Azərbaycanda "Uşaqların cismani cəzadan qorunması haqqında" qanun qəbul ediləcək
Azərbaycanda 14 yaşınadək uşaqlara qarşı bütün hallarda fiziki cəza qadağan olunacaq. Məlumatı Milli Məclisin Sosial siyasət komitəsi yayıb. Bu məqsədlə "Uşaqların cismani cəzadan qorunması haqqında" yeni qanun layihəsi hazırlanıb.
3 il həbs
Yeni qanunda ailələrdə, uşaq evlərində, bağçalarda, məktəblərdə, eləcə də uşaq həbsxanalarında uşaqların cismani cəzadan qorunması ilə bağlı qabaqlayıcı müddəalar öz əksini tapıb. Məqsəd polis, icma, ailə və digər yerlərdə uşaqlara qarşı hər hansı fiziki təzyiqin tətbiq edilməsinin qarşısını almaqdır.
Yeni qanundan irəli gələn müddəalara əsasən isə cinayət və inzibati xətalar məcəllələrinə bununla bağlı məsuliyyət yaradacaq maddələr də əlavə olunacaq. Bura müvafiq olaraq müxtəlif cərimələrdən, inzibati məsuliyyətdən tutmuş, 3 il müddətinə qədər həbs tətbiq edilir.
Yeni qanun bu sessiya ərzində Milli Məclisdə müzakirəyə çıxarılacaq. O, deputatlar tərəfindən qəbul olunarsa, hətta övladlarına cismani cəza verən valideynlər belə, cinayət məsuliyyətinə cəlb olunacaqlar. Bu halda onlar, hətta valideynlik hüququndan məhrum da oluna bilərlər.
Azərbaycanda uşaqlara qarşı zorakılıq miqyaslı, artan xarakter daşımır. Amma yalnız valideynləri tərəfindən deyil, ayrı şəxslər tərəfindən də uşaqlara qarşı fiziki zorun tətbiqi hallarına rast gəlinir. "R+" jurnalı belə hallar haqqında dəfələrlə yazıb. Odur ki, "Uşaqların cismani cəzadan qorunması haqqında" qanunun qəbulu bütün mənalarda aktualdır. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) təsnifatına görə, uşaqlara qarşı zorakılıq onlarla sərt davranmadır. Bu özünü fiziki, seksual, emosional zorakılıqlar formasında və ya uşaqların qayğısına qalmamaqla göstərə bilər. ÜST-ə görə, uşaqlara qarşı zorakılıq ciddi həyati fəsadları olan qlobal problemdir. Qurumun məlumatında bildirilir ki, qadınların, təxminən, 20, kişilərin isə 5-10%-i uşaqlıqda seksual zorakılığa məruz qaldıqlarını etiraf edirlər; uşaqların 25-50%-i isə fiziki zorakılıqla üzləşdiklərini bildirirlər.
Araşdırmalar göstərir ki, insanın uşaq vaxtı üzləşdiyi istənilən formalı zorakılıq bir çox xroniki xəstəliklərə yol açır. Bu sahədə ən nüfuzlu iş ABŞ-ın Dövlət Profilaktika və Xəstələnmələrə Nəzarət Mərkəzi tərəfindən aparılmış "Uğursuz uşaqlıq təcrübəsi" (Adverse Childhood Experiences, ACE) genişmiqyaslı araşdırmasıdır. Bu araşdırma zamanı zorakılıq və ya qayğının olmaması ilə xroniki xəstəliklərə tutulma hallarının çoxluğu, riskli hərəkətlər və ömrün qısalığı arasında korrelyasiya üzə çıxıb.
Qayğıdan məhrum olmuş və ya fiziki zorakılığa məruz qalmış uşaqlarda psixi problemlərin və ya bağlılıq pozuntularının üzə çıxma ehtimalı daha çoxdur.
Uşaqlara qarşı zorakılıq bir sıra beynəlxalq sənədlər və milli qanunvericiliklərlə qadağan olunur. Bir çox ölkələrdə uşaqlara qarşı zorakılıqların, onların qayğıdan mərhum olması hallarının üzə çıxarılması üçün sosial xidmətlər var. Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, ölkədə uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının səviyyəsi digər MDB ölkələri ilə müqayisədə 2-5 dəfə azdır. Statistika göstərir ki, Azərbaycanda uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının 40%-i məişət zəminində baş verir. DİN belə halların üzə çıxarılmasından ötrü "Həddi-büluğa çatmayanlar üçün hüquqi yardım klinikası" QHT-si və uşaqların reabilitasiya mərkəzləri ilə sıx əməkdaşlıq edir. İşlər yalnız zorakılığa məruz qalmış uşaqlarla deyil, onların valideynləri ilə də aparılır. Bundan başqa, DİN-də artıq 5-ci ildir ki, zorakılığa məruz qalmış və ya qala biləcək uşaqlara psixoloji yardım edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş "qaynar xətt" (24 saat) fəaliyyət göstərir. Əgər əvvəllər o, yalnız Bakıya aid idisə, indi bütün Azərbaycanı əhatə edir. Uşaqların müdafiəsi həm də onlara qarşı zorakılığın profilaktikası üzrə effektiv sistemin yaradılmasını nəzərdə tutur. Söhbət heç də yalnız "qaynar xətt"lərdən, böhran mərkəzlərindən yox, digər sosial xidmətlərdən də gedir. Lakin reallıq göstərir ki, uşaqlarımızın zorakılıqdan qorunması üçün bütün bu tədbirlər kifayət deyil. Demək, daha böyük işlər görülməlidir.
