İMPROVİZƏ və AZADLIQ
Suriyadakı müharibə, Braziliya və Türkiyədə davam edən nümayişlər fonunda misirlilər Məhəmməd əl-Baradeyinin sözü ilə desək, 2011-ci il inqilabını «yeniləmək» qərarına gəldilər. Əslində bu, heç kimi təəccübləndirmədi. Məhəmməd Musriyə qarşı kütləvi etirazlar hələ bu ilin yanvarında başlamışdı. İyunun sonlarında isə «ərəb baharı»nın davamı sərt xarakter aldı - bir neçə gün ərzində onlarla insan həlak oldu, yüzlərlə insan yaralandı. Artıq bütün dünyada məşhurlaşmış Təhrir meydanına toplaşmış kütlə növbəti dəfə «İrhal!» («Get!») və «Tammurd» («Qiyam») şüarları ilə ölməyə hazır olduqlarını nümayiş etdirdilər. Qahirə küçələrində yenə atəş, «Molotov kokteyli»nin partlayış səsləri eşidilməyə başladı. Amma xoşbəxtlikdən 30 iyun inqilabı tez sovuşdu - artıq iyulun 4-nə keçən gecə Misir paytaxtının səmasında fişənglər parlayırdı - general Abdel-Fəttah əl-Sisi ordunun prezident Məhəmməd Musrini hakimiyyətdən kənarlaşdırdığını bəyan etmişdi.
Sonradan məlum oldu ki, Musri nəzarət altına alınıb. «Müsəlman qardaşlar» hərəkatının digər yüksək rütbəli nümayəndələrinin də (300 nəfərədək) həbs olunduqları bildirilir. Onların arasında hərəkatın siyasi qanadı olan Azadlıq və Ədalət Partiyasının sədri, parlamentin spikeri postunu tutan Saad əl-Katatni, «Müsəlman qardaşlar» hərəkatı rəhbərinin müavini Rəşad Bayyumi də var. Mətbuat hərəkatın dini lideri Məhəmməd Badianın da saxlanıldığını yazır. Bundan başqa, ölkədə bir sıra islampərəst telekanalın yayımı dayandırılıb. Söhbət Al Hafez, Al Nas və Misr 25 telekanallarından gedir.
Müvəqqəti olaraq ölkəyə rəhbərlik Ali Konstitusiya Məhkəməsinin 68 yaşlı sədri Adli Mənsura həvalə olunub. Konstitusiyanın fəaliyyəti dayandırılıb. Ona yenidən baxılacaq və guman ki, əsas qanunun bəzi maddələrinə dəyişiklik edilməsi məqsədilə referendum keçiriləcək. Mənsurun ilk işi texniki hökumətin formalaşdırılması və növbədənkənar seçkiyə hazırlıqdır. Milli Birlik Komitəsinin yaradılması və Misirin əsas siyasi və ictimai qüvvələrinin orada cəmləşməsi də gözlənilir.
«Yeni firon» ləqəbli Məhəmməd Musri ölkəyə 2012-ci il iyunun 17-dən rəhbərlik edirdi. O, Misirin tarixində «ilk azad, demokratik seçki» adlandırılan səsvermə nəticəsində general Əhməd Şafikə 51% səslə qalib gəlmişdi. Amma Musrini əlbəttə ki, parlaq siyasətçi adlandırmaq olmaz. Sadəcə o, hansısa müddətə hər kəsi qane edən şəxs idi.
Prezident kürsüsünə yiyələnən Musri ciddi cəhdlə işə girişdi, Misir məhkəmələrini parlamentin yuxarı palatasını və Konstitusiya Assambleyasını buraxmaq hüququndan məhrum etdi, «inqilabın müdafiəsinə yönəlmiş istənilən dekret»i imzalamaq səlahiyyətini yalnız öz əlində cəmləşdirdi, senzuranı gücləndirdi, bir çox yüksək rütbəli hərbçini istefaya göndərdi, vacib dövlət vəzifələrinə «Müsəlman qardaşlar»ı təmsil edən öz adamlarını gətirdi. Amma o, ölkə iqtisadiyyatını acınacaqlı vəziyyətdən çıxarmaq üçün elə bir ciddi iş görmədi. 85 milyon əhalisi olan Misirdə işsizlik baş alıb gedir, ölkənin qızıl valyuta ehtiyatları sürətlə azalır, taxıl, yanacaq və elektrik enerjisi çatışmır. Ekspertlərin hesablamalarına görə, 2010-cu ilədək Misir iqtisadiyyatının hər il 5-7% artırdısa, indi o, hər ay 7% geri gedir. Hər halda, Business FM belə deyir.
