Azərbaycan ATƏT-in Minsk Qrupunun diplomatik formullar və fəaliyyətsizliyindən bezib
Ukrayna Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tərəfləri olan Azərbaycan və Ermənistanla ənənəvi olaraq mehriban qonşuluq münasibətlərini qoruyub saxlayan ölkələrdəndir. Məhz, bu səbəbdən, postsovet ölkələrindəki reallıqlarla yaxşı tanış olan bu ölkənin ATƏT-ə bu il etdiyi sədrliyindən gözləntilər böyük idi.
Bu baxımdan, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Ukraynanın xarici işlər naziri Leonid Kojaranın münaqişə zonasına səfərini çoxları səbirsizliklə gözləyirdilər. Lakin gözləntilərin əksinə olaraq, ATƏT sədri Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovla danışıqlarının yekununda Minsk Qrupunun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesini canlandırmaq niyyətində olduğunu göstərən heç bir fikir səsləndirmədi. Azərbaycan və Ermənistan ictimaiyyətləri arasında əlaqələrin inkişafına dəstək şəklində ümumi barışdırıcı bəyanatı nəzərə almasaq, ukraynalı diplomat rəsmi Kiyevin ATƏT-ə sədrliyə başladıqdan səsləndirdiyi fikirləri təkrar etdi: dondurulmuş münaqişələrin həlli Ukrayna tərəfi üçün prioritetdir, Kiyev ATƏT-ə sədrliyi dövründə bu münaqişələrin həllində müsbət dinamika əldə etmək üçün səylər göstərəcək. Bununla yanaşı, Kojara Ukraynanın ATƏT sədri statusunda qurumun 57 üzvünün hamısının adından danışdığını, bu üzdən onların hər birinin mövqeyinin nəzərə alındığını da dərhal fikirlərinə əlavə etdi. "Bu üzdən biz "kollektiv düşüncə"ni nəzərə almalıyıq", - deyə o, bildirdi.
Amma görünən odur ki, Azərbaycan az qala 20 ildir davam edən danışıqlar prosesində Bakı ilə İrəvana münaqişəyə son qoyulmasında köməklik göstərmək missiyasını üzərinə götürmüş ATƏT-in diplomatik xülasələrindən və faktiki olaraq, fəaliyyətsizliyindən bezib. E.Məmmədyarov elə ukraynalı həmkarının yanında Bakının böyük sülh razılaşması üzərində işə başlamağa hazır olduğunu dəfələrlə bəyan etdiyini xatırladıb. O, bu bəyanatlara rəğmən Ermənistanın məsələ ilə bağlı dövlət səviyyəsində qərar qəbul etməkdən yayındığını diqqətə çatdırıb.
E.Məmmədyarov Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı "dondurulmuş" ifadəsinin işlədilməsilə razı olmadığını da söyləyib. O, hazırkı status-kvonun qoşunların təmas xəttində mütəmadi şəkildə insan tələfatına yol açdığını xatırladıb. Bundan başqa, Elmar Məmmədyarov Ermənistan ordusunun həm beynəlxalq hüquq, həm də məntiq baxımından Azərbaycan ərazilərində qalmasının yolverilməz olduğunu söyləyib: "Mən ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrindən Minsk Qrupunun fəallaşdırılmasını istədim. Doğrudur, Qarabağ problemilə məşğul olan həmsədrlər var. Amma ATƏT-in Minsk Qrupu nadir hallarda toplanır".
Danışıqlar prosesinin özünə gəlincə, E.Məmmədyarovun sözlərinə görə, Minsk Qrupunun həmsədrləri Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçıları ilə görüşün hansı formatda baş tutacağını yaxın günlərdə açıqlayacaqlar. Hələlik bunun birgə görüş olacağı, yoxsa danışıqların hər nazirlə ayrılıqda aparılacağı məlum deyil. Görüş bu ay, yaxın günlərdə keçirilməlidir. Amma onun baş tutacağı dəqiq tarix də hələ ki, razılaşdırılmayıb.
