"MOBİL KÖLƏLİYƏ SON!"
"Mobil əsarətə son!". KİV və abonentlər bu ilin fevralın 1-dən çoxdan gözlənilən nömrələrin daşınması xidmətinin (MNP) buraxılmasını məhz belə qəbul etdilər. Bu xidmət təkcə ona görə çoxdan gözlənilən idi ki, indi mobil operator müştəriləri şəxsi və iş maraqlarına görə öz operatorlarını daha münasib və keyfiyyətlisinə dəyişə bilərlər, həm də bu xidmətin tətbiqi  dəfələrlə təxirə salınmışdı, hətta bəzən bunun baş tutacağına ümid də itmişdi. Bəlkə də Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN) mobil operatorlara qarşı durması, kosmosa peyk buraxmaqdan daha asan olub....
Mobil rabitə  Azərbaycanın telekommunikasiya sahəsində ən sürətlə inkişaf edən və gəlirli sferalardan biridir - sektordan əldə olunan gəlirin 60%-i məhz bu sahənin payına düşür.  Proqnozlara görə, 2017-ci ilin sonuna qədər Azərbaycanda mobil rabitə abonentlərinin sayı 17,3% artacaq, mobil rabitənin yayılması səviyyəsi 110,1%-dən 129,2%-ə yüksələcək.
Dolmuş bazar şərtlərində gəlirlərin həcmini artırmaq operatorlar üçün daha da çətindir, onlara qarşı olan tələblər isə daim sərtləşdirilir. Mobil rabitənin inkişafı spektrin daim genişləndirilməsini və uyğun olaraq göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasını nəzərdə tutur. Abonentlərin operatorları dəyişməsinin əsas səbəbi, ən yaxşı təklifin axtarışlarından ibarətdir.
2007-ci ilə qədər mobil rabitə bazarı iri operator - "Bakcell" və "Azercell" şirkətləri tərəfindən idarə olunurdu. Bazarda yeni oyunçu “Azerfon”nun ("NarMobile" ticarət markası) peyda olması, böyük dəyişikliklərə gətirib çıxardı və "abonent uğrunda yarışma"nı sərtləşdirdi.
İndi növbəti addım üçün zaman yetişdi - nömrələrin daşınması (MNP - Mobile Number Portability) xidmətinin tətbiqi. Bu sistemin tətbiqinin əsas məqsədi xüsusən keyfiyyətin yüksəldilməsi və operatorların göstərdikləri xidmətlərin əlçatarlılığı sahəsində rəqabətin yeni dalğasının yaradılmasıdır.  Nömrənin daşınması abonent nömrəsinin operatora ayrılan prefiks (050, 051, 055, 070 və 077) ilə birgə tam köçürülməsini nəzərdə tutur.
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin təşəbbüskarı olduğu layihə, Azərbaycanın mobil rabitə bazarında qüvvələrin sonrakı yerləşməsinə əhəmiyyətli təsir edə bilər. Bununla belə, yerli rabitə bazarı artıq kifayət qədər dolub və elə inkişaf mərhələsindədir ki, MNP-nin tətbiqinin vaxtının yetişdiyini hesab etmək olar.
Məhz bu xidmət mövcud olan abonentlərin saxlanılması və yenilərinin cəlb olunması üçün operatorları əlavə səylərə təşəbbüs göstərməyə vadar etməlidir. Öz mahiyyətinə görə MNP xidmətləri operatorların billinq sisteminin əsas hissəsini təşkil edir və onun tətbiqi üçün daha sonra bir-biri ilə inteqrasiya olunacaq əlavə aparat həllərinin qurulması zəruri idi. Müvafiq qərarların hazırlanması və qanunvericilik tədbirlərinin qəbulu heç də az əhəmiyyət kəsb etmirdi. Bu tədbirlər olmadan xidmətin tətbiqini ancaq potensial ideya kimi nəzərdən keçirmək olardı.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın mobil şəbəkələrində MNP xidmətinin tətbiqi məsələsi 2008-ci ildən nəzərdən keçirilirdi. Lakin təxminən, bir il əvvəl onun tətbiqi üçün işçi qrupu yaradıldı.  Onun tərkibinə Azərbaycanın telekommunikasiya xidmətləri bazarında fəaliyyət göstərən fiksasiya edilmiş və mobil rabitə operatorlarının nümayəndələri daxil idi. Amma nəzarətçi dəfələrlə MNP xidmətinin başlanması tarixini bir neçə dəfə açıqlasa da, "əlamətdar an" hər dəfə dəyişdirilirdi.
