Region ölkələri üçün vacib olan bu çayın çirkləndirilməsini önləmək üçün hansı tədbirlər görülür?
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ətraf Mühit üzrə Milli Monitorinq Departamenti Kür və Araz transsərhəd çaylarının, həmçinin onların transsərhəd qollarının çirklənmə vəziyyətini öyrənmək məqsədilə yanvar ayının II ongünlüyü üçün növbəti monitorinqləri həyata keçirib.
Nazirliyin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, monitorinqin nəticələrinə əsasən, Gürcüstan və Ermənistan ərazilərindən təmizlənmədən birbaşa su obyektlərinə axıdılan məişət tullantıları və sənaye müəssisələrinin çirkab sularının təsiri nəticəsində Kür çayı və onun qollarında biogen maddələrin miqdarının normadan dəfələrlə artıq olması müşahidə olunub. Məlum olub ki, Şıxlı-2 məntəqəsində suyun tərkibində fenollar normadan 5, Ağstafaçay su anbarında və Ağstafaçayda isə 4 dəfə artıqdır.
Ermənistanla sərhəd ərazidə Araz  çayında da fenolların miqdarı normadan artıqdır. Araz çayı üzrə Horadizdə fenollar normanı 4, I Şahsevən məntəqəsində 2, Bəhramtəpədə isə 3 dəfə keçir. Bunun səbəbi Ermənistan ərazisindən çaya çirkabın axıdılmasıdır.
Hər iki çay üzrə bütün məntəqələrdə mis birləşmələri norma daxilində tərəddüd edir.
Ölkənin iqtisadi, sosial, ekoloji həyatı üçün böyük əhəmiyyət daşıyan bu transsərhəd çaylarında nazirlik tərəfindən hər il aparılan monitorinqlər çirklənmənin səviyyəsilə bağlı, demək olar ki, eyni nəticələr verir. Qeyd edək ki, yalnız Bakını içməli su ilə 2 boru xətti - Kür-1 və Kür-2 təmin edir. Kənd təsərrüfatı məqsədlərilə istifadə olunan son dərəcə geniş ərazilər bu çayın suyu ilə suvarılır, ölkənin ən böyük su elektrik stansiyası Kürün suyu hesabına işləyir, ölkənin ekoloji sisteminin əhəmiyyətli bir hissəsi bu çaydan asılı vəziyyətdədir.
Monitorinqin nəticələrindən də göründüyü kimi, Kürün çirklənməsi Gürcüstan ərazisində baş verir.
"R+" jurnalı bununla əlaqədar olaraq, qonşu ölkənin bir sıra strukturlarından monitorinqin nəticələrinin şərh olunmasını istəyib.
Tiflisin su təchizatını həyata keçirən "Georgian Water and Power" (GWP) şirkətinin baş direktorunun məsləhətçisi, professor Nino Kezevadze bildirib ki, onlar artıq "Çirkabsız Kür" layihəsinin reallaşdırılmasına başlayıblar. "Kürə axan bütün suları yoxlayırıq. Çaya rəsmi olaraq çirkli sənaye suları axıdılmır. Amma hələ ki, Kürün çirkab sularından qorunması sistemi tam qaydaya salınmayıb və təmizlənməmiş kanalizasiya tullantıları, yağış suları ilə birlikdə müxtəlif kimyəvi maddələr, birləşmələr çaya axır. Layihənin reallaşdırılmasına 2013-cü ilin payızından başlanılıb. Layihə çərçivəsində çirkab suları və kanalizasiya sistemləri bir-birindən ayrılır, yeni kommunikasiyalar yaradılır, köhnə kanallar bərpa olunur və yeni kanallara birləşdirilir", - deyə o, qeyd edib.
Tiflisin çirkab sularının Qardabanidə yerləşən kollektora istiqamətləndirilməsi planlaşdırılır. Həyata keçirilən layihə çərçivəsində həmin kollektor da yenidən qurulacaq və bu, çayın maye şəklində olan məişət tullantıları ilə çirklənməsinin qarşısını xeyli alacaq.
Bu istiqamətdə aparılan bütün təmir-bərpa işləri 2018-ci ilədək başa çatdırılmalıdır.
Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi Fondunun direktoru Manana Devidzenin isə Kürün gələcəyilə bağlı fikirləri o qədər də nikbin deyil. O, hesab edir ki, çayın Gürcüstan ərazisindən çirklənməsinin qarşısını almaq üçün böyük həcmdə maliyyə vəsaitinə ehtiyac var, hökumətdə isə bu maliyyə yoxdur. "Gürcüstanda suyun istər məişət, istər də sənaye tullantıları ilə çirkləndirilməsi davam edir. Ölkədə metallurgiya zavodu və bir sıra digər müəssisələr fəaliyyət göstərir. Fenollar suya həm məişətdən, həm də çirkab və sənaye suları vasitəsilə qarışa bilər. Hələlik Kürün  çirklənməsinin qarşısının alınması üçün hər hansı ciddi addımlar atılmır", - deyə o, "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
M. Devidzenin sözlərinə görə, Gürcüstan, bu səbəbdən, transsərhəd çayları ilə bağlı konvensiyaya qoşulmayıb: "Konvensiyanı Kürü çirkləndirən daha bir ölkə olan Türkiyə də imzalamayıb. Hələ ki, kimin çaya daha çox çirkab axıtdığını müəyyənləşdirmək çətindir. Məsələ ondadır ki, bu konvensiyanı imzalamış ölkələr çayı çirkləndirdikləri üçün nəhəng həcmdə cərimələr ödəməlidirlər. Güman ki, hökumət sənədin imzalanmasını çayın çirkləndirilməsinin minimuma enəcəyi vaxtadək uzatmağa çalışır".
Devidze bildirir ki, Kürün su resurslarının qorunması son dərəcə ciddi problemdir və bu işdə Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycan səylərini birləşdirməlidirlər. Onun fikrincə, çayın qorunması üçün birgə proqram və plan hazırlanmalı, yeni təmizlə- yici sistemlərin inşasına böyük həcmdə vəsait xərclənməlidir. Bununla yanaşı, gürcü ekspert bildirir ki, Azərbaycanla sərhədə çatarkən Kürdə özünütəmizləmə başlayır və bu zaman bioloji və qeyri-üzvi çirkabların bir hissəsi çayın dibinə çökür. Bu səbəbdən də, Azərbaycanla sərhəddə suyun tərkibindəki çirkab, məsələn, Tiflis və ya Rustavidə olduğu qədər deyil. "Çayın özünü təmizləmə xüsusiyyətinin olması çox yaxşıdır. Amma Kür Azərbaycan ərazisində də çirklənir və bu, əsasən, kənd təsərrüfatı məhsullarının becərilməsi nəticəsində əmələ gələn axıntılar hesabına baş verir", - deyə M.Devidze qeyd edib.
Azərbaycan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ətraf Mühit üzrə Milli Monitorinq Departamentinin direktor müavini Mətanət Əvəzova Kür və Arazın çirklənmə səviyyəsində son illərdə ciddi dəyişikliyin olmadığını bildirir. "Çay sabit şəkildə çirklənir və bunu bizim araşdırmalarımızın nəticələri də təsdiqləyir. Bu çayların çirklənməsini önləmək üçün nə Gürcüstanda, nə də Ermənistanda tədbirlər görülür. Çaya daim sənaye, məişət tullantıları, biogen maddələr axıdılır. Ola bilsin ki, müəyyən mexaniki təmizləmələr aparılır. Amma 5-10 il əvvəl olduğu kimi, indi də suda fosfor, azot və sair birləşmələr var. Bu, Gürcüstan və Ermənistan ərazisindən çaya maye halında tullantıların axıdıldığını, bunun bioloji və kimyəvi təmizləmələr aparılmadan baş verdiyini göstərir", - deyə M.Əvəzova "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Kürün çirklənməsilə bağlı Azərbaycanda da vəziyyət yaxşı deyil. Amma ölkədə artıq çaya çirkab sularının axıdılmasının qarşısını almaq üçün tədbirlər görülür. Bu sahədə bir sıra proqramlar həyata keçirilir. Məsələn, ölkənin qərbində Kür Mingəçevir SES-dən, Yenikənd-Şəmkir su anbarlarından keçməklə, 30-40% təmizlənir. Lakin sonra Zərdab, Yevlax, Salyan, Şirvan rayonlarında çay yenidən çirklənir. Çayda suyun səviyyəsinin azalması çirklənmənin artmasına, suyun artması isə, əksinə, çirklənmənin azalmasına səbəb olur. Amma istənilən halda, qonşu ölkələrdə çaya əvvəlkitək çirkab suları axıdılır.
