Avro-3 standartına keçmədən Avro-4 standartının tətbiqi Azərbaycana nə verəcək?
Nazirlər Kabineti ötən həftə, həqiqətən, əsl inqilabi qərar qəbul edib: artıq aprelin 1-dən Azərbaycan Respublikasında istehsal edilən və idxal olunan avtomobillərə "Avro-4" ekoloji normaları tətbiq ediləcək. Bu, ona görə inqilabi qərar oldu ki, Azərbaycan "Avro-4"ün sələfi "Avro-3"ü ötərək, yeni standarta keçir.
Hökumətin qərarını gözlənilən də hesab etmək olar. Azərbaycan ərazisində "Avro-2" standartının tətbiqi ilə hələ 2010-cu ildə nəqliyyat vasitələrindən atmosfer havasına atılan zərərli maddələrlə mübarizəyə qoşulub. Bundan sonra, əslində, yanvarın 9-da Nazirlər Kabinetinin 2013-cü ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və 2014-cü ildə qarşıda duran vəzifələrinə həsr olunmuş iclasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ekoloji məsələlərə də toxunub. Dövlət başçısı qeyd edib ki, ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması işləri hər il diqqət mərkəzindədir. Kompleks tədbirlər görülür. Daha da ciddi tədbirlər görülməlidir.
"Xüsusilə havanı çirkləndirən amillər bir daha təftiş edilməlidir. Əlbəttə ki, "Avro-3" standartına keçid sürətləndirilməlidir. "Avro-3" də son hədd deyildir. "Avro-4", "Avro-5" ilə bağlı işlər daha da sürətlə getməlidir",- deyə İlham Əliyev bildirib. Göründüyü kimi, hökumətin qərarı özünü çox gözlətmədi. Lakin o, real vəziyyəti yaxşıya doğru dəyişəcəkmi?
Avrosiyahı avroyanacağa qarşı
"Avro-4" ekostandartın "Avro-3"ü ötərək, avtomobillərə tətbiq olunması, ölkənin yüksək inkişaf templəri ilə bağlıdır. Avtomobillərə qarşı ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsi ətraf mühitin və ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının yaxşılaşdırılmasına yardım edəcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu keçid üçün normativ-texniki baza artıq mövcuddur. Belə ki, bundan öncə Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi "Yol nəqliyyatı. Ekoloji siniflər" adlı standart hazırlayıb. Bu standart avtomobil vasitələrini tullantılarının səviyyəsindən asılı olaraq, altı sinfə bölüb. Hazırlanan standart "Avro-3", "Avro-4", "Avro-5" və hətta "Avro-6" ekoloji standartlarının göstəricilərini əks etdirirdi.
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin Texniki tənzimləmə və standartlaşdırma şöbəsinin müdiri Namiq Tağıyevin sözlərinə görə, "Avro-3" və daha yüksək ekoloji standartlar bir-birindən 4 əsas göstərici (tərkib) üzrə fəqrlənir: karbon-oksid tərkibi, karbohidrogen tərkibi, azot-oksid tərkibi və bərk hissəciklər tərkibi. "Avro-2" və "Avro-3" standartları arasında bu və ya digər göstəricilər üzrə fərq 20-30%, "Avro-3" və "Avro-4" arasında 20-60%, "Avro-5" və "Avro-4" arasında isə 20-40% arasında dəyişir.
"Avro-4" standartlarına cavab verməyən avtomobillərin respublikaya gətirilməsinin qarşısını almaq məqsədilə, istehsalçı ölkədən asılı olaraq, avtomobillərin buraxılma tarixlərinə aid tələblərin siyahısı müəyyənləşdirilib. Bu, respublikada idxal və istehsal edilən avtomobillərə şamil olunacaq. Məhdudiyyət yalnız əntiq avtomobillərə şamil olunmayacaq.
Lakin avtomobillərə qarşı tətbiq edilən yeni standartlardan danışarkən sual yaranır: Azərbaycanda hasil olunan yanacaq "Avro-4" ekoloji standartlarına cavab verirmi?
