Qarışıq döyüşün ən güclü təmsilçisi Fyodor Yemelyanenko sirlərini "R+"a açdı
Son il­lər dünya­da qa­rı­şıq döyüş növ­lə­ri­nə olan ma­raq get­dikcə ar­tır. Ar­tıq "M-1 Glo­bal"ın də­s­təyi ilə qa­rı­şıq döyüş növ­lə­ri üzrə (MMA) pe­şə­kar döyüşlər ke­çi­ri­lir, dünya çem­pi­on­la­rı müəyyən­ləş­di­ri­lir. Sözsüz ki, MMA in­ki­şaf et­dikcə bir müddət so­nra ye­ni ti­tul­lu id­man­çı­lar üzə çı­xacaq. On­lar ara­sın­da ul­duz isim­lə­rə çe­v­ri­lən ad­lar da ola­caq. Yal­nız Fyodr Ye­melya­nen­ko ki­mi ta­nı­nan id­man­çı ye­ni­dən dünyaya gəl­məy­əcək.
Ye­melya­nen­ko ai­lə­si­nin böyük qar­da­şı Ru­siy­a­nı bütün dünya­da id­man öl­kə­si ki­mi ta­nıt­dı. Sam­bo, cü­do və döyüş sam­bo­suy­la mə­şğ­ul olan Fyodr 4 də­fə dünya, 7 də­fə Ru­siya çem­pi­o­nu olub. "M-Glo­bal", ESPN tə­rə­fin­dən apa­rı­lan so­rğu­da MMA-ın ta­ri­xin­də ən güclü id­man­çı se­çi­lib. Ye­melya­nen­ko­nun ən baş­lı­ca uğu­ru isə karye­ra­sın­da 10 il müd­də­tin­də məğlub ol­ma­ma­sı­dır. 2000-ci ilə qə­dər ke­çir­diyi bütün görüş­lər­də qə­lə­bə qa­za­nan Fyo­d­run ilk məğ­lu­biyyə­ti ya­pon id­man­çı­sı Çu­se­ki Ka­sa­ka ilə görüşdə müba­hi­sə­li şə­kil­də baş ve­rib. Görüşün 17-ci sa­niy­ə­sin­də qa­dağan olan fənd iş­lə­dən ya­pon id­man­çı Ye­melya­nen­ko­nun qa­şı­nı par­t­la­dıb. Bu­na gö­rə də hə­kim­lər görüşü day­an­dır­ma­lı olub. Bu­nun­la be­lə, azar­keş­lər hə­min görüşdə Fyodr Ye­melya­nen­ko­nu qa­lib ki­mi qə­bul edib və ona "so­nuncu im­pe­ra­tor" lə­qə­bi­ni ve­rib.
Ha­zır­da Ru­siya Fe­de­ra­siy­a­sı id­man na­zi­ri­nin müa­vi­ni olan ve­te­ran id­man­çı So­çi Olim­piya Oy­un­la­rı­nın təş­ki­lat ko­mi­tə­sin­də də mə­sul və­zi­fə da­şıyır. Fyodr Ye­melya­nen­ko həm də Ümumdünya MMA As­so­si­a­siy­a­sı­nın fə­x­ri pre­zi­den­ti­dir.
Bu məş­hur id­man­çı pay­tax­tı­mız­da olar­kən onun­la görüşmək fürsə­ti­ni əl­dən ver­mə­dik. Ha­va li­ma­nın­da Fyodr Ye­melya­nen­koya eksklüziv müsa­hi­bə ha­zır­la­maq is­təy­i­mi­zi bil­dir­dik. Fyodr Ye­melya­nen­koy­la söh­bə­ti­miz nə az, nə çox - düz 2 sa­at da­vam et­di.
- Dey­ə­sən, Ba­kı­da heç vaxt ol­ma­mı­sı­nız?
