"SABAH MÜHARİBƏ OLARSA..."
Suriya və onun ətrafında yaşanmaqda olan münaqişə, deyəsən, həlledici mərhələyə qədəm qoyur. Dünya KİV-də Suriyanın hökumət qüvvələrinin Dəməşq yaxınlığında müxalifətçilərə qarşı kimyəvi silahdan istifadə etdiyinə dair yayılmış məlumatlar hələ ki, BMT ekspertləri tərəfindən rəsmi təsdiqini tapmasa da, Birləşmiş Ştatlar və müttəfiqlərinin açıq şəkildə Suriyada hərbi əməliyyatlara hazırlaşmasına səbəb olub.
Avqustun 21-də Dəməşq yaxınlığındakı Quta qəsəbəsində Bəşər Əsəd rejimi kimyəvi silaha əl atıb və nəticədə, zərər çəkmiş insanların çoxlu sayda fotoları, videogörüntüləri yayılıb (ilkin olaraq, uşaqlar da daxil olmaqla, mindən artıq insanın həlak olduğu bildirilsə də, onların dəqiq sayı hələ də məlum deyil). İndi Suriyada kimyəvi silahdan həqiqətən də istifadə olunub-olunmadığını yalnız kimyəvi hücum ərəfəsində Dəməşqə yollanmış BMT ekspertlərindən ibarət qrup təsdiqləyə  bilər.
Yeri gəlmişkən, rəsmi Dəməşqin ehtimal olunan kimyəvi silahdan istifadəsinin ölkəyə BMT ekspertlərinin səfərinin səhəri gününə təsadüf etməsi baş verənlərin təxribat xarakteri daşıdığına dair fikirlərə yol açıb. Çünki ekspertlərin səfərində məqsəd Suriyada qarşı-qarşıya duran qüvvələrin o anadək baş vermiş döyüşlərdə kimyəvi silahdan istifadə edib-etmədiklərini müəyyənləşdirmək idi. Ekspertlər son zamanlar bütün cəbhə boyunca qələbə ardınca qələbə qazanmaqda olan Suriya hökumətinin kimyəvi silaha əl atmaq qərarını hansı məqsədlə qəbul etdiyini müəyyənləşdirməkdə çətinlik çəkir. Üstəlik, rəsmi Dəməşqin bu addımı BMT ekspertlərinin gözləri qarşısında atması vəziyyəti daha da anlaşılmaz hala gətirir.
Rəsmi Dəməşq isə kimyəvi silaha əl atmadığını bildirir, bu cinayətin arxasında müxalifət yaraqlılarının durduğunu iddia edir. Suriya hökuməti ABŞ və Avropanı yaşananları özlərinə sərf edən formada təqdim etməkdə də günahlandırır. Guya Qərb "təcaüz üçün bəhanə axtarır". Bundan başqa, Suriya rəhbərliyi ölkə ərazisində kimyəvi silahdan istifadəyə birbaşa ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının və onun ərəb dünyasındakı ən yaxın müttəfiqi sayılan Səudiyyə Ərəbistanının aidiyyəti olduğunu iddia edir.
Qərb isə günahı Əsəd rejimində görür, Suriya hökumətinin 5 gün ərzində BMT müfəttişlərini faciə yerinə buraxmamasına diqqət çəkir. Suriyanın Xarici İşlər Nazirliyi isə öz növbəsində BMT müfəttişlərinə hökumətin zəhərli maddələrdən istifadə etmədiyinə dair sübutların verildiyini bildirir. Bundan başqa, Dəməşq BMT-dən paytaxt yaxınlığındakı qəsəbələrdə qiyamçıların kimyəvi silahdan istifadə etdiyinə dair 3 yeni faktın yoxlanılması üçün oraya dərhal ekspertlər göndərilməsini istəyib.
Amerikalılar isə öz kəşfiyyat xidmətlərinə istinadən kimyəvi silaha məhz Suriya hökumətinin əl atdığını bildirir. Doğrudur, Ağ Ev bununla bağlı konkret hansı sübutlara malik olduğunu açıqlamır. BMT baş katibinin Suriya üzrə xüsusi nümayəndəsi Lahdar Brahimi də diqqəti məhz bu məqama çəkib: "Amerikalılar, ingilislər və digərləri kimyəvi silahdan istifadə olunduğunu iddia edirlər... Bizə əllərində olan sübutları təqdim edəcəklərini deyirdilər. Lakin bu, hələ də baş verməyib".
