MÜSTƏQİLLİYİN BAŞLANĞICI
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR) banilərindən biri olmuş Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsinə dair sərəncam imzalayıb. «Məhəmməd Əmin Rəsulzadə xalqımızın müstəqillik idealının gerçəkləşdirilməsində, Azərbaycanın tarixi dövlətçilik ənənələri zəminində milli dövlət quruluşunun dirçəldilməsində, milli istiqlal ideyalarının geniş yayılmasında böyük xidmətlər göstərib, siyasi publisistikası ilə ədəbi-ictimai fikir tariximizə layiqli töhfələr verib», - deyə sərəncamda bildirilir.
Rəsulzadənin 130 yaşı 2014-cü ilin yanvarında tamam olur. O, 31 yanvar 1884-cü ildə Bakının Novxanı kəndində, ruhani ailəsində dünyaya gəlib. Məhəmməd Əminin atası Hacı Ələkbəroğlu axund olub. Amma bu, onun oğlunu dünyəvi məktəbə verməsinə mane olmayıb. Rəsulzadə ibtidai təhsilini ikinci rus-tatar məktəbində alıb. Həmin vaxt məktəbin direktoru istedadlı pedaqoq, dövrünün tanınmış ictimai xadimi Sultan Məcid Qənizadə idi. Daha sonra Məhəmməd Əmin təhsilini texniki məktəbdə (1920-ci ildə məktəbin bazasında Sənaye İnstitutu - sonradan Neft və Kimya İnstitutu yaradılıb - red.) davam etdirib. Lakin məlum olmayan səbəblərdən o, təhsilini başa vura bilməyib. Ola bilsin ki, məktəbi bitirdikdən sonra neft sahəsində texniki işçi işləməkdənsə, siyasi mübarizəyə qatılmaq Rəsulzadənin təbiətinə daha uyğun gəlirmiş.
Çarizm əleyhdarı
1902-ci ildə Məhəmməd Əmin 18 yaşında ikən "Müsəlman Gənclər Təşkilatı"nı yaradıb. Qeyd edək ki, həmin dövrdə Bakıda azərbaycanlıların nəinki siyasi partiya və ya ictimai təşkilatı, heç xeyriyyə təşkilatı da yox idi. Gənc Məmməd Əminin bu təşəbbüsündə onun xalqının azadlığı uğrunda gələcək mübarizəsinin konturlarını görmək mümkün idi.
1903-cü ildə Rəsulzadənin "Bakıdan məktub" adlı ilk məqaləsi Tiflisdə Məhəmməd Tağı Şaxtaxtinski tərəfindən buraxılan "Şərqi-Rus" adlı Azərbaycan qəzetində çap olunub. Məqalədə o, soydaşlarını öz uşaqlarını dünyəvi məktəblərə verməyə çağırır, bunun uşaqların savadlı, təhsilli böyüməsi üçün vacib olduğunu bildirirdi. M.Ə. Rəsulzadənin siyasi fəaliyyətinin ilk dövrlərində qarşısına çarizmdən qurtulmaq, xalqa azadlıq vermək, xalq hakimiyyəti qurmaq vəzifələrini qoymuş sosial-demokratlara qoşulması heç də təəccüblü deyildi. 1904-cü ildə "Müsəlman Gənclər Təşkilatı"nın Rəsulzadənin başçılıq etdiyi özəyi Zaqafqaziyada ilk müsəlman siyasi təşkilatını yaradıb. "Hümmət" adlanan bu təşkilat "azadlıq yolunda" digər partiyalarla "həmrəy və dostcasına" işləməyə hazır olduğunu bəyan etmişdi. O, müstəqil təşkilat sayılsa da, bolşeviklərin tərəfində idi və Rusiya Sosial-Demokrat Fəhlə Partiyasının (RSDFP) Bakı bölməsilə sıx əməkdaşlıq edirdi.
XX əsrin əvvəllərində Bakı bolşeviklərin inqilabi mübarizəsinin əsas mərkəzlərindən biri idi. Hərəkatın əsas dirçəlişi 1905-1907-ci illərdə qeydə alındı. Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin SSRİ xalqlarının gələcək "rəhbəri" İosif Stalinlə tanışlığı və birgə fəaliyyəti də bu dövrə təsadüf edir. Yeri gəlmişkən, 1954-cü ildə Rəsulzadənin Türkiyədə dərc olunmuş "Stalin haqqında xatirələr"ində Stalin bəşəriyyət tarixinin mütləq hökmdarı kimi xarakterizə olunurdu.
