ERMƏNİ TERRORU YAŞAYIR VƏ GƏNCLƏRİ ÖYRƏDİR?!
Xəbər lentlərində və telekanallarda dünyanın müxtəlif yerlərində ardı-arası kəsilməyən terror aktları haqda xəbərlər səngimək bilmir. Yaxın Şərqdə - İraq və Suriyada, o cümlədən dünyanın digər bölgələrində terror aktları yüzlərlə insanın həyatına son qoyur. Elə Yeni il ərəfəsində - dekabrın 29-30-da Volqoqrad vağzalında və trolleybusda törədilmiş 2 terror aktı 34 nəfərin həyatına son qoydu.
Bütün bunların fonunda Rusiya KİV-də, daha doğrusu, Rusiyadakı erməni saytlarında Moskvada beynəlxalq terrorçu ilə görüşün keçiriləcə-yinə dair xəbərlər yayılıb. Söhbət erməni terror təşkilatı olan ASALA-nın veteranı, qanlı partlayışların təşkili üzrə "mütəxəssis" Alek Yeniqomşyandan gedir. Üstəlik, KİV onu tamamilə fərqli təqdim edir: "Yanvarın 25-də "Erməni yüksəlişi - Moskva" hərəkatı çərçivəsində Rusiya paytaxtında iqtisadçı, "Predparlament" milli-siyasi təşəbbüsünün üzvü Alek Yeniqomşyan ilə görüş olacaq".
Rusiya ərazisində terror dalğasının güclənməsi fonunda erməni terrorçunun Moskvaya dəvət olunması qəribədir. Üstəlik o, gənclərlə görüşəcək, gəncləri "erməni xalqının düşmənləri ilə mübarizəyə" ruhlandıracaq. Terrorçunun gəncləri necə "ruhlandıracağını" "VKontakte" sosial şəbəkəsindəki "Alek Yeniqomşyanla görüş" səhifəsində yerləşdirilən materiallardan görmək mümkündür. Məxsusi olaraq Moskvada təşkil ediləcək görüşə hazırlıq niyyəti ilə yaradılmış səhifədə Yeniqomşyanın 1980-ci illərin əvvəllərində İsveçrə məhkəməsində etdiyi çıxışı yerləşdirilib. Həmin çıxışda Yeniqomşyan erməni terroruna, özünün təşkil etdiyi partlayışlara haqq qazandırmağa çalışır, erməni xalqını qanlı terror yolu ilə mübarizəyə səsləyir. Elə həmin səhifədə A.Yeniqomşyanın digər ASALA terrorçuları ilə "iş başı"nda şəkilləri də yerləşdirilib. Orada "Qayıdın, uşaqlar... Monte, qayıt!" videosunu da izləmək mümkündür. Burada Yeniqomşyanın beynəlxalq terrorçu Monte Melkonyanın şərəfinə təşkil olunmuş tədbirdəki çıxışı yer alır. Söhbət Avropada bir sıra qanlı terror aktlarının müəllifi, Xocalıda, Qaradağlıda Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırımların iştirakçısı olmuş Melkonyandan gedir... Videoda Yeniqomşyan auditoriya qarşısında tam rəsmi şəkildə terroru tərifləyir, o dövrlərin "həsrətini çəkir", terror vasitəsilə mübarizə üsulunu tərif edir və hər kəsi terrora çağırır.
Görəsən, Rusiya hökuməti, xüsusi xidmət orqanları, güc strukturları bunu həqiqətənmi görmür? Axı Yeniqomşyanın da üzvü olduğu ASALA terror təşkilatı indiyədək Avropada, Yaxın Şərqdə, Rusiyada, o cümlədən Moskvada yüzlərlə terror aktı törədib. İndi bu şəxs həmin terror aktlarının təşkil olunduğu Moskva şəhərində gənclərlə görüşə hazırlaşır. Xatırladaq ki, 1977-ci ilin yanvarında Moskvada ASALA-dan olan erməni terrorçuları 3 partlayış törətmişdilər: Moskva Metropolitenində, SSRİ DTK-nın binası yaxınlığındakı 15 nömrəli ərzaq mağazasında və Nikolskaya küçəsindəki 5 nömrəli ərzaq mağazası yaxınlığında təşkil edilmiş terror aktları 7 nəfərin həyatına son qoymuş, 37 nəfər yaralanmışdı.
