ERMƏNİSTAN "TÜRKİYƏ İMTAHANI"ndan ÇIXA BİLMİR
Suriyada vəziyyət beynəlxalq birliyin diqqət mərkəzində saxladığı əsas məsələ olaraq qalır. "Cenevrə-2" adlandırılan sülh konfransı bu dəfə yanvarın 22-nə təyin olunub. Amma onun növbəti dəfə də təxirə salınmayacağına zəmanət yoxdur.
Bu arada erməni lobbiçilər Türkiyə ilə "informasiya müharibəsi"ndə Suriya münaqişəsindən son dərəcə fəal şəkildə istifadə edirlər. Məlum olduğu kimi, Suriyada çoxsaylı və nüfuzlu erməni icması var. Hazırkı hərbi əməliyyatlar dövründə bu icmanın nəzəri baxımdan belə, Suriyada davam edən vətəndaş müharibəsindən kənarda qalması mümkün deyil. Üstəlik, Suriyadakı vəziyyətlə tanış olan əksər ekspertlərin qeyd etdikləri kimi, məsələn, Suriya türkmənləri ciddi təzyiqlə üzləşiblərsə, "etibarsız" elan olunublarsa, hakimiyyət yerli ermənilərə qarşı əksinə, böyük mərhəmət göstərib, Dəməşqlə İrəvan arasında münasibətlər kifayət qədər isti olub.
Vətəndaş müharibəsinin tüğyan etdiyi, üstəlik, Türkiyənin Suriya qiyamçılarına açıq dəstək verdiyi indiki şəraitdə Ermənistan KİV-i çox sadə bir kombinasiya irəli sürürlər. Onlar Suriya münaqişəsini az qala "erməni soyqırımı"nın davamı kimi təqdim edirlər.
Bu iddia ilə məşhur Robert Fisk çıxış edib. O, Britaniyanın, sanki, nüfuzlu nəşri olan "The Independent" qəzetinin səhifələrində yazır ki, guya, "Türkiyədə baş vermiş "soyqırımı"ndan (dırnaq işarəsi bizə məxsusdur - red.), təxminən, yüz il sonra ermənilər indi də Suriyada qətliamla üz-üzə qalıblar. Bu haqda mətbuatda heç nə yazılmasa da, onların müqəddəs məkanları da murdarlanır".
Oxuculara Habur çayı sahillərində "soyqırımı qurbanları"nın qalıqlarını şəxsən aşkar etməsi haqda nağıl danışan Fisk Suriya reallıqlarına qayıdır. "Bu yaxınlarda Suriyada müxalifətçi qrupun erməni kilsəsində vandalizm aktı həyata keçirdiyini, oradakı mebelləri yandırdıqlarını" yazan Fisk daha sonra sözünün "canını" deyir: guya, "1915-ci ildə erməni millətini məhv etməyə çalışmış türklərin nəslindən olan yüzlərlə türk döyüşçü bu dəfə "Əl-Qaidə"yə qoşulmuş yaraqlılarla birlikdə erməni kilsəsinə hücum edib". Suriya münaqişəsinin hər hansı hücum deyil, daxili vətəndaş müharibəsi olması, ermənilərin bundan "zərər görməməsinin" hətta nəzəri baxımdan mümkün olmadığı cənab "Fiski qətiyyən maraqlandırmır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Robert Fiskin məqaləsi KİV-də, məhz, dünyada yenidən Ermənistan-Türkiyə dialoqunun canlandırılması imkanları haqda söhbətlərin başladığı vaxta təsadüf edib. Üstəlik, Ankara və İrəvanda analitiklər Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı xarici işlər nazirlərinin dekabrın 12-nə təyin olunmuş görüşünün bunun üçün yaxşı imkan yaradacağına əmin idilər. Son günlər bununla bağlı, həqiqətən də, kifayət qədər "siqnal" var idi. Ermənilərin "soyqırımı"nın 100-cü ildönümünü qeyd edəcəkləri 2015-ci ilin yaxınlaşması ilə Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması yenidən aktuallıq qazanıb. Ekspertlər, bu səbəbdən, "erməni lobbisi"nin qüvvələri səfərbər edəcəyini proqnozlaşdırır və Türkiyənin xoşagəlməz sürprizlərlə üzləşəcəyini düşünürlər.