Birinci rus inqilabından (1905-1907) sonra M.Ə. Rəsulzadənin dünyaya baxışı dəyişdi. Tarixçi A.Bala- yevin dediyi kimi, "Rəsulzadənin si- yasi-ideoloji baxışlarındakı təkamüldə, şübhəsiz ki, əsas rolu onun türkizm ideyaları ilə tanışlığı oynayıb. Bu ideyalar Azərbaycanda həm 1905-1907-ci illərin inqilabi hadisələri, həm də dünyada millətçilik ideologiyasının möhkəmlənməsi tendensiyasının təsirilə geniş yayılmışdı". M.Ə.Rəsulzadənin getdikcə fəallaşan siyasi və publisistik fəaliyyəti ona ciddi nəzarət edən gizli çar polisinin nəzərindən qaça bilməzdi. Nəticədə, o, təqibdən yaxa qurtarmaq üçün 1908-ci ilin sonunda Bakını tərk edərək İranda məskən salmalı oldu.
Müstəqil Azərbaycan
Rəsulzadə siyasi fəaliyyətini İranda da davam etdirib. Avropada təhsil almış iranlı ziyalılardan ibarət qrupla birlikdə o, 1910-cu ilin sentyabrında İran Demokrat Partiyasını yaradıb və "İrane Nou" ("Yeni İran") qəzetini buraxmağa başlayıb. Çar Rusiyası Rəsulzadənin İrandakı fəaliyyətini özünün bu ölkəyə təsir imkanları üçün təhlükə sayaraq onun oradan çıxarılmasına nail olur. 1911-ci ilin mayında Məhəmməd Əmin Tehranı İstanbula dəyişmək məcburiyyətində qalır. Bakıya isə o, yalnız 1913-cü ilin fevralında Romanovlar sülaləsinin taxta çıxmasının 300 illiyilə əlaqədar elan edilmiş amnistiyadan sonra qayıda bilir.
Bu vaxtadək Bakıda "Müsavat" partiyası yaradılmışdı. Partiyanın əsasını Rəsulzadənin əmisi oğlu Məhəmməd Əli Rəsulzadə, Bakı Dumasının qlasnısı Tağı Nağıyev və kitab mağazasının sahibi olan Abbasqulu Kazımzadə qoymuşdular. Partiyaya üzv olan Məhəmməd Əmin Rəsulzadə tezliklə onun liderinə çevrildi. Mütəmadi olaraq qəzetlərdə məqalələrlə çıxış edən Rəsulzadə hər kəsi milli şüuru formalaşdırmağa çağırırdı. O, hesab edirdi ki, milli dövlətin yaradılması üçün məhz bu, əsas olmalıdır. "Tamerlanın, Çingizxanın, Makedoniyalı İs-gəndərin və Roma imperatorlarının nümunəsində təcrübə göstərir ki,  dövləti ittifaq qurmaq arzusunu sərbəst şəkildə dilə gətirən qüvvədən başqa heç kəs dövlətə daxil olan ayrı-ayrı millətlər arasında möhkəm birlik yarada bilməz", - deyə o, bildirirdi.
M.Ə.Rəsulzadənin Azərbaycanı müstəqil dövlət kimi görmək arzusu 1918-ci il mayın 28-də gerçəkləşdi. Həmin gün Zaqafqaziya seyminin azərbaycanlı fraksiyası - Rusiya Müəssisələr Məclisinə seçilmiş, lakin bolşeviklər tərəfindən pərən-pərən salınmış 44 deputat müstəqil Azərbaycan Respublikasını elan etdilər. Bundan bir gün əvvəl isə onlar Azərbaycanın Müvəqqəti Milli Şurasını yaratmışdılar. Gizli səsvermə yolu ilə M.Ə.Rəsulzadə onun sədri seçilmişdi.
