Bu il Türkiyədə "qaynar" keçə bilər
Türkiyədə müharibə gedir. Bu müharibədə silahlar açılmasa da, insanlar ölməsələr də, şiddətinə görə o, əsl müharibədən heç də geri qalmır. Türkiyənin daxili siyasi həyatında yaşanan son hadisələri əksər analitiklər məhz "müharibə" adlandırırlar. Əgər ölkənin baş nazirini tərəfdarları  kəfənə bürünərək qarşılayır və bununla da onun uğrunda ölməyə hazır olduqlarını nümayiş etdirirlərsə, yaşananlara başqa nə ad vermək olar ki?  Bu qarşıdurmanın ən qızğın dönəminin başladığı yalnız 2 həftədə Türkiyənin üzləşdiyi iqtisadi zərər isə 100 milyard dolları ötüb. Bu, böhranın hansı miqyasda olduğunu aydın şəkildə göstərir.
"Müharibənin qızğın mərhələsi" ötən il dekabrın 17-də onlarca yüksək rütbəli məmur və onların ailə üzvlərinin Türkiyə hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən həbsindən sonra başlayıb. Məlum olub ki, bu əməliyyat bir neçə ay ərzində hazırlanıb, özü də bütün detallar ölkə rəhbərliyindən gizlin saxlanılıb.  Həbs olunanlar rüşvətxorluqda, dövlət sifarişləri zamanı fırıldaqçılıqda, vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda şübhəli bilinirlər. Həbs edilmiş şəxslər arasında artıq sabiq daxili işlər, iqtisadiyyat, ətraf mühit və şəhərsalma nazirlərinin oğulları da var. Hətta baş nazirin oğlu da ifadəsi alınması üçün prokurorluğa dəvət olunub. Onun adı bir neçə cinayət işində keçir. Onların arasında "Əl-Qaidə" ilə əlaqə də var.  Digər şübhəlilər onlarca biznesmen, bank əməkdaşı, həmçinin yüksək rütbəli məmurlardır. İşdə ölkənin ən nəhəng banklarından olan "Xalq-bank"ın da adı keçir.
Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın baş verənlərə münasibəti son dərəcə gözlənilən şəkildə olub. O, bu işi aparan, yaxud iştirakçı olan bütün yüksək rütbəli polisləri vəzifədən kənarlaşdırıb. Orta təbəqəyə aid zabitlər kütləvi şəkildə ölkənin başqa regionlarına keçiriliblər. Bəzi məlumatlara görə, "təmizləmə" əməliyyatına hüquq-mühafizə orqanlarında çalışan 500-dən artıq şəxs məruz qalıb. Nazirlərin mənzillərindən ayaqqabı qutularında milyonlarla nağd pulun tapılmasına (o zamandan Türkiyədə ayaqqabı qutusu antikorrupsiya hərəkatının rəmzinə çevrilib) heç bir münasibət bildirməyən Ərdoğan korrupsiya əleyhinə əməliyyatı xaricdən idarə olunan təxribat adlandırıb və onun hökumətə qarşı yönəldiyini bəyan edib.
Ərdoğan ölkədə sabitliyi pozmağa çalışan əsas düşməninin adını da çəkib. Bu, "Hizmət" ictimai hərəkatının yaradıcıçı və lideri, islamçı xətib və yazıçı, 1999-cu ildən ABŞ-da yaşayan Fətullah Güləndir. Onun hərəkatı Türkiyədə böyük populyarlığa və nüfuza malikdir.
Gülənin məsələyə sərt reaksiyası isə hətta onun öz tərəfdarlarını da təəccübləndirib. Ona yaxın saytlardan biri vasitəsilə nümayiş etdirilən videoçarxda Gülən "düşməni tanıyaraq gizlədən" şəxslərə açıq-aşkar lənət oxuyur. Buna cavab olaraq, Ərdoğan Samsundakı mitinqdə Gülənin tərəfdarlarını xarici qüvvələrlə əlbirlikdə, xəyanətdə və nankorluqda ittiham edib.
Bütün bunlar böyük bir münaqişəyə çevrilib və indi tərəflər bir-birlərinə qarşı bütün mümkün vasitələrdən istifadə edirlər, yaxud edəcəklər. Artıq keçmiş müttəfiqlər arasında bütün körpülər yanıb. Əslində, bu iki qüvvə nə vaxtsa müttəfiq olubmu? Olsa-olsa, taktiki baxımdan...