- Har­dan bil­di­niz? Azər­bayca­na ilk də­fə­dir gəl­mi­şəm. Azər­baycan MMA Li­qa­sı­nın fə­x­ri pre­zi­den­ti Röv­şən Hə­sə­nov və pre­zi­den­ti Kə­nan Məm­mə­do­vun də­və­ti ilə bur­day­am. Sə­fər za­ma­nı gənclər və id­man na­zi­ri Azad Rə­hi­mov­la gö­rüş­düm. Biz gə­ləcək­də bur­da MMA üz­rə mö­tə­bər ya­rış­lar ke­çir­mək is­təy­i­mi­zi bil­dir­dik. Cə­nab na­zir Azər­­­baycan­da döv­lə­tin id­ma­nın bü­tün növ­lə­ri­nə də­s­tək ol­duğu­nu de­di.
- Azər­baycan ha­q­da han­sı mə­lu­ma­tı­nız var?
- Azər­baycan­da id­man se­vi­lir və in­ki­şaf et­di­ri­lir. Döv­lət baş­çı­sı İl­ham Əliy­ev id­ma­nı hər za­man diq­qət­də sax­layır. İd­man­çı­lar hər za­man bu­nu qeyd edir. Məhz döv­lə­tin qayğı­sı nə­ticə­sin­də Azər­baycan dün­ya id­man hə­rə­ka­tı­nın ay­rıl­maz his­sə­si­nə çe­v­ri­lib. Bu gün öl­kə­niz­də MMA - qa­rı­şıq döyüş növ­lə­ri­nə də bö­yük ma­raq var. Bu növ də in­ki­şaf edir. Bu­na gö­rə Azər­bayca­na tə­şəkkür edi­rəm.
- Dünya Ku­bo­kun­dan so­nra Ba­­kı­da ke­çi­ri­ləcək növ­bə­ti ya­rış han­sı olacaq?
- Dünya Ku­bo­ku­nun təş­ki­lat­çı­lığı bi­zi ra­zı sal­dı. Üç min­dən ar­tıq azar­ke­şin sa­lo­na gəl­mə­si böyük ma­rağın gö­s­tə­rici­si­dir. 2014-cü il­də da­ha böyük ya­rı­şı pay­tax­tı­nı­za hə­va­lə edə bi­lə­rik. Sə­mi­mi söh­bət za­ma­nı Azər­baycan MMA Li­qa­sı Av­ro­pa Çem­pi­o­na­tı­nı ke­çir­mək is­tə­diy­i­ni bil­di­rib. Biz Azər­baycan­la əmək­daş­lığa ha­zı­rıq və bu mə­na­da qi­tə bi­rinci­liy­i­nin şə­hə­ri­niz­də ke­çi­ril­mə­si re­al­dır. Rə­s­mi qə­rar gə­lən il qə­bul edi­ləcək. 3-4 na­mi­zəd şə­hər var. Ba­­kı on­la­rın ara­sın­da fa­vo­rit­lər­dən­dir.
- Azər­baycan­da MMA-nın və­ziyyə­ti­ni necə görürsünüz?
- Son dünya çem­pi­o­na­tın­da 1 qı­zıl və 1 gümüş me­da­lı­nız ol­du. Bu, yax­şı nə­ticə­dir. Çünki cə­mi bir ne­çə il­dir sürət­li in­ki­şa­fa baş­layıb. Azər­baycan­da çox­lu say­da yax­şı id­man­çı­lar var. Fi­k­rimcə, Dünya Ku­bo­ku MMA-ın in­ki­şa­fı­na tə­kan olacaq. Mən öl­kə­niz­də bu növün po­pulyar­laş­ma­sı­na gəl­mi­şəm. Əmi­nəm ki, Dünya Ku­bo­ku azar­keş­lə­rin ya­dın­da uzun müddət qa­lacaq. Növ­bə­ti il­lər­də pe­şə­kar­lar ara­sın­da Chal­le­ng tur­ni­ri­ni ke­çir­mək ba­rə­də düşünürük. Ola bi­lər, be­lə görüşlər­dən bi­ri Ba­kı­da baş tut­sun.
- İlk də­fə gəl­diy­niz Ba­kı si­zə necə tə­sir bağış­la­dı?
