"Birgə İslam bankının mərkəzi ofisinin Bakıda yerləşməsi pis olmazdı"
Böh­ran və böh­ran­dan­so­n­­ra­kı müddət­də­ki şər­t­lər­də ma­liyyə ba­za­rı iş­ti­rak­çı­la­rı və on­la­rın müştə­ri ba­za­la­rı ara­sın­da qar­şı­lıq­lı eti­ma­dın zə­i­f­lə­mə­si baş ve­rir. Nə­ticə­də, ma­liyyə-bank si­s­te­mi­nin əmək­daş­lığı­nın də­rin­ləş­di­ril­mə­si­nin zə­ru­ri­liyi ya­ra­nır. Bu­nun­la bağlı ola­raq müxtə­lif öl­kə­lə­rin bank nümay­ən­də­lə­ri­nin vax­ta­şı­rı görüşlə­ri son də­rəcə önəm­li əhə­miyyə­tə  ma­lik­dir. Bu günlər­də Ba­kı­da ke­çi­ri­lən MDB-nin Ma­liyyə-Bank Şu­ra­sı tə­rə­fin­dən Azər­baycan Bey­nəl­xalq Ban­kı və MDB-nin İcra­iyyə Ko­mi­tə­si­nin də­s­təyi ilə MDB öl­kə­lə­ri­nin VI Ba­kı Bey­nəl­xalq Bank Kon­fran­sı za­ma­nı bu amil­lər növ­bə­ti də­fə sübut olun­du. De­mək la­zım­dır ki, təd­bir Azər­baycan Mər­kə­zi Ban­kı­nın yer­li ban­k­la­rın ka­pi­tal­laş­ma üzrə tə­ləb­lə­ri  50 mln ma­na­ta çat­dı­rıl­ma­sı­na da­ir möh­lə­tin ve­ril­mə­si ha­q­da qə­ra­rın elan olun­ma­sı və bu­nun ar­dın­dan bank icti­ma­iyyə­ti tə­rə­fin­dən fə­al şə­kil­də müza­ki­rə edil­mə­si müddə­tin­də baş ver­di. Azər­bayca­nın bank sek­to­run­da bu və­ziyyət, hə­m­çi­nin yu­xa­rı­da qeyd olu­nan fo­rum­da da müza­ki­rə ob­yek­ti olub.
"R+"a  müsa­hi­bə­sin­də MDB Ma­liyyə-Bank Şu­ra­sı­nın Ko­or­di­na­siya Şu­ra­sı­nın sə­d­ri Ana­to­li Ka­za­kov bu mə­sə­lə, eləcə də bank icti­ma­iyyə­ti üçün mühüm olan mə­qam­lar­la bağlı fi­kir­lə­ri­ni oxucu­la­rı­mız­la bölüşüb.
- Siz Azər­baycan­da bank sek­to­ru­nun və­ziyyə­ti­ni necə qiy­mət­lən­di­rir­si­niz, AMB-nin ban­k­la­rın ka­pi­tal­laş­ma üzrə mey­ar­la­rı ye­ri­nə ye­tir­mə müddə­ti­nin ar­tı­rıl­ma­sı­na da­ir qə­ra­rı nöq­teyi-nə­zə­rin­dən, ba­za­rın in­ki­şa­fı­na da­ir pro­q­noz­lar necə­dir?
- Azər­bayca­nın bank sek­to­ru son də­rəcə in­ki­şaf edib və MDB öl­kə­lə­ri ara­sın­da ən sa­bit sa­hə­lər­dən bi­ri­dir. Bu­nu böh­ran da ki­fa- y­ət qə­dər açıq gö­s­tər­di. La­kin ey­ni za­man­da bank si­s­te­mi çox sürət­lə in­ki­şaf edir, öz ak­tiv­lə­ri­ni ge­niş­lən­di­rir, tə­bii ki, ri­s­k­lər də ar­tır. Ona gö­rə də biz qa­nun­ve­rici­lik nöq­teyi-nə­zə­rin­dən də, si­s­te­min uni­­­fi­ka­siya olun­ma­sı­na ça­lı­şı­rıq. Dey­ək ki, Azər­bayca­nın da, Ru­siy­a­­nın da bank si­s­te­min­də prob­lem­li kre­dit­lə­rin payı­nın yüksək ol­ma­sı müşa­hi­də olu­nur. Di­g­ər tə­rəf­dən, yax­şı borc alan­lar uğrun­da böyük müba­ri­zə ge­dir. Bu­nu Uk­ray­na­da da müşa­hi­də et­mək olar.
