Azərbaycanlı tələbələr hansı işlərə bel bağlaya bilərlər?
Müasir həyatın sürətli ritmləri bizi gələcəyimizin qeydinə mümkün qədər erkən yaşlardan qalmağa vadar edir. Nəticədə, özünə karyera qurmaq, yaxud sadəcə uğurlu iş tapmaq istəyən gənclər bir çox hallarda hələ tələbəlik illərini başa vurmadan iş axtarmağa başlayırlar. Bu yolda onları bir sıra çətinliklər gözləyir.
Qapalı dairə
Orxan Sultanov tələbədir. O, uzun müddət iş axtarıb. "İstənilən işə hazır idim. Müxtəlif mağazalarda satıcı-məsləhətçi vəzifəsi üçün müsahibələrdən keçmişəm. Lakin təcrübəmin olmadığını əsas gətirərək, məni işə götürməkdən imtina edirlər", - deyə o, bildirir. Orxanın sözlərinə görə, işəgötürən ilk andan işə "hazır" işçini götürməyi arzulayır və onun bacarıqlarını yoxlamaq belə, istəmir.
Tələbə Aygün Əliyeva da eyni sözləri deyir: "Mən universitetin tarix fakültəsini bitirmişəm. Bir neçə dil bilirəm. Əmin idim ki, işə düzəlməkdə problemim olmayacaq. Amma iş tapanadək uzun aylar ərzində axtarış aparmalı oldum". Aygünün qarşılaşdığı əsas arqument də iş təcrübəsinin yoxluğu olub. A.Əliyeva, hətta stajçı kimi işə götürülməsinə də razı imiş. Amma bu da ona kömək etməyib.
"...yıxılanı vurma"
Tələbələrin işə götürülməməsinin daha bir ciddi səbəbi də onların tam iş günündə çalışa bilməmələridir. İşəgötürənlər istəyir ki, işçilər onlara həvalə olunan bütün saatları iş yerində olsunlar. Bu, xüsusilə əməyin işəmuzd qiymətləndirilmədiyi sahələrə aiddir - satıcı, ofis meneceri, resepşn və s.
Bakının işədüzəltmə şirkətlərindən birinin meneceri bildirir ki, onlara müraciət edənlərin arasında çoxlu sayda tələbələr var. "Onları daha çox natamam və ya işəmuzd işlər maraqlandırır. Belə hallarda onlara seylz-menecer (satış meneceri) və ya müxtəlif sahələrdə işəmuzd iş təklif edirik". Əməkhaqqı təklif olunan işdən asılıdır. Məsələn, seylz-menecerlər nəzərdə tutulan məvaciblə yanaşı, hər satışdan faiz də alırlar. İşəmuzd çalışanlara isə gördükləri işin həcminə görə maaş verilir.
Son zamanlar internetin geniş yayılması ilə əlaqədar olaraq, şirkətlər əməkdaşlarına kənarda, yəni evində oturaraq işləməyə də icazə verir. Proqramçılar, dizaynerlər, memarlar, animatorlar, kompyuter oyunlarının, telefonlar üçün əlavələrin yaradıcıları, bir qayda olaraq, gənc şəxslər olur. Onların əksəriyyəti tapşırılan işləri evində görür. Belə mütəxəssisləri bir çox hallarda xarici şirkətlər "ələ keçirir". Bu əməkdaşlıq forması "autsorsinq" adlanır. Bunun şirkətə faydası lokal olmasındadır. Çünki avropalı və ya amerikalı gənc mütəxəssis gördüyü işə görə qat-qat artıq əməkhaqqı tələb edir.
Amma əlbəttə ki, heç də hamı istedadlı və kompyuterlə "dost" de-yil. İş axtaran, iş təcrübəsinə malik olmayan bir çox gənc, istənilən halda, haradasa bu təcrübəni toplamalıdır.
Bəzilərinin isə bəxti gətirir: ya şirkətlərdə peşəsinə uyğun iş tapır, ya da ilk dövrlərdə əməkhaqqısız olsa belə, stajçı kimi çalışaraq qiymətli təcrübə toplamaq imkanı qazanır.