Mursi kredit almaq üçün danışıqlar aparırdı. Amma onu əldə etməyə macal tapmadı. Bundan başqa, indi Misirin dövlət büdcəsinin sarsılmaz gəlir mənbəyi olan turizm biznesinə də ciddi zərbə dəyir.
Amma bütün bunlara baxmayaraq, Musri istefa tələbilə dərhal razılaşmadı. Hərbçilərin hakimiyyətə qarşı çıxmasını «çevriliş» kimi qiymətlənldirən Musri onlara müqavimət göstərəcəyini bəyan etmişdi. Koalision hökumət formalaşdırmağa çalışan Musri konstitusiyaya dəyişikliklər edilməsi üçün müstəqil komissiyanın yaradılmasını da istəyirdi. Onun əsas arqumenti isə hakimiyyətə demokratik prosedurla gəlməsi idi. Amma bu, Musriyə kömək etmədi. Mətbuata inansaq, milyonlarla misirli artıq sabiq prezidentə qarşı çıxıb. O, xaricdən də dəstək ala bilməyib. ABŞ prezidenti Barak Obama Musrini nümayişçilərin tələblərinə əməl etməyə hazır olmağa çağırıb. Nümayişçilər isə «Müsəlman qardaşlar»ın ofislərinə, evlərinə hücumlar edirdilər, hərəkatın Mukattam rayonunda yerləşən əsas ofisinin qarşısı isə əsl döyüş meydanına çevrilmişdi. Tələb prezidentin istefası idi.
Avtoritar idarəçilikdə və ölkənin islamlaşdırılmasında ittiham olunan Musriyə eyni zamanda həm müxalifət, həm də hərbi komandanlıq ultimatum vermişdi. Generallar Misir xalqının «terrorçulardan, radikallardan və səfehlərdən» qorunmasında qan axıdılmasından belə, çəkinməyəcəklərini açıq şəkildə bildirirdilər. Nəticədə Musri 2011-ci il fevralın 12-də devrilmiş sabiq prezident Hüsnü Mübarəkin taleyini yaşamalı oldu. Amma Musrinin devrilməsini yalnız Mübarəkin gedişilə müqayisə etmək düz olmazdı. Misir öz müasir tarixində çox sayda çevriliş və küçə döyüşləri görüb.
Bu arada Aİ, BMT və beynəldxalq ictimaiyyətin digər üzvləri və təşkilatları misirliləri «demokratik proseslərə mümkün qədər tez qayıtmağa» çağırır. «Hadisələrin nəticəsi demokratiya olmalıdır. Əks təqdirdə bu, «ərəb baharı»na xəyanət olardı», - deyə nüfuzlu The Times yazır. Musri hakimiyyətə demokratik prosedur nəticəsində gəldiyini dediksə heç də yalan danışmır. Odur ki, azad seçkinin radikalların qələbəsilə nəticələndiyi halda nə etməyin lazım olduğu tam aydın deyil (Misir bu məsələdə heç də yeganə nümunə deyil. Ən azı Fələstinə nəzər salmaq olar). Radikalların yeniliklərilə barışmaq mümkün deyil. Hər dəfə güc tətbiq etmək isə qeyri-demokratikdir…
Misirin ABŞ-dakı səfiri Məhəmməd Taufik Foreign Policy-yə müsahibəsində ölkəsində çevrilişin baş vermədiyini deyib və bu fikrini hərbçilərin hakimiyyəti ələ keçirmədiklərilə əsaslandırıb. «Bu hadisələrin təşəbbüskarı hərbçilər deyil. Bu, xalq üsyanı idi. Hərbçilər isə zorakılığın qarşısını almaq üçün məsələyə müdaxilə ediblər», - deyə diplomat qeyd edib.
