Onlayn sistem Azərbaycanda daşınmaz əmlakın qeydiyyat prosesini sadələşdirəcək
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları və müasir idarəetmə sisteminin tətbiqi ilə Azərbaycanda bir sıra vətəndaşlar üçün olduqca mühüm olan daha bir fəaliyyət sahəsi təkmilləşdirilib: daşınmaz əmlakın qeydiyyatı. Artıq bu gün Azərbaycan adıçəkilən sahə üzrə dünyada ən yaxşı nəticələrdən birinə sahibdir.
Belə ki, hazırda Azərbaycanda daşınmaz əmlakın qeydiyyatı üçün dörd prosedura əməl olunması tələb olunur, prosesin özü isə cəmi 11 gün çəkir. Halbuki orta hesabla, regionda bu proses altı prosedur və 26,5 gün və əmlakın dəyərindən asılı olaraq onun 2,8%-i qədər xərc tələb edir.
Bundan çıxış edərək, Dünya Bankı və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) 10 göstərici üzrə 189 ölkənin qiymətləndirilməsini əhatə edən "Doing Business-2014" hesabatında Azərbaycan əmlakın qeydiyyata alınmasına görə 13-cü yeri tutur. Müqayisə üçün: bu göstərici üzrə qonşu dövlətlərdən Rusiya 17-ci, Türkiyə 50-ci, İran isə 168-ci yeri tutub.
Asan oldu
Əmlakın qeydiyyata alınması ilə bağlı prosedurların sadələşdirilməsi, təbii ki, bu proses üçün tələb olunan vaxtın azalmasına imkan verib: indi vətəndaşlar əmlak hüququnun təkrar qeydiyyata alınmasına dair çıxarışı yeddi gün ərzində, əmlak haqda arayışı isə bir günə ala bilərlər. Müasir informasiya texnologiyalarının köməyi ilə əmlakın qeydiyyata alınmasının milli sistemi və vahid korporativ kompyuter şəbəkəsi yaradılıb. Bu prosesi Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsinin tətbiq etdiyi elektron xidmətlər bir qədər də sürətləndirdi. Hazırda onların sayı 16-ya çatır. Onların köməyi ilə əmlakın qeydiyyata alınmasının onlayn rejimdə həyata keçirilməsi üçün müraciət etmək imkanı yaranıb. Müraciətlərin elektron formada qəbulu prosesin etibarlılığını və operativliyini yüksəldib – dövlət komitəsində elektron müraciətlərin ümumi sayı artıq 7 minə yaxınlaşır.
Bu fəaliyyətin nəticəsi olaraq, Azərbaycanda əmlakın qeydiyyatı sürətləndi. Əgər 2011-ci ildə ölkədə 147 min əmlak qeydiyyata alınmışdısa, 2012-ci ildə onların sayı 151 min olub. 2013-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında isə təxminən, 130 min obyekt olub. Həmçinin 113 mindən artıq əmlak obyektinin texniki inventarizasiya aparılıb, texniki pasportları tərtib olunub.
Daşınmaz əmlaka olan hüququn qeydiyyata alınmasının elektron forması rəsmiləşdirmə prosedurunu mühüm şəkildə sadələşdirəcək, əngəlləri kənarlaşdıracaq və vətəndaşlar üçün əlverişli mühit yaradacaq. Bu da sürətləndirilmiş yardımın və dövlət xidmətinin bu növündən istifadə etmək istəyənlərin sayının gələcəkdə ancaq artmasına xidmət edəcək.
Bundan başqa, elektron qeydiyyata alınmanın müddətini qısaldacaq və dövlətin böyük həcmdə kağız sənədlərinin saxlanılmasına çəkilən xərclərini azaldacaq. Bu proqramın reallaşdırılmasından, hətta birbaşa iqtisadi effekt də gözlənilir. Torpaq resurslarının idarə olunmasının səmərəliliyinin yüksəldilməsi hesabına büdcənin gəlirlərinin artırılması mümkün olacaq.