Həmin vaxt baş verənlərlə əlaqədar olaraq, Zatikyan, Stepanyan və Baqdasaryan soyadlı terrorçular haqqında ölüm hökmü çıxarılmışdı. SSRİ DTK-nin 5-ci idarəsinin sabiq rəisi, sonralar SSRİ DTK rəhbərinin birinci müavini postunu tutmuş F.D.Bobkov özünün "DTK və hakimiyyət" adlı kitabında metroda törədilmiş terror aktlarının arxasında ASALA-nın dayandığını yazıb: "...Ermənistan DTK-nın rəhbəri Yüzbaşyanın qəribə hərəkətləri haqda xəbərdar idim. O, beynəlxalq erməni terror təşkilatı - Ermənistanın Azadlığı üçün Erməni Gizli Ordusu "ASALA" təmsilçilərinin respublikadakı fəaliyyətini SSRİ DTK rəhbərliyindən gizlədirdi. Moskva metrosundakı partlayışların təşkilatçısı da məhz bu qurum idi...".
Bundan başqa, ASALA 1991-ci il iyulun 31-də "Moskva-Bakı" qatarını partladıb. Dağıstan ərazisində olarkən partladılan qatarda 15 nəfər həlak olub, 16 sərnişin yaralanıb. Ölənlər arasında qadınlar, uşaqlar və qocalar da var.
ASALA-nın 1970-80-ci illərdəki "qəhrəmanlıq"larına dair məlumatlar bu yaxınlarda MKİ-nin erməni terroru haqda açıqladığı məruzəsində də yer alıb. Sənəddə bildirilir ki, 1975-1983-cü illər arasında bu təşkilat 200-dən artıq terror, o cümlədən 161 partlayış, 12 sifarişli qətl törədib. Sözügedən dövr ərzində ASALA Fransada 35, İsveçrədə 22, İtaliyada 18, ABŞ-da 17 terror aktı təşkil edib. Bundan başqa, İspaniya, Böyük Britaniya, Almaniya, Livan, Türkiyə, İran da daxil olmaqla, ümumilikdə 22 ölkədə terror aktları həyata keçirilib. Onların hamısı əksəriyyəti ASALA olmaqla, müxtəlif erməni terror təşkilatları tərəfindən törədilib. Terrorçuların əsas hədəfi Türkiyə diplomatları və vətəndaşları olub. MKİ-nin məruzəsində bir sıra Avropa ölkələrinin ASALA ilə birbaşa sövdələşməyə getdiyi, nəticədə erməni terrorçulara qısa müddətli həbslər verildiyi, bəzi hallarda isə törətdikləri terror aktları nəticəsində elə həmin Avropa ölkələri vətəndaşlarının həlak olmalarına rəğmən, onların sərbəst buraxıldıqları bildirilir.
Məruzədə gəlinən dəhşətli qənaət belədir: "Görünür, bəzi Qərbi Avropa ölkələri ASALA ilə razılığa gedərək, terrorçulara türk hədəflərini sərbəst şəkildə təqib etmək imkanı veriblər. Bunun əvəzində terrorçulardan yerli əhaliyə hücumların təşkil edilməyəcəyi vədi alınıb. Bu, terrorla mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlıq üçün dəhşətli fəsadlar verə bilər. Türklər Avropanın ASALA terroruna etinasız yanaşmasından, bu haqda susmasından dəhşətə gəlirdilər. Onlar ABŞ-a ciddi təzyiq göstərərək, Vaşinqtonun Avropa hökumətlərinə təzyiq etməsini, Amerikanın bu təhlükə ilə mübarizədə bilavasitə iştirakını tələb edirlər".
Necə deyərlər, şərhə ehtiyac yoxdur...
Xatırladaq ki, "erməni terroru" termini ilk dəfə rəsmi olaraq, ABŞ Dövlət Departamentinin 1982-ci ilin avqustuna aid aylıq bülletenində işlədilib. Erməni terrorçuları ABŞ Dövlət Departamentinin xüsusi termini "şərəfinə" Livanda bir sıra terror aktlarının təşkilindəki fəal iştiraklarına görə layiq görülüblər. Həmin partlayışlarda xeyli sayda amerikalı hərbçi və beynəlxalq humanitar missiya üzvləri də həlak olublar.