Keçmiş müttəfiqlər
2002-ci ilin sonlarında 1 il əvvəl mühafizəkar dini dairələrin bazasında yaradılan Ədalət və İnkişaf Partiyası Ərdoğanın rəhbərliyi altında hakimiyyətə gələrkən, buna əlbəttə ki, Gülən və tərəfdarları da köməklik göstərmişdilər. Gülənin özü 1999-cu ildən ABŞ-ın Pensilvaniya ştatında yaşayır. Rəsmi versiyaya görə  oraya müalicə üçün yollanıb. Amma elə həmin il Gülənə qarşı Türkiyədə dünyəvi idarəçilik sisteminin devrilməsinə cəhdlə bağlı ittiham irəli sürülüb. Maraqlıdır ki, bu ittihamın irəli sürülməsinə səbəb Gülən tərəfdarlarını hüquq-mühafizə, məhkəmə orqanlarının sıralarına girməyə, orada postlar tutmağa çağırdığı videokaset olub. Amma 2007-ci ildə o, bəraət alıb.
Ərdoğanın partiyasının hakimiyyətə gəldiyi ilk illərdə Gülən tərəfdarları ilə ölkə rəhbərliyi vahid mövqedən çıxış edirdilər. Qərb onların ümumi müttəfiqi, dünyəvi müxalifət və generalitet isə ümumi rəqibləri idi. Sonuncular Ərdoğanın siyasətini dünyəvi Türkiyə dövlətinin banisi Mustafa Kamal Atatürkün vəsiyyətlərinə zidd hesab edlirlər.
Amma illər keçdikcə siyasi müxalifət bu və ya digər vasitələrlə zəiflədildi. Sol-mərkəzçi müxalifət partiyasının lideri Dəniz Baykal ilə bağlı kompromat xarakterli  videogörüntü yayıldı və nəticədə o, postundan istefa verdi. Ölkənin islamlaşdırılmasından narazı olan generalitetə isə bir necə dağıdıcı zərbə vuruldu. 2008-ci ildə "Ergenekon", 2 il sonra isə "Balyoz" adlı əməliyyatlar Türkiyə ordusunun ali rəhbərliyində miqyaslı təmizləmələrlə nəticələndi. Nəticədə, Baş Qərargahın 2 sabiq rəhbəri  ilə yanaşı, yüksək rütbəli ordu nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər və ziyalılar da həbsə atıldılar. Onların hamısına qarşı dövlət çevrilişinə cəhd və terror təşkilatının yaradılması ittihamı irəli sürüldü. İttihamları rədd edən müttəhimlər isə həbslərin siyasi motivli olduğunu bildirirlər. Onların fikrincə, həbs olunmalarına səbəb hakim partiyaya qarşı müxalif mövqedə olmalarıdır. Elə həmin dövrdə də bir çox analitiklər Gülənin hüquq-mühafizə və məhkəmə orqanlarındakı tərəfdarları vasitəsilə, bu əməliyyatlara yardım göstərdiyini bildirirdilər.
Rəqiblər devrildi və sanki "koalisiya" mövqelərini gücləndirmişdi. Amma şairin dediyi kimi, "qələbə onlar üçün bəlaya çevrildi, çünki bundan sonra artıq boşluq yarandı".
Türksayağı ayrılıq
Müttəfiqlər arasında ilk münaqişə 2010-cu ilin yayında yaşandı. Qəzza sahillərində İsrail ordusunun "Sülh flotiliyası"na hücum nəticəsində 9 türkün həlak olduğu zaman Gülən gəmi konvoyunun təşkilatçılarını tənqid atəşinə tutdu. Hakim partiyanın həlak olanları şəhid elan edib, az qala, İsraillə müharibəyə başladığı bir vaxta, Fətullah Gülən bəyan etdi ki, humanitar flotiliyanın yola düşməsindən əvvəl İsraildən icazə alınmalı idi.
