Azərbaycanda hotel biznesinə nəzarət gücləndirilir
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq 2014-cü ildə mehmanxanalara və mehmanxana tipli obyektlərə qarşı minimal tələblər irəli sürülüb.
Bu zərurət ölkədə mehmanxana sənayesi obyektlərinin sayının ildən-ilə artması ilə əlaqədar yaranıb. Amma bunun hotellərin qiymət siyasətinə heç bir təsiri olmayacaq. Halbuki nəinki əksər istehlakçılar, hətta ekspertlər də bu sahədə vəziyyətin daha qəbuledilən olmasının vacibliyini bildirirlər. Məhz, hotellərin baha olması Azərbaycan vətəndaşlarının daha çox digər ölkələrdə istirahətə üstünlük verməsinin səbəblərindəndir. Onlar ölkə daxilində turizm sahəsində xidmət səviyyəsinin o qədər də yüksək olmamasına rəğmən, qiymətlərin çox baha olmasından şika-yətlənirlər.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, problem sadəcə hotellərdəki xidmətlərin bahalığında yox, həm də 3 ulduzlu kateqoriyaya aid mehmanxanaların azlığındadır. Sahibkarlar nədənsə 3 ulduzlu mehmanxanalar tikməyi lazım bilmirlər. Güman ki, onlar bu cür hotellərin daha az gəlir gətirdiyini düşünürlər. Amma dünya təcrübəsi göstərir ki, 5 ulduzlu mehmanxanalarla müqayisədə, məhz, bu tipli hotellər daha çox qazanc gətirir.
Məqsəd kəmiyyətin və keyfiyyətin yüksəldilməsidir
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi yeni AZS 755-2014 "Mehmanxanalara və mehmanxana tipli yerləşdirmə vasitələrinə tətbiq olunan minimal tələblər" dövlət standartını təsdiqləyib. Məqsəd turistlərə göstərilən xidmətin keyfiyyətinin artırılması, mehmanxanalarda və mehmanxana tipli obyektlərdə personalın təhlükəsizli-yinin və peşə səviyyəsinin artırılmasını təmin etməkdir. Normativ sənəddə mehmanxanaların tipləri, mehmanxana və yerləşdirmə vasitələrinin minimal tələblərə uyğunluğunun qiymətləndirmə sisteminin təşkili, mehmanxana və bərabər tutulan yerləşdirmə vasitələrində yoxlamaların keçirilmə qaydaları haqqında tələblər mövcuddur.
Bundan sonra, hotellərdə monitorinq aparılan zaman bu tələblər əsas kimi götürüləcək. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən mehmanxanaların və bu tipli obyektlərin yeni minimal tələblərə cavab verib-vermədiyini müəyyənləşdirmək üçün ilk yoxlamalar 2019-cu ildə keçiriləcək. Bu zaman obyektlərin son 5 il ərzindəki fəaliyyəti araşdırılacaq.
Bununla yanaşı, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi mehmanxana fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılmasının daha da sadələşdirilməsi üçün müəyyən addımlar atmağı düşünür. Məsələn, artıq bu sahədə elektron xidmətlərin tətbiqinə başlanılıb. "Nazirliyə lisenziyalaşmanın sadələşdirilməsinə dair təkliflər gəlməkdə davam edir. Ola bilsin ki, gələcəkdə bu sahədə fəaliyyət sadələşdirilsin", - deyə nazirlikdən bildiriblər: "Bu gün lisenziya almaq istəyən şəxslər üçün sənədlərin toplanılması səviyyəsində sadələşdirməyə ehtiyac var".
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin açıqladığı statistikaya görə, hazırda ölkədə yalnız 48 hotel və mehmanxana tipli obyekt dövlət təsnifatından keçib və ulduzlarının kateqoriyasına uyğun fəaliyyət göstərir. Onların 19-u 5 ulduzlu, 22-si 4 ulduzlu, 5-i 3 ulduzlu və 2-si 2 ulduzludur.