"Forma 1" ləğv olunur...
Hər şeydən savayı, elektron xidmətlərin genişləndirilməsi çərçivəsində Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi gələn ildən real vaxt rejimində daşınmaz əmlaka dair arayışlar verəcək - xüsusən əmlaka qoyulan girov kağızı (qeydiyyata alınmış hüquqlar) haqda arayışlar. Bununla da, xalq arasında "Forma 1" adlandırılan sənədin alınması üçün olan ağır prosesin sonu gəldi - o, sənədləşdirmə zamanı lazım olmayacaq.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Rafiq Cəlilovun sözlərinə görə, hazırda əmlakın qeydiyyata alınması üzrə hüquq prosedurlarını həyata keçirən notariat orqanları ilə "onlayn" əlaqənin qurulması üçün ilkin hazırlıqlar aparılır. Bundan başqa, dövlət komitəsinin xidmətlərinin notariat orqanları və ərazi idarələri arasında informasiya mübadiləsinin yeni mexanizmi hazırlanıb. Bu da vətəndaşların əmlakın dövlət reyestrindən müvafiq arayış və çıxarışların alınması üçün sərf etdikləri vaxtı əhəmiyyətli dərəcədə qısaltmağa imkan verəcək.
2014-cü ilin sonuna planlaşdırılan vahid rəqəmsal informasiya-kadastr bazasının yaradılmasına dair işlər yekunlaşdıqdan sonra, Azərbaycanda əmlakın satışı-alışı üzrə əməliyyatları da tamamilə elektron formada həyata keçirmək mümkün olacaq. Artıq gələn ilin yanvar ayından tətbiq olunacaq bu prosesin birinci mərhələsində vətəndaşlar notariat orqanlarına müraciət edə bilərlər. Onlarsa öz növbəsində dövlət komitəsinin informasiya elektron bazasına müraciət edərək, real vaxt re-jimində alış-satış əməliyyatlarını hə-yata keçirə bilərlər.
Lakin bu da hamısı deyil. R. Cəlilovun sözlərinə görə, 2014-cü ilin birinci rübündə daha bir yenilik tətbiq olunacaq. Təkrar yaşayış üçün çıxarış almaq istəyən vətəndaşlar, bunu da notariusda edə bilərlər. Notariat xidmətinə müraciət edərək, vətəndaş müraciətini rəsmiləşdirə və rüsumunu ödəyə bilər. Notariat orqanları sənədləri elektron formada dövlət komitəsinin ərazi idarələrinə göndərəcəklər. Gələcəkdə vətəndaş öz ərazi idarəsinə cəmi bir dəfə – hazırlanmış arayışı almaq üçün gəlməli olacaq. Gələcəkdə elektron formada daşınmaz əmlakın ilkin qeydiyyatı da mümkün olacaq.
Bu tədbirlər nəticəsində, qeydiyyat prosesi daha asan, operativ və şəffaf olacaq. Qeydiyyata alınma müddəti, həmçinin sənədləşdirmə prosesinə sərf edilən vaxt azalacaq.
Bundan əlavə, vətəndaşların hə-yatını önəmli şəkildə asanlaşdıracaq daha bir neçə yenilik də tətbiq ediləcək: "Dövlət rüsumu haqqında" qanuna edilən düzəlişlərə uyğun olaraq, qeydiyyata alınma, küçə, prospekt, meydanların adları dəyişdirilərkən texniki səhvlərin ləğv edilməsi, hüquqi şəxslərin daşınmaz əmlak obyektlərinin ünvanlarının dəyişdirilməsinə dair rüsumlar da sıfra endirilib.
Bu yaxınlarda Azərbaycanda ilk dəfə olaraq hüquqi şəxslərin ləğv edilməsi proseduru da sadələşdirildi və ilk dəfə olaraq onların ləğv edilməsi müddəti həyata keçirilib.
