ERMƏNİSTAN "TÜRKİYƏ İMTAHANI"ndan ÇIXA BİLMİR
Suriyada vəziyyət beynəlxalq birliyin diqqət mərkəzində saxladığı əsas məsələ olaraq qalır. "Cenevrə-2" adlandırılan sülh konfransı bu dəfə yanvarın 22-nə təyin olunub. Amma onun növbəti dəfə də təxirə salınmayacağına zəmanət yoxdur.
Bu arada erməni lobbiçilər Türkiyə ilə "informasiya müharibəsi"ndə Suriya münaqişəsindən son dərəcə fəal şəkildə istifadə edirlər. Məlum olduğu kimi, Suriyada çoxsaylı və nüfuzlu erməni icması var. Hazırkı hərbi əməliyyatlar dövründə bu icmanın nəzəri baxımdan belə, Suriyada davam edən vətəndaş müharibəsindən kənarda qalması mümkün deyil. Üstəlik, Suriyadakı vəziyyətlə tanış olan əksər ekspertlərin qeyd etdikləri kimi, məsələn, Suriya türkmənləri ciddi təzyiqlə üzləşiblərsə, "etibarsız" elan olunublarsa, hakimiyyət yerli ermənilərə qarşı əksinə, böyük mərhəmət göstərib, Dəməşqlə İrəvan arasında münasibətlər kifayət qədər isti olub.
Vətəndaş müharibəsinin tüğyan etdiyi, üstəlik, Türkiyənin Suriya qiyamçılarına açıq dəstək verdiyi indiki şəraitdə Ermənistan KİV-i çox sadə bir kombinasiya irəli sürürlər. Onlar Suriya münaqişəsini az qala "erməni soyqırımı"nın davamı kimi təqdim edirlər.
Bu iddia ilə məşhur Robert Fisk çıxış edib. O, Britaniyanın, sanki, nüfuzlu nəşri olan "The Independent" qəzetinin səhifələrində yazır ki, guya, "Türkiyədə baş vermiş "soyqırımı"ndan (dırnaq işarəsi bizə məxsusdur - red.), təxminən, yüz il sonra ermənilər indi də Suriyada qətliamla üz-üzə qalıblar. Bu haqda mətbuatda heç nə yazılmasa da, onların müqəddəs məkanları da murdarlanır".
Oxuculara Habur çayı sahillərində "soyqırımı qurbanları"nın qalıqlarını şəxsən aşkar etməsi haqda nağıl danışan Fisk Suriya reallıqlarına qayıdır. "Bu yaxınlarda Suriyada müxalifətçi qrupun erməni kilsəsində vandalizm aktı həyata keçirdiyini, oradakı mebelləri yandırdıqlarını" yazan Fisk daha sonra sözünün "canını" deyir: guya, "1915-ci ildə erməni millətini məhv etməyə çalışmış türklərin nəslindən olan yüzlərlə türk döyüşçü bu dəfə "Əl-Qaidə"yə qoşulmuş yaraqlılarla birlikdə erməni kilsəsinə hücum edib". Suriya münaqişəsinin hər hansı hücum deyil, daxili vətəndaş müharibəsi olması, ermənilərin bundan "zərər görməməsinin" hətta nəzəri baxımdan mümkün olmadığı cənab "Fiski qətiyyən maraqlandırmır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Robert Fiskin məqaləsi KİV-də, məhz, dünyada yenidən Ermənistan-Türkiyə dialoqunun canlandırılması imkanları haqda söhbətlərin başladığı vaxta təsadüf edib. Üstəlik, Ankara və İrəvanda analitiklər Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı xarici işlər nazirlərinin dekabrın 12-nə təyin olunmuş görüşünün bunun üçün yaxşı imkan yaradacağına əmin idilər. Son günlər bununla bağlı, həqiqətən də, kifayət qədər "siqnal" var idi. Ermənilərin "soyqırımı"nın 100-cü ildönümünü qeyd edəcəkləri 2015-ci ilin yaxınlaşması ilə Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması yenidən aktuallıq qazanıb. Ekspertlər, bu səbəbdən, "erməni lobbisi"nin qüvvələri səfərbər edəcəyini proqnozlaşdırır və Türkiyənin xoşagəlməz sürprizlərlə üzləşəcəyini düşünürlər.
