UŞAQ EVİNDƏN BÖYÜK HƏYATA
Müvəqqəti sığınacağını tərk etmiş, valideyn himayəsindən məhrum gənclər hansı çətinliklərlə qarşılaşırlar?
Uşaqlıq... Həyatın ən gözəl çağları. Heç nəyi anlamayan uşaq hələ onu sevən, qayğısına qalan valideynlərinin əhatəsində böyüyür, valideynləri onu nəinki hər şeylə təmin edir, həm də uşaqda onun gələcəyinə təsir göstərəcək dəyərlərin, prioritetlərin formalaşmasına köməklik göstərirlər. Bəs, bütün bunlardan məhrum olan uşaqlar necə yaşayırlar? Söhbət taleyin hökmü ilə həyatın kənarında qalan, nəinki ailəsi, həm də uğurlu gələcəyə ümidləri, planları olmayanlardan gedir.
Qeyri-müəyyənliyə çıxış
Uşaq evləri və internatlarda böyüyən uşaqların həyatı bizim üçün ənənəvi olan ailə modelindən köklü şəkildə fərqlənir. Söhbət heç də yalnız məişət problemlərindən, fiziki və ya maddi çətinliklərdən getmir. Söhbət ailə dəstəyindən məhrum olmuş belə uşaqların ciddi mənəvi yük altında olmalarından da getmir. Yaşadıqları uşaq evlərini - öz seçimləri olmayan müvəqqəti sığınacaqlarını məcburi şəkildə tərk etmələrindən sonra onların taleyi necə olur?
Uşaq evləri və internatların sakinləri 16 və ya 18 yaşlarına çatdıqdan sonra oranı tərk edirlər. Qanunvericiliyə əsasən, uşaq evləri və internatlarda 18 yaşına çatmış uşaqların saxlanılması qadağandır. Üstəlik, orada bu yaşa yaxınlaşan uşaqların sayı minimuma endirilməlidir. Bununla yanaşı, ailəsi olmayan, yetim uşaqların saxlanıldıqları uşaq evləri ilə internatları fərqləndirmək lazımdır. İnternatlarda, əsasən valideynlərinin maddi durumu övladlarını saxlamağa kifayət etməyəcək dərəcədə pis olan uşaqlar yaşayır.
Uşaq evlərini tərk edənlərin problemləri ilə məşğul olan təşkilatların məlumatına görə, uşaq evlərində yaşayanlar yaxınlıqdakı orta məktəblərə gedirlər. İnternat sakinlərinə isə elə yaşadıqları internatda dərs keçirilir.
Buraxılışdan sonra onlar texniki peşə məktəblərinə yollanmalıdırlar. Amma bu tədris ocaqlarında təhsilin səviyyəsinin müasir standartlara, lazımi meyarlara cavab vermədiyi aydındır. Odur ki, uşaq evlərini tərk edən bu şəxsləri qarşıda həyat uğrunda əsl mübarizə gözləyir. Onlar paralel olaraq iki ciddi problemi həll etməli olurlar: iş və mənzil. Bu uşaqların kifayət qədər savadlı olmaması onlara əmək bazarında yüksək səviyyədə rəqabət aparmağa imkan vermir. Nəticədə, uşaq evləri və internatdan çıxan uşaqlar əksər hallarda xüsusi hazırlıq tələb etməyən işlərdə çalışırlar.
Uşaq Hüquqları üzrə Azərbaycan QHT Alyansının rəhbəri Nazir Quliyevin sözlərinə görə, hazırda hətta asan iş tapmaq da çətindir. Bu üzdən də uşaq evləri və internatları tərk edən uşaqların yaramaz insanların əhatəsinə düşəcəkləri, dilənçi olacaqları, kriminala cəlb ediləcəkləri ilə bağlı risklər kifayət qədər yüksəkdir. Bu mənada, qızlar daha tez sınırlar. "Təmiz dünya" QHT-nin rəhbəri Mehriban Zeynalova bildirir ki, belə qız uşaqları əksər hallarda fahişəliyə, insan alverinə cəlb olunurlar. Bütün bunların səbəbi isə internat məzunlarının hüquqlarının müdafiəsinə zəmanətin olmaması, həyat təminatının yoxluğudur.
