HİV terroru haqda deyilənlər uydurmadır və belə xəbərlərin heç bir əsası yoxdur
Sosial şəbəkələrdə, daha sonra isə yerli mətbuatda Bakının müxtəlif ticarət obyektlərində, mərkəzlərində, kinoteatr və parklarında sağlam insanların bilərəkdən HİV virusuna yoluxdurulduğuna dair xəbərlər yayılıb. Mənbəyi məlum olmayan informasiyada bildirilir ki, hansısa QİÇS-terrorçular eqoistlikləri üzündən, sağlam insanları bu xəstəliyə yoluxdurmağa çalışırlar. Guya, bunun üçün onlar HİV viruslu qana bulaşmış iynələri kinoteatrların, ictimai nəqliyyatın oturacaqlarına qoyur, taksofonların dəstəyinə bu qanı yaxırlar və s.
Bunu edən kimlərdir?
İlk dəfə HİV-terrorçular haqqında informasiya ötən əsrin 90-cı illərinin ortalarında Ukraynada, Belarusda, bir sıra Qərbi Avropa ölkəsində, Hindistanda yayılıb. 2006-cı ildə Sankt-Peterburqda, daha sonra isə Moskvada, Saranskda, Yekaterinburqda da bu cür HİV daşıyıcıları haqda danışılmağa başlandı. Almatıda bu təhlükə üzündən insanlar kinoteatrlara və klublara getməkdən qorxurdular. 2006-cı ildə bu şəhərdə QİÇS-terrorçuluqla bağlı baş qaldırmış isteriyadan istifadə edən bir qrup gənc iynələrlə parklarda, bağçalarda istirahət edən insanlar arasında təlaş yaradırdı. 2009-cu ildə Qazaxıstanın hüquq mühafizə orqanlarına orta yaşlı bir kişinin uşaq meydançalarına, avtobusların oturacaqlarına iynələr düzdüyünə dair şikayət daxil olurdu.  Rusiya və digər ölkələrin hüquq mühafizə orqanları bu istiqamətdə tədqiqat apararaq, QİÇS-terrorçuluqla bağlı bütün informasiyaların uydurma olduğu qənaətinə gəliblər. Dövlət tibb ocaqları da əhalini sakitləşdirəcək açıqlama yayıb: iynə vurulduqdan sonra HİV virusuna yoluxmuş bir nəfər də, qeydiyyatda yoxdur.
Dejavyu...
Yeri gəlmişkən, sovet illərində "saqqız vasitəsilə sifilisə yoluxanlar", "xarici kürklərin xəzində bitlər" və s.  haqda söhbətlər dolaşırdı. Sonradan məlum oldu ki, bu şayiələri Sovet İttifaqının hüquq mühafizə orqanları alverçilərlə mübarizə çərçivəsində yayıb. Bakıda bu tipli "bakterioloji cinayətkarlıq" 30-cu illərin əvvəllərində yayılmışdı. "Kömürçü bazarı"nın yaxınlığında sahibsiz uşaqlardan ibarət bir qrup dolaşırdı. Onlara Qaraş ləqəbli sırtıq bir yeni-yetmə başçılıq edirdi. Bu uşaqlar bazarda imkanlı insanları izləyir, onlara yaxınlaşaraq pul istəyir, rədd cavabı alan kimi əllərində sıxıb saxladıqları bitləri onların üzərinə atacaqları ilə hədələyirdilər. Onlar, qarşılarındakı insanların bitlər vasitəsilə yoluxan yatalaq xəstəliyindən qorxacağına əmin idilər.  Və bəzən, insanları, doğrudan da, qorxutmaq mümkün olurdu və onlar canlarını pul hesabına qurtarmağa çalışırdılar. Nəhayət, bir gün hüquq mühafizə orqanları reyd keçirərək bu problemi birdəfəlik həll etdi.
İynə elə də qorxulu deyil...