5 ulduzlu mehmanxanaların 15-i, 4 ulduzluların 12-si və 3 ulduzluların 4-ü Bakıda yerləşir. 2 ulduzlu hotellər isə respublikanın regionlarında fəaliyyət göstərir.
Hotellər üçün "ulduz kateqoriyası" 3 il müddətində qüvvədə olur. Azərbaycanda dövlət təsnifatından keçmiş əksər mehmanxanaların "ulduz" müddəti 2013-cü ilin dekabrında başa çatır və ya bu ilin yanvarında bitəcək. Həmin hotellər təsnifatdan 2010-cu ilin dekabrında və 2011-ci ilin yanvarında keçirilib. Hazırda nazirlik həmin hotellərə yenidən "ulduz verilməsi" üçün müraciətlərə baxır.
Qeyd edək ki, ölkədə fəaliyyət göstərən hotel və hotel tipli obyektlərin sayı 500-dən çoxdur... Belə çıxır ki, yerdə qalan obyektlərin hamısı "ulduz qeydiyyatı"ndan kənar fəaliyyət göstərir.
Vaxt azlığı
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi bu ildən lisenziyasız fəaliyyət göstərən hotellərə nəzarəti gücləndirməyi, onlara qarşı sərt tədbirlər görməyi planlaşdırır. Nazir Əbülfəs Qarayevin sözlərinə görə, burada əsas məqsəd Bakıda I Avropa Oyunlarının keçirilməsinədək lisenziyasız bir hotelin belə, qalmamasıdır.
Bakı son illər çoxlu sayda xarici qonağın iştirakı ilə keçirilən vacib tədbirlərin ev sahibinə çevrilib. Bu, qarşıdakı illərdə də belə olacaq. Məlum olduğu kimi, 2015-ci ilin iyununda Bakıda Avropa Oyunları keçiriləcək. 2 il sonra - 2017-ci ildə Azərbaycan İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi edəcək. Bundan başqa, 2015-ci ilin mayında Bakıya 3-4 min adamın gəlişi gözlənilir -Asiya İnkişaf Bankının Rəhbərlər Şurasının illik iclası bu dəfə Bakıda keçiriləcək. Tədbirə Asiya İnkişaf Bankına üzv olan 67 ölkədən qeyri-hökumət təşkilatları, vətəndaş cəmiyyətləri, özəl və dövlət sektorunun nümayəndələri qatılacaqlar. Onadək isə Azərbaycan paytaxtında müxtəlif konfranslar, seminarlar, biznes-forumlar keçirilə bilər.
Bu cür tərdbirlərin ölkənin turizm biznesinin inkişafı baxımından əhəmiyyəti şübhə doğurmur: 2012-ci ildə "Eurovision" mahnı müsabiqəsinin Bakıda keçirilməsi ölkənin yeni turizm istiqaməti kimi, imicinə uzunmüddətli investisiya qoyuluşu oldu. İndi beynəlxalq turizm sərgi və yarmarkalarında Azərbaycana, onun turistlər üçün nə ilə maraqlı olacağına dair izahatlara ehtiyac qalmır. Mahnı müsabiqəsinin Azərbaycanda uğurla təşkili göstərdi ki, ölkə gələcəkdə istənilən nəhəng tədbirə ev sahibliyi edə bilər.
Lisenziyalı "ulduzlu" hotellərin sayının artırılması ilə yanaşı, əsas məqsədlərdən biri turizm sənayesində keyfiyyət göstəricilərinin də yüksəlməsinə nail olmaqdır. Nazir Ə.Qarayev artıq hotel biznesi sahəsində nəzarətin sərtləşdirilməsi haqda göstəriş verib. Bu, ötən ilin may-iyun aylarında regionlardakı mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlərdə aparılan monitorinqlər zamanı ciddi nöqsanların üzə çıxmasından sonra baş verib. Daxili turizmin inkişafı baxımından bu, son dərəcə vacib məqamlardan biridir. Çünki son illərdə azərbaycanlılar ölkənin regionlarında daha çox dincəlməyə başlayıblar və Ə.Qarayev sahibkarların bu tendensiyanı nəzərə alacaqlarına əmindir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın nadir coğrafi vəziyyəti, dünyanın 11 iqlim qurşağının 9-nu özündə birləşdirən iqlim şəraiti, qədim tarixi və mədəniyyəti ölkədə turizmin bir çox növlərinin inkişafına imkan verir.
