"Birgə İslam bankının mərkəzi ofisinin Bakıda yerləşməsi pis olmazdı"
Böh­ran və böh­ran­dan­so­n­­ra­kı müddət­də­ki şər­t­lər­də ma­liyyə ba­za­rı iş­ti­rak­çı­la­rı və on­la­rın müştə­ri ba­za­la­rı ara­sın­da qar­şı­lıq­lı eti­ma­dın zə­i­f­lə­mə­si baş ve­rir. Nə­ticə­də, ma­liyyə-bank si­s­te­mi­nin əmək­daş­lığı­nın də­rin­ləş­di­ril­mə­si­nin zə­ru­ri­liyi ya­ra­nır. Bu­nun­la bağlı ola­raq müxtə­lif öl­kə­lə­rin bank nümay­ən­də­lə­ri­nin vax­ta­şı­rı görüşlə­ri son də­rəcə önəm­li əhə­miyyə­tə  ma­lik­dir. Bu günlər­də Ba­kı­da ke­çi­ri­lən MDB-nin Ma­liyyə-Bank Şu­ra­sı tə­rə­fin­dən Azər­baycan Bey­nəl­xalq Ban­kı və MDB-nin İcra­iyyə Ko­mi­tə­si­nin də­s­təyi ilə MDB öl­kə­lə­ri­nin VI Ba­kı Bey­nəl­xalq Bank Kon­fran­sı za­ma­nı bu amil­lər növ­bə­ti də­fə sübut olun­du. De­mək la­zım­dır ki, təd­bir Azər­baycan Mər­kə­zi Ban­kı­nın yer­li ban­k­la­rın ka­pi­tal­laş­ma üzrə tə­ləb­lə­ri  50 mln ma­na­ta çat­dı­rıl­ma­sı­na da­ir möh­lə­tin ve­ril­mə­si ha­q­da qə­ra­rın elan olun­ma­sı və bu­nun ar­dın­dan bank icti­ma­iyyə­ti tə­rə­fin­dən fə­al şə­kil­də müza­ki­rə edil­mə­si müddə­tin­də baş ver­di. Azər­bayca­nın bank sek­to­run­da bu və­ziyyət, hə­m­çi­nin yu­xa­rı­da qeyd olu­nan fo­rum­da da müza­ki­rə ob­yek­ti olub.
"R+"a  müsa­hi­bə­sin­də MDB Ma­liyyə-Bank Şu­ra­sı­nın Ko­or­di­na­siya Şu­ra­sı­nın sə­d­ri Ana­to­li Ka­za­kov bu mə­sə­lə, eləcə də bank icti­ma­iyyə­ti üçün mühüm olan mə­qam­lar­la bağlı fi­kir­lə­ri­ni oxucu­la­rı­mız­la bölüşüb.
- Siz Azər­baycan­da bank sek­to­ru­nun və­ziyyə­ti­ni necə qiy­mət­lən­di­rir­si­niz, AMB-nin ban­k­la­rın ka­pi­tal­laş­ma üzrə mey­ar­la­rı ye­ri­nə ye­tir­mə müddə­ti­nin ar­tı­rıl­ma­sı­na da­ir qə­ra­rı nöq­teyi-nə­zə­rin­dən, ba­za­rın in­ki­şa­fı­na da­ir pro­q­noz­lar necə­dir?
- Azər­bayca­nın bank sek­to­ru son də­rəcə in­ki­şaf edib və MDB öl­kə­lə­ri ara­sın­da ən sa­bit sa­hə­lər­dən bi­ri­dir. Bu­nu böh­ran da ki­fa- y­ət qə­dər açıq gö­s­tər­di. La­kin ey­ni za­man­da bank si­s­te­mi çox sürət­lə in­ki­şaf edir, öz ak­tiv­lə­ri­ni ge­niş­lən­di­rir, tə­bii ki, ri­s­k­lər də ar­tır. Ona gö­rə də biz qa­nun­ve­rici­lik nöq­teyi-nə­zə­rin­dən də, si­s­te­min uni­­­fi­ka­siya olun­ma­sı­na ça­lı­şı­rıq. Dey­ək ki, Azər­bayca­nın da, Ru­siy­a­­nın da bank si­s­te­min­də prob­lem­li kre­dit­lə­rin payı­nın yüksək ol­ma­sı müşa­hi­də olu­nur. Di­g­ər tə­rəf­dən, yax­şı borc alan­lar uğrun­da böyük müba­ri­zə ge­dir. Bu­nu Uk­ray­na­da da müşa­hi­də et­mək olar.