- Gö­zəl şə­hər ol­duğu­nu eşit­miş­dim. Yə­qin, bu fi­k­ri bütün qo­naq­la­rı­nız söy­ləy­ir. Ən çox ya­dım­da Alov Qüllə­lə­ri və Döv­lət Bay­raq Mey­da­nı qal­dı. Çox gö­zəl düzəl­di­lib. Çox gəz­məyə im­kan ol­ma­dı, ona gö­rə gə­lən də­fə sə­fə­ri­mi bir qə­dər uzun müddə­tə nə­zər­də tu­tacağam.
- Fyodr Ye­melya­nen­ko karye­ra­sı­nı bi­ti­rən­dən so­nra da­rıx­mır?
- Da­rıx­mağa vaxt ol­mur. Rə­s­mi iş­lər­lə mə­şğ­ul olu­ram. Əl­bət­tə, hər­dən no­s­tal­ji his­slə­ri olur. İn­di ça­lı­şı­ram, bil­dik­lə­ri­mi gənc id­man­çı­la­ra çat­dı­rım. On­la­rın ara­sın­da ki­fay­ət qə­dər güclü döyüşçülər var.
- Si­zə "so­nuncu im­pe­ra­tor" dey­ir­lər, han­sı id­man­çı Fyodr Ye­melya­nen­ko­nun da­va­m­çı­sı ola bi­lər?..
- Bir qə­dər düşünmə­liy­əm. Am­ma qa­rı­şıq döyüş növ­lə­rin­də per­spek­tiv­li id­man­çı­lar çox­dur. Ru­siy­a­da da güclü id­man­çı­lar var. On­lar böyük ya­rış­lar­da qə­lə­bə qa­zan­mağa ha­zır­dır. MMA-ın gə­ləcəyi böyük­dür. Bu id­man növü day­an­ma­dan in­ki­şaf edir. Biz də ça­lı­şı­rıq ki, bütün öl­kə­lər­də irə­li­ləy­iş ol­sun.
- Fyodr Ye­melya­nen­ko­nun uğu­­ru­nun sir­ri?
- İş­lə­mək la­zım­dır. İd­man­çı gə­rək hər za­man zal­da ol­sun. Ça­lı­şan in­san hər za­man is­təy­i­nə na­il olur. Özüm ha­q­da da­nış­maq is­tə­mi­rəm. La­­kin əsl id­man­çı azar­keş­lə­ri­ni dü­şünmə­li­dir. İd­man­da ol­duğum za­man hər an on­la­rı düşünürdüm. İs­tə­mir­dim, on­lar mə­ni məğlub görsün.
- Ona gö­rə 10 il müddə­ti­nə bütün görüşlə­ri­ni­zi qə­lə­bə ilə ba­şa vur­mu­su­nuz?
- Si­zə elə gə­lir asan­dır ha­mı üzə­rin­də qə­lə­bə qa­zan­maq. Öm­rü­mü id­ma­na həsr et­mi­şəm və heç vaxt peş­man ol­ma­mı­şam. Mə­ni Fyodr Ye­melya­nen­ko ki­mi ta­nı­dan id­man olub.
- Bə­zən ki­şi­lər qa­dı­nın id­man­la mə­şğ­ul ol­ma­sı­nı bir­mə­na­lı qar­şı­la­mır­lar. Bəs si­zin bu­na müna­si­bə­ti­niz necə­dir?
- Şəx­si fi­k­rim pi­s­dir. Qa­dın id­man­la mə­şğ­ul ol­ma­lı dey­il. O, incə­liy­i­ni qo­ru­ma­lı, ai­lə­si üçün ya­şa­ma­lı­dır. Al­lah ki­şi­ni onu müda­fiə et­mək üçün ya­ra­dıb. İd­man ki­şi işi­dir. Mən qa­dı­nı id­man­da görmürəm. Heç ki­min xə­t­ri­nə dəy­mək is­tə­məz­dim. La­kin qa­dın və id­man ay­rı-ay­rı dünya­lar­dır. Xa­nım­la­rı incə gör­mək bi­zə həy­at ve­rir.
- Niyə Fyodr Ye­melya­nen­ko gənclə­rə məşq ke­ç­mir?