Mülki kodeksə edilmiş dəyişikliyə əsasən, hüquqi şəxslərin ləğv edilməsi ilə bağlı uzunmüddətli və formal prosedurlar aradan qaldırılıb. İndi hüquqi şəxslərin ləğv edilməsi üçün maliyyə və digər problemlər zamanı maksimum bir ilə qədər vaxt lazım olacaq. Eyni zamanda ilk dəfə olaraq beynəlxalq təcrübədə geniş tətbiq olunan hüquqi şəxslərin könüllü olaraq ləğv edilməsi həyata keçirilir. Düzəlişlərlə, həmçinin xarici hüquqi şəxslərin filial və nümayəndəliklərinin qeydiyyata alınması da iki günə qədər azalır, məhdud məsuliyyətli (MMC) yerli cəmiyyətlərin isə - elektron müraciəti zamanı dərhal və adi müraciət zamanı bir gün ərzində icra olunur.
Bu tədbirlər hüquqların qeydiyyata alınması və əmlakın kadastr uçotunun vahid sisteminin yaradılması çərçivəsində həyata keçirilir. Bu surətlə, güman olunur ki, bu addımlar növbələrin azalmasına və dövlət reyesetrinin şöbələrindən yükün bir hissəsinin götürülməsinə imkan verəcək. Və deməli, əhali üçün rahatlıq yaradacaq. Bu dəyişikliklər, ilk növbədə, vətəndaşlara göstərilən dövlət xidmətlərinin əlçatarlılığının səviyyəsini yüksəltmək üçün lazımdır.
Hərçənd, lap bu yaxınlarda əmlakla bağlı sövdələşmələr bizə kifayət qədər uzun zaman, əsəb və əlbəttə ki, maliyyə bahasına başa gəlirdi...

Онлайн-система облегчит процесс регистрации недвижимости в Азербайджане
С применением информационно-коммуникационных технологий и современных систем управления в Азербайджане усовершенствовалась еще одна сфера деятельности, очень важная для рядовых граждан: регистрация недвижимого имущества. Уже сегодня Азербайджан обладает одним из лучших в мире результатов в этой сфере.
Так, в настоящее время для регистрации недвижимости в Азербайджане требуется соблюдение четырех процедур, а сам процесс занимает всего       11 дней, тогда как в среднем по региону этот процесс требует соблюдения шести процедур и 26,5 дня, а также финансовых затрат в размере до 2,8% от стоимости недвижимости. Исходя из этого, в отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации (IFC) Doing Business-2014, охватившем оценку 189 стран по 10 различным показателям, Азербайджан занял 13-е место по показателю регистрации недвижимости. Для сравнения: из сопредельных государств по этому показателю Россия заняла 17-е, Турция - 50-е, Иран - 168-е места.
Стало проще
Упрощение процедур, связанных с регистрацией недвижимости, позволило, естественно, снизить время, которое занимает этот процесс: сейчас граждане могут получить выписку о повторной регистрации имущественных прав за семь дней, а справку об имуществе - за один день. С помощью современных информационных технологий созданы Национальная система регистрации недвижимости и единая корпоративная компьютерная сеть. Еще более ускорило этот процесс применение Госкомитетом по вопросам имущества электронных услуг, число которых в настоящее время доходит до 16. С их помощью была создана возможность обратиться за регистрацией недвижимости в режиме онлайн. Прием обращений в электронной форме повысил надежность и оперативность процесса - общее число электронных обращений в госкомитет уже приближается к 7 тыс.
Результатом этой деятельности стало ускорение регистрации недвижимости в Азербайджане. Если в 2011 году в стране было зарегистрировано 147 тыс., а в 2012-м - 151 тыс. объектов недвижимости, то в январе-сентябре 2013 года - порядка 130 тыс. объектов.
Также была проведена техническая инвентаризация свыше 113 тыс. объектов недвижимости, составлены технические паспорта.
Электронная форма регистрации прав на недвижимое имущество должна кардинально упростить процедуру оформления, исключить барьеры и создать благоприятную среду для граждан, чтобы в будущем количество желающих воспользоваться таким видом ускоренной помощи и государственной услуги только росло.