Mər­kə­zi Ban­kın mi­ni­mum tə­lə­bi­nə gəl­dik­də isə qeyd et­mək is­tər­dim ki, təy­in olun­muş plan­ka yüksək­dir. Mə­sə­lən, Ru­siy­a­da hədd 6 mln dol­lar təy­in olu­nub və biz bu mə­sə­lə­lə­rə yum­şaq da­v­ra­nı­rıq. Biz bu cür kə­s­kin "bal­ta­la­mı­rıq", çünki bu tap­şı­rığın öh­də­sin­dən gəl­mək ban­k­lar üçün çox çə­tin­dir.
Mə­nim pro­qnoz­la­rı­ma gö­rə, Azər­baycan­da az da ol­sa, ban­k­la­rın sayı ye­nə də aza­lacaq. Nor­ma­ti­vi ye­­ri­nə ye­ti­rə bil­məy­ən ban­k­la­rın bir his­sə­si sa­tı­lacaq: görünür, xa­rici ka­pi­tal da­xil olacaq - Qər­bi və ya MDB. Mə­sə­lən, Ru­siya Kənd Tə­sərrüfa­tı Ban­kı ("Ros­sel­xoz­bank") bu və­ziyyət­dən is­ti­fa­də edə bi­lər­di.
La­kin ümu­mi­lik­də qeyd edim ki, Azər­baycan Mər­kə­zi Ban­kı­nın nə­za­rət fə­a­liyyə­ti­ni ol­duqca yük­sək ef­fek­t­li qiy­mət­lən­di­ri­rəm. Bu­nu Azər­baycan Bey­nəl­xalq Ban­kı ki­mi ban­k­la­rın na­iliyyət­lə­ri əsa­sın­da da müşa­hi­də et­mək olar.
- Siz MDB mə­ka­nın­da ödə­niş si­s­te­mi­nin ya­ra­dıl­ma­sı­na da­ir ma­raq­lı fi­kir ifa­də et­di­niz. Bu si­s­­te­min ya­ra­dıl­ma­sı han­sı məq­səd güdür?
- MDB mə­ka­nın­da "Ma­s­ter Card"a bən­zər bi­zə məx­sus ödə­niş si­s­te­mi la­zım­dır. La­kin hə­lə­lik be­lə bir si­s­te­min ya­ra­dıl­ma­sı­na na­il ol­maq ol­mur. Çünki bu ba­zar­da oy­un­­çu­lar, hə­qi­qə­tən, çox cid­di­dir­lər. Böh­ran­dan çıx­saq da, du­rğ­un­luq pro­­se­si hə­lə də da­vam edir. Özü­müzün da­xi­li MDB ba­za­rı­na gir­mə­liy­ik, biz­də olan in­te­q­ra­siya üs­tünlüklə­rin­dən is­ti­fa­də et­mə­liy­ik: qar­şı­lıq­lı ta­mam­lan­ma, şə­bə­kə­ləş­mə və iq­ti­sa­diyya­tı­mı­zın qar­şı­lıq­lı ası­lı­lığı.