ÜST-nin rəsmi mövqeyi bundan ibarətdir ki, uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınması üçün ən effektli vasitə valideynlərə dəstək olan, onlara uşaqlara qulluq edilməsi və tərbiyə edilməsinin yollarını öyrədən çoxsektorlu proqramlardır. Bu cür proqramlar əsasında, məsələn, dəstək, tədris və məlumatlandırmaq üçün tibb bacıları valideyn və uşaqlara evlərdə baş çəkir, həmçinin, valideynlər üçün qrup məşğələləri təşkil edilir və onlara uşaqların tərbiyəsi, inkişafı və rəftarla bağlı məsləhətlər verilir.
ÜST uşaqlar üzərində seksual zorakılıq hallarının profilaktikası üçün də xüsusi proqramlar təklif edir: məktəblərdə uşaqlara öz bədəninə sahiblik hüququnun öyrədilməsi, təhlükəli halları sezə bilmələri, özündən böyüyə rədd cavabı vermələri və insident haqqında etibar etdiyi böyükləri xəbərdar etmələri üçün təlimlərin keçilməsi.
Qanun işləməlidir!
"Həddi-büluğa çatmayanlar üçün hüquqi yardım klinikası"nın rəhbəri Nazir Quliyev "R+" jurnalına açıqlamasında dünyada uşaqlara qarşı zorakılıq məsələsinin uzun zamandır ki, ciddi problem olduğunu xatırladıb. Hələ 2009-cu ildə Avropa Şurası üzv dövlətlərə uşaqların zorakılıq hallarından qorunması üçün müvafiq qanunlar qəbul etməyi məsləhət görüb. Bu məsələ Azərbaycanda da kifayət qədər kəskindir. Söhbət yalnız fiziki zorakılıqdan deyil, həm də psixoloji və seksual təzyiqlərdən gedir. Ekspert əmindir ki, Azərbaycanda müvafiq qanunun qəbulundan sonra görüləcək tədbirlərin effekti haqqında yalnız qanunun işləmə mexanizmi müəyyənləşdikdən sonra danışmaq mümkün olacaq.
"Belə qanunların işləməsi üçün ən vacib şərt xüsusi sığınacaqların (müvəqqəti daldanacaqların) olmasıdır. Çünki ailədə zorakılığa məruz qalan uşaq müraciət edəcəyi yerin olduğunu bilməlidir. Uşaq ailəsində zorakılığa məruz qaldığı üçün "qaynar xətt"ə zəng edirsə, müvafiq qurumlar ona yardım üçün real imkanlara malik olmalıdırlar; uşağa yaşamaq üçün yer verilməli, o, hüquqşünasla, maraqlarını qoruyacaq rəsmi şəxslə təmin edilməlidir. Bu cür strukturlar olmasa, zorakılıqla üzləşən uşaq ikinci dəfə "qaynar xətt"ə zəng vurmayacaq", - deyə Quliyev bildirir.
Bundan sonra işə sosial xidmətlər girişməli, müvafiq araşdırma aparmalıdırlar. Komissiya uşağın zorakılığa məruz qaldığı evdə yaşamasının onun üçün nə qədər təhlükəli olduğuna dair qərarı yalnız bundan sonra qəbul etməlidir.
"Şübhəsiz ki, valideyn hüququndan məhrumetmə uşağın valideyninin evində qalmasının qadağan olunması demək deyil. Sadəcə, obrazlı desək, onun maraqlarını güdən və təhlükəsizliyini təmin edən adam olacaq. Bundan başqa, zorakılığa məruz qalmış uşaqların üz tuta biləcəkləri reabilitasiya mərkəzləri də yaradılmalıdır", - deyə mütəxəssis bildirir.
Quliyevin fikrincə, bu məsələdə böyük rol yerli icra hakimiyyəti orqanının üzərinə düşməlidir. Müvafiq nəzarət və maarifləndirmə işləri məhz bu qurum tərəfindən aparılmalıdır.
Bundan başqa, ekspert əmindir ki, uşaqlar 14 yaşdan sonra da müdafiə olunmalıdırlar. Çünki yeniyetmələr heç də həmişə özləri-özlərini qoruya, hüquqlarını müdafiə edə bilmirlər.
Normal cəmiyyətlərdə uşaqlar zorakılığa məruz qalmamalıdırlar. Bu məsələdə cəmiyyətdən çox şey asılıdır və o, belə hallarla mübarizəyə hazır olmalıdır.