Mər­kə­zi Ban­kın mi­ni­mum tə­lə­bi­nə gəl­dik­də isə qeyd et­mək is­tər­dim ki, təy­in olun­muş plan­ka yüksək­dir. Mə­sə­lən, Ru­siy­a­da hədd 6 mln dol­lar təy­in olu­nub və biz bu mə­sə­lə­lə­rə yum­şaq da­v­ra­nı­rıq. Biz bu cür kə­s­kin "bal­ta­la­mı­rıq", çünki bu tap­şı­rığın öh­də­sin­dən gəl­mək ban­k­lar üçün çox çə­tin­dir.
Mə­nim pro­qnoz­la­rı­ma gö­rə, Azər­baycan­da az da ol­sa, ban­k­la­rın sayı ye­nə də aza­lacaq. Nor­ma­ti­vi ye­­ri­nə ye­ti­rə bil­məy­ən ban­k­la­rın bir his­sə­si sa­tı­lacaq: görünür, xa­rici ka­pi­tal da­xil olacaq - Qər­bi və ya MDB. Mə­sə­lən, Ru­siya Kənd Tə­sərrüfa­tı Ban­kı ("Ros­sel­xoz­bank") bu və­ziyyət­dən is­ti­fa­də edə bi­lər­di.
La­kin ümu­mi­lik­də qeyd edim ki, Azər­baycan Mər­kə­zi Ban­kı­nın nə­za­rət fə­a­liyyə­ti­ni ol­duqca yük­sək ef­fek­t­li qiy­mət­lən­di­ri­rəm. Bu­nu Azər­baycan Bey­nəl­xalq Ban­kı ki­mi ban­k­la­rın na­iliyyət­lə­ri əsa­sın­da da müşa­hi­də et­mək olar.
- Siz MDB mə­ka­nın­da ödə­niş si­s­te­mi­nin ya­ra­dıl­ma­sı­na da­ir ma­raq­lı fi­kir ifa­də et­di­niz. Bu si­s­­te­min ya­ra­dıl­ma­sı han­sı məq­səd güdür?
- MDB mə­ka­nın­da "Ma­s­ter Card"a bən­zər bi­zə məx­sus ödə­niş si­s­te­mi la­zım­dır. La­kin hə­lə­lik be­lə bir si­s­te­min ya­ra­dıl­ma­sı­na na­il ol­maq ol­mur. Çünki bu ba­zar­da oy­un­­çu­lar, hə­qi­qə­tən, çox cid­di­dir­lər. Böh­ran­dan çıx­saq da, du­rğ­un­luq pro­­se­si hə­lə də da­vam edir. Özü­müzün da­xi­li MDB ba­za­rı­na gir­mə­liy­ik, biz­də olan in­te­q­ra­siya üs­tünlüklə­rin­dən is­ti­fa­də et­mə­liy­ik: qar­şı­lıq­lı ta­mam­lan­ma, şə­bə­kə­ləş­mə və iq­ti­sa­diyya­tı­mı­zın qar­şı­lıq­lı ası­lı­lığı.
Sirr dey­il ki, iq­ti­sa­diyya­tı­mız Qərb öl­kə­lə­ri­nin iq­ti­sa­diyya­tın­dan da­ha çox bir-bi­rin­dən ası­lı­dır. Da­xi­li ba­za­rı­mı­zı in­ki­şaf et­dir­məyə məcbu­ruq, baş­qa çı­xış yo­lu­muz yox­dur. Hə­m­çi­nin bank si­s­tem­lə­ri, is­­ti­q­raz və­rə­qə­lə­ri ba­za­rı, bir­ja­la­rın ya­xın­laş­ma­sı da zə­ru­ri­dir. Bütün is­ti­qa­mət­lər üzrə böyük per­spek­tiv­lər mö­vcud­dur. Öz ödə­niş si­s­te­mi­nin ya­ra­dıl­ma­sı is­tə­ni­lən böh­ran kol­li­ziy­a­la­rın­dan qo­run­mağa im­kan ve­rəcək, işə sa­bit­lik gə­ti­rəcək.
