YENİ "QAZ MÜHARİBƏSİ" GÖZLƏNİLİRMİ?
Avropanın alternativ qaz mənbələrinə ehtiyacının olduğu çoxdan məlumdur. O da bəllidir ki, Rusiya qazına əsas alternativ Xəzər regionuna məxsus "mavi yanacaq"dır. Hələlik, bu işdə əsas tədarükçü rolunu Transanadolu boru xətti (TANAP) layihəsinin təşəbbüskarı olan Azərbaycan öz üzərinə götürüb. Azərbaycan qazı bu boru xətti vasitəsilə Türkiyənin şərq sərhədlərindən qərb sərhədlərinə, oradan isə Transadriatik qaz kəməri ilə (TAP) Yunanıstana, İtaliyaya, sonradan da Bolqarıstana nəql olunacaq. İlkin mərhələdə ildə 10 milyard kubmetr qazın nəqli nəzərdə tutulub. Bununla əlaqədar olaraq, artıq bir sıra şirkətlərlə müqavilələr imzalanıb.
Amma Azərbaycan qazına, eyni zamanda, onun Qərbə nəqli layihələrinə maraq göstərənlər heç də hazırda bu layihələrdə iştirak edən ölkələrlə məhdudlaşmır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Ukraynaya bu yaxınlarda etdiyi səfər bunu bir daha təsdiqləyib. Qeyd edək ki, səfər zamanı əsas diqqət iki ölkə arasında məhz enerji sahəsində əməkdaşlığa yönəldilib.
"Enerji sahəsində əməkdaşlıq prioritet məsələlərdən biridir. Bizim ölkələrimizin karbohidrogenlərin Avropa istiqamətində nəqli məsələsində səyləri birləşdirməsi üçün bütün imkanlar var", - deyə Ukraynanın dövlət başçısı Viktor Yanukoviç Ukrayna-Azərbaycan danışıqlarından sonra bildirib.
O, hesab edir ki, bu sahədə əməkdaşlıq Ukrayna və Azərbaycanın Qara dəniz-Xəzər dənizi regionunda mövqelərinin möhkəmlənməsinə kömək edəcək.
Prezident İlham Əliyev də yanacaq-enerji məsələlərinin iki ölkənin münasibətlərində hər zaman xüsusi yer tutduğunu söyləyib. "Bizim fəal qarşılıqlı əlaqə saxlaya biləcəyimiz istiqamətlər çoxdur. Azərbaycan enerji ehtiyatlarının istehsalçısı kimi, Ukrayna isə istehlakçısı və tranzit ölkə kimi bir sıra ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayırlar. Buna görə də Xəzər və Qara dəniz regionlarının əməkdaşlığı, o cümlədən energetika sahəsində əməkdaşlıq məhz bizim birgə fəaliyyətimizin nəticəsidir. Azərbaycan uzun illərdir ki, öz enerji ehtiyatlarının Qara dəniz, Aralıq dənizi bazarlarına və dünya bazarlarına etibarlı nəql olunmasını və çatdırılmasını təmin edir", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Ukraynanın enerji sahəsində əməkdaşlığa dair mövqeyini daha konkret şəkildə ölkənin enerji və kömür sənayesi naziri Eduard Stavitski ortaya qoyub: "Biz bu gün Ukraynanın TANAP layihəsində iştirakı imkanlarını nəzərdən keçiririk. Biz Ukraynanın layihədə həm investisiya baxımından, həm bizim şirkətlərin boru istehsalı, həm də bizim qaz nəqliyyat şəbəkəmiz və Qərbi Ukraynadakı anbarlarımız baxımından iştirakı təklif edirik", - deyə nazir qeyd edib. O, Ukraynanın müvafiq təklifləri Ukrayna-Azərbaycan danışıqları zamanı səsləndirdiyini söyləyib.
Stavitski hesab edir ki, bu gün həm Türkmənistan, həm Azərbaycan, Gürcüstan, Ukrayna, həm də Avropa İttifaqı ölkələri sözügedən layihənin uğurla reallaşdırılmasında maraqlıdırlar.
