Əhali ölkə banklarında depozitlərinin həcmini daha fəal artırır
Son bir neçə il ərzində Azərbaycanda istehlak krediti bumu müşahidə olunur. Azərbaycan əhalisi kredit vəsaitləri almaq üçün bankları fəal şəkildə "mühasirəyə alır". Nəticədə, istehlak kreditləşməsi sektorunu aktiv şəkildə inkişaf etdirən banklar böyük gəlir əldə etməyə başladılar. İş o vəziyyətə çatdı ki, Mərkəzi Bank 2014-cü ilin əvvəlində "bazarın yüklənməməsi" üçün istehlak kreditlərinin verilmə şərtlərinin sərtləşməsi ilə bağlı banklara göstəriş verməyə məcbur oldu.
2013-cü ilin nəticələrinə əsasən, bankların kredit qoyuluşları 26% artıb və 15,4 mlrd. manatı ötüb. Bundan əlavə, il ərzində fiziki şəxslərin kreditləşməsi 44% artıb və 6, 2 mlrd. dollar səviyyəsinə çatıb. Bunun 80%-i elə istehlak kreditləşməsi sektorunun payına düşür. 2010-2013-cü illər ərzində fiziki şəxslərin kreditləşmə həcmi 2,3 dəfə artıb.
Kreditlərə bu cür yüksək tələbat, təbii ki, istehlak kreditləri üzrə kifayət qədər yüksək olan dərəcələrin aşağı düşməsinə şərait yaratmır. Halbuki ötən il bununla bağlı çoxlu söz-söhbət olub. Ötən il bu cür kreditlər üzrə orta dərəcə 30% həddində dəyişilirdi. Amma bu, potensial kredit alanları qorxutmurdu və onlar tələb olunan vəsaiti almaq üçün saatlarla banklarda növbədə dayanmağa hazır idilər. Bazar şəraitində isə tələbat elə təklif yaradır və banklar dərəcələrin aşağı salınmasına lüzum görmür.
Banklar "cəlbedici" reklam kampaniyaları vasitəsilə vətəndaşların kredit alması üçün maraq oyadırdılar. Nəticədə, əhali "kredit iynəsi"nə oturduldu. Bununla yanaşı, əhalinin maliyyə savadı hələ də orta səviyyədən aşağıdır və heç də hər bir vətəndaş onun üçün kreditin neçəyə başa gəlməsini hesablaya bilmir. Kredit almaq istəyi bəzən bəsit riyazi hesablamaları və vətəndaşların imkanlarını kölgədə qoyur.
2013-cü ildə ipoteka kreditləri də populyar idi. 2012-ci ildəki  durğunluq fonunda ipoteka kreditinin həcmi 75,2 mln. manat (30 milyon manat həcmində olan kreditlər yalnız dördüncü rübdə verilib) təşkil edib. 2013-cü ildə ipoteka kreditləşməsi daha sabit xarakter daşıyırdı. Ötən il 113 mln. manat həcmində ipoteka krediti verilib.
Beynəlxalq reytinq agentlikləri də daxil olmaqla, müxtəlif ekspertlərin qiymətləndirməsinə əsasən, gələcək bir neçə il ərzində Azərbaycanda istehlak kreditləşməsinin həcmi artacaq. Əhali, demək olar ki, "pulların qoxusu"nu hiss edib və iştahası qalxıb. Bu gün banklar kifayət qədər maliyyə resurslarına malikdir ki, yaxşı gəlir gətirən bu tələbatı ödəyə bilsinlər.
Əhali banklara təkcə kredit almaq üçün üz tutmur, eyni zamanda, aktiv olaraq depozitlərinin həcmini də artırır. 2014-cü ilin əvvəlinə əsasən, əhalinin banklarda əmanətlərinin həcmi, təxminən, 6,4 mlrd. manat təşkil edib və ötən illə müqayisədə 25,1% və ya təxminən, 1,3 mlrd. manat artıb. Bu gün əhalinin əmanətlərinin həcmi istehlak kreditləşməsinin həcmini, təxminən, 30% üstələyir. Beləliklə, yalnız əhalinin əmanətlərinin hesabına, banklar istehlak kreditləşməsinin həcmini tam bağlaya bilərlər.