Ankaradan ilk belə mesajlar hələ baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycan səfəri ərəfəsində gəlirdi. Hakim Ədalət və İnkişaf Parti- yasına yaxınlığı ilə tanınan "Zaman" qəzeti "öz mənbələrinə istinadən" Ərdoğan və Davudoğlunun İsveçrə rəhbərliyinə müraciət etdiklərini, onlardan Ermənistanla yeni əlaqələrin qurulmasında yardım istədiklərini yazırdı. Xatırladaq ki, tərəflər arasında Sürix protokollarının imzalanması ilə nəticələnmiş ilk danışıqlarda vasitəçi, məhz, İsveçrə olmuşdu. Lakin elə o zaman da Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu açıq şəkildə bildirmişdi ki, Ankara Ermənistanla münasibətləri 2015-ci ilədək qaydaya salmağı arzulasa da, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunmasınadək iki ölkə arasında sərhədlərin açılması mümkün deyil. O, ölkə parlamentinin xarici əlaqələr komissiyasının qapalı toplantısındakı çıxışında Türkiyənin Ermənistandan nə tələb etdiyini bir daha ortaya qoyub: Azərbaycan torpaqları işğaldan azad olunmalıdır: "Tələbimiz Qarabağın işğalına son qoyulmasıdır. Biz bu məsələdə irəliləyiş gözləyirik".
Qeyd edək ki, Ermənistan Türkiyənin onunla danışıqlara başlamağa verdiyi razılığı ilk gündən sülhsevər addım kimi yox, az qala Ankaranın "dünya ictimai rəyi" qarşısında "kapitulyasiya" kimi qiymətləndirib. Özü də, "dünya birliyinin bu mövqeyi" ilə erməni lobbiçilərinin tələbləri arasında bərabərlik işarəsi qoyulur. Bəzi erməni siyasətçilər hesab edirlər ki, Ermənistan-Türkiyə dialoquna verilən dəstək Avropa və ABŞ-ın erməni liderlərinə hələ Birinci dünya müharibəsi ərəfəsində verilmiş vədləri "xatırlamasının" nəticəsidir. Onlar sərhədlərin açılması ilə eyni vaxtda Türkiyənin "erməni soyqırımı"nı tanımağa məcbur olacağına, hətta işlərin lap yaxşı gedəcəyi təqdirdə, Ermənistana əlavə ərazilərin "hədiyyə olunacağına" da ümidli idilər. Onlar ən azı sərhədlərin "avansla" açılmasına, "soyqırımı"nın tanınması məsələsinin isə başqa vaxta təxirə salınmasına razı idilər. Serj Sarqsyanın Vilnüs sammitində Avropa liderlərini "blokada"ya son qoyulmasına "yardım etməyə" çağırması isə yalnız bir şeydən xəbər verirdi: İrəvan Azərbaycan ərazilərindən qoşunlarını çıxarmaq niyyətində deyil, amma bununla yanaşı, Türkiyə ilə sərhədlərin açılmasına ümidlidir. Üstəlik, Ermənistan Türkiyəyə qarşı ərazi və digər iddialarından da əl çəkmir. Əslində isə "erməni məsələsi" və ya "soyqırımının nəticələrinin aradan qaldırılması" kimi nisbətən xoşagələn evfemizmlərin altında Şərqi Anadoluya, bəzən isə Adana, Ceyhan və "İncirlik" bazası da daxil olmaqla, Kilikiyayadək olan daha böyük bir əraziyə iddialar dayanır. Ermənilərin məhkəmədə Türkiyənin "erməni mülkiyyətini qanunsuz şəkildə ələ keçirdiyinə" dair iddiaların qaldırılmasına cəhdlərə tez-tez rast gəlinir və "İncirlik" bazasının da adı bu kontekstdə çəkilir. İndi "erməni lobbisi"nin Türkiyəyə qarşı yenidən "Suriya kartı"ndan istifadə etməyə çalışmasını, onun köməyilə "erməni soyqırımı" məsələsini təzələmək cəhdini yalnız bir cür qiymətləndirmək olar: bir sözlə İrəvan həmişə olduğu kimi, Ankara ilə münasibətlərin real olaraq normallaşdırılmasına hazır deyil.

АРМЕНИЯ ПРОВАЛИВАЕТ "ТУРЕЦКИЙ ЭКЗАМЕН"
Ситуация в Сирии продолжает оставаться в центре внимания мировой общественности. Начало мирной конференции, которую принято называть "Женевой-2", теперь назначено на 22 января, но нет гарантии, что эта дата не будет еще раз пересмотрена.
Показательно, что сирийский конфликт весьма активно используется армянскими лоббистами в "информационной войне" с Турцией. В Сирии, как известно, существует весьма многочисленная и влиятельная армянская община. Данная община при нынешнем накале боевых действий даже теоретически не могла не быть затронута бушующей в стране гражданской войной. Более того, как отмечают многие эксперты, знакомые с ситуацией в САР, если, к примеру, сирийские туркманы подвергались жестокому угнетению и считались "неблагонадежными", то к местным армянам власти, наоборот, благоволили, а отношения Дамаска и Еревана были достаточно теплыми.