Tale elə gətirdi ki, Rəsulzadə və silahdaşları arzuladıqları müstəqil Azərbaycanı çox az müddətdə görə bildilər. Azərbaycan Demokratik Respublikası mövcudluğunu cəmi 23 ay qoruya bildi. Bu, müstəqil dövlətin qurulması, möhkəmlənməsi və inkişafı üçün bir göz qırpımıdır.
Mühacir
1920-ci il aprelin 28-də ölkədə çevriliş baş verdi. Demokratik Azərbaycanı bolşevik Azərbaycanı əvəzlədi. ADR liderlərinin həyatına real təhlükə yarandı. Rəsulzadə bir müddət o zamankı Şamaxı qəzasının Lahıc kəndində gizləndi. Lakin hələ müstəqil olan Gürcüstan ərazisinə keçməyə çalışan zaman həbs olunaraq Bakıya gətirildi. Burada onun köməyinə 1905-1907-ci illərdə bolşeviklərlə birgə fəaliyyəti və həmin dövrdə Stalinlə şəxsən dostluq etməsi yetişdi. Stalin Bakı Sovetinin plenumunda iştirak etmək üçün Bakıya gəlmişdi və məhz o, Rəsulzadəni Bayıl həbsxanasından çıxararaq ona Moskvada Millətlər üzrə Komissarlıqda çalışmağı təklif etdi. Həmin dövrdə komissarlığa məhz Stalin rəhbərlik edirdi. Rəsulzadə təkliflə razılaşdı.
M.Ə.Rəsulzadənin özünün etiraf etdiyinə görə, Stalinlə dostluğu ona Moskvada da kömək edib. Amma o, Vətəninin müstəqilliyi ideyası və arzularına xəyanət edə bilməyərək Moskvadan da getməli olub.
Rəsulzadənin mühacir həyatı ağır keçib. Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizəsini davam etdirən Rəsulzadəni bəzən, hətta dünənədək onunla eyni cür düşünənlər də başa düşmürdülər. Müxtəlif ölkələri dolaşan Məhəmməd Əmin sonda Türkiyədə məskunlaşdı. Onun həyat yoldaşı, iki oğlu və qızı isə Bakıda qalmışdılar. Mühacirətdə olduğu ilk illərdə o, ailəsilə yazışa bilirdi. Lakin onun ailəsini Bakıdan çıxarmaq üçün etdiyi cəhdlərin heç bir nəticəsi olmadı.
30-cu illərin repressiyaları görkəmli siyasətçinin ailəsindən də  yan keçə bilməzdi. Rəsulzadənin böyük oğlu Rəsul Bakıda güllələndi, xanımı Ümbülbanu, 70 yaşlı analığı Maral xanım və uşaqları isə Qazaxıstana sürgün olundular. Maral xanım yolda dünyasını dəyişdi, hə-yat yoldaşı və qızı Lətifə isə sürgündə vəfat etdilər.
Şəkərli diabetdən əziyyət çəkən M.Ə.Rəsulzadə isə 1955-ci il martın 6-da İstanbulda dünyasını dəyişib. Bundan bir il sonra isə onun kiçik oğlu Azər intihar edib.
MƏHƏMMƏD ƏMIN RƏSULZADƏNIN İ.V.STALINƏ MƏKTUBUNDAN
Möh­tə­rəm Sta­lin!
Qur­tu­lu­şum do­stla­rım üzə­rin­də xoş bir hey­rət tə­si­ri bu­rax­mış­dır. On­lar, tə­bii, haq­lı­dır­lar. Fəh­lə­lər­dən bir ço­xu müsa­vat­çı ol­duq­la­rı üçün güllə­lən­mə­di­lər­mi? Bu sa­at­lar da­xi­lin­də, adı çə­ki­lən par­tiy­a­nın rə­i­si ol­maq he­sa­bı ilə mə­nim qur­tu­lu­şum bir növ möcüzə imiş. Va­qi­ə­nin tə­ri­fi, bu tə­bi­rə lay­i­q­dir­sə, in­saf tə­ləb edir, qeyd edim ki, bu möcüzə­nin sə­bə­bi-kə­ra­mə­ti Siz­si­niz; çünki ke­ç­miş do­stluğu unut­may­a­raq mə­ni Ba­kı zin­da­nın­dan çı­xar­mağa lüzum gördünüz.
