Azərbaycanlı tələbələr hansı işlərə bel bağlaya bilərlər?
Müasir həyatın sürətli ritmləri bizi gələcəyimizin qeydinə mümkün qədər erkən yaşlardan qalmağa vadar edir. Nəticədə, özünə karyera qurmaq, yaxud sadəcə uğurlu iş tapmaq istəyən gənclər bir çox hallarda hələ tələbəlik illərini başa vurmadan iş axtarmağa başlayırlar. Bu yolda onları bir sıra çətinliklər gözləyir.
Qapalı dairə
Orxan Sultanov tələbədir. O, uzun müddət iş axtarıb. "İstənilən işə hazır idim. Müxtəlif mağazalarda satıcı-məsləhətçi vəzifəsi üçün müsahibələrdən keçmişəm. Lakin təcrübəmin olmadığını əsas gətirərək, məni işə götürməkdən imtina edirlər", - deyə o, bildirir. Orxanın sözlərinə görə, işəgötürən ilk andan işə "hazır" işçini götürməyi arzulayır və onun bacarıqlarını yoxlamaq belə, istəmir.
Tələbə Aygün Əliyeva da eyni sözləri deyir: "Mən universitetin tarix fakültəsini bitirmişəm. Bir neçə dil bilirəm. Əmin idim ki, işə düzəlməkdə problemim olmayacaq. Amma iş tapanadək uzun aylar ərzində axtarış aparmalı oldum". Aygünün qarşılaşdığı əsas arqument də iş təcrübəsinin yoxluğu olub. A.Əliyeva, hətta stajçı kimi işə götürülməsinə də razı imiş. Amma bu da ona kömək etməyib.
"...yıxılanı vurma"
Tələbələrin işə götürülməməsinin daha bir ciddi səbəbi də onların tam iş günündə çalışa bilməmələridir. İşəgötürənlər istəyir ki, işçilər onlara həvalə olunan bütün saatları iş yerində olsunlar. Bu, xüsusilə əməyin işəmuzd qiymətləndirilmədiyi sahələrə aiddir - satıcı, ofis meneceri, resepşn və s.
Bakının işədüzəltmə şirkətlərindən birinin meneceri bildirir ki, onlara müraciət edənlərin arasında çoxlu sayda tələbələr var. "Onları daha çox natamam və ya işəmuzd işlər maraqlandırır. Belə hallarda onlara seylz-menecer (satış meneceri) və ya müxtəlif sahələrdə işəmuzd iş təklif edirik". Əməkhaqqı təklif olunan işdən asılıdır. Məsələn, seylz-menecerlər nəzərdə tutulan məvaciblə yanaşı, hər satışdan faiz də alırlar. İşəmuzd çalışanlara isə gördükləri işin həcminə görə maaş verilir.
Son zamanlar internetin geniş yayılması ilə əlaqədar olaraq, şirkətlər əməkdaşlarına kənarda, yəni evində oturaraq işləməyə də icazə verir. Proqramçılar, dizaynerlər, memarlar, animatorlar, kompyuter oyunlarının, telefonlar üçün əlavələrin yaradıcıları, bir qayda olaraq, gənc şəxslər olur. Onların əksəriyyəti tapşırılan işləri evində görür. Belə mütəxəssisləri bir çox hallarda xarici şirkətlər "ələ keçirir". Bu əməkdaşlıq forması "autsorsinq" adlanır. Bunun şirkətə faydası lokal olmasındadır. Çünki avropalı və ya amerikalı gənc mütəxəssis gördüyü işə görə qat-qat artıq əməkhaqqı tələb edir.
Amma əlbəttə ki, heç də hamı istedadlı və kompyuterlə "dost" de-yil. İş axtaran, iş təcrübəsinə malik olmayan bir çox gənc, istənilən halda, haradasa bu təcrübəni toplamalıdır.
Bəzilərinin isə bəxti gətirir: ya şirkətlərdə peşəsinə uyğun iş tapır, ya da ilk dövrlərdə əməkhaqqısız olsa belə, stajçı kimi çalışaraq qiymətli təcrübə toplamaq imkanı qazanır.
"İlişib-qalmaq" problemi
Tələbələr lazımi təcrübə toplamaq, yaxud sadəcə qazanc əldə etmək üçün bir çox hallarda ən müxtəlif işlərdə çalışmağa razılıq verirlər. Bəzən bu, onların gələcək ixtisaslarına heç bir aidiyyəti olma-yan işlər olur. Xüsusilə ofisiantlara, satıcılara, kuryerlərə və xüsusi ixtisaslaşma və təcrübə tələb etməyən sair işçilərə tələbat çoxdur. Günəmuzd reklam agenti kimi çalışmaq da pul qazanmaq, kifayət qədər tələbatın olduğu sahədə təcrübə toplamaq üçün əla imkandır.