Səhiyyə Nazirliyinin QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin rəhbəri Esmira Alməmmədova "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, son dövrlərdə onlara ictimai yerlərdə bədəninə iynə batmış şəxslər tərəfindən müraciət olunmayıb. Onun sözlərinə görə, son dəfə bir neçə il əvvəl uşaq hə-yətdə hansısa məsuliyyətsiz şəxs tərəfindən oraya atılmış şprislə oyna-yan zaman onu əlinə batırıbmış. Şprisin narkoman tərəfindən istifadəsi istisna olmadığından o zaman həmin uşağa antiretrovirus dərmanları ilə profilaktika edildi.
Ümumiyyətlə, infeksiyalı iynədən xəstəliyə yoluxma ehtimalı çox azdır və 0,3%-dən artıq deyil. HİV dözümlü virus deyil və ətraf mühit amillərinin təsiri altında tezliklə məhv olur. Birbaşa günəş şüası altında, həmçinin quru və nəm şəraitdə bu virus 1 saat ərzində ölür. HİV üçün süni ultrabənövşəyi şüalar da öldürücüdür. Amma sağlam insana yoluxdurma riskli xətər yetirilməsi faktı da olub. Bir neçə il əvvəl HİV daşıyıcısı olan narkoman tutulan zaman ağzında gizlətdiyi ülgüclə polis əməkdaşını yaralayıb. Həmin polis əməkdaşına qarşı antiretrovirus terapiyası aparılıb və 6 aylıq müşahidədən sonra onda yoluxma faktı qeydə alınmayıb.
İynə və ya cinsi yolla virusa yoluxma riskinə dair istənilən müraciət zamanı ÜST-nin tövsiyəsinə uyğun olaraq, mərkəzdə antiretrovirus preparatları ilə qısamüddətli postəlaqə profilaktikası aparılır və bu, yoluxma riskini minimuma endirir.
Esmira Alməmmədova hesab edir ki, QİÇS-terrorçuluqla bağlı yayılmış məlumatlar uydurmadır və onun heç bir əsası yoxdur. "HİV-in profilaktikası üzrə əsas qurum olan QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinə bununla bağlı heç bir müraciət daxil olmayıb. Bu, sadəcə artıq yoluxmuş şəxslərə qarşı diskriminasiyanı və insanlar arasında panikanı artıra biləcək uydurmadır", - deyə o, bildirib.
Azərbaycanda VİÇ ilk dəfə 1987-ci ildə aşkar edilib. O vaxtdan 2013-cü il dekabrın 1-dək ölkədə 4234 nəfər QİÇS xəstəsi kimi rəsmi qeydiyyatdadır. Onların 4090 nəfəri Azərbaycan vətəndaşı, 144-ü isə əcnəbilərdir. HİV daşıyıcısı olan Azərbaycan vətəndaşlarının 58%-i bu xəstəliyə iynə vasitəsilə narkotik maddə qəbul edən zaman tutulub.

Слухи о ВИЧ-терроризме надуманны и не имеют под собой никаких оснований
В социальных сетях, а затем в местной прессе прошла информация об угрозе преднамеренного заражения ВИЧ на различных торговых объектах, в центрах, кинотеатрах, парках Баку. В информации, источник которой не известен, говорится о неких СПИД-террористах - инфицированных ВИЧ лицах, которые из эгоистических побуждений пытаются заразить здоровых людей. Для этого они оставляют иглы с инфицированной ВИЧ кровью на скамейках, креслах кинотеатров, в общественном транспорте, смазывают кровью трубки таксофонов и пр.
Как это было?