"Kommersant" qəzeti bu bəyanatlardan dərhal sonra mümkün razılaşmanın detallarını dərc edib. Ukraynanın Enerji Nazirliyinin məlumatına görə, ölkə layihəyə 800 milyon dollar investisiya yatırmaqla, Xəzər re- gionundan Rusiya qazından daha ucuz qaz əldə edə bilər.
Kiyev TANAP boru kəmərinin Bolqarıstandan Rumıniyaya gedən xətlə birləşdirilməsini, daha sonra isə onun "Ananyev-Tiraspol-İzmail" boru xəttinə qoşulmasını təklif edir. Yaradılacaq bu dəhliz ildə 10 milyard kubmetr qazın nəqlinə imkan verəcək. "Nəzərə alsaq ki, Azərbaycan qazının hər min kubmetri bugünkü qiymətlərlə Ukraynaya Rusiya qazından 60-80 dollar ucuz başa gələcək, bu investisiyanın əvəzi uzağı, 5 ildən sonra çıxacaq", - deyə nazirlikdən "Kommersant"a bildiriblər.
Ukrayna üçün alternativ qaz tədarükü son dərəcə vacibdir. Avropanın ən iri qaz istehlakçılarından olan Ukrayna hazırda Rusiyanın "mavi yanacaq"ından tam asılı vəziyyətdədir və Rusiyadan qazı regionda ən baha qiymətə alanlardandır - min kubmetri 410-450 dollar. Hələ Rusiya Sevastopoldakı Qara dəniz donanmasının mövcudluğuna görə Ukraynaya 100 dollar güzəşt edir.
Kiyev Rusiyadan aldığı qazın qiymətini aşağı salmaq üçün cəhdlər göstərsə də, heç cür özünü qane edən şərtləri razılaşdıra bilmir. Halbuki, "Qazprom"un Avropadakı, demək olar ki, bütün tərəfdaşları buna nail olublar. Nəticədə, Ukrayna qaz istehlakının azaldılması, arternativ axtarışı və daxili hasilatın artırılması kursunu seçib.
Son bir neçə ildə Ukraynanın qaz istehlakının həcmi 50% azalıb. 2005-ci ildə bu, 75 milyard kubmetr idisə, 2012-ci ilin yekunlarına görə, qaz istehlakı 55 milyard kubmetr təşkil edib. 2013-cü ildə də, təxminən, eyni göstəricinin qeydə alınacağı gözlənilir.
Bununla yanaşı, əgər 2005-ci ildə Ukraynaya qaz idxalı 60 milyard kubmetr təşkil edirdisə, 2012-ci ildə ölkə 33 milyard kubmetr "mavi yanacaq" alıb. Bu il isə Kiyev 28 milyard kubmetr qaz almaq niyyətindədir. Amma idxalın həcmi ilə bağlı məsələ kifa-yət qədər mübahisəli görünür. Hazırda qüvvədə olan müqaviləyə əsasən, Ukrayna ildə 52 milyard kubmetr qaz almalıdır. İdxalın 20% azaldığını nəzərə alsaq, bu rəqəm 41 milyard kubmetrdən az ola bilməz. Amma Ukrayna artıq idxalı ciddi şəkildə azaldıb. "Qazprom" ötən ilin sonuna Ukraynaya qaz kəsri ilə bağlı 7 milyard dollarlıq qəbiz təqdim edib. Kiyev isə buna əhəmiyyət vermir. Yaranmış vəziyyət bu il artıq söhbətin 10 milyard dollarlıq kəsrdən getməsinə yol aça bilər.