Pentaqon rəhbəri Çak Heygel isə artıq amerikalı hərbçilərin ABŞ prezidenti Barak Obamadan müvafiq əmr gözlədiklərini bəyan edib. Suriyaya hərbi müdaxiləyə hazırlıq getdiyini göstərən digər faktlar da ortadadır - ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus iki təyyarə gəmisi artıq Aralıq dənizinə göndərilib. Güman olunur ki, hərbi əməliyyat zamanı əsas hədəf kimi Suriya ordusunun potensial olaraq kimyəvi silahdan istifadə edə biləcək hissəsi götürüləcək. Qərargahlar, rabitə mərkəzləri, adi və ya kimyəvi raketlərin qurğuları da ilk hədəflər sırasında olacaq. ABŞ Suriyaya hərbi müdaxilə məsələsində avropalı müttəfiqlərindən də dəstək gözləyirdi. Lakin Vaşinqtonun gözləntiləri Böyük Britaniya parlamentinin gözlənilməz qərarı ilə xeyli azaldı. Birləşmiş Krallığın baş naziri Devid Kemeron Suriyaya hərbi müdaxiləni vacib saysa da, bunun "müxtəlif rejimlərin gələcəkdə kimyəvi silaha əl atması təhlükəsini önləmək üçün" lazım olduğunu bildirsə də, britaniyalı parlamentarilər Suriya rejiminə qarşı hərbi əməliyyatlara başlanılması təklifini qəbul etməyiblər.
Bundan başqa, NATO-nun ən azı, 12 ölkəsi BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qərarı olmadan Suriyaya qarşı əməliyyatda iştirakdan imtina edib. Onlar bu mövqelərini Suriyaya mümkün hərbi müdaxilənin "tamamilə gözlənilməz nəticələr verə biləcəyi"lə, hazırkı müxalifətin qalib gəlməsinin "Suriyaya uzunmüddətli sülh gətirmə ehtimalının çox az olması ilə" əsaslandırırlar.
NATO-nun bəzi üzvlərinin Suriyaya qarşı hərbi əməliyyatlarda iştirakdan imtinası göstərir ki, Qərb bu ölkə ilə müharibəyə başlarsa belə, Şimali Atlantika Alyansı prosesə bilavasitə cəlb olunmayacaq. Odur ki, indi ABŞ məsələni təkbaşına həll etməyə hazır olduğunu bildirir.
Birləşmiş Ştatların prezidenti Barak Obama Suriyaya hərbi müdaxilə haqda qərar qəbul etdiyini açıqlayıb. Bununla yanaşı, o, bir nəfər də olsun amerika əsgərinin Suriya torpağına ayaq basmayacağını söyləyib. Ağ Evin rəhbəri əməliyyatlara nə zaman başlanılacağını da açıqlamayıb. Lakin o, bu məsələdə Konqresdəki "Amerika xalqının nümayəndələrinin" dəstəyinin alınmasını məqsədəuyğun adlandırıb. Bu məqsədlə Obama müvafiq sorğu ilə Konqresə müraciət də edib. Demək, ABŞ-ın Suriyaya hərbi müdaxiləsi istənilən halda, sentyabrın 9-dan tez baş verməyəcək. Çünki qurum Ağ Evin bu haqda müraciətinin müzakirəsi üçün məhz sentyabrın 9-da toplaşacaq.
ABŞ-ın bu əməliyyatlara BMT TŞ-nin qərarı olmadan başlayacağı da aydındır. Qeyd edək ki, Fransa Suriyaya qarşı hərbi əməliyyatlara başlanılmasının əleyhinə deyil. Bu istiqamətdə İsraildə də son dərəcə fəallıq müşahidə olunur. Yəhudi dövlətinin  prezidenti Şimon Peres Suriyadan bütün kimyəvi silahın müsadirə olunması üçün kollektiv beynəlxalq güc tətbiqinə çağırıb. O, hesab edir ki, bu, münaqişə tərəflərinin gələcəkdə bir də belə silaha əl ata bilməməsi üçün vacibdir.
Türkiyə də oxşar mövqedədir. Ankara Bəşər Əsədə qarşı istənilən koalisiyaya qoşulmağa hazır olduğunu bəyan edib. Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu deyib: "Türkiyə hər zaman BMT Təhlükəsizlik Şurası vasitəsilə fəaliyətə üstünlük verir. Amma orada yekdil fikir yoxdursa, bu, bizim qollarımızı yanımıza salaraq oturmalı olduğumuz anlamına gəlmir. Gözümüz önündə faciə yaşanır".