ATƏT rəhbərliyinin Azərbaycanın XİN başçısının çağırışına əməl edib-etməyəcəyini zaman göstərəcək. Amma istənilən halda, Bakının bu təşkilatın, vasitəçi ölkələrin qeyri-müəyyən mövqeyindən, onların işğal faktını öz adı ilə çağırmaq istəməmələrindən narazılığı ortadadır. Həmsədrlərin və onların ATƏT-in simasında rəhbərliyinin münaqişəyə "təmiz kağız" mövqeyindən baxmağa çalışması, bu zaman bir sıra beynəlxalq qurumun qəbul etdiyi çoxsaylı qətnamələri, bəyanatları və digər sənədləri nəzərə almaması anlayışla qarşılana bilməz. Dünyanın ən nüfuzlu, ən baş təşkilatı olan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 20 il əvvəl etdiyi qətnamələrdə Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan torpaqlarını qeyd-şərtsiz tərk etməsi tələb olunur. AŞPA, Avropa Parlamenti, İslam Konfransı Təşkilatı və sair qurumların sonradan qəbul etdiyi sənədlərdə də eyni tələb irəli sürülür. Lakin vasitəçilər işğalçı Ermənistanı bu tələblərə əməl olunmasına məcbur etmək əvəzinə, yenidən velosiped kəşf etməyə çalışır, özlərini elə aparırlar ki, sanki problemin həllilə bağlı indiyədək heç bir qətnamə qəbul edilməyib. Əgər BMT TŞ işğalçıdan qoşunlarının işğal etdiyi ərazilərdən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edirsə, təcavüzkarın əməllərinə göz yummaq, ən yaxşı halda bunu həyata keçirməsi üçün onu dilə tutmaq nəyə gərəkdir? Azərbaycan tərəfini narahat edən də budur.
Ermənistanın bu tələbləri qulaqardına vurması, müəyyən mənada, anlaşılan olsa da, ATƏT-in qeyri-müəyyən mövqeyi bir sıra suallar doğurur. Bu vəziyyətə təəccüblənən artıq təkcə Azərbaycan deyil. Artıq ayrı-ayrı dövlətlərin rəsmiləri Ermənistanı Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoymağa daha tez-tez çağırırlar. Moldova parlamentinin hüquqşünası Aureliya Qriqoriunun doğma Kişinyovda yox, İrəvanda belə çağırış səsləndirməsi xüsusilə diqqətəlayiqdir. Xatırladaq ki, o, bu günlərdə Ermənistan parlamentində keçirilən konfransda Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsini işğal etdiyini açıq şəkildə dilə gətirib, üstəlik, erməniləri Xocalıda dinc əhaliyə qarşı soyqırımı törətməkdə günahlandırıb. Məlum səbəblərdən Qriqoriunun bu bəyanatı Ermənistan rəhbərliyini stupor vəziyyətinə salıb və onlar bu durumdan hələ də çıxa bilməyib. A.Qriqoriunun bu cəsarətli addımı bir çox beynəlxalq qurumların və üçüncü ölkə nümayəndələrinin Bakıda Azərbaycanın, İrəvanda isə Ermənistanın xoşuna gələn bəyanatlar səsləndirmək ənənəsinə öldürücü zərbədir. Azərbaycanın hakim Yeni Azərbaycan Partiyası sədrinin müavini Əli Əhmədov A.Qriqoriunun bəyanatını cəsarətli addım kimi qiymətləndirib və ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərini ondan nümunə götürməyə çağırıb.
Qeyd edək ki, münaqişənin həlli üzrə vasitəçi olan ATƏT avratlantik məkanda Azərbaycanın münaqişənin nizamlanması prosesində daha fəal mövqe nümayiş etdirməyə çağırdığı yeganə qurum deyil. Bakı analoji çağırışla NATO-ya da müraciət edib. Ölkənin bu blokdakı nümayəndəsi Xəzər İbrahim Şimali Atlantika Alyansının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə yaxından məşğul olması üçün ciddi əsaslarının olduğunu söyləyib. "Qarabağda yeni müharibə başlayarsa, bütün regional infrastruktur təhlükə altına düşəcək. Bu, nəinki regionda, ondan kənarda da ciddi böhrana səbəb olacaq", - deyə o, qeyd edib. X.İbrahim bildirib ki, Azərbaycanın, həmçinin qonşu Gürcüstanın enerji infrastrukturunun təhlükə altında qalması enerji resurslarının Qərbə nəqlinin müvəqqəti dayandırılmasına yol aça, nəticədə Avropada neft və qaz bahalaşa, ciddi böhran yarana bilər. Üstəlik, regional boru xətləri heç də erməni hücumlarından sığortalanmayıb və yeri gəlmişkən, İrəvan hər imkanda buna işarə edir.
