"MOBİL KÖLƏLİYƏ SON!"
"Mobil əsarətə son!". KİV və abonentlər bu ilin fevralın 1-dən çoxdan gözlənilən nömrələrin daşınması xidmətinin (MNP) buraxılmasını məhz belə qəbul etdilər. Bu xidmət təkcə ona görə çoxdan gözlənilən idi ki, indi mobil operator müştəriləri şəxsi və iş maraqlarına görə öz operatorlarını daha münasib və keyfiyyətlisinə dəyişə bilərlər, həm də bu xidmətin tətbiqi  dəfələrlə təxirə salınmışdı, hətta bəzən bunun baş tutacağına ümid də itmişdi. Bəlkə də Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN) mobil operatorlara qarşı durması, kosmosa peyk buraxmaqdan daha asan olub....
Mobil rabitə  Azərbaycanın telekommunikasiya sahəsində ən sürətlə inkişaf edən və gəlirli sferalardan biridir - sektordan əldə olunan gəlirin 60%-i məhz bu sahənin payına düşür.  Proqnozlara görə, 2017-ci ilin sonuna qədər Azərbaycanda mobil rabitə abonentlərinin sayı 17,3% artacaq, mobil rabitənin yayılması səviyyəsi 110,1%-dən 129,2%-ə yüksələcək.
Dolmuş bazar şərtlərində gəlirlərin həcmini artırmaq operatorlar üçün daha da çətindir, onlara qarşı olan tələblər isə daim sərtləşdirilir. Mobil rabitənin inkişafı spektrin daim genişləndirilməsini və uyğun olaraq göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasını nəzərdə tutur. Abonentlərin operatorları dəyişməsinin əsas səbəbi, ən yaxşı təklifin axtarışlarından ibarətdir.
2007-ci ilə qədər mobil rabitə bazarı iri operator - "Bakcell" və "Azercell" şirkətləri tərəfindən idarə olunurdu. Bazarda yeni oyunçu “Azerfon”nun ("NarMobile" ticarət markası) peyda olması, böyük dəyişikliklərə gətirib çıxardı və "abonent uğrunda yarışma"nı sərtləşdirdi.
İndi növbəti addım üçün zaman yetişdi - nömrələrin daşınması (MNP - Mobile Number Portability) xidmətinin tətbiqi. Bu sistemin tətbiqinin əsas məqsədi xüsusən keyfiyyətin yüksəldilməsi və operatorların göstərdikləri xidmətlərin əlçatarlılığı sahəsində rəqabətin yeni dalğasının yaradılmasıdır.  Nömrənin daşınması abonent nömrəsinin operatora ayrılan prefiks (050, 051, 055, 070 və 077) ilə birgə tam köçürülməsini nəzərdə tutur.
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin təşəbbüskarı olduğu layihə, Azərbaycanın mobil rabitə bazarında qüvvələrin sonrakı yerləşməsinə əhəmiyyətli təsir edə bilər. Bununla belə, yerli rabitə bazarı artıq kifayət qədər dolub və elə inkişaf mərhələsindədir ki, MNP-nin tətbiqinin vaxtının yetişdiyini hesab etmək olar.
Məhz bu xidmət mövcud olan abonentlərin saxlanılması və yenilərinin cəlb olunması üçün operatorları əlavə səylərə təşəbbüs göstərməyə vadar etməlidir. Öz mahiyyətinə görə MNP xidmətləri operatorların billinq sisteminin əsas hissəsini təşkil edir və onun tətbiqi üçün daha sonra bir-biri ilə inteqrasiya olunacaq əlavə aparat həllərinin qurulması zəruri idi. Müvafiq qərarların hazırlanması və qanunvericilik tədbirlərinin qəbulu heç də az əhəmiyyət kəsb etmirdi. Bu tədbirlər olmadan xidmətin tətbiqini ancaq potensial ideya kimi nəzərdən keçirmək olardı.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın mobil şəbəkələrində MNP xidmətinin tətbiqi məsələsi 2008-ci ildən nəzərdən keçirilirdi. Lakin təxminən, bir il əvvəl onun tətbiqi üçün işçi qrupu yaradıldı.  Onun tərkibinə Azərbaycanın telekommunikasiya xidmətləri bazarında fəaliyyət göstərən fiksasiya edilmiş və mobil rabitə operatorlarının nümayəndələri daxil idi. Amma nəzarətçi dəfələrlə MNP xidmətinin başlanması tarixini bir neçə dəfə açıqlasa da, "əlamətdar an" hər dəfə dəyişdirilirdi.