Ankaradan ilk belə mesajlar hələ baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycan səfəri ərəfəsində gəlirdi. Hakim Ədalət və İnkişaf Parti- yasına yaxınlığı ilə tanınan "Zaman" qəzeti "öz mənbələrinə istinadən" Ərdoğan və Davudoğlunun İsveçrə rəhbərliyinə müraciət etdiklərini, onlardan Ermənistanla yeni əlaqələrin qurulmasında yardım istədiklərini yazırdı. Xatırladaq ki, tərəflər arasında Sürix protokollarının imzalanması ilə nəticələnmiş ilk danışıqlarda vasitəçi, məhz, İsveçrə olmuşdu. Lakin elə o zaman da Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu açıq şəkildə bildirmişdi ki, Ankara Ermənistanla münasibətləri 2015-ci ilədək qaydaya salmağı arzulasa da, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunmasınadək iki ölkə arasında sərhədlərin açılması mümkün deyil. O, ölkə parlamentinin xarici əlaqələr komissiyasının qapalı toplantısındakı çıxışında Türkiyənin Ermənistandan nə tələb etdiyini bir daha ortaya qoyub: Azərbaycan torpaqları işğaldan azad olunmalıdır: "Tələbimiz Qarabağın işğalına son qoyulmasıdır. Biz bu məsələdə irəliləyiş gözləyirik".
Qeyd edək ki, Ermənistan Türkiyənin onunla danışıqlara başlamağa verdiyi razılığı ilk gündən sülhsevər addım kimi yox, az qala Ankaranın "dünya ictimai rəyi" qarşısında "kapitulyasiya" kimi qiymətləndirib. Özü də, "dünya birliyinin bu mövqeyi" ilə erməni lobbiçilərinin tələbləri arasında bərabərlik işarəsi qoyulur. Bəzi erməni siyasətçilər hesab edirlər ki, Ermənistan-Türkiyə dialoquna verilən dəstək Avropa və ABŞ-ın erməni liderlərinə hələ Birinci dünya müharibəsi ərəfəsində verilmiş vədləri "xatırlamasının" nəticəsidir. Onlar sərhədlərin açılması ilə eyni vaxtda Türkiyənin "erməni soyqırımı"nı tanımağa məcbur olacağına, hətta işlərin lap yaxşı gedəcəyi təqdirdə, Ermənistana əlavə ərazilərin "hədiyyə olunacağına" da ümidli idilər. Onlar ən azı sərhədlərin "avansla" açılmasına, "soyqırımı"nın tanınması məsələsinin isə başqa vaxta təxirə salınmasına razı idilər. Serj Sarqsyanın Vilnüs sammitində Avropa liderlərini "blokada"ya son qoyulmasına "yardım etməyə" çağırması isə yalnız bir şeydən xəbər verirdi: İrəvan Azərbaycan ərazilərindən qoşunlarını çıxarmaq niyyətində deyil, amma bununla yanaşı, Türkiyə ilə sərhədlərin açılmasına ümidlidir. Üstəlik, Ermənistan Türkiyəyə qarşı ərazi və digər iddialarından da əl çəkmir. Əslində isə "erməni məsələsi" və ya "soyqırımının nəticələrinin aradan qaldırılması" kimi nisbətən xoşagələn evfemizmlərin altında Şərqi Anadoluya, bəzən isə Adana, Ceyhan və "İncirlik" bazası da daxil olmaqla, Kilikiyayadək olan daha böyük bir əraziyə iddialar dayanır. Ermənilərin məhkəmədə Türkiyənin "erməni mülkiyyətini qanunsuz şəkildə ələ keçirdiyinə" dair iddiaların qaldırılmasına cəhdlərə tez-tez rast gəlinir və "İncirlik" bazasının da adı bu kontekstdə çəkilir. İndi "erməni lobbisi"nin Türkiyəyə qarşı yenidən "Suriya kartı"ndan istifadə etməyə çalışmasını, onun köməyilə "erməni soyqırımı" məsələsini təzələmək cəhdini yalnız bir cür qiymətləndirmək olar: bir sözlə İrəvan həmişə olduğu kimi, Ankara ilə münasibətlərin real olaraq normallaşdırılmasına hazır deyil.

ARMENIA IS FAILING "TURKISH EXAM"
The situation in Syria remains in the spotlight of the world community. The peace conference, which is known as Geneva II, is now scheduled for 22 January, but there is no guarantee that this date will not be reconsidered again.
It is indicative that the Syria conflict is being actively used by Armenian lobbyists in the "information war" with Turkey. As is known, there is a very numerous and influential Armenian community in Syria. Given the current intensity of military action, this community -- even hypothetically -- could not have stayed outside the civil war raging in the country.  Moreover, many analysts who are familiar with the situation there point out that, for instance, whereas the Syrian Turkmens were subjected to cruel oppression and considered to be "unreliable", the authorities, to the contrary, favored the local Armenians, while the relations between Damascus and Yerevan were quite warm.
Currently, amid the raging civil war and given the fact that Turkey is explicitly supporting the Syrian opposition, Armenian media have offered their audience an ingenuous trick whereby the conflict in Syria is interpreted nearly as continuation of the "Armenian genocide".