Mos­k­va­da ol­duğum iki il əs­na­sın­da do­stluğu­muz­dan fay­da­lan­dım. Bə­zi məh­ru­miyyət­lə­rə mə­ruz qal­dım­sa da bun­lar hər kə­sin, ümu­miyyət­lə, yüklən­diyi məh­ru­miyyət­lər­dən iba­rət olub, mə­nə aid bir xüsu­siyyə­tə ma­lik dey­il­dir. Ək­si­nə, bə­zən elə olur­du ki, bir sı­ra im­tiy­az­lar­dan be­lə fay­da­la­nır­dım. Bu­nun üçün Si­zə tə­şəkkür edi­rəm.
Mos­k­va­dan ay­rı­lar­kən Si­zin­lə görüşə bil­mə­dim. Çünki Ru­siy­a­nı giz­lincə tərk et­məyə qə­rar ver­miş­dim. Bu hə­rə­kə­tim­də Si­zə qar­şı hör­mət­siz­lik gör­məy­əcəy­i­ni­zə ümid edi­rəm. Sə­fər üçün ica­zə is­tə­mə­dim; işin mən­fi tə­rə­fi­ni müla­hi­zə et­dim. Bəl­kə, Siz ica­zə ver­məz­di­niz; o za­man hər nə cür ol­sa da Ru­siy­a­nı tərk et­mək haq­qın­da­kı qə­ra­rım­dan ta­ma­mi­lə vaz ke­ç­mək la­zım gə­lər­di. Hal­bu­ki bu, mə­nim üçün mümkün olan iş dey­il­di. Çünki bu, özümü rədd et­mək və əbə­di ola­raq tam bir fə­a­liyyət­siz­liyə məh­kum et­mək de­mək idi. Ey­ni za­man­da bu, Ru­si-y­a­da cə­rəy­an edən ha­di­sə­lə­rin və hüsu­lə gəl­mək­də olan ha­lın dil­siz bir müşa­hi­di qal­maq olar­dı.
Ha­zır­da Ru­siy­a­da hüsu­lə gə­lən ha­di­sə­lər isə bun­dan yüz il əv­vəl cə­rəy­an edən ha­di­sə­lər­dən baş­qa bir şey dey­il­dir. Yüz il əv­vəl­də ol­duğu ki­mi in­di də Ru­siya müstəm­lə­kə­lə­ri bir ye­rə top­la­ma­q­­­da­dır.
... Bol­şe­vik par­tiy­a­sı­nın mər­kə­ziyyət­çi ol­duğu­nu bil­diy­im­dən bu par­tiy­a­nın növü özünə­məx­sus bir im­pe­ri­a­list ol­duğu­nu sez­miş və zə­ru­ri bir dəy­i­şik­liyə ke­çə bi­ləcəy­i­ni da­ha əv­vəl söy­lə­miş­dim. Qey­ri-ix­tiy­a­ri müşa­hi­də­çi du­ru­mun­da ol­duğum­dan bu dəy­iş­mə göz­lə­ri­min önündə baş ve­rir­di. Mos­k­va­da ol­duğum iki il ər­zin­də mən Şərq mil­lət­lə­ri­nin və xüsu­si­lə türk el­lə­ri­nin nica­tı­nın yal­nız öz­lə­rin­də, özünü bir mil­lət ki­mi ta­nı­ma­la­rın­dan iba­rət ol­duğu­na qə­ti su­rət­də inan­dım. Bu­nun üçün si­s­te­mi­niz­də mil­lə­tin özünə bəs­lə­diyi bu ina­mın kökündən yox edil­diy­i­ni və mil­li an­la­mı­nın mil­li in­qi­lab an­la­mı­na tə­b­dil edil­diy­i­nə soy­uq­qan­lı ba­xa bil­mir­dim.
Si­zin is­tə­diy­i­niz bu müba­di­lə baş tu­ta bil­məz. Şərq mil­lət­lə­ri kom­mu­nist həy­a­tı ilə dey­il, öz mil­li həy­at­la­rı ilə ya­şa­maq is­təy­ir­lər.