Sirr dey­il ki, iq­ti­sa­diyya­tı­mız Qərb öl­kə­lə­ri­nin iq­ti­sa­diyya­tın­dan da­ha çox bir-bi­rin­dən ası­lı­dır. Da­xi­li ba­za­rı­mı­zı in­ki­şaf et­dir­məyə məcbu­ruq, baş­qa çı­xış yo­lu­muz yox­dur. Hə­m­çi­nin bank si­s­tem­lə­ri, is­­ti­q­raz və­rə­qə­lə­ri ba­za­rı, bir­ja­la­rın ya­xın­laş­ma­sı da zə­ru­ri­dir. Bütün is­ti­qa­mət­lər üzrə böyük per­spek­tiv­lər mö­vcud­dur. Öz ödə­niş si­s­te­mi­nin ya­ra­dıl­ma­sı is­tə­ni­lən böh­ran kol­li­ziy­a­la­rın­dan qo­run­mağa im­kan ve­rəcək, işə sa­bit­lik gə­ti­rəcək.
- Siz hər za­man İs­lam bank­çı­lığı­nın in­ki­şa­fı­nın fə­al tə­rəf­da­rı ol­mu­su­nuz. Bun­da­nəv­vəl­ki kon­fran­s­la­rın bi­rin­də hət­ta iş­çi qru­pu ya­ra­dıl­dı, bu­raya hə­min sa­hə ilə bağlı mütə­xəs­sis­lər də da­xil edil­di.  Bu gün hər han­sı bir prak­ti­ki nə­ticə­lər var­mı?
- İş­çi qru­pu ak­tiv fə­a­liyyə­ti­ni da­vam et­di­rir. İs­lam bank­çı­lığı Qa­za­xı­s­tan, Azər­baycan, Ta­ta­rı­s­tan­da pis uyğun­laş­mayıb. Lay­i­hə­lər çər­çi­və­sin­də ma­liyyə re­sur­sla­rı cəlb olu­nur, hər­çənd bu, hə­lə­lik böyük pul­lar dey­il. Biz Ru­siy­a­da İs­lam ban­kı­nın ya­ra­dıl­ma­sı ha­q­da düşü­nürdük, la­kin bu gün bu ad­dı­mı at­maq üçün bir sı­ra qa­nun­ve­rici pro­se­dur­lar bu­na im­kan ver­mir. Bu mə­sə­lə­ni öl­kə­nin yu­xa­rı rəh­bər­liyi ilə həll et­mək la­zım­dır. Bu bank təkcə Ru­siya ban­kı ol­may­acaq, MDB öl­kə­lə­ri­ni də əha­tə edəcək. Ərəb həm­kar­la­rı­mız ilə bi­rgə əmək­daş­lıq say­ə­sin­də ya­ra­dı­lacaq.  Hə­lə­lik biz öy­rə­ni­rik, Azər­baycan Bey­nəl­xalq Ban­kı və Qa­za­xı­s­tan ban­k­la­rı­nın təcrübə­si­ni iz­ləy­i­rik, bun­dan so­nra hə­min təcrübə­ni özü­müzdə tət­biq et­mək niyyə­tin­dəy­ik.
Əmi­nəmki, İs­lambank­çı­lığı­nınirə­li­lə­mə­si­nidə­s­tək­lə­məkzə­ru­ri­dir, qa­nun­ve­rici­liyə dəy­i­şik­lik­ləret­məksondə­rəcə vaci­dir. "Uzun pul­lar" (iq­ti­sa­diyyat­da is­ti­fa­də olu­nan ifa­də, məs:, uzunmüddət­li in­ve­s­ti­siya - red.) Azər­baycan iq­ti­sa­diyya­tı­na çox la­zım­dır. Ener­ji re­sur­sla­rı­nın sa­tı­şın­dan əl­də olu­nan böyük gə­lir­lə­rə bax­may­a­raq, Ru­siy­a­da da ol­duğu ki­mi, fürsət­dən is­ti­fa­də edə­rək, pul­lar var ikən iq­ti­sa­diyya­tın di­ver­si­fi­ka­siya olun­ma­sı­nı da­vam et­mək və in­no­va­siya rel­slə­ri­nə ke­ç­mək zə­ru­ri­dir. İs­lam pul­la­rı, ko­bud de­sək, "uzun"dur və bu mə­na­da on­la­rın al­ter­na­ti­vi yox­dur.
