Müttəfiqlərin Ermənistana marağı itir
Ermənistan Rusiyadan incik olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirir. Bu dəfə incikliyə və məyusluğa səbəb Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradılması məqsədilə Bakının «Azadlıq» meydanında təşkil edilmiş hərbi parad olub. Daha doğrusu, erməniləri məyus edən paradın keçirilməsi yox, orada Azərbaycanın Rusiyadan aldığı yeni silahların nümayişidir. Xatırladaq ki, hələ parad ərəfəsində Azərbaycanın Rusiya ilə 2011-2012-ci illərdə imzaladığı müqavilələrə əsasən, yeni hərbi texnikaların ölkəyə gətirilməyə başlandığı məlum olmuşdu. Müqavilələr 3 T-90S tank batalyonunun (94 ədəd), təxminən, 3 batalyonluq BMP-3 markalı piyadaların döyüş maşınının (təxminən, 100 ədəd), «Msta-S» özü hərəkət edən artilleriya qurğuları divizionunun (18 ədəd), «Smerç» reaktiv yaylım atəşi sistemi (RYAS) divizionunun (18 buraxıcı qurğu), «Vena» özü hərəkət edən artileriya topu divizionunun (18 ədəd) və «Solnsepek» («Buratino» sisteminin yeni modifikasiyası) TOS-1A ağır odsaçan sisteminin batereyalarının (6 ədəd) alınmasını nəzərdə tuturdu.
Rəsmi İrəvan əvvəlcə bu haqda danışmamağa üstünlük verirdi. İndi  isə Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan etiraf edir ki, Rusiya silahlarının Azərbaycana satışı İrəvanı narahat etməyə bilməz. Ermənistanın «çərənləyənlər sinfi» - jurnalistlər, politoloqlar və digərlərisə Rusiyadan incikliklərini nümayiş etdirirlər. Üstəlik, Azərbaycanla Rusiya arasında silah alverinə dair razılaşmanın detalları mətbuata Ermənistanda Rusiya qazının qiymətinin artımı ilə bağlı ehtirasların coşduğu bir vaxtda çıxıb. Ermənistan yenə də Rusiya qazını «Qazprom»un bütün digər müştərilərindən ucuz alır. Amma istənilən halda, bu, Ermənistan iqtisadiyyatı üçün «ağır sürpriz»dir.
Bütün bunların fonunda Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının rəhbəri Nikolay Patruşevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Ermənistana səfəri İrəvana bütün məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdı. Amma KİV İrəvanın narahatlıqları haqda yazmağı lazım bilmədi. Məlumata görə, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan Nikolay Patruşevlə «strateji müttəfiq olan iki ölkənin münasibətlərinə dair geniş əhatəli məsələləri», regiondakı vəziyyəti və çağırışları, həmçinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqlar prosesinin hazırkı vəziyyətini müzakirə edib. Sarqsyanla Patruşev Ermənistanın Türkiyə və İranla sərhədi boyunca təhlükəsizliyin gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərin gedişi haqda da danışıblar. Qeyd edək ki, bu sərhəd rusiyalı sərhədçilər tərəfindən qorunur.
Görüşdə sərhəd buraxılış məntəqələrinin müasirləşdirilməsi və yenidən təchizatına dair də fikir mübadiləsi aparılıb.
Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Artur Baqdasaryan isə Patruşevlə Ermənistan-Rusiya regional dövlət ehtiyaların agentliyinin yaradılmasını müzakirə edib.
Nikolay Potruşev İrəvana səfəri zamanı Azərbaycanla Rusiya arasında silah alverinə dair razılaşmanı özü şərh edib. O, Gümrüdə jurnalistlərə verdiyi açıqlamada bildirib ki, istənilən ölkə Rusiyadan qanuni yolla silah ala bilər. «Bilirsiniz ki, Rusiya ondan silah almaq istəyən, bunu qanuni yolla həyata keçirmək imkanı olan istənilən ölkə ilə alver edir», - deyə Patruşev qeyd edib.
Rusiya Təhlükəsizlik Şurası katibinin bu sözləri,əlbəttə ki, Moskvanın siyasətində ciddi dəyişikliyin olduğunu göstərir. Bu, İrəvan və Bakı ilə münasibətlərdə balansa yenidən baxılacağını da ortaya çıxarır. Bundan başqa, Ermənistan KTMT-nin üzvüdür və bu üzdən hələ də Rusiyadan silah və sair alarkən müəyyən imtiyazlara malikdir. Amma o da tamamilə aydındır ki, Moskva ilə Bakı arasında silah-sursat satışı sahəsində əlaqələr Rusiyanın bütün qərarlarını yalnız İrəvanın maraqlarını düşünərək qəbul etmədiyinin göstəricisidir.