Gülən və Ərdoğanın tərəfdarları arasındakı digər qalmaqalda da "İsrail izi" var. Bir neçə ay əvvəl Gülənə yaxın KİV-də Türkiyənin xüsusi xidmət orqanı MIT-in rəhbəri Hakan Fidan ilə İran kəşfiyyatının başçısı arasındakı söhbətin mətni yayıldı. Məlum oldu ki, baş nazirin ən sadiq adamlarından sayılan Fidan Türkiyədə Tehran əleyhinə çalışan ABŞ və İsrail agenturasının siyahısını iranlı həmkarına təqdim edib. O zaman Ərdoğan Fidana açıq dəstək verərək, faktiki olaraq, MIT başçısının əməlinə haqq qazandırdı.
Tərəflər arasında münaqişəni qızışdıran əsas məqam isə hökumətin Gülən hərəkatı ilə əlaqələri ali məktəblərdəki hazırlıq kurslarının bağlanacağını bəyan etməsi oldu. Türkiyəli ekspertlər hesab edirlər ki, yayda keçiriləcək prezident seçkisində namizədliyini irəli sürmək fikrində olduğunu gizlətməyən Ərdoğan bununla Gülən tərəfdarlarına sarsıdıcı zərbə vurmağa çalışıb. Çünki Gülənin gənc tərəfdarları üçün tramplin rolunu məhz bu kurslar oynayır.
Gülənin tərəfdarları mövqelərini belə tez və asanlıqla əldən verə bilməzdilər. Nəticədə baş verənlərə cavab ötən il dekabrın 17-də gəldi. Türkiyə mətbuatının məlumatına görə, onlar qarşıdan gələn seçkiyə öz namizədləri  ilə qatılmağa hazırlaşırlar. Bu, Fətullah Gülənə simpatiyasını gizlətməyən hazırkı prezident Abdullah Güldür. Bu iddialardan belə çıxır ki, hazırkı prezidentin cəbhəsi bütünlükdə Gülənin tərəfindədir. Amma Güləni dəstəkləyən, başqa sözlə, ondan hazırkı hökumətə qarşı istifadə edən daha bir güclü qüvvə var. Bu, Qərbdir.
Artıq qeyd edildiyi kimi, Ərdoğan dekabrın 17-dən dərhal sonra antikorrupsiya əməliyyatının təşkilatçısı kimi, Gülən hərəkatı ilə yanaşı, həm də "qara xarici qüvvələri" göstərib. Onun fikrincə, bu qüvvə - beynəlxalq maliyyə lobbisi "Türkiyə Respublikasının inkişafını istəmir". İş o yerə çatıb ki, baş nazir ABŞ-ın Ankaradakı səfiri Frensis Rikkardoneni "təxribatçı" adlandırıb və onu ölkədən qovmaqla hədələyib. Bəs vaxtilə Ərdoğana yaxın olmuş Qərb qüvvələri hansı səbəbdən birdən-birə ondan üz döndəriblər?
Xatırladaq ki, Ərdoğan ölkəyə rəhbərlik etdiyi ilk dövrlərdə Qərb dövlətlərinin kifayət qədər fəxri qonağı idi. Türkiyənin liberal islam modeli isə müsəlman Şərqi üçün nümunə göstərilirdi. Amma Qərb liderlərinin Türkiyənin baş nazirinə qarşı məhəbbəti tədricən yox oldu. Türkiyənin xarici siyasətindəki ziqzaqlar ayrıca söhbətin mövzusudur. Qısa şəkildə desək, Türkiyə son 11 ildə xarici siyasi kursundakı ehtiyatsızlıq üzündən əvvəlcə özünü "Avropanın fatehi" kimi göstərdi, Aİ-yə inteqrasiya prosesində məyusluq yaşadıqdan sonna, "Şərqin lideri"nə çevrilməyə çalışdı (hakimiyyəti dəstəkləyən KİV ölkəni məhz belə adlandırırdı); əvvəlcə Qəddafinin müttəfiqi, sonra düşməni oldu, Suriya rəhbərliyinin ən yaxın dostundan qatı düşməninə çevrildi, İsrailə və Misirin yeni rəhbərliyinə qarşı çıxdı və sair. ABŞ-ın Suriyaya ordu yeritməkdən imtinasının yaratdığı mə-  yusluqdan sonra isə Ərdoğan ölkəsinin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına qoşulmaq istəyini dəfələrlə dilə gətirdi. Üstəlik, Türkiyə kəşfiyyatının rəhbərinin artıq qeyd etdiyimiz qalmaqallı dialoqunun üzə çıxması ilə yanaşı, NATO üzvü olan Türkiyənin Çindən HHM sistemləri almaq istəyi də Qərbdə qıcıqla qarşılandı.