- Siz hər za­man İs­lam bank­çı­lığı­nın in­ki­şa­fı­nın fə­al tə­rəf­da­rı ol­mu­su­nuz. Bun­da­nəv­vəl­ki kon­fran­s­la­rın bi­rin­də hət­ta iş­çi qru­pu ya­ra­dıl­dı, bu­raya hə­min sa­hə ilə bağlı mütə­xəs­sis­lər də da­xil edil­di.  Bu gün hər han­sı bir prak­ti­ki nə­ticə­lər var­mı?
- İş­çi qru­pu ak­tiv fə­a­liyyə­ti­ni da­vam et­di­rir. İs­lam bank­çı­lığı Qa­za­xı­s­tan, Azər­baycan, Ta­ta­rı­s­tan­da pis uyğun­laş­mayıb. Lay­i­hə­lər çər­çi­və­sin­də ma­liyyə re­sur­sla­rı cəlb olu­nur, hər­çənd bu, hə­lə­lik böyük pul­lar dey­il. Biz Ru­siy­a­da İs­lam ban­kı­nın ya­ra­dıl­ma­sı ha­q­da düşü­nürdük, la­kin bu gün bu ad­dı­mı at­maq üçün bir sı­ra qa­nun­ve­rici pro­se­dur­lar bu­na im­kan ver­mir. Bu mə­sə­lə­ni öl­kə­nin yu­xa­rı rəh­bər­liyi ilə həll et­mək la­zım­dır. Bu bank təkcə Ru­siya ban­kı ol­may­acaq, MDB öl­kə­lə­ri­ni də əha­tə edəcək. Ərəb həm­kar­la­rı­mız ilə bi­rgə əmək­daş­lıq say­ə­sin­də ya­ra­dı­lacaq.  Hə­lə­lik biz öy­rə­ni­rik, Azər­baycan Bey­nəl­xalq Ban­kı və Qa­za­xı­s­tan ban­k­la­rı­nın təcrübə­si­ni iz­ləy­i­rik, bun­dan so­nra hə­min təcrübə­ni özü­müzdə tət­biq et­mək niyyə­tin­dəy­ik.
Əmi­nəmki, İs­lambank­çı­lığı­nınirə­li­lə­mə­si­nidə­s­tək­lə­məkzə­ru­ri­dir, qa­nun­ve­rici­liyə dəy­i­şik­lik­ləret­məksondə­rəcə vaci­dir. "Uzun pul­lar" (iq­ti­sa­diyyat­da is­ti­fa­də olu­nan ifa­də, məs:, uzunmüddət­li in­ve­s­ti­siya - red.) Azər­baycan iq­ti­sa­diyya­tı­na çox la­zım­dır. Ener­ji re­sur­sla­rı­nın sa­tı­şın­dan əl­də olu­nan böyük gə­lir­lə­rə bax­may­a­raq, Ru­siy­a­da da ol­duğu ki­mi, fürsət­dən is­ti­fa­də edə­rək, pul­lar var ikən iq­ti­sa­diyya­tın di­ver­si­fi­ka­siya olun­ma­sı­nı da­vam et­mək və in­no­va­siya rel­slə­ri­nə ke­ç­mək zə­ru­ri­dir. İs­lam pul­la­rı, ko­bud de­sək, "uzun"dur və bu mə­na­da on­la­rın al­ter­na­ti­vi yox­dur.
- Ye­ri gəl­miş­kən, siz hə­m­çi­nin Xə­zərya­nı öl­kə­lə­rin İs­lam ban­kı­nın ya­ra­dıl­ma­sı­nı da tək­lif et­miş­di­niz. Bu pro­se­s­də hər han­sı bir irə­li­ləy­iş var­mı?