Operatorların özləri yeni xidmətin qəbuluna bazarın hazırlığını əvvəlcə fərqli şəkildə qiymətləndirirdilər. Belə ki, bazarın böyük payına malik olan şirkətlər onun tətbiqinə maraqlı deyildilər. Çünki öz nömrələrinin saxlanılması vacib olan abonentlər üçün, MNP rəqibin təklifi daha cəlbedici olacağı təqdirdə, operatorun dəyişməsinə səbəb ola bilərdi. Bir sözlə, bu an MNP üzrə danışıqlarda maneə idi və onun tətbiqi prosesini ləngidirdi. Lakin nəticədə, görünür, nəzarətçi maraqlı tərəfi inandıra və çoxdan gözlənilən layihəni tətbiq edə bildi.
Buna  baxmayaraq, dünya praktikası göstərir ki, MNP-nin tətbiqindən sonra, abonentlərin kütləvi şəkildə axını müşahidə edilmir və orta hesabla, xidmətdən müştərilərin cəmi 20%-i istifadə edir. Rəqəm, əlbəttə ki, böyük deyil. Lakin nəzərə alsaq ki, bütün bu abonentlər hansısa bir operatora keçəcəklər, bu, bazarın sabitliyini pozmağa bəs edəcək.
MNP-nin tətbiqi ilə mobil rabitə operatorları abonentlər uğrunda ancaq marketinq təşəbbüslərinin köməyi ilə mübarizə aparacaq. Bu da ki bazarda rəqabətin sağlamlaşmasına səbəb olmalıdır. Təcrübədə bu sutkanın müəyyən vaxtında şəbəkədaxili zənglərin tariflərinin sıfırlanması və ya səs-internet-trafikin istifadəsinin daha sərfəli şərtlərinin təqdim olunması ola bilər.
Xidmətin bu növünün tətbiqinin əsas məsələsi texniki aspektlərlə bağlı idi. Çünki sonuncu istehlakçı üçün xidmətin rahatlığı bundan asılı idi. Burada söhbət köçürmə prosesinin qısa zaman kəsiyində baş verməsindən gedir. Bu da müvafiq olaraq operatorların razılığı və bazarda təyin olunmuş qaydalardan asılı idi. Dünyada MNP, nörmələrin köçürmə müddəti ən az olan yerlərdə böyük populyarlığa malikdir.
Həmçinin dünya təcrübəsində bəzi operatorlar onların şəbəkəsinə daşınan abonentin nömrəsinin köçürülmə qiymətini ödəyir. Bu, əlavə danışıq dəqiqələri qismində də ola bilər. Bəzi ölkələrdə bu xidmətdən istifadə üçün qiymət müəyyən edilib, bəzilərində isə o, tamamilə pulsuzdur.  Həmçinin məlumdur ki, digər ölkələrdə MNP-nin tətbiqinin elə ilk vaxtlarından sonra, istifadəçilər mobil operatorlarını fəal şəkildə dəyişirlər. Zaman keçdikcə isə şirkətlər müştərilərini saxlamaq üçün böyük səy sərf edirlər.
Bununla da abonentlər uğrunda mübarizənin yeni mərhələsi qaçılmazdır və korporativ sektorda daha kəskin mübarizə gözlənilir. Hərçənd operatorların gəlirliliyinin göstəriciləri yüksək olaraq qalır. Bununla bağlı olaraq müştərilərə görə yeni mübarizə üçün onların gücü və ehtiyatları kifayət etməlidir.
MNP xidməti ilk dəfə 1997-ci ildə Cənub-Şərqi Asiyanın telekommunikasiya bazarında buraxılıb. Daha sonra bu sistemi Hollandiya, Böyük Britaniya və digər ölkələr  tətbiq ediblər. 2003-cü ildən Avropa Birliyinə (AB) daxil olan dövlətlərin hər birinin qanunvericiliyi MNP dəstəklənməsini vəzifə olaraq qarşıya qoyub. 2008-ci ildə Pakistan, Misir və Meksika operatorları da MNP xidmətini tətbiq ediblər.
