Mərkəzi Bank bazarda sabitliyi dəstəkləməkdə davam edəcək
Hələ Mərkəzi Bankın (AMB) 2013-cü il üçün pul və maliyyə sabitliyi siyasətinin əsas istiqamətlərinə dair bəyanatında uzunmüddətli dövrdə inflyasi-yaya və iqtisadi yönümə təsiri baxımından pul siyasətinin yeni, daha effektiv rejiminin tətbiqi ilə əsas hədəfin, inflyasiyanın 5-6% səviyyəsində təmin edilməsi əks olunmuşdu.
Əslində isə bu il ölkədə orta illik inflyasiya cəmi 2,3% təşkil edib. Əhalinin gəlirlərinin artım tempi inflyasiyanın artım tempini üstələ- yib. Nəticədə real gəlirlər 4%-dən çox yüksəlib. İlin əvvəlindən bəri ölkənin əsas xarici ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdə orta çəkili inflyasiya Azərbaycandakı inflyasiyadan 2,8 faiz bəndi yüksək olub. AMB-nin rəhbəri Elman Rüstəmov hesab edir ki, ölkənin qeyri-neft sektorunun 10 faizdən çox artması, investisiya və işgüzar mühitin yaxşılaşması şəraitində inflyasiyanın belə aşağı səviyyədə saxlanması yerli iqtisadiyyat üçün çox məqbul nəticədir.
Gələn il istehlak inflyasiyası 3,5% səviyyəsində pronozlaşdırılır. Lakin bu proqnoz benzin, dizel yanacağı və sənaye üçün təbii qaz olan qiymətlərin qaldırılmasından əvvəl formalaşmışdı. Deməli, gələn il istehlak qiymətlərinin artımı gözlənilən səviyyəni ötə bilər.
Aydındır ki, AMB qərarlarının iqtisadiyyata təsirini nəzərə almaqla, öz əməliyyatları üzrə faiz dərəcələrini müəyyənləşdirərək, inflyasiya ilə bağlı  məqsədlərinə nail olmağa çalışacaq. AMB-nin əməliyyatları üzrə faiz dərəcələri  (uçot dərəcəsini bu gün 4,75% təşkil edir) pul bazarında (maliyyə bazarının daha qısa müddətli seqmentində) birbaşa vəsaitlərin dəyərinin formalaşmasına təsir edir. Bu da öz növbəsində orta və uzunmüddətli faiz dərəcələrinə təsir göstərir.
ABM-nin rəhbəri Azərbaycanda kreditlər üzrə faiz dərəcələri ilə bağlı məsələyə daha geniş baxmağı təklif edir. Azərbaycan banklarının kredit portfeli 14,5 mlrd. manatı üstələyir. Bu həcmin üçdə birindən çoxu 15 faizdən 30 faiz dərəcəsi ilə istehlak kreditlərinin payına düşür. Bu həcmin qalan üçdə ikisini biznes kreditlər  təşkil edir. Bu növ kreditlərin illik faiz dərəcəsi 14 faizdir, 5 faiz bəndi aşağı düşüb. Mərkəzi Bank bu faiz dərəcələrini yüksək hesab edir və ölkədə biznes kreditləri üzrə faiz dərəcələrinin birrəqəmli səviyyəyədək azala biləcəyinə ümid bəsləyir. Eyni zamanda Azərbaycan banklarının rentabelliyi 15% təşkil edir.
Yaxın vaxtlarda AMB faiz dərəcələrinin azadılması ilə bağlı məsələni müzakirə etmək üçün ölkə banklarının nümayəndələri ilə görüş keçirməyi planlaşdırır. Eyni zamanda bankların fəaliyyətinə nəzarət edən Mərkəzi Bankda yaradılmış bank xidmətləri istehlakçılarının hüquqlarının müdafiəsi üzrə xüsusi struktur, banklardan bütün müştərilərə faktiki illik faiz dərəcələri haqda məlumatların təqdim olunmasını tələb edir. Bundan başqa, həmin tələblərə borc götürənlərin aldıqları kreditlər haqda tam məlumat əldə etmələri üçün faizdə ifadə olunan kreditin xidmət edilməsinə sərf olunan xərcləri də özündə birləşdirən informasiyalar daxildir.