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin Standartlaşdırma və Sertifikatlaşdırma İnstitutunun direktoru Sabiq Abdullayevin də bildirdiyi kimi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) emal müəssisələri "Avro-3" ekoloji standartlarına cavab verən benzin və dizel yanacağı istehsal etmək gücündədir. Eyni zamanda "Avro-3" və "Avro-4" arasında böyük fərq var və buna görə də daha çox "zibilli" yanacağı daha çox "ekoloji" avtomobillərdə istifadə etməyə imkan verir. Ona görə də yaxın vaxtlarda Dövlət Standartlaşdırma Komitəsi ARDNŞ ilə birgə yanacağa tətbiq edilən "Avro-3" dövlət standartı hazırlanacaq və təsdiq ediləcək.
Yanacağa tətbiq edilən daha yüksək standartlara keçid mərhələli şəkildə həyata keçiriləcək. Yanacağın keyfiyyətinin "Avro-4" və "Avro-5" standartlarına qədər artırılması, SOCAR-ın yeni emal kompleksini istismara verməsindən sonra mümkün olacaq. Bu müəssisənin tikintisi Bakının Qaradağ rayonunda planlaşdırılıb. Artıq yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda yeni emal kompleksinin yaradılması çərçivəsində hazırlanan min standartdan, təqribən, 50-ni təsdiq edəcək.
Bazarın reaksiyası
Qeyd etmək lazımdır ki, son illər ölkədə avtomobillərin sayı artır. Bu da Azərbaycana idxal olunan avtomobillərin sayından xəbər verir. Xüsusən, Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, 2013-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində Azərbaycana 93,7 min maşın idxal olunub. 2012-ci ilin analoji dövründə isə bu rəqəm 92,8 min olub. Ümumilikdə isə son on ildə avtomobillərin sayı iki dəfə artıb. Avtonəqliyyat vasitələrinin sayı 1,1 mln.-u keçib.
Ölkədə avtomobillərin sayının artmasının digər əyani nümunəsi benzin istehlakının artmasıdır. Belə ki, SOCAR (Azərbaycanda neft məhsullarının yeganə istehsalçısı) prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, Azərbaycanda ilk dəfə benzinin istehlak səviyyəsi ilə istehsal həcmi bərabərləşib.
Öz növbəsində, benzin istehlakının artan həcmini təmin etmək üçün gələn il Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda katalitik-krekinq qurğusunun gücünü artırmaq üzrə işlərin görülməsi planlaşdırılır. Mövcud qurğuların yenidən qurulması və genişləndirilməsi üzrə işlər ölkənin benzinə olan tələbatını yeni neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin istismara verilməsinədək təmin etməyə imkan yaradacaq. Yeni kompleksin 2018-ci ildə mərhələli olaraq istismara verilməsi gözlənilir.
"Avro-4" standartının tətbiqi ölkəyə idxal olunan avtomobillərin məhdudlaşdırılmasına necə təsir göstərəcək?
Əmlak Bazarı İştirakçıları İctimai Birliyinin icraçı direktoru Ramil Osmanov hesab edir ki, Azərbaycanda "Avro-4" ekoloji standartının tətbiqi ilə əlaqədar avtomobillərin idxalına məhdudiyyətlərin tətbiq edilməsi daxili bazarda avtomobillərin qiymətinə cüzi təsir edəcək. Azərbaycanın avtomobil parkının yenilənməsi məsələsi aktualdır və ölkədə "Avro-4" standartının tətbiqi ilə həyata keçiriləcək məhdudiyyət buna xidmət edəcək. "Bazarımızın xüsusiyyətini və keçmiş təcrübəni nəzərə alsaq, avtomobillərin qiymətinə cüzi təsirlərin olacağını gözləyə bilərik. Azərbaycanın avtomobil bazarında təklifin tələbi bir neçə dəfə üstələməsi faktı da belə deməyə əsas verir", - deyə Osmanov qeyd edib.