Кроме того, электронные процедуры сократят сроки регистрации и уменьшат затраты государства на хранение большого объема бумажных документов. Ожидается также прямой экономический эффект от реализации этой программы. Удастся увеличить доходы бюджета за счет повышения эффективности управления земельными ресурсами.
Форма №1 отменяется…
Помимо всего прочего в рамках расширения электронных услуг Госкомитет по вопросам имущества Азербайджана с будущего года в режиме реального времени будет выдавать справки, связанные с недвижимым имуществом, в частности справки об обременении (о зарегистрированных правах). Таким образом, нелегкому процессу получения именуемой в народе формы №1 пришел конец - она будет не нужна при оформлении документации.
По словам заместителя председателя госкомитета Рафика Джалилова, в настоящее время ведется первичная подготовка по установлению онлайн-связи с нотариальными органами, осуществляющими правовые процедуры по регистрации недвижимости. Кроме того, разработан новый механизм обмена информацией между нотариальными органами и территориальными управлениями служб госкомитета, который позволит существенно сократить время, затрачиваемое гражданами на получение соответствующих справок и выписок из государственного реестра недвижимости. После завершения работ по созданию единой цифровой информационно-кадастровой базы, что планируется на конец 2014 года, операции по купле-продаже недвижимости в Азербайджане также можно будет практически полностью проводить в электронной форме. На первом этапе совершенствования этого процесса, который начнет применяться уже с января будущего года, граждане смогут обратиться в нотариальные органы, а те, в свою очередь, в режиме реального времени, обратившись к информационной электронной базе госкомитета, смогут провести операцию купли-продажи.
Но и это не все. По словам Р.Джалилова, в первом квартале 2014 года будет внедрено еще одно новшество. Граждане, желающие получить выписку касательно вторичного жилья, также смогут делать это у нотариусов. Обратившись в нотариальные органы, гражданин сможет оформить обращение и оплатить пошлину. Нотариальные органы будут отправлять документы в электронном виде в территориальные управления госкомитета. В дальнейшем гражданину будет необходимо прийти в свое территориальное управление только один раз - для того, чтобы забрать подготовленную справку.
В будущем в электронной форме станет возможна и первичная регистрация недвижимого имущества.  В результате этих мер процедура регистрации станет проще, оперативнее и прозрачнее, снизятся сроки регистрации, а также время, затрачиваемое на процесс документирования.
Кроме того, внедряется еще пара новшеств, способных существенно облегчить жизнь граждан: в соответствии с поправками в закон "О государственной пошлине" обнулены пошлины по ликвидации технических ошибок при регистрации, переименовании улиц, проспектов, площадей, изменении адресов объектов недвижимого имущества юридических лиц. С недавних пор в Азербайджане также упрощены процедуры ликвидации юридических лиц и впервые введены сроки их ликвидации. Согласно изменениям в Гражданский кодекс, упразднены долгосрочные и формальные процедуры, связанные с ликвидацией юридических лиц. На ликвидацию юридических лиц теперь потребуется максимум до одного года в случае финансовых и других проблем. Также впервые введена широко применяемая в международной практике добровольная ликвидация юридических лиц. Поправками также сокращается срок регистрации филиалов и представительств иностранных юридических лиц до двух дней, местных обществ с ограниченной ответственностью (ООО) - сразу же при электронном обращении и в течение одного дня в случае обычного обращения.
Эти мероприятия проводятся в рамках создания единой системы регистрации прав и кадастрового учета недвижимости.
Таким образом, предполагается, что эти шаги позволят сократить очереди и снять часть нагрузки с отделов госреестра, а значит, создать удобства для населения. Данные изменения нужны, прежде всего, для повышения доступности государственных услуг, оказываемых гражданам.
А ведь еще совсем недавно сделки с недвижимостью стоили нам достаточно длительного времени, нервов и, конечно, финансов…