HİV terroru haqda deyilənlər uydurmadır və belə xəbərlərin heç bir əsası yoxdur
Sosial şəbəkələrdə, daha sonra isə yerli mətbuatda Bakının müxtəlif ticarət obyektlərində, mərkəzlərində, kinoteatr və parklarında sağlam insanların bilərəkdən HİV virusuna yoluxdurulduğuna dair xəbərlər yayılıb. Mənbəyi məlum olmayan informasiyada bildirilir ki, hansısa QİÇS-terrorçular eqoistlikləri üzündən, sağlam insanları bu xəstəliyə yoluxdurmağa çalışırlar. Guya, bunun üçün onlar HİV viruslu qana bulaşmış iynələri kinoteatrların, ictimai nəqliyyatın oturacaqlarına qoyur, taksofonların dəstəyinə bu qanı yaxırlar və s.
Bunu edən kimlərdir?
İlk dəfə HİV-terrorçular haqqında informasiya ötən əsrin 90-cı illərinin ortalarında Ukraynada, Belarusda, bir sıra Qərbi Avropa ölkəsində, Hindistanda yayılıb. 2006-cı ildə Sankt-Peterburqda, daha sonra isə Moskvada, Saranskda, Yekaterinburqda da bu cür HİV daşıyıcıları haqda danışılmağa başlandı. Almatıda bu təhlükə üzündən insanlar kinoteatrlara və klublara getməkdən qorxurdular. 2006-cı ildə bu şəhərdə QİÇS-terrorçuluqla bağlı baş qaldırmış isteriyadan istifadə edən bir qrup gənc iynələrlə parklarda, bağçalarda istirahət edən insanlar arasında təlaş yaradırdı. 2009-cu ildə Qazaxıstanın hüquq mühafizə orqanlarına orta yaşlı bir kişinin uşaq meydançalarına, avtobusların oturacaqlarına iynələr düzdüyünə dair şikayət daxil olurdu.  Rusiya və digər ölkələrin hüquq mühafizə orqanları bu istiqamətdə tədqiqat apararaq, QİÇS-terrorçuluqla bağlı bütün informasiyaların uydurma olduğu qənaətinə gəliblər. Dövlət tibb ocaqları da əhalini sakitləşdirəcək açıqlama yayıb: iynə vurulduqdan sonra HİV virusuna yoluxmuş bir nəfər də, qeydiyyatda yoxdur.
Dejavyu...
Yeri gəlmişkən, sovet illərində "saqqız vasitəsilə sifilisə yoluxanlar", "xarici kürklərin xəzində bitlər" və s.  haqda söhbətlər dolaşırdı. Sonradan məlum oldu ki, bu şayiələri Sovet İttifaqının hüquq mühafizə orqanları alverçilərlə mübarizə çərçivəsində yayıb. Bakıda bu tipli "bakterioloji cinayətkarlıq" 30-cu illərin əvvəllərində yayılmışdı. "Kömürçü bazarı"nın yaxınlığında sahibsiz uşaqlardan ibarət bir qrup dolaşırdı. Onlara Qaraş ləqəbli sırtıq bir yeni-yetmə başçılıq edirdi. Bu uşaqlar bazarda imkanlı insanları izləyir, onlara yaxınlaşaraq pul istəyir, rədd cavabı alan kimi əllərində sıxıb saxladıqları bitləri onların üzərinə atacaqları ilə hədələyirdilər. Onlar, qarşılarındakı insanların bitlər vasitəsilə yoluxan yatalaq xəstəliyindən qorxacağına əmin idilər.  Və bəzən, insanları, doğrudan da, qorxutmaq mümkün olurdu və onlar canlarını pul hesabına qurtarmağa çalışırdılar. Nəhayət, bir gün hüquq mühafizə orqanları reyd keçirərək bu problemi birdəfəlik həll etdi.
İynə elə də qorxulu deyil...
Səhiyyə Nazirliyinin QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin rəhbəri Esmira Alməmmədova "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, son dövrlərdə onlara ictimai yerlərdə bədəninə iynə batmış şəxslər tərəfindən müraciət olunmayıb. Onun sözlərinə görə, son dəfə bir neçə il əvvəl uşaq hə-yətdə hansısa məsuliyyətsiz şəxs tərəfindən oraya atılmış şprislə oyna-yan zaman onu əlinə batırıbmış. Şprisin narkoman tərəfindən istifadəsi istisna olmadığından o zaman həmin uşağa antiretrovirus dərmanları ilə profilaktika edildi.
Ümumiyyətlə, infeksiyalı iynədən xəstəliyə yoluxma ehtimalı çox azdır və 0,3%-dən artıq deyil. HİV dözümlü virus deyil və ətraf mühit amillərinin təsiri altında tezliklə məhv olur. Birbaşa günəş şüası altında, həmçinin quru və nəm şəraitdə bu virus 1 saat ərzində ölür. HİV üçün süni ultrabənövşəyi şüalar da öldürücüdür. Amma sağlam insana yoluxdurma riskli xətər yetirilməsi faktı da olub. Bir neçə il əvvəl HİV daşıyıcısı olan narkoman tutulan zaman ağzında gizlətdiyi ülgüclə polis əməkdaşını yaralayıb. Həmin polis əməkdaşına qarşı antiretrovirus terapiyası aparılıb və 6 aylıq müşahidədən sonra onda yoluxma faktı qeydə alınmayıb.
