DƏYİŞİKLİKLƏR KÜLƏYİ
2013-cü ilin sonu Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqlar prosesində müəyyən canlanma ilə yadda qaldı. Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında noyabrın 19-da Vyanada keçirilən son 2 ilin ilk görüşü çoxlarında tezliklə sülhün əldə ediləcəyinə olmasa da, danışıqların bərpa ediləcəyinə ölmüş ümidləri yenidən canlandırdı. Tərəflərin bəyanatlarında danışıqlar prosesinin son illərinə heç də xas olmayan nikbinlik müşahidə olunmaqdadır. Bundan başqa, prezidentlərdən bir müddət sonra Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçıları arasında Kiyevdə baş tutan görüşdə münaqişənin həlli üzrə konkret məsələlərin müzakirəsinə start verilib. "Biz ilk dəfədir ki, konkret məsələlərə toxunduq", - deyə Azərbaycanın xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Elmar Məmmədyarov görüşdən sonra bildirib. O, tərəflərin indiyədək ümumi vəziyyəti müzakirə etdiklərini xatırladıb.
"Söhbət 7 rayondan getdi (Dağlıq Qarabağ ətrafında - F.H.) - əvvəlcə 5 rayon, daha sonra Kəlbəcər və Laçın. Daha sonra yolların və kommunikasiyaların bərpası müzakirə olundu. Bizim üçün vacibi indiyədək heç bir irəliləyişə nail olmadığımız məsələlərin müzakirəsi idi. Hansı məsələlərə dair razılığa gəldiyimizi açıqlaya bilmərəm. Həm biz, həm də erməni tərəfi mövqeyimizi ortaya qoyduq, bununla bağlı prezidentlərimizi məlumatlandırırıq", - deyə E. Məmmədyarov qeyd edib.
Bütün bu deyilənlər hadisələrin bundan sonra necə inkişaf edəcə- yinə dair intriqanı daha da artırır. Görünən odur ki, 2014-cü ildə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ətrafında vəziyyətə müəyyən aydınlıq gətirmək mümkün olacaq. Bu fikir Nazirlər Kabinetinin Prezident İlham Əliyevin sədrliyilə keçirilən son iclasında da səsləndirilib.
Ümumilikdə prezident öz çıxışında Qarabağ mövzusuna geniş yer ayırıb. Azərbaycanın xarici si-yasətində əsas məsələ olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində hələ də heç bir irəliləyişin olmamasından təəssüfünü dilə gətirən İ.Əliyev bunun səbəbinin dəyişməz olaraq qaldığını söyləyib: erməni tərəfi danışıqlar prosesinin müxtəlif bəhanələrlə uzadılması taktikasına sadiqdir.
Bununla yanaşı, prezident ötən ilin sonunda prosesdə müəyyən canlanmanın müşahidə olunduğunu da söyləyib. "Görərik, əgər Ermənistan məsələnin həlli ilə bağlı konstruktiv mövqe nümayiş etdirərsə, qısa müddət ərzində razılaşmaya gəlmək mümkün olacaq. Müəyyən ümidlər, müəyyən nikbin məqamlar var, ancaq 2014-cü ildə biz bunları araşdıracağıq. Hər halda, 2014-cü ildə Ermənistanın həqiqi niyyəti tam bəlli olacaq", - deyə İlham Əliyev qeyd edib. O bildirib ki, əgər Ermənistanda məsələyə realist yanaşmalar üstünlük təşkil edərsə, qısa müddət ərzində münaqişənin həllində irəliləyişə nail oluna bilər. İlham Əliyev ötən dövr ərzində bu məsələ ilə bağlı o qədər də nikbin fikirlərin olmadığını da yada salıb. Prezident dərhal onu da deyib ki, "realist yanaşma" dedikdə, Ermənistanın regiondakı real qüvvələr nisbətini anlamasını nəzərdə tutur. O isə heç bir halda Ermənistanın xeyrinə deyil. Azərbaycanın dövlət büdcəsi Ermənistanınkından 10 dəfə artıqdır. Ümumi daxili məhsulun həcminə görə Azərbaycan Ermənistanı 8 dəfə, əhalinin sayına görə 6 dəfə üstələyir.
