HEMABANK KÖMƏYİNİZ OLSUN!
Qanın yeni hüceyrələrin yaradılmasına şərait yaradan və özündə insan orqanizminə kök hüceyrələrin daxil edilməsini birləşdirən ili-yin transplantasiyası leykoz, limfoza, aplastik anemiya, beta-talassemiya, anadangəlmə maddələr mübadiləsinin pozulması və immun sistemi ilə bağlı (HİV infeksiya, sistematik qırmızı qurdeşənəyi və s. bu kimi) bir sıra xəstəliklərin müalicəsində istifadə olunur.
İliyin transplantasiyası ilə bağlı xəstəliklərin müalicəsi üçün Azərbaycan vətəndaşları xaricə getməyə və əməliyyat üçün böyük vəsaitlər xərcləməyə məcbur olurlar. Eyni zamanda Azərbaycan həkimləri də Türkiyədə, Belarusda və digər ölkələrdə müvafiq ixtisasartırma keçərək, təhsillərini atrırmaqla iliyin köçürülməsi ilə bağlı əməliyyatlar aparmağa alışırlar. Şübhə yoxdur ki, Azərbaycan kimi ölkədə əhalinin sağlamlığına xidmət edən elmtutumlu texnologiyaların mənimsənilməsinin çoxdan vaxtı yetişib.
Əhali üçün bank
Tibbi nöqteyi-nəzərdən iliyin köçürülməsi çox çətin prosedurdur və özündə bir sıra mərhələləri birləşdirir. Amma bunun əvvəlində münasib donorun axtarışı durur. Donorun və resipiyentin (kök hüceyrələri qəbul edəcək insan) uyğunluğunu müəyyən edən müayinələrin kompleksi böyük önəm daşıyır. Donor rolunda remissiya (xəstəliyin sakitləşməsi və analizlərin normal göstəricilərə malik olması zamanı) dövründə insanın özündən götürülən və lazım olan səviyyədə emal olunan kök hüceyrələr; əgər varsa, eyni yumurtalı əkizdən alınan hüceyrələr və ailə üzvündən alınan hüceyrələr çıxış edə bilər. Lakin bu zaman maksimal uyğunluq olmalıdır, qohumlarla isə bu ehtimal çox da yüksək olmur - bacı və qardaşlarla 25 faizdən çox olmur, digər qohumlarla isə bundan da azdır. Bu mənada donorun kök hüceyrələrin xüsusi, yəni hemabanklarda axtarılması məqsədəuyğun sayılır.
Bununla da, bu cür strukturun Azərbaycanda yaradılması iliyin köçürülməsində ehtiyacı olan xəstələrin müalicəsində çox vacib və qiymətsiz rol oynayardı. O zaman xaricdə bahalı əməliyyatlara ehtiyac olmazdı. "R+" ilə söhbətində Leykoz Xəstələri Assosiasiyasının rəhbəri Mehriban Bağırova bildirib ki, kök hüceyrələri bankı yaradılmasında əsas arqument ölkə əhalisidir - bankı əhalisi çox olan ərazilərdə yaratmaq məqsədəuyğundur.
Bununla da, kök hüceyrələr bankının mövcud olması xaricdə müalicə almaq kimi ağır maliyyə yükü daşıyan xəstələrə kömək edərdi və eyni zamanda münasib donorun axtarılmasını sadələşdirərdi. Həmçinin, ölkədə kök hüceyrələrinin köçürülməsi əməliyyatı zamanı xaricdə tələb olunan materialın alınmasına böyük vəsaitlərin xərcləməsi də lazım olmazdı. Bu kök hüceyrələri haradan əmələ gəlir? Hər gün Azərbaycanda minlərlə körpə dünyaya gəlir. Həmin zaman körpədə ayrılan və sonra atılan göbəkbağında kök hüceyrələrlə bol qan mövcuddur. Həkim ginekoloq, tibb elmləri namizədi Lalə İmanovanın sözlərinə görə, göbəkbağının qanını saxlamaq olar, lakin bunun üçün əvvəlcədən hazırlanan şərait, sterillik və xüsusi ixtisaslaşmış kadrlar lazımdır. Bu qan çox aşağı temperaturda saxlanılmalıdır və gələcəkdə götürüldüyü insanın özü ya da yaxınları və qohumları üçün istifadə oluna bilər. Həmin qan, həmçinin digər ehtiyacı olan resipiyentlər üçün də istifadə oluna bilər, amma bunun mümkünlüyü azdır.
Belə bir qanın saxlama müddəti 15 ildən çox deyil. Bundan əlavə, göbəkbağı qanın ömür boyu uşağın özünə lazım olacağı mümkünlüyü çox aşağıdır, təxminən, 1400 haldan bir dəfə (təbii ki, uşağın sağlamlığı üçün). Çox güman ki, qan yaxın qohumlardan birinə lazım ola bilər. Göbəkbağı qanından əlavə kök hüceyrə bankı könüllü donorlar hesabına arta bilərdi. Çünki hər sağlam insan istəsə, iliyin donoru ola bilər. Amma bizdə donorluq praktikası da yoxdur, çünki yığılmış kök hüceyrələrin saxlanılması üçün yer də yoxdur. Ona görə iliyin köçürülməsində ehtiyacı olanlar yalnız qohumlar arasında münasib donorun tapılacağına ümid bəsləməyə məcburdurlar.