İynə və ya cinsi yolla virusa yoluxma riskinə dair istənilən müraciət zamanı ÜST-nin tövsiyəsinə uyğun olaraq, mərkəzdə antiretrovirus preparatları ilə qısamüddətli postəlaqə profilaktikası aparılır və bu, yoluxma riskini minimuma endirir.
Esmira Alməmmədova hesab edir ki, QİÇS-terrorçuluqla bağlı yayılmış məlumatlar uydurmadır və onun heç bir əsası yoxdur. "HİV-in profilaktikası üzrə əsas qurum olan QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinə bununla bağlı heç bir müraciət daxil olmayıb. Bu, sadəcə artıq yoluxmuş şəxslərə qarşı diskriminasiyanı və insanlar arasında panikanı artıra biləcək uydurmadır", - deyə o, bildirib.
Azərbaycanda VİÇ ilk dəfə 1987-ci ildə aşkar edilib. O vaxtdan 2013-cü il dekabrın 1-dək ölkədə 4234 nəfər QİÇS xəstəsi kimi rəsmi qeydiyyatdadır. Onların 4090 nəfəri Azərbaycan vətəndaşı, 144-ü isə əcnəbilərdir. HİV daşıyıcısı olan Azərbaycan vətəndaşlarının 58%-i bu xəstəliyə iynə vasitəsilə narkotik maddə qəbul edən zaman tutulub.

Rumours of HIV terrorism are false and have no basis
In social networks and in the local press, there have been reports about the threat of deliberate HIV infection at various shopping centres, malls, cinemas and parks in Baku. The reports whose source is unknown speak about some AIDS terrorists - HIV-infected persons who selfishly try to infect healthy people. To do this, they leave syringes with HIV-infected blood on benches, chairs in cinemas and public transport, smear payphone receivers with blood, etc.
How did it happen?
First information about HIV terrorists appeared in the mid-1990s in Ukraine, Belarus, several Western European countries and India. In 2006, "HIV carriers angry with society" became a talking point in St. Petersburg, then in Moscow, Saransk and Yekaterinburg. In Almaty, people were afraid to go to the theatres and clubs because of the imaginary threat. In 2006, hysteria around AIDS terror broke out in Almaty - a group of young people with syringes caused panic among people in parks and gardens. In 2009, the law enforcement agencies of Kazakhstan received complaints that a middle-aged man was leaving syringes in playgrounds and on bus seats.
The law enforcement agencies of Russia and other countries conducted an investigation and concluded that all information on AIDS terrorists was false. Public health facilities also reassured the population: there have been no cases when someone was pricked with a syringe and then became ill with HIV.
Deja vu...
Incidentally, in the Soviet period there were rumours about "chewing gum infected with syphilis", "lice in the fur of imported sheepskin coats", etc. Later it turned out that these rumours were being spread by the Soviet law enforcement agencies in the fight against black marketeers. In Baku, this kind of "bacteriological" crime took place in the early 1930s. Near the Komurcu Bazaar, there was a group of homeless children under the leadership of an impertinent teenager named Qaras. They tracked down wealthy citizens at the market and asked them to give them some money, otherwise a handful of lice would be thrown at them. The calculation was based on the fear of typhus, which is transmitted by lice. Several times a handful of lice were really thrown at victims. Usually the fear of getting a handful of parasites in the face worked, and people preferred to pay the extortionists off. In the end, the problem was resolved with a raid by an NKVD brigade.
The syringe is not so terrible...
In an interview with R+, the head of the AIDS centre at the Azerbaijani Ministry of Health, Esmira Almammadova, reported that in the last few days there have been no reports about syringes left in public places. Several years ago there was a report that while playing in the courtyard, a child pricked himself with a syringe thrown out by some irresponsible people. Since it was not known who had used the syringe and it was possible that it could have been used by a drug addict, it was decided to give the child post-exposure treatment with antiretroviral drugs.
The risk of getting infected from a syringe is negligible and stands at 0.3 %. The human immunodeficiency virus is not resilient and dies quickly under the influence of environmental factors. Under direct sunlight, in dry and wet environment, the virus dies within an hour. Artificial ultraviolet radiation is also detrimental to HIV.
There was one case when a healthy person was injured with a risk of infection. Several years ago, during the arrest of an HIV-infected drug dealer, he cut police officers with a blade he had hidden in his mouth. The police officers had antiretroviral therapy and after a 6-month survey, the infection was not confirmed.
After any report about the risk of infection through blood or sex, in accordance with WHO recommendations, the centre conducts brief post-exposure treatment with antiretroviral drugs, which minimizes the risk of infection.
Esmira Almammadova believes that rumours about AIDS terrorism are false and have no basis. "The AIDS centre, as the main institution for HIV prevention, has received no complaints in this regard. This is speculation that can cause panic and discrimination against infected people," she said.
The first human immunodeficiency virus was discovered in Azerbaijan in 1987. From that time to 1 December 2013, the republican AIDS centre officially registered 4,234 people. Of them, 4,090 are citizens of Azerbaijan and 144 - foreigners. 58 % of infected Azerbaijani citizens were infected by injecting drugs.