Azərbaycanda heyvandarlığın müxtəlif sahələrinin inkişafı üzrə bir sıra layihələr həyata keçirilir
Son illər aqrar sektor hesabına ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün götürülmüş kurs Azərbaycan kənd təsərrüfatının, demək olar ki, bütün seqmentlərinin fəaliyyətinin canlanmasına gətirib çıxarıb. Uyğun olaraq bu gün heyvandarlıqda da pozitiv dəyişikliklər müşahidə olunur. Bu sahədə ölkə kifayət qədər dinamik templərlə intensiv texnologiyalar relsinə keçir. Təkcə hələ bu il cins mal-qaranın alınması üçün Prezidentin Ehtiyat Fondundan 10 mln. manat vəsait ayrılıb. Bununla yanaşı, əhalinin yumurta və quş ətinə olan tələbatını tam həcmdə ödəyən quşçuluq da fəal şəkildə inkişaf edir.
Yeni strategiya
Bu sahədə əldə olunan uğurlar, heyvandarlıq sektorunun inkişafında, FAO-nun (BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı) ekspertlərinin də fəal iştirak etdiyi strategiyanın hazırlanmasına başlanğıc qoydu. Qarşıdakı 10 ildə ərzaq təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılması, yoxsulluğun azalması və təsərrüfatların gəlirlərinin artmasına yönəldilmiş bu sənədin reallaşması müəyyən investisiyaların cəlb olunmasını tələb edir. Yerli ekspertlərin hesablamalarına görə, bu sənəd sahənin bütün aspektlərini əhatə edir - otlaqların idarə olunması, heyvanların genetik müxtəlifliyi, cins mal-qara və heyvanların sağlamlığının yaxşılaşdırılması, onların yemlə təmin olunması, süd təsərrüfatlarının inkişafı, eləcə də dəniz məhsullarının istehsalı. Pozitiv və neqativ tərəfləri öyrənən FAO-nun mütəxəssisləri, həyata keçirilən zaman mövcud problemlərin kənarlaşdırılmasını nəzərdə tutan sənədi təqdim ediblər.  Sənəd kommersiya istiqamətli heyvandarlıq sənayesinin rəqabət qabiliyyətli inkişafını istər yerli, istərsə də beynəlxalq səviyyədə stimullaşdıracaq. Sənəd hazırlanarkən sektorun inkişafının iqtisadi, sosial, mədəni və ekoloji faktorları nəzərə alınıb.
Aqrar islahatların aparıldığı illərdə ölkədə mal-qaranın istehsalının artması və sayının yüksəlməsində mühüm irəliləyiş olub. Bu gün gündəlikdə damazlıq mal-qaranın istər südlük, istərsə də ətlik istiqamətdə keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması vəzifəsi durur. Bu məqsədi həyata keçirmək üçün hökumət cins mal-qaranın alınması üçün maliyyə vəsaitləri ayırıb. Onlar, əsasən, Avropa və MDB ölkələrindən gətirilir. 2005 - 2012-ci illərdə "Aqrolizinq" ASC 6290 baş cins mal-qara alıb və onları yerli fermerlərə paylayıb. Bu məqsədlərə 22,86 mln. manat xərclənib.
Bununla da, damazlıq maldarlıq istiqamətində addım atılıb - istər iribuynuzlu, istərsə də xırdabuynuzlu. İri heyvandarlıq komplekslərinin yaradılması ilə ət-süd məhsullarının istehsalı, çəkilib bükülməsi, daşınması və ticarət şəbəkələrinə çatdırılması məsələləri uğurla həll edilib.