- Ma­s­ter­k­las­slar və se­mi­nar­lar ke­çi­rəm. Am­ma məşq ke­ç­mi­rəm. Yə­ni heç ki­mi ha­zır­la­mı­ram. Məşqçi ol­maq asan dey­il. Mən bir sı­ra id­man qu­rum­la­rın­da rəh­bər ki­mi ça­lı­şı­ram.
- Ola bi­lər­mi ki, 5 il so­nra han­sı­sa əla­mət­dar ha­di­sə ilə bağlı Fyodr Ye­melya­nen­ko ye­ni­dən rin­qə çıx­sın və gücünü gö­s­tər­sin?
- Yox, karye­ra­mı bi­tir­mi­şəm. Ar­tıq nöq­tə qoy­u­lub. Qoy ye­ni id­man­çı­lar sözünü de­sin. İd­man­la ya mə­şğ­ul olur­san, ya ol­mur­san. İs­tə­diy­in vaxt ge­dib-qayıt­maq mümkün dey­il. Mən mak­si­mum im­kan da­xi­lin­də ar­dıcıl bir ne­çə il çı­xış et­dim və karye­ra­mı bi­tir­dim.
- MMA-nın əf­sa­nə­si ol­maq nə de­mək­dir?
- Mən adi in­sa­nam. Sa­dəcə, in­di qa­rı­şıq döyüş növ­lə­ri­nin in­ki­şa­fı­na ça­lı­şı­ram. Mə­nə eh­ti­ram gö­s­tə­rən­lə­rə "çox sağ ol" dey­i­rəm. Azər­bay­can­da bu qə­dər se­vil­diy­i­mi bil­məz­dim. Mütləq vaxt edib ye­ni­dən gə­ləcəyəm.

"ПОСЛЕДНИЙ ИМПЕРАТОР"
В последние годы в мире растет интерес к смешанным видам боевых искусств. Уже при поддержке M-1 Global проводятся профессиональные схватки по смешанным видам боевых искусств (ММА), выявляются чемпионы мира. Безусловно, по мере развития ММА через некоторое время появятся новые титулованные спортсмены. Некоторые из них даже станут звездами. Но второй столь прославленный, как Федор Емельяненко, уже вряд ли найдется. Старший из братьев Емельяненко, занимающийся дзюдо, спортивным и боевым самбо, 4 раза становился чемпионом мира и 7 раз - чемпионом России. Он признан сильнейшим спортсменом в истории ММА. Главным же успехом в спортивной карьере Емельяненко было то, что за 10 лет он не проиграл ни одной схватки. Так продолжалось вплоть до 2000 года. Первое поражение Федор потерпел во встрече с японцем Чусеки Касакой при довольно спорных обстоятельствах. Применив на 17-й секунде схватки запрещенный прием, японец рассек бровь Емельяненко, после чего врачи были вынуждены прекратить поединок. Несмотря на это, болельщики приветствовали Емельяненко как победителя и дали ему титул "последний император". Ныне спортсмен-ветеран является заместителем министра спорта России, занимает ответственный пост в оргкомитете Олимпийских игр в Сочи, а также является почетным президентом Всемирной ассоциации ММА.
R+ не упустил возможности взять интервью у знаменитого спортсмена в ходе его визита в Баку на Кубок мира по смешанным боям. Беседа с ним длилась целых 2 часа.
- Кажется, в Баку вы впервые?
- Да, это мой первый приезд в Азербайджан. Приехал по приглашению почетного президента Азербайджанской лиги ММА Ровшана Гасанова и ее президента Кянана Мамедова. В ходе визита встретился с министром молодежи и спорта Азадом Рагимовым. Сообщил ему о нашем намерении провести здесь в будущем авторитетные соревнования по ММА. Министр сказал, что у вас поддерживают все виды спорта.
- Что вы знаете об Азербайджане?
- В Азербайджане любят и развивают спорт. Глава государства Ильхам Алиев неизменно уделяет спорту большое внимание. Спортсмены постоянно отмечают это. Именно благодаря заботе государства Азербайджан стал неотъемлемой частью мирового спортивного движения. Сегодня в вашей стране существует большой интерес к ММА - смешанным видам боевых искусств. В Азербайджане эти виды стремительно развиваются, за что я благодарен вашей стране.
- Какое соревнование будет проведено в Баку после Кубка мира?