Beləliklə, yeni müttəfiqlər qazana bilməyən Türkiyə köhnələrini də itirdi. Bütün bunlar Türkiyənin Qərb rəhbərliyi  ilə münasibətlərinə təsirsiz ötüşə bilməzdi. Axı Qərb Ankaradan daha proqnozlaşdırılan xarici siyasət gözləyirdi. Odur ki, indi Gülən-Ərdoğan qarşıdurmasında Qərbin kimin tərəfində olduğunu anlamaq elə də çətin deyil.
Qüvvələrin düzülüşü və mümkün ssenarilər
Gülən tərəfdarlarının qüvvələri: Prezident Administrasiyası, Konstitusiya Məhkəməsi, Hakimlər və Prokurorlar Ali Şurası, hüquq-mühafizə orqanlarındakı tərəfdarlar, hazırkı hökumətin rəqiblərinin simasında xarici dəstək.
Ərdoğanın qüvvələri: hökumət, parlamentdəki çoxluq və kəşfiyyat.
Görünən odur ki, münaqişənin taleyini hələ seçim etməmiş neytral qüvvələr müəyyənləşdirəcək. Bu, Cümhuriyyət Xalq Partiyası və Millətçi Hərəkat Partiyasının simasında siyasi müxalifət, ordu, kamalçılar, kürd və ələvi azlıqlardır. Hazırda hər iki tərəf bu qüvvələri öz tərəfinə çəkməyə çalışır. Gülən tərəfdarları siyasi müxalifətlə razılığa getməyə çalışırsa, hökumət rəsmilərinin "Ergenekon" və "Balyoz" məhkəmə proseslərində "ciddi pozuntulara yol verildiyi" haqda son bəyanatları hakim partiyanın hərbçilərin simpatiyasını qazanmağa çalışdığını göstərir.
Münaqişədə ilk nəticə artıq martın 31-də müəyyənləşəcək. Həmin gün Türkiyədə bələdiyyə seçkisinin nəticələri elan ediləcək. Hakim partiya ölkənin 3 nəhəng şəhərində (İstanbul, Ankara və İzmir) səsləri itirərsə, əlbəttə ki, Ərdoğanın prezident seçkisində qalib gəlmək şansları da azalacaq. Qeyri-rəsmi məlumata görə, Gülənin tərəfdarları İstanbul meri postuna CHP-dən olan namizəd Mustafa Sarıgülü dəstəkləməyə hazırdırlar. Ümumiyyətlə, bəzi analitiklər Sarıgül üçün parlaq siyasi gələcək proqnozlaşdırırlar. Çünki o, müxtəlif qüvvələr üçün kompromis fiqurdur və digərləriilə müqayisədə təmiz keçmişə malikdir.
Amma başqa variant da var: hakim partiyadan ayrılaraq, daha balanslı siyasət yürüdəcək liberal siyasi qüvvənin yaradılması.
İstənilən halda, bu gün bir şey aydındır: 2014-cü il Türkiyədə tarixi il olacaq. Çevrilişlərlə, qiyamlarla, sui-qəsdlərlə, intriqalarla zəngin si-yasi tarixə malik ölkənin taleyi məhz bu il həll olunacaq.

This year could be a "hot one" for Turkey
Turkey is in a state of war. Although no-one has been killed and the guns are silent it matches a real one in its severity, and a "war" is precisely what many analysts are calling the latest processes in Turkey's domestic politics. How else can one describe these processes if supporters of the prime minister go to meet him wrapped in shrouds, thereby demonstrating their willingness to die for their idol? And surely the losses in the Turkish economy, which in the two weeks since the start of the hot phase of this confrontation alone have been over 100bn dollars, prove the extent of the crisis?
