TÜRK DÜNYASI LİDERLƏRİNDƏN YENİ TƏŞƏBBÜSLƏR
Qəbələdə yenicə tikilib istifadəyə verilmiş Konqres Mərkəzində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq ŞurasınınIII Zirvə toplantısı keçirilib. Tədbirdə təşkilatı yaratmış dörd dövlətin rəhbərləri - İlham Əliyev (Azərbaycan), Nursultan Nazarbayev (Qazaxıstan), Almazbek Atambayev (Qırğızıstan) və Abdullah Gül (Türkiyə), həmçinin Türkmənistan Nazirlər Kabineti rəhbərinin müavini Sapardurdu Toyliyev iştirak ediblər.
Qəbələ sammiti nəinki təşkilata üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində irəliyə atılmış addım oldu, o, həm də bu struktura daxil olmayan dövlətlərə düşünmək üçün ciddi əsaslar verdi.
2009-cu ildə Naxçıvanda yaradılmış bu qurumun əsas məqsədi tarixi İpək yoluna dili, dini və mədəniyyəti bir-birinə çox yaxın olan bu ölkələr arasında humanitar əlaqələrin möhkəmləndirilməsi vasitəsilə ikinci həyatın verilməsi, yeni infrastruktur layihələrinin reallaşdırılması idi. Bu üzdən ilk iki sammitdə (Astana və Bişkəkdə), əsasən iqtisadi və humanitar əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğu halda, Qəbələdə diqqətin, əsasən beynəlxalq nəqliyyat əlaqələri sahəsində əməkdaşlığa və gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsinə yönəldilməsi tamamilə məntiqlidir.
Prezident İ.Əliyevin sammitin açılışındakı çıxışı zamanı bildirdiyi kimi, təşkilata üzv ölkələr nəhəng nəqliyyat layihələri həyata keçirir, bu layihələr sözügedən ölkələrin hər biri üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Dövlət başçısı həmin layihələrin birlikdə regionun yeni nəqliyyat xəritəsini yaratdığını qeyd edib. İlham Əliyev onlardan biri kimi, Avropanı Asiya irə birləşdirəcək və təşkilata üzv dövlətləri tranzit ölkələrə çevirəcək Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunu göstərib. "Bu dəmir yolu bundan sonra 100 illiklər ərzində xalqlarımıza xidmət edəcək. Bu, böyük geosiyasi, geoiqtisadi və əməkdaşlıq layihəsidir. Əminəm ki, biz yaxın zamanlarda, gələn il bu layihənin istifadəyə verilməsini qeyd edəcəyik və beləliklə, tarixi ipək yolunu bərpa etmiş olacağıq", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Türkiyə prezident A.Gül isə ölkəsinin təhlükəsiz dəmir yolu mar- şrutları üzərində işlədiyini, bunun Şərqlə Qərb arasındakı hazırkı xətlərə alternativ olacağını söyləyib. Gül "Müasir İpək yolu" və ya "Ümumi dəhliz" adlandırılan bu layihənin ən vacib hissəsi kimi, məhz Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunu göstərib. Prezidentiin sözlərinə görə, Ankara Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası üzvləri arasında bu sürətli nəqliyyat layihəsinin iqtisadi və ticari əlaqələrin inkişafına böyük töhfə olacağına əmindir.
Ümumiyyətlə, Türkiyə bu Şurada kifayət qədər fəal rola malikdir. O, digər türkdilli dövlətləri də müxtəlif inteqrasiya layihələri vasitəsilə quruma cəlb etməyə çalışır. Abdullah Gül çıxışında diqqəti iyulun əvvəlində Bakıda imzalanmış bir sənədə də çəkib. Söhbət Bakı, Aktau və Samsun limanları arasında dəniz əlaqəsinin yaradılması haqqında anlaşma memorandumundan gedir. "Hədəfimiz Türkmənbaşı limanını da bu çərçivəyə daxil etməkdir", - deyə A. Gül qeyd edib.
Gülün sonrakı fikirləri daha konkret olub: "Gələn il Türkiyədə keçirəcəyimiz Türk Dövlətləri Əməkdaşlıq Şurasının IV Zirvə toplantısında Türk Dünyası ölkələrinin hamısının təmsil edilməsi ən böyük arzumuzdur. Bu istiqamətdə gələcək zirvədə Türkmənistan, Özbəkistanın da iştirak etməsini gözləyəcəyik".