Operatorların özləri yeni xidmətin qəbuluna bazarın hazırlığını əvvəlcə fərqli şəkildə qiymətləndirirdilər. Belə ki, bazarın böyük payına malik olan şirkətlər onun tətbiqinə maraqlı deyildilər. Çünki öz nömrələrinin saxlanılması vacib olan abonentlər üçün, MNP rəqibin təklifi daha cəlbedici olacağı təqdirdə, operatorun dəyişməsinə səbəb ola bilərdi. Bir sözlə, bu an MNP üzrə danışıqlarda maneə idi və onun tətbiqi prosesini ləngidirdi. Lakin nəticədə, görünür, nəzarətçi maraqlı tərəfi inandıra və çoxdan gözlənilən layihəni tətbiq edə bildi.
Buna  baxmayaraq, dünya praktikası göstərir ki, MNP-nin tətbiqindən sonra, abonentlərin kütləvi şəkildə axını müşahidə edilmir və orta hesabla, xidmətdən müştərilərin cəmi 20%-i istifadə edir. Rəqəm, əlbəttə ki, böyük deyil. Lakin nəzərə alsaq ki, bütün bu abonentlər hansısa bir operatora keçəcəklər, bu, bazarın sabitliyini pozmağa bəs edəcək.
MNP-nin tətbiqi ilə mobil rabitə operatorları abonentlər uğrunda ancaq marketinq təşəbbüslərinin köməyi ilə mübarizə aparacaq. Bu da ki bazarda rəqabətin sağlamlaşmasına səbəb olmalıdır. Təcrübədə bu sutkanın müəyyən vaxtında şəbəkədaxili zənglərin tariflərinin sıfırlanması və ya səs-internet-trafikin istifadəsinin daha sərfəli şərtlərinin təqdim olunması ola bilər.
Xidmətin bu növünün tətbiqinin əsas məsələsi texniki aspektlərlə bağlı idi. Çünki sonuncu istehlakçı üçün xidmətin rahatlığı bundan asılı idi. Burada söhbət köçürmə prosesinin qısa zaman kəsiyində baş verməsindən gedir. Bu da müvafiq olaraq operatorların razılığı və bazarda təyin olunmuş qaydalardan asılı idi. Dünyada MNP, nörmələrin köçürmə müddəti ən az olan yerlərdə böyük populyarlığa malikdir.
Həmçinin dünya təcrübəsində bəzi operatorlar onların şəbəkəsinə daşınan abonentin nömrəsinin köçürülmə qiymətini ödəyir. Bu, əlavə danışıq dəqiqələri qismində də ola bilər. Bəzi ölkələrdə bu xidmətdən istifadə üçün qiymət müəyyən edilib, bəzilərində isə o, tamamilə pulsuzdur.  Həmçinin məlumdur ki, digər ölkələrdə MNP-nin tətbiqinin elə ilk vaxtlarından sonra, istifadəçilər mobil operatorlarını fəal şəkildə dəyişirlər. Zaman keçdikcə isə şirkətlər müştərilərini saxlamaq üçün böyük səy sərf edirlər.