İki ölkənin inkişaf səviyyəsi arasındakı uçurumu Ermənistanın demoqrafik sahədəki acınacaqlı durumu daha da artırır. İlham Əliyev son çıxışlarında bu məqama əbəs yerə diqqət çəkmir. Ermənistan əhalisinin ölkədən qaçması həqiqətən də inanılmaz həddə çatıb. Bu faktı indi yalnız müxalifət dairələri iddia etmir. Artıq fakt rəsmi statistika ilə də təsdiqlənir. Rəsmi məlumata görə, 2001-2011-ci illərdə Ermənistan əhalisinin sayı 190 min nəfər azalıb. 2013-cü ildə vəziyyət daha da ağırlaşıb: mənfi saldo 108 min nəfər təşkil edib. Son siyahıyaalma Ermənistanda 1,6 milyon qadının yaşadığını göstərib Bu, əhalinin 52%-i deməkdir. Ölkədə yaşayan kişilərin sayı 1,4 milyondan bir qədər artıqdır.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan danışıqlar prosesində mövqeyini hərbi potensialının artması hesabına da gücləndirir. Hökumətin iclasında İ.Əliyev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə alternativ görməyən xarici qüvvələrin mövqeyi  ilə razılaşmadığını açıq şəkildə dilə gətirib. Azərbaycan işğal altındakı torpaqlarını hərbi yolla azad etmək hüququndan heç zaman imtina etməyib. BMT Nizamnaməsi də Bakıya bu hüququ verir. Sadəcə, Bakı bu varianta hər zaman son vasitə kimi baxıb və hərbi yola yalnız danışıqlar prosesinin tam iflasa uğrayacağı təqdirdə əl atıla biləcəyini bildirib. Amma "sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol" deyimini də unutmayan Azərbaycan bu prinsipə sadiq qalır. "Qeyd etməliyəm ki, bizim hərbi potensialımız, orduda aparılan islahatlar, yeni prinsiplər, döyüş taktikası ilə bağlı yeni yanaşmalar tamamilə yeni bir situasiyanın yaranmasına gətirib çıxarır", - deyə dövlət başçısı qeyd edib. O, Azərbaycan Ordusunun döyüş qabiliyyətinin artmasının danışıqlar prosesinə yalnız müsbət təsir göstərdiyini söyləyib.
Həqiqətən də son illər tərəflər arasında qüvvələr nisbəti Azərbaycanın xeyrinə ciddi şəkildə dəyişib. Deyəsən, bunu yalnız Ermənistanda görmür, yaxud da  görmək istəmirlər. Hökumətin iclasında İlham Əliyevin səsləndirdiyi bəzi öyüdlər də güman ki, elə ermənilərə ünvanlanmışdı. Əslində, bu öyüdlər özünü suveren və müstəqil sayan istənilən ölkənin rəhbərliyi üçün aşağılayıcı sayıla bilər: "Əgər Ermənistan rəhbərliyi məsələyə ciddi yanaşarsa və Ermənistan dövlətinin maraqlarını üstün tutarsa, açıq-aydın anlayar ki, Azərbaycan ilə bundan sonra rəqabət aparmaq üçün onlarda nə imkanlar var, nə də ki, potensial". Prezident sanki Azerbaycanla Ermənistanın imkanlarının müqayisəyə belə gəlmədiyini hələ də anlamayan erməni rəhbərlərinə bunu anlatmaq istəyir.
Bunun ardınca Azərbaycan prezidenti Ermənistan rəhbərliyinə daha bir ayıldıcı mesaj göndərib: "Hesab etmirəm ki, hansısa bir ölkə üçün ancaq xarici yardıma arxalanmaq böyük şərəf gətirir. Hər bir ölkə hər halda çalışmalıdır ki, öz müstəqilliyini qorusun, öz seçimini müdafiə etsin, öz dövlətinin gələcəyi haqqında düşünsün."