- Ye­ri gəl­miş­kən, siz hə­m­çi­nin Xə­zərya­nı öl­kə­lə­rin İs­lam ban­kı­nın ya­ra­dıl­ma­sı­nı da tək­lif et­miş­di­niz. Bu pro­se­s­də hər han­sı bir irə­li­ləy­iş var­mı?
- Fi­k­rimcə, bu çox ma­raq­lı la- y­i­­hə­dir. La­kin ey­ni za­man­da, onu re­g­i­on öl­kə­lə­ri­nin rəh­bər­lə­ri də müza­ki­rə et­mə­li­dir­lər. Siy­a­sət­çi­lər ra­zı­lığa gə­lər­lər­sə, biz - ban­kir­lər bu lay­i­hə­ni re­al­laş­dı­ra­rıq. Bu bank Xə­zər re­g­i­o­nu öl­kə­lə­ri­nin in­ki­şa­fı­na çox böyük  töh­fə­lər ve­rər­di. Onun mər­kə­zi ofi­si­nin Ba­kı­da yer­ləş­mə­si də pis ol­maz­dı, çünki Ba­kı Cə­nu­bi Qaf­qa­zın mər­kə­zi­dir. Azər­baycan çox in­ki­şaf edir və bir çox möv­qe­lər­də re­al li­de­rə çe­v­ri­lir. Bu mə­sə­ləyə biz hə­lə qayı­dacağıq.
- Ar­tıq müəyyən müddət­dir ki, Azər­baycan­da ix­ti­sas­laş­mış aq­­rar ban­kın ya­ra­dıl­ma­sı ha­q­da şay­i­ə­lər gə­zir. Ru­siya Kənd Tə­sərrüfa­tı Ban­kı ("Ros­sel­xoz­bank") bu lay­i­hə­də iş­ti­rak edə bi­lər­mi?
- Bu mə­sə­lə ilə bağlı heç bir mə­lu­ma­tım yox­dur. Am­ma niyə də yox? "Ros­sel­xoz­bank" çox güclü oy­un­çu­dur. Heç ki­mə sirr dey­il ki, Azər­baycan mey­və­lə­ri­nin böyük həcmi Ru­siy­aya ix­rac olu­nur. Bu həcmin ar­t­ma­sı­na yar­dım edəcək alət­lər la­zım­dır. Bu nöq­teyi-nə­zər­dən "Ros­sel­xoz­bank"ın iş­ti­ra­kı ilə aq­rar ban­kın ya­ra­dıl­ma­sı pro­se­sə sti­mul ve­rə bi­lər­di. Ye­ri gəl­miş­kən, mən ancaq Azər­baycan tə­rə­vəz­lə­ri­ni yey­i­rəm...

A CONVERGENCE OF SYSTEMS
Against the background of the crisis and the post-crisis period there has been a weakening of mutual trust between the participants in financial markets and their client base, as a result of which the need has arisen for greater cooperation between the finance and banking systems. This is where regular meetings of representatives of the banks of various countries are extremely important, as was proved once again during the VI International Banking Conference of the CIS member-states, organized by the Finance and Banking Council of the CIS with the support of the International Bank of Azerbaijan and the CIS Executive Committee, which was held in Baku recently.
It has to be said that the event was held at a time of the announcement and subsequent lively debate by the banking community of the decision by the Central Bank of Azerbaijan regarding the deferment in the time given to local banks to increase their capital to 50m manats. This situation in Azerbaijan's banking sector became a subject of discussion at the aforementioned forum.
In an interview for R+ the chairman of the Coordinating Committee, CIS Finance and Banking Council Anatoliy Kazakov shared his thoughts about this, as well as other vital questions for the banking community.
- How do you assess the situation in Azerbaijan's banking sector and what are the predictions for the development of the market in the light of the CBA's decision to extend the terms of the fulfilment by banks of the criteria on capitalization?