Bununla da abonentlər uğrunda mübarizənin yeni mərhələsi qaçılmazdır və korporativ sektorda daha kəskin mübarizə gözlənilir. Hərçənd operatorların gəlirliliyinin göstəriciləri yüksək olaraq qalır. Bununla bağlı olaraq müştərilərə görə yeni mübarizə üçün onların gücü və ehtiyatları kifayət etməlidir.
MNP xidməti ilk dəfə 1997-ci ildə Cənub-Şərqi Asiyanın telekommunikasiya bazarında buraxılıb. Daha sonra bu sistemi Hollandiya, Böyük Britaniya və digər ölkələr  tətbiq ediblər. 2003-cü ildən Avropa Birliyinə (AB) daxil olan dövlətlərin hər birinin qanunvericiliyi MNP dəstəklənməsini vəzifə olaraq qarşıya qoyub. 2008-ci ildə Pakistan, Misir və Meksika operatorları da MNP xidmətini tətbiq ediblər.
BU NECƏ İŞLƏYİR
Digər operatorların abonentləri sim-kart və şəxsiyyət vəsiqələrini təqdim edərək, müştəri xidmətləri ofislərinə müraciət edə bilərlər. Operatorun şəbəkəsinə köçürülmə zamanı SİM-kartın dəyişdirilməsi tələb olunur. Kartların "Bakcell", "Azercell" və "Azerfon" mərkəzlərində dəyişdirilməsi pulsuz həyata keçirilir.
Bir şəbəkədən digərinə keçmək 6 gün çəkir. Köçürülmənin sonuncu günü nömrə 3 saatlıq sönür, daha sonra əvvəllər abonentdə olan sim-kart ləvğ olunur və yeni kart aktivləşir.
Abonentlər xidmətdən ilk dörd gün ərzində imtina edə bilərlər. Nömrə operator şəbəkələrində, ən az, üç ay istifadə olunmalı və borcu olmamalıdır. Daha bir mühüm məqam isə ondan ibarətdir ki, digər operatorun şəbəkəsinə köçürəcəyi sim-kartdakı mövcud danışıq balansı sıfırlanacaq.  Data-kartlarda istifadə olunan sim-kartlar üçün bu xidmət əlçatarlı deyil. Qaydalara əsasən, xidmətdən təkrar olaraq üç ay müddətində istifadə etmək mümkün olacaq.

"END OF MOBILE SLAVERY!"
"An end to mobile phone drudgery. This is precisely how the mass media and subscribers regard the launch on 1 February this year of the long-awaited services for transferring numbers - MNP. It is long-awaited not only because customers of mobile phone providers will be able to change their provider for a more accessible and better quality one without harming their personal and business interests, but because the date when this service was to be installed kept on being changed and at times people even lost hope that it would happen at all. It was probably easier for the Ministry of Communications and Information Technology (MCIT) to withstand the mobile phone providers than to launch a satellite into space.
Mobile phone communications are one of the most rapidly developing and profitable telecommunications sectors in Azerbaijan. They are responsible for more that 60 per cent of the incomes received from this sector. According to forecasts, the number of mobile phone subscribers in Azerbaijan will increase by 17.3 per cent before the end of 2017, and the extent of mobile phone coverage in the republic will expand from 110.1 per cent to 129.2 per cent.
In circumstances where the providers' market is already full, it is increasingly difficult to drive up profits, while there is an ever more exacting demand for higher profits. Making progress in mobile phone communications means a constant broadening of the spectrum and accordingly an improvement in the quality of the services offered. Subscribers mainly change their provider in order to take advantage of better offers.
Before 2007 the mobile phone communications market was controlled by two providers - the companies Bakcell and Azercell. The appearance of a new player on the market, Azerfon (trade name Narmobile) has resulted in considerable changes and stepped up "the battle for subscribers".
