Amma total dinləmələrin növbəti "kulisarxası" siyasi sövdələşmə ilə bitəcəyi istisna deyil
ABŞ xüsu­si xid­mət or­qan­la­rı­nın sa­biq əmək­da­şı  Ed­vard Sno­u­de­nin if­şa­e­dici ma­te­ri­al­la­rı bey­nəl­xalq müna­si­bət­lər si­s­te­min­də eti­ba­ra əsas­la­nan müna­si­bət­lə­rə xə­ləl gə­ti­rib. Uzun il­­lər ər­zin­də milyon­lar­la in­sa­nın te­le­fon da­nı­şıq­la­rı və elek­tron mək­tub­la­rı­nın iz­lə­nil­diyi mə­lum olub. On­la­rın ara­sın­da 35 öl­kə­nin li­der­lə­ri də var. Bu qal­ma­qal Va­şinq­to­nun imici­nə cid­di zər­bə vu­rub. Hal­bu­ki in­diy­ə­dək ABŞ li­be­ral-de­mo­krat dəy­ər­lə­rin, in­san haq­la­rı­nın qo­run­ma­sı sa­hə­sin­də əsas ro­la ma­lik öl­kə sayı­lır­dı.
Qal­ma­qal­da Va­şinq­to­nu ən pis və­­ziyyət­də qoy­an mə­qam da­nı­şıq­la­rı din­lə­ni­lən şəx­slər ara­sın­da Aİ-yə üzv olan bütün döv­lət rəh­bər­lə­ri­nin, hə­m­çi­nin ək­sər bey­nəl­xalq (hət­ta BMT də da­xil ol­maq­la) və re­g­i­o­nal təş­­ki­lat li­der­lə­ri­nin də ad­la­rı­na rast gə­lin­mə­si­dir.
İnan, am­ma eh­tiy­a­tı əl­dən ver­mə?!
Əv­vəlcə Va­şinq­ton bu ha­q­da or­taya çıx­mış id­di­a­la­rı bir­mə­na­lı şə­kil­də rədd edir­di. La­kin so­nra­dan o, bütün mə­su­liyyə­ti Mil­li Təhlükə­siz­lik Ag­en­t­liy­i­nin (MTA) üzə­ri­nə yı­xa­raq, ha­mı­nı, guya, qu­ru­mun bu işi öz­ba­şı­na gördüyünə inan­dır­mağa ça­lış­dı. Am­ma sa­biq və ha­zır­kı kəş­fiyyat əmək­daş­la­rı­nın hər şey­in ar­xa­sın­da Ame­ri­ka hö­ku­mə­ti­nin dur­duğu­nu söy­lə­mə­sin­dən so­nra əsl hə­qi­qə­ti giz­lət­mək mümkün ol­ma­dı. Nə­ticə­də, Va­şinq­ton gü­na­hı­nı eti­raf edə­rək, ba­rış­dı­rıcı ad­dım­lar at­mağa baş­la­dı. Ba­rak Oba­ma mən­zil-qə­ra­r­g­ah­la­rı Va­şinq­ton­da yer­lə­şən BVF və DB-nin te­le­fonları haqqında gö­s­tə­riş ver­di. BMT-nin Nyu-York­da­kı mən­zil-qə­ra­rg­a­hı­nın da dinlənilmə-sinə məhdudiyyət­lər qoy­ul­du. Oba­ma Ame­ri­ka xüsu­si xid­mət or­qan­la­rı­nın öl­kə­nin müttə­fi­qi olan döv­lət baş­çı­la­rı­nın te­le­fon da­nı­şıq­la­rı­nın din­­lə­nil­mə­si­ni qa­dağan edən sə­rəncam im­za­la­mağa ha­zır ol­duğu­nu bil­dir­mək­lə baş ve­rən­lər­dən hid­dət­lən­miş Av­ro­pa li­der­lə­ri­ni sa­kit­ləş­dir­məyə də ça­lış­dı.