Sovetlər dövründə məsələ daha asan idi: onların təhsil səviyyəsi ümumi təhsil səviyyəsinə uyğun idi, belə uşaqların təhsil alması üçün heç bir maneə yox idi, sonradan işə düzəlməkdə də çətinliklər yaşanmırdı. Üstəlik, bu gənclər mənzillə təmin olunurdular.
Hər şey yetimlər üçün?
Azərbaycan Respublikası Ailə Məcəlləsinə əsasən, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların qayğısına qalınması, həmçinin onların sonradan həyağa uyğunlaşması tam şəkildə dövlətin üzərinə düşür. Amma əməldə bürokratik maneələrsiz ötüşmək olmur. Müvafiq strukturlar sözügedən qanunun tələblərinə əməl etmirlər. Məsələn, "Sosial yardım haqqında" qanuna əsasən, uşaq evləri və internatı tərk etmiş uşaqlar yaşayış yeri ilə - mənzil və ya mənzil tikə biləcəkləri torpaq sahəsi ilə - təmin edilməli olsalar da, bu, faktiki olaraq, baş vermir.
Milli Məclisin deputatı, parlamentin sosial siyasət komitəsi sədrinin müavini Musa Quliyev "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, uşaq evlərini tərk etmiş şəxslərin mənzillə təmin olunması məsələsi rayon icra hakimiyyəti orqanlarına aiddir. Çünki mənzil fondu məhz bu orqanların ixtiyarındadır. Valideyn himayəsindən məhrum uşaqlar mənzil və ya torpaq sahəsi ilə təmin olunmalı, yaxud onlar yataqxanalarda (hər hansı ali məktəbdə təhsil alan uşaqlar həmin təhsil ocağının yataqxanasında yerləşdirilməlidir - red.) məskunlaşdırılmalı və ya belə şəxslər üçün mənzil kirayələnməlidir. Bütün bunlar isə dövlətin hesabına olmalıdır. Lakin icra hakimiyyəti orqanlarında bu cür müraciətlərə ümumiyyətlə baxılmır. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin mətbuat xidmətindən "R+" jurnalına bildiriblər ki, indiyədək mənzillə təmin olunmaq istəyi ilə meriyaya heç kəs müraciət etməyib. Bundan başqa, icra hakimiyyətində bu cür işlərlə məşğul olan şöbə də yoxdur. Beləliklə, gənclər ya mənzil kirayəməli, ya da müvəqqəti olaraq tanışların, qohumların evlərində qalmalı olurlar.
2006-cı ildə qəbul edilmiş deinstitutlaşdırılma proqramı da özünü lazımi səviyyədə doğrultmur. Proqrama əsasən, iki istiqamətdə iş aparılmalı idi: körpələrin uşaq evləri və internatlara verilməsinin qarşısını alacaq tədbirlər və uşaqların ailələrinə qaytarılması üçün addımlar. Lakin proqramın ikinci mərhələsi ilə bağlı mexanizm hələ də mövcud deyil. Çünki belə uşaqların ailələrinə qaytarılması üçün əvvəlcə onları müvafiq kompensasiya ilə, müəyyən işlə təmin etmək lazımdır. Yeri gəlmişkən, proqramda bu məqamlar da öz əksini tapıb.
Deputat Musa Quliyev bildirir ki, uşaq evləri və internatı tərk etmiş uşaqların sonrakı həyatının təmin olunması prosesi həqiqətən də böyük problemdir. Bu sahədə struktur "nizamsızlığı"nın olması isə vəziyyəti daha da ağırlaşdırır: mənzil məsələsi ilə icra hakimiyyəti məşğul olur, işədüzəltmə Sosial Müdafiə Fonduna aiddir, təhsili isə Təhsil Nazirliyi verir. Millət vəkilinin fikrincə, belə insanların taleyinin Qadın, Ailə və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə həvalə edilməsi daha məqsədəuyğun olardı. Bu halda onlarla bağlı dövlət proqramının reallaşdırılmasına nəzarət şərtləri sadələşərdi.