Gözlənilmədən
Təbii ki, kök hüceyrələri bankının yaradılması çox çətin və bahalı işdir. Lakin bu, xərclərini bir neçə ildən sonra çıxardacaq prosesdir. Hələ insanlara faydasından demirik. M. Bağırovanın sözlərinə görə, bu halda yaxın və uzaq xarici ölkələr kimi, Azərbaycana da insanlar müalicəyə gələrdi. Məsələn, məşhur Minsk klinikasının fəaliyyət göstərdiyi Belarusda dövlət öz vətəndaşları üçün müalicəni və kök hüceyrələrin transplantasiyasının xərclərini ödəyir, amma müalicəyə gələn xaricilər əməliyyat üçün böyük məbləğ ödəməlidirlər. Bu, yerli vətəndaşların müalicəsini qarşılamağa qismən kömək edir. Bu praktikanı Azərbaycanda da istifadə etmək olardı.
Bir çox digər ölkələrdə xüsusi banklar var ki, orada sütun hüceyrələri saxlanılır. Bu, həm münasib donor axtarışlarını asanlaşdırır və sağlam olmaq şanslarını artırır. Məsələn, İsraildə iri kök hüceyrələri bankı mövcuddur, bu da Almaniya və Türkiyə ilə yanaşı, xüsusilə onkoloji xəstəliklərin müalicəsi üzrə ən böyük mərkəz sayılır və bu ölkədə xəstələrin sağ qalması şansı artır.
Azərbaycanda kök hüceyrələri bankı ilə bağlı sual nəinki açıq olaraq qalmaqdadır, heç qanunvericilik səviyyəsində də qaldırılmayıb. Səhiyyə Nazirliyin mətbuat xidmətindən "R+"a verilən məlumata görə, Azərbaycanda kök hüceyrələrin istifadəsinə icazə yoxdur, çünki bunun üçün müvafiq qanun mövcud deyil.

A STEM CELL BANK WOULD HELP
Bone marrow transplants, the introduction of stem cells into the body to produce new blood cells, are used in the treatment of a number of diseases, among them leukaemia, lymphoma, aplastic anemia, beta-thalassemia, congenital metabolic disorders and diseases of the immune system (among them HIV-infection and systemic lupus).
Azerbaijan's citizens, who need treatment for these diseases requiring bone marrow transplants, have to go abroad and spend massive amounts of money on operations. But doctors in Azerbaijan are also starting to do bone marrow transplants after undergoing the appropriate training in Turkey, Belarus and other countries. There can be no doubt that a country like Azerbaijan should have acquired state-of-the-art technology and know-how for public health care long ago.
A public stem cell bank
From a medical point of view, a bone marrow transplant is an extremely complicated procedure, involving several stages. But it has to be preceded by a search for a suitable bone marrow donor. The set of studies determining whether the donor and recipient for whom the stem cells are intended is highly significant. The recipient himself may act as his own donor, having had his own stem cells harvested during a period of remission (a time when the illness subsides and the analyses' results are normal), after the requisite processing of the cells; or cells taken from an identical twin, where one exists, or a family member may also be used. The required maximum compatibility is not usually very high among relatives, no more than 25 per cent in brothers and even less in other relatives. So, it is common practice to try and find a donor at a special stem cell bank.
So, the setting up of a similar facility in Azerbaijan would play a very important and invaluable part in treating patients who need bone marrow transplants. Then there would be no need for patients to seek expensive treatment abroad. The head of the Leukaemia Sufferers Association, Mehriban Bagirova, told Regionplus that the main argument for setting up a stem cell bank was the country's population. Such a bank should be created where there is a large population.
Moreover, if we have our own stem cell bank, this would not only help the patients who have to go abroad for treatment, subjecting themselves to unaffordable expense, but would also make it easier to find a suitable donor. What is more, if the bone marrow transplant operation were carried out in this country, there would be no need to spend large sums of money on purchasing the necessary materials abroad.
Where do we get stem cells from? Thousands of babies are born in Azerbaijan every day. The umbilical cord, which is cut off, contains blood rich in blood-producing stem cells. The gynaecologist and Candidate of Medical Sciences Lala Imanova told us that it is possible to store the blood from the umbilical cord, provided that the necessary preparations have been made beforehand, that instruments and vessels have been sterilised ready and trained staff are on hand. This blood needs to be stored at extremely low temperatures and in the future it can be used for the actual donor from whom it was harvested or for close relatives. It may also be suitable for use by others who need it, but with less likelihood of compatibility.
This blood from the umbilical cord can be kept for 15 years. Moreover, it is highly unlikely that it will be needed by the child from whom it was taken; this only occurs in one in 1,400 cases (which is fortunate for a healthy child, naturally). It is more likely that a close relative might need it. The stem cell bank could also benefit from voluntary donations [of bone marrow]. Anyone who wishes to can become a stem cell donor. It is not customary to donate stem cells in our country, since there is nowhere for them to be stored. Therefore those needing bone marrow transplants can only hope that there is a compatible donor among their close relatives.
The sooner the better
Naturally it is a complicated and expensive process to set up a stem cell bank. But this process would definitely recuperate its costs within a few years, not to mention the benefit it would bring to people. M. Bagirova told us that, if this were to be done, people would come to Azerbaijan for treatment from countries near and far. So, in Belarus, which boasts an extremely well known clinic in its capital Minsk, the state provides the country's citizens with treatment and stem cell transplants free of charge, but foreigners going there for treatment pay large sums for operations. This allows some of the expenditure on the free treatment to be recuperated. We could do the same in Azerbaijan.
Most other countries have special stem cell banks. That makes it easier to find a suitable donor and boosts patients' chances of recovery. For example, Israel has a large stem cell bank. Along with Germany and Turkey, Israel is a major centre for treatment, especially of oncological diseases, and patients' survival rates in that country are very high.
In Azerbaijan the stem cell bank issue continues not only to be an open one, but has not even been raised to a legislative level. The Ministry of Health told Regionplus that the use of stem cells is not permitted in Azerbaijan, because there is no law regulating it.