Amma qeyd edək ki, ötən ilin ikinci yarısında əhalinin vəsaitlərinin cəlb edilməsi templəri aşağı düşüb. Xüsusiilə, 2013-cü ilin yanvar-iyul aylarında 900 mln. manat, avqust-dekabr aylarında isə cəmi 400 mln. manat cəlb olunub. Bu, 1 avqust 2013-cü ildən depozit dərəcəsinin azalması ilə bağlıdır. Belə ki, Əmanətlərin Sığortalaması Fondu depozitin qorunmasına zəmanət verməyə hazırdır: əvvəl bu, illik 12%-ə qədər idisə, indi bu göstərici 10% təşkil edir.
Mərkəzi Bankın məlumatlarına əsasən, 2013-cü ildə əhali əmanətlərini milli valyutada qoymağa üstünlük verib. Xüsusən, onların həcmi müvafiq dövr ərzində 31,2% artaraq, 3 mlrd. 888, 3 mln. dollar səviyyəsinə çatıb. Bu da bütün əmanətlərin 60,8%-ni təşkil edir. Bununla bərabər, əmanətlərin xarici valyutada qoyuluşu iki dəfə az olub: 16,6% və ya 2 mlrd. 507,5 mln. manat təşkil edib.
Yerli banklara təkcə Azərbaycan vətəndaşları deyil, həmçinin xaricilər də etibar edirlər. Belə ki, 2014-cü ilin 1 yanvar məlumatlarına əsasən, ölkə vətəndaşlarının bank əmanətlərinin həcmi 5 mlrd. 620,3 mln. manat, xarici vətəndaşların isə 775,5 mln. manat  təşkil edib. Müqayisə üçün 2013-cü ildə rezidentlərin əmanətləri 24,2%, əcnəbilərin isə 31,8% artıb.
Ötən ilin sonlarında banklarda əmanətlərə sahib olan vətəndaşları xoş sürpriz gözləyirdi. Parlament tərəfindən qəbul olunan və Prezident İlham Əliyevin imzaladığı qanuna əsasən, Azərbaycan vətəndaşlarının banklarda və digər kredit təşkilatlarında əmanətlər üzrə ödənilən faizlər 2014-cü ildə gəlir vergisindən azad olunub.
Banklardakı əmanətlər üzrə əhaliyə ödənilən faizlər üzrə vergitutmalar ilə bağlı imtiyazlar 1999-cu ilin yanvarından tətbiq olunur. Əhalinin əmanətlərinin ümumi həcmi, faiz gəliri və verginin məcmusunu nəzərə almaqla, əhali dövlət büdcəsinə 50 mln. manat ödəməkdən qurtulur.
Hazırkı vəziyyət 2014-cü ildə əhalinin əmanətlərinin artımını proqnozlaşdırmağa imkan verir. Ola bilər ki, artım templəri 2013-cü ildəki kimi olmayacaq. Amma Azərbaycanın bugünkü maliyyə bazarının müəyyən qədər məhdud olması və vətəndaşlara gəlir gətirən vasitələrin azlığı şəraitində, banklar sınaqdan keçmiş və etibarlı gəlir mənbəyi olaraq qalır.

Население все более активно наращивает объем депозитов в банках страны
Последние несколько лет в Азербайджане наблюдается потребительский кредитный бум. Население в Азербайджане активно осаждает банки с целью получения кредитных средств. В результате банки, наиболее активно развивающие сектор потребительского кредитования, стали получать наибольшую выгоду.
Дело дошло до того, что Центральный банк в начале 2014 года вынужден был дать санкции банкам ужесточить условия для выдачи потребительских кредитов, чтобы предотвратить "перегрев рынка".
По итогам 2013 года кредитные вложения банков увеличились на 26% и превысили 15,4 млрд. манатов. Причем кредитование физических лиц за год выросло на 44% и достигло 6,2 млрд. манатов, из которых порядка 80% приходится как раз на сектор потребкредитования. При этом за 2010-2013 гг. объем кредитования физических лиц увеличился в 2,3 раза.
