“HƏYAT ÇOX ŞİRİN GƏLMƏSİN”
Braziliyanın böyük şəhərlərində artıq bir aydan artıqdır ki, kütləvi etiraz aksiyaları davam edir. Nümayişlər ölkədə ictimai nəqliyyatdan istifadə qiymətlərinin 20% artırılması üzündən başlasa da, sonradan kütləvi narazılığın daha köklü səbəbləri üzə çıxdı. Nümayişçilər hakimiyyət strukturlarındakı korrupsiyaya, nümayişlərin qəddarlıqla dağıdılmasına və sairə etiraz etməyə başladılar. İctimaiyyətin bir hissəsi hökuməti məsələn, nümayişlərlə eyni vaxta təsadüf edən futbol üzrə Konfederasiya Kubokuna, həmçinin 2014-cü ildə keçiriləcək futbol üzrə Dünya Çempionatına hazırlığa «ağına-bozuna baxmadan» pul xərcləməkdə də günahlandırır. Rəsmi məlumatda isə bildirilir ki, yalnız 2012-ci ildə hökumət braziliyalıların səhiyyə və təhsil sahəsindəki tələbatlarının ödənilməsinə futbol yarışları ilə müqayisədə dəfələrlə artıq maliyyə xərcləyib.  Ölkə prezidenti, sosialist Dilma Russeff  isə 2014-cü ildə keçiriləcək mundialın əsas xərclərinin infrastruktur layihələrinə yönəldildiyini, bu işlərin də büdcə vəsaiti yox, şəxsi kapital hesabına görüldüyünü bəyan edib.
Buna baxmayaraq, getdikcə daha çox insanın qoşulduğu etirazlar səngimək bilmir. Artıq küçələrə çıxan insanların sayı milyona çatıb. Nəticədə hökumət ölkənin iri şəhərlərinə nəzarətin təmini məqsədilə ordu yeritməli olub. Tərəflər arasında baş verən toqquşmalar hər iki tərəfdən onlarla insanın yaralanmasına səbəb olub. Yüzlərlə həbs olunan var.
Hökumət düz bir il sonra keçirilməli olan futbol üzrə dünya çempionatının da ölkədə bu cür etirazlara səbəb ola biləcəyindən ehtiyatlanır. Ekspertlər isə Braziliya üçün bu cür etirazların qətiyyən tipik olmadığını bildirir. Həqiqətən də, əsasən başqa etiraz formalarına üstünlük verən braziliyalıların nümayişlər zamanı aşkar aqressivlik nümayiş etdirmələri son dərəcə qəribə təsir bağışlayır. Qısa müddətdə dünyanın 6-cı iqtisadiyyatına çevrilmiş, hazırda da Aİ-dən daha sürətlə inkişaf etməkdə olan bir ölkədə iqtisadi motivlərlə nümayişlərin keçirilməsi də xeyli təəccüblüdür. Məsələn, Braziliya 2011-ci ildə ÜDM-in həcminə görə Böyük Britaniyanı keçib. 2016-cı ildə isə ölkə bu göstəricidə Fransanı da arxada qoymalıdır.
Bəzi ekspertlər Braziliyada iqtisadi sıçrayışın adi əhalinin həyat səviyyəsinə təsir göstərmədiyini desələr də, 10 il əvvəlki vəziyyətlə (90-cı illərin ortalarındakı vəziyyəti isə heç yada salmırıq) indiki dövrün müqayisəsi etirazların sırf iqtisadi amillərlə bağlılığının məntiqsizliyini üzə çıxarır. Növbəti «rəngli inqilab» (artıq Braziliyada baş verənləri «sirkə inqilabı» və ya ictimai nəqliyyatda qiymətlərin 20% artırılması ilə əlaqədar olaraq, «20 faiz inqilabı» adlandırırlar) haqqında deyilənlər, aksiyalarda xarici amillərin rolunun olmadığı, onların təbii surətdə baş verdiyi, dünya güclərinin bunda maraqlı olmadığı, baş verənlərə hökumətin öz xalqı ilə davranışının yol açdığı haqda deyilənləri də anlamaq olmur.