Such allegations have been made by the quite well-known Robert Fisk, who wrote on the pages of the seemingly reputable British newspaper The Independent that "about a hundred years after the 'genocide' in Turkey (here and thereinafter the quotation marks cited by the edit.) Armenians allegedly continue to be subjected to massacres in Syria, although this is almost not mentioned in the press, and their shrines are being desecrated." Then, having tickled the readers' nerves by telling stories of how he personally dug out the skulls and bones of the "genocide victims" near the Khabur River, Fisk goes back to the Syrian realities. Having written that "lately the opposition groups in Syria committed an act of vandalism in an Armenian church as well as burnt down the furniture there", he goes on to the main point, saying that allegedly "hundreds of Turkish fighters, the descendants of the Turks who sought to annihilate the Armenian race in 1915, now attacked the Armenian church alongside the militants who joined al-Qa'eda." Mr. Fisk apparently does not care that the conflict in Syria is an internal civil war, not an outside invasion, and that in this situation the Armenians could not have "avoided suffering", even hypothetically.
It is noteworthy that Robert Fisk's article was circulated in the media exactly at a time talk resumed within the world community about the possibility of advancing Armenian-Turkish dialogue, especially given the fact that a meeting of the foreign ministers of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) member states, scheduled for 12 December, creates very suitable conditions for this, according to assurances from analysts in both Ankara and Yerevan. Indeed, there have been quite a few signals indicating this in the past few days. The reasons for this include the fact that the issue of the Armenian-Turkish normalisation has gained relevance again as 2015 -- the year when the 100th anniversary of the "genocide of Armenians" will be marked in the Armenian circles -- is approaching. Analysts predict that the Armenian lobby will step up its efforts in this connection, and are also getting ready for possible unpleasant surprises in Turkey.
The first such messages began to be communicated from Ankara as early as on the eve of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's visit to Azerbaijan. The Zaman newspaper, which is close to the Turkish ruling Justice and Development Party (AKP), released "leaked" information that Prime Minister Erdogan and Foreign Minister Ahmet Davutoglu have asked the Swiss government for assistance in establishing new contacts with Armenia; Switzerland acted as a mediator during the first stage of the negotiations, which concluded with the signing of the notorious Zurich protocols. However, as early as then Foreign Minister Davutoglu made it crystal-clear that, indeed, Turkey would like to settle its relations with Armenia by 2015, but opening the border between the two countries is out of the question until the occupied territories of Azerbaijan are liberated. Addressing a behind-closed-door session of the parliamentary committee for foreign affairs, he stressed again Turkey's demand for Armenia to pull out of the occupied Azerbaijani territories.
"Our demand is liberation of Karabakh. We expect progress on this issue," Davutoglu was quoted by journalists as saying.
It would make sense to remember that Turkey's consent to negotiate with Yerevan was right from the beginning viewed by Armenia as almost like Ankara's "capitulation" to the "world public opinion" and not as an act of a peace-loving gesture
Moreover, the notion of the "world public opinion" and the demands of the Armenian lobbyists were instantly being presented as something similar. Other politicians in Yerevan seriously hoped that the statements made in support of the Armenian-Turkish dialogue were nothing but a sign allegedly indicating that European countries and the United States "remembered" their promises made to the Armenian leaders on the eve of World War I. And they surely had no doubt that along with the opening of the border, they would, at least, secure forced "recognition of the genocide" by Turkey, and if they are lucky enough, territorial "gifts" would be granted. In the worst case-scenario, they were ready to agree upon the opening of the border as a "prepayment" and, for the time being, to put off the "genocide" recognition. So, when President Serzh Sargsyan, speaking at the Vilnius summit, asked the European leaders for "assistance" with ending the "blockade", this meant only one thing: Yerevan has no intention of withdrawing its troops [from Karabakh, Armenia-occupied Azerbaijani land], but it stills hopes for border opening [with Turkey]. At the same time, they are not going give up their territorial and other claims to Turkey. In fact, under the guise of the propaganda of the ideas such as "the Armenian issue" or "overcoming the consequences of the genocide" was a euphemism for territorial claims for Turkey's Eastern Anatolia, and at times, their claims reaches territories as far as Cilicia, Adana, Ceyhan as well as the Incirlik base.
Moreover, attempts are regularly made to take to courts their claims for the "illegally alienated Armenian property" in Turkey, and the Incirlik base has also been mentioned in this regard. Now, when impressive forces of the Armenian lobby are trying to play the "Syrian card" against Turkey again and to slightly refresh it by their "Armenian genocide" allegations, this in fact shows only one thing, which is Yerevan is still not ready for the real normalisation of its relations with Turkey.