E. Rüstəmovun bildirdiyi kimi, dərəcələrin azalma tempinə həmçinin kredit resurslarına olan tələbatın təklifdən üstün olması faktoru təsir göstərir. Ölkə iqtisadiyyatında pula tələbat hələ də böyükdür. Toplamaq və ya investisiya yatırmaq əvəzinə pulların nağd ödəmələrdə istifadə olunması kredit resurslarının çatışmazlığının əsas səbəbidir.  Bu şəkildə, Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin gələcək inkişafı sözügedən  problemin həllinə öz töhfəsini verə bilər. Bu, gələcəkdə AMB-nin qarşında duran əsas məqsədlərindən biridir.
Valyutaların kursu və ehtiyatların idarə olunması
Son 15 ildə Azərbaycan milli valyutasının kursunun ABŞ dollarına münasibətdə orta illik dəyişmə templəri 1%-i ötməyib. Manatın sabitliyi makroiqtisadiyyat və maliyyə sabitliyi, milli valyutaya inamın möhkəmlənməsi və iqtisadiyyatın dollarlaşdırılmasının səviyyəsinin azaldılmasına müsbət  təsir göstərib.
2013-cü ildə Mərkəzi Bank tənzimlənən kurs rejimi çərçivəsində kurs siyasətini həyata keçirib. Valyuta bazarında ölkənin (ÜDM-dən 16% çox) ödəniş balansının böyük profisiti, eləcə də yüksək fiskal aktivliklə əlaqədar olaraq təklif tələbi üstələyib. Bu şərtlərdə manatın kursunun kəskin möhkəmlənməsinin qarşısını almaq və qeyri-neft sektorunun rəqabətqabiliyyətliliyinə mənfi təsirin neytrallaşdırılması üçün, 2013-cü ildə ABM 2 mlrd. dollar ekvivalentində xarici valyuta əldə edib.
Bunun nəticəsində yanvar-sentyabr ayları ərzində manatın dollara münasibətdə olan kursu sabit qalıb və ümumilikdə, cəmi 0,06% möhkəmlənib. AMB-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Aftandil Babayev hesab edir ki, manatın sabitliyinin dəstəklənməsi üçün 2014-cü ildə də Mərkəzi Bank intervensiya həyata keçirməlidir. İlkin məlumatlara görə, onun həcmi 1,5 mlrd. dollar təşkil edəcək.
AMB-nin kurs siyasəti sayəsində, manat bu gün regionun ən sabit və etibarlı valyutasıdır. AMB-nin idarə heyətinin sədri qeyd edib ki, digər ölkələrin mərkəzi bankları manatın ehtiyat valyutalarının biri qismində istifadə olunması ilə bağlı maraqlarını ifadə etmişlər.
Gələcəkdə AMB çevik kurs rejiminə keçəcək. Bu da pul kütləsi və faiz dərəcələri üzərində daha səmərəli monetar nəzarətin olmasını təmin edir. Mərkəzi Bankın dollar pul kütləsini alması milli valyutanın kursunu stabilləşdirsə də, digər tərəfdən, onun sərəncamında olan valyuta ehtiyatlarının artmasına yardım edəcək.
Onların həcmi artıq 13,7 mlrd.  dolları aşıb. Bu da 9 ay müddətində mallar və xidmətlərin idxalının maliyyələşməsi üçün kifayət edir. İlin nəticələrinə əsasən 15 mlrd. dollara çatacağı gözlənilir.
Valyuta ehtiyatlarının idarə olunması zamanı AMB, əsasən, konservativ siyasətin tərəfdarı olmaqla, təhlükəsizlik, likvidlik və gəlirlilik prinsiplərinə riayət edir. Ehtiyatların idarə olunmasının səmərəliliyini artırmaq məqsədilə AMB xarici menecerlərin siyahısını genişləndirmək niyyətindədir.
