Azərbaycanda benzin çatışmazlığının önlənməsi üçün tədbirlər görülür
Əhalinin kütləvi şəkildə avtomobil alması, həmçinin nəqliyyat, aqrar, inşaat və iqtisadiyyatın digər sahələrində yanacağa olan ehtiyacın artması ölkədə neft məhsullarına tələbatı dinamik şəkildə çoxaldıb. Bu gün bazarda benzin və dizel yanacağına olan tələbat, demək olar ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) müəssisələrində istehsal olunan yanacağın həcmilə bərabərləşib. İndi SOCAR yanacaq bazarında sabitli-yin qorunması üçün neft emalı zavodlarından birində kataliz kretinq qurğularının müasirləşdirilməsinə start verir. Nazirlər Kabineti isə müvəqqəti yanacaq çatışmazlığının qarşısını almaq məqsədilə 4 ay müddətinə ölkəyə gətirilən benzinə aksiz və vergi tətbiqini ləğv edib.
Çıxış yolu
Müstəqil ekspertlər, son zamanlar isə elə SOCAR təmsilçilərinin özləri də ölkənin yanacaq bazarında neft məhsullarına tələbatın ciddi şəkildə artdığını etiraf edirlər. "Ölkədə benzin istehlakının həcmi, demək olar ki, onun istehsal həcminə çatıb. Burada ölkə vətəndaşları arasında şəxsi avtomobilə sahib olanların sayının sürətlə artması da öz rolunu oynayıb. Mümkün problemlərin qarşısının alınması üçün SOCAR yanacaq bazarında vəziyyətin yaxşılaşdırılması istiqamətində işləri davam etdirmək niyyətindədir: neftayırma müəssisələrin yenidən qurulması prosesi sürətləndiriləcək, bu, yaxın bir neçə ildə ümumi yanacaq istehsalını artırmağa, Euro-3 standartına uyğun benzin istehsal etməyə imkan verəcək", - deyə bu yaxınlarda SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Dövlət Neft Şirkəti artıq yaxın zamanlarda Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda kataliz kretinq qurğularının yenidən qurulmasına start verəcək. Eyni zamanda zavodun ümumilikdə istehsal kompleksinin müasirləşdirilməsi də davam etdiriləcək. Nəticədə, görülən işlər emal gücünün 2 milyondan 3 milyona qaldırılmasına, benzin istehsalının isə 450 min tona çatdırılmasına imkan verəcək. NEZ-in təmiri bir neçə aya başa çatdırılmalıdır. Lakin hökumət yerli yanacaq bazarının sabitliyinə təhlükə yarada biləcək hər hansı halın yaşanmaması üçün önləyici tədbirlərə başlayıb. Məsələn, Nazirlər Kabinetinin bu yaxınlarda qəbul etdiyi qərara əsasən, 2014-cü il iyunun 12-dək ölkəyə gətirilən Aİ-92 və Aİ-95 markalı benzinin 1 tonuna görə aksiz qiyməti 250 dollardan 1 dollara endirilib. İdxala görə nəzərdə tutulan 15%-lik gömrük rüsumu isə ləğv edilib.
Maraqlıdır ki, ölkədə yanacaq balansının sabitləşdirilməsi istiqamətində səylər kifayət qədər uzun müddətdir ki, görülür. Bu, ilk növbədə, iki NEZ - "Azərneftyağ" və Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunun iş yükünün artırılması hesabına həyata keçirilir. Bu za- vodlar, ümumilikdə, ildə 16 milyon ton neft emal etmək iqtidarındadır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən il Azərbaycanın daxili bazarı üçün 5,2 milyon ton neft məhsulu istehsal olunub. Bu, 2012-ci ilin göstəricisindən 9,1% çoxdur. NEZ-in iş yükünün artırılması ilə ötən il avtomobil benzini istehsalını 1,41 milyon tona çatdırmaq mümkün olub. Bu, 1 il əvvəlki göstərici illə müqayisədə 8,5% çoxdur. Dizel yanacağının istehsalında artım 9,4% olub.
Amma istehsal həcminin artırılması ilə yanaşı, avtomobil yanacağına olan tələbat da dinamik şəkildə artır. Ötən il benzinə olan daxili tələbat 10,2% çoxalıb. İlkin hesablamalara görə, ölkədə 1,4-1,6 milyon ton arasında benzin istehlakı gözlənilir. Yəni ölkədə avtomobil yanacağına olan hazırkı tələbat praktiki olaraq, yerli NEZ-lərdəki istehsal həcmilə bərabərləşib. Hazırkı istehlak tempinin davam edəcəyi təqdirdə, bu və ya gələn il daxili bazarda benzin çatışmazlığı yaşana bilər.