Məruzədə Yaxın Şərqdə və digər regionlardakı erməni terrorunun dəqiq xronologiyası, ASALA və digər erməni terror təşkilatlarının əlaqələri və fəaliyyətinin təhlili də yer alıb. Sənəddə öz siyasi məqsədlərinə çatmaq üçün dinc insanların məhv edilməsi yolunu tutmuş erməni terror təşkilatlarının fəaliyyətinə və təkamülünə dair bir sıra faktlara da rast gəlinir.
Nəticə: birincisi, erməni terror təşkilatlarının fəaliyyəti hər zaman Avropa və Rusiya tərəfindən son dərəcə loyal şəkildə qəbul olunub. Çünki onlar "xristian erməni xalqı" naminə mübariz və əzabkeşlər kimi təsvir edilirdilər. Halbuki, erməni terrorları nəticəsində Avropa və Rusiya vətəndaşları olan ruslar da həlak olurdular.
İkincisi, erməni terrorunun hədəfi dəfələrlə elə ermənilərin özləri olub. Sonradan bu terrorun qurbanları türk və azərbaycanlıların qətlə yetirdikləri şəxslər kimi təqdim olunurdular.
Üçüncüsü, məqsədlərdən biri də Türkiyə və Azərbaycanın sərt cavab addımları atmasına şəraitin yaradılması və bu halda "ermənilərin soyqırıma, qırğına məruz qaldıqları" haqda dünyaya car çəkilməsi idi.
Və ən başlıcası, ABŞ Dövlət Departamenti və MKİ-nin qeyd etdiyimiz məruzələrinə əsasən, bir sıra Avropa ölkələri erməni terrorçulara gizli dəstək verir və onların fəaliyyətindən yararlanır. Bu üzdən ümid etmək istərdik ki, Rusiya tərəfi ASALA veteranının Moskvada təntənəli mərasim qurmasının, "təcrübə"sini gənclərlə bölüşmək niyyətinin məsuliyyətini tam başa düşür.

АРМЯНСКИЙ ТЕРРОРИЗМ - ЖИВЕТ И УЧИТ МОЛОДЕЖЬ
Новостные ленты и телеканалы пестрят информацией о многочисленных кровавых терактах в разных странах мира. Гибнут сотни и сотни людей на Ближнем Востоке - в Ираке и Сирии, в других регионах мира. Новый год был испорчен для волгоградцев из-за двух взрывов, учиненных террористами 29 и 30 декабря на вокзале и в троллейбусе, что привело к гибели 34 человек.
И на этом фоне в российских СМИ, а точнее на армянских сайтах в РФ появляется информация о предстоящей в центре Москвы встрече с международным террористом, ветераном армянской террористической организации АСАЛА, кровавым взрывником Алеком Енигомшяном. Впрочем, СМИ представляют его совсем по-другому: "В рамках движения "Армянское возрождение - Москва" 25 января в столице России состоится встреча с экономистом, членом национально-политической инициативы "Предпарламент" Алеком Енигомшяном".
Странно видеть, что на фоне роста волны терроризма на территории РФ в Москву приглашают армянского взрывника-террориста. При этом он будет встречаться с молодежью и вдохновлять ее на "борьбу с врагами армянского народа". О том, как он собирается "вдохновлять", можно узнать по материалам, выставленным на страничке "Встреча с Алеком Енигомшяном" в социальной сети "В контакте", специально созданной для подготовки встречи в Москве. На этой страничке размещена речь Енигомшяна на суде в Швейцарии начала 1980-х гг., где он оправдывает армянский террор, свои взрывы и призывает армянский народ к борьбе методом кровавого террора. Здесь же размещены фотографии А.Енигомшяна и других террористов АСАЛА "за работой". Тут же видео "Возвращайтесь, ребята... Возвращайся, Монте!" с выступлением А.Енигомшяна на мероприятии в честь международного террориста Монте Мелконяна - автора кровавых терактов в Европе и участника геноцида азербайджанского населения Ходжалы, Гарадаглы... На видео Енигомшян перед большой аудиторией вполне официально восхваляет террористов, ностальгирует по "тем временам", читает хвалебные оды методам террора, призывая к нему собравшихся.
Неужели российские власти, спецслужбы и силовики не обращают внимания на всю двусмысленность ситуации? Ведь террористическая организация АСАЛА, членом которой был А.Енигомшян, совершила сотни терактов в Европе, на Ближнем Востоке, в России, в том числе в Москве, где намерен выступить Енигомшян 25 января. Напомним, что в январе 1977 года в Москве армянскими террористами из АСАЛА были совершены три взрыва: в Московском метрополитене, в торговом зале продуктового магазина №15 неподалеку от здания КГБ СССР и около продовольственного магазина №5 на улице Никольская, в результате которых погибли 7 человек и 37 были ранены.