Analoji fikirlər hələ də Yuşşenko-Timoşenko tandeminin fəaliyyəti nəticəsində düşdüyü vəziyyətdən çıxmaq uğrunda çabalayan Ukrayna haqqında da səsləndirilirdi. Son iki ildə növbəti dəfə vətəndaş müharibəsinin astanasında olan Liviya, Misir haqqında, vətəndaş müharibəsinin 100 mindən artıq insanın həyatına son qoyduğu Suriya haqqında da bənzər fikirlərə rast gəlinirdi. İnformasiya agentlikləri hər dəfə insanları baş verənlərin daxili səbəblərdən törədiyinə, xalqın səmimi olaraq öz iradəsini nümayiş etdirdiyinə inandırmağa çalışır. Başqa sözlə, hər dəfə baş verənlərin qəsdən təşkil olunmadığını iddia edərək insanları «ölkədə inqilab əhvalının çoxdan yarandığına və bütün bunların gözlənilən olduğuna» inandırmağa cəhd edirlər. Amma bu zaman belə «inqilab şərait»in istənilən ölkədə mövcud olduğu yaddan çıxarılır. Çünki ölkələrin əksəriyyətinin transmilli maliyyə strukturlarından birbaşa asılı olduğu, elitanın isə xalqdan uzaqlaşaraq, transmilli strukturların «qarət siyasəti»nə dəstək verdiyi müasir dünyada çoxdan inqilabi şərait yaranıb. Sadəcə, fitilə lazımi anda od vurmaq lazımdır. Bu an isə ya milli elitanın üzüyola olmadığı, öz oyununu oynamağa çalışdığı zaman, ya da onlara verilən səlahiyyətlər məişət batareyası kimi bitdikdə yetişir.
Qeyd olunan nəzəriyyənin «sirkə inqilabı»nın nümunəsində təhlil edilməsi üçün Braziliyada baş verənlərə qayıdaq. Ölkədə təlatümlər sosial şəbəkələrdə 2014-cü ildə keçiriləcək futbol üzrə Dünya Çempionatı və 2016-cı ildə təşkil olunacaq Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıq məqsədilə «dövlət büdcəsindən milyardlarla vəsaitin xərcləndiyi» haqda xəbərlərin yayılmasından sonra qızışıb. Braziliyanın «İnsan haqları» cəmiyyəti Facebook sosial şəbəkəsində bu populyar şəbəkənin yaradıcısı Mark Sukerberqin şəklini yayıb. Sukerberq nümayişçilərə dəstək verir, onları inqilaba səsləyirdi. Yeri gəlmişkən, Amerika xüsusi xidmət orqanlarının qalmaqallı sabiq əməkdaşı E.Snoudenin sözlərinə görə, Sukerberq hələ biznes karyerasının başlanğıcında Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsilə, sonradan isə ABŞ-ın Milli Təhlükəsizlik Agentliyilə sıx şəkildə bağlı olub. Snoudenin iddiasına görə, ABŞ sosial şəbəkələr vasitəsilə xalq hərəkatlarını idarə edir. Beləliklə, birdən-birə Braziliyada ictimai nəqliyyatdan istifadə qiymətlərinin artırılmasından narahat olan Sukerberqin bu ölkədə keçirilən aksiyalara dəstək verməsi son dərəcə maraqlıdır.
Braziliyada 80 milyon İnternet istifadəçisinin olduğunu, bundan təxminən 2 dəfə artıq insanın mobil telefondan istifadə etdiyini nəzərə alsaq, burada ictimai proseslərə təsir göstərmək o qədər də çətin deyil. USAID-in (ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf üzrə Agentliyi) yerli nümayəndəliyi vasitəsilə Amerika diplomatik missiyası ilə əlaqə saxlayan QHT-ni yaddan çıxarmaq olmaz. Müşahidəçilər etirazların ABŞ diplomatik miisiyasının mənzil-qərargahlarının mövcud olduğu  şəhərdərdə daha geniş vüsət almasına diqqət çəkirlər. Bununla yanaşı, ABŞ-ın Braziliyada nədən narazı olduğuna dair sualın cavabları da çoxdur.
Məsələ ondadır ki, Braziliya uzun illər ABŞ-ın «arxa qapısı» sayılan Latın Amerikasının xammal ixracatçısı olub. Amma artıq 20 ildir Braziliya, səs-küy salmadan,  sakitcə inkişaf etməyə başlayıb və nəticədə onun xarici siyasətdəki iddiaları da artıb. Son prezidentlər Lula de Silva və Dilma Russeffin rəhbərliyi dövründə Braziliya ilə ABŞ arasında əsas xarici siyasət məsələlərilə bağlı mövqelər qətiyyən üst-üstə düşməyib. ABŞ-ın İraq və Liviyaya hərbi müdaxiləsini dəstəkləməyən Braziliya rəsmi Vaşinqtonun Suriya və İranla bağlı mövqeyini də tənqid edir. Üstəlik o, Tehrana 2010-cu ildə nümayişkarcasına az zənginləşdirilmiş uran da verib.