Daxili bazarda artmaqda olan tələbatın ödənilməsi məqsədilə SOCAR hələ 2012-ci ilin 2-ci yarısından həm yerli neftdən, həm də Qazaxıstandan idxal edilən neftdən hazırlanan benzin ixracını dayandırıb. Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən kiçik neft istehsalçıları kiçik həcmdə məhsulun daxili bazarda satılmasında problemlə üzləşir. Çünki magistral ixrac boru kəmərlərinə yalnız nəhəng istehsalçılar çıxa bilir. Məhz, həmin kiçik istehsalçılar öz məhsullarını emal üçün SOCAR-ın NEZ-lərinə yönəldiblər. Burada emal olunan neft hazır məhsul şəklində ixrac olunur. Yaranmış vəziyyəti özündə əks etdirən faktlardan biri Gürcüstandakı çoxsaylı SOCAR Petroleum Georgia yanacaqdoldurma məntəqələrində hazırda, əsasən, Rumıniyanın RomPetrol şirkətindən alınan Euro-4 standartlı benzinin satılmasıdır.
Qiymət artımı yaxşı haldırmı?
Amma benzin ixracının azaldılması və istehsalda cüzi artım yanacaq bazarındakı vəziyyəti qaydaya salmağın yeganə mexanizmləri deyil. Daxili tələbatın balanslaşdırılmasının yollarından biri də Tarif Şurasının 2013-cü il dekabrın 3-də əsas yanacaq növlərinin qiymətinin artırılması ilə bağlı çıxardığı qərardır. Həmin qərara əsasən, Aİ-95 markalı benzinin pərakəndə satış qiyməti 0,8 manat, Aİ-92 və Aİ-80 markalı benzinlərin qiyməti 0,7 manat, dizel yanacağının qiyməti isə 0,6 manatdır.
Maraqlıdır ki, Azərbaycanda yanacağın pərakəndə satış qiymətləri son dəfə 2007-ci ilin yanvarında dəyişdirilmişdi. Hətta 2010-cu ildə ölkədə Euro-2 standartına keçiddən sonra belə, bu sahədə hər hansı tarif dəyişikliyi baş verməmişdi.
Dünya təcrübəsi göstərir ki, yanacağın qiymətində kəskin artım inflyasiya təhlükəsi yaradır. Bu təhlükə, ilk növbədə, qərarın iqtisadiyyat üçün əhəmiyyətli həssaslıq effektilə bağlıdır.
Bu ssenaridən qaçmaq istəyən Azərbaycan hökumətinin təşəbbüsü ilə yanacaq bazarında qiymət artımı, orta hesabla, 30%-i keçməyib. Və bu, dünyadakı hazırkı neft konyukturuna rəğmən belədir. Üstəlik, bu gün artımdan sonra belə, Azərbaycanda benzinin qiyməti Avrasiya məkanında ən aşağı qiymətlərdən biridir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, neft hasil edən Norveçdə Aİ-95 markalı benzinin 1 litrinin qiyməti payızda 2,43 dolları keçib. İtaliya və Niderlandda bu, 2,29 dollardır. Hətta iqtisadi inkişaf baxımından Azərbaycana yaxın olan postsovet ölkələrində belə, benzinin qiyməti heç də Azərbaycanda olduğundan ucuz deyil.
Benzin və dizel yanacağının bahalaşmasının müsbət tərəflərinə gəlincə, bu tədbirlər nəinki bazarda tələb və təklifin balanslaşdırılmasına kömək edəcək, həm də dövlət büdcəsinin mədaxil hissəsinə aksiz vergiləri hesabına daxilolmaları xeyli artıracaq. Bu xətlə daxilolmalar isə milyonlarla manatla ölçülür.
Ölkənin yanacaq bazarındakı vəziyyətin dəyişdirilməsi üçün daha bir uzunmüddətli stimul aprelin 1-dən etibarən, Euro-4 standartına keçilməsi qərarıdır. Avropa İttifaqında hələ 2005-ci ildə hazırlanmış və həyata keçirilmiş bu standart benzin və dizel yanacağı ilə işləyən mühərriklərə malik avtomobillərin atmosferə buraxdığı qazın tərkibindəki zərərli maddələrin miqdarını tənzimləyir. Məsələn, Euro-4 texnologiyası üzrə istehsal olunmuş avtomobillər kataliz neytrallayıcısı və ya təmizləmə filtri ilə təchiz olunur. Bu, avtomobilin atmosferə buraxdığı zərərli maddələrin həcmini 50% azaldır. Amma yeni standartın əsas üstünlüyü yanacağa ciddi şəkildə qənaət edilməsidir. Bu, ölkənin yanacaq balansının optimallaşdırılması üçün kifayət qədər əhəmiyyətli məqamdır.