- Fi­k­rimcə, bu çox ma­raq­lı la- y­i­­hə­dir. La­kin ey­ni za­man­da, onu re­g­i­on öl­kə­lə­ri­nin rəh­bər­lə­ri də müza­ki­rə et­mə­li­dir­lər. Siy­a­sət­çi­lər ra­zı­lığa gə­lər­lər­sə, biz - ban­kir­lər bu lay­i­hə­ni re­al­laş­dı­ra­rıq. Bu bank Xə­zər re­g­i­o­nu öl­kə­lə­ri­nin in­ki­şa­fı­na çox böyük  töh­fə­lər ve­rər­di. Onun mər­kə­zi ofi­si­nin Ba­kı­da yer­ləş­mə­si də pis ol­maz­dı, çünki Ba­kı Cə­nu­bi Qaf­qa­zın mər­kə­zi­dir. Azər­baycan çox in­ki­şaf edir və bir çox möv­qe­lər­də re­al li­de­rə çe­v­ri­lir. Bu mə­sə­ləyə biz hə­lə qayı­dacağıq.
- Ar­tıq müəyyən müddət­dir ki, Azər­baycan­da ix­ti­sas­laş­mış aq­­rar ban­kın ya­ra­dıl­ma­sı ha­q­da şay­i­ə­lər gə­zir. Ru­siya Kənd Tə­sərrüfa­tı Ban­kı ("Ros­sel­xoz­bank") bu lay­i­hə­də iş­ti­rak edə bi­lər­mi?
- Bu mə­sə­lə ilə bağlı heç bir mə­lu­ma­tım yox­dur. Am­ma niyə də yox? "Ros­sel­xoz­bank" çox güclü oy­un­çu­dur. Heç ki­mə sirr dey­il ki, Azər­baycan mey­və­lə­ri­nin böyük həcmi Ru­siy­aya ix­rac olu­nur. Bu həcmin ar­t­ma­sı­na yar­dım edəcək alət­lər la­zım­dır. Bu nöq­teyi-nə­zər­dən "Ros­sel­xoz­bank"ın iş­ti­ra­kı ilə aq­rar ban­kın ya­ra­dıl­ma­sı pro­se­sə sti­mul ve­rə bi­lər­di. Ye­ri gəl­miş­kən, mən ancaq Azər­baycan tə­rə­vəz­lə­ri­ni yey­i­rəm...

"Неплохо было бы, чтобы центральный офис совместного исламского банка находился в Баку"
В условиях кризиса и посткризисного периода происходит ослабление взаимного доверия между участниками финансовых рынков и их клиентской базой, в результате чего возникает необходимость углубления сотрудничества финансово-банковских систем. В этой связи периодические встречи представителей банков различных стран имеют крайне важное значение, что еще раз было доказано в ходе прошедшей на днях в Баку VI Международной банковской конференции государств - участников СНГ, организованной Финансово-банковским советом СНГ при поддержке Международного банка Азербайджана и Исполнительного комитета СНГ.
Надо сказать, что мероприятие проходило именно в период объявления и последующего активного обсуждения банковским сообществом решения Центробанка Азербайджана относительно отсрочки выполнения местными банками доведения уровня своей капитализации до 50 млн. манатов. Эта ситуация в банковском секторе Азербайджана стала предметом дискуссии также на вышеназванном форуме.
В интервью R+ председатель Координационного совета Финансово-банковского совета СНГ Анатолий КАЗАКОВ поделился своими мыслями по этому, а также другим насущным для банковского сообщества вопросам.
- Как вы оцениваете ситуацию в банковском секторе Азербайджана, каковы прогнозы относительно развития рынка в свете решения ЦБА о продлении срока выполнения банками критерия по капитализации?
- Банковский сектор Азербайджана достаточно развит и среди стран СНГ является одним из самых устойчивых, что достаточно ярко показал кризис. Но в то же время банковская система очень быстро развивается, наращивает свои активы, естественно, растут и риски. Поэтому мы стараемся прийти к большей унификации системы, в том числе и с точки зрения законодательства. Скажем, и у азербайджанской, и у российской банковских систем наблюдается высокая доля проблемных кредитов. С другой стороны, идет большая борьба за хороших заемщиков. То же самое можно наблюдать и в Украине.
Что касается минимального требования Центробанка, то хочу отметить, что установленная планка высокая. Например, в России установлен лимит в $6 млн. и мы мягче относимся к таким вопросам. Мы не "рубим" так резко, так как банкам очень тяжело справиться с этой задачей.