İki ölkə arasında ən dərin ziddiyyətlərdən biri Braziliyanın öz nüvə arsenalını yaratmaq istəməsilə bağlıdır. Ölkə rəhbərliyi bu istəyini böyük ərazisi, zəngin təbii sərvətləri və digər resursları olan dövlətin özünümüdafiə üçün nüvə silahına ehtiyac hiss etməsilə əsaslandırır. Amerika materikində nüvə silahının istehsalı və istifadəsində monopoliyanın NATO ölkələrində (ABŞ və Kanada) olduğunu nəzərə alsaq, Vaşinqtonun Braziliyanın bu istəyinə hansı reaksiyanı verəcəyini əvvəlcədən təxmin etmək çətin deyildi. Bunun üçün çox gözləmək də lazm gəlmədi: Birləşmiş Ştatların sabiq müdafiə naziri Leon Panetta Amerikanın Pi-Bi-Es ictimai radiosuna müsahibəsində Braziliyanı Çin və Hindistanla yanaşı, ABŞ üçün təhlükə yaradan dövlət adlandırdı, onların dünyadakı sabitliyi pozmasını önləmək üçün tədbirlər görülməli olduğunu bildirdi. Nəzərə alsaq ki, ABŞ üçün «dünyada sabitlik» öz hegemonluğu deməkdir, Braziliyanın hərbi və strateji qüdrətinin artması perspektivi Vaşinqtonun maraqlarına cavab vermir və onu cavab addımları atmaq məcburiyyətində qoyur. Bu addımlardan biri ABŞ-ın hamiliyi ilə Çili, Kolumbiya, Meksika və Perunu özündə birləşdirən Sakit okean alyansının yaradılması ola bilər. Vaşinqtonun planına əsasən, bu alyans Braziliyanın başçılıq etdiyi, ABŞ-ın siyasətinə müxalif olan digər dövlətlər qrupuna qarşı çıxa bilər. Onların arasında Venesuela, Kuba və Nikaraquanın adını çəkmək olar. ABŞ-ın Latın Amerikasında «özbaşına ölkələr»ə qarşı görmək istədiyi digər tədbirlər Atlantik okeanda patrul xidməti aparan, Braziliyanın neft yataqlarına bilavasitə yaxın yerləşən HDQ Dördüncü donanmasının bərpası, Braziliya XİN-in etirazlarına rəğmən, Kolumbiyada hərbi bazanın yaradılması, qonşu Paraqvayda prezident Fernando Luqonun devrilməsindən sonra hərbi bazanın tikintisi ola bilər.
İki ölkənin mövqeləri iqtisadi sahədə də bir-birinə ziddir. Braziliyanın ABŞ-ın təşəbbüsü ilə irəli sürülmüş Ümumamerika azad ticarət zonası haqda müqaviləni (ALCA) imzalamaqdan imtinasından sonra layihə effektivliyini itirib.
İki ölkə rəhbərliyinin bir-birinin iqtisadi siyasətilə bağlı tənqidi fikirlərinə də tez-tez rast gəlmək mümkündür. ABŞ-ın Braziliyanı öz bazarlarına Amerika məhsullarını buraxmamaqda ittiham etməsinə qarşı tərəfin cavabı dərhal gəlir: braziliyalılar Birləşmiş Ştatların pul siyasətini də tənqid edir, Federal Ehtiyat Sisteminin inkişaf etməkdə olan bazarlara qarşı «valyuta müharibəsi» apardığını bildirirlər.
Qeyd olunanları nəzərə aldıqda, geosiyasi rəqiblərin Braziliyada «təbii» etiraz aksiyalarının təşkilində maraqlı olması tamamilə mümkün görünür. Ölkənin «idarə olunan xaos»a sürüklənməsi, strateji proqramların inkişaf tempinin pozulması, idarəetmə strukturlarının iflic edilməsi, əlbəttə ki, Braziliyanın geosiyasi rəqibinin xeyrinədir.