Fəal mexanizm axtarışlarında
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, ölkədə "Avro-4" standartının tətbiqi ancaq respublikada idxal və istehsal edilən avtomobillərə şamil olunacaq. Bu qərar ölkədə artıq istifadə olunan avtomobillərə aid olmayacaq. Vətəndaşların sağlamlığı və ölkədə ekoloji vəziyyətə müsbət təsir edəcək tədbirlərin daha böyük təsiri üçün, daha yüksək ekoloji standartlara cavab verməyən avtomobillərin tədricən istismardan çıxarılması üçün tədbirlərin həyata keçirilməsi zəruridir.
Müxtəlif ölkələrdə fəaliyyəti ilə ekologiyaya mənfi təsir göstərən köhnə avtomobillərin istismardan çıxarılması mexanizmləri də fərqlidir. Ramil Osmanovun fikrincə, hazırda köhnə avtomobillərin dövriyyədən çıxarılması ilə avtomobil parkının yenilənməsi məsələsi aktual olaraq qalır. Buna köhnə avtomobillərin sahiblərinə müəyyən kompensasiya ödəməklə nail olmaq mümkündür.
Öz növbəsində, Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) Respublika Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi, polis polkovniki Kamran Əliyev hesab edir ki, Azərbaycanda köhnə avtomobillər utilizasiya edilməlidir. Bunun üçün Azərbaycanda ölümlə nəticələnən yol qəzalarının, eləcə də havanın çirklənməsinin qarşısını almaq məqsədi ilə istismar müddəti bitmiş avtomobillərin istifadəsinin qadağan edilməsi üçün müvafiq qanunvericilik bazası yoxdur.
"İnsan ölümü ilə nəticələnən qəzaların əksəriyyəti məhz istismar müddəti bitmiş köhnə avtomobillərin iştirakı ilə baş verir. Bu gün yol polisi köhnə avtomobillərin istismarını qadağan edə bilmir. Onlar mexaniki cəhətdən saz olsalar da, avtomobilin köhnəlməsi, onun metalının zərbəyə davamlı olmaması qəza zamanı ölümü qaçılmaz edir. Təhlükəsizlik elementləri daha az olduğundan həmin avtomobillərin zərbəyə dözümü yoxdur və bu da qəzalarda insan ölümünün daha çox olmasına səbəb olur. Bunu müəyyən edən ölçü cihazının, qurğuların yoxluğu səbəbindən isə biz onların hərəkətini qadağan edə bilmirik. Qanunvericilikdə də heç bir müddəa yoxdur ki, məsələn, istismar müddəti 30 və ya 40 ildən yuxarı olan avtomobillərin istismarı qadağan olunsun. Bununla əlaqədar, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı olmalıdır", - deyə Əliyev qeyd edib.
Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin Standartlaşdırma və Sertifikatlaşdırma İnstitutunun direktoru Sabiq Abdullayevin sözlərinə görə, köhnə avtomobillərin dövriyyədən mərhələli qaydada çıxarılması mexanizminin tətbiqinə dair müxtəlif strukturlarla danışıqlar aparılır. Avtomobillərin sayı nəzəri olaraq ətraf mühitə pis təsir göstərsə də, ekoloji cəhətdən zərərli maddələrin tullantılarına qoyulan yeni standartlar daha da sərtləşdirilir. Avtomobil mühərrikləri istehsalçıları, artan ekoloji tələblərə cavab verən texnologiyalar hazırlamağa məcburdurlar. Son on ildə avtomobil parkının böyüməsinə baxmayaraq, sənaye cəhətdən inkişaf edən ölkələrdə, havanın vəziyyəti yaxşılaşıb. Həmçinin atmosferə atılan zərərli tullantılar da azalıb. Azərbaycan da bu sahədə istisna olmayacaq.
1990-cı ilin əvvəllərində Avropa ölkələrinin ekoloqları Köhnə Dünyanın şəhərlərində avtomobil nəqliyyatının artan axını nəticəsində zərərli tullantıların yüksək konsentrasiyası ilə bağlı həyəcan təbili çalırdılar. BMT sivilzasiyanın rifahının vətəndaşlarının - urbanizasiya girovlarının gələcək həyatı və sağlamlığına təsir göstərməsinə dair komissiya yaratmalı oldu. Nəticələr qənaətbəxş deyildi: qanunla məhdudlaşdırılmayan karbon qazı, karbohidrogen, azot-oksidləri, ağır metalların tullantıları və kanserogen maddələr acınacaqlı nəticələrə gətirib çıxara bilərdi. Bununla əlaqədar olaraq, 1992-ci ildə BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının hazırladığı "Avro" ekoloji standartı tətbiq olundu. "Avro" - sertifikatı isə nəqliyyat vasitəsinin standartlara uyğunluğunu göstərir. Bu standartlar avtomobillərin işlənmiş qazlarında zərərli maddələrin məhdudlaşdırılmasını müəyyən edir.