BU NECƏ İŞLƏYİR
Digər operatorların abonentləri sim-kart və şəxsiyyət vəsiqələrini təqdim edərək, müştəri xidmətləri ofislərinə müraciət edə bilərlər. Operatorun şəbəkəsinə köçürülmə zamanı SİM-kartın dəyişdirilməsi tələb olunur. Kartların "Bakcell", "Azercell" və "Azerfon" mərkəzlərində dəyişdirilməsi pulsuz həyata keçirilir.
Bir şəbəkədən digərinə keçmək 6 gün çəkir. Köçürülmənin sonuncu günü nömrə 3 saatlıq sönür, daha sonra əvvəllər abonentdə olan sim-kart ləvğ olunur və yeni kart aktivləşir.
Abonentlər xidmətdən ilk dörd gün ərzində imtina edə bilərlər. Nömrə operator şəbəkələrində, ən az, üç ay istifadə olunmalı və borcu olmamalıdır. Daha bir mühüm məqam isə ondan ibarətdir ki, digər operatorun şəbəkəsinə köçürəcəyi sim-kartdakı mövcud danışıq balansı sıfırlanacaq.  Data-kartlarda istifadə olunan sim-kartlar üçün bu xidmət əlçatarlı deyil. Qaydalara əsasən, xidmətdən təkrar olaraq üç ay müddətində istifadə etmək mümkün olacaq.

"КОНЕЦ МОБИЛЬНОМУ РАБСТВУ!"
"Конец мобильному рабству!". Именно так восприняли СМИ и абоненты запуск с 1 февраля этого года долгожданной услуги переносимости номеров - MNP. Долгожданной не только потому, что теперь клиенты мобильных операторов смогут без ущерба личным и деловым интересам поменять своего оператора на более доступного и качественного, но и потому, что день начала внедрения данной услуги неоднократно переносился и порой даже терялась надежда, что он вообще наступит. Министерству связи и информационных технологий (МСИТ) противостоять мобильным операторам, пожалуй, оказалось не легче, чем запустить в космос спутник…
Сфера мобильной связи является одной из самых быстро развивающихся и прибыльных в телекоммуникационной отрасли Азербайджана - именно на нее приходится свыше 60% полученных доходов этого сектора. Согласно прогнозам, до конца 2017 года число абонентов мобильной связи в Азербайджане увеличится на 17,3%, а уровень проникновения мобильной связи в республике вырастет с 110,1% до 129,2%.
В условиях насытившегося рынка операторам все сложнее увеличивать объемы прибыли, а требования к ним постоянно ужесточаются. Прогресс мобильной связи подразумевает постоянное расширение спектра и соответственно улучшение качества оказываемых услуг. Основная причина, по которой абоненты меняют оператора, заключается в поиске лучшего предложения.
До 2007 года рынок мобильной связи контролировался двумя операторами - компаниями Bakcell и Azercell. Появление на рынке нового игрока Azerfon (торговая марка Nar Mobile) привело к значительным переменам и ужесточило "гонку за абонента".
Теперь настало время для очередного шага - услуги переносимости номеров (MNP - Mobile Number Portability), внедрение которой в основном и преследует цель создать новую волну конкуренции, в частности в сфере повышения качества и доступности оказываемых операторами услуг. Перенос номера подразумевает полную миграцию абонентского номера вместе с выделенным оператору префиксом (050, 051, 055, 070 и 077).
Проект, инициированный Министерством связи и информационных технологий, может оказать существенное влияние на дальнейшую расстановку сил на рынке сотовой связи Азербайджана. Впрочем, местный рынок мобильной связи уже достаточно насыщен и находится на той стадии развития, когда введение MNP можно считать своевременным. Именно эта услуга должна вынудить операторов предпринимать дополнительные усилия для удержания имеющихся абонентов и привлечения новых.
По своей сути услуга MNP является одной из составляющих биллинговых систем операторов, и для ее применения необходимо было установить дополнительные аппаратные решения, которые затем были интегрированы друг с другом. Не менее важными были также выработка соответствующих правил и принятие законодательных мер, без которых внедрение услуги можно было рассматривать всего лишь как потенциальную идею.