Bütün türkdilli dövlətlərin potensial göstəriciləri Türkiyə prezidentinin "Altı dövlət - bir millət" məntiqinə qanunauyğunluq qazandırır. Ümumi ərazisi 4,8 milyon kvadrat-kilometr olan Türkiyə, Azərbaycan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Özbəkistan iqtisadi və demoqrafik potensialına görə dünyada 7-ci yerdədir. Onların 140 milyonluq əhalisi dünyada 9-cu, 1,5 trilyon ABŞ dollarına bərabər ümumi istehsal həcmi isə 13-dür. Bütün bunların fonunda türkdilli dünyanın iqtisadi göstəriciləri coğrafi və demoqrafik potensialı ilə müqayisədə aşağıdır. Bu, tarixi dəhliz olan Böyük İpək Yolundan tam gücülə istifadəni zəruri edir. A. Gülün də qeyd etdiyi kimi, türkdilli ölkələr əsrlər boyunca məhz bu yolun hesabına güclü və nüfuzlu dövlətlər olublar. Nəzərə alsaq ki, türk dünyası dünya iqtisadiyyatı və dünya ticarət marşrutlarından kənarda qaldıqda onun siyasi və mədəni sahələrə təsiri azalır, bunun da nə qədər əhəmiyyətli olduğu bir daha aydınlaşar. Bu mənada İpək Yolu türk dünyasının iqtisadi çiçəklənməsinin, siyasi nüfuzunun artmasının açarıdır.
Bütün bunlar o deməkdir ki, quruma yeni sədrliyə başlamış Azərbaycanın rəhbərliyi dövründə zəngin resurslara malik Türkmənistan və Özbəkistanın quruma cəlb olunması üçün ciddi cəhdlər göstəriləcək.
Bundan başqa, reallaşdırılması nəzərdə tutulmuş nəhəng layihələrdən Şuraya üzv dövlətlərin əldə edəcəkləri dividendlər digər ölkələrdə də maraq doğurur. Bu, heç də təəccüblü deyil. Qitələrarası inteqrasiya layihələrinin perspektivləri (qurum üzvlərinin potensialı və siyasi iradəsi fonunda onların uğur qazanacağı şübhə doğurmur) bu əməkdaşlıq coğrafiyasının genişləndirilməsini labüd edir.
Bu baxımdan, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin siyasi liderləri planlardan danışarkən yalnız türkdilli dövlətlər arasında inteqrasiyanın vacibliyindən yox, daha geniş məkanın, yəni, bütünlükdə türk dünyasının inteqrasiyasından bəhs edirlər. Bu, onların türkdilli olmayan dövlətlərdən də "qan qardaşları"nın inteqrasiya proseslərinə cəlb edilməsində maraqlı olduqlarını göstərir. Türkdilli dövlətlərlə əməkdaşlıq formatına maraq artıq özünü biruzə verməkdədir. Məsələn, Çin türkdilli ölkələrlə əməkdaşlıq formatına çoxdan maraq göstərir. Pekin bunu Avropaya çıxış vasitələrindən biri kimi görür. Bakı-Tiflis-Qars magistralı da məhz Mərkəzi Asiya və Çindən Avropaya yüklərin daşınmasını nəzərdə tutur. Hər halda, Çin olmadan hansı Böyük İpək Yolundan söhbət gedə bilər ki?!
Bu layihələrə heç də yalnız Çin maraq göstərmir. "Məgər Rusiyada yaşayan türkdilli xalqların (onların sayı, təxminən 15 milyondur!) ənənələri, mədəniyyətləri fərqlidir? Əlbəttə ki, yox. Bu üzdən əminəm ki, bu tədbirdə (Qəbələ sammitində - red.) müşahidəçi statusunda Rusiya da iştirak etməli idi", - deyə "Berlek-Yedinstvo" Geosiyasi Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri Radik Murzaqaleyev bildirir. Başqırd ekspert hesab edir ki, bu, Avrasiya məkanında qurum üzvləri haqqında danışdıqları inteqrasiya proseslərinə ciddi şəkildə kömək edərdi.
Düzdür, Rusiyanın Böyük İpək Yolunun bərpası ideyasına qərbpərəst layihə kimi baxması Moskvanın yaxın perspektivdə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına qoşulacağına ümid yeri qoymur. Lakin sabit, iqtisadi baxımdan inkişaf etmiş məkanla qonşuluq, şübhəsiz ki, Rusiyanın marağında olmalıdır. Sabitlik və inkişafa isə regional təhlükəsizliyə problem yaradan məqamların aradan qaldırılması ilə nail olunur.