Bu gün AMB-nin menecerləri Dünya Bankının xəzinə idarəsi, İsveçrənin "UBS" bankı və Amerikanın "JP Morgan" bankıdır. Onların sərəncamında 400 mln. dollar var, daha 300 mln. dollar hazırda idarəyə verilir. Burada məqsəd həmin həcmi 1 mlrd. dollara qədər çatdırmaqdır.
Dünya bazarlarında müsbət dinamikanın  müşahidə olunmasını nəzərə alaraq, Mərkəzi Bank ehtiyatlarının investisiya hissələrini artırmaq qərarına gəldi və daha aktiv alətlərə müraciət etmək niyyətindədir. Onlardan biri xarici idarə institutunun genişləndirilməsi, digəri isə coğrafi diversifikasiyadır. Coğrafiyanın genişlənməsi Asiya bazarlarında qiymətli kağızların əldə olunmasını nəzərdə tutur və ilkin mərhələdə Mərkəzi Bank onlara 500-600 mln. dollar investisiya yatırmağa hazırdır. Lakin Mərkəzi Bank şirkətlərin səhmləri, daşınmaz əmlak və ya qızıl kimi alətləri riskli hesab edir.
Babayevin sözlərinə görə, AMB Asiya bazarlarında işlərlə əlaqədar artıq yeni xarici menecerlərlə danışıqlar  aparır. Danışıqlar əsasən Sinqapur, Malayziya, İndoneziya, Cənubi Koreyada davam etdirilir. Çin bazarı da Azərbaycan Mərkəzi Bankının maraqlarna daxildir.
ABM-nin valyuta ehtiyatlarının artması fonunda Azərbaycanın, Dövlət Neft Fondunun vəsaitlərindən və xaricdəki nümayəndəliklərinin aktivlərindən də formalaşan birgə aktivləri artır. Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 50 mlrd. dollara çataraq, ÜDM-dən 70%-ə yaxınlaşır. Bu da 3 il ərzində mallar və xidmətlərin idxalının ödənilməsinə kifayət edir.
Strateji valyuta ehtiyatlarının yüksək artım templəri ölkə iqtisadiyyatının xarici böhran hadisələrinə və güclü makroiqtisadi bufer formalaşdırılmasına qarşı həssaslığını azaldan faktordur. Hazırda ölkənin strateji valyuta ehtiyatlarının həcmi xarici dövlət borcunu  9 dəfə üstələyir.
Maliyyə sabitliyi
Ümumilikdə bank sektoruna gəldikdə, 2013-cü il çox güman ki, iki mühüm hadisə ilə yadda qalacaq: Mərkəzi Bankın xüsusi icazəsi alınmadan bankın xüsusi struktur bölmələrinin yerləşdiyi ünvanlardan kənarda bank xidmətlərinin göstəriliməsinə qadağa qoyur və ölkə banklarının kapitallaşması müddətini daha bir il uzadır.
AMB-nin birinci qərarını son yarım ildə fiziki şəxslərin kreditləşmə bazarının kəskin artması ilə izah etmək olar. Banklar bu cür seqmentin müştəriləri ilə daha fəal işləməyə başlayıblar. Onlar çox vaxt borc alan şəxsin yoxlanma keyfiyyətinə dair tələbləri əsassız olaraq azaldırlar.  Bununla əlaqədar olaraq bir nəfərə düşən aktiv paralel kreditlərin orta sayı nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Bu cür yanaşma son dərəcə təhlükəli tendensiyaların yaranmasına gətirib çıxara bilər.