По делу о терактах в Москве к смертной казни были  приговорены Затикян, Степанян и Багдасарян. Как писал в своей книге "КГБ и власть" бывший начальник 5-го управления КГБ СССР, будущий первый зампред КГБ СССР Ф.Д.Бобков, к терактам в метро имела отношение АСАЛА: "…мне стало известно о странном поведении председателя КГБ Армении Юзбашьяна. Он тщательно скрывал от руководства КГБ СССР информацию о действиях в республике представителей международной армянской террористической организации - Армянская секретная армия освобождения Армении,  АСАЛА. Именно этой организации принадлежит разработка взрывов в московском метро…".
Кроме того, АСАЛА организовала 31 июля 1991 года взрыв в поезде Москва - Баку, следовавшем на тот момент по территории Дагестана, который лишил жизни 15 человек, в том числе женщин, детей и стариков, 16 человек были ранены.
Относительно "геройств" АСАЛА в 1970-80-е гг. недавно рассекречен доклад ЦРУ об армянском терроризме, где собрана информация, согласно которой  в промежутке между 1975-1983 гг. было совершено свыше 200 терактов, в том числе 161 взрыв и 12 заказных убийств. За указанный период АСАЛА совершила во Франции 35 терактов, в Швейцарии - 22, в Италии - 18, в США - 17, также совершены многочисленные теракты в Испании, Великобритании, ФРГ, Ливане, Турции, Иране - в общей сложности в 22 странах. Эти теракты были совершены десятком армянских террористических группировок, большая часть которых относится к АСАЛА. Основной мишенью были турецкие дипломаты,  простые граждане. В докладе ЦРУ делаются некоторые выводы, которые говорят о прямом сговоре ряда европейских стран с АСАЛА, в результате чего армянские террористы получали малые тюремные сроки, а иногда и вовсе отпускались на свободу, и это несмотря на то, что от терактов гибли граждане этих стран Европы.
В докладе ЦРУ делается ужасающий вывод: "Ряд западноевропейских стран, по-видимому, достигли договоренностей с АСАЛА, позволяя террористам свободно преследовать турецкие цели в обмен на обещания не нападать на местное население, что имеет угрожающие последствия для международного сотрудничества по борьбе с терроризмом. Турки были возмущены безразличием и молчаливым согласием Европы с терроризмом  АСАЛА. Они оказывают решительное давление на США с тем, чтобы те оказали давление на правительства европейских государств и непосредственно участвовали в борьбе с этой угрозой".
Как говорится, комментарии излишни…
Напомним, что сам термин "армянский терроризм" был впервые официально использован в ежемесячном бюллетене Государственного департамента США за август 1982 года. Такой "чести" - специального термина Госдепа США - армянские террористы удостоились за весьма активное участие в ряде терактов в Ливане, в результате которых погибло немалое количество американских военных и сотрудников международных гуманитарных миссий. В этом отчете даны подробная хронология армянских терактов на Ближнем Востоке и в других регионах, а также связи и анализ деятельности АСАЛА и иных армянских террористических организаций. Здесь приведены некоторые факты деятельности и эволюция армянских террористических организаций - "первопроходцев" в деле уничтожения невинных людей для достижения своих политических целей.
Подведем итоги: во-первых, деятельность армянских террористических организаций всегда вполне лояльно воспринималась в Европе и России, потому что им придавали ореол мучеников и борцов за "христианский армянский народ". И это несмотря на то, что в результате армянских терактов гибли и христиане, граждане стран Европы и России. Во-вторых, армянский террор нередко был направлен против самих же армян, которых затем выдавали за жертв, пострадавших от рук турок и азербайджанцев. В-третьих, еще одной целью было спровоцировать жесткие ответные меры Турции, Азербайджана, после чего кричать на весь мир об "избиении и геноциде армян".
И самое главное: согласно приведенным нами выше отчетам ЦРУ и Госдепа США, ряд европейских стран негласно поддерживают и пользуются услугами армянских террористов. Поэтому хочется надеяться, что российская сторона понимает всю ответственность и щепетильность ситуации, когда ветеран АСАЛА - террорист-взрывник чествуется в Москве и намерен поделиться своим "опытом" с молодежью.