Beləliklə, Bakı nəhəng avratlantik strukturlar olan NATO və ATƏT-i Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinə hansısa dinamika gətirmək üçün "tərpətməyə" nail olacaqmı? Çətin sualdır. Çünki beynəlxalq ictimaiyyət və Ermənistan  münaqişənin mümkün qədər tez çözülməsində maraqlı olduqlarını bəyan etsələr də, status-kvonun dərhal dəyişdirilməsinə həqiqətən çalışan yeganə tərəf Azərbaycandır. Yaranmış vəziyyət Ermənistanı daha çox qane edir. Vasitəçi üçlük - Rusiya, ABŞ və Fransa da daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyət isə vəziyyətə etinasız yanaşır. Daha doğrusu, o, yeni müharibənin başlamamasına çalışır. Bu, əsas mövqedir və onu Ukrayna və ya rotasiya yolu ilə ATƏT-ə 1 il müddətinə sədrlik edəcək hər hansı digər ölkə çətin ki dəyişə bilsin. Bu, dünya ictimaiyyətinin status-kvonun dəyişdirilməli olduğuna inandırılmasına edilən cəhdlərin perspektivsizliyi anlamına gəlmir. Amma bu, həm də o anlama gəlir ki, Azərbaycan iqtisadi potensialını və hərbi gücünü artırmağa davam etməlidir. Çünki dünya yalnız ədalətli olanları yox, eyni zamanda güclü olanları eşidir.

НЕОПРАВДАВШИЕСЯ НАДЕЖДЫ
Украина является одной из тех стран, которая традиционно поддерживает добрососедские отношения с обеими сторонами армяно-азербайджанского конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Именно поэтому на председательство этой страны, хорошо знакомой с реалиями постсоветского пространства, в ОБСЕ в нынешнем году изначально возлагались особые надежды.
В этой связи визита действующего председателя ОБСЕ, главы МИД Украины Леонида Кожары в регион конфликта многие ждали с нетерпением. Вопреки ожиданиям действующий председатель ОБСЕ по итогам переговоров с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым не сказал ничего такого, что позволяло бы надеяться на намерение Минской группы активизировать свои усилия в решении карабахской проблемы. Не считая примирительных заявлений общего характера в поддержку развития контактов между азербайджанским и армянским обществами, украинский дипломат повторил то же, что официальный Киев говорит с момента председательства в ОБСЕ: урегулирование замороженных конфликтов является приоритетом для украинской стороны, которая за время председательства приложит все усилия, чтобы добиться позитивной динамики в их урегулировании. При этом Л.Кожара сразу же оговорился, что в статусе председателя ОБСЕ Украина выступает от имени 57 стран-членов, принимая во внимание позицию каждой из них. "Поэтому мы должны учитывать так называемый "коллективный разум", который всячески пытаемся настроить на коллективное решение", - пояснил он.
Но, похоже, Азербайджан за почти два десятилетия переговорного процесса устал от дипломатических формулировок и фактического бездействия организации, взявшей на себя миссию помочь Баку и Еревану положить конец конфликту. Э.Мамедъяров в присутствии своего украинского коллеги напомнил, что Баку неоднократно объявлял о готовности начать работу над большим мирным соглашением, однако Армения продолжает демонстрировать неготовность принять на государственном уровне решение по этому вопросу.
Руководитель азербайджанской дипломатии также выразил несогласие с термином "замороженный" в отношении карабахского конфликта, нерешенный статус которого регулярно приводит к гибели людей на линии соприкосновения войск. Помимо этого Эльмар Мамедъяров заявил о недопустимости нахождения армянских войск на азербайджанской территории как с точки зрения международного права, так и логики. "Я попросил действующего председателя активизировать Минскую группу. Да, есть сопредседатели, которые занимаются карабахской проблематикой, но сама Минская группа ОБСЕ собирается редко", - заявил глава МИД.