- Организация Кубка мира нас удовлетворила. Посещение турнира более чем тремя тысячами болельщиков является свидетельством большого интереса к нему. В 2014 году мы можем поручить вашей столице проведение более крупного соревнования. Азербайджанская Лига ММА выразила желание принять у себя чемпионат Европы. Мы готовы сотрудничать с Азербайджаном и в этом плане, проведение чемпионата континента в вашем городе вполне реально. Официальное решение будет принято в следующем году. На это претендуют 3-4 города, среди которых Баку - один из фаворитов.
- Как вы оцените возможности Азербайджана в ММА?
- На последнем чемпионате мира вы завоевали 1 золотую и 1 серебряную медали. Это хороший результат, т.к. свидетельствует о стремительном развитии всего за несколько лет. В Азербайджане много хороших спортсменов. Думаю, Кубок мира послужит толчком к дальнейшему развитию ММА. Я приехал, чтобы популяризировать этот вид спорта в вашей стране. Уверен, что Кубок мира надолго запомнится болельщикам. В следующем году намечаем провести турнир Challeng среди профессионалов. Может быть, одна из встреч будет проведена в Баку.
- Ваши впечатления от первого знакомства со столицей Азербайджана…
- Слышал, что Баку - красивый город. Думаю, так говорят все гости вашего города. Особенно запомнились Башни огня и площадь Государственного флага. Все сделано прекрасно. В этот раз не удалось походить по городу подольше. Постараюсь приехать в следующий раз на более длительное время.
- Не скучает ли Федор Емельяненко после завершения спортивной карьеры?
- Скучать некогда. Занимаюсь официальными делами. Конечно, иногда впадаю в ностальгию. Сейчас стараюсь передать свои знания молодым. Среди них есть достаточно сильные бойцы.
- Вас называют "последним императором". Кто из спортсменов может стать наследником Федора Емельяненко?
- Надо немного подумать. Перспективных спортсменов по смешанным видам боевых искусств много. Они готовы добиваться успехов на крупных соревнованиях. У ММА большие перспективы. Этот вид спорта находится в постоянном развитии. Мы стараемся, чтобы это развитие было во всех странах.
- В чем секрет успеха Федора Емельяненко?
- Надо работать. Спортсмен должен постоянно находиться в зале. Кто проявляет рвение, тот добивается желаемого. О себе я говорить не хочу. Однако истинный спортсмен всегда должен помнить о болельщиках. Когда был в спорте, постоянно думал о них. Не хотел, чтобы они стали свидетелями моего поражения.
- Поэтому на протяжении 10 лет выигрывали все поединки?
- Думаете, легко выигрывать у всех подряд? Я посвятил свою жизнь спорту и никогда не жалел об этом. Именно спорт прославил меня как Федора Емельяненко.
- Мужчины порой неоднозначно относятся к женскому спорту. Каково ваше отношение?
- Мое личное отношение - отрицательное. Женщина не должна заниматься спортом, она должна сохранять свою изящность, должна жить для семьи. Бог создал мужчину для защиты женщины. Спорт - мужское занятие. Не хочу никого обидеть, но женщина и спорт - это разные миры. Женское изящество составляет суть нашей жизни.
- Почему вы не тренируете молодежь?
- Провожу мастер-классы и тренинги. Но никого не тренирую. Быть тренером нелегко. Руковожу рядом спортивных структур.
- Возможно ли, что через 5 лет в связи с каким-то знаменательным событием Федор Емельяненко вернется на ринг и снова продемонстрирует свою силу?
- Нет. Я завершил свою спортивную карьеру и поставил окончательную точку. Пусть свое слово скажут новые спортсмены. Спортом или занимаешься, или нет. Уходить и возвращаться, когда тебе заблагорассудится, невозможно. Много лет подряд я выступал на максимуме своих возможностей и завершил свою спортивную карьеру.
- Что значит быть легендой ММА?
- Я - обыкновенный человек. Сейчас просто прилагаю усилия для развития смешанных видов боевых искусств. Благодарю всех, кто проявил ко мне уважение. Не знал, что так популярен в Азербайджане. Обязательно найду время приехать сюда снова.