Bu məq­səd­lə də on­lar öz­lə­ri­ni əsir edən qüvvə­lə­rə qar­şı müba­ri­zə apa­rır­lar və bu müba­ri­zə­lə­rin­də on­la­ra yar­dım edə bi­ləcək müttə­fiq­lər ax­ta­rır­lar. Bir za­man on­lar Vil­so­nun prin­sip­lə­ri­nə inan­dı­lar; si­zin şüar­la­rı­nız isə on­la­ra da­ha cəl­be­dici göründü. Fə­qət, hey­hat, Vil­son prin­sip­lə­ri Ver­sal, Tri­a­non və Sevr müqa­vi­lə­lə­ri­nə müncər ol­du­sa, si­zin şüar­la­rı­nız da Uk­ray­na, Tür­küs­tan və Qaf­qa­zın ye­ni­dən is­ti­la­sı ilə nə­ticə­lən­di. Bu­na gö­rə də və­tə­nim Azər­bayca­nın si­zin işğ­al və əsa­rə­ti­ni­zə qar­şı müba­ri­zəyə qəh­­rə­man Türkiy­ə­nin An­tan­taya qar­şı yürütdüyü müca­di­lə qə­dər bir haq­qı var­dır.
Öz siy­a­si əqi­də­mə sa­diq qal­maq­la bə­ra­bər, mən ey­ni za­man­da Si­zin də xey­ir­xa­hı­nız ola­raq qa­lır, şəx­si­ni­zə qar­şı eh­ti­ram his­si bəs­ləy­i­rəm. Nə­ticə­də, mə­nə qar­şı gö­s­tər­diy­i­niz əla­qə­ni heç bir za­man unut­may­acağı­ma inan­­ma­nı­zı xa­hiş ilə Si­zə yax­şı bir xid­mət gö­s­tər­mək fürsə­ti­ni ca­ni-dil­dən tə­mən­ni et­diy­i­mi ərz edi­rəm.
Ehtirami-tamla: Rəsulzadə Məmməd Əmin. Dekabr 1923
Bu mək­tub vax­ti­lə İs­tan­bul­da çı­xan "Ye­ni Qaf­qa­ziya" də­rg­i­si­nin 23.01.1923-cü il ta­rix­li  5-ci sayın­da nəşr olu­nub.

У ИСТОКОВ НЕЗАВИСИМОСТИ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о проведении на государственном уровне 130-летнего юбилея одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики (АДР) Мамедамина Расулзаде. "Мамедамин Расулзаде имеет большие заслуги в реализации идеала независимости нашего народа, возрождении национально-государственного устройства на основе исторических традиций государственности Азербайджана, широком распространении идей национальной независимости и внес своей политической публицистикой достойный вклад в историю нашей литературно-общественной мысли", - говорится в распоряжении.
130 лет со дня рождения М.Расулзаде исполняется в январе 2014 года. Родился он 31 января 1884 года в бакинском пригородном селе Новханы в семье священнослужителя. Отец Мамедамина - Гаджи Алекпероглу обладал саном ахунда, что, однако, не помешало ему отдать сына в светскую школу. Начальное образование он получил во второй русско-татарской школе, директором которой был талантливый педагог и известный общественный деятель того времени Султан Меджид Ганизаде. Затем была учеба в Бакинском техническом училище (на его базе в 1920 году был создан Индустриальный институт - впоследствии  Институт нефти и химии. - Авт.). Однако по неизвестным причинам Мамедамин не завершил учебу. Возможно, его натуре больше отвечало участие в политической борьбе, чем работа техником на нефтяном промысле после окончания училища.
Противник царизма
В 1902 году в возрасте 18 лет Мамедамин создает "Организацию мусульманской молодежи". Следует заметить, что азербайджанцы тогда в Баку не имели не только политической партии или общественной организации, но даже благотворительных обществ. В этой инициативе юного Мамедамина уже заметны контуры его будущей борьбы за раскрепощение своего народа.
Его первая статья "Письмо из Баку" появляется  в 1903 году  в азербайджанской газете "Шарги-Рус" ("Русский Восток"), издаваемой в Тифлисе Мамедтаги Шахтахтинским. В статье звучал призыв к соплеменникам отдавать своих детей в светские школы, чтобы они выросли образованными и грамотными. И совсем неудивительно, что М.Расулзаде в начале своей политической деятельности примкнул к социал-демократам, поставившим перед собой цель покончить с царизмом, предоставить нациям свободу, установить власть народа. В 1904 году костяк "Организации мусульманской молодежи" во главе с М.Расулзаде образовал первую в Закавказье мусульманскую политическую организацию "Гуммет" ("Энергия"),  которая декларировала "солидарную и дружную" работу с другими партиями "на пути свободы". Организация считалась самостоятельной, однако твердо стояла на большевистских позициях и тесно взаимодействовала с Бакинским отделением Российской социал-демократической рабочей партии (РСДРП).