Впервые информация о ВИЧ-террористах появилась в середине 90-х прошлого века в Украине, Беларуси, ряде западноевропейских стран, Индии. В 2006 году об "озлобленных на общество ВИЧ-носителях" заговорили в Санкт-Петербурге, затем в Москве, Саранске, Екатеринбурге. В Алматы из-за мнимой угрозы люди боялись ходить в кинотеатры и клубы. В 2006 году в Алматы, воспользовавшись истерией вокруг СПИД-террора, группа молодых людей со шприцами вызывала панику среди отдыхающих в парках и скверах людей. В 2009 году в правоохранительные органы Казахстана поступили жалобы, что человек средних лет оставляет иглы на детской площадке, сиденьях автобусов.
Правоохранительные органы России и других стран провели расследование по этому поводу и пришли к выводу, что все сведения о СПИД-террористах надуманные. Государственные медицинские учреждения также успокоили население: случаев, чтобы человека укололи иглой, а потом он заболел ВИЧ, не зарегистрировано.
Дежавю…
Кстати, в советские годы ходили слухи о "зараженных сифилисом жвачках", "вшах в меху импортных дубленок" и т.д. Позже выяснилось, что эти слухи распространяли советские правоохранительные органы в рамках борьбы с фарцовщиками. В Баку такого рода "бактериологическая" преступность имела место в начале 30-х годов. Около "кемюрчи базары" орудовала группа беспризорников под руководством наглого подростка по кличке Гараш. Они выслеживали на рынке состоятельных граждан, предлагали отдать им определенную сумму денег, иначе в них полетит зажатая в кулаке горстка вшей.
Расчет был сделан на страх перед сыпным тифом, который передается вшами. Несколько раз действительно в жертву бросали горстку вшей.
Обычно страх получить пригоршню паразитов в лицо срабатывал, и люди предпочитали откупиться от вымогателей. В конце концов проблема решилась рейдом бригады НКВД.
Не так страшен укол…
В беседе с R+ глава Центра борьбы со СПИДом Минздрава Азербайджана Эсмира Алмамедова сообщила, что за последние дни обращений по поводу укола иглами в общественных местах не было. Несколько лет назад было заявление по бытовому контакту - ребенок укололся, играя во дворе выброшенным какими-то безответственными людьми шприцем. Из-за того, что было неизвестно, по какому назначению был использован этот шприц и кем, и не исключалось, что это мог быть также и наркоман, ребенку было решено провести постконтактную профилактику антиретровирусными препаратами.
Риск заболеть от укола инфицированной иглой весьма незначителен и составляет 0,3%. Вирус иммунодефицита человека нестойкий, быстро погибает под воздействием факторов внешней среды. Под прямыми лучами солнца, в сухой и невлажной среде вирус погибает в течение часа. Губительно для ВИЧ также искусственное ультрафиолетовое излучение.
Случай нанесения травмы здоровому человеку с риском заражения все-таки имел место. Несколько лет назад при задержании ВИЧ-инфицированный наркоторговец нанес сотрудникам полиции порезы лезвием, которое он прятал во рту. Сотрудникам полиции провели антиретровирусную терапию, и после наблюдения в течение 6 месяцев факт заражения не подтвердился.
При любом обращении в связи с угрозой заражения через кровь или половым путем в  соответствии с рекомендациями ВОЗ в центре проводят кратковременную  постконтактную профилактику антиретровирусными препаратами, чем риск инфицирования сводится до минимума.
Эсмира Алмамедова считает слухи о СПИД-терроризме надуманными и не имеющими под собой никаких оснований. "В Центр борьбы со СПИДом, как основное  учреждение по профилактике ВИЧ, никаких обращений в связи с этим не поступало. Это домыслы, способные вызвать лишь панику и дискриминацию инфицированных людей", - сказала она.
Впервые вирус иммунодефицита человека был обнаружен в Азербайджане в 1987 году. С того времени по 1 декабря 2013 года на официальном учете Республиканского центра борьбы со СПИДом состоят 4234 человека. Из них 4090 человек - граждане Азербайджана, 144  - иностранцы. 58% инфицированных граждан Азербайджана заразились в результате инъекционного использования  наркотиков.