Ümumiyyətlə, Türkiyə Suriyaya tam miqyasda müdaxiləyə çağırış edən yeganə dövlətdir. Ölkənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan Birləşmiş Ştatların "natamam" hərbi müdaxilə ilə kifayətlənmək qərarından bu üzdən narazıdır. O, Suriya ərazisinə ordu yeridilməsini daha düzgün hesab edir. Görünür, Suriya münaqişəsinin lap əvvəlindən müxalifətə açıq dəstək verən Ankara amerikalıların raket zərbələrinin Əsəd rejiminin tezliklə devrilməsinə kifayət etməyəcəyini düşünür.
Bu arada Rusiya və Çin BMT Təhlükəsizlik Şurasında Suriyaya hərbi müdaxiləyə icazə verən qətnamənin qəbuluna mane olmaqda davam edirlər. Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrov hesab edir ki, Suriyaya BMT qərarı olmadan hərbi müdaxiləyə çağırış edən qüvvələr Rusiya ilə ABŞ-ın son aylarda böhranın sülh yolu ilə həllinə göstərdikləri cəhdlərin üzərindən açıq-aydın xətt çəkməyə çalışırlar. Lavrovun fikrincə, Qutadakı qaz hücumu ilə bağlı yaşanan isterika Suriya ilə bağlı Cenevrə konfransının keçirilməsinə mane ola bilər. "Bəlkə də, bu xəbərlərin müəlliflərinin məqsədlərindən biri də elə budur", - deyə rusiyalı nazir qeyd edib.
Vaşinqtonun Suriyaya hərbi müdaxiləyə hazırlaşmasına Rusiya prezidenti Vladimir Putinin münasibəti də qəti olub. Əsəd rejiminin kimyəvi silaha əl atdığına dair Vaşinqtonun iddialarını əsassız sayan Putin Nobel sülh mükafatı laureatı olan Barak Obamanı "bombardmanın nəticə verib-verməyəcəyi haqda düşünməyə" çağırıb. Putin həmkarına ABŞ və müttəfiqlərinin İraq, Əfqanıstan və Liviyada həyata keçirdikləri əməliyyatların bu ölkələrin xalqlarına "sakitlik və demokratiya gətirmədiyini" də xatırladıb: "Biz hamını beynəlxalq hüquq normalarına zidd əməllərə əl atmazdan əvvəl yaxşı düşünməyə çağırırıq".
Beləliklə,  Suriya və onun ətrafında yaşananlar sona çatmaq üzrədir. Hadisələrin gedişində həlledici rolu BMT ekspertlərinin tədqiqatları oynayacaq. Kimyəvi silaha həqiqətən əl atılıb-atılmadığını məhz onlar açıqlayacaqlar. Amma Suriya düyününün tam açılması, güman ki, qlobal qüvvələrin istəyindən asılı olacaq.

"IF TOMORROW THERE IS A WAR"
The conflict in and around Syria seems to be entering a decisive phase. The information disseminated by the world media on the use of chemical weapons by government troops against the opposition forces near Damascus has still not been officially confirmed by UN experts, but has resulted in open preparations by the United States and its allies for a military operation in Syria.
The report that the regime of Bashar Assad used chemical weapons in Huta, a suburb of Damascus, on 21 August was accompanied with dozens of photos and videos demonstrating the victims (the exact number is unknown, although originally more than a thousand, including children, were reported dead). The information about the use of chemical weapons in Syria can be confirmed only by the group of UN experts who arrived in Damascus on the eve of the chemical attack.
By the way, this coincidence - the alleged use of chemical weapons by Damascus the day after the arrival of UN experts in the country - caused a suspicion about the provocative nature of the events taking place now. For their task was to find out whether the parties to the Syrian conflict used chemical weapons during previous fighting. The experts find it difficult to explain why the Syrian government, which recently gained one victory after another on almost all fronts of the fight against the opposition, decided to use chemical weapons and almost in front of the UN experts.
Damascus, in fact, has denied any involvement in the chemical attack, stating that behind these crimes are opposition fighters, while the US and Europe interpret the events in a positive vein for themselves as they are "looking for a pretext for aggression". Moreover, the Syrian leadership claims that the chemical attacks on the country directly involve the US secret services and their closest ally in the Arab world - Saudi Arabia.
Meanwhile, the West accuses Assad's regime of not allowing the UN inspectors to visit the site of the tragedy for five days. The Syrian Foreign Ministry said in turn that the UN inspectors were given evidence that the Syrian authorities did not use poisonous gases. In addition, Damascus asked the UN to immediately send experts to investigate three new cases of the use of chemical weapons by the rebels in the suburbs of Damascus.