Bu arada hadisələr elə cərəyan edir ki, Ermənistan «Rusiya məyusluğu» ilə eyni zamanda «İran məyusluğu» da yaşayır. Bu, Tehranın Ermənistana təbii qazı Yerevanın əvvəllər Rusiyadan aldığı qiymətlərlə satmaqdan imtina etməsindən sonra baş qaldırıb. Görəsən, bu qərarın verilməsində İranın münasibətlərini kormalaq istəmədiyi Moskvadan hər hansı «tapşırıq» olubmu? Yoxsa Tehran sadəcə məşhur «bu, adi biznesdir» deyimini əsas tutub və Ermənistana ucuz, daha doğrusu havayı qaz vəd etməyib.
Bundan başqa, İranın Ermənistandakı səfiri Məhəmməd Rəisi bu yaxınlarda keçirdiyi mətbuat konfransında digər İran-Ermənistan birgə layihələri, məsələn, İran-Ermənistan dəmir yolunun və elektrik xəttinin çəkilişi haqqında son dərəcə soyuq danışıb. Onun sözlərindən məlum olub ki, İran bu layihələri dəstəkləyir və öz işini görməyə hazırdır, amma qoy Ermənistan da öz üzərinə düşən işləri həyata keçirsin.
Buna Ermənistanın siyasi dairələrinin reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Onlar İran təmsilçilərinin Ermənistanla heç də İvanın gözlədiyi tərzdə danışmadığını hiss ediblər. Ölkələr yenə də müttəfiq olaraq qalırlar. Amma İran Ermənistanın bütün ağlabatan və batmayan problemlərinin həllini öz üzərinə götürmək niyyətində deyil.
Bütün bunlar göstərir ki, söhbət heç də Ermənistanın Rusiya və İranla münasibətlərində hansısa anlaşmazlıqlardan getmir. Problemin kökü daha dərindir. Bu, artıq «strateji məyusluqdur». Özə də əsas məsələ odur ki, məyus olan yalnız Ermənistan deyil - müttəfiqlər də İrəvana olan maraqlarını itirirlər. Bu isə kifayət qədər qanunauyğun vəziyyətdir. Sürətlə yoxsullaşan, kütləvi miqrasiyanın yaşandığı Ermənistan «dotasiyalı» iqtisadiyyatı ilə çətin ki, böyük marağa səbəb olsun. Üstəlik, onun Azərbaycanla «dondurulmuş», Gürcüstanla potensial, Türkiyə ilə isə «közərməkdə olan» münaqişəsi qalmaqdadır. Xatırladaq ki, bu, ölkənin həmsərhəd olduğu 4 ölkədən 3-dür. Buraya yoxsulluğun sürətlə artdığını, kriminalın gücləndiyini də əlavə etsək… Bu gün əksər ekspert və analitiklərin etiraf etdikləri kimi, Ermənistanla ittifaq yalnız bir halda maraqlı ola bilər ki, o, Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı yönəlsin. «Erməni lobbisi»nin qalmaqallı aksiyalarını nəzərə almasaq, Ermənistanın başqa rçaqı, sadəcə yoxdur. Bu aksiyalardan da sonda bacaran hər kəs qaçıb yaxasını qurtarmağa çalışır.
Bu gün belə taktikaya tələbat itir. Bu, yalnız Vaşinqton müqaviləsinin 5-ci maddəsi  ilə qorunan Türkiyəyə münasibətdə belə deyil. Azərbaycanın dünya arenasında nüfuzu və hörmətinin artması da ortadadır. Ermənistanla ittifaqın verdiyi primitiv üsullarla Azərbayxana təzyiq göstərmək cəhdləri son dərəcə riskli addımdır. Ermənistanın müttəfiqlər artıq bunu başa düşüblər.İndi qalır, İvanın da bunu başa düşməsi.

СТРАТЕГИЧЕСКОЕ РАЗОЧАРОВАНИЕ
В Армении демонстрируют свои обиды на Россию. На сей раз поводом для обиды и разочарования стал грандиозный парад на площади Азадлыг в Баку в честь 95-й годовщины создания Национальных вооруженных сил Азербайджана. Точнее, не сам парад, а продемонстрированные в ходе его новейшие образцы оружия, закупленные Азербайджаном у России. Напомним, что еще накануне парада стало известно, что в Азербайджан начала прибывать техника, закупленная у РФ на основе заключенных в 2011-2012 гг. контрактов. Эти контракты предусматривают закупку трех танковых батальонов Т-90С (94 единицы), боевых машин пехоты БМП-3 примерно на три батальона (около 100 единиц), дивизиона (18 единиц) самоходных артиллерийских установок "Мста-С", дивизиона (18 пусковых установок) реактивных систем залпового огня (РСЗО) "Смерч", дивизиона (18 единиц) самоходных артиллерийских орудий "Вена" и батареи (6 единиц) тяжелых огнеметных систем ТОС-1А "Солнцепек" (новая модификация системы "Буратино").