What will be the impact of the introduction in Azerbaijan of the Euro-4 standard, bypassing Euro-3?
Azerbaijan's Cabinet of Ministers last week adopted a truly revolutionary decision: from 1 April, the Euro-4 ecological standard will be applied to vehicles imported and manufactured in Azerbaijan. It was revolutionary because Azerbaijan switched to the Euro-4 standard, bypassing its predecessor - Euro 3.
The government's decision can be called predictable. Azerbaijan joined the fight against harmful emissions into the atmosphere by vehicles in 2010, introducing the Euro-2 standard in its territory. After that, in theory, the introduction of Euro-3 was expected, but at the 9 January meeting of the Cabinet of Ministers dedicated to socioeconomic development in 2013 and challenges expected in 2014, Azerbaijani President Ilham Aliyev also touched on environmental issues. The head of state said that every year the focus is on work to improve the environmental situation, and comprehensive measures are carried out, but more serious measures should be taken. "In particular, it is necessary to inspect once again the factors that pollute the air. Of course, it is necessary to accelerate the transition to the Euro-3 standard. But Euro-3 is not the limit. Work associated with Euro-4 and Euro-5 should be carried out at a higher pace," Aliyev said.
As we can see, the government's decision was not long in coming. But will it really change things for the better?
Eurolist against Eurofuel
The introduction of the Euro-4 ecological standards for vehicles, bypassing Euro-3, is due to the high rate of the country's development. Stricter environmental requirements for cars will help improve the environment and citizens' health.
We must say that the regulatory and technical basis for this transition already exists. For example, previously the State Committee on Standardization, Metrology and Patents of Azerbaijan prepared the standard "Road Transport. Environmental Classes", in which it divided vehicles into six classes, depending on the level of emissions. The standard covers the environmental standards Euro-3, Euro-4, Euro-5 and even Euro-6.
According to the head of the technical regulation and standardization department of the State Committee on Standardization, Metrology and Patents of Azerbaijan, Namiq Tagiyev, the Euro-3 environmental standards and above differ from each other by four main criteria (components): the concentration of carbon monoxide, hydrocarbons, nitrogen oxide and particulate matter. Differences between the Euro-2 and Euro-3 standards on various indicators range from 20 to 30 %, between Euro-3 and Euro-4 - from 20 to 60% and between Euro-5 and Euro-4 - from 20 to 40 %.
In order to prevent the importation into the country of vehicles that do not comply with Euro-4, a list of requirements for the production date of cars was determined, depending on the country of origin. This will affect both imported and domestically produced cars. Restrictions do not affect only vintage cars.
However, speaking about the introduction of new standards with regard to cars, the question arises: does the fuel produced in Azerbaijan meet the Euro-4 environmental standard?
The director of the Institute of Standardization and Certification of the State Standards Committee, Sabiq Abdullayev, said that SOCAR processing facilities are able to produce gasoline and diesel fuel that meets the Euro-3 environmental standard. At the same time, the insignificant difference between the Euro-3 and Euro-4 standards makes it possible to use "dirty" fuel in more "eco-friendly" cars. Therefore, in the near future, in conjunction with the State Oil Company, the State Committee will prepare and approve the Euro-3 state standard applicable to fuel.
Transition to higher standards will be implemented in stages.
Further increases in the quality of fuel to Euro-4 and Euro-5 will be possible after SOCAR puts into operation a new production complex, whose construction is planned in Qaradag district of Baku. In January-February, the State Committee will adopt about 50 of the one thousand standards prepared as part of the creation of a new processing complex in Azerbaijan.