Məsələn, Bakıya gəlmiş turist paytaxtın tarixi abidələrilə yanaşı, şübhəsiz ki, şəhərətrafı bölgədə yerləşən nadir palçıq vulkanına, Qobustan qalaları üzərindəki rəsmlərə də maraq göstərəcək. Azərbaycanın turizm şirkətləri ölkədə müalicə-sağlamlıq turizminin də inkişaf etdirilməsini mümkün sayır. Bundan başqa, son illərdə qış istirahət növləri populyarlığını xeyli artırıb, idman, ekstremal və digər növ turizmin əlamətləri yaranmağa başlayıb.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın uğurlu turizm ölkəsinə çevrilməsi üçün bütün vacib elementlər var: qonaqpərvər xalq, zəngin tarixi və mədəni irs, gözəl təbiət mənzərələri, dadlı mətbəx və son dərəcə əlverişli coğrafi şərait. Vacib olanı bunu layiqli formada təqdim etməyi bacarmaqdır. Bu halda istər maddi gəlirə, istərsə də ölkənin imicinin daha da yüksələcəyinə zəmanət vermək olar.

В Азербайджане усиливается контроль над отельным бизнесом
В Азербайджане впервые в 2014 году утверждены минимальные требования к гостиницам и объектам гостиничного типа. Необходимость в ведении "минимума" появилась в связи с тем, что количество объектов гостиничной индустрии в Азербайджане растет из года в год. Но на ценовой политике отелей это никак не сказывается, хотя она, по мнению не только большинства потребителей, но и экспертов, оставляет желать лучшего. Поэтому жители Азербайджана предпочитают отдых в других странах, отмечая, что внутренний туризм ощутимо "бьет по карману" при не столь высоком качестве услуг.
Некоторые эксперты считают, что проблема заключается не столько в дороговизне услуг в отелях, сколько в нехватке гостиниц категории трех звезд. Предприниматели почему-то не считают нужным строить трехзвездочные гостиницы, вероятно, полагая, что такие отели менее прибыльны. Однако, как показывает мировая практика, возврат инвестиций именно в этом сегменте обычно выше, чем в пятизвездочных.
Цель - повышение количества и качества
Государственный комитет по стандартизации, метрологии и патентам Азербайджана утвердил новый государственный стандарт "Минимальные требования к гостиницам и объектам гостиничного типа" - AZS 755-2014. Он был принят в целях повышения качества услуг, оказываемых туристам, обеспечения безопасности и компетентности персонала в гостиницах и объектах гостиничного типа. В стандарте нашли свое отражение типы гостиниц, правила организации системы оценки соответствия гостиниц и других средств размещения минимальным требованиям, а также проведения проверок на указанных объектах.
Отныне при проведении мониторинга отелей за основу будут браться эти требования. Первые проверки на соответствие действующих в Азербайджане гостиниц и объектов гостиничного типа новым минимальным требованиям будут проведены в 2019 году и охватят последние 5 лет деятельности.
Вместе с тем Минкультуры и туризма планирует предпринять и определенные шаги по еще большему упрощению лицензирования гостиничной деятельности, в частности, уже началось применение электронных услуг в этой сфере. "В министерство продолжают поступать предложения в связи с упрощением лицензирования. Возможно, в будущем деятельность в этой сфере будет упрощена", - отметили в ведомстве, добавив, что на сегодняшний день существует необходимость в упрощении лицензирования на уровне сбора документов для желающих получить лицензию.
Согласно обнародованной Министерством культуры и туризма Азербайджана статистике, в настоящее время в стране только 48 отелей и объектов гостиничного типа прошли государственную классификацию и действуют по соответствующей категории звезд. Среди них 19 являются пятизвездочными, 22 - четырехзвездочными, пять - трехзвездочными, два - двухзвездочными отелями.