Nazirlər Kabinetinin iclasındakı çıxışının Qarabağ münaqişəsi  ilə bağlı hissəsini yekunlaşdıran İlham Əliyev danışıqlar prosesində müsbət dəyişikliklərin olacağına ümidini dilə gətirib.
İndi söz Ermənistanındır. Dərin sosial-iqtisadi və siyasi böhranda olan bu ölkə indi özünü 20 il əvvəlki Azərbayandan - saysız-hesabsız qaçqın-köçkün və ərazisinin 1/5-nin işğalı ilə üzləşmiş ölkədən də acınacaqlı vəziyyətə salıb. Bütün bu problemlərə baxmayaraq, Azərbaycan müstəqilliyini qoruyub-saxlamağı bacardı, suveren dövlət kimi özünü təsdiqlədi. Ermənistan isə bu gün şübhəli "qalib" ölkə statusundan başqa, heç nə ilə öyünə bilməz. Ermənistan rəhbərliyinin ötən il üzləşdiyi vəziyyətdən çıxmaq üçün xarici siyasətdə atdığı yöndəmsiz, xaotik addımlar onun durumunu daha da ağırlaşdıracaq. Avropa İttifaqına inteqrasi-yada anlaşılmaz siyasət, Rusiyanın yaratdığı Gömrük İttifaqına itaətkarcasına qoşulması və digər bu kimi qərarlar Ermənistanın, əslində, müstəqil dövlət olmadığına dair fikirləri daha da gücləndirib. İndi onun yuxarıdan tapşırıq olmadan qərar qəbul edə bilmədiyi daha aydın görünür. İndi erməni ictimaiyyəti arasında da bu fikir hakimdir. İnternetdə aparılan ictimai rəy sorğusu da  göstərir ki, böhrandan bezmiş adi ermənilər zaman keçdikcə Azərbaycanın işğalın kooperasiya və çiçəklənmə ilə dəyişdirilməsi çağırışlarına daha diqqətlə qulaq asırlar. "Böyük Ermənistan" nağılı ac qarınla pis qavranır. İndi Ermənistan hakimiyyətinin ictimaiyyətlə hesablaşmalı olduğu vaxt gəlib. Bu gün ölkə rəhbərliyinin demoqrafik problemi Ermənistanın milli təhlükəsizliyinə əsas təhdid sayması heç də təsadüf deyil. Hökumət əhalinin ölkədən qaçışını yalnız qonşularla normal münasibətlərin qurulmasına yönəlmiş, demək, həm də iqtisadiyyatın bərpasına, bütünlükdə regionun inkişafına və ilk növbədə, öz vətəndaşlarının çiçəklənməsinə yönəlmiş real addımlarla önləyə bilər. Azərbaycan rəhbərliyi də Ermənistanı real fayda uğrunda xülya olan ümidlərdən imtinaya çağırdıqda məhz bunu nəzərdə tutur.
Beləliklə, Ermənistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində xoş məram göstərməyə hazır olub-olmadığını göstərəcək ilk sınaq bu ay olacaq. Mətbuatda yer alan məlumatlara görə, yanvarın 3-cü rübündə Azərbaycan və Ermənistan XİN başçıları Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyan arasında növbəti görüş keçiriləcək. Yaxın zamanlarda ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri də danışıqların formatını ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, İsveçrənin xarici işlər naziri Didye Burkhalterlə müzakirə etmək üçün Cenevrəyə baş  çəkəcəklər.
Bir sözlə, danışıqların davam etdirilməsi üçün hazırlıq prosesi tam gücü ilə gedir.
İLKİN MƏNBƏDƏN
«Əgər Ermənistan rəhbərliyi məsələyə ciddi yanaşarsa və Ermənistan dövlətinin maraqlarını üstün tutarsa, açıq-aydın anlayar ki, Azərbaycan ilə bundan sonra rəqabət aparmaq üçün onlarda nə imkanlar var, nə də ki potensial».