Göründüyü kimi, ABM banklara dincəlmək üçün imkan vermir. Eyni zamanda inzibati üsullarla bazardan kənarlaşdırmaq və ya kommersiya banklarının fəaliyyəti üçün çətinlik yaratmaq niyyəti yoxdur. Ona görə də AMB bankların ümumi kapitalının minimum həcminin 50 mln. manata çatdırılmasına dair tələbin yerinə yetirilməsi üçün daha bir il möhlətin verilməsini qərara alıb. Bu qərar 2014-cü ilin 1 yanvar tarixindən qüvvəyə minəcək. Eyni zamanda, Mərkəzi Bank yeni kapital tələblərini hələlik icra edə bilməyən banklara, kapitallaşdırılmalarının artırılmasına dair 2014-cü ilin 15 yanvar tarixinə qədər fərdi proqramlarını təqdim etməyə dair öhdəlik də qoyub.
Hərçənd bank sektorunun 95%-i ümumi kapitalın tələb olunan səviyyəyə qədər çatdırılmasına dair tələbi yerinə yetiriblər. Və ya ən azından, bu tələbi ilin sonuna qədər icra edə bilərlər. Bu gün ölkənin səkkiz bankının kapitalı 100 mln. manatı aşır. Bu surətlə, 2013-cü ildə əvvəllər də güman olunduğu kimi, bazarda kəmiyyət dəyişiklikləri gözlənilmir. AMB-nin baş direktoru Rəşad Orucov hesab edir ki, əsas bank indikatorlarının, xüsusən, əhalinin depozitlərinin dinamik artımı,güman etməyə əsas verir ki, Azərbaycanın bank sektoru dünya böhranının sınağına davam gətirib və ona olan etibarı qoruyub saxlayıb. Belə ki, hətta böhrandan sonrakı müddətdə bank sistemi ildə orta hesabla 16-17% artım nümayiş etdirirdi.Kredit portfeli və kapitallaşma üzrə analoji göstəricilər 20 və 30% təşkil edirdi. Əhalinin əmanətləri də hər il orta səviyyədədir.
AMB-nin proqnozlarına görə, ölkənin bank sektorunun artımı 2013-cü ilin sonuna ÜDM-nin artım tempini dörd dəfə üstələyəcək.
Bankların aktivləri son 10 ildə 24 dəfə atıb. Gözlənilir ki, ilin nəticələrinə görə, ölkə banklarının kredit və depozit portfelləri 20-22% səviyyəsində qeydə alınacaq. Bu da cari ilin sonuna ölkənin gözlənilən ÜDM-nin artım tempini 4-5 dəfə üstələyir. Bu cür tendensiya qeyri-bank kredit təşkilatlarının (QBKT) fəaliyyətində də gözlənilir. Ölkədə fəaliyyət göstərən, təxminən, 145 qeyri-neft kredit təşkilatlarının kredit portfeli, demək olar ki, dörddəbir dəfə artıb. Maraqlıdır ki, daha böyük artım tempi regionların kreditləşməsində nümayiş olunur - 30%-dən artıq.
Bir sözlə, dünyanın və regionun bir sıra ölkələrindən fərqli olaraq,  Azərbaycanın bank sektoru dayanıqlı,  davamlı artım və komfortlu zonada yerləşərək, sabit vəziyyətdədir.

Azerbaijan's Central Bank continues to maintain stability on the market
Once again the statement by the Central Bank of Azerbaijan (CBA) on the main trends in monetary and financial stability for 2013 sets its main goal as that of keeping inflation at 5-6 per cent by introducing a more effective monetary policy from the point of view of the impact on inflation and the economic cycle in the long term.
The country's average inflation rate for the year was actually 2.3 per cent. The population's incomes grew faster than the rate of inflation, as a result of which real incomes went up by more than 4 per cent. From the start of the year the average balanced inflation rate in countries which are our main foreign trade partners exceeded that in Azerbaijan by 2.8 per cent.
Central Bank governor Elman Rustamov, thinks that it is quite an acceptable outcome for the national economy to retain low inflation in circumstances where the country's non-oil sector has grown by more than 10 per cent and the investment and business climate is improving.
