Deyəsən, böhrandan çıxış yolları haqda heç kəsdə aydın təsəvvür yoxdur
Dünya KİV-in diqqəti bütünlükdə ötən həftə ərzində İsveçrənin Cenevrə gölü sahillərində yerləşən Montre şəhərciyinə yönəlmişdi. Orada Suriya ilə bağlı mətbuat tərəfindən "Ce- nevrə-2" adlandırılan sülh konfransı keçirilirdi. Konfrans iştirakçılarının tərkibi kifayət qədər geniş idi: Suriya hökuməti və aparıcı müxalifətin təmsilçiləri, böhranın həllində hansısa formada maraqlı olan 40-dan artıq dövlətin təmsilçiləri.
Amma konfransın ən ilkin mərhələsi - Suriya hökuməti və müxalifəti arasında danışıqların başlanmasınadək olan mərhələ – Montredə diskussiyaların son dərəcə qızğın keçəcəyini göstərirdi.
Bu məqamda məsələyə bir qədər aydınlıq gətirək. İlk baxışdan konfransın keçirilməsində məqsəd geniş diskussiyalar, rəsmi danışıqlar, görüşlər və s. vasitəsilə problemin həllinin tapılmasıdır. Reallıqda isə razılaşmanı məsləhətçilər, xüsusi elçilər və digərləri hələ forumun startınadək hazırlayırlar. Bir çox mübahisəli məsələləri məhz onlar "yoluna qoyur", müəyyən mənada "düyünləri boşaldır", müəyyən məsələlərin həllini "sonra"ya saxlayır, rahat, tez həzm oluna bilən formul hazırlayırlar...
"Cenevrə-2"də isə bu cür ilkin mərhələ olmadı, konfrans iştirakçılarının tərkibi son anda müəyyənləşdi. Suriyanın mötədil müxalifətinin təmsilçiləri toplantıya qatılmaqdan boyun qaçırırdı. Onlar danışıqların yalnız Bəşər Əsədin hakimiyyətdən gedəcəyi təqdirdə mümkün olduğunu bildirirdilər. Əsəd isə istefa verməkdən qəti şəkildə imtina edir. O, hətta növbəti seçkidə də namizədli-yini irəli sürməyi düşünür.
Müxalifətçilərin konfransda iştirakı ilə bağlı məsələni yalnız son anda həll etmək mümkün oldu. Bunun üçün İran nümayəndələrinə tədbirdə iştirak etmələri üçün göndərilmiş dəvət geri çağırıldı. İranda isə məsələyə birmənalı yanaşdılar – İran prezidenti Həsən Ruhani BMT-nin bu qərarını belə şərh edib: "Biz ilk növbədə ona əminik ki, insanlıq vəzifəmiz Suriyada qan tökülməsinin qarşısının alınması, Suriya xalqının həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün əlimizdən gələni etməkdir. Regionda sabitlik bizim üçün vacibdir. Suriyada vətəndaş müharibəsinin getməsinə sakit yanaşa bilmərik. Dəvət məsələsinə gəlincə, məqsədin Suriya xalqına yardım göstərilməsi olan istənilən görüşdə iştirak etməyə hazırıq. Bəli, mən baş verənlərdən məyusam. Bu məyusluq şəxsim və ya ölkəmlə bağlı deyil. Məni məyus edən BMT və bu təşkilatın katibliyinin əməlidir".
Amma Tehranın konfransa qatılmaması heç də dialoqun asan keçməsinə yardım etməyib. Sülh konfransının rəsmi açılışından dərhal sonra, ABŞ-ın dövlət katibi kimyəvi silahdan istifadəyə görə məsuliyyəti Suriya hökumətinin üzərinə qoyub, Suriyanın Xarici İşlər Nazirliyi isə "Cenevrə-2" konfransında iştirak edən bəzi ölkə nümayəndələrinin "əlinin Suriya xalqının qanına batdığını" bildirib.
Suriyanın xarici işlər naziri hökumətin terrorçularla mübarizəni da-  yandırmaq niyyətində olmadığını de-yib, müxalifətlə danışıqların artıq ölkə ərazisində davam etdirilməsi təklifi  ilə çıxış edib. Newsru.com xəbər verir ki, buna cavab olaraq Fransanın XİN başçısı suriyalı həmkarını "aqressiv boşboğazlıq etməkdə" günahlandırıb, Əsəd hökuməti ilə terrorçuları isə "bir medalın iki üzü" adlandırıb.