Çoxları hesab edir ki, Misir ordusu müstəqilliyini qoruyub saxlamağa çalışır, siyasətə qarışmır, bu üzdən də o, müxalifəti irəli verəcək. Beləliklə, Misir hərbçiləri ölkədə sabitliyin qorunmasını öz vəzifələri hesab edirlər. Amma sabitlik dəmir əl ilə uzun müddət qorunub saxlana bilməz. Sabitlik yalnız sosial və iqtisadi dəyişikliklərlə təmin olunur. Bu dəyişikliklərin necə reallaşdırılmalı olması haqda isə hələ ki, heç kim danışmır.
Digər məsələ Mübarək dönəmində və digər dövrlərdə necə sıxışdırdığını yaxşı xatırlayan «Müsəlman qardaşlar»ın belə tezliklə təslim olub-olmayağıdır. Suriya prezidenti Bəşər Əsəd misirli həmkarının hakimiyyəidən uzaqlaşdırılması cəhdlərini «siyasi islam ideyasının iflası» adlandırıb. Bu, həqiqətən belədirmi? «Müsəlman qardaşlar»ın yaşı az deyil və o, onun tarixində kommunistlərlə mübarizə, modernist və millətçilərlə qarşıdurma, əcnəbilərlə əməkdaşlıq, yaxşı planlaşdırılmış terror kampaniyası və s var. Yəni, «Qardaşlar» mübarizədə möhkəmlənmiş, intriqalarda mahir olan döyüşçülərdir. «Misirin islam alyansı» artıq ordunu qanuni hakimiyyətə hücum etməkdə təqsirləndirərək tərəfdarlarını küçələrə səsləyib. Artıq prezidentin tərəfdarlarının polis və müxalifətçilərlə toqquşmaları da qeydə alınır. Qahirədə, İskəndəriyyədə, Mersa-Matruxda və Əl-Minyada baş verən toqquşmalarda ən azı 32 nəfərin həlak olduğu bildirilir.
Bütün bunların fonunda, hərbçilərdən və «Müsəlman-qardaşlar»dan daha real qüvvə təsiri bağışlayan nümayişçilər, nədənsə, ətraflı analiz edilmir. Sosial şəbəkələrdə və xəbərlərdə yayılan fotolara nəzər salanda biz qətiyyətli simalar, işıldayan gözlər görürük. Çoxları üçün inqilab romantika, ideallar uğrunda mübarizə və parlaq gələcək naminə qardaşlıq deməkdir. Amma bu, əslində də belədirmi? Məsələn, Misir paytaxtınakı milyonlarla nümayişçi kimlərdir? Ziyalılar? Həmkarlar ittifaqı təşkilatlarının əməkdaşları, fəhlələr? İşsizlər? Liberallar? Evdar qadınlar? Sosialistlər? Siyasi fəallar, hüquqşünaslar? Jurnalistlər? Onları bir-birilə bağlayan nədir? Yoxsa ciddi iqtisadi böhran üzündən kiminsə bu ölkə ilə bağlı planı var? Əvvəlcə bu insanlar Mübarəkə nifrət edirdilər, indi islamçıları qovdular. Bəs onlar hərbçilərə etibar edirlərmi?
Beləliklə, inqilabların yaşandığı Misirdə ən əsas və ən qeyri-müəyyən oyunçu elə küçələrdəki kütlədir. Milyonlarla (17 milyonadək!) vətəndaşın bir nəfər kimi eyni ideyaya ilə alışıb-yandığına inanmaq çətindir. Ən azı ona görə ki, Misirdə güclü, bütün müxalifəti birləşdirən lider yoxdur. Onların bütün əməllərinin İnternet və sosial şəbəkələr vasitəsilə idarə olunmasına da inanmaq asan deyil. Guman ki, nümayiş iştirakçılarının əksəriyyəti başqa işi olmadığı üçün qoşulub. Artıq qeyd etdiyimiz kimi, Misirdə işsizlik baş alıb gedir və çoxlu sayda gənc işsiz-gücsüz dolaşmaqdadır. Evdə nə edəcəklər? Evdə istidir. Evdə yemək yoxdur. Evdə darıxdırıcıdır. Küçədə isə maraqlıdır. Sanki küçədə şans var. Belə olan təqdirdə idarə olunmayan bu kütləni istənilən tərəfə istiqamətləndirmək olar. Kütlə üçün kimə etiraz etmək, kimin istefasını tələb etməyin heç bir fərqi yoxdur.
