Azərbaycanda hotel biznesinə nəzarət gücləndirilir
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq 2014-cü ildə mehmanxanalara və mehmanxana tipli obyektlərə qarşı minimal tələblər irəli sürülüb.
Bu zərurət ölkədə mehmanxana sənayesi obyektlərinin sayının ildən-ilə artması ilə əlaqədar yaranıb. Amma bunun hotellərin qiymət siyasətinə heç bir təsiri olmayacaq. Halbuki nəinki əksər istehlakçılar, hətta ekspertlər də bu sahədə vəziyyətin daha qəbuledilən olmasının vacibliyini bildirirlər. Məhz, hotellərin baha olması Azərbaycan vətəndaşlarının daha çox digər ölkələrdə istirahətə üstünlük verməsinin səbəblərindəndir. Onlar ölkə daxilində turizm sahəsində xidmət səviyyəsinin o qədər də yüksək olmamasına rəğmən, qiymətlərin çox baha olmasından şika-yətlənirlər.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, problem sadəcə hotellərdəki xidmətlərin bahalığında yox, həm də 3 ulduzlu kateqoriyaya aid mehmanxanaların azlığındadır. Sahibkarlar nədənsə 3 ulduzlu mehmanxanalar tikməyi lazım bilmirlər. Güman ki, onlar bu cür hotellərin daha az gəlir gətirdiyini düşünürlər. Amma dünya təcrübəsi göstərir ki, 5 ulduzlu mehmanxanalarla müqayisədə, məhz, bu tipli hotellər daha çox qazanc gətirir.
Məqsəd kəmiyyətin və keyfiyyətin yüksəldilməsidir
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi yeni AZS 755-2014 "Mehmanxanalara və mehmanxana tipli yerləşdirmə vasitələrinə tətbiq olunan minimal tələblər" dövlət standartını təsdiqləyib. Məqsəd turistlərə göstərilən xidmətin keyfiyyətinin artırılması, mehmanxanalarda və mehmanxana tipli obyektlərdə personalın təhlükəsizli-yinin və peşə səviyyəsinin artırılmasını təmin etməkdir. Normativ sənəddə mehmanxanaların tipləri, mehmanxana və yerləşdirmə vasitələrinin minimal tələblərə uyğunluğunun qiymətləndirmə sisteminin təşkili, mehmanxana və bərabər tutulan yerləşdirmə vasitələrində yoxlamaların keçirilmə qaydaları haqqında tələblər mövcuddur.
Bundan sonra, hotellərdə monitorinq aparılan zaman bu tələblər əsas kimi götürüləcək. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən mehmanxanaların və bu tipli obyektlərin yeni minimal tələblərə cavab verib-vermədiyini müəyyənləşdirmək üçün ilk yoxlamalar 2019-cu ildə keçiriləcək. Bu zaman obyektlərin son 5 il ərzindəki fəaliyyəti araşdırılacaq.
Bununla yanaşı, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi mehmanxana fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılmasının daha da sadələşdirilməsi üçün müəyyən addımlar atmağı düşünür. Məsələn, artıq bu sahədə elektron xidmətlərin tətbiqinə başlanılıb. "Nazirliyə lisenziyalaşmanın sadələşdirilməsinə dair təkliflər gəlməkdə davam edir. Ola bilsin ki, gələcəkdə bu sahədə fəaliyyət sadələşdirilsin", - deyə nazirlikdən bildiriblər: "Bu gün lisenziya almaq istəyən şəxslər üçün sənədlərin toplanılması səviyyəsində sadələşdirməyə ehtiyac var".
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin açıqladığı statistikaya görə, hazırda ölkədə yalnız 48 hotel və mehmanxana tipli obyekt dövlət təsnifatından keçib və ulduzlarının kateqoriyasına uyğun fəaliyyət göstərir. Onların 19-u 5 ulduzlu, 22-si 4 ulduzlu, 5-i 3 ulduzlu və 2-si 2 ulduzludur.
5 ulduzlu mehmanxanaların 15-i, 4 ulduzluların 12-si və 3 ulduzluların 4-ü Bakıda yerləşir. 2 ulduzlu hotellər isə respublikanın regionlarında fəaliyyət göstərir.
Hotellər üçün "ulduz kateqoriyası" 3 il müddətində qüvvədə olur. Azərbaycanda dövlət təsnifatından keçmiş əksər mehmanxanaların "ulduz" müddəti 2013-cü ilin dekabrında başa çatır və ya bu ilin yanvarında bitəcək. Həmin hotellər təsnifatdan 2010-cu ilin dekabrında və 2011-ci ilin yanvarında keçirilib. Hazırda nazirlik həmin hotellərə yenidən "ulduz verilməsi" üçün müraciətlərə baxır.
Qeyd edək ki, ölkədə fəaliyyət göstərən hotel və hotel tipli obyektlərin sayı 500-dən çoxdur... Belə çıxır ki, yerdə qalan obyektlərin hamısı "ulduz qeydiyyatı"ndan kənar fəaliyyət göstərir.