"İlişib-qalmaq" problemi
Tələbələr lazımi təcrübə toplamaq, yaxud sadəcə qazanc əldə etmək üçün bir çox hallarda ən müxtəlif işlərdə çalışmağa razılıq verirlər. Bəzən bu, onların gələcək ixtisaslarına heç bir aidiyyəti olma-yan işlər olur. Xüsusilə ofisiantlara, satıcılara, kuryerlərə və xüsusi ixtisaslaşma və təcrübə tələb etməyən sair işçilərə tələbat çoxdur. Günəmuzd reklam agenti kimi çalışmaq da pul qazanmaq, kifayət qədər tələbatın olduğu sahədə təcrübə toplamaq üçün əla imkandır.
Tələbələr, xüsusilə ödənişli əsaslarla təhsil alanlar bu tipli işlərə həvəslə girişir. Onların əldə etdikləri cüzi qazanc tədris xərclərinin bir hissəsinin ödənilməsinə kömək edir, bəzilərinin cibxərcliyinə olan tələbatını ödəyir.
Gənc qızlar üçün işə düzəlmək imkanları bir qədər genişdir. Onlar satıcılıqla yanaşı, promoaksiyalar təşkil edən şirkətlərdə də çalışa bilərlər. Burada iş çətin deyil, üstəlik, gündə bir neçə saat davam edir. Üstəlik, bu işlər layihə başa çatdıqda bitir və nadir hallarda bir aydan çox davam edir.
Sürətli qida şəbəkələrində də iş geniş yayılıb və yaxşı reklam olunub. Sürətli qida restoranlar şəbəkələrindən birinin direktoru Teymur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi şəbəkədə gənc işçilərə hər zaman yer olduğunu bildirir. Onlardan xüsusi təcrübə də tələb olunmur. Əsas işçinin simasındakı təbəssüm, bacarıq və öyrənmək istəyidir. Bu iş tələbələrə tam uyğundur: uyğun qrafik, saathesabı əməkhaqqı, üstəlik, ciddi bonus - karyera imkanı. Yəni qazanmaq imkanı ilə yanaşı, bu işdə "ilişib qalmaq" təhlükəsi də var.
İndi əksər tələbələr və məzunlar heç də öz ixtisasları üzrə işləmirlər. Əksər filoloqlar, hüquqşünaslar, tarixçilər ofislərdə əyləşərək tənbəl işilə məşğul olurlar. Və burada yarımçıq ali təhsilli şəxslərin işlə təminatı sahəsindəki problemlər birbaşa təhsil sahəsindəki problemlərlə bağlıdır.
Qaynaqçı, proqramçı, hüquqşünas
Sovet illərində ali məktəb məzunlarının bölüşdürülməsi və işlə təmin olunması sistemi mövcud idi. Ali təhsil ocağını bitirmiş və ixtisas əldə etmiş hər bir şəxs dövlət tərəfindən işlə təmin ediləcəyinə əmin ola bilərdi. İndi isə yalnız bəzi peşə sahibləri, məsələn, neft sahəsi üzrə ixtisaslaşanlar "küçədə qalmayacağına" əmin ola bilər. Bunu onların da hamısına aid etmək mümkün deyil. Bundan başqa, sovet dönəmində texniki peşə məktəblərinin əla təcrübəsi var idi. Bu məktəblərin məzunlarını çox vaxt "peteuşniklər" də adlandırırdılar.
Amma dövlət gənc kadrlara öz dəstəyini verir. Tələbələrin və ali məktəb məzunlarının əmək bazarına uğurlu inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Xidməti Bakıda və regionlarda "Karyerada ilk addımlar" şüarı altında müxtəlif tədbirlər keçirir. Bu tədbirlər, yarmarkalar və əmək sərgiləri Təhsil Nazirliyilə birlikdə keçirilir. Hər il əmək yarmarkasında 80-dək təşkilat iştirak edir. Onların 10%-i dövlət təşkilatlarıdır. Belə tədbirlərdə insanlara, ümumilikdə, 600-700 iş yeri təklif olunur.
Dövlət tərəfindən təşkil olunan əmək yarmarkaları, həmçinin işədüzəltmə şirkətlərinin təcrübəsi göstərir ki, əsas tələbat texniki bacarığı olan işçilərədir - proqramçılardan tutmuş, qaynaqçılaradək. Hüquqşünaslar istənilən halda, işsiz qalmayacaq ixtisaslı qaynaqçılardan daha populyardırlar.

What kind of work can Azerbaijani students hope to get?
The hustle and bustle of life today makes us worry about our future earlier than usual. And young people wanting to make a career for themselves or just to be successful sometimes have to look for a job while they are still studying. But here, too, young people can often expect problems.