Am­ma bütün bun­lar Aİ-ni qa­ne et­mir. Qu­rum ABŞ-dan qar­şı­lıq­lı ca­sus­luğa tam son qoy­ul­ma­sı­na da­ir ra­zı­laş­ma im­za­la­nıl­ma­sı­nı tə­ləb edir. Av­ro­pa Par­la­men­ti in­for­ma­siya mü­ba­­di­lə­si və ödə­mə­lər üzrə bey­nəl­xalq bank si­s­te­mi ha­q­da müqa­vi­lə­nin de­non­sa­siy­a­sı­na  da­ir qət­na­mə qə­­bul edib. Bu ra­zı­laş­ma Av­ro­pa­nın bank mə­lu­mat­la­rı­nı əl­də et­mək im­ka­nı ve­rir­di. Qə­bul edil­miş qət­na­mə­­nin icra­sı mütləq ol­ma­sa da, o, siy­a­si si­qnal sayı­la bi­lər.
ABŞ-ın əməl­lə­ri­nə ən cid­di eti­raz edən­lər­dən bi­ri son il­lər­də bü­tün ümum-Avro­pa mə­sə­lə­lə­rin­də rə­yi həl­le­dici rol oy­nay­an Al­ma­niya kan­s­le­ri Ang­e­la Mer­kel­dir. Ba­rak Oba­­maya zə­ng vu­ran Mer­kel do­stla­rın bir-bi­ri­ni iz­lə­mə­si­nin qə­ti şə­kil­də yol­ve­ril­məz ol­duğu­nu bil­di­rib. Bu­nun­la ki­fay­ət­lən­məy­ən kan­s­ler Bra­zi­liya pre­zi­den­ti Dil­ma Ru­se­f­lə bir­lik­də BMT-yə müraci­ət də edib. On­lar qu­rum­dan elek­tron kom­mu­ni­ka­siy­a­la­rın müda­fi­ə­si­nə da­ir qət­na­mə­nin qə­bu­lu­nu is­təy­ir­lər. Bra­zi­liya öl­kə­də fə­a­liyyət gö­s­tə­rən in­ter­net şir­kət­lə­ri­nin üzə­ri­nə ser­ver­lə­ri­ni məhz Bra­zi­liya əra­zi­sin­də yer­ləş­dir­mək öh­də­liyi qoy­acaq ye­ni qa­nu­nun qə­bu­lu­na da ha­zır­la­şır.
"Mə­lu­mat­lı­dır­sa, de­mək, si­lah­lı­dır"
Din­lə­mə və iz­lə­məyə olan hə­vəs elə bə­şə­riyyə­tin ta­ri­xi qə­dər qə­dim­dir. İn­di tex­no­lo­g­iy­a­la­rın son də­rəcə in­kişaf et­mə­si ilə o, da­ha da ar­tıb. Be­­lə bir ifa­də var: "Mə­lu­mat­lı­dır­sa, de­mək, si­lah­lı­dır". Müa­sir dünya­da in­for­ma­siy­a­la­rın top­la­nıl­ma­sın­da əsas ro­lu məhz elek­tron və vir­tu­al kom­mu­ni­ka­siya şə­bə­kə­lə­ri, hə­m­çi­nin mo­bil ra­bi­tə oy­nayır. Məhz in­for­ma­siya pa­ra­diq­ma­sı­nın pey­da ol­ma­sı XX əs­rin so­nu, XXI əs­rin əv­vəl­lə­ri­nin ye­ni ge­o­siy­a­si re­al­lığı­na çe­v­ri­lib. İn­for­ma­siya pa­ra­diq­ma­sı dünya siy­a­sə­tin­də qlo­bal qüvvə­lər ba­lan­sı­na fər­q­li in­ter­p­re­ta­siya ve­rir. Ona əsa­sən, dünya­da ge­o­siy­a­si tə­kamülün və bey­nəl­xalq müna­si­bət­lər si­s­te­mi­nin müa­sir mər­hə­lə­sin­də həl­le­dici amil in­for­ma­siy­a­dır. Baş­qa söz­lə, dünya üzə­rin­də hök­mran­lığa apa­ran yol in­for­ma­siya kom­mu­ni­ka­siy­a­la­rı, o cümlə­dən ra­bi­tə va­si­tə­lə­ri üzə­rin­də to­tal nə­za­rət­dən ke­çir. Bu kon­tek­s­də "Microsoft" və "Apple" şir­kət­lə­ri­nin ABŞ xüsu­si xid­mət or­qan­­la­rı ilə sıx əmək­daş­lığı heç də tə­­sadüf ki­mi görünmür. Ey­ni söz­lə­ri MTA-nın "Yahoo" və "Google" ax­ta­rış si­s­tem­lə­ri­nin bütün dünya üzrə mə­lu­mat­lar mər­kə­zi­ni əla­qə­lən­di­rən kom­mu­ni­ka­siya şə­bə­kə­si­nə gir­mə­si ha­q­da da söy­lə­mək olar. Bu, ona yüz milyon­lar­la is­ti­fa­də­çi ha­q­da mə­lu­mat top­la­maq im­ka­nı ve­rib. Ax­ta­rış si­s­tem­lə­ri­nin nümay­ən­də­lə­ri MTA-nın bu­nu öz­ba­şı­na et­diy­i­ni söy­lə­sə­lər də, müttə­fiq­lər, çə­tin ki, bu­na inan­sın.