Ukrayna isə alternativ qaz tədarükü mənbələrinin axtarışını fəal şəkildə davam etdirir. Bu yerdə Kiyevin köməyinə Avropadakı qonşuları - Polşa ilə Macarıstan gəlib. Qeyd edək ki, bu ölkələri də təbii qazla Rusiya təmin edir. Paradoks Ukraynanın bu ölkələrdən aldığı Rusiya qazının ona daha ucuz başa gəlməsindədir. Avropadan tədarük olunacaq qazın həcminə gəlincə, bu, o qədər də böyük deyil - 1,5-2 milyard kubmetr civarında.
Bununla yanaşı, Ukraynanın Avropanın digər ölkələrindən, məsələn, Slovakiyadan qaz idxal etməsi üçün yaxşı perspektivləri var. Bu istiqamət Ukraynaya ildə 30 milyard kubmetrədək qaz nəql olunmasına imkan verir. Ukraynanın enerji və kömür sənayesi naziri Eduard Stavitskinin sözlərinə görə, bu dəhlizin açılmasına ümidlər Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasıyla əlaqəlidir.
Daha bir altetnativ tədarük variantı Adriatik qaz dəhlizidir. Bu qaz kəməri Macarıstan və Xorvatiyanı birləşdirir və hazırda onun vasitəsilə keçmiş Yuqoslaviya respublikasına "mavi yanacaq" nəql olunur. Üstəlik, Adriatik dənizinin Xorvatiya sahillərindəki Krka adasında mayeləşdirilmiş qazın qəbulu üçün terminalın inşası nəzərdə tutulub. Bu halda qaz boru xətti ilə əks istiqamətdə vurulacaq və bu onun Ukraynaya nəqlinə imkan yaradacaq. Bu variant ətrafında danışıqlar kifayət qədər intensiv gedir. Marşrutu Avropa İttifaqı da dəstəklə-yir. Yeri gəlmişkən, bu variant Azərbaycan qazının Ukraynaya nəqli baxımından da kifayət qədər real imkanlar açır. Azərbaycanın planlarında onsuz da Transadriatik boru xəttinin qolu vasitəsilə Xorvatiyaya qaz nəql etmək var. Oradan isə bu "mavi yanacaq" Ukrayna istiqamətində nəql oluna bilər.
Hələliksə Ukrayna bahalı Rusiya qazı ilə kifayətlənməyə məcburdur. O, paralel olaraq bu qazın idxalını və istehlakını azaldır və daxili istehsalı artırmağa çalışır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ukraynanın özündə qaz hasilatının həcmi kifayət qədər yüksəkdir. Hazırda bu həcm 20-21 milyard kubmetrə çatır. Amma istehlak həcmi bundan da artıqdır. Son dövrlərdə şist qazının kəşfiyyatı və hasilatı məqsədilə "Chevron" və "Shell" şirkətləri ilə müqavilə imzalanıb. Qeyd edək ki, Ukrayna şist qazı ehtiyatının həcminə görə, dünyada üçüncü yerdədir. Kiyev Qara dəniz şelfində işlərə başlanılması istiqamətində "ExxonMobil" şirkəti ilə də danışıqlar aparır. Bu danışıqlar uğurlu alınacağı təqdirdə, Ukrayna hökuməti qaz hasilatının həcmini növbəti 10 il üçün ildə 30 milyard kubmetrədək artırmağı, istehlakın həcmini azaltmağı və bununla da ixracdan tam yaxa qurtarmağı düşünür.
Ukrayna-Rusiya münasibətlərində sakitlik ilə yeni "qaz müharibəsi" haqda hədələr bir-birini əvəzləməkdədir. Bu hədələr əvvəlki illərdə "müharibə"dən əziyyət çəkmiş bütün Avropanı diksindirir. Həmin illərdə Kiyevlə Moskvanın tədarük olunan qazın qiyməti və həcmi ilə bağlı razılığa gələ bilməmələri Ukraynanın Avropaya "mavi yanacaq" tranzitini tam dayandırması ilə nəticələnmişdi. Sonuncu "qaz müharibəsi"nin yekunu olaraq, Ukrayna qaz qiymətlərinin bazar normaları əsasında müəyyənləşdirilməsi sxeminə keçib.