Bu qərar, ilk növbədə, ölkəyə sözügedən standartlara cavab verməyən köhnə avtomobillərin gətirilməsinin qarşısını alır. Lakin hazırda SOCAR-ın müəssisələri tələb olunan keyfiyyətdə yanacaq istehsal etmək iqtidarında deyil. "NEZ-lərin hazırkı imkanları yalnız Euro-2 səviyyəsində benzin və Euro-3 səviyyəsində dizel istehsalına imkan verir. Euro-3 standartına uyğun benzin istehsalına yalnız 2015-ci ildə başlanılması planlaşdırılır", - deyə SOCAR-ın emal üzrə vitse-prezidenti Davud Məmmədov bildirib. Bu səbəbdən də, bu dərəcədə yüksək səviyyəli yanacağı hələ ki, idxal etmək lazım gəlir: məsələn, hazırda Azərbaycanın yanacaqdoldurma məntəqələrində Rumıniya istehsalı olan Aİ-98 benzini əldə etmək mümkündür.
Azərbaycanın yanacaqla bağlı problemlərinin həllində son nöqtəni yeni NEZ-in istismara verilməsi qoyulacaq. Söhbət 2023-2025-ci illərdə Qaradağ rayonunda fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulan zavoddan gedir. Orada Euro-5 standartına uyğun benzin istehsal olunacaq. Müasir neftayırma texnologiyalarının tətbiqi xammalın 95%-dək emalına imkan verəcək, açıq neft məhsullarının istehsalı isə ən azı 85% olacaq. İldə 10 milyon ton emal gücü olan NEZ-in istifadəyə verilməsi qarşıdakı 20 ildə ölkənin strateji neft məhsullarına tələbatının ödənilməsinə imkan verəcək.
Yeni kompleksin istifadəyə verilməsindən sonra Bakıda ötən əsrin 50-60-cı illərində inşa olunmuş, texnoloji baxımdan köhnəlmiş NEZ-lərin fəaliyyəti tədricən dayandırılacaq. Avadanlıqlarının köhnəlməsilə yanaşı, paytaxtın mərkəzində yerləşən bu müəssisələrin potensial ekoloji təhlükəsi də var. Sənaye müəssisələrinin Bakıdan kənara çıxarılması proqramı çərçivəsində onların söküləcəyi də istisna deyil.

HOW TO GET THE BALANCE RIGHT
The large-scale popularity of car ownership, as well as the growing demand for fuel in the transport, agricultural, construction and other sectors of the economy has fuelled a dynamically rising demand for petroleum products in the country. Today the retail demand for petrol and diesel fuel is practically the same as the output of the refineries belonging to the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR). In order to stabilise the fuel market, SOCAR has set about upgrading the catalytic cracking installation at one of its oil refineries. To avoid a temporary fuel shortage, the Cabinet of Ministers had abolished the excise and customs duty on petrol imports for a period of four months.
Decisions aimed at improvement
Of late independent experts and SOCAR representatives have confirmed that there has been a marked increase in the demand for petroleum products on the country's fuel market. "Petrol consumption in the country is practically equal to petrol output. Moreover, the increasingly enthusiastic desire of the country's citizens to own a car has contributed to this considerably. In order to avert possible problems, SOCAR is intent on improving the situation on the fuel market: the reconstruction of the oil refineries will be speeded up, which will allow the total fuel output to be boosted in the next few years, in particular production of the Euro-3 grade petrol," SOCAR president, Rovnaq Abdullayev reported recently.
So, the state oil company is to set about reconstructing the catalytic cracking installation at the Heydar Aliyev oil refinery in the very near future, as well as continuing to upgrade the entire production complex at the refinery. This work will subsequently allow the refining capacity to be increased from 2m to 3m tonnes, and petrol output to be boosted to 450,000 tonnes. The upgrading of the oil refinery is to be completed within two months, but the government has taken measures to rule out any hullabaloo threatening the stability of the local fuel market. In particular, in accordance with a recent Cabinet of Ministers' decision, excise duty on Ai-92 and Ai-95 petrol has been cut from 250 dollars to one dollar per tonne and the customs duty has been reduced from 15 per cent to zero per cent until June 2014.
It is noteworthy that efforts to stabilise the country's fuel balance began to be undertaken sufficiently long ago, first and foremost by increasing the capacity of two oil refineries, namely Azerneftyag and the Heydar Aliyev oil refinery in Baku, whose total output is roughly 16m tonnes of oil per year. So, according to State Statistics Committee figures, last year 5.2m tonnes of petroleum products were produced for the internal market, which is 9.1 per cent more that the figure for 2012. In particular, by boosting the capacity of the refineries, according to last year's figures, the output of vehicle petrol was increased to 1.41m tonnes, which is 8.5 per cent higher than in the year before last. The output of diesel fuel also grew by 9.4 per cent.