Vaxt azlığı
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi bu ildən lisenziyasız fəaliyyət göstərən hotellərə nəzarəti gücləndirməyi, onlara qarşı sərt tədbirlər görməyi planlaşdırır. Nazir Əbülfəs Qarayevin sözlərinə görə, burada əsas məqsəd Bakıda I Avropa Oyunlarının keçirilməsinədək lisenziyasız bir hotelin belə, qalmamasıdır.
Bakı son illər çoxlu sayda xarici qonağın iştirakı ilə keçirilən vacib tədbirlərin ev sahibinə çevrilib. Bu, qarşıdakı illərdə də belə olacaq. Məlum olduğu kimi, 2015-ci ilin iyununda Bakıda Avropa Oyunları keçiriləcək. 2 il sonra - 2017-ci ildə Azərbaycan İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi edəcək. Bundan başqa, 2015-ci ilin mayında Bakıya 3-4 min adamın gəlişi gözlənilir -Asiya İnkişaf Bankının Rəhbərlər Şurasının illik iclası bu dəfə Bakıda keçiriləcək. Tədbirə Asiya İnkişaf Bankına üzv olan 67 ölkədən qeyri-hökumət təşkilatları, vətəndaş cəmiyyətləri, özəl və dövlət sektorunun nümayəndələri qatılacaqlar. Onadək isə Azərbaycan paytaxtında müxtəlif konfranslar, seminarlar, biznes-forumlar keçirilə bilər.
Bu cür tərdbirlərin ölkənin turizm biznesinin inkişafı baxımından əhəmiyyəti şübhə doğurmur: 2012-ci ildə "Eurovision" mahnı müsabiqəsinin Bakıda keçirilməsi ölkənin yeni turizm istiqaməti kimi, imicinə uzunmüddətli investisiya qoyuluşu oldu. İndi beynəlxalq turizm sərgi və yarmarkalarında Azərbaycana, onun turistlər üçün nə ilə maraqlı olacağına dair izahatlara ehtiyac qalmır. Mahnı müsabiqəsinin Azərbaycanda uğurla təşkili göstərdi ki, ölkə gələcəkdə istənilən nəhəng tədbirə ev sahibliyi edə bilər.
Lisenziyalı "ulduzlu" hotellərin sayının artırılması ilə yanaşı, əsas məqsədlərdən biri turizm sənayesində keyfiyyət göstəricilərinin də yüksəlməsinə nail olmaqdır. Nazir Ə.Qarayev artıq hotel biznesi sahəsində nəzarətin sərtləşdirilməsi haqda göstəriş verib. Bu, ötən ilin may-iyun aylarında regionlardakı mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlərdə aparılan monitorinqlər zamanı ciddi nöqsanların üzə çıxmasından sonra baş verib. Daxili turizmin inkişafı baxımından bu, son dərəcə vacib məqamlardan biridir. Çünki son illərdə azərbaycanlılar ölkənin regionlarında daha çox dincəlməyə başlayıblar və Ə.Qarayev sahibkarların bu tendensiyanı nəzərə alacaqlarına əmindir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın nadir coğrafi vəziyyəti, dünyanın 11 iqlim qurşağının 9-nu özündə birləşdirən iqlim şəraiti, qədim tarixi və mədəniyyəti ölkədə turizmin bir çox növlərinin inkişafına imkan verir.
Məsələn, Bakıya gəlmiş turist paytaxtın tarixi abidələrilə yanaşı, şübhəsiz ki, şəhərətrafı bölgədə yerləşən nadir palçıq vulkanına, Qobustan qalaları üzərindəki rəsmlərə də maraq göstərəcək. Azərbaycanın turizm şirkətləri ölkədə müalicə-sağlamlıq turizminin də inkişaf etdirilməsini mümkün sayır. Bundan başqa, son illərdə qış istirahət növləri populyarlığını xeyli artırıb, idman, ekstremal və digər növ turizmin əlamətləri yaranmağa başlayıb.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın uğurlu turizm ölkəsinə çevrilməsi üçün bütün vacib elementlər var: qonaqpərvər xalq, zəngin tarixi və mədəni irs, gözəl təbiət mənzərələri, dadlı mətbəx və son dərəcə əlverişli coğrafi şərait. Vacib olanı bunu layiqli formada təqdim etməyi bacarmaqdır. Bu halda istər maddi gəlirə, istərsə də ölkənin imicinin daha da yüksələcəyinə zəmanət vermək olar.

Checks on the hotel trade are being stepped up in Azerbaijan
In 2014, minimum standards for hotels and hotel-type facilities have been established for the first time in Azerbaijan. It has become necessary to introduce "minimum standards" because the number of hotel industry premises in Azerbaijan is growing from year to year. But this will not have any effect on the pricing policy, although, in the opinion of not only the majority of hotel-users, but of the experts too, this policy leaves much to be desired. This is why the residents of Azerbaijan prefer to take their holidays abroad, noting that tourism at home makes a sizeable hole in your pocket while failing to deliver a high standard of service.