DO NOT BEAT CHILDREN!
Azerbaijan is going to ban any physical punishment of children under 14. This news has been spread by the Committee on Social Policy of Milli Maclis [parliament]. In particular, this department has explained that a new law - "On protection of children from physical punishment" - has been drafted to this effect.
… and three years' arrest
The new law contains provisions to protect children from corporal punishment in families, orphanages, kindergartens, schools and juvenile prisons. Its main purpose is to protect children from any type of physical pressure at police stations, in society and in the family.
Under the new law, the Criminal Code and the Code of Administrative Violations will be amended to entail prosecution. One can talk here about different fines, administrative and criminal penalties up to imprisonment for terms up to three years. The new law will be tabled at Milli Maclis during the ongoing session. If people's deputies approve the draft law, it will hold criminally liable even parents for submitting their children to corporal punishment. Not to mention the fact that they may be stripped of parental rights.
In Azerbaijan, violence against children is not a large-scale and progressive problem. Nonetheless cases of child abuse not only by parents but also others do happen and the R+ magazine has repeatedly pointed out to them. This is why the adoption of the law "On protection of children from physical punishment" is important and timely today in all respects. The World Health Organization's (WHO) definition of child maltreatment includes all forms of physical and emotional ill-treatment, sexual abuse and neglect. According to the WHO, violence against children is a global problem with serious lifelong consequences. According to WHO data, approximately 20 per cent of women and 5-10 per cent of men report being sexually abused as children; 25-50 per cent of all children report being physically abused.
According to research findings, any forms of child abuse increase the likelihood of many chronic diseases. The most authoritative works in this area include the large-scale study Adverse Childhood Experiences (ACE) conducted by the US national Center for Disease Control and Prevention. The survey revealed correlations between violence or neglect experiences and an increased incidence of chronic diseases, risk behaviour and shortened life expectancy. Children who have experienced neglect or physical abuse are more likely to have psychiatric problems or disorders of attachment.
Violence against children is banned by a number of international instruments and national laws. Many countries have social services to identify cases of child abuse and neglect. According to the Interior Ministry of Azerbaijan, the level of child abuse here is two-five times lower than in other CIS states. According to statistics, 40 per cent of crimes against children in this country are domestic incidents. In order to identify cases of child abuse the ministry is working closely with the NGO Legal Aid Clinic for Juveniles and children's rehabilitation centres. This work is done not only with violence victims but also with their parents. In addition, the Interior Ministry has been running a twenty-four-hour helpline for more than four years now. It is meant to provide psychological support to children who are or may become victims of violence. Formerly the service was available only in Baku but now it covers the whole of Azerbaijan. Child protection also envisages setting up an effective system for preventing violence against children. It involves not only the helpline and crisis centres but also other social services. But reality says these measures are not enough for our children to be fully protected from abuse. Something more is needed.
Thus, according to the WHO's official position, the most efficient means for preventing child abuse are multisectoral programmes to support parents and teaching them child care and upbringing skills. Such programmes involve, in particular, nurses visiting parents and children at home to support, train and provide them with information as well as group sessions for parents where they are taught parenting skills and expand their knowledge of child development and positive child treatment strategies.
The WHO also recommends special programmes to prevent sexual abuse of children by informing them at school about their ownership rights to their body and by training them to recognize threatening situations, to refuse seniors and tell a trustworthy adult about an incident.
The law must act!
In his interview with R+, Nazir Quliyev, director of the Legal Aid Clinic for Juveniles, said that the issue of child abuse has loomed large for a long time. Back in 2009, the Council of Europe recommended that its member states should enact appropriate legislation to protect the rights of children exposed to violence. In Azerbaijan, the subject of child abuse is also quite acute. It is not just about physical coercion but also psychological and sexual pressure. The expert is certain that one cannot speak about the efficiency of the law to be approved in Azerbaijan until its enforcement mechanism is in place.
"A very important precondition for such a law to work is to have special shelters (temporary refuges) to which a child subjected to domestic violence can turn. After all, if a child has undergone violence in the family and called the helpline, relevant bodies must have real opportunities to help the child by providing them with a place to stay, lawyers and officials to represent their interests. If there are no such structures, the child facing violence the second time will not call the helpline anymore," Quliyev said.
Then social services must come into play and carry out relevant proceedings. After that, a commission will decide how safe it is for the child to stay in the home where they underwent violence.
"Deprivation of parental rights certainly does not mean that the child may not stay on in their parents' home. Speaking figuratively, there will just be someone to watch over the child's interests and guarantee their safety. Apart from this, it is also necessary to create rehabilitation centres to which victims of domestic violence could turn," the expert said.
According to Quliyev, a great role should be assigned to local executive bodies in providing proper monitoring and education. The expert believes that children should remain under protection after age 14 because teenagers are not always able to stand up for themselves and competently defend their rights.
Child abuse must have no place in normal society. In this matter, a lot depends on society which must be prepared to fight against this phenomenon.