ABŞ-ın if­şa olun­muş əməl­lə­rin­dən hid­dət­lən­miş öl­kə li­der­lə­ri­nin sərt, bə­zən isə qəd­dar siy­a­si re­a­liz­min prin­sip­lə­rin­dən xə­bər­siz sa­də­lövhlər ol­duğu­nu düşünmək ol­maz. On­la­rın müttə­fiq­lər ara­sın­da bu cür əməl­lə­rin yol­ve­ril­məz­liyi ha­q­da dü­şüncə­lə­ri­nə gə­lincə, ame­ri­ka­lı ge­o­siy­a­sət­çi N.Spayk­me­nin "Ame­ri­ka­nın dünya siy­a­sə­tin­də­ki stra­te­g­iy­a­sı: Bir­ləş­miş Ştat­lar və qüvvə­lər ba­lan­sı" ki­ta­bın­da­kı fi­kir­lə­ri­nə nə­zər sal­maq ki­fay­ət­dir. O, hə­lə 1942-ci il­də ya­zıl­mış ki­ta­b­da dey­ir: "ABŞ müba­ri­zə­ni nə­in­ki düşmən­lə­ri, hət­ta müt­tə­fiq­lə­ri üzə­rin­də də qə­lə­bə qa­za­na­na­dək da­vam et­dir­mə­li­dir". Yə­ni Spayk­men, hət­ta müttə­fiq­lər ara­sın­da da, da­im rə­qa­bət və müba­ri­zə­nin get­diy­i­ni id­dia edir. Baş­qa söz­lə, müt­­tə­fiq müna­si­bət­lə­ri heç də tam eti­ba­rı nə­zər­də tut­mur. Ye­ri gəl­miş­kən, ey­ni möv­qe­ni Va­şinq­to­nu mü­da­­fiə edən Böyük Bri­ta­niy­a­nın Baş na­zi­ri De­vid Ke­me­ron da or­taya qo­y­ub. Onun fi­k­rincə, ABŞ və Bri­ta­ni­ya müttə­fiq­lə­ri­ni ter­ror­la müba­ri­zə məq­­sə­di­lə din­ləy­ib.
Han­sı əsas­la?!
Va­şinq­to­nun av­ro­pa­lı müttə­fiq­lə­ri­nə, xüsu­si­lə Al­ma­niy­aya qar­şı  inam­sız­lığı­nın sə­bəb­lə­ri­nin ol­duğu da qeyd edil­mə­li­dir. Ağ Ev Ber­lin­lə Mos­k­va­nın "ku­li­sar­xa­sı" "dil­xoş­luq"ları­na" hər za­man şübhə ilə ya­na­şıb. Üstə­lik, o, Ni­ko­la Sar­ko­zi­nin dövründə Fran­sa­nın da bu oy­un­la­ra qo­şul­duğu­nu düşünürdü.