В конце карабахского "тоннеля" забрезжил тусклый свет
Конец 2013 года ознаменовался некоторым оживлением переговорного процесса по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Состоявшаяся 19 ноября в Вене, впервые за два года, встреча президентов Азербайджана и Армении вселила во многих утерянную было надежду если не на скорый мир, то хотя бы на возобновление переговоров. В заявлениях сторон замелькали нотки оптимизма, совсем не характерные для оценок переговорного процесса последних лет. Более того, чуть позже встречи президентов в Киеве главы МИД Армении и Азербайджана приступили к обсуждению конкретных вопросов урегулирования. "Мы впервые затронули конкретные вопросы", - сказал Мамедъяров, подчеркнув, что до сих пор стороны проводили лишь обобщенные обсуждения об общей обстановке.
"Речь шла о семи районах (вокруг Нагорного Карабаха. - Ф.Г.) - сначала пяти, а затем о Кяльбаджаре и Лачине. Далее обсуждалась тема восстановления дорог и коммуникаций. Для нас было главным проработать вопросы, по которым мы не добились каких-либо продвижений. Я не могу озвучить, по каким вопросам мы пришли к согласию. И мы, и армянская сторона высказали свои позиции и проинформируем в связи с этим наших президентов", - уточнил глава МИД Азербайджана.
Подобный ход дел породил еще большую интригу в ожиданиях того, как станут развиваться события дальше. И, судя по всему, в 2014 году все же удастся внести некую ясность в ситуацию вокруг армяно-азербайджанского конфликта. Такая оценка прозвучала и на последнем заседании Кабинета министров Азербайджана под председательством президента Ильхама Алиева.
В целом карабахской тематике было уделено значительное место в речи президента. И.Алиев выразил сожаление по поводу того, что в решении конфликта, являющегося основным вопросом внешней политики Азербайджана, никакого продвижения не было. Причина - все та же: армянская сторона придерживалась излюбленной тактики затягивания переговорного процесса под различными предлогами.
Наряду с этим глава государства подтвердил, что в конце года наблюдалось определенное оживление. "Посмотрим, если Армения продемонстрирует конструктивную позицию в урегулировании вопроса, то за короткий срок можно будет прийти к соглашению. Есть определенные надежды, определенные оптимистические моменты, но в 2014 году мы изучим это. Во всяком случае в 2014 году истинное намерение Армении полностью прояснится", - заметил глава государства.
По его словам, если в Армении будут превалировать реалистичные подходы, то за короткое время может быть достигнуто продвижение в связи с конфликтом, в решении которого за истекший период не было особых оснований для оптимизма. И.Алиев сразу же дал понять, что под словами "реалистичный подход" он имеет в виду осознание Арменией реального соотношения сил в регионе. А оно и вправду не в пользу Армении, причем в любых областях. Государственный бюджет Азербайджана в 10 раз превышает государственный бюджет Армении. По объему внутреннего валового продукта Азербайджан превосходит Армению в 8 раз, а по численности населения - в 6 раз.
Пропасть в развитии между двумя странами усугубляет и откровенно катастрофическая ситуация в Армении в сфере демографии. И.Алиев не зря упоминает этот аспект в своих последних выступлениях. Масштабы бегства населения из Армении действительно невероятны, и этот факт признают не оппозиционные источники, а официальные данные статистики. Согласно этим данным, с 2001 по 2011 год население Армении уменьшилось на 190 тысяч человек. В 2013 году картина была более удручающая: отрицательное сальдо составило 108 тысяч человек. По окончательным данным переписи, в Армении проживают 1,6 миллиона женщин, что составляет 52%, и более 1,4 миллиона мужчин.
Плюс ко всему Азербайджан продолжает укреплять свою позицию на переговорах за счет наращиваемого военного потенциала. В ходе заседания правительства И.Алиев открыто выразил несогласие с теми внешними кругами, которые считают мирный путь решения карабахской проблемы безальтернативным. Азербайджан никогда не отказывался от идеи освобождения силовым путем его оккупированных такими же отнюдь не мирными средствами земель. Тем более что этим правом Азербайджан в полной мере наделяет Устав ООН. Просто этот шаг всегда рассматривался Баку как крайняя мера на случай, если переговоры завершатся провалом. Однако, как говорится, "хочешь мира - готовься к войне", и Азербайджан продолжает последовательно следовать этому принципу. "Должен отметить, что наш военный потенциал, проводимые в армии реформы, новые принципы, новые подходы, связанные с боевой тактикой, способствуют возникновению совершенно новой ситуации", - заявил И.Алиев, добавив, что повышение боеспособности азербайджанской армии окажет только позитивное влияние на переговорный процесс.