Misirdə hakimiyyətə kimin gələcəyindən asılı olmayaraq, o, ciddi çətinliklərlə üzləşəcək. Sonda yenə də çoxlu sayda narazı olacaq. Mübarəkin hakimiyyəti dövründə uzun illər süni komada qalmış qüvvələr oyanıb və indi hərisliklə öz tələblərini irəli sürürlər.

IMPROVISATION AND FREEDOM
Honoured Artist of Azerbaijan Sahin Novrasli believes that there is no limit to creativity and discovers new aspects in it
To the accompaniment of the war in Syria and protests in Brazil and Turkey, residents of Egypt decided, in the words of Mohamed ElBaradei, to "renew" their revolution of 2011. What happened did not surprise anyone. The mass protests against Mohamed Morsi began in January 2013 and at the end of June, the extension of the "Arab Spring" turned into a tough phase - in a few days dozens were killed and hundreds were injured. People who gathered at the world famous Tahrir Square showed that they are willing to die again under the slogan of "Irhal" ("Go away!") and "Tamarrud" ("Rebellion"). Gunshots and explosions from "Molotov cocktails" were heard on the streets of Cairo again. However, fortunately, the revolution of 30 June turned out to be fleeting - on the night of 3-4 July, firecrackers were fired over the capital of Egypt after the army announced the removal of President Mohamed Morsi through General Abdel Fattah al-Sisi.
Later it became known that Morsi was "detained for further action". It is noted that other senior members of Muslim Brotherhood were arrested (300 people) as well. In particular, the head of the Freedom and Justice Party (the political wing of Muslim Brotherhood), Saad el-Katatni, who served as Speaker of Parliament, and the deputy head of Muslim Brotherhood, Rashad Al-Bayoumi, were arrested. The media also reported the arrest of the supreme leader of Muslim Brotherhood, Mohamed Badie. In addition, the broadcasts of some pro-Islamists channels - Al Hafez, Al Nas and Misr 25 - were immediately suspended in the country.
It was decided that the head of the Supreme Constitutional Court, 68-year-old Adly Mansour, should temporarily take charge of the country. The constitution was suspended - the main document of the country will be reviewed and, most likely, a referendum will be held on a number of items. The immediate challenges facing Mansour are to form a technical government and prepare for early elections. It is also expected that a committee of national unity will be established, which will include the major political and social forces of Egypt.
Mohamed Morsi, who was called "the new Pharaoh", was in power from 17 June 2012, when he defeated General Ahmed Shafik and gained 51% of votes as a result of "the first free democratic elections", as they were called. However, of course, it is impossible to call Morsi a bright politician. Simply, it was a person who suited everyone at some point.
Once in power, the new president vigorously got down to business - he deprived the Egyptian courts of the right to dissolve the upper house of parliament and the Constitutional Assembly, assumed the sole right to publish "any decrees aimed at defending the revolution", strengthened censorship, dismissed many senior military officials and promoted his own people from Muslim Brotherhood to important government posts. At the same time, little was done to rectify the economic distress in the country, which is home to 85 million people and where the unemployment rate has gone beyond the limit, foreign exchange reserves are melting rapidly and there is a growing shortage of grain, fuel and electricity. According to experts quoted by Business FM, if until 2010 the Egyptian economy grew by 5-7% per year, now it falls by 7% per month. Morsi negotiated loans, but did not have time to get them. Also, now a merciless blow is being dealt even to such a solid article of the Egyptian state budget as the tourist business.
However, despite all this, Morsi did not immediately agree to resign, saying he would stand up to the military action, which he described as a "coup". Now the former president is trying to form a coalition government and called for the creation of an independent commission to amend the constitution. The main argument of Morsi was that he came to power in a democratic procedure. It did not help. If we believe the media reports, millions of Egyptians took to the streets to protest against the president who has now been deposed. Morsi did not get support from abroad either - US President Barack Obama urged the head of Egypt to demonstrate willingness to meet the demands of the demonstrators. The protesters attacked the homes and offices of Muslim Brotherhood, and at the main office in the metropolitan area of Muqattam, they started a real gunfight and wanted only one thing - the resignation of the president. An ultimatum to Morsi, who was accused of an authoritarian style of government and an attempt to establish Islamic rule, was put forward by both the opposition and the military command. The generals clearly promised not to spare their blood to protect the people of Egypt from "terrorists, radicals, and fools". As a result, Morsi suffered the same fate as the former President Hosni Mubarak, who was ousted on 12 February 2011. However, it would be wrong to compare the overthrow of Morsi with the departure of Mubarak. In its modern history, Egypt has seen many coups and street fights.