Last year the consumption inflation rate was forecast to be 3.5 per cent. This forecast was however made before the prices of petrol, diesel fuel and natural gas went up for industry. This means that the prices of consumer goods might go up more than expected in the coming year.
It is understandable that the Central Bank will try to meet the inflation targets by setting interest rates on its operations, taking into account the impact of the Central Bank's decisions on the economy. The interest rates (the bank rate is 4.75 per cent today) with regard to CBA-related operations have a direct impact on the shaping of values on the money market (the most short-term segment of the financial market) which in turn has an effect on the medium- and long-term interest rates.
The Central Bank head is proposing to look at a much wider issue relating to interest rates on loans in Azerbaijan. The loan portfolio of Azerbaijan's banks is more than 14.5bn manats. More than one third of these are consumer loans at a rate of from 15 to 30 per cent. The remaining two thirds are loans to businesses, on which the interest rate has gone down by 5 per cent to 14 per cent annually. The Central Bank believes that these rates are high and hopes to cut rates on loans to businesses to single figures. Azerbaijan's banks are making profits of 15 per cent.
The Central Bank is planning to have a meeting with representatives of the country's banks in the very near future to discuss cutting interest rates. Moreover, the special structure has been set up by the Central Bank to protect the rights of bank customers. It monitors the banks' activity, requires of banks that they make data available to all customers on the actual annual interest rate, including the expenditure on servicing interest on debts, so that borrowers can obtain complete information about the loan that they have taken.
E. Rustamov explains that, when the demand for loans outflanks the credit on offer, this also affects the cutting of interest rates. There is still great demand for cash in the country's economy. The making of payments in cash instead of saving or investing money is the main reason for the lack of credit resources. Thus, making card payments more customary in Azerbaijan may help to resolve this problem. This is one of the aims that the Central Bank has set itself in the future.
The exchange rate and managing the reserves
Over the past 15 years the average annual changes in the manat-dollar exchange rate has been no more than 1 per cent. The stability of the manat has had a positive effect on the macro-economic and financial stability, boosting trust in the national currency and cutting down the extent of dollar use in the economy.
In 2013 the Central Bank has been pursuing an exchange rate policy as part of an exchange rate regulating programme. On the currency market, owing to the profitable margin of the country's balance of payments (16 per cent of GDP) and the large amount of fiscal activity, supply has outstripped demand. In these circumstances the Central Bank has acquired the equivalent of 2bn dollars in foreign currency on the country's currency market in order to prevent a marked strengthening of the manat exchange rate and to neutralise the negative effect on the competitiveness of the non-oil sector in the current year.
As result of this, in January to September the manat-dollar exchange rate remained stable and only gained in value by 0.06 per cent in total.
The deputy chairman of the Central Bank of Azerbaijan, Avtandil Babayev, thinks that the Central Bank will have to intervene if it is to maintain the stability of the manat in 2014 and, according to preliminary information, foreign currency worth 1.5bn dollars is to be immobilised on the market.
Thanks to the Central Bank's interest rate policy, today the manat is the most stable and reliable currency in the region. The central banks in other countries have already expressed interest in using the manat as one of their reserve currencies, the chairman of the Central Bank's board noted.
In future the Azerbaijani Central Bankwill go over to a flexible regime, which will allow for more effective monitoring of the money mass and the interest rates.
Whereas the Central Bank's purchase of a large amount of money in dollars stabilises the national currency, on the other hand, it allows the currency reserves it has at its disposal to be increased. These reserves already amount to more than 13.7bn dollars, which is sufficient to finance the imports of goods and services for nine months. It is expected that this figure will reach 15bn dollars by the end of the year.
The Central Bank observes the principles of security, liquidity and profitability in managing its currency reserves, while continuing to adhere to a primarily conservative policy. The Bank plans to extend the list of managers abroad in order to ensure that the reserves are managed more competently.
At the moment the Bank is managed by the treasury administration of the World Bank, the Swiss USB Bank and the American JP Morgan. They have 400m dollars at their disposal, and another 300m dollars is currently being handed over to the administration, while it is aimed to raise this amount to 1bn dollars.