Suriyanın xarici işlər naziri Valid Muallem ölkə ərazisində terrorçularla mübarizənin davam etdiriləcəyini deməklə yanaşı, prezident Bəşər Əsədin xalqın istədiyi qədər hakimiyyətdə qalmaq hüququnun olduğunu söyləyib. "Biz bir əlimizlə terrorçularla mübarizə aparacaq, digər əlimizlə demokratik cəmiyyət quracağıq", – deyə "İnterfaks"ın məlumatına görə, o, qeyd edib: "3 ildir terrorçuluqla mübarizə aparırıq və bu mübarizəni davam etdirəcəyik".
Əksər ekspertlər onun çıxışını, ilk növbədə, BMT-nin baş katibi Pan Gi Munla söz atışması kimi xarakterizə edirlər: Valid Muallem "reqlamenti aşmasından" xəbərdar edildikdə cavabı belə olub: "Siz Nyu-Yorkda yaşayırsınız, mən isə Suriyada".
Fransalı nazirin xatırlatdığı kimi, Suriya ilə bağlı Cenevrədə keçirilmiş ilk konfrans zamanı hadisə yerində vəziyyət kökündən fərqli idi. "O zaman terrorçular yox idi. Sadəcə bir tərəfdə Bəşər Əsədin son dərəcə zəif hakimiyyəti, digər yanda isə əhalinin əksəriyyəti var idi", – deyə o, bildirib. Fabiusun fikrincə, artıq münaqişənin əsas qüvvələri "bir tərəfdə Əsəd və onun rejimi, digər tərəfdə isə mübarizə aparılmalı olan terrorçular dayanır. Mötədil müxalifət isə onların arasında qalıb. Bəziləri Bəşər Əsədin bütün rəqiblərinin terrorçu olduğunu deyir. Bu, doğru deyil. Düşünürəm ki, Bəşər Əsədlə terrorçular arasında obyektiv alyans var. Bu, bir medalın iki üzüdür". Fransanın XİN başçısı hesab edir ki, "bu tərəflərin heç birini dəstəkləmək olmaz". "Dəstək ağıllı mövqedən çıxış edənlərə, insan haqlarının, azlıqların hüquqlarının müdafiəsini vacib sayanlara verilməlidir. Bütün çətinliklərə rəğmən, bu, mötədil müxalifət adlandırdığımız qüvvələrdir", – deyə nazir qeyd edib.
ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri isə öz növbəsində görüşün ilk gününün aralıq nəticəsini açıqlayıb. "Konfrans Əsədin nə dərəcədə təcrid duruma düşdüyünü aydın şəkildə göstərir", – deyə o, bildirib. Kerrinin fikrincə, Əsəd təkbaşına hakimiyyəti qoruyub-saxlaya bilməyəcək. Dövlət katibi Suriya prezidentini "terrorçular üçün əsas maqnit" də adlandırıb: "Nə qədər ki, Bəşər Əsəd hakimiyyətdədir, Suriyanı xilas etmək mümkün deyil". Con Kerri Suriyaya hərbi zərbələrin endirilməsi məsələsinin yenidən aktuallıq qazana biləcəyini də söyləyib. O, bunun ölkədə kimyəvi silah probleminin yenidən gündəmə gələcəyi təqdirdə baş verəcəyini söyləyib: "Suriyada hadisələrin gələcək inkişafından da çox şey asılı olacaq".
Sülhün əldə olunmasına ümid çox deyil. Müxalifət israrla Bəşər Əsədin hakimiyyətdən getməsini, keçid hökumətinin qurulmasını tələb edir, rəsmi Dəməşq isə bu tələbləri yerinə yetirməkdən qəti şəkildə boyun qaçırır. Bu konteksdə Suriya hökumətinin rəsmisi Safi Ayuş ilə jurnalist Xayvi Buzo arasındakı söz atışması da maraqlıdır. "Dojd" telekanalının məlumatına görə, jurnalistləri rəsmi Dəməşqin Suriyada yaşananlara münasibəti maraqlandırıb. Ayuş təmsil etdiyi nümayəndə heyətinin Montreyə Suriya xalqının naminə gəldiyini, münaqişənin həlli üçün vacib olan məqamlardan birinin terrorçuluğun kökünün kəsilməsi olduğunu bildirib. Aynuş Suriyada terrorun "Qərb ölkələrinin sayəsində" yayıldığını da söyləyib. RİA "Novosti"nin məlumatına görə, suriyalı jurnalist, müxalifətin tərəfində olan Xayvi Buzo buna cavab olaraq, Safi Aynuşu yalançılıqda günahlandırıb. O, səs tonunu artıraraq, Suriya hökumətinin, əslində, qətlləri təşviq etməkdə, müxalifətlə normal danışıqlara hazır olmamaqda günahlandırıb. Ayuş da jurnalistə eyni tonla cavab verib. O, hansı müxalifətdən söhbətin getdi-yini anlamadığını deyib, həmin qüvvələri "satqın, daha çox pul verənlər üçün musiqi ifa etməkdə" ittiham edib.