Üstünlük
Bu cür uşaqların mükəmməl təhsil alması xüsusi diqqət tələb edən məqamlardandır. Çünki bəzi uşaqlar hələ uşaq evi və ya internatda olarkən ali təhsil almağa başlasa da, 18 yaşına çatdığı üçün bu məkanları tərk edən zaman təhsili ataraq iş axtarmalı olurlar. Şübhəsiz ki, ali təhsilin yarımçıq qalması onların özlərinə uğurlu iş tapmasına daha bir maneə yaradır. Odur ki, dövlətin təhsilə görə ödənişi də (əgər ödənişlidirsə) öz üzərinə götürməsi yaxşı olardı.
Musa Quliyevin fikrincə, uşaq evləri və internatlarda böyümüş oğlan uşaqlarının hərbi xidmət keçmələri daha məqsədəuyğundur (18 yaşa çatdıqda onlar da həqiqi hərbi xidmətə çağırılırlar). Çünki onlar hərbi xidməti başa vurduqda həmin sahədə karyeralarını davam etdirmək imkanı qazanırlar. Bu isə onların əməkhaqqı və mənzillə təmin olunacaqlarına zəmanətdir. Belə insanlar arasında müvafiq təhsil aldıqdan sonra neft sektorunda çalışanlar da az deyil.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu istiqamətdə Heydər Əliyev Fondu da müəyyən iş aparır: Bakının Nizami rayonunda 100 nəfər üçün nəzərdə tutulmuş 50 mənzilli ev tikilərək istifadəyə verilib. Bu evdə uşaq evlərinin artıq ailə qurmuş keçmiş sakinləri, eyni zamanda, hələ ailə qurmamış qızları da yaşaya bilər. Bundan başqa, internat və uşaq evlərinin bütün məzunlarını əlaqələndirən xüsusi şəbəkə də yaradılıb; bəzi təşkilatlar xüsusi mərkəzlərdə onlar üçün treninqlər, təlimlər də keçir. Odur ki, gələcəkdə Azərbaycanda uşaq evləri və internat məzunlarının hər birinin həyata vəsiqə qazana biləcəyinə ümidlər hələ qalmaqdadır.

FROM ORPHANAGE TO ADULTHOOD
Childhood…the most wonderful period of a lifetime when a still innocent child is growing up, surrounded by caring and loving parents who not only provide him with everything he needs but also help shape the values and priorities affecting his future life. So how do children deprived of this care - those who end up on the wayside of life by the will of fate and have neither a family nor hopes or plans for a prosperous future - get by?
Drifting into the unknown
The life of the residents of orphanages and boarding schools is dramatically different from the model of family life that we are accustomed to. This is not just about domestic, physical or financial difficulties and not even about the heavy moral burden carried by such children, who are devoid of familial support. What happens to them after they have to leave the orphanages - their temporary homes - which were not of their choosing?
Children leave orphanages and boarding schools after reaching the age of sixteen or eighteen. According to the law, keeping children who have turned eighteen in orphanages and boarding schools is prohibited, while the number of children approaching this age limit must be kept at a minimum. Moreover, we should differentiate between orphanages where children and orphans who have no family are brought up, and boarding schools, which mainly take care of children whose parents' financial status is so poor that they are unable to provide them with the necessary subsistence minimum.
According to organizations dealing with the problems of orphanage graduates, kids from orphanages attend nearby schools, while those from boarding schools study in the boarding schools themselves. After graduation children must be sent to vocational schools. But, naturally, the level of education in these institutions does not meet present-day educational standards and criteria and therefore, once they leave the environment of an orphanage a real struggle for survival is in store for them.
At the same time, two most significant tasks must be resolved: finding a job and somewhere to live in order to get by. Moreover, their shortage of education makes orphanage and boarding school graduates uncompetitive in the labour market and restricts them only to unqualified work.