Bu müharibələr Avropada enerji təhlükəsizliyinin təmini və alternativ mənbələrin axtarılması məsələsini aktuallaşdırıb.
Yeri gəlmişkən, bu ilin sonunda tərəflər arasında növbəti "qaz müharibəsi" başlaya bilər. Noyabrın əvvəlində "Qazprom" Ukraynanın "Naftoqaz" şirkətinin ona 1 milyard dollardan artıq borcunun olduğunu bəyan edib. Rusiya tərəfinin iddiasına görə, borc avqust və oktyabrda nəql edilmiş qaza görə yığılıb. İndi "Qazprom" Ukraynanın "mavi yanacaq"ı yalnız 100%-lik ödənişdən sonra sata biləcəyi ilə hədələyir. "Naftoqaz" isə cavabında artıq Rusiyadan qaz alışını dayandırıb və öz anbarlarında saxladığı "mavi yanacaq"dan istifadə etməyə başlayıb. Bu, "Qazprom"u qıcıqlandırır. O, ilin soyuq aylarında Avropaya qaz ixracı ilə bağlı problemlər yaşaya biləcəyindən narahatlıq keçirməyə başlayıb. Bu yerdə Ukraynanın qaz nəqli sisteminin xüsusiyyətini yada salmaq lazımdır - Avropaya, xüsusilə şaxtalı dövrdə "mavi yanacaq" qaz anbarlarından gedir. Bu yerdə ortaya əsaslı sual çıxır: Ukraynanın qaz anbarlarını kim doldurmalıdır? "Qazprom"da hesab edirlər ki, bu, Avropanı qazla təmin edən Ukraynanın problemdir. Kiyev isə Rusiyanı monopoliyada günahlandırır.
İstənilən halda, hələ ki, yeni gərginlikdən qaçılması mümkün olub - tərəflər həm borcun mərhələli şəkildə ödənilməsi, həm də tranzitin təmini məsələsində razılığa gəliblər.
Bununla yanaşı, qış hələ qarşıdadır və yeni "müharibə" üçün bəhanə axtarmaq istəyi baş qaldırarsa, bunu tapmaq elə də çətin olmayacaq. Amma Ukraynanın Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasına hazırlıq prosesinin dayandırmasına dair artıq qərar qəbul etməsini nəzərə alsaq çox güman ki, bu qış Kiyev üçün elə də "soyuq" keçməyəcək.

ГРЯДЕТ ЛИ НОВАЯ "ГАЗОВАЯ" ВОЙНА?
О том, что Европа нуждается в альтернативных источниках газа, известно давно. Не новость и то, что основной альтернативой российского газа считается "голубое топливо" Каспийского региона. Пока роль главного поставщика взял на себя Азербайджан, инициировавший проект Трансанатолийского трубопровода (TANAP). По данному газопроводу азербайджанский газ будет доставляться с восточных границ Турции до западных и далее через Трансадриатический газопровод (TAP) в Грецию и Италию с ответвлением в Болгарию. На первом этапе предусмотрена поставка 10 млрд. кубометров газа в год, в связи с чем уже подписаны контракты с рядом компаний.
Но ряды заинтересованных в азербайджанском газе, а соответственно и в проектах их транспортировки на Запад, не исчерпываются лишь нынешним составом участников. Об этом говорят итоги недавнего визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Украину, в ходе которого значительный акцент был сделан на энергетическое сотрудничество двух стран.
"Взаимодействие в сфере энергетики является одним из приоритетных вопросов, и у наших стран есть все условия для объединения усилий в вопросах транспортировки углеводородов в европейском направлении", - сказал президент Украины Виктор Янукович после окончания украинско-азербайджанских переговоров.
Он высказал убеждение, что взаимодействие в этом вопросе будет способствовать укреплению позиций Украины и Азербайджана в Черноморско-Каспийском регионе.