A vicious circle
Orxan Sultanov is a student who has been looking for a job for a long time. "I have tried to get any kind of reasonable job and had interviews for a salesman-consultant in various shops. But I have been turned down because I don't have any work experience." At the same time, he says, employers don't even want to check his abilities or train him, always wanting someone with experience.
Aygun Aliyeva, another student, says the same. "I graduated from the history faculty at university and I can speak four languages," she says, "and I was confident I would have no problems getting a job. But I had to spend long months searching before I finally got one." It was the same old thing - no work experience. Aygun even offered to work as an apprentice so as to learn the job gradually, but this didn't help.
"…don't kick a man when he's down"
Another big reason for turning down students is they are on short-term employment. Employers are usually interested in people who are happy to work all hours. This especially relates to non-pieceworkers, such as salesmen, office managers and receptionists.
As the manager of one of Baku's biggest employment agencies says, students often come to them looking for work. "They are usually interested in part-time work or piece-work," he says. "In these cases we offer them a job as a sales manager or piece-work in various fields." The pay depends on the type of job offered. For example, salesmen, as well as a fixed wage, also get a commission on each sale. Whereas the job of "piece-workers" is paid depending on how much work has been done.
Recently, with the expansion of the Internet, companies are more and more allowing their staff to work from home. Computer analysts, designers, architects, animators and the makers of computer games and telephone apps - all these are usually young people and many of them work from home. Foreign companies often hire them. This type of cooperation is called "outsourcing". Companies prefer this because a local, albeit a European or American young expert usually wants a higher wage for his services.
But, of course, not all of them are talented and "get along" with a computer. Many young jobseekers, even those who don't have work experience, still have to get it from somewhere.
Others are more fortunate: they get a job in which they are trained or they get the chance to be an apprentice and gain the necessary experience, albeit at first without pay.
"Stuck in a rut"
In order to get the necessary experience or simply earn some extra cash students often have to agree to take on almost anything, sometimes nothing like their future profession. Most in demand are waiters, salesgirls and delivery people, i.e. jobs which don't require any special expertise or previous experience. The piecework job of an advertising agent is also an excellent opportunity to earn some money and acquire new skills in a fairly popular sphere.
Students are happy to take on such jobs, especially those who getting paid while they learn - a small side-job helps to cover training costs to some degree and is money in the pocket.
There are slightly more job opportunities for young girls. As well as work as a salesgirl, a student can also earn a little money in the many companies specializing in promos - the work is not difficult, often just a few hours a day, and is restricted by the length of the promo - rarely more than a month.
Side jobs in the fast-food chain are also widespread and just as widely advertised. Teymur Mammadov, the director of a fast-food restaurant, says that young students are always happy with them. And no-one demands any special experience - the main thing is to have a smile on your face, work hard and be willing to learn. This type of work suits students a great deal: flexible working hours, payment by the hour and a decent bonus of the chance of making a career. These aren't bad ways of earning some money, although there is one danger, and that is getting "stuck in a rut".
Quite a lot of students and university graduates do not get jobs that suit them. The majority of philologists, lawyers and historians spend years working in offices and get bogged down in routine work. And here the problem of finding jobs for people who have not completed their higher education is closely aligned with problems in the sphere of education.
The welder, the computer analyst and the lawyer
In Soviet times there was a system of distribution and future employment for graduates from higher educational colleges. Anyone who graduated from such an establishment and obtained a qualification could be confident of finding a job. Nowadays, only the graduates of certain professions, such as the oil sphere, and even then not all of them, can be confident they "will not end up on the street". Besides this, there was the remarkable example of the vocational technical college, whose graduates were often disparagingly referred to as "PTUshniki" [PTU in Russian professional, technical college; students of these colleges].
However, the state does give support to young students. With the aim of successfully integrating students and graduates from higher educational establishments into the labour market the State Employment Service of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population is carrying out various measures in Baku and in the regions under the general slogan "First steps in a career". These events, fairs and exhibitions are being held in collaboration with the Ministry of Education. About 80 organizations, 10 per cent of which are state-run, take part every year in the labour market, and the overall number of jobs offered varies between 600 and 700.
What is characteristic is that the labour fairs organized by the state, and also the practice of employment companies, show that those in greatest demand are workers with technical skills, from computer programmers to welders. Nevertheless, lawyers are still more popular than a qualified welder, who is hardly likely to be out of work.