However, the Americans refer to their own intelligence, which they say proves the use of chemical weapons by the government of Syria. However, the White House does not reveal what evidence it has against Assad's regime. The special representative of the UN secretary general for Syria, Lakhdar Brahimi, also drew the attention to this: "The Americans, the British and others said that they know that chemical weapons were used... We were told that they would share the evidence they have with us, but they have not shared it."
Meanwhile, Pentagon chief Chuck Hagel said that the US military is waiting for the appropriate order of US President Barack Obama. There are specific facts of war preparations - two aircraft carrier groups of the US Navy have been sent to the Mediterranean Sea. It is assumed that the main targets of the military operation will be units of the Syrian army, which could potentially use chemical weapons, and headquarters, communications centres and missile launchers, from which missiles with conventional warheads or chemical weapons can be launched.
However, the United States initially hoped that their European allies would back the plan of military strikes on Syria. However, the expectations of Washington diminished significantly after the unexpected decision of the UK Parliament. While UK Prime Minister David Cameron calls for military intervention in the Syrian conflict "to prevent the threat of the use of chemical weapons by different regimes in the future", the British lawmakers refused to support a military operation against the Syrian regime.
In addition, at least 12 NATO countries refused to participate in an operation against Syria without a UN Security Council resolution. They justify their position by the fact that the consequences of possible military intervention in Syria are "totally unpredictable" and the victory of the opposition in its present form "is unlikely to bring a lasting peace to Syrian soil".
The refusal of some NATO countries to support a military operation against Syria means that the alliance is very unlikely to be directly involved in combat operations if the West begins a military campaign. So the US is willing to solve the problem unilaterally.
United States President Barack Obama announced his decision to carry out a military strike on Syria. However, he made it clear that attacks on Syria would have a pointed nature and no American soldier would set foot in this country. He did not disclose the time when the military operation against Syria was expected to start. However he thought it advisable to enlist the support of "representatives of the American people" in Congress in this matter and addressed the country's supreme legislative body. Thus, in any case, the US will not attack Syria before 9 September, the day when Capitol Hill will gather to discuss the military decision adopted by the White House.
It is also clear that the United States is ready to launch a military operation against Syria without the approval of the UN Security Council. Apparently, France is unlikely to remain sidelined from the anti-Syrian campaign. Israel is also extremely active in this area. Israeli President Shimon Peres called for collective international action to "impound" all of Syria's chemical weapons so that they cannot be used by any of the parties to the conflict. Turkey shares a similar position, expressing willingness to join any coalition against Bashar Assad. Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu stressed: "Turkey always prefers to act through the UN Security Council. But if there is no consensus there, this does not mean that we can sit idly while a catastrophe is unfolding near us."
In general, it should be noted that Turkey is perhaps the only country calling for full intervention in Syria. Turkish Prime Recep Tayyip Erdogan therefore complains about the intention of the United States to limit itself to a "half-hearted" military operation that does not provide for the dispatch of occupying troops into Syria. Perhaps, Ankara, which has openly supported the opposition since the very beginning of the Syrian conflict, is not convinced that American missile strikes will lead to the rapid fall of the Assad regime.
Meanwhile, Russia and China continue to insist that the UN Security Council adopts resolutions providing for the use of force against Damascus. According to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, the circles calling for military intervention against Syria bypassing the UN are frankly trying to undermine joint Russian-American efforts in recent months for a peaceful settlement of the crisis. Lavrov believes that hysteria in connection with the gas attack in Huta can prevent the convening of the Geneva Conference on Syria, and "perhaps this is precisely one of the objectives pursued by the authors of this news".
Russian President Vladimir Putin also made an unequivocal statement about Washington's planned attack on Syria. Saying that US allegations about the use of chemical weapons by the Syrian regime are unfounded, he urged Barack Obama as the holder of the Nobel Peace Prize "to think twice whether bomb attacks will be productive", especially given the fact that the military operations of the US and its allies in Iraq, Afghanistan and Libya did not bring "calm and democracy" to the people of these countries. "We urge you to think twice before taking action that is contrary to international law," Putin said.
So, the situation in and around Syria is nearing its climax. The results of the investigation by the UN experts, who are trying to ascertain the accuracy of the information about the use of chemical weapons in Huta, will have some influence on the course of the events. But the final solution of the Syrian problem will largely depend on what ultimately will prevail in the approaches of the leading global forces.