Bun­dan baş­qa, A.Mer­ke­lin Li­viy­a­da Müəmmar Qəd­da­fi re­ji­mi­nə qar­şı sərt təd­bir­lə­rin görülmə­si­nə cid­di müqa­vi­mət gö­s­tər­mə­si də ABŞ-ın diq­qə­tin­dən yayın­mayıb. Şübhə­siz, Ber­li­nin bu cür ad­dım­la­rı Va­şinq­to­nun na­ra­hat­lığı­nı da­ha da ar­tı­rıb və nə­ticə­də, bu öl­kə rəh­bər­liy­i­nin iz­lə­nil­mə­si pro­se­si da­ha ge­niş vüsət alıb. Üstə­lik, İkinci Dünya müha­ri­bə­sin­dən so­nra Av­ro­pa­nın iq­ti­sa­di cə­hət­dən dir­çəl­mə­sin­də əvəz­siz rol oy­na­maq­la ya­na­şı, həm də ümum-Avro­pa təhlükə­siz­lik si­s­te­mi­nin əsa­sı­nı qoy­ub, bu gü­nə­dək onun qa­ran­tı ki­mi çı­xış edib. Be­lə olan tə­q­­dir­də, əl­bət­tə ki, bu cür oy­un­lar Ame­ri­ka­nın ürəy­incə dey­il. Ola bil­sin, Va­şinq­ton Av­ro­pa qar­şı­sın­da­kı əvəz­siz xid­mət­lə­ri­nə gö­rə, özünü Aİ li­der­lə­ri­nin te­le­fon da­nı­şıq­la­rı­nı din­lə­mək­də haq­lı sayır. Am­ma bu, sa­dəcə eh­ti­mal­dır. Də­qiq olan bir mə­qam­dır - bütün müttə­fiq müna­si­bət­lə­rin­də bir­mə­na­lı ola­raq do­mi­nat­lığın özündə ol­ma­sı­na üstünlük ve­rən Va­şinq­ton heç za­man Av­ro­pa İt­ti­fa­qı­nı bə­ra­bərhüquq­lu, mükəm­məl siy­a­si subyekt say­mayıb. ABŞ Aİ-ni iq­ti­sa­di nə­hə­ng saya bi­lər, am­ma siy­a­si mə­na­da Av­ro­pa Va­şinq­to­nun gözündə cırt­dan­dır. Ma­raq­lı­dır ki, bu və­ziyyət­də Va­şinq­ton yal­nız müda­fiə möv­qeyi tut­mur. Mə­­sə­lən, Kon­qre­sin Nümay­ən­də­lər Pa­la­ta­sı­nın kəş­fiyyat ko­mi­tə­sin­də çı­xış edən mil­li kəş­fiyya­tın di­rek­to­ru C.Klep­per av­ro­pa­lı həm­kar­la­rı­nın da öz növ­bə­lə­rin­də ABŞ hö­ku­mə­ti   ha­q­­da mə­lu­mat yığdıq­la­rı­nı eh­ti­mal edib. MTA-nın di­rek­to­ru K.Alek­san­de­­rin çı­xı­şı­nı isə əsl şok say­maq olar. O, əs­lin­də, in­for­ma­siy­a­la­rın Av­­ro­pa kəş­fiyyat xid­mət­lə­ri tə­rə­fin­dən top­la­nıl­dığı­nı və son­da top­la­nıl­mış mə­­lu­mat­la­rın ABŞ-la pay­la­şıl­dığı­nı bil­di­rib. Bir söz­lə, iki kəş­fiyyat xid­mə­ti rəh­bər­lə­ri­nin söz­lə­rin­dən be­lə çı­xıb ki, dünya­da bu­na im­ka­nı olan və tən­bəl­lik et­məy­ən hər bir döv­lət kim­lə­ri isə iz­ləy­ir, on­la­rın da­nı­şıq­la­rı­nı din­ləy­ir. Sa­dəcə, bu­nu da­ha uğur­la həy­a­ta ke­çi­rən Ame­ri­kaya hə­səd apa­rı­lır.