Bir qədər statistika gətirək: Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Heyvandarlıq şöbəsinin 2013-cü il 1 oktyabr tarixinə olan məlumatlarına görə, ölkənin özəl təsərrüfatları və iri heyvandarlıq fermalarında, təxminən, 2,8 mln. baş iribuynuzlu və 8,8 mln. baş xırdabuynuzlu heyvan saxlanılır. Qeyd edilən müddətdə fermalar diri çəkidə 358 min tondan artıq ət istehsal ediblər ki, bu da keçən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 3,8% çoxdur. Süd istehsalı 1,4 mln. ton (artım 6,6%), yumurta 1,04 mlrd. ədəd, yun qırxımı isə 16,3 min tona çatıb. Dinamik inkişafa və məhsul  artımına kənd sahibkarlarına edilən maliyyə və lizinq yardımı da ciddi kömək edib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Heyvandarlıq məhsullarının istehsalı, emalı, damazlıq işi və otlaqlar şöbəsinin müdiri Çingiz Fərəcovun məlumatına görə, ölkədə ət və südə tələbat əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Əsas məqsəd isə maksimum daxili istehsal hesabına tələbatı ödəməkdir. Keçən il adambaşına 30 kq ət istehsal olunub, müşahidə olunan perspektivdə isə bu göstəricinin 70 kq-a çatdırılması planlaşdırılır.
Son illər həyata keçirilən islahatlar nəticəsində respublikanın regionlarında 12 müasir südçülük kompleksləri fəaliyyətə başlayıb. Bu yaxınlarda isə daha üç iri heyvandarlıq kompleksi işə düşüb. Onların hər birində 700 baş damazlıq inək saxlanılır.
Yeni texnologiyalar
Qeyd etmək lazımdır ki, bu sahədə fəallığın artmasına neqativ faktorlar təsir göstərib: son vaxtlar ölkədə damazlıq kəllərin sayının azalması prosesi müşahidə olunurdu - ötənillərki göstəricilərlə müqayisədə, Azərbaycanda onların sayı 400 mindən 265 minə qədər azalmışdı. "Qara mirvarilər" sürüsünün azalması 3% təşkil edib.
Eyni zamanda, bu il respublikanın bəzi regionlarında infeksion xəstəliklər mövcud idi, bunyavirusa yoluxmuş inəklərin olması faktı vardı. Hərçənd Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Baytarlıq Xidməti irimiqyaslı tədbirlər keçirərək və 582 baş heyvanın simptomatik müalicəsini həyata keçirərək, vəziyyətə vaxtında reaksiya verdi. Amma rəsmi olaraq 148 heyvanın ölümü qeyd alındı.
Qeyd edək ki, son üç ildə respublikanın regionlarında əlavə olaraq 60 özəl baytarlıq məntəqəsi açılıb. 2007-ci ilə qədər 25, 2008-ci ilə qədər 30, 2013 -cü ilə isə 5, amma ilin sonuna qədər daha 6-nın açılması planlaşdırılır. Özəl baytarlıq məntəqələrinə 180 mütəxəssis cəlb olunub. Özəl baytarlıq məntəqələri şəbəkəsinin inkişafı üzrə işlər kənd təsərrüfatının inkişafı və kreditləşməsinə dair ikinci layihə çərçivəsində həyata keçirilir. Bu məntəqələrdə təmir işləri aparılıb, mütəxəssislər üçün heyvanların mayalandırılması üzrə zəruri şərtlər yaradılıb.
Mal-qaranın sayının artırılmasına dair tədbirlərə gəldikdə isə ölkədə heyvanların intensiv süni mayalandırılması proqramı həyata keçirilir. Respublika süni mayalandırma mərkəzi istifadəyə verilib, yüksək keyfiyyətli toxumun istehsalına başlanılıb. 2012-ci ildə 88,4 min baş  heyvan süni mayalandırılıb. Bundan 59,5 min mələz alınıb. Bu il də eyni üsulla 140 min, 2014-də 200 min, 2015-də - 300 min inək və kəlin mayalandırılması planlaşdırılıb.
Keçiyetişdirmədə də yeniliklər müşahidə edilir. O, ölkəmizin qədim tarixinin bütün mərhələlərində uğurla inkişaf edib və bu gün damazlıq heyvandarlığın inkişafı, daha dəqiqi, bordaqda saxlanmasının yeni formasına keçir. Bir sıra Avropa ölkələri bu istiqamətdə artıq pozitiv təcrübə əldə ediblər və indi onu Azərbaycanda tətbiq edirlər.