The "hot phase of the war" began on 17 December when dozens of high-ranking officials and members of their families were arrested by the Turkish law-enforcement authorities following months of exhaustive investigations kept secret from the leadership to avoid a leakage of information about the course of the inquiry into the country's government. Those arrested are suspected of corruption and discreditable practices during state purchases and of exceeding their authority. Among them are the sons of the now former ministers of the interior, the economy and environment and urban planning. Even the prime minister's son was summoned to the prosecutor's office to give evidence. He is incriminated in a number of cases, including charges of links with al-Qa'eda. Among other suspects are dozens of businessmen and bankers, as well as high-ranking officials. One of the country's leading banks - Halk Bankasi - also figures in the case.
Prime Minister Erdogan's reaction to all this was very predictable. He sacked all the top police officers who were in charge or were simply involved in this affair. Middle-ranking officers were transferred en masse to other parts of the country. Some reports say the "purge" affected over 500 police officers. Ignoring reports of the discovery of millions in cash in shoe boxes in the homes of ministers (since then shoe boxes have become a symbol of the anti-corruption movement in Turkey), Erdogan said the anti-corruption campaign run from outside was a provocation aimed at the government.
Erdogan has also named his main enemy who has a vested interest in destabilizing the situation in the country. He is Fethullah Gulen, the founder and leader of the Hizmet public movement, an Islamic preacher and writer, who has been living in the US since 1999. His movement is very popular and has great influence in Turkey. Gulen surprised even his own associates by his tough reaction. In a video posted on a website close to him, Gulen openly curses all those "who don't see the thief but go after those trying to catch the thief". At a rally in Samsun, Erdogan responded by accusing Gulen's supporters of colluding with external forces, of treachery and ingratitude.
All this led to a major conflict where the sides are using and will probably continue to use all possible methods against one another because, in all probability, the bridges between the former allies have already been burned. But were these two forces ever allies? Perhaps tactical allies…
Former allies
At the end of 2002, the Party of Justice and Development, headed by Recep Tayyip Erdogan, which had earlier been created on the basis of conservative religious circles, came to power not without the help of Gulen and his associates. Gulen himself had been living in the American state of Pennsylvania since 1999. According to the official version, he went there for treatment, but that same year he was accused of trying to overthrow the secular form of government in Turkey. It is worth pointing out that the grounds for the charges were a video in which Gulen was seen advising his associates to infiltrate the law-enforcement and judicial bodies and find posts there. The accused was acquitted in 2007.
When Erdogan's party first came to power Gulen's supporters and the country's leadership adopted a unified position. They had a common ally in the shape of the West and common rivals in the secular opposition and the generals. The latter believe that Erdogan's policy runs counter to the behests of Mustafa Kemal Ataturk, the founder of the secular Turkish state.
However, as the years passed, political opposition was weakened by one means or another. The leader of the opposition left-centrist party, Deniz Baykal, was compromised by videos and forced to resign. Meanwhile, the generals, who were unhappy at the creeping Islamization in the country, were dealt a number of shattering blows. In 2008, the Ergenekon trials, and two years later the Balyoz (Kuvalda) trial led to a purge in the senior ranks of the Turkish army. As well as two former chiefs of the general staff, senior army officers, socio-political figures and members of the intelligentsia found themselves behind bars. They were all accused of attempting a coup d'etat and creating terrorist organizations. The defendants themselves denied all the charges and described their arrests as politically motivated and the result of their opposition to the ruling party. At the same time, many Turkish analysts claimed that Gulen helped neutralize common enemies via his supporters in the law-enforcement and judicial bodies.
The enemy had been vanquished and, it would seem, the participants in the "coalition" had strengthened their positions, but, as the poet said: "But victory was their misfortune, and they found only emptiness."
Divorce, Turkish style
The first conflict between the allies occurred in the summer of 2010. After the famous incident off the coast of Gaza, when Israeli commandos attacked a humanitarian "peace flotilla" and nine Turks were killed, Gulen condemned those who organized the convoy of ships. He said that prior permission should have been sought from Israel, whereas the ruling party declared the dead martyrs and virtually threatened war on Israel.
The "Israeli trace" was also evident in another scandal between the supporters of Gulen and Erdogan. A few months ago details of talks between the head of the Turkish special service MIT, Hakan Fidan, and the chief of Israeli intelligence were published in the media close to Gulen. It was revealed that Fidan, who is believed to be one of the prime minister's most loyal people, had passed on to his Israeli counterparts a list of Israeli and American agents in Turkey who were working against Tehran. Erdogan openly defended his prot?g?, thereby acknowledging the legitimacy of the actions of the head of MIT.