Əvəzovanın sözlərinə görə, Gürcüstan tezliklə transsərhəd çayları haqda konvensiyaya qoşulacaq. Bu, Gürcüstanın Avropaya inteqrasiya siyasəti yürütməsilə bağlıdır. Avropa strukturları bu ölkəyə transsərhəd çaylarında ekologiyanın mühafizəsi işində yardım göstərir. Bu məqsədlə Gürcüstanın konvensiyaya qoşulması və onun şərtlərinə əməl etməsi üçün ciddi maliyyə vəsaitləri ayrılıb.
Yeri gəlmişkən, Ermənistanda bu istiqamətdə heç bir iş görülmür. İrəvan sözügedən beynəlxalq konvensiyaya qoşulmaq haqda, ümumiyyətlə, heç düşünmür də.
Bəzi regional layihələrdə Azərbaycanla Gürcüstan Kür suyunun ekologiyasının qorunması istiqamətində birgə tədbirlər görürlər.
Gürcüstan-Azərbaycan hökumətləri arasında "Kürün su resurslarından istifadəyə dair əməkdaşlıq haqda" razılaşmanın layihəsi praktiki olaraq hazırdır və hazırda onu Azərbaycan XİN-i nəzərdən keçirir. Əvəzovanın sözlərinə görə, razılaşma artıq bu ilin yayında imzalana bilər.
Su kəmərlərilə axıdılan Kür su-yunun təhlükəsizliyinə gəlincə, o, prinsipcə, təhlükəsizdir. Çünki həmin su təmizləmə sistemindən keçirilir. Amma keyfiyyət baxımından onun qaynadılması məsləhətdir.
Transsərhəd çaylarındakı vəziyyət əsaslı və uzunmüddətli həllini tapmalıdır. Mütəxəssislərin proqnozlarına görə, gələcəkdə ölkələr neft və qaz uğrunda deyil, şirin su uğrunda mübarizə aparacaqlar. Planetdə içməli su ehtiyatı ildən-ilə azalır.

THE INDOMITABLE KURA
What measures are being taken to prevent the pollution of this river which is so important for the countries of the region?
The National Department for the Monitoring of the Environment of the Azerbaijani Ministry of Ecology and Natural Resources has published the results of monitoring the pollution levels of the transboundary rivers Kura and Araz, and also their channels for mid-January.
The report of the ministry's press service says that the monitoring revealed an overshoot of the normal content of biogenic substances in the Kura and its channels as a result of the direct spill of liquid household and industrial waste into the Kura and Araz rivers in Georgia and Armenia. The main pollutants of the water at the Sixli-2 border crossing point of the Kura river are biogenic substances and the phenol content is five times over the maximum permissible norm, and four times over on the Aqstafacay river and the Aqstafacay reservoir. In the river Araz on the border with Armenia, the phenol content also exceeds the permissible norm. At the Horadiz border crossing point the phenol level is four times over the norm, at the Sah-Sevan point two times over and at Bahramtapa three times. The reason for this is the flow of polluted rivers from Armenia. The level of copper compounds is within the limits.
Year on year ministry reports register roughly identical results of the monitoring of pollution in these border rivers, which is of immense importance in the country's economic, social and ecological life. Two pipes - Kura-1 and Kura-2 - provide drinking water to Baku alone. A huge area, used for agriculture, is irrigated from this river, the country's biggest hydro-electric power station is powered by water from the Kura and the eco-system of a considerable part of the country depends on this river.
It is obvious from the monitoring reports that the pollution of the Kura is out of control in Georgia. In this regard, R+ approached various structures in the neighbouring country and asked them to comment on the results of the research.
Professor Nino Kezevadze, an advisor to the general director of the Georgian Water and Power (GWP) company, which supplies water to Tbilisi, said they had begun implementing the "Kura without effluent" project. "We are studying all the water that empties into the Kura. Officially, there are no discharges of liquid industrial waste in this river. But there are flaws in the system to protect the Kura from effluent and untreated sewage waste, as well as all kinds of chemical substances and compounds, along with rainwater, which are entering the river. The implementation of this project began in the autumn of 2013. The project entails separating the wastewater and sewage, building new communications systems, redesigning the old canals and linking them to the new ones," she said.