Belə ki, 2013-cü ilin əvvəlində Ağcabədi rayonunun Ağabəyli kəndində süd emalı zavodunun ərazisində ilk ixtisaslaşmış keçi təsərrüfatı fermasının təqdimatı olub. Bu qeyri-adi fermanın ilk tikinti işləri ötən il başlayıb və bir neçə hektar ərazini tutur. Qışda keçilərə soyuq olmaması üçün tikintidə xüsusi materiallardan istifadə olunub. Qızmar yayda isə heyvanlar üçün normal temperaturun saxlanılması ilə əlaqədar yataqlarda  kondisionerlərin quraşdırılması nəzərdə tutulub. Ferma xüsusi avadanlıqlarla təchiz olunub, yemləmə üzrə bütün proseslər avtomatlaşdırılıb, heyvanların mexaniki sağılması tətbiq edilir, südün keyfiyyət xüsusiyyətlərini müəyyən etmək üçün laboratoriya var, ferma mütəxəssislər və işçi kadrlarla təmin olunub.
"Təsərrüfat, əhalinin 2008-2015-ci illərdə ərzaq məhsulları ilə etibarlı təmin olunması üzrə Dövlət Proqramı"nın yerinə yetirilməsinə dəstək olmaq məqsədilə yaradılıb. Bizim investisiya  layihəmizə iqtisadiyyat və sənaye nazirliklərində dəstək oldular, 3,5 mln. manat həcmində güzəştli kredit ayırdılar. Təsərrüfatın ümumi dəyəri isə 6 mln. manat təşkil edir. Yaxın gələcəkdə burada avtomatlaşdırılmış sağma sistemi istismara veriləcək", - deyə fermer təsərrüfatının rəhbəri Mülhazil Balakişiyev bildirib.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin sifarişi ilə "Aqrolizinq" ASC ölkəyə    1 000 baş "zanen" cinsindən olan keçilər gətirib. Onlar Ağabəyli kənd fermalarında yerləşdirilib. Ümumilikdə isə 40 mindən çox damazlıq mal gətirilməsi nəzərdə tutulub.
Bir sözlə, bu gün Azərbaycanda heyvandarlığın inkişafı göz qabağındadır. Məhsulun keyfiyyətinə gəldikdə isə o, bütün zamanlarda ən tələbkar istehlakçıların belə zövqünü təmin edə bilirdi. Bu da xarici alıcıların diqqətini cəlb edir. Əsas bundan sonra da adı saxlamaq, o cümlədən daxili tələbatı təmin etməklə, həcmi artırmaq və məhsulların geniş çeşidi ilə xarici bazara çıxmaqdır.

Azerbaijan carries out a number of projects to develop different branches of animal husbandry
The course taken by Azerbaijan in the past few years to ensure its food security by developing the farming sector has stepped up activity practically in each segment of this country's agriculture. Correspondingly, positive changes can be seen in the livestock sector too, which is being restructured quite dynamically on the basis of intensive technologies.
The president's reserve fund has earmarked 10m manat this year alone for the purchase of bloodstock. Alongside this, poultry farming is actively developing too, fully meeting the needs of the country's population for eggs and poultry meat.
New strategy
Successes achieved in this branch set the stage for efforts to hammer out a strategy for developing the livestock sector in which FAO (UN Food and Agriculture Organization) experts took an active part. The implementation of this is document designed to enhance food security, reduce poverty and increase farms' incomes over the next 10 years, calls for certain investments. According to local experts' evaluations, this document covers every aspect of the branch, such as control over pastures, genetic diversity of animals, efforts to improve the breeding herd and the animals' health, to provide them with feed, develop dairy farming and produce seafood. FAO experts examined the positive and negative aspects and came up with a document by implementing which current problems will be settled. It will encourage the competitive development of a commercially oriented livestock industry both at the local and the international levels.  Economic, social, cultural and environmental factors of the sector's development were taken into account in drawing up the document.
Over the years of reforms, this country has made significant progress in efforts to increase its production and livestock population. The challenge on today's agenda is to improve the breeding herd both in terms of dairy and meat production. For this purpose, the government allocated funds for the purchase of pedigree livestock and the animals are being imported from European and CIS states. During 2005-2012, the Agrolizing joint stock company purchased 6,290 heads of pedigree stock and sold them to local farmers spending 22.86m manat on this purpose.
Thus a step has been made towards pedigree livestock production including both cattle and small ruminants. Problems of meat and milk processing, packaging, storage, transportation and delivery to the sales network have been settled by setting up large stock breeding complexes.