Bə­zi Qərb ana­li­tik­lə­ri­nin fi­kir­lə­ri də ki­fay­ət qə­dər ma­raq­lı­dır. On­lar he­sab edir­lər ki, ha­zır­da ya­ran­mış və­ziyyət­dən is­ti­fa­də et­məyə ça­lı­şan ay­rı-ay­rı Av­ro­pa öl­kə­lə­ri ABŞ-ın ca­sus­luq sa­hə­sin­də­ki fə­a­liyyə­ti­nə "so­xu­la­raq", on­dan bəh­rə­lən­məyə ça­­lı­şır. Mə­sə­lən, NATO-nun Av­ro­pa­dan olan üzvlə­ri ha­zır­da beş ing­i­li­s­dil­li öl­kə - ABŞ, İng­il­tə­rə, Ka­na­da, Av­stra­liya və Ye­ni Ze­lan­diy­a­nın yer al­dığı, "beş göz" ad­lan­dı­rı­lan dar kəş­­fiyyat da­i­rə­si­nə da­xil ol­mağa ça­lı­şır­lar. Bu qru­pun pak­tı­na gö­rə, onun iş­­ti­rak­çı­la­rı bir-bir­lə­ri­nə qar­şı ca­sus­luq fə­a­liyyə­ti həy­a­ta ke­çir­mir və "ən cid­di sir­lə­ri" be­lə, bir-bi­ri ilə bölü­şürlər.
Bu­nun­la ya­na­şı, Ame­ri­ka­nın "Google" və ya "Yahoo" ki­mi şir­kət­lə­rin­dən Av­ro­pa qa­nun­la­rı­na ta­be ol­ma­la­rı­nı tə­ləb et­məyə ha­zır­la­şır­lar. On­lar əks tə­q­dir­də, bu qu­rum­la­ra külli mi­q­dar­da cə­ri­mə­lər tət­biq et­mək niyyə­tin­də­dir­lər. Odur ki, in­for­ma­siya mə­ka­nın­da to­tal din­lə­mə­lər və iz­lə­mə­lər­lə bağlı bey­nəl­xalq qal­ma­qa­lın növ­bə­ti "ku­li­sar­xa­sı" si­y­a­si söv­də­ləş­mə ilə bi­təcəyi və ya­vaş-ya­vaş "unu­du­lacağı" is­tis­na dey­il.

CLOUDS ARE PILING UP OVER THE ATMOSPHERE OF TRUST
But it is not ruled out that a comprehensive wiretap will end with another behind-the-scenes political bargain
Author: Sahil ISKANDAROV, political analyst Baku
The exposing materials of Edward Snowden, who previously worked for two US secret services, have led to disruption of a trust-based relationship in international affairs.
It turned out that for many years telephone conversations have been comprehensively wiretapped and the electronic correspondence and data of millions of people, including the leaders of 35 countries, have been tracked. The row has dealt a powerful blow to the image of Washington, which has been presenting the United States as a country playing the role of a beacon of the liberal-democratic values and basic human rights around the world.
But the most aggravating point of this scandal for Washington is the fact that the list of the people whose communications were wiretapped included the leaders of all the European Union member states, as well as most international and regional organizations (even the United Nations).
Better safe than sorry?
First, Washington was bluntly declining to admit the unflattering fact. Then an attempt was made to lay the blame for it on the National Security Agency, which was allegedly acting on its own. But since the former and acting intelligence officers pointed the finger at the US authorities, it was impossible to "hide an awl in a sack". Ultimately, Washington, having admitted the blame, made several reconciliatory steps. President Barack Obama ordered to stop listening in to the phones of the Washington-based IMF and World Bank. Also, restrictions were imposed on tracking the UN headquarters in New York. He also expressed readiness to sign orders to ban tracking by the US secret service of the leaders of allied countries, in a bid to appease the European allies, which were frustrated by the actions of the US intelligence bodies.
But this option did not satisfy the EU and the U.S. was called upon to conclude an agreement on ending mutual espionage across the board.
The European Parliament passed a resolution on denunciation of the agreement on the international banking system regarding exchange of information and making payments, which grants the U.S. access to the banking data of the Europeans. Though this is not a binding resolution, it is a political signal nonetheless. The US actions have drawn the most ire from German Chancellor Angela Merkel, whose opinion has become a dominant one in recent years essentially in all European affairs. According to her, having phoned President Obama, she made it clear that tracking friends is absolutely unacceptable. In addition to this step, Merkel, in conjunction with Brazilian President Dilma Rousseff, appealed to the UN, offering passage of a resolution on the protection of electronic communications.
Brazil also intends to pass a new law that would oblige the Internet companies operating in the domestic market to have their servers on its soil.