Такой высокий спрос на кредиты, естественно, не способствует снижению довольно высоких ставок по потребкредитам, хотя весь прошлый год было много разговоров по этому вопросу. Средняя ставка по таким кредитам в минувшем году колебалась в пределах 30%. Однако это никак не отпугивало потенциальных заемщиков, которые готовы были простоять в банках полдня в очереди, но получить искомую сумму. А в условиях рынка как раз спрос и порождает предложение, и необходимости в снижении ставок банки не видят.
Банки благодаря кричащим и завлекательным рекламным кампаниям активно подогревали интерес у граждан к получению кредитов. В итоге население подсаживалось на "кредитную иглу". При этом уровень финансовой грамотности населения пока остается даже ниже среднего, и отнюдь не все граждане могут просчитать, во сколько им обходится получение кредита. Стремление получить кредит иногда затмевает элементарный математический расчет и возможности граждан.
В 2013 году популярностью пользовались и ипотечные кредиты. На фоне застойного 2012 года, когда объем ипотечного кредитования составил 75,2 млн. манатов (причем кредиты на 30 млн. манатов были выданы только в четвертом квартале), в 2013 году ипотечное кредитование носило более стабильный характер. В прошлом году было выдано ипотечных кредитов на 113 млн. манатов. По оценкам различных экспертов, включая и представителей международных рейтинговых агентств, в ближайшие несколько лет объем потребительского кредитования в Азербайджане будет увеличиваться. Население, можно сказать, почувствовало "запах денег", да и аппетит у населения возрос. Сегодня банки обладают достаточными финансовыми ресурсами, чтобы удовлетворить этот спрос, который приносит очень приличный доход.
Ведь население не только идет в банки за кредитами, но и все более активно увеличивает объем депозитов.
На начало 2014 года объем вкладов населения в банках составляет около 6,4 млрд. манатов - за прошлый год их объем увеличился на 25,1%, или почти на 1,3 млрд. манатов. Сегодня объем вкладов населения почти на 30% превышает объем потребительского кредитования. Так что только за счет вкладов, привлеченных от населения, банки могут полностью покрыть объем потребительского кредитования.
Хотя надо заметить, что во второй половине прошлого года темпы привлечения средств от населения сократились. В частности, за январь-июль 2013 года было привлечено 900 млн. манатов, а за август-декабрь - всего 400 млн. манатов. Отчасти это связано с тем, что с 1 августа 2013 года снизилась депозитная ставка, по которой Фонд страхования вкладов готов гарантировать сохранность депозита: если ранее это было до 12% годовых, то сейчас уже 10%.
По данным Центробанка, в 2013 году население предпочитало делать вклады в национальной валюте. В частности, их объем за отчетный год увеличился на 31,2% - до 3 млрд. 888,3 млн. манатов, или 60,8% всех вкладов. При этом темпы роста вкладов в иностранной валюте были почти в два раза ниже: 16,6% - до 2 млрд. 507,5 млн. манатов.
Отечественным банкам доверяют не только граждане Азербайджана, но и иностранцы. Так, на 1 января 2014 года объем банковских вкладов граждан страны составлял 5 млрд. 620,3 млн. манатов, а иностранных граждан - 775,5 млн. манатов. При этом в 2013 году вклады резидентов увеличились на 24,2%, иностранцев - на 31,8%.
В конце прошлого года граждан, имеющих вклады в банках, ждал приятный сюрприз. Согласно закону, принятому парламентом и подписанному президентом Ильхамом Алиевым, доходы граждан Азербайджана в виде процентов по вкладам населения в банках и прочих кредитных организациях в течение 2014 года освобождены от подоходного налога.
Льготы по налогообложению по процентам, выплачиваемым населению по вкладам в банках, применяются с января 1999 года.
С учетом общего объема вкладов населения, процентного дохода и суммы налога население избавляется от необходимости выплаты в госбюджет порядка 50 млн. манатов.
Нынешняя ситуация позволяет прогнозировать рост вкладов населения в 2014 году. Возможно, темпы роста будут не такими, как в 2013 году, но сегодня в условиях определенной ограниченности финансового рынка Азербайджана и малочисленности инструментов, приносящих гражданам доход, банки остаются проверенным и надежным источником такого дохода.