Прислушается ли руководство ОБСЕ к призыву главы внешнеполитического ведомства Азербайджана, покажет время, но так или иначе понятно недовольство официального Баку неопределенной позицией этой организации и стран-посредников по конфликту и их нежеланием называть оккупацию своим именем. Попытки сопредседателей и их руководства в лице ОБСЕ рассматривать ситуацию в конфликте с позиции "чистого листа", без учета целой кипы резолюций, заявлений и прочих документов, уже принятых рядом международных организаций, не могут не вызывать недоумения. Принятые два десятка лет тому назад четыре резолюции Совета Безопасности ООН, ключевого и самого авторитетного органа в мировой политике, однозначно требуют безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных азербайджанских земель. О том же говорят последующие документы ПАСЕ, Европарламента, Организации исламского сотрудничества и прочих. Однако посредники все равно, вместо принуждения агрессора - Армении к выполнению этих требований, пытаются заново придумать велосипед, словно делая вид, что никаких резолюций по урегулированию проблемы и не было вовсе. Зачем потакать агрессору или в лучшем случае пытаться уговорить его вывести войска с чужой территории, в то время как резолюции СБ ООН черным по белому говорят, что это должно быть сделано безоговорочно? Это закономерный вопрос, который все чаще заботит азербайджанскую сторону.
Игнорирование Арменией этих требований в общем-то понятно, тогда как неопределенная позиция ОБСЕ вызывает вопросы. И это обстоятельство начинает вызывать недоумение не только у Азербайджана. Все чаще от представителей отдельных стран звучат призывы к Армении прекратить оккупацию азербайджанских территорий. Особо показателен последний пример юриста парламента Молдовы Аурелии Григориу, которая не у себя в Кишиневе, а в Ереване во время прошедшей на днях в стенах армянского парламента конференции открыто заявила об армянской оккупации пятой части территории Азербайджана и осудила геноцид мирных жителей Ходжалы. Это заявление, по понятной причине, загнало в ступор армянское руководство, из которого оно не может выйти до сих пор. Смелый шаг А.Григориу наносит смертельный удар по привычке представителей многих международных организаций и политиков из третьих стран выступать в Баку с заявлениями, нравящимися азербайджанцам, а в Ереване - с призывами, нравящимися армянам.
Между тем в условиях бездействия основного посредника в решении конфликта ОБСЕ является не единственной организацией на евроатлантическом пространстве, которую Азербайджан пытается убедить занять более активную позицию в карабахском урегулировании. Аналогичный призыв Баку направил и в адрес НАТО устами постоянного представителя республики в этой организации Хазара Ибрагима, который заявил о наличии у Североатлантического альянса прямой мотивации заняться вплотную карабахским урегулированием. "В случае новой войны в Карабахе все региональные инфраструктуры подвергнутся угрозе нападения, что вызовет серьезный кризис не только в регионе, но и за его пределами", - подчеркнул он. По словам Х.Ибрагима, угроза безопасности энергетической инфраструктуры Азербайджана, а также соседней Грузии может на время приостановить поставки энергоресурсов на Запад, что может вызвать повышение цен на нефть и газ в Европе и, соответственно, привести к серьезному кризису. К тому же региональные трубопроводы отнюдь не гарантированы от армянских атак, на что, кстати, в Ереване любят намекать.
Так получится ли у Баку "расшевелить" НАТО и ОБСЕ, крупнейшие евроатлантические структуры, чтобы придать хоть какую-то динамику переговорному процессу по Нагорному Карабаху? Вопрос сложный, так как что бы ни говорили международное сообщество и Армения о своем интересе в скорейшем решении конфликта, единственной стороной, реально настроенной на незамедлительное изменение статус-кво, является Азербайджан. Ибо Армению сложившееся положение более чем устраивает, а международное сообщество, включая посредническую тройку - Россию, США и Францию, - к ситуации равнодушно, а точнее его позиция сводится к недопущению новой войны. Эта позиция определяющая, и ее вряд ли сможет изменить Украина либо любая другая страна, которой по ротации надлежит руководить ОБСЕ в течение всего одного года. Это не означает, что попытки убеждения мирового сообщества в необходимости изменения статус-кво бесперспективны. Но это означает, что Азербайджан должен продолжать наращивать свой экономический потенциал и военную мощь, так как в мире охотней слушают не того, кто только справедлив, а того, кто к тому же еще и силен.