Kütləvi etiraz aksiyaları davam edir. Baş verənlərin Qərb KİV-də detalları ilə, bəzən isə şişirdilərək verilməsini də Braziliyanın nüfuzdan salınması üçün əvvəlcədən hazırlanmış əməldiyyatın tərkib hissəsi kimi qiymətləndirmək mümkündür. Bu gün artıq 2014-cü ildə təşkil olunması planlaşdırılan beynəlxalq idman turnirlərinin aqibətinin necə olacağı qeyri-müəyyəndir. Bunu ölkəyə idmandan tam uzaq məsələlərlə bağlı təzyiq kimi də qiymətləndirmək olar.
2014-cü il ölkədə həm də prezident seçkisinin keçiriləcəyi ildir. Maraqlıdır, görəsən Latın Amerikasının «arzu edilməyən» liderləri arasında son zamanlar «populyarlıq qazanmış» xərçəng xəstəliyindən sağalmağa nail olmuş Russeff ölkəsində kök salmış «xəstəlik»lə də bacara biləcəkmi?

SO LIFE IS NOT A BED OF ROSES
It is more than a month since widespread protests were held in Brazil's larger towns, that all started when public transport fares were increased by 20 per cent. However, deeper reasons for the unrest were later revealed, such as corruption in high places, the brutal suppression of demonstrations, and so on. Some quarters of society also believe that the country's leaders were spending irresponsible amounts on sports competitions, such as the FIFA Football Confederations Cup, which coincided with the demonstrations, and the 2014 World Cup.  However, according to official figures, in 2012 alone the government spent several times more on health and education than the planned expenditure on soccer competitions. At the same time, the country's president, the socialist Dilma Rousseff, said that the main investments on the 2014 championship are on the infrastructure and have been made from private capital, not out of the budget.
Despite this, the protests have been taken up by more and more of the country's population. The number of people taking to the streets has already reached a million. The government has been forced to send troops to the largest towns and cities to maintain control and public order. Dozens of people from both sides have been hurt in clashes and hundreds have been arrested.
The authorities are worried that the World Cup, which is due to take place in exactly a year's time, could cause the same stormy public reaction. But experts say that protests of this kind are very untypical for Brazil. And, indeed, the apparent aggressive nature of the demonstrators, who usually prefer other ways of protesting, seems strange, to say the least. It is also strange that economy-motivated protests are taking place in a country which in a short period of time has become the world's sixth largest economy and continues to develop much faster than the EU. For example, in terms of level of GDP in 2011 Brazil was ahead of Great Britain, and by 2016 is due to leave France behind, too. And although, in the opinion of some experts, the country's economic leap is not being reflected in the lives of the ordinary people, a simple comparison of the state of affairs ten years ago (not to mention the mid 1990s) shows the illogical nature of the purely economic reasons of the protesters. What are also strange are the claims about another "colour revolution" (the events in Brazil are already being called the "vinegar revolution" or the "20-per cent revolution" because of the 20% public transport fare increase), that these actions were not instigated by external forces but were of a spontaneous nature, that the world powers are not interested in it and the reasons lie only in the actions of the authorities against their own people.
The same remarks were made about Ukraine which is still trying to rehabilitate itself after the activities of the Yushchenko-Tymoshenko tandem and about the fragmented Libya and Egypt, which once again stands on the brink of a civil war, and Syria where the civil war has already claimed the lives of over 100,000 people. Each time the news agencies try to convince people of the spontaneity of the events and the sincerity of the people's expression of will. In other words, in cynically ignoring the obvious dramatic nature of the events, they are trying to assure the people that "revolutionary conditions gathered head some time ago and all this was anticipated". At the same time, it is being very conveniently forgotten that such "revolutionary conditions" are evident in any country. But in the modern world, where a large number of countries are directly financially independent on the trans-national companies and super-national financial structures, which are nothing more than an appendage of them, and the rural elite are often isolated from the masses and support the aforementioned forces in plundering them, the revolutionary conditions were created from the outset. All that is required is to light the touch-paper at the right moment. And that moment comes either when the national elite become less amenable and try to start playing their own game or when all their powers have been drained like a common domestic battery.
