС. Впрочем, это только предположение. Но одно ясно точно: США, которые во всех союзнических взаимоотношениях исходят исключительно из принципа своей доминирующей роли, никогда не считали Евросоюз равноправным и полноценным политическим субъектом. Возможно, США и признают ЕС экономическим гигантом, но в политическом плане объединенная Европа воспринимается Вашингтоном как карлик. Примечательно, что в данной ситуации Вашингтон не занимает позицию глухой обороны. В частности, в своем выступлении в комитете по разведке Палаты представителей Конгресса директор национальной разведки страны Дж.Клэппер подчеркнул, что его европейские коллеги наверняка собирают информацию о властях США. Еще более шокирующим было выступление директора того самого скандального АНБ К.Александера, отметившего, что на самом деле информацию собирали европейские разведслужбы, а затем иногда делились ею с США. Словом, руководители двух разведслужб дали понять, что в мире прослушивают и следят все кому не лень и у кого есть на это возможности. Вот только завидуют Америке, которая делает это более успешно.
В данном контексте достойны внимания утверждения некоторых западных аналитиков. По их мнению, отдельные европейские страны, используя сложившуюся ситуацию, пытаются вклиниться в шпионскую деятельность США и пользоваться ее плодами. Так, европейские члены НАТО собираются предпринять попытку войти в узкий разведывательный круг, именуемый "Пять глаз", куда сегодня входят пять англоговорящих стран - США, Англия, Канада, Австралия и Новая Зеландия. Согласно пакту этой группы, ее участники не шпионят друг за другом и делятся "самыми сокровенными секретами".
В то же время есть ряд европейских стран, которые планируют потребовать от американских компаний, таких как Google или Yahoo, чтобы они подчинялись законам европейских стран во избежание ожидающих их огромных штрафов. Поэтому не исключено, что международный скандал по тотальной прослушке и слежке на информационном поле может превратиться в очередной закулисный политический торг и, к большому удовлетворению заинтересованных стран, его спустят на тормозах.