The time has come now for another stage - number transfer services (MNP - MobileNumberPortability), the installation of which is mainly aimed at creating a new wave of competition, in particular in boosting quality and accessibility to the services offered by the providers. The transfer of a number means the complete switching of the subscriber's number together with the prefix allocated to the provider (050, 051, 055, 070 and 077). The project initiated by the Ministry of Communications and Information Technology may have a substantial influence on the future distribution of forces on the mobile phone network market in Azerbaijan. Moreover, the local mobile phone communications market is already sufficiently full up and is in the stage of development so it would seem to be a good time to introduce MNP. It is precisely this service that should force providers to make extra efforts to hold onto their current subscribers and to attract new ones.
MNP is essentially one of the components of providers' billing systems, and, in order to use it, they need to install additional devices that are then integrated with one another. The drawing up and adoption of legislative measures, without which the introduction of this service may be regarded solely as a possible idea, are no less important.
It should be noted that the application of MNP services to Azerbaijan's mobile networks has been under consideration since 2008. But approximately a year ago a working group was set up to deal with its installation; the members of this group were representatives of land-line and mobile communications providers operating on the telecommunications market in Azerbaijan. But, although the regulator set dates for the beginning of the MNP operation several times, "the important date" kept on being postponed each time.
Right from the beginning the providers themselves differed in their opinions of whether the market was read to take on this new service. Thus, companies that already commanded a large share of the market were not interested in it, since for many subscribers for whom it was important to retain their own number, MNP might be a reason for changing provider, if the offers of rivals were more attractive. In short, this moment was a "stumbling block" in the talks on MNP and delayed its installation.
Moreover, practice throughout the world, shows that there isn't a mass exodus of subscribers after MNP is introduced and on average only 20 per cent of subscribers use it. This is naturally a small number, but, if it is taken into account that these subscribers will switch to any one provider, then this will be sufficient to destabilise the market.
When MNP is introduced, mobile phone communications providers will battle for customers exclusively using market initiatives, which ought to make the market more competitive. In practice this might mean free calls within the country at certain times of the day or offering more advantageous conditions with regard to audio and internet traffic.
The technical aspects are an important issue in using this type of service, since the convenience of the service for the final customer depends on these. This is about the process of being able to switch providers in a short space of time, which correspondingly would depend on an accord among the providers and on the regulations set for the market. The MNP service is popular in places in the world where there is the least transfer of numbers.
In it common practice in the world for some providers to compensate subscribers for the cost of the number transfer, when they switch to their network. This may be done by offering additional call time. In some countries a fixed rate is set for using a given service, whereas in some it is completely free of charge. It is also known that in other countries customers are actively changing mobile phone providers solely in the initial period after MNP has been introduced; with time companies put more effort into holding onto their existing customers.
Thus, a new spiral of competition for subscribers is unavoidable, and the hardest campaign is expected in the corporative sector. However, the figures for the providers' profits remain high, so in this connection they should have enough drive and reserves to wage a new battle for subscribers.
The MNP service was first launched on the telecommunications market in South-East Asia in 1997. This example was followed by Holland, Great Britain and other countries. From 2003 the legislation of each state that joined the European Union was obliged to support MNP too. In 2008 providers in Pakistan, Egypt and Mexico also installed the MNP service.
HOW IT WORKS
Subscribers of other providers can apply to the customer services offices, presenting their Sim-card and proof of identity. Sim-cards have to be changed when a subscriber switches to another provider. There is no charge for changing Sim-cards at the Bakcell, Azercell and Azerfon centres. It takes six days to switch from one network to another. On the last day before the switch the number will be switched off for three hours, after which the Sim-card that the subscriber had earlier, will be completely de-activated and the new card activated.
Subscribers can withdraw from the service in the first four days. The number can continue to be used on providers' networks for a minimum of three months without charge. At the same time, one of the important features of it is that the balance on the Sim-card, which the subscriber intends to transfer to the network of another provider, will be annulled.
The service cannot be accessed with the Sim-cards used in Data-cards. According to the rules the service can be used a second time after three months.