- Azerbaijan's banking sector is sufficiently developed, and is one of the most stable in the CIS, as the crisis quite clearly showed. But at the same time the banking system is developing very rapidly, its assets are growing, and so, naturally, are risks. That is why we are trying to get greater unification of the system, including from the legal aspect. Let us say that in the Azerbaijani and Russian banking systems there is a high proportion of non-performing loans. On the other hand, there is a big struggle for good borrowers. The same situation may be seen in Ukraine.
As far as the minimum requirement of the Central Bank is concerned, I would like to point out that the bar has been set high. For example, in Russia a limit of 6m dollars has been set, and we have a softer approach to such questions. We don't "come down" so sharply because it is very difficult for the banks to cope with this task.
According to my predictions, there will be a reduction, albeit slight, in the number of banks in Azerbaijan. Some of the banks which cannot cope with their targets will be bought up: clearly, foreign capital - either western or from the CIS - will come in. For example, Rosselkhozbank [Russian Agricultural Bank] could take advantage of the situation.
But, generally speaking, I would like to emphasize that I assess the Central Bank's supervisory activity as highly effective. This can be seen at the level of the achievements of such banks as the International Bank of Azerbaijan.
- You raised the interesting idea about creating a payments system for the CIS. What would be the point of this?
- The CIS needs its own payments system along the lines of MasterCard. But so far this has not happened because the players in this market are very serious. Although we have come out of the crisis, the process of stagnation still goes on. We must reach our domestic CIS market and use the advantages in integration which we have: complementarity, linkage and the mutual dependence of our economies. It is no secret that our economies are more dependent on one another than the economies of the West. We are compelled to develop our domestic market: we have no alternative. We must also ensure a convergence of the banking systems, the bond market and stock exchanges. There is great potential in all areas. The creation of our own payments system will enable us to avoid all kinds of crises and bring stability to our work.
- You have always vigorously championed the development of Islamic banking. Within the framework of a previous conference a working group was even set up which included experts in this sphere. Has anything practical come of it?
- The working group continues to operate strongly. Islamic banking has taken hold pretty well in Kazakhstan, Azerbaijan and Tatarstan. Financial resources are being attracted as part of projects, although so far we are not talking about a lot of money. We have been thinking about setting up an Islamic bank in Russia but a whole number of legal procedures are preventing us from taking this step today. This question should be tackled with the country's top leaders. This bank will be not just Russian but embrace the whole of the CIS and it will be created in partnership with our Arab colleagues. At the moment we are studying and sizing up the experience of the International Bank of Azerbaijan and Kazakh banks, after which we intend to apply this experience to ourselves.
I am confident that the advancement of Islamic banking needs to be supported and it is extremely important to make adjustments to legislation. The Azerbaijani economy needs long-term money. After all, despite the large revenues from the sale of energy resources, your country, and Russia, too, needs to take advantage of the moment and continue the diversification of the economy and switch to innovative channels while the money is there. Islamic money, to put it crudely, is "long" money, and in this sense there is no alternative to it.
- Incidentally, you also proposed creating an Islamic bank of the Caspian countries. Has anything come of this?
- In my opinion, this is a very interesting project. But in this case the heads of the countries of the region also need to discuss this. If the politicians can agree then we, the bankers, will carry out this project. This bank has made a huge contribution to the development of the countries of the Caspian region. It wouldn't be a bad idea if its central office was in the Azerbaijani capital, because Baku is the centre of the South Caucasus. Azerbaijan is gaining real momentum and is becoming a true leader in many areas. We shall be returning to this question.
- Rumours have been going around for some time in Azerbaijan about setting up a specialized agrarian bank. Could Rosselkhozbank take part in this project?
- I have no information on this score. But why not? Rosselkhozbank is a very strong player. It is no secret to anyone that a very large quantity of Azerbaijani fruit is exported to Russia. Instruments are needed to help increase these volumes. And from this point of view the creation of an agrarian bank involving Rosselkhozbank could give a boost to this process. Incidentally I eat only Azerbaijani tomatoes and cucumbers…