Some experts believe that the problem is not so much that the services that hotels provide are expensive, but that there are insufficient three-star hotels. For some reason, entrepreneurs do not think it necessary to build three-star hotels, probably because they think they get less profit from them. But practice throughout the world shows that the return on investments in three-star accommodation is usually higher than that from hotels with five-star ratings.
Boosting quantity and quality is the aim
Azerbaijan's State Committee for Standardisation, Metrology and Patents has established a new set of state standards "Minimum requirements for hotels and hotel-type facilities" - AZS 755-2014. These have been adopted for the purpose of improving the quality of the services offered to tourists, ensuring safety standards and the competence of staff employed in hotels and hotel-type facilities. These standards apply to types of hotels, the rules for organising an evaluation system in compliance with the minimum standards applicable to hotels and other accommodation facilities, as well as regular inspections of such premises.
From now on these requirements will form the basis for monitoring hotels. The first checks on hotels and hotel-type facilities in Azerbaijan to ensure they comply with the new minimum standards will be conducted in 2019 and will examine the last five years of these facilities' operation.
At the same time, the Ministry of Culture and Tourism is planning to take certain steps to make it even easier to obtain a licence to run a hotel, in particular, licence applications can already be filed online. "The Ministry is continually receiving proposals on how to make the licensing process simpler, so it may become even easier in the future," it was noted at the Ministry, adding that at the present time there is a need to make it easier for those wishing to acquire a licence to get together the necessary documentation.
According to the statistics published by Azerbaijan's Ministry of Culture and Tourism, at the present time only 48 hotels and hotel-type facilities in the country have undergone state classification and are operating according to their star ratings' category. Of them 19 are five-star hotels, 22 are four-star hotels, five are three-star hotels, and two are two-star hotels. In Baku there are 15 hotels in the five-star category, 12 in the four-star category and four in the three-star category. There are some two-star hotels in the regions.
Hotels' "star ratings" are valid for three years. The star-rating period for most state-rated hotels in Azerbaijan ran out in 2013 or ceased to be valid in January this year. These hotels were subjected to classification in December 2010 to January 2011. At the present time, the Ministry is examining applications for these hotels to be awarded these "star-ratings" for the second time round.
According to the available data, there are more than 500 hotels and hotel-type facilities in the country… So, this means that the rest are not even covered by any "star-ratings".
Tight deadlines
From this year onwards the Ministry of Culture and Tourism is to step up its inspections and apply rigorous standards to hotels operating without a licence. The minister, Abulfas Qarayev, has explained that the main aim here is to ensure that every single hotel should be licensed by the time the First European Games are held in Baku.
Over the last couple of years Baku has become a venue for important events welcoming visitors from abroad and this is set to continue in the forthcoming years. The European Games are to take place in Baku in June 2015. Two years after that, in 2017, the Islamic Solidarity Games are to be held in Azerbaijan. Besides this, in May 2015 three to four thousand representatives of the NGOs [ Non-Government Organisations], members of the general public, private and state sectors from 67 countries, members of the Asian Development Bank are expected in Baku to attend the annual conference of the board of bank supervisors. In the run-up to this event various conferences, seminars and business forums may be held in Azerbaijan's capital for a few days.
It is obvious that these events are vital to the development of the country's tourist industry: the holding of the "Eurovision" song contest in Baku in 2012 was a kind of long-term investment in the country's image as a new tourist destination. Now at international tourism exhibitions and fairs there is no longer any need to explain what kind of country Azerbaijan is and what it can offer to tourists. Azerbaijan's successful holding of the song contest proved that it is well able to host any major event in the future.
However, besides boosting the number of licensed "star-rated" hotels, another important aim is to improve the quality of the services offered in the tourist industry. In this connection, Minister Abulfas Qarayev has ordered that there should be a rigorous quality-control clampdown on hotel operations found to have serious shortcomings during the inspections conducted at regional hotels and hotel-type facilities in May-June last year. This is one of the very important aspects in promoting tourism at home. Starting the year before last, Azeris have begun to holiday at home more regularly, and, in the opinion of A. Qarayev, entrepreneurs should take notice of this trend.
It should be noted that the unique geographical and climatic conditions in Azerbaijan, where nine of the world's 11 main climatic zones can be found, as well as the country's ancient history and culture, make it possible to promote many different types of tourism in the country.
For example, there are not only historic monuments in Baku to interest the tourists there, but also the unique mud volcanoes in the capital's environs and the rock drawings in Qobustan. Azerbaijan's travel agents also offer spa tourism and over the last few years winter sports have been gaining increasing popularity; the first shoots of gastro-, sports, extreme and other forms of tourism have emerged too.
In short, Azerbaijan does have the necessary elements to become a successful tourist destination: a hospitable population, a rich history and cultural heritage, beautiful landscapes, delicious cuisine and also an extremely favourable geographical location. The main thing is to present all this in a worthy manner. Then the profitability, not only the financial profits but also a more beneficial image, will be guaranteed.