Теперь же,  в разгар гражданской войны, да еще с учетом того факта, что Турция оказывает явную поддержку сирийской оппозиции, армянские СМИ предлагают читателям нехитрую комбинацию, где конфликт в Сирии трактуется едва ли не как продолжение "геноцида армян".
С подобными утверждениями выступил небезызвестный Роберт Фиск, который на страницах вроде бы уважаемой британской The Independent решил рассказать о том, что, дескать, "примерно через сто лет после "геноцида" в Турции (здесь и далее кавычки наши. - Авт.) армяне все еще подвергаются резне в Сирии. Хотя об этом почти не упоминается в прессе, также оскверняются и их святыни". Потом, пощекотав нервы читателям рассказами о том, как он лично выкапывал черепа и кости "жертв геноцида" у реки Хабур, Фиск возвращается к сирийским реалиям. Рассказав, что "недавно оппозиционные группировки в Сирии совершили акт вандализма в армянской церкви, а также сожгли мебель в ней", он переходит к главному: дескать, "многие сотни турецких бойцов, потомки тех турок, которые пытались уничтожить армянскую расу в 1915 году, сейчас вместе с бойцами, примкнувшими к "Аль-Каиде", напали на армянскую церковь". То, что конфликт в Сирии - это внутренняя гражданская война, а не внешнее вторжение, что армяне даже теоретически не могли в этой ситуации "не пострадать", господина Фиска уже не интересует.
Надо отметить, что статья Роберта Фиска появилась в СМИ как раз в то время, когда в мире вновь заговорили о возможности продвижения армяно-турецкого диалога. Вопрос о нормализации армяно-турецких отношений вновь приобрел актуальность по мере приближения 2015 года, когда в армянских кругах будут отмечать столетие "геноцида армян". Эксперты прогнозируют в этой связи мобилизацию сил "армянского лобби", готовятся к возможным неприятным сюрпризам и в Турции.
Первые подобные "месседжи" стали поступать из Анкары еще накануне визита в Азербайджан премьер-министра Турции Реджепа Тайиба Эрдогана. Близкая к правящей Партии справедливости и развития (АКР) газета "Zaman" сообщала  в режиме "утечки", что Эрдоган и Давутоглу обратились к руководству Швейцарии с просьбой посодействовать в налаживании новых контактов с Арменией, - Швейцария была посредником в ходе первого этапа переговоров, завершившихся подписанием печально известных Цюрихских протоколов. Однако уже тогда министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу весьма четко дал понять: да, Турция хотела бы урегулировать свои отношения с Арменией до 2015 года, но до освобождения оккупированных азербайджанских земель об открытии границы не может быть и речи. Выступая на закрытом заседании комиссии по внешним связям парламента страны, он вновь подчеркнул, что Турция требует от Армении освободить оккупированные азербайджанские территории: "Нашим требованием является освобождение Карабаха. Мы ожидаем продвижения по этому вопросу", - цитируют его журналисты.
Здесь будет нелишне вспомнить, что в Армении согласие Турции на переговоры с Ереваном с самого начала расценивали не как миролюбивый жест, а едва ли не как "капитуляцию" Анкары перед "мировым общественным мнением". Причем между этим "мировым общественным мнением" и требованиями армянских лоббистов тут же ставился знак равенства. Иные ереванские политики всерьез рассчитывали, что выступления в поддержку армяно-турецкого диалога - это ни много ни мало признак того, что, дескать, страны Европы и США "вспомнили" о тех обещаниях, которые раздавали армянским лидерам накануне первой мировой войны. И уж точно не сомневались, что "в одном флаконе" с открытием границы получат как минимум вынужденное "признание геноцида" со стороны Турции, а если очень повезет, то и территориальные "подарки". В крайнем случае здесь были готовы согласиться на открытие границы "авансом", а вопрос с признанием "геноцида" отложить на потом. И когда Серж Саргсян на Вильнюсском саммите просил у европейских лидеров "содействия" в прекращении "блокады", это означало лишь одно: выводить войска Ереван не намерен, но на открытие границы рассчитывает. Вместе с тем здесь не  собираются отказываться также от территориальных и других требований к Турции. И под относительно благозвучными эвфемизмами вроде "армянский вопрос" или "преодоление последствий геноцида" скрываются притязания на турецкую Восточную Анатолию, а порой и на куда более обширные территории вплоть до Киликии с Аданой, Джейханом и базой "Инджирлик". Причем попытки поднять в судах вопрос о "незаконно отчужденной армянской собственности" в Турции предпринимаются постоянно, и база "Инджирлик" в этой связи тоже упоминалась. И теперь, когда впечатляющие силы "армянского лобби" вновь пытаются разыграть против Турции "сирийскую карту" и слегка подновить с ее помощью обвинения в "геноциде армян", это означает лишь одно: в Ереване по-прежнему не готовы к реальной нормализации отношений с Турцией.