Meanwhile, the EU, the UN and other members and organizations of the international community urged Egyptians "to return to the democratic process" as quickly as possible. "Democracy should be the outcome of events. Otherwise, it would be a betrayal of the "Arab Spring," the authoritative publication The Times wrote. When Morsi says that he came to power in a democratic procedure, he is not lying. And so it is not clear what to do if free elections lead to the victory of the radicals (in fact Egypt is not the only example here, take the Palestinian Authority). It is impossible to put up with the innovations of the radicals, but it is undemocratic to use force every time...
Egypt's ambassador to the United States, Mohamed Tawfik, said in an interview with Foreign Policy that there was no coup in his country because the military did not take power. "It is not the military that initiated these events, it was a popular uprising. And the military intervened in order to prevent violence," Tawfik emphasizes. According to many, the army in Egypt seeks to maintain its independent status, is not trying to get into politics, and therefore it will need a "cover" from the ranks of the civil opposition, for which it is a chance. Thus, the military in Egypt see their task in maintaining stability in the country. But stability cannot be ensured with an iron hand for a long time. Stability is ensured only by social and economic changes, and no one clearly says how they should be carried out.
Another question is whether Muslim Brotherhood will surrender so quickly. They remember very well that they were suppressed under Mubarak, and not only. Syrian President Bashar al-Assad called attempts to oust his Egyptian counterpart "the collapse of the idea of political Islam". But is it true? The past of Muslim Brotherhood has more than a dozen years and a long history, which include a fight against communists, a confrontation with modernists and nationalists, cooperation with foreigners, carefully planned campaigns of terror, and more. That is to say the "Brothers" are warriors hardened in fighting and skilled in intrigue. The Islamic Alliance for Egypt has already accused the army of attacking the legitimate government and called on its supporters to take to the streets. Pro-presidential activists have already clashed with the police and opposition supporters - in Cairo, Alexandria, Mersa Matruh and Minya, and at least 32 are reported dead.
There is a force that is not subject to scrutiny, but is nevertheless much more real than the military and Muslim Brotherhood - it is the protesters themselves. Looking at photos on social networks and news wires, we see strong and courageous faces and burning eyes. The revolution in the minds of many is full of romanticism, is shrouded in vows and ideals and is imbued with a taste of camaraderie and fight for something bright. But is it true? Who, for example, are these millions of protesters in the Egyptian capital? Intellectuals? Students? Representatives of trade unions and workers? Unemployed? Liberals? Housewives? Socialists? Political activists and lawyers? Journalists? What connects them to each other? Maybe a clear vision of the future of Egypt? Or does someone have a plan to get the country out of the severe economic crisis? Previously, these people hated Mubarak, now they have removed the Islamists, but do they trust the military?
Thus, the most important and most mysterious player in revolutionary Egypt is the same crowds on the streets. It is doubtful that millions (up to 17 million!) citizens are all consumed with a single idea, not least because there is no strong, unifying opposition leader in Egypt. It is also doubtful that all their protests are organized through the Internet and social networks. Most likely, many of the protesters joined in simply because there is nothing else to do. As noted above, unemployment in Egypt is booming and many young people are out of work. There is nothing to do at home. It is hot at home. There is nothing to eat at home. It is boring at home. And it is interesting outside. It seems that there is a chance outside. But then, on the one hand, the power of this crowd is uncontrollable, and on the other - it can be directed anywhere. After all, the crowd, in fact, does not care against whom they protest and whose departure they demand.
Whoever comes to power in Egypt, this figure will have to face a lot of difficulties. And still there will be a lot of unhappy people. The forces that were in an induced coma for many years under Mubarak have now woken up and are demanding their own way.