Bu mənada, ən ciddi problem qonşu Ermənistanın 20 ildən artıqdır Azərbaycan ərazisinin beşdəbirini işğal altında saxlamasıdır. Ona görə də Qəbələ sammiti iştirakçılarının bu problemə xüsusi diqqət ayırmaları heç də təəccüblü deyil. Onlar bu problemi inteqrasiya proseslərinə əsas maneə adlandırıblar. Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin vacibliyi isə prezidentlər arasında görüşün yekun bəyannaməsinə salınıb. "Azərbaycanda keçiriləcək növbəti zirvənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həll olunduqdan sonra Qarabağın gözəl şəhərlərinin birində təşkil edilməsi ən böyük arzumuzdur", - deyə Türkiyənin dövlət başçısı A. Gül prezidentlərin ümumi arzusunu dilə gətirib.
Bu bəyanat təbii ki, İrəvanda narazılıq yaradıb. Qəbələdə qəbul edilmiş bəyannamənin Ermənistanla birlikdə KTMT-yə üzv olan Qazaxıstan və Qırğızıstan prezidentləri tərəfindən də imzalanması İrəvanı narahat etməyə bilməzdi. Çünki Azərbaycan öz torpaqlarını işğaldan azad etmək üçün müharibəyə başlayacağı təqdirdə, Ermənistan məhz bu qurumun yardımına arxalanır.
Türkiyə tarixən özünə yaxın türkdilli dövlətlər və xalqlar arasında inteqrasiyaya çalışıb. Xəzər regionunun türkdilli dövlətlərinə olan böyük iqtisadi, enerji maraqları isə Ankaranın fəallığını daha da artırır. Bununla yanaşı, Azərbaycanın da regional gücü, beynəlxalq nüfuzu artır. O, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin kimdən asılı olduğunu yaxşı bilir və bəzi dairələrin iqtisadi təşəbbüslərin münaqişənin həllinə təsir göstərə bilməyəcəyinə dair fikirlərinin yanlış olduğunu hər kəsə sübut edir.
Lokomotiv rolunun Azərbaycanda olduğu bu inteqrasiya proseslərinin uğurla reallaşdırılması Ermənistanın təcridini daha da dərinləşdirir. Siyasi və iqtisadi tənəzzül şəraitində olan Ermənistan az sayda olan ənənəvi tərəfdaşlarını da itirir. Müstəqil, iqtisadi baxımdan güclü olan Azərbaycan isə köhnə tərəfdaşlarla əlaqələri möhkəmləndirməklə yanaşı, özünə yeni tərəfdaşlar da qazanır. Ermənistan təcavüzkar siyasətinin perspektivsizliyini anlayaraq, nəhayət, regional əməkdaşlıqdan faydalanmaq qərarına gələrsə, onun hərəkətə başlamış qatara çatmaq şansı hələ də var.

NEW INITIATIVES OF THE LEADERS OF THE TURKIC WORLD
The first summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States has ended at the recently built congress centre in Qabala. The summit was attended by the heads of four countries that founded this organization: Ilham Aliyev of Azerbaijan, Nursultan Nazarbayev of Kazakhstan, Almazbek Atambayev of Kyrgyzstan and Abdullah Gul of Turkey, as well as Sapardurdy Toylyyew, deputy prime minister of Turkmenistan. The Qabala summit marked not only a step forward in strengthening cooperation between its member states but also prompted relevant discussions among non-member states.
The main purpose of creating the organization in Naxcivan in 2009 was to revive the historical Silk Road by strengthening humanitarian ties between the countries that share linguistic, religious and cultural bonds and to implement new infrastructure projects. Therefore, while the first two summits (held in Astana and Bishkek) were dedicated to discussions on relevant issues of economic and humanitarian cooperation, the Qabala summit focused on cooperation in the field of international transport and simplification of customs procedures.
In his speech at the opening ceremony of the summit, President Aliyev said that the council member states are implementing large-scale transport projects that have tremendous importance for each of these countries and that these projects taken together create new transport roadmap of the region. The Azerbaijani leader specifically singled out the Baku-Tbilisi-Kars railway which is designed to connect Europe with Asia and turn the council member states into transit countries. "This railway will serve our peoples for centuries to come. This is a great geopolitical and geoeconomic project of cooperation. I am certain that next year we will mark the completion of this project and this way, we will revive the historical Silk Road," Aliyev said.
For his part, Turkish President Abdullah Gul said that his country is working on the issue of safe railway routes which will become an alternative to the existing connection links between the West and the East. At the same time, the selfsame Baku-Tbilisi-Kars project is the most important part of this project called the Modern Silk Road or the Common Corridor. The president said that Ankara is certain that this project will promote fast road communication between the council member states and will greatly facilitate the development of economic and trade relations between them.