Taking into account the positive dynamics being observed on the world markets, the Central Bank has decided to increase the investment segment of its reserves and plans to resort to more active instruments. One of these is the expansion of the institution of foreign administration, and another is geographical diversification.
Expansion of its geography envisages the acquisition of securities on Asian markets, and in the initial stage the Central Bank is prepared to invest 500-600m dollars in purchasing them. The Central Bank thinks that in doing this such instruments as company shares, real estate or gold involve a certain amount of risk.
Babayev has said that the Central Bank is already having talks with new foreign managers to work on the Asian markets, mainly on the markets of Singapore, Malaysia, Indonesia and South Korea. The Azerbaijani Central Bank is also interested in the Chinese market.
Against the backdrop of increasing currency reserves, the Central Bank is also boosting its total assets in Azerbaijan, which are formed of the State Oil Fund's finances and the government's assets abroad. Azerbaijan's strategic currency reserves amount to approximately 70 per cent of GDP, reaching 50bn dollars, which is sufficient to cover imports of goods and services for approximately three years.
The strategic currency reserves' high growth rate is a factor making the country's economy less sensitive to external crisis factors and forming a strong macro-economic buffer. At the present time, the amount of the country's strategic currency reserves is approximately nine times greater than the amount of the state's foreign debt.
Financial stability
As far as the banking sector as a whole is concerned, 2013 is most likely to be remembered for two important events: the introduction by the Central Bank of a ban on the sale of bank products outside the territory of the branches and another year-long extension of the period in which the country's banks can attain full capitalisation.
The Central Bank's former decision can be explained by the considerable growth in the credit market for natural persons over the last 18 months. The banks have started to work more actively with customers in this area, frequently relaxing the demands for checks on borrowers without reason. In this connection, the average number of active loans taken out simultaneously by one and the same borrower has markedly increased. This approach may have extremely dangerous consequences.
It can be seen that the Central Bank is not providing banks with the opportunity to relax controls, while at the same time it is not planning to eliminate the operations of commercial banks from the market by applying administrative methods or make it difficult for them to operate there,. Therefore the Central Bank has postponed by another year the deadline for the banks to fulfil the new requirement that they should hold a minimum total capital of 50m manats, which was to come into force on 1st January 2014. At the same time, the Central Bank is obliging banks that cannot meet the new capital requirement to present their individual programmes for boosting capitalisation before 15 January 2014.
Ninety-five per cent of the banking sector has already met the demand regarding the required total capital or can at least manage to do that before the end of 2013. At present there are eight banks in the country that have a capital of more than 100m manats.
So, this year, as thought previously, no quantitative changes are expected on the market. The managing director of the Central Bank of Azerbaijan, Rasad Orucov, believes that the dynamic growth in the main banking indices, in particular in the deposits of the population, gives grounds for thinking that Azerbaijan's banking sector has withstood the test of the world recession and retained the trust that people have in it. Thus, even in a post-recession period the banking system has demonstrated a growth of 16-17 per cent on average. Similar indices for the credit portfolio and capitalisation are 20 and 30 per cent respectively. The population are increasing their savings by a quarter on average from year to year. He thinks that the qualitative indices are also exhibiting a good level.
According to the Central Bank's forecast, by the end of 2013 growth in the banking sector will overtake growth in GDP fourfold.
The bank's assets have increased 24-fold in last 10 years. It is predicted that, when the results come out for the year, there will be a growth of 20-22 per cent in credit and deposit portfolios, which is four to five times more than the country's GDP growth rate in the current year. This trend is also expected in the non-bank credit organisations (NBCO). The credit portfolio of the approximately 145 non-bank credit organisations operating in this country has also grown by almost 25 per cent. It is interesting that the granting of loans in the provinces has gone up even more, by more than 30 per cent.
In brief, Azerbaijan's banking sector, unlike that of many countries, is stable and in a zone of steady and sustainable growth and comfort.