Официальный Ереван по поводу российских поставок вначале хранил молчание. Но теперь уже и министр обороны Армении Сейран Оганян признал: да, продажа российского оружия Азербайджану не может не беспокоить Ереван. Зато ереванский "болтающий класс", то есть журналисты, политологи и т.д., вовсю демонстрируют обиду. Тем более что подробности "оружейной сделки" выплеснулись в СМИ как раз в то время, когда в Армении уже бушевали страсти после повышения цен на российский газ. Его Ереван все равно приобретает дешевле, чем все остальные коммерческие партнеры "Газпрома", но для армянской экономики это, тем не менее, непосильный "сюрприз".
На этом фоне визит в Армению представительной делегации России во главе с секретарем Совбеза РФ Николаем Патрушевым представлял для Еревана удобный повод обсудить все наболевшие вопросы. Правда, в СМИ по поводу обеспокоенности Еревана предпочли не откровенничать. Как сообщалось, президент Армении Серж Саргсян обсудил с Николаем Патрушевым "широкий круг вопросов взаимодействия двух государств, являющихся стратегическими союзниками", региональные события и вызовы, а также нынешнее состояние переговорного процесса по урегулированию проблемы Нагорного Карабаха. Саргсян и Патрушев обсудили, в частности, ход работ по повышению безопасности на всем протяжении государственной границы Армении с Турцией и Ираном, которую охраняют российские пограничники, рассмотрели вопросы модернизации и переоснащения пропускных пунктов. В свою очередь секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян и секретарь Совбеза РФ Николай Патрушев обсудили вопросы, касающиеся создания регионального армяно-российского агентства государственных резервов.
В ходе визита в Ереван российско-азербайджанскую оружейную сделку прокомментировал сам Николай Патрушев. Он заявил журналистам в Гюмри, что любая страна при желании имеет возможность на законных основаниях приобрести оружие у России. "Вы знаете, Россия торгует со всеми странами, и любая страна, которая захочет купить, имеет возможность на законных основаниях приобрести у России оружие", - заявил Патрушев.
Слова секретаря Совбеза РФ вряд ли, конечно, означают, что в политике России наступил коренной перелом, что баланс отношений с Ереваном и Баку будет пересмотрен и т.д. Более того, Армения остается членом ОДКБ, она по-прежнему пользуется определенными преференциями при закупке российского оружия и т.д. Но точно так же верно и то, что оружейные контракты между Москвой и Баку - явное свидетельство, что не все решения, принимаемые в Москве, исходят исключительно из интересов Еревана.
И так уж совпало, что одновременно с "российским разочарованием" в Армении переживают и "иранское". Оно началось с того, что Тегеран отказался продавать Армении газ по тем же ценам, по которым она ранее закупала "голубое топливо" у России. Сыграла ли здесь свою роль некая "подсказка" из Москвы, с которой в Тегеране не пожелали портить отношения, или же руководствовались известной мудростью "Ничего личного - только бизнес", но дешевого, вернее, дармового газа Еревану не обещали.
Более того, в ходе своей недавней пресс-конференции посол ИРИ в Армении Мохаммад Реиси весьма прохладно высказался и по поводу других совместных ирано-армянских проектов, в частности о строительстве железной дороги Иран - Армения и ЛЭП. Иранский дипломат в обоих случаях дал понять: Иран поддерживает эти проекты и готов сделать свою часть работы, но пусть Армения тоже сделает свою.
Реакция ереванского политического бомонда оказалась быстрой. Здесь почувствовали: представители Ирана говорят с Арменией совсем не так, как на это рассчитывали в Ереване. Страны по-прежнему остаются союзниками, но брать на себя решение всех мыслимых и немыслимых проблем Армении в ИРИ не желают.
Все это говорит о том, что речь идет не о некотором недопонимании во взаимоотношениях Армении с Россией и Ираном. Проблема куда глубже. Это уже "стратегическое разочарование", причем разочаровалась не только и не столько Армения. Куда серьезнее, что союзники теряют к ней прежний интерес. Что, в общем-то, вполне закономерно. Стремительно нищающая Армения с зашкаливающей миграцией и, скажем так, "дотационной" экономикой вряд ли может представлять большой потенциальный интерес. В особенности при замороженном конфликте с Азербайджаном, потенциальном - с Грузией и "тлеющем" - с Турцией. Это, напомним, три границы из четырех. А если добавить сюда еще растущую бедность и засилье криминала… Как сегодня признают многие эксперты и аналитики, союз с Арменией представляет интерес только в одном случае - если этот союз направлен против Азербайджана и Турции. А реализуется эта "дружба против" исключительно в провоцировании конфликтов и поддержке терроризма. Других рычагов у Армении попросту нет, если не считать скандальных акций "армянского лобби", от которых затем старательно открещиваются все кому не лень.
Но сегодня такая тактика явно теряет востребованность. И не только в отношении Турции, находящейся под защитой 5-й статьи Вашингтонского договора. Рост влияния и авторитета Азербайджана на мировой арене не менее очевиден. И попытки давить на нашу страну теми примитивными способами, которые дает союз с Арменией, кажутся слишком рискованными. Союзники Армении это уже поняли. Дело за Ереваном.