Tələbələr, xüsusilə ödənişli əsaslarla təhsil alanlar bu tipli işlərə həvəslə girişir. Onların əldə etdikləri cüzi qazanc tədris xərclərinin bir hissəsinin ödənilməsinə kömək edir, bəzilərinin cibxərcliyinə olan tələbatını ödəyir.
Gənc qızlar üçün işə düzəlmək imkanları bir qədər genişdir. Onlar satıcılıqla yanaşı, promoaksiyalar təşkil edən şirkətlərdə də çalışa bilərlər. Burada iş çətin deyil, üstəlik, gündə bir neçə saat davam edir. Üstəlik, bu işlər layihə başa çatdıqda bitir və nadir hallarda bir aydan çox davam edir.
Sürətli qida şəbəkələrində də iş geniş yayılıb və yaxşı reklam olunub. Sürətli qida restoranlar şəbəkələrindən birinin direktoru Teymur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi şəbəkədə gənc işçilərə hər zaman yer olduğunu bildirir. Onlardan xüsusi təcrübə də tələb olunmur. Əsas işçinin simasındakı təbəssüm, bacarıq və öyrənmək istəyidir. Bu iş tələbələrə tam uyğundur: uyğun qrafik, saathesabı əməkhaqqı, üstəlik, ciddi bonus - karyera imkanı. Yəni qazanmaq imkanı ilə yanaşı, bu işdə "ilişib qalmaq" təhlükəsi də var.
İndi əksər tələbələr və məzunlar heç də öz ixtisasları üzrə işləmirlər. Əksər filoloqlar, hüquqşünaslar, tarixçilər ofislərdə əyləşərək tənbəl işilə məşğul olurlar. Və burada yarımçıq ali təhsilli şəxslərin işlə təminatı sahəsindəki problemlər birbaşa təhsil sahəsindəki problemlərlə bağlıdır.
Qaynaqçı, proqramçı, hüquqşünas
Sovet illərində ali məktəb məzunlarının bölüşdürülməsi və işlə təmin olunması sistemi mövcud idi. Ali təhsil ocağını bitirmiş və ixtisas əldə etmiş hər bir şəxs dövlət tərəfindən işlə təmin ediləcəyinə əmin ola bilərdi. İndi isə yalnız bəzi peşə sahibləri, məsələn, neft sahəsi üzrə ixtisaslaşanlar "küçədə qalmayacağına" əmin ola bilər. Bunu onların da hamısına aid etmək mümkün deyil. Bundan başqa, sovet dönəmində texniki peşə məktəblərinin əla təcrübəsi var idi. Bu məktəblərin məzunlarını çox vaxt "peteuşniklər" də adlandırırdılar.
Amma dövlət gənc kadrlara öz dəstəyini verir. Tələbələrin və ali məktəb məzunlarının əmək bazarına uğurlu inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Xidməti Bakıda və regionlarda "Karyerada ilk addımlar" şüarı altında müxtəlif tədbirlər keçirir. Bu tədbirlər, yarmarkalar və əmək sərgiləri Təhsil Nazirliyilə birlikdə keçirilir. Hər il əmək yarmarkasında 80-dək təşkilat iştirak edir. Onların 10%-i dövlət təşkilatlarıdır. Belə tədbirlərdə insanlara, ümumilikdə, 600-700 iş yeri təklif olunur.
Dövlət tərəfindən təşkil olunan əmək yarmarkaları, həmçinin işədüzəltmə şirkətlərinin təcrübəsi göstərir ki, əsas tələbat texniki bacarığı olan işçilərədir - proqramçılardan tutmuş, qaynaqçılaradək. Hüquqşünaslar istənilən halda, işsiz qalmayacaq ixtisaslı qaynaqçılardan daha populyardırlar.

На какую работу могут рассчитывать азербайджанские студенты?
Быстрые ритмы современной жизни заставляют нас все раньше заботиться о своем будущем. И молодым людям, желающим сделать карьеру или просто успешно трудоустроиться, приходится порой искать работу, еще не сойдя со студенческой скамьи. Но и в этой сфере молодых людей часто ожидают ряд трудностей.
Замкнутый круг
Орхан Султанов - студент, в течение долгого времени был в поисках работы. "Я пытался устроиться на любую подходящую работу, проходил собеседования на должность продавца-консультанта в различных магазинах. Но мне отказывали, мотивируя это тем, что нет опыта работы". При этом, по словам молодого человека, работодатели даже не хотят проверить его способности, не желают обучить его, желая сразу получить "готового" работника.
Это же подтверждает и студентка Айгюн Алиева. "Я заканчивала исторический факультет университета, знаю четыре языка, - рассказывает девушка, - и я была уверена, что проблем с трудоустройством у меня не будет. Но мне пришлось провести долгие месяцы в поисках, прежде чем я, наконец, трудоустроилась". Основные аргументы здесь те же - нет опыта работы. Айгюн предлагала даже взять ее сначала на работу в качестве стажера, чтобы попутно обучиться профессии, но и это не помогло.