Here are some statistics. According to data from the animal husbandry department of the republic's Agriculture Ministry, as of 1 October 2013, there were about 2.8m heads of cattle and 8.8m heads of small ruminants kept on the country's private farmsteads and big livestock farms. Over the said period, farms produced more than 358,000 tonnes of meat in live weight which is up 3.8 % on last year; 1.4m tonnes of milk (6.6 % increase) and 1.04bn eggs while wool output grew to 16,300 tonnes.
Financial and leasing aid to farms promoted their dynamic development and production growth.
According to information from Cingiz Faracev, deputy head of the Azerbaijani Agriculture Ministry's department for production and processing of pasture produce, animal husbandry and breeding, the country has registered a noticeable growth in demand for meat and milk, so the main goal is to meet the needs as much as possible through domestic production.  The country has registered a noticeable growth in demand for meat and milk, so the main objective is to meet the needs as much as possible through domestic production.  Last year, 30 kg of meat was produced per capita. It is planned to increase this figure to 70 kg in the foreseeable future. Twelve modern dairy complexes have come into operation over the past few years of reforms in the republic's regions. Recently another three biggest livestock complexes came into service, each keeping 700 pedigree cows.
New technologies
It should be said that negative factors contributed to activity increase in this sphere: the population of pedigree buffaloes has been on the decline in this country lately. Their number in Azerbaijan dropped from 400,000 to 265,000 animals compared with previous years. The loss of the "black pearl" herd is 33 %.
Moreover, the current year has seen cases of infectious diseases. Data are available on cows killed by bunyavirus. Specialists of the State Veterinary Service under the Agriculture Ministry reacted swiftly by taking large scale efforts and carrying out symptomatic treatment of 582 heads of cattle. Notwithstanding this, there were 148 officially registered deaths of animals.
Let it be noted that the past three years have seen 60 additional private veterinary stations come into service. Twenty-five stations were opened before 2007, 30 in 2008, five since the beginning of 2013 and another six are to be set up before the end of this year; 180 specialists have been recruited to work at private veterinary stations. Efforts to develop the network of private veterinary stations are part of the second project for developing and crediting the farming sector. Those stations have been repaired and the necessary conditions have been provided for livestock insemination specialists.
As regards measures to increase the livestock population, a programme for intensive artificial insemination of animals is under way in the country. The republic's centre for artificial insemination has been put into operation; the production of high quality semen has started. In 2012, 88,400 animals were inseminated artificially and produced 59,500 calves as the result. It is planned to inseminate 140,000 cows and buffalo caws using this method this year, 200,000 in 2014 and 300,000 in 2015.
There are also new trend in goat farming. It developed successfully at all stages of this country's ancient history and is going over into a new form of developing pedigree livestock farming today, namely, stall barn housing. A number of European states have already gained positive experience within this trend which has now come to be used in Azerbaijan as well. Thus for instance early in 2013, a presentation of the first specialized goat farm was held on the grounds of a milk processing plant in Agabayli village in Agcabadi District.
The first structures of that unusual farm appeared last year occupying an area of a few hectares. The premises for housing the animals were built with the use of special materials to keep the goats warm in winter. It is also planned to install air conditioners in the livestock sheds to keep normal temperature inside during sultry summer.  The farm is furnished with special purpose equipment. All the feeding processes are automated. Mechanical milking is used. There is a lab for milk quality testing. The farm is staffed with specialists and other workers.
"The farm was set up in support of the state programme to ensure reliable supply of foodstuffs for the population in 2008-2015," said farm director Mulxazil Balakisiyev. Our investment project was backed at the republic's Economic Development Ministry and received 3.5m manat in a soft loan with the total cost of the farm exceeding 6m manat. An automated milking system will be brought into operation in the near future."
Let it be pointed out that the open joint stock company Agrolizing has delivered 1,000 Saanen goats to Azerbaijan carrying out an order from the republic's Agriculture Ministry.  The goats have been accommodated on farms in the village of Agabayli. Altogether, it is planned to purchase over 40,000 heads of pedigree livestock.
In a word, Azerbaijan's animal husbandry development trends are clear. As for the quality of its products, it has been able to meet the tastes of the most exacting consumers at all times and this attracts the attention of foreign customers. The main thing is to further maintain reputation and, when domestic needs have been met, to enter foreign markets with a good amount and a wide range of products.