Market reaction
It should be noted that the number of cars in the country has been growing in recent years, as evidenced by data on the number of cars imported into Azerbaijan. Specifically, according to the State Customs Committee, in January-November 2013, Azerbaijan imported about 93,700 cars compared to over 92,800 in January-November 2012. In general, over the last decade the number of cars has doubled, exceeding 1.1 million.
Another clear example of the increasing number of cars in the country is the growth in petrol consumption. Thus, according to the head of SOCAR (which is the only manufacturer of oil products in Azerbaijan), Rovnaq Abdullayev, petrol consumption has drawn level with the volume of its production for the first time in Azerbaijan. In turn, in order to meet the growing volume of petrol consumption, next year it is planned to increase the capacity of the catalytic cracking unit at the Heydar Aliyev Baku Oil Refinery. The launch of a new oil and gas refinery, which is expected to begin to be put into operation stage by stage after 2018, will also help this objective.
But how will restrictions affect the importation of vehicles in connection with the enforcement of the Euro-4 standard?
According to the executive director of the Real Estate Market Participants Association, Ramil Osmanov, the imposition of restrictions on the import of cars into Azerbaijan in connection with the introduction of the Euro-4 ecological standard in the republic will have little impact on their cost on the domestic market. The issue of updating the Azerbaijani fleet of cars is topical, and the restrictions that will be introduced with the introduction of Euro-4 will contribute to this.
"Given the specifics of our market and previous experience, we can expect the restrictions to have a slight impact on the cost of cars. Such a conclusion also comes from the fact that on the automobile market in Azerbaijan, supply is several times higher than demand," Osmanov said.
In search of an effective mechanism
The introduction of the Euro-4 standard in the country, as noted above, will affect only locally produced and imported vehicles, but will not cover vehicles already operating in the country. Accordingly, to ensure even greater effectiveness of measures to protect the environment and the health of citizens, it is necessary to take measures to gradually stop using vehicles that do not meet higher environmental standards.
Different countries use different mechanisms in order to stop using old cars that harm the environment.
According to Ramil Osmanov, this question is also very topical for Azerbaijan. The updating of the car fleet by removing old cars from circulation can be achieved by allocating certain compensation to the owners of old cars.
In turn, according to the head of the public relations centre of the Main State Traffic Police Department of the Interior Ministry, Kamran Aliyev, old cars must be disposed of in Azerbaijan, but in order to prevent air pollution and reduce the number of fatal traffic accidents, there is no appropriate legislative framework that would make it possible to ban the use of cars whose service life has expired.
"The majority of fatal traffic accidents involve precisely old cars whose lifetime has expired. Today, the traffic police cannot prohibit the use of old cars. Maybe these cars are mechanically in good condition, but they are worn out, their metal is not resistant and they have much less safety elements, which makes death in a traffic accident inevitable. Our legislation has no article providing, for example, for a ban on the use of a car whose lifetime exceeds 30-40 years. To do this, the Cabinet of Ministers must take an appropriate decision," Aliyev noted.
According to Sabiq Abdullayev, the State Standards Committee is currently discussing the mechanism of withdrawing old cars from circulation with various agencies.
Although the increase in the number of vehicles theoretically adversely affects the environment, the new standards for the emissions of substances that are harmful from an ecological point of view are becoming more stringent. Manufacturers of automobile engines have to develop technologies that meet the increasing environmental requirements. Over the past decade, despite the increase in the car fleet, air quality has improved in the industrialized countries and there is a decline in toxic emissions. Azerbaijan will be no exception.
In the early 1990s, European environmentalists sounded the alarm about the high concentration of harmful emissions from the increasing flow of road transport in European cities. The UN was forced to establish a commission to assess the impact of the benefits of civilization on the further lives and health of its citizens - hostages of urbanization. The findings were disappointing: carbon dioxide, hydrocarbons, nitrogen oxides, emissions of heavy metals and carcinogenic substances not limited by laws could lead to tragic consequences. In this regard, in 1992, the Euro environmental standard developed by the UNECE was introduced. Euro is a certificate on the compliance of a vehicle with standards, which impose restrictions on the concentration of pollutants in the exhaust gases of vehicles.