Президент Ильхам Алиев также подчеркнул, что вопросы топливно-энергетического сектора всегда занимали особое место в повестке отношений двух стран. "Существует очень много направлений, где мы можем активно взаимодействовать. Азербайджан, как производитель энергоресурсов, и Украина, как потребитель и транзитер, играют важную роль в обеспечении энергетической безопасности многих стран, и сотрудничество Каспийского и Черноморского регионов, в том числе и в энергетической сфере, - это именно результат нашей совместной деятельности. На протяжении многих лет Азербайджан обеспечивает надежную транспортировку и доставку своих энергоресурсов на рынки Черного моря, Средиземного моря и на мировые рынки", - сказал И.Алиев.
Более конкретную позицию Украины в вопросе энергетического сотрудничества озвучил министр энергетики и угольной промышленности Эдуард Ставицкий. "У нас сегодня рассматривается участие Украины в TANAP. Мы предложили вариант участия Украины как в инвестиционной составляющей, так и участия наших компаний по производству труб, а также новую ветвь с учетом нашей газотранспортной сети и наших хранилищ в Западной Украине", - сказал Э.Ставицкий, отметив, что соответствующее предложение украинская сторона сделала в ходе украинско-азербайджанских переговоров.
Он высказал убеждение, что в успешной реализации данного проекта заинтересованы на сегодня Туркменистан, Азербайджан, Грузия, Украина и страны Евросоюза.
По его словам, две страны также прорабатывают перспективы поставок сжиженного газа в Украину из Азербайджана.
Практически сразу же после этих заявлений газета "Коммерсант" выдала детали возможной договоренности. По информации из Минэнерго Украины, при инвестициях порядка $800 млн. Украина может рассчитывать на поставки из Каспийского региона более дешевого, чем российский, газа.
Украина предлагает соединить TANAP с газопроводами в Болгарии и Румынии, а затем с газопроводом Ананьев - Тирасполь - Измаил. Созданный коридор позволит транспортировать ежегодно до 10 млрд. кубометров газа. "С учетом того, что азербайджанский газ при сегодняшних ценах на него будет обходиться Украине на $60-80 за 1 тыс. кубометров дешевле российского, эти инвестиции окупятся максимум через пять лет", - заявили "Коммерсанту" в министерстве.
Для Украины возможности поставок альтернативного газа архиважны. Являясь одним из крупнейших потребителей газа в Европе, Украина полностью зависит от поставок российского "голубого топлива" и платит за него одну из самых высоких цен в своем регионе - в пределах $410-450 за тысячу кубометров. И это с учетом скидки в $100, которую Россия предоставляет из-за возможности базирования Черноморского флота в Севастополе.
Украина пытается снизить цены на импортируемый из России газ, но так и не может добиться приемлемого уровня, чего, к слову сказать, добились практически партнеры "Газпрома" в Европе. В итоге Украина взяла курс на уменьшение уровня потребления газа, поиск альтернатив и наращивание собственной добычи.
Так, уровень потребления газа за последние несколько лет снизился на 50% - с 75 млрд. кубометров в 2005 году до 55 млрд. кубометров по итогам 2012 года, на текущий год ожидается приблизительно такой же показатель.
При этом, если в 2005 году объем импорта газа составлял 60 млрд. кубометров, то в 2012 году уже 33 млрд. кубометров, а на этот год план составляет 28 млрд. кубометров. Правда, вопрос об объемах импорта остается весьма спорным. Согласно действующему контракту, Украина должна закупать 52 млрд. кубометров газа в год. С учетом возможности 20-процентного снижения импорта минимальный объем закупок не может быть меньше 41 млрд. кубометров. А Украина уже значительно уменьшила импорт. "Газпром" по итогам прошлого года выставил счет Украине в $7 млрд. за недобор газа, который Киев, впрочем, игнорировал. Нынешний же год может дать повод для новой неустойки уже в $10 млрд.