But the demand for vehicle fuel has been increasing just as dynamically as the growth in production. Last year demand for petrol at home grew by 10.2 per cent and, according to preliminary estimates, petrol consumption is expected to be approximately 1.4 to 1.6m tonnes. This means that the country's present demand for fuel is practically the same as the output of local refineries. If demand is going to continue to grow at these rates, this year or next there may be a petrol shortage on the home market.
In order to satisfy the growing demand on the home market, back in the second half of 2012 SOCAR stopped exporting petrol produced both from its own oil, as well as from that imported from Kazakhstan. The small oil producers operating in Kazakhstan are faced with a problem when marketing small batches of oil on their internal market, since only major producers have access to the main export pipelines. As a matter of fact, these small producers send their crude to SOCAR's refineries for processing, and the petroleum products produced are subsequently exported. The fact that SOCAR's numerous Petroleum Georgia filling stations in Georgia are primarily selling Euro-4 grade petrol from Romania's Rom Petrol is the clearest indication of the existing situation.
Would higher prices do any good?
However, reducing petrol exports and increasing output slightly are by no means the only mechanisms for optimising the overheating of the fuel market. One of the measures taken to stabilise petrol demand at home was the decision adopted by the Tariff Council on 3 December 2013 to raise the prices of the main types of fuel. In particular, the retail price per litre of Ai-95 petrol was fixed at 0.8 manats, Ai-92 and Ai-80 petrol at 0.7 manats, while diesel fuel is being sold at 0.6 manats in accordance with the new prices.
It is noteworthy that the last time the retail prices of fuel were reviewed in Azerbaijan was in January 2007 and, even after the transfer to the Euro-2 standard in 2010, no changes were introduced into the fuel tariff network at that time.
World-wide practice shows that a drastic rise in fuel prices is fraught with a risk of inflation, first and foremost due to the considerable multiplying effect on the economy. In order to avoid a scenario like this, the fuel price increase initiated by Azerbaijan's government did not on average exceed 30 per cent, and this was in spite of the state of the world oil market at the time. Moreover, even today Azerbaijan's increased petrol prices are among the lowest in Eurasia. By comparison, the cost of a litre of Ai-95 petrol in an oil-producing country like Norway had risen to 2.43 dollars last autumn, in Italy and the Netherlands to 2.29 dollars and even in the former Soviet states, which are on a similar level to Azerbaijan in their economic development, petrol prices are not at all lower today. As far as the positive aspects of raising petrol and diesel fuel prices are concerned, these measures will not only help to balance supply and demand on the market, but also to increase the state budget receipts from excise duties, which amount to hundreds of millions of manats.
The decision to introduce the Euro-4 fuel standard from 1st April this year will be yet another long-term stimulus to changes in the state of affairs on the country's fuel market, as well as improving the environmental situation. Developed and introduced in the European Union back in 2005, this standard stipulates the content of harmful substances permitted in the exhaust fumes emitted by vehicles with diesel and petrol engines. For example, motor vehicles manufactured using the Euro-4 technology are fitted with catalytic converters or purification filters, which make it possible to cut harmful emissions by 50 per cent. But the main advantage of the new standard is the marked reduction in fuel consumption, which is quite important for achieving a fuel balance in our country.
First and foremost, this decision will introduce a ban on imports of second-hand motor vehicles into the country which do not meet the required standard. But at the present time, SOCAR enterprises are not in a position to produce fuel of the required quality. "The refineries' current capabilities allow for the production of Euro-2 grade petrol and Euro-3 grade diesel fuel. It is not planned to get the production of Euro-3 standard petrol going until 2015," SOCAR's vice-president, Davud Mammadov, says. Therefore, for the moment such high-grade fuel has to be imported; in particular, Romanian-produced Ai-98 petrol can be purchased at Azerbaijan's filling stations today.
Well, Azerbaijan will ultimately resolve its fuel problems when it begins the construction of a new oil refinery in Qaradag district roughly in 2023-2025, where it is planned to produce Euro-5 standard petrol. The application of state-of-the-art oil-refining technologies will allow up to 95 per cent of crude to be refined, and the output of light petroleum products will be no less than 85 per cent. The oil refinery with a capacity of 10m tonnes per year will satisfy the country's demand for strategic petroleum products over the subsequent two decades.
Once the new complex goes into operation, the technologically obsolete oil refineries built in Baku in the 1950s and 1960s will gradually be closed down. Besides the deterioration of their equipment, these enterprises, which are situated in the centre of the capital, present a potential threat to the environment. It is not to be rule out that they will be demolished completely as part of the programme to move industrial enterprises beyond the bounds of Azerbaijan's capital.