"…не бей лежачего"
Еще одна весомая причина отказа в приеме на работу студентов - это неполная занятость. Чаще всего работодателей интересует служащий, исправно отсиживающий все положенные ему часы. В особенности это касается тех сфер, где работа не сдельная - продавцы, офис-менеджеры, ресепшн.
Как говорит менеджер одной из крупных столичных компаний по трудоустройству, к ним нередко обращаются за поиском работы студенты. "Чаще всего их интересует работа с неполной занятостью или же сдельная, - говорит менеджер. - Мы предлагаем в этих случаях работу сэйлз-менеджеров (менеджеров по продаже) или сдельную в разных сферах". Оплата труда зависит от предлагаемой работы. К примеру, "сэйлзы", помимо фиксированного оклада, получают еще и проценты с каждой продажи. А работа "сдельщиков" оплачивается в зависимости от объема выполненной работы.
В последнее время в связи с широким распространением Интернета компании все чаще разрешают работникам работать удаленно, т.е. сидя у себя дома. Программисты, дизайнеры, архитекторы, аниматоры, создатели компьютерных игр и приложений для телефонов - все это, как правило, молодые люди, и многие из них работают дома. Часто этих специалистов нанимают иностранные компании. Такой вид сотрудничества называется "аутсорсинг". Компаниям он выгоден тем, что локальный, ведь европейский или американский молодой специалист обычно требует гораздо большей платы за свои услуги.
Но, конечно, не все талантливы и "дружат" с компьютером. Многим молодым соискателям, даже не имеющим опыта работы, все же приходится где-то его приобретать.
Иным везет: попадается работа в компании по профессии, либо имеется возможность стать стажером и набираться такого необходимого опыта, пусть даже и без оплаты труда в первое время.
"Увязнуть" надолго
Чтобы набраться необходимого опыта или просто подзаработать, студентам нередко приходится соглашаться на самую разную работу, зачастую даже не соответствующую их будущей профессии. Особенно востребованными оказываются официанты, продавщицы, курьеры, т.е. те сферы, где не требуется особой специализации и предварительного опыта. Сдельный заработок рекламного агента - также прекрасная возможность и заработать, и приобрести новые навыки в довольно востребованной сфере.
Студенты охотно берутся за такие виды работ, в частности те, кто учится на платном отделении, - небольшой приработок помогает в какой-то степени покрыть расходы на обучение и обеспечивает какими-то карманными деньгами.
Для молодых девушек возможностей для трудоустройства несколько больше. Студентка, помимо работы продавщицы, может подработать и в многочисленных компаниях, специализирующихся на проведении промоакций, - работа несложная, чаще на несколько часов в день, и ограничена сроками самой акции - редко более месяца.
Широко распространена и не менее разрекламирована подработка в сетях быстрого питания. Теймур Мамедов, директор одного из ресторанов сети быстрого питания, рассказывает, что в их заведении молодым кадрам всегда рады. Да и опыта особого никто не требует, главное - улыбка, сноровистость и готовность обучаться. Работа эта очень подходит студентам: гибкий график, почасовая система оплаты, да еще и существенный бонус - возможность карьерного роста. Это в общем-то неплохие способы подработки, в которых есть только одна опасность - "увязнуть" надолго.
Ведь немалое число студентов и выпускников вузов работает не по профессии. Большинство филологов, юристов, историков надолго и прочно оседают в офисах и погружаются в рутинную работу. И здесь уже проблема трудоустройства людей с незаконченным высшим образованием тесно смыкается с проблемами в сфере образования.
Сварщик, программист, юрист
В советские годы действовала система распределения и дальнейшего трудоустройства выпускников вузов. Любой окончивший высшее учебное заведение и получивший специальность мог быть уверен, что его трудоустроят. Ныне только выпускники некоторых профессий, к примеру востребованных в нефтяной сфере, да и то не все, могут быть уверены, что "на улице они не останутся". Кроме того, существовала замечательная практика профтехучилищ, чьих выпускников часто пренебрежительно называли "пэтэушниками".
Впрочем, государство оказывает поддержку молодым кадрам. С целью успешной интеграции студентов и выпускников вузов в рынок труда Государственной службой занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения в Баку и регионах проводятся различные мероприятия под общим девизом "Первые шаги в карьере". Проводятся эти мероприятия, ярмарки и выставки труда в сотрудничестве с Министерством образования. Каждый год в ярмарке труда участвуют около 80 организаций, 10% которых государственные, а общее число предложенных рабочих мест колеблется между 600 и 700.
Что характерно, трудовые ярмарки, организованные государством, а также практика компаний по трудоустройству показывают, что наибольшим спросом пользуются в первую очередь работники с техническими навыками - от программистов до сварщиков. Тем не менее юристы по-прежнему популярнее квалифицированного сварщика, который вряд ли может остаться без работы.