Однако Украина все равно активно ищет возможности альтернативных поставок газа. И тут на помощь Киеву пришли европейские соседи - Польша и Венгрия, которые газом снабжает Россия. Весь парадокс ситуации в том, что импортируемый из этих стран российский газ обходится Украине дешевле, чем из самой России. Правда, объемы импорта из Европы в рамках украинского потребления весьма невелики - в пределах 1,5-2 млрд. кубометров.
Но Украина обладает довольно хорошими перспективами по экспорту газа из других стран Европы, в частности из Словакии, - данное направление технически позволяет прокачивать до 30 млрд. кубометров газа в год. Надежды на открытие этого коридора, по словам министра энергетики и угольной промышленности Украины Эдуарда Ставицкого, связаны с подписанием соглашения об ассоциации с ЕС.
Еще один альтернативный вариант поставок - Адриатический газовый коридор. Этот газопровод связывает Венгрию и Хорватию, и в настоящее время по нему газ идет в бывшую югославскую республику. Между тем на прибрежном хорватском острове Крка в Адриатическом море предусмотрено строительство терминала для приема сжиженного газа. В данном случае газ потечет уже в обратном направлении в Венгрию, а оттуда может быть доставлен и в Украину. Переговоры по этому вопросу ведутся довольно активно, маршрут поддерживается и Евросоюзом. Кстати, настоящий вариант предоставляет довольно реальные возможности поставки азербайджанского газа в Украину. В планах Азербайджана и так стоит доставка газа в Хорватию в рамках ответвления от Трансадриатического трубопровода. А оттуда уже его можно будет закачать и в украинском направлении.
А пока Украина вынуждена довольствоваться дорогостоящим российским газом, параллельно снижая его импорт и потребление и стараясь увеличить собственную добычу.
Следует отметить, что объемы собственной добычи газа в Украине также достаточно велики - до 20-21 млрд. кубометров, но уровень потребления еще выше. За последнее время были заключены соглашения с Chevron и Shell по разведке и разработке сланцевого газа, по запасам которого Украина занимает третье место в мире. Также ведутся переговоры с ExxonMobil относительно работ на черноморском шельфе. При удачном стечении работ правительство Украины рассчитывает нарастить объемы добычи до 30 млрд. кубометров в год в течение следующих 10 лет и, снижая уровень потребления газа, полностью избавиться от импорта.
Взаимоотношения же Украины с Россией чередуются состоянием покоя с угрозами новых "газовых" войн, от упоминания которых вздрагивает вся Европа, испытавшая всю их "прелесть" в прежние годы. В тот период Украина и Россия не могли договориться о ценах и объемах поставки газа, в результате чего Киев полностью перекрывал транзит в Европу. Итогом последней "газовой" войны начала 2009 года стал перевод Украины на рыночные нормы формирования цены на газ.
Эти войны обострили в Европе вопросы обеспечения энергетической безопасности и возможности альтернативных поставок газа.
Кстати, очередная "война" могла разгореться и по итогам нынешнего года. В начале ноября "Газпром" заявил о долге украинского "Нафтогаза" в размере более $1 млрд. за поставки газа в августе и октябре и пригрозил перевести поставки газа на 100-процентную предоплату. В ответ "Нафтогаз" прекратил закупку российского газа, начав его отбор из газохранилищ. Это заставило уже нервничать "Газпром", который обеспокоился перспективами поставок газа в Европу в холодный период. Тут следует упомянуть специфику газотранспортной системы Украины - Европе в особо холодные дни "голубое топливо" идет из газохранилищ. И тут возникает резонный вопрос: кто должен заполнять украинские газохранилища? По мнению "Газпрома", это забота Украины, обеспечивающей транзит в Европу, а по мнению же Киева - проблема российской монополии.
Но, как бы то ни было, на данный момент удалось избежать нового витка напряженности - стороны договорились и о поэтапной выплате долга, и об обеспечении транзита.
Между тем зима еще впереди, и при желании найти повод для новой "войны" будет весьма нетрудно. Хотя с учетом того, что Киев приостановил работу над подписанием соглашения с ЕС об ассоциации, мерзнуть этой зимой Украине, видимо, не придется.