Among other things, it is proposed to direct effluent from Tbilisi to a collector in Gardabani, which is also being redesigned as part of the "Kura without effluent" project, which will help considerably to reduce pollution of the water by liquid household waste. All building, repair-and-redesign work to stop the overspill of effluent into the Kura is due to be completed by 2018.
Manana Devidze, director of the Georgian Environmental Protection Fund, is not so optimistic about the immediate future of the Kura. She says that huge financial resources, which the government doesn't have, are required to stop the pollution of the Kura in Georgia. "Pollution of the water by household and industrial waste is continuing in Georgia. There are a steel works and a number of other enterprises. Phenol can come from household detergents, industrial and trade effluent. We have nothing substantial at the moment to stop the pollution of the Kura," the ecologist said in an interview for R+.
She said it was for this reason that Georgia did not sign up to the convention on trans-boundary rivers. "Turkey, which is also polluting the Kura, didn't sign this convention, either. At the moment it is hard to say who is spilling most of the effluent into the river. The point is that having signed this convention, the countries that are polluting the trans-boundary rivers should pay large fines. In all probability, the government will hold out against signing until such time as the pollution of the Kura is significantly reduced," Devidze said. Protection of the water resources of the Kura is a very big problem demanding the joint efforts of all three countries - Turkey, Georgia and Azerbaijan, she says. A programme and a plan for the joint protection of the river need to be drawn up and large sums invested in the construction of new purification systems, and so on. At the same time, the Georgian expert says, the Kura, when it reaches the borders of Azerbaijan, goes through a stage of self-purification when a specific amount of bio- and inorganic pollutants settle on the river bed. So at the Azerbaijani border the water is not so highly polluted as, say, in Tbilisi or Rustavi. "It's great that the river has this ability to purify itself. But the Kura is also being polluted in Azerbaijan, mainly by wastewater from agricultural production," Devidze noted.
Matanat Avazova, deputy director of the National Department for Monitoring of the Environment of the Azerbaijani Ministry of Ecology and Natural Resources, claims that pollution levels in the Kura and the Araz have not changed much in the last few years. "The rivers are steadily polluting and this is borne out by our research. No measures to prevent the pollution of these rivers have been carried out in either Georgia or Armenia. Industrial, domestic and biogenic waste is steadily pouring into the rivers. Some mechanical purification may be going on but, like 5-10 years ago, we are finding compounds of phosphorus, nitrogen and other chemicals in the water. This means that liquid waste is pouring into the rivers without any biological or chemical purification in Georgia and Armenia," Avazova told R+.
The situation regarding the pollution of the Kura is no better in Azerbaijan. But work is being done to stop wastewater pouring into the river. Various programmes on this are in place. In the west of the country the Kura is being purified by 30-40 per cent, passing through the cascade of hydro-electric power stations at the Mingacevir and Yenikand-Samkir reservoirs, but then the water is again being polluted in Zardab, Yevlax, Salyan and Sirvan Districts. The reduction in the level of the water in the river is leading to an increase in the concentration of pollution and also the reverse - the more water there is, the lower the degree of pollution. But in any event, effluent is still pouring into the rivers in the neighbouring countries.
According to Avazova, Georgia will soon be signing up to the convention on transboundary rivers. This is linked with the fact that Georgia is pursuing a course towards European integration and the European structures are helping Georgia to solve the question of the ecological protection of the transboundary rivers. This country has received considerable funds for fulfilling the conditions of the convention and signing up to it.
Incidentally, nothing is being done in Armenia in this regard. They are not even considering joining this international convention. In some regional projects Azerbaijan and Georgia are carrying out measures jointly to protect the ecology of the waters of the Kura.
Preparations for a draft Georgia-Azerbaijan inter-governmental agreement "Cooperation in the stable use and protection of the water resources of the Kura" have virtually been completed and the draft is now being considered by the Azerbaijani Foreign Ministry. This agreement is expected to be signed this summer, Avazova said.
As far as the safety of the mains water of the Kura is concerned, basically it is safe because it passes through a purification system. But from a quality point of view, it is better for this water to be boiled.
The situation regarding the transboundary rivers requires a basic and long-term solution. Specialists predict that in years to come countries will be fighting not for oil and gas, but for fresh water. Supplies of drinking water are reducing on the planet every year.