The conflict between the supporters of the prime minister and Gulen became particularly strained after the authorities announced their intention to shut down study courses to universities which were mostly linked with Gulen's movement. In the opinion of Turkish experts, by acting in this way Erdogan was making no secret of his intention to stand at this summer's presidential elections and was trying to deal a crushing blow to Gulen's supporters. It was these courses which have been a kind of trampoline for young supporters of Gulen and an inviting base for new recruits.
Gulen's supporters simply couldn't allow themselves to surrender their positions so easily and so quickly. The answer came on 17 December. According to the Turkish media, they have their own candidate for the elections - the incumbent president Abdullah Gul, who makes no secret of his leanings towards Gulen. It follows from these claims that virtually the whole presidential army is behind Gulen's supporters. But there is one other powerful force which, some reports say, supports, but others say is using the Gulen organization against the authorities - and that is the West.
External factors
As already mentioned, immediately after 17 December, besides Gulen's movement, Erdogan included among the main instigators of the corruption scandal "dark external forces" in the shape of the international financial lobby, forces "which are against the development of the Turkish Republic". Things reached the point where the prime minister described the US ambassador to Ankara, Francis Ricciardone, as a "provocateur" and threatened to extradite him from the country. So why did the western forces, once close to Erdogan, suddenly find themselves in the doghouse?
It will be remembered that at the outset of his rule the prime minister was a very honoured guest in western countries, and the Turkish model of liberal Islam was supposed to serve as an example for the Muslim East. However, the love of western leaders for their Turkish counterpart gradually evaporated. The zigzags in Turkish foreign policy are the subject of separate debate. However, it should be pointed out briefly that thanks to a reckless foreign political course in the past 11 years Turkey has succeeded in presenting itself first as the "conqueror of Europe", and following the disappointment of the process of EU integration, as "leader of the East" (that was how the dependent media labelled the country), was first an ally and then the enemy of Gaddafi, the closest friend and eventually avowed enemy of the Syrian leadership, the main enemy of Israeli and the new Egyptian leadership, and so on. After the "Syrian disappointment", when the US decided not to bring in the troops against official Damascus, Erdogan more than once expressed the desire to join the Shanghai Cooperation Organization. The West was also annoyed by the attempts of the Turkish leadership, as a member of NATO, to acquire the Chinese ABM systems coupled with the aforementioned scandal over the head of the Turkish intelligence. It turned out that while failing to acquire new allies, Turkey lost its old ones. All this could not fail to affect relations between the Turkish leaders and the West which was expecting a more predictable foreign policy from Ankara. It is not hard to guess on whose side the West is in the stand-off between Gulen and Erdogan.
The disposition of forces and likely scenarios
The forces on the side of Gulen are - the presidential administration, the Constitutional Court, the Supreme Court of judges and prosecutors, supporters in the law-enforcement bodies and external support in the form of opponents of the present leadership.
Erdogan's forces are the government, a parliamentary majority and the intelligence services.
In all probability, for the time being the conflict will be resolved by neutral forces who have still not precisely defined their choice of sides. And this will be political opposition in the shape of the Republican People's Party and the Nationalist Movement Party, the army, the Kemalists and the Kurdish and Alawite minority. Both sides are trying to draw the aforementioned forces over to their side. Whereas Gulen's supporters are trying to reach agreement with the political opposition, the recent statements by government officials about "permitting serious infringements in the Ergenekon and Balyoz trials" show that the ruling party intends to win the sympathy of the military.
The first results of the conflict will be clear on 31 March when the results of the municipal elections are announced. If he loses votes in the country's three major cities (Istanbul, Ankara and Izmir) Erdogan's chances of winning the race for president will, of course, be reduced. According to unofficial reports, Gulen's supporters are prepared to support Mustafa Sarigul, the RPP's candidate for the post of mayor of Istanbul. In general, some analysts are predicting a bright political future for Sarigul because he is a figure of compromise for the various forces and has a relatively clean past.
But there is another option, too: to move away from the ruling party and create a more liberal political force which will conduct a balanced policy.
Be that as it may, one thing is clear today: 2014 will be an historic year for Turkey. This year will decide the fate of the country with a political history that is rich in coups, conspiracies, riots and intrigues.