И вправду, за последние годы соотношение сил очень серьезно изменилось в пользу Азербайджана. Похоже, этого не видят или упрямо не хотят видеть только в Армении. Видимо, именно им И.Алиев в ходе того же заседания и дал несколько наставлений, в общем-то довольно унизительных для руководителей любой страны, считающей себя суверенной и независимой. "Если руководство Армении серьезно подойдет к вопросу и отдаст предпочтение интересам армянского государства, то оно ясно осознает, что для того, чтобы после этого конкурировать с Азербайджаном у них нет ни возможностей, ни потенциала", - сказал И.Алиев, словно стараясь разжевать для нерадивых армянских руководителей суровые данные о несопоставимости возможностей Азербайджана и Армении.
И вскоре после этого президент Азербайджана отправил еще один отрезвляющий месседж руководству Армении: "Я не считаю, что полагаться только лишь на иностранную помощь делает много чести какой-либо стране. Каждая страна во всех случаях должна стремиться защищать свою независимость, свой выбор, думать о будущем своего государства".
Резюмируя "карабахскую" часть своего выступления на заседании Кабмина, глава Азербайджана выразил надежду, что в переговорном процессе будут позитивные перемены.
Теперь дело за Арменией. Эта страна, находящаяся в глубочайшем социально-экономическом и политическом кризисе, загнала сама себя в еще более незавидное положение, чем то, в котором находился 20 лет назад Азербайджан с его армией беженцев и оккупированной пятой частью территории. Несмотря на все эти проблемы, Азербайджан смог сохранить независимость и доказать свою состоятельность как суверенного государства, в то время как Армении сегодня похвастать абсолютно нечем, кроме как весьма сомнительным статусом страны-победителя. Предпринятые в минувшем году неуклюжие и хаотичные внешнеполитические шаги армянского руководства в попытке как-то выйти из ситуации приводят к еще худшим последствиям. Невразумительная политика относительно интеграции с Евросоюзом, безропотное вхождение в продвигаемый Россией Таможенный союз и тому подобные ляпы лишь укрепили мнение о том, что Армения не является подлинно независимой страной, способной самостоятельно, без указки сверху, принимать решения. Причем это мнение все больше утверждается и среди самой армянской общественности. Мониторинг мнений в интернет-сообществе показывает, что простые армяне, измученные кризисом, с течением времени со все большим интересом прислушиваются к адресованным Армении доводам Азербайджана сменить оккупацию на кооперацию и процветание. Сказки о "Великой Армении" плохо усваиваются на голодный желудок, и настало время, когда властям Армении придется считаться с общественным мнением. Не случайно демографическая проблема сегодня признана руководством страны в качестве одной из опаснейших угроз национальной безопасности. Остановить бегство соотечественников из Армении власти могут только реальными шагами, направленными на восстановление нормальных отношений с соседями, а значит - восстановление экономики, развитие всего региона и процветание прежде всего своих же граждан. Именно это имеет в виду руководство Азербайджана, призывая Армению отказаться от утопичных надежд в пользу реальной выгоды.
Что ж, первую проверку в наступившем году на наличие доброй воли к решению конфликта Армении предстоит пройти уже в этом месяце. Согласно сообщениям СМИ, предположительно в третьей декаде января состоится встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении Эльмара Мамедъярова и Эдварда Налбандяна. В ближайшее время сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта посетят Женеву, чтобы обсудить формат переговоров с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхальтером.
Подготовительный процесс дальнейших переговоров идет полным ходом.
"Если руководство Армении серьезно подойдет к вопросу и отдаст предпочтение интересам армянского государства, то оно ясно осознает, что для того, чтобы после этого конкурировать с Азербайджаном у них нет ни возможностей, ни потенциала".