В начале XX века Баку являлся одним из  главных центров революционной борьбы большевиков. Бурный подъем движения пришелся на 1905-1907 годы. На этот период приходятся знакомство и совместная работа М.Расулзаде с будущим "вождем народов" СССР - Иосифом Сталиным. Кстати, в 1954 году в Турции М.Расулзаде опубликовал "Воспоминания о Сталине", которого охарактеризовал как самого абсолютного властелина в истории человечества.
После первой русской революции  (1905-1907) в мировоззрении М.Расулзаде произошел переворот. Как отмечает историк А.Балаев, "в эволюции политико-идеологических взглядов М.Расулзаде, несомненно, ключевую роль сыграло его ознакомление с идеями тюркизма, которые получили широкое распространение в Азербайджане под влиянием как революционных событий 1905-1907 годов, так и общемировой тенденции укрепления позиций идеологии национализма". Все более  возрастающая активизация его политической и публицистической деятельности не могла оставаться вне поля зрения царской охранки, которая стала проявлять к нему повышенное внимание. Спасаясь от преследований, М.Расулзаде в конце 1908 года вынужден был покинуть Баку и переселиться в Иран.
Независимый Азербайджан
Он и здесь продолжал заниматься политической деятельностью. Вместе с группой иранских интеллигентов, которые получили европейское образование, М.Расулзаде в сентябре 1910 года создает Иранскую демократическую партию и начинает издавать газету "Иране Ноу" ("Новый Иран"). В деятельности М.Расулзаде в Иране царская власть России усмотрела угрозу своему влиянию на эту страну и добилась его выдворения. В мае 1911 года он вынужден был оставить Тегеран и перебраться в Стамбул. В Баку М.Расулзаде вернулся лишь после объявления амнистии в феврале 1913 года по случаю 300-летия коронации династии Романовых.
К этому времени в Баку была основана партия "Мусават". Основателями партии выступили двоюродный брат Расулзаде - Мамедали Расулзаде, гласный Бакинской думы Таги Нагиев и владелец книжного магазина Аббасгулу Казымзаде. Вступив в эту партию, М.Расулзаде в скором времени стал ее лидером. Периодически выступая на страницах печати, он призывал к формированию национального самосознания, что должно было послужить основой создания национального государства. "Сама история на примере Тамерлана, Чингисхана, Александра Македонского и римских императоров свидетельствует о том, что никакая сила, кроме свободно выраженного желания составить государственный союз, не может создать прочное единение между отдельными национальностями, входящими в государство", - говорил он.
Его мечта увидеть Азербайджан независимым государством сбылась 28 мая 1918 года. В этот день азербайджанская фракция  Закавказского сейма - 44 депутата, избранных в Учредительное собрание России, но разогнанное позже большевиками, провозгласила независимость Азербайджанской Республики. Днем ранее они провозгласили себя Временным национальным советом Азербайджана. По результатам тайного голосования М.Расулзаде был избран его председателем. Так уж получилось, что история отвела очень короткий срок Расулзаде и его соратникам для осуществления заветной мечты - увидеть Родину независимой. 23 месяца существования Азербайджанской Демократической Республики - это даже не миг, а еще меньше - миллионная доля исторического отрезка, необходимого для становления, укрепления и развития независимого государства.
Эмигрант
28 апреля 1920 года в стране произошел переворот. На смену демократическому Азербайджану пришел Азербайджан большевистский. Над жизнью лидеров АДР нависла реальная угроза. Какое-то время М.Расулзаде скрывался в селе Лагич тогдашнего Шамахинского уезда. Однако при попытке перейти в Грузию, которая еще оставалась независимой, был задержан и перевезен в Баку.
Тут-то и помогли ему совместная деятельность с большевиками в 1905-1907 годах и личные дружеские отношения со Сталиным, который прибыл в Баку для участия в работе пленума Бакинского совета. Он вызволил М.Расулзаде из Баиловской тюрьмы и предложил поехать в Москву работать в Комиссариате по делам национальностей, который тогда возглавлял. Предложение было принято.