"Informed means armed"
The temptation to wiretaps and tracking is as old as humanity itself and has increased as technological development progressed. There is an expression saying "informed means armed". In the present-day world, electronic and virtual communication networks, including cellular communication, play the key role in the process of collecting information. The very emergence of the information paradigm has become a new geopolitical reality of the late 20th and early 21st centuries, which has shaped up as a result of the information revolution. The information paradigm lays out a different interpretation of the nature of the global balance of power in world politics. According to that paradigm, information becomes the deciding factor in the contemporary phase of the world's geopolitical evolution and the system of international relations. In other words, the path to global dominance lies through absolute control over information communications, including the means of communication. In this context, close cooperation of the Microsoft and Apple companies with the US secret service does not appear to be a mere coincidence at all.
The same holds true for a secret infiltration of the National Security Agency into the communication networks, which connect the datacenters of the online search engines Yahoo and Google around the world, which allowed collecting information from hundreds of millions of user accounts. And though representatives of the latter cited the agency's acting on its own, the allies are unlikely to have believed that to be the case.
It is hard to believe that world leaders, who are indignant over the US actions which have gone public, are na?ve romantics who have no clue about the principles of bitter and at times even brutal political realism. As for their indignation over the unacceptability of this between allies, it would be enough to refer to the view of the expert in geopolitics Nicholas Spykman, expressed in the book "America's Strategy in World Politics: 'The United States and the Balance of Power'", which was written back in 1942. "The U.S. must wage the fight until it beats not only the enemies but also the allies". That is, according to Spykman, continuous rivalry and fight is waged even between the allies, and an allied relationship does not entail absolute trust.
The same stance was taken by British Prime Minister David Cameron, who has spoken out in support of Washington. According to Cameron, the U.S. and Britain were listening in to their allies as part of their effort to fight terrorism.
What are the grounds?!
It is also noteworthy that the lack of Washington's confidence in its European allies, particularly Germany, has grounds. The White House has always been somewhat suspicious of Berlin's behind-the-scenes advances toward Russia, which was also getting France involved in this game during the presidency of Nicolas Sarkozy. Moreover, the persistent opposition of Chancellor Merkel to taking tough action against the regime of Muammar Gaddafi in Libya did not go unnoticed by the U.S. Washington could not have been left unruffled by Berlin's steps, and it intensified the process of wiretapping. Moreover, such game-playing was unpleasant for the U.S., which not only played an indispensable role in Europe's economic revitalization after World War II, but also became the founder of the system of European security and has been its guarantor to this day. It is quite possible that in appreciation for its indispensable efforts, Washington deems tracking the phone conversations of the EU leaders as quite justified. Actually, this is just an assumption. But one thing is clear for sure: the U.S., which always takes as a basis the principle of its dominant role when it comes to allied relationships, has never considered the EU as a full-fledged and absolute political entity. The U.S. may recognize the EU as an economic giant, but in political terms the united Europe is deemed by Washington as a dwarf. It is remarkable that in this situation Washington is not focusing on deep defense. Namely, US Director of National Intelligence James Clapper told the House of Representatives intelligence committee that his European colleagues are probably collecting information about the US authorities. Even more shocking was the statement by the Director of the mentioned controversial National Security Agency Keith Alexander, who noted that, in fact, information was being collected by European intelligence bodies and then it was occasionally shared with the U.S.
In a nutshell, the chiefs of two intelligence services made it clear that wiretapping and tracking others is done by anyone in the world who can and has the capabilities to do so. But others are envious of America, which does it more successfully.
In this context, the conclusions of some Western analysts are worth referencing. They charge that certain European countries, having capitalized on the emerging situation, are trying to meddle in the US spying activity and reap the benefits from it. Thus, the European NATO members are planning an attempt to enter a close circle of intelligence called "Five eyes", which currently includes five English-speaking countries - USA, Britain, Canada, Australia and New Zealand. According to a pact of this group, its participants do not spy on each other and share "the innermost secrets".
At the same time, a number of European countries plan to demand that US companies such as Google or Yahoo abide by European laws to avoid the expected hefty fines they would face. Therefore, it is possible that the international row over the comprehensive wiretapping and tracking of information could turn into another behind-the-scenes political bargain, and it will be then soft-pedaled in great favor of the interested countries.