Turkey plays a very active role in the council, seeking to involve other Turkic speaking countries in it through various integration projects. In his speech the Turkish president specifically emphasized the memorandum of mutual understanding on the creation of maritime communication between the ports of Baku, Aktau and Samsun. "It is our aim to include the Turkmenbashi port in this," Gul said.
"We want the 4th summit of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, which is due to be held in Turkey next year, to engage all countries of the Turkic world. In this sense, we will expect the participation of Turkmenistan and Uzbekistan in the next summit," Gul specified.
The potential of all Turkic-speaking states explain the logic of the Turkish president's Six States-One Nation slogan. In terms of their economic and demographic potential, Turkey, Azerbaijan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Uzbekistan with the overall territory of 4.8 million square kilometres come seventh in the world and in terms of the 140 population - ninth; in terms of their common production capacity of 1.5trillion US dollars - 13th. Nevertheless, the economic indicators of the Turkic world are less than its geographic or demographic potential. This prompts the necessity to fully use the Great Silk Road potential - a historical corridor which, Gul said, ensured that Turkic states remained strong and influential throughout centuries.  In the past, whenever the Turkic world was isolated from the global economy and trade routes, its political and cultural influence decreased. In this sense, the Silk Road is key to the economic revival and the enhancement of the political influence of the Turkic world.
This means that the new president of the Cooperation Council - Azerbaijan- will make comprehensive efforts to involve resource-rich countries - Turkmenistan and Uzbekistan - in the council. At the same time, dividends the council member states derive from the large-scale projects they participate in engender interest among other states. This is not surprising. Prospects of intercontinental integration projects make the expansion of geographic scopes of cooperation simply necessary.
In this sense, when they outline their plans, political leaders of the Council member states, emphasize the necessity of the integration of not only Turkic-speaking countries but also of the whole Turkic world. This testifies to the "brothers in blood" and non-Turkic nations' interest to become involved in integration processes. Attention to the format of the cooperation between the Turkic-speaking nations is already noticeable. Let us take, for instance, China. It has long expressed interest in the format of the cooperation of Turkic-speaking countries, viewing it as one of the routes to Europe. The Baku-Tbilisi-Kars route is aimed at transporting cargo from Central Asia and China to Europe. And generally, without China the great Silk Road is unfathomable!
It is not only China that has expressed interest in these projects. "Turkic-speaking ethnic groups living in Russia (about 15million people!) have the same traditions and cultures. Therefore, I am certain that Russia should have participated in this event (the Qabala summit) with an observer status," according to Radik Murzagaleyev, the head of the Centre of Geopolitical Studies, Berlek-Yedinstvo. According to the Bashkir expert, this kind of attitude would greatly facilitate integration on the Eurasian space, something the member states are contemplating.
However, the fact that Russia perceives the idea of the restoration of the Great Silk Road as a pro-Western project creates sufficient grounds to assume that that it will not join the Council in the foreseeable future. Nevertheless, geographic proximity with the stable and economically developed community of states should certainly be in Moscow's interests. Stability and development is impossible without removing threats to regional security, the main one of which for the past 20 years has been the occupation of 20 per cent of Azerbaijan's territory by the neighbouring Armenia. It is unsurprising that participants in the Qabala summit paid particular attention to this problem as a main deterrent of integration processes. A relevant provision on the necessity to solve the conflict as part of Azerbaijan's territorial integrity was included in the final declaration issued after the meeting between the presidents. "It is our greatest dream that after the settlement of the Nagornyy-Karabakh conflict, the regular summit [of the council] in Azerbaijan will be organized in one of Karabakh's beautiful cities," Gul said. The statement naturally caused Yerevan's concern. The fact that the leaders of Kazakhstan and Kyrgyzstan, who, alongside Armenia, are members of the Collective Security Treaty Organization, signed the declaration, naturally worries Armenia who counts on support from this specific organization if Azerbaijan decides to wage a war to liberate its territories.
Turkey has historically favoured integration with other Turkic-speaking states and peoples. Large-scale economic and energy interests towards Turkic-speaking states of the Caspian region further rekindle Ankara's interest. Azerbaijan is also increasing its regional power and international reputation. Successful implementation of these integration processes which are spearheaded by Azerbaijan increases Armenia's economic isolation. Armenia, which is now experiencing an economic and political downturn, is losing its traditional partners at a time when the independent and economically viable Azerbaijan is strengthening ties with its old partners and is gaining new ones. If Armenia ultimately realizes that its aggressive policy is doomed to failure, it will have a chance to enjoy the benefits of regional cooperation.