15 отелей из категории пятизвездочных, 12 - четырехзвездочных и четыре - трехзвездочных находятся в Баку. Отели из категории двухзвездочных расположены в регионах страны.
"Звездная категория" для отелей действительна в течение трех лет. Срок действия "звезд" большинства отелей в Азербайджане, прошедших государственную классификацию, истек в декабре 2013 года или завершается в январе текущего года. Эти отели прошли классификацию в декабре 2010 - январе 2011 годов. В настоящее время министерство рассматривает обращения для повторного присвоения "звезд" этим отелям.
А ведь, согласно имеющимся данным, в стране действует свыше 500 отелей и объектов гостиничного типа… Получается, что остальные остаются "за кадром" "звездоучета".
Сжатые сроки
С этого года Минкультуры и туризма намерено усилить контроль и предпринимать жесткие меры в отношении отелей, действующих без лицензии. Как объяснил министр Абульфас Гараев, основная цель здесь, чтобы до проведения I Европейских игр в Баку не осталось ни одного нелицензированного отеля.
Баку последние пару лет и предстоящие годы выступает местом проведения важных мероприятий с участием большого количества иностранных гостей. Как известно, Европейские игры состоятся в июне 2015 года. Спустя два года после этого - в 2017 году - в Азербайджане будут проведены Игры исламской солидарности. Помимо этого в мае 2015 года в Баку ожидается приезд до 3-4 тысяч человек - представителей НПО, гражданского общества, частного и государственного секторов - из 67 стран - членов Азиатского банка развития для участия в работе ежегодного заседания Совета управляющих банком. До этого мероприятия в течение нескольких дней в столице Азербайджана могут пройти различные конференции, семинары и бизнес-форумы.
Важность этих мероприятий для развития туристического бизнеса страны очевидна: проведение в 2012 году в Баку конкурса "Евровидение" стало своего рода долгосрочной инвестицией в имидж страны как нового туристического направления. Теперь уже на международных туристических выставках и ярмарках не приходится объяснять, что за страна Азербайджан и чем он может быть интересен туристам. Успешным проведением песенного конкурса Азербайджан доказал, что может принимать любые крупные мероприятия в будущем.
Однако наряду с ростом количества лицензированных "звездных" отелей главной задачей является и улучшение качественных показателей туриндустрии. В этой связи министр Абульфас Гараев распорядился ужесточить контроль качества в сфере отельного бизнеса еще по итогам проведенных в мае-июне прошлого года мониторингов в региональных гостиницах и на объектах гостиничного типа, в которых были выявлены серьезные недостатки. Это является одним из очень важных аспектов для развития внутреннего туризма. Ведь, начиная с позапрошлого года, азербайджанцы стали чаще отдыхать в регионах страны, и, по мнению А.Гараева, предприниматели должны учитывать эту тенденцию.
Следует отметить, что уникальные географические, климатические условия Азербайджана, где можно встретить 9 из 11 существующих основных климатических зон в мире, древняя история и культура страны позволяют развивать в стране многие виды туризма.
К примеру, туристу, прибывшему в Баку, помимо исторических памятников столицы, несомненно, будут интересны уникальные грязевые вулканы в окрестностях столицы, наскальные изображения Гобустана. Туркомпании Азербайджана предлагают также возможности для лечебно-оздоровительного туризма, в последние годы активно популяризировались зимние виды отдыха, появились задатки гастрономического, спортивного, экстремального и других видов туризма.
Словом, в Азербайджане есть все необходимые элементы, чтобы стать успешным туристическим направлением: гостеприимное население, богатая история и культурное наследие, красивые природные пейзажи, вкусная кухня и в то же время весьма благоприятное географическое положение. Главное - суметь это достойно преподнести. И тогда рентабельность, причем не только в виде финансовой прибыли, но и повышения имиджевой оценки, гарантирована.