По моим прогнозам, в Азербайджане все-таки сокращение числа банков, хоть и незначительное, будет. Часть банков, которые не смогут справиться с нормативом, будут куплены: видимо, войдет зарубежный капитал - западный или СНГ. Например, мог бы воспользоваться случаем "Россельхозбанк".
Но в целом, подчеркну, надзорную деятельность Центробанка Азербайджана оцениваю как очень высокоэффективную. Это можно наблюдать и на основе достижений таких банков, как Международный банк Азербайджана.
- Вы озвучили интересную мысль о создании платежной системы на пространстве СНГ. Какую цель это преследует?
- На пространстве СНГ нужна собственная платежная система наподобие MasterCard. Но пока не удается добиться создания таковой, так как игроки на данном рынке, действительно, очень серьезные. Хоть мы и вышли из кризиса, процесс стагнации все еще продолжается. Мы должны выходить на наш внутренний рынок СНГ, использовать те интеграционные преимущества, которые у нас есть: взаимодополняемость, переплетение и взаимозависимость наших экономик. Не секрет, что наши экономики больше зависят друг от друга, нежели от экономик западных стран. Мы вынуждены развивать наш внутренний рынок, у нас нет иного пути. Необходимо обеспечить также сближение банковских систем, рынка облигаций, бирж. Имеется огромная перспектива по всем направлениям. Создание собственной платежной системы позволит нам избежать всяких кризисных коллизий, придаст устойчивость работе.
- Вы всегда активно выступали за развитие исламского банкинга. В рамках одной из предыдущих конференций была даже создана рабочая группа, в которую вошли специалисты по данной сфере. Имеются ли на сегодня какие-либо практические результаты?
- Рабочая группа продолжает свою активную деятельность. Исламский банкинг неплохо прижился в Казахстане, Азербайджане, Татарстане. Привлекаются финансовые ресурсы в рамках проектов, хотя пока это небольшие деньги. Мы думали над созданием исламского банка в России, но сегодня предпринять этот шаг не позволяют целый ряд законодательных процедур. Данный вопрос следует решать с высшим руководством страны. Этот банк будет не только российским, но и охватывать страны СНГ, создаваться в партнерстве с нашими арабскими коллегами. Пока мы изучаем, присматриваемся к опыту Международного банка Азербайджана и казахстанских банков, после чего намерены применить этот опыт на себе.
Я уверен, что продвижение исламского банкинга необходимо поддерживать, крайне важно внести корректировки в законодательство. Длинные деньги очень нужны экономике Азербайджана. Ведь, несмотря на наличие больших доходов от продажи энергоресурсов, вашей стране необходимо, как и России, воспользовавшись моментом, продолжать, пока есть деньги, диверсификацию экономики и перейти на инновационные рельсы. Исламские деньги, грубо говоря, "длинные", и в этом смысле им альтернативы нет.
- Кстати, вы также предлагали создать Исламский банк прикаспийских стран. Есть ли какие-либо подвижки в этом процессе?
- На мой взгляд, это очень интересный проект. Но в данном случае его также должны обсудить главы стран региона. Если политики договорятся, то мы - банкиры - реализуем этот проект. Данный банк внес бы колоссальный вклад в развитие стран Каспийского региона. Неплохо было бы, чтобы его центральный офис находился в столице Азербайджана, так как Баку - это центр Южного Кавказа. Азербайджан набирает большие обороты и становится реальным лидером по многим позициям. К этому вопросу мы будем возвращаться.
- Уже некоторое время в Азербайджане ходят слухи о создании специализированного аграрного банка. Может ли "Россельхозбанк" принять участие в этом проекте?
- У меня нет какой-либо информации по данному поводу. Но почему бы и нет? "Россельхозбанк" очень сильный игрок. Ни для кого не секрет, что очень большой объем азербайджанских фруктов экспортируется в Россию. Нужны инструменты, которые способствовали бы увеличению этих объемов. И с этой точки зрения создание аграрного банка с участием "Россельхозбанка" могло бы придать стимул данному процессу. Кстати, я ем исключительно азербайджанские помидоры и огурцы...