But let us return to Brazil in order to analyze the aforementioned theory on the example of the "vinegar revolution". The disturbances increased after social networks were full of stories about "billions being spent from the state purse" on the construction of sports stadia for the 2014 World Cup and the 2016 Summer Olympics. The Brazilian "human rights" community distributed on Facebook a photograph of the head of this popular social network, Mark Zuckerberg, with support for the protesters and calls for a revolution. Incidentally, according to the notorious former employee of the American special services E. Snowden, Zuckerberg was closely linked with the CIA at the start of his business career and also later with the US National Security Agency (NSA).  Snowden claims that the US, by means of social networks, can control popular unrest. Thus, the support for the actions by Zuckerberg, who has suddenly started to be worried by the increase in fares on Brazilian public transport, is very interesting.
Since there are 80 million Internet users in Brazil and roughly double the number of mobile phone users, the attempts to influence social processes are not encountering any particular obstacles. It would also be timely to mention the activities of the NGOs which maintain links with US diplomatic missions via the local USAID (the US Agency for International Development). The attention of analysts was drawn by the fact that the protests were particularly strong in those towns where there were headquarters of American diplomatic missions. So there are many answers to the question as to why Brazil might not find favour in American eyes.
The point is that for a long time Brazil has been a supplier of raw material from the "back garden", which Latin America is regarded by the US. But for 20 years the country has been able to develop rapidly without fuss and its ambitions in foreign policy have grown accordingly. During the rule of its recent presidents - Lula Da Silva and Dilma Rousseff - one can detect a complete disparity between Brazil and the USA on key questions of foreign policy. In not supporting the US intervention in Iraq and Libya, Brazil also criticized official Washington's position on Syria and Iran, demonstrably selling low-grade uranium to the latter in 2010. One of the deep-rooted antagonisms between the two countries is Brazil's desire to develop its own nuclear arsenal.  The country's leaders have based this desire on the fact that states with huge territories and possessing rich supplies of energy resources and other natural wealth need nuclear weapons as an element of self-defence. Bearing in mind that on the American continent the production and use of nuclear missiles is in the hands of a monopoly of NATO countries (US and Canada), it was not difficult to foresee official Washington's reaction to such an intention. It was not long in coming: in an interview for the American public radio station PBS, former US Defence Secretary Leon Panetta described Brazil, along with China and India, as a country that presents a challenge to the USA, calling on them to make sure they do not undermine stability in the world. Bearing in mind the fact that for the US the concept of "stability in the world" means its own hegemony, the prospect of an increase in Brazil's military and strategic might does not meet with the US' interests and causes it to take reciprocal steps. One of these steps could be the creation of a Pacific Alliance, including such countries as Chile, Colombia, Mexico and Peru, under US' patronage. According to America's plan, such an alliance would stand against another group of countries headed by Brazil and in opposition to US' policy. Among such countries one would include Venezuela, Cuba and Nicaragua.
Also included in measures undertaken by the US in Latin America against "self-willed countries" are the rebuilding of the Navy's Fourth Fleet which patrols areas of the Atlantic close to Brazil's oil fields, the development of a military base in Colombia despite protests by the Brazilian Foreign Ministry and the construction of a military base in neighbouring Paraguay following the overthrow of the country's president, Fernando Lugo. Following Brazil's refusal to sign a treaty on an all-American Free Trade Zone (ALCA), put forward by the US, the project has proved to be ineffective.
Quite often the leaderships of both countries are critical of the other's economic policy.  No sooner does the US accuse Brazil of protecting its own market against American goods than the latter responds with a condemnation of US monetary policy, saying that the Federal Reserve System is provoking "currency wars" against developing markets.
Bearing in mind what has been said up to now, the interest of geopolitical rivals in the preparation of "spontaneous" acts of protest in Brazil is perfectly possible. The country's slide into "manageable chaos", a disruption of the rate of development of strategic programmes and the paralysis of management structures are, of course, of advantage to Brazil's geopolitical rival.
The widespread protest actions are continuing. The detailed and at times embellished coverage events by the western media may also be regarded as a pre-arranged operation to discredit Brazil's image. Today one needs to cast doubt on the organization of international sports tournaments in 2014, and this may be assessed as pressure on the country on questions which are very much divorced from sport. It is worth pointing out that 2014 is also the year of presidential elections in the country. And for the moment it will be interesting to see whether Mrs Rousseff, who has herself recovered from an oncological illness and who has become so "popular" recently among the "undesirable" leaders of Latin American countries, will be able to fight the "illnesses" that have become deep-rooted in her own society.