According to Nazir Quliyev, the head of the Azerbaijan NGO Alliance for Children's Rights, finding a job is currently very difficult even for those who are not too particular. Therefore, the risk of children ending up in bad company after leaving orphanages and boarding schools, turning into beggars or becoming involved in crime is extremely high. Girls are particularly vulnerable in this respect.
The head of the "Clean World" NGO Mehriban Zeynalova says girls frequently become involved in prostitution and human trafficking and all this happens because of the lack of a guarantee for the protection of the rights and lives of boarding school graduates.
In Soviet times it was easier: the level of education was well established, there were absolutely no obstacles to receiving education, and there were no problems about finding a job and young people were even provided with apartments.
Everything for the orphans?
According to the Family Code of the Republic of Azerbaijan, the care of children deprived of parental care, including issues related to their further settling down in life, is entirely the responsibility of the government.
However, in reality, there are bureaucratic obstacles. The relevant authorities are failing to enforce the proper laws. For example, although according to the law "On social assistance" orphanage and boarding school graduates must be provided with housing - apartments or land plots where they can build houses for themselves - in fact these projects are not being implemented.
Musa Quliyev, a member of parliament and deputy chairman of the parliamentary committee for social policy, told R+ that the provision of housing for orphanage graduates is dealt with by the regional bodies of executive authorities, because they are in charge of the available housing facilities. Those deprived of parental care should receive apartments and land plots at the state's expense, or else they should be housed in dormitories (if they are studying at a higher educational institution, they should move to the dormitory of that institution - author), or housing should be leased for them, also at the state's expense. However, such applications are not even considered by the executive bodies.
A source at the press service of the executive authorities of Baku told R+ that no one has applied to them so far regarding the provision of housing. Moreover, the executive authority does not have a department dealing with such matters. So, young people are having to make do by renting apartments or temporarily staying with their relatives and acquaintances.
The programme of deinstitutionalisation adopted in 2006, which envisages working in two directions - implementing measures to prevent children ending up in boarding schools and orphanages and taking measures to return children to their families - is not working out very well, either. However, so far the mechanism of the second stage of deinstitutionalisation has not been fine-tuned, because in order to return such children to their families, they must, first of all, be provided with the essentials - proper compensation and a decent job. By the way, these points are reflected in the deinstitutionalisation programme.
According to MP Musa Quliyev, the process of the future settlement of graduates of orphanages and boarding schools is a major problem indeed, while the structural "disorder" just complicates it: the executive authorities are in charge of housing, while employment is overseen by the Foundation for Social Protection, and the Ministry of Education oversees receiving education. According to the deputy, it would be more useful to entrust the issues of deciding the fate of young people with the State Committee for Family, Women and Children Affairs. Then the terms of control over the implementation of state programmes regarding former orphanage children would be simplified.
Preferences
The issues of receiving a proper education require particular attention, because some of the formerly "institutionalized" and "boarding-school" children begin receiving higher education, but upon turning 18 and having left these institutions, they have to drop out of school and look for work. Evidently, an incomplete higher education does nothing to facilitate their further successful employment, either. Therefore, it would be good for tuition fees (if it's paid education) to be undertaken by the government as well.
In Musa Quliyev's opinion, military service is preferable for young men (given that upon reaching the age of 18 they are drafted into the army), and upon completing it they can continue their military career, which guarantees them a salary and an apartment. There are also quite a few young men who have obtained jobs in the oil sector, having undergone the relevant training.
It is noteworthy that some work is being done in this area by the Heydar Aliyev Foundation: a building that houses 50 apartments slated for 100 people has been constructed and commissioned in the Nizami district of Baku. Former residents of orphanages who have started families and young single women can reside in this building. Besides, a special network connecting all the graduates of orphanages and boarding schools has been created; a number of organizations are holding training courses and studies at special centres as well. So, actually, there is hope that each graduate of an orphanage or a boarding school in Azerbaijan will be provided with a fresh start in life in the future.