Təcrübə göstərir ki, görüşöncəsi fikir ayrıqıları nə qədər dərin olsa da, bu cür nüfuzlu nümayəndələrin iştirakı ilə keçirilən görüşlər əksər zaman sürüşkən, dumanlı formulların yer aldığı birgə kommunikenin təntənəli imzalanma mərasimi ilə bitir. Ən çətin mərhələ sonra, növbə əldə edilmiş razılaşmalara əməl edilməsinə çatdıqda başlayır - bunu hərə özünə əl verən formada şərh edir.
Suriya ilə bağlı vəziyyəti daha da qəlizləşdirən heç suriyalıların özlərinə də böhrandan çıxış yollarına dair aydın təsəvvürün olmaması, heç kəsin güzəştə getmək istəməməsidir. Bəşər Əsədin güc yolu ilə devrilməsi Qərb ölkələri üçün o qədər də çətin iş deyil. Amma Liviyanın nümunəsi göstərdi ki, diktaturanın devrilməsi heç də Suriyada fəaliyyət qabiliyyətli hökumətin qurulacağına, hakimiyyətin "Əl-Qaidə" terror şəbəkəsi  ilə əlaqəli "Cebhan ən-Nusra" və ya "İraqda və Levantada İslam Dövləti" qruplaşmasının əlinə keçməyəcəyinə heç bir zəmanət yoxdur. Bəşər Əsədin siyasi yaşamını davam etdirməsi şansı son dərəcə azdır. Üstəlik, bu halda Suriyada real hakimiyyət yenə də terrorçuların, bu dəfə "Hizbullah" təmsilçilərinin əlinə keçə bilər. Bir sözlə, "Suriya dilemması" öz mürəkkəbliyini qoruyub saxlamaqdadır. Siyasətçilərin dalandan çıxış yolları axtardıqları bir vaxtda ölkədə qan tökülməsi davam edir.

THE "SYRIAN DILEMMA"
Practically the whole of last week the attention of the world's media was focused on the Swiss town of Montreux on the shores of Lake Geneva, where the peace conference on Syria, which the media have called "Geneva-2", was being held. It was a fairly representative gathering: the authorities and leading opposition forces of Syria itself, as well as representatives of over 40 states who in one way or another have an interest in a solution to the Syrian crisis.
However, even the earliest, if one might use the term, preliminary stage of the conference - before the start of negotiations between representatives of the Syrian authorities and opposition as such - left no doubts that the discussions in Montreux promised to be more than acute.
But perhaps a little explanation is required here. On the surface, conferences are held in order to find a solution by way of broad discussion, official negotiations, meetings "on the margins", and so on. But in reality so-called "sherpas" - advisors, special envoys, and so on - start preparing agreements well before the official start of the representative forum. They are the ones who "sort out" the many contentious issues, "untie the knots", decide to leave something "for later" and concoct antiseptic and palatable concepts…
There was no such preliminary stage at "Geneva-2", and the line-up of participants was "sorted out" at literally the last moment. The moderate Syrian opposition had long since refused to attend the meeting, insisting that negotiations should only be held if al-Assad stood down. Bashar al-Assad himself categorically refuses to do so and is hinting that he is preparing to stand at the next elections.
The question of the participation of opposition delegates was resolved only at the last moment, by withdrawing the invitation sent to the Iranian delegation. Iran is not even trying to put a good face on it - President Hassan Rouhani had this today about the UN's decision in an interview for Euronews: "Above all, we are convinced that our direct human commitment is to do all we can to stop the bloodshed in Syria and improve the lives of the Syrian people. Stability in the region is also important for us and we cannot just sit back and watch while a civil war is going on in Syria. As far as the invitation is concerned, we are willing to take part in any meeting, the purpose of which is to help the Syrian people. Yes, I am disappointed at what has happened. It is galling, not for me personally or my country, but I am disappointed with the actions of the United Nations and that organization's secretariat."
Tehran's absence, however, did not make a dialogue any easier. Soon after the official opening of the Syrian peace conference, the US secretary of state placed responsibility for the use of chemical weapons on the Bashar al-Assad regime, and the Syrian foreign minister accused the representatives of some of the "Geneva-2" member-countries of "having the blood of the Syrians on their hands".