По собственному признанию М.Расулзаде, дружба со Сталиным помогла ему и в Москве. Но он не смог изменить своим идеям и мечтам о независимости Родины, в связи с чем сбежал из Москвы.
Нелегкой оказалась и эмигрантская судьба М.Расулзаде. Продолжая свою борьбу за независимость Азербайджана, он не всегда бывал понятым даже вчерашними единомышленниками. Поскитавшись по разным странам, он в итоге окончательно поселился в Турции. В Баку осталась семья - жена, два сына и дочь. В первые несколько лет эмиграции он еще имел возможность переписываться с семьей. Но все попытки вывезти семью из Баку были тщетными.
Репрессии 30-х годов не могли обойти семью видного политика. Старший сын Расул был расстрелян в Баку. Супруга - Умбульбану, мачеха - 70-летняя Марал ханым и дети были высланы в Казахстан. Марал ханым скончалась в пути. В ссылке умерли жена и дочь Лятифа. Страдавший сахарным диабетом М.Ра-сулзаде скончался в Стамбуле 6 марта 1955 года. Через год покончил жизнь самоубийством его младший сын Азер.
ИЗ ПИСЬМА МАМЕДАМИНА РАСУЛЗАДЕ И.В.СТАЛИНУ
Уважаемый Сталин!
Мои друзья очень удивились, узнав, что меня выпустили из тюрьмы особого отдела. И я их понимаю: ведь многих рабочих расстреливали только за то, что они были простыми членами мусаватской партии. Я же был ее лидером. Но это чудо оказалось возможным благодаря Вам, именно Вы вспомнили о нашей прежней дружбе и вытащили меня из бакинской тюрьмы.
Эта дружба помогла мне и в Москве. Конечно, и мне пришлось испытать трудности, но не больше, чем остальным. Я даже пользовался некоторыми привилегиями, и все это благодаря Вашей заботе, за которую я Вам очень признателен.
Тем не менее, уезжая из Москвы, я не повидался с Вами, потому что решил бежать из России. Думаю, Вы меня поймете: я не мог спросить у Вас разрешения, потому что не верил, что Вы меня отпустите. И тогда мне пришлось бы навсегда распрощаться с мечтой уехать из России. Но я даже не мог думать об этом, потому что это означало отречься от того, чему я посвятил всю свою жизнь, обречь себя на вынужденное бездействие и роль стороннего наблюдателя того, что происходит сейчас в России.
А то, что сейчас происходит в России, практически ничем не отличается от того, что происходило здесь сто лет назад. Так же, как и сто лет назад, Россия вновь присоединяет к себе все новые и новые колонии…
…Зная, что жесткий централизм - это основополагающий принцип для большевиков, я и раньше говорил, что, в сущности, эта партия - имперская и что в ближайшем будущем она кардинально изменит свою политику по отношению к малым народам. В дальнейшем это подтвердилось, но в то же время за два года, проведенных в Москве, я понял и другое: восточные народы, и в частности тюркские, все равно, несмотря ни на что, обретут, в конце концов, свою независимость. Поэтому я не мог бесстрастно наблюдать за тем, как, с одной стороны, национальные меньшинства приходят от периода национального самосознания к идее национальной революции, а, с другой стороны, Вы пытаетесь подорвать веру народов в свое будущее.
Все равно Вы не добьетесь того, что хотите. Народы Востока будут жить так, как захотят сами, а не по коммунистическим нормам и принципам. Они будут бороться со всеми, кто будет им мешать. И будут искать союзников, тех, кто смог бы им помочь. Именно поэтому они поверили вначале принципам Вильсона, а затем - вашей декларации. Но так же как принципы Вильсона были похоронены Версальским, Тройским и Севрским договорами, ваша декларация обернулась оккупацией Украины, Туркестана и Кавказа. Поэтому у моего Азербайджана есть такое же право бороться против вашей оккупации, какое имела героическая Турция в борьбе против Антанты.
Хотя я и не изменил своим политическим идеалам и продолжаю свою борьбу, хочу Вас заверить, что никогда не забуду того, что Вы для меня сделали.