Надо отметить, что вопрос применения услуги MNP в сотовых сетях Азербайджана рассматривался с 2008 года. Но примерно год назад для ее внедрения была создана рабочая группа, в которую входили представители операторов фиксированной и мобильной связи, действующих на рынке телекоммуникационных услуг Азербайджана. Однако, хотя регулятор несколько раз называл сроки начала действия MNP, "знаменательный момент" каждый раз переносился.
Сами операторы изначально по-разному оценивали готовность рынка к восприятию новой услуги. Так, обладающие высокой долей рынка компании не были заинтересованы в ней, так как для многих абонентов, для которых очень важно сохранение своего номера, MNP могла бы стать причиной смены оператора, если предложение конкурента будет более привлекательным. Словом, этот момент и становился камнем преткновения в переговорах по MNP и затормаживал процесс ее внедрения. Но в итоге, судя по всему, регулятору удалось убедить все заинтересованные стороны и запустить долгожданный проект.
Впрочем, как показывает мировая практика, массового оттока абонентов после применения MNP не наблюдается, и в среднем услугой пользуется всего около 20% клиентов. Цифра, конечно же, небольшая, но если учесть, что все эти абоненты перейдут к какому-либо одному оператору, то этого будет достаточно, чтобы дестабилизировать рынок.
С введением MNP операторы мобильной связи будут бороться за абонентов исключительно с помощью маркетинговых инициатив, что должно способствовать оздоровлению конкуренции на рынке. На практике это может быть обнуление тарифов на внутрисетевые звонки в определенное время суток или же предоставление более выгодных условий использования голосового и интернет-трафиков.
Главным вопросом в применении этого вида услуги являлись технические аспекты, так как от этого зависело удобство услуги для конечного потребителя. Речь идет о том, чтобы процесс миграции происходил за короткий период времени, что, соответственно, зависело от договоренности операторов и установленных на рынке правил. В мире услуга MNP пользуется большой популярностью там, где срок переноса номера наименьший.
Также в мировой практике некоторые операторы компенсируют стоимость переноса номера абоненту, который мигрирует в их сеть. Это может быть осуществлено в виде дополнительных разговорных минут. В некоторых странах установлена фиксированная стоимость на использование данной услуги, а в некоторых она вовсе бесплатна. Также известно, что в других странах пользователи активно меняют мобильных операторов лишь на первых порах после введения MNP, со временем же компании прикладывают больше усилий для удержания клиентов.
Таким образом, новый виток борьбы за абонентов неминуем, и самой жесткой она ожидается в корпоративном секторе. Однако показатели рентабельности операторов остаются высокими, в связи с чем сил и резервов на новую борьбу за клиентов у них должно хватить.
Впервые услуга MNP была запущена в 1997 году на телекоммуникационном рынке Юго-Восточной Азии, затем этому примеру последовали Голландия, Великобритания и другие страны. С 2003 года законодательство каждого государства, входящего в Евросоюз, обязано поддерживать MNP. В 2008 году услугу MNP внедрили также операторы Пакистана, Египта и Мексики.
КАК ЭТО РАБОТАЕТ
Абоненты других операторов могут обратиться в офисы обслуживания абонентов, предъявив Sim-карту и удостоверение личности. При осуществлении миграции в сеть оператора требуется замена SIM-карты. Замена карт в центрах Bakcell, Azercell и Azerfon осуществляется бесплатно.
Срок миграции из одной сети в другую займет шесть дней. В последний день миграции номер будет отключен от сети в течение трех часов, после чего Sim-карта, имеющаяся ранее у абонента, будет аннулирована и активизируется новая карта.
Абоненты могут отказаться от услуги в течение первых четырех дней.
Номер должен использоваться в операторских сетях минимум три месяца и не иметь задолженностей. При этом одной из важных составляющих является то, что имеющийся разговорный баланс на Sim-карте, которую абонент намерен перенести в сеть другого оператора, будет обнулен.
Услуга недоступна для SIM-карт, используемых в Data-картах. Согласно правилам, повторно услугой можно будет воспользоваться по истечении трех месяцев.