The Syrian foreign minister [Wallid Muallem] said the authorities had no intention of giving up the fight against the terrorists and proposed continuing the government's dialogue with the opposition on republican territory. In reply, the French foreign minister [Laurent Fabius] reproached the Syrian foreign minister for "aggressive rhetoric" and described Bashar al-Assad's government and the Syrian terrorists as "two sides of the same coin", Newsru.com reports. The Syrian authorities will continue the struggle against terrorists operating on their territory, Syrian Foreign Minister Walid Muallem, said, defending in his protracted speech President Bashar al-Assad's right to remain in power so long as the Syrian people so wish. "We shall fight the terrorists with one hand and build a democratic society with the other," reported Interfax, quoting the minister's words to the participants in the Montreux talks. "We have been waging a struggle with terrorism for three years and we shall continue this struggle," the Syrian foreign minister asserted. His speech reminded many experts of his argument with UN Secretary General Ban Ki-moon: Walid Muallem "exceeded the time limit", and when he was told about this, he started by saying "You live in New York, but I live in Syria".
The French minister recalled that during the first conference on Syria in Geneva, the situation on the ground was radically different. "Then there were no terrorists, just Bashar al-Assad's extremely fragile government, on the one hand, and the majority of the population on the other," the politician explained. Now, Fabius continued, the key forces in the Syrian conflict are "on the one hand, al-Assad and his regime, and on the other the terrorists who have to be fought, and between them the moderate opposition". "Some people say that all Bashar al-Assad's enemies are terrorists, but that's not true," the minister said. "I believe there is an objective alliance between Bashar al-Assad and the terrorists. They are two sides of the same coin." In the French foreign minister's opinion, "neither one nor the other" should be supported. "Those who should be supported are those who take up sensible positions and adhere to the ideas of protecting human rights and the rights of minorities," he concluded. "Despite all the existing difficulties they are what we call the moderate opposition."
US Secretary of State John Kerry, for his part, announced the interim results of the first day of the meeting. "The conference has clearly shown how much al-Assad is isolated," the American politician asserted. In Kerry's opinion, al-Assad will not be able to stay in power in Syria on his own. He also described the Syrian president as "the main magnet for the terrorists". "Syria cannot be saved so long as Bashar al-Assad remains in power," the head of the State Department summed up. And he added that the question of strikes against Syria could again become a matter of urgency if more problems arise with Syria's chemical weapons: "Much will also depend on how events develop in Syria."
However, there is little hope of a peaceful outcome. The opposition insists on ousting Bashar al-Assad and forming a caretaker government, with which representatives of official Damascus categorically disagree. In this context the argument between a representative of the official Syrian delegation, Safi Ayoush, and a [Orient TV] journalist Hayvi Bouzo is significant. Journalists wanted to know Damascus' position with regard to what is happening in Syria, the TV channel "Dozhd" ("Rain") explains. Ayoush said that his delegation had come to Montreux for the sake of the Syrian people, and he believes that one of the leading factors in a settlement to the situation is the eradication of terrorism in the country which has spread "thanks to the efforts of the western countries". In response to this, RIA Novosti reports, the Syrian journalist Hayvi Bouzo, who supports the opposition, started accusing him of lying. Raising her voice, she said that the Syrian government was in fact encouraging the killings and was not prepared to hold normal negotiations with the opposition. Ayoush just as loudly said that he did not understand which opposition one could have discussions with because its representatives were "like a second-hand music group - they play for whoever pays them most".
Experience shows that however acute differences may be before the start of a meeting, such representative forums usually end with the solemn signing of a joint communiqu? with antiseptic and obscure wording. The most difficult stage begins later when it comes to fulfilling agreements that are concluded and which each side interprets in its own way.
In the case of Syria, the situation is made even more difficult by the fact the Syrians themselves have no clear idea of a solution to the crisis, and no-one wants to give any concessions, not even the top players. Removing Bashar al-Assad by force is not the most difficult task for the western countries but, as the sorry example of Libya has shown, this doesn't mean that after dismantling the hated dictatorship in Syria it will be possible to create an effective government, and that power will not end up in the hands of "Jabhat al-Nusra" or the "Islamic State of Iraq and Levant" - groups linked with al-Qa'eda. The chances of Bashar al-Assad's political survival are even less, not to mention the fact that in this instance real power in the country could also end up in the hands of the terrorists, but this time from "Hezbollah". In short, the "Syrian dilemma